IIVWK ySfr Nieuws- en Advertentieblad Tjllf voor de Provincie Utrecht. |Bf Gemeenteraad. No. 4. Zaterdag 12 Januari 4fH7. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG) HET VRIJE WOORD. y r (s Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afionderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetroat 17. Telephoonn. 09. 4DVER1 ENTlEN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Buiten verantwoordelijkheid van redaetie en uitgever. Het Democratisch Verbond. De opnptnirjg in de Grondwet van het algemeen kiesiecbt voor mannen is de finale toepassing van het stelsel van recbtstreekscb mannelijk kiesrecht, dat in de Grondwet van 1848 zijn intrede deed en dat onder den invloed van Thorbecke als het uitvloeisel van bet lidmaatschap van staat werd be schouwd. Daar echter de groote meer derheid nog niet rijp werd geacht voor de volledige toepassing van het stelsel, werd het aantal kiezers be perkt tot 100 000. Bijdegrondwetsheiziening van 1887 bracht de voorloopige kiesrechtrege ling bet getal op 300 000 en tenge volge van de kieswet van 1896 is het aantal kiezeis tot ruim 1000000 ge- De laatsto herziening heeft het al gemeen mannenkiesrecht in de Grond wet vastgelegd. Maar niet in den democratischen geest, welke den auteur van de grond wetsherziening in 1848 bezielde. Hoe geheel anders klinkt het be toog, dat de Minister der huidige grondwetsherziening in zijn Memorie van Toelichting over het algemeen kiesrecht houdt, en dat zijn toepassing vindt iri het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat in de additio- neele artikelen is opgenomen. De Minister noemt de onafhanke lijkheid der kiezers seen onware fictie» en verwacht heil van de partijgroe- peering met haar parlementaire frac tiën, fractie-besturen en fractie ver gaderingen, met haar extia-pailemen- laire verkiezingsleuzen, partijleiders en propagandisten. Volgens den Minister is «de indi vidualiteit der kiezers ondergegaan in de massaliteit». Deze leer legt, in volslagen afwijking van de democra tische gedachte van 1848, het zwaarte punt van het vertegenwoordigend stelsel sin de partijgroepeering en haar leiders en beschouwt de kiezers als een kneedbare massa». Het algemeen kiesrecht, op die wijze opgevat, is in strijd met gezonde democratische begrippen. Waar zijn, mogen wij vragen, de «Nationale par tijen», waarvan de Minister in dezelfde Memorie van Toelichting gewaagt? Door welke politieke, dat is ineen vaste lijn zich op het gebied vau het staatsleven bewegende gedachte onder scheiden zich de door hem bedoelde partijen? Zien wij niet, dat de band, welke elk der partijen verbindt, zoo los is, dat zij voortdurend verbrokkelen in fractiën? De leiders der fractiën moeten vol gens den Minister de steunpilaren zijn van ons staatsgebouw. Hoezeer zij dit waren, is gebleken, toen in een tijd, waarin de aandacht van het Neder- landscbe Volk werd in beslag genomen door de buitenlandsche gebeurtenissen en de zorgen, welke daarvan voor ons Vaderland iD het algemeen en zijn burgers in bet bijzonder bet gevolg konden worden, zij hebben verworpen wat tot nu toe had gegolden als hoek- steenen van derespectieveprogramma's eenerzijds het gezindshoofdenkiesrecht, anderzijds betopenbare volksonderwijs. Zal het algemeen kiesrecht een waarlyk democrati-ch staatsbestuur met zich brengen, dan is bet noodig zelfstandige en belangstellende kiezers te vormen. Het algemeen stemrecht met kiezers zonder individualiteit kan slechts een massa opleveren, die als voetstuk zal dienen voor machtsbegeerigen om zich in de boogte te werken. Welke gevaren «het zwak politiek gestel van ons volk», om een woord van Thorbecke te gebruiken, oplevert, heeft de af spraak lusschen de leiders der fractiën proefondervindelijk bewezen. Hun iaat- zitten-wat-zit politiek was een eerste poging van liet Parlement om de ver kiezing zijner leden aan zicb zelf te trekkeo en de kiezers, voor wier ver meerdering het zicb terzelfder tijd zoo waim toonde, tbuis te laten. Door feitelijke uitschakeling der kiezers ver liest het Parlement bet karakter van een vertegenwoordigend lichaam, en wnrdt bet een kring, wier leden meer belang hebben bij bun verhouding onderling, dan bij hun verhouding tot do kiezers. W at een geestig schrij ver in F ran krijk kort vóór den oorlog in zijn land heeft genoemd ïla République des Camara- dest heeft in ons land navolging ge vonden. «Tusschen de mannen, die belast azijn met bet controleeren van de «openbare aangelegenheden vestigt «zich een intimiteit. Het is noch sym- «patbie, noch achting, noch vertrou- »wen, het is eigenlijk een kameraad- «scbap, iets dat ten slotte het midden «houdt tusschen «esprit de corps» en «medeplichtigheid.» Personen, die elkander iedeien dag ontmoeten, ook al bestrijden zij elkaar geregeld, krijgen gemeenschappelijke belangen. Er vormt zich een zekere clubgeest,eengemeenschappelijk gevoel voor het college waarvan men deel uitmaakt, een Kamer-saamboorigheid. Een rechtschapen lid van het Parle ment vergoelijkte oen besluit als dat tot toekenning aan de Kamerleden van pensioen zonder storting en met terug werkende kracht, welk besluit hij, buiten het Parlement staande, onge twijfeld met de openbare meening zou hebben veroordeeld, terwijl bij het nu slechts kwalificeerde als een blunder. Jn het bekende partijblad «De Tijd* is het eenige Kamerlid, dat zelfstandig is gebleven tegenover zijn medeleden «een spelbreker» genoemd. Met bet gekozen stelsel van evenredige verte genwoordiging wordt de verkiezing van het Parlement een coöptatie of zelf- aanvulling, als in den Regententijd. De grondwetsherziening is bet resul taat geweest van een parlementaire kameraadschap en heeft niet gestrekt, de Constitutie meer te maken tot «een nationale kracht», maar levert gevaar op voor verwording van ons Parlement Het stelsel, volgens hetwelk de ver kiezingen voortaan zuilen plaats hebben, is een eerste reden om den door de A. T. A. G. («Actie Tegen de Aan hangige Grondwet») begonnen strijd voort te zetten. Een tweede reden is hetgeen artikel 80 der Grondwet bepaalt of beter gezegd riiei bepaalt omtrent het vrou wenkiesrecht Een grondwettelijk kies recht zal dus do vrouwelijke helft der bevolking niet krijgen. Hoogstens kan de wetgever voor haar vaststellen een attributief kiesrecht, dat als stelsel zóózeer is veroordeeld, dat de grond wetsherziening is op touw gezet om er mede te kunnen breken. Het attri butief kiesrecht is beschouwd en be streden als een klassebevoorrechting, die voor de mannen bij deze herzie ning is opgeheven. Als seksebevoor- rechting wordt het afgekeurde systeem in de Grondwet binnengehaald, zoodat de Nederlandscbe vrou ven, die op allerlei gebied nuttig voor de gemeen schap werkzaam ziju, w irden achter gesteld bij en tevens af iankelijk ge maakt vpn He «nek wcklc -e h»H<y>!Heo, wier aantal door do Regeering (zeker niet te hoog) op 100.000 wordt geschat. Door do aanneming van tweeërlei soort van kiesrecht: het grondwettelijke al gemeen en het attributief kiesrecht, wordt de Grondwet op dit punt be ginselloos, wat met haar karakter in strijd is. De herziening van artikel 80 doet dus reeds dadelijk de noodzakelijkheid ontstaan van de actie voor eeo nieuwe herziening, teneinde ook het recht van de vrouwen als leden van de staats- gemeenscbap erkend te zien. Het bui tenland gaat ons daarin voor. Daar heeft men de verdiensten van de vrouw voor de maatschappij leereu inzien en begrijpt men, dat de Staat evenzeer als de familie samenwerking van beide seksen noodig beeft. De oprichters van het Democratisch Verbond hebben gemeend dat bet eenige middel om de actie voort te zetten is het in het leven roepen van een Verbond, dat zich ten doel stelt aan de politieke ontaarding onzer Volksvertegenwoordiging een einde te maken, door het openbare leven te ontwikkelen in zuiver democratischen i. Dit Verbond moet uiet alleen werken als kiesvereeniging, dus slechts als er veikiezirigen in aantocht zijn, maar voortdurend de belangstelling voorde maatschappelijke vraagstukken van den dag opwekken en levendig houden een Werkprogram vaststellen, rekening houdend met de eischen om te trachten dit program tot uitvoering te brengen. De denkbeelden over de richting, waarin het Democratisch Verbond zich moet bewegen, zijn samen te vatten in de volgende Beginselverklaring van het Democratisch Verbond. De Nederlandscbe Staat is de histo risch geworden gemeenschap, welker organen tot taak hebben de belangen te behartigen van het geheele Neder- landsche volk en niet de egoïstische belangeD vau personen, van klassen, van partijen of baar fractiën. In ons land behooren alle Neder landers, mannen zoowel als vrouwen, als gelijkgerechtigde leden der ge meenschap te worden beschouwd. De vertegenwoordiging van het Neder- landsche Volk behoortte worden samen gesteld door de uitoefening van het gelijke rechtslreeksche kiesrecht, toe te kennen aan al zjjn leden, voorzoover deze niet op grond van algemeen belang behooren te worden uitgesloten Niet de kiezers als een kneedbare massa, doch de kiezers als individuen leveren den waarborg op, dat hun uitspraak is die van een gezonde open bare raeening, welke de noodzakelijke voorwaarde is voor de deugdelijke werking der parlementaire instellingen. Het maatschappelijk onderwijs, dat alle ingezetenen, zonder onderscheid van richting of sekse, in hun jeugd moeten genieten, moet hen voorbe reiden om. tot de jaren des onder- scheids gekomen, als zelfstandig oor- deelende staatsburger deel te nemen aan bet openbare ieven. Het onderwijs moet naar de veel zijdige behoeften der gemeenschap worden ingericht, waardoor het tevens zal ten goede komen aan de indivi- dueele belangen harer leden en den particuliere ondernemingsgeest aan wakkert, die een onmiskenbare factor is voor algemeene welvaart en slechts op gronden van algemeen belang in zijn vrijheid mag worden beperkt. De Overheid moet als een nationaal belang landbouw, handel en nijverheid bevorderen. Het waarnemen van vertegenwoor digende functiën moet als een plicht jegens de gemeenschap worden be schouwd en niet begeerlijk wordeo gemaakt door daaraan verbonden materieels voordeelen. Het is noodzakelijk, dat het hoofd van den Staat Nederlander van ge boorte zij. Het buitenlandsch beleid moet zoo wordeo geregeld, dat het onder con trole der volksvertegenwoordiging en in overeenstemming roet de openbare meening wordt gevoerd, en dat bet meewerkt tot een rechtsorde tusschen de Staten, welke berekend is op vreedzame ontwikkeling en niet op oorlogstoerustingen. Werkprogram van het Democratisch Verbond. Het Democratisch Verbond eischt I. Een nieuwe Grondwetsherziening, waarbij o.a. wordt bepaald: a. dat na het overlijden van Konin gin Wilhelmina en bij het eventueel uitsterven van baar rechtstreeksch nakomelingschap, niemand wettelijke aanspraken op den Nederlandschen troon heeft, zoodat het Nederlandscbe volk op dat tijdstip io volle vrijheid zelfstandig over den dan in te voeren staatsvorm kan beslissen b. dat het bestuur der buitenland sche betrekkingen volledig gecontro leerd wordt door de Staten-Generaal; c. dat het verklaren van oorlog, het sluiten van vrede, en bet sluiten vao verdragen met vreemde Mogendheden niet kan geschieden zonder goedkeuring der Staten Generaal d. dat met vreemde Mogendheden gesloten verdragen en regelingen on middellijk moeten worden gepubli ceerd e. dat afgeschaft wordt het pen sioen voor Kamerleden; f. dat zij, die na hun (baar) ver kiezing tot lid van de Staten-Generaal een bezoldigd Staatsambt, dat zij niet reeds tijdens die verkiezing vervulden, aannemen, van rechtswege het lid maatschap verliezen; g. dat over een door de Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp een referendum ouder de kiesgerech tigden moet worden gehouden, als b.v. binnen één maand na die aanneming door b.v. minstens 25000 kiezers zulks schriftelijk wordt verlangd; b. dat bet algemeen actief en pas sief kiesrecht voor mannen en vrouwen in de Grondwet wordt vastgelegd. Indien een Grondwetsherziening door een commissie zal worden voor bereid, dient deze te bestaan uit vrouwen en mannen. II. In afwachting van een nieuwe Grondwet, herziening van de kieswet, in dien zin, dat het foutieve stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat nu in de additioneels artikelen der Grondwet is opgenomen, komt te vervallen. lila. Een regeling van het algemeen vormend lager onderwijs, waarbij de eenheid van de natie niet wordt vei- brokkeld; b. krachtige bescherming door wettelijke middelen van de open bare school legen oneerlijke concur rentie e. behoorlijke salarieering van het onderwijzend personeel. IV. Staatspensioen voor ouden van dagen. Va. Belasting naar draagkracht. b. handhaving van het vrijhandel- stelsel. VI. Dat de maatregelen op het ge bied van de koloniale politiek worden gericht op geleidelijke invoering van zelfbestuur der Inlanders. In eene door den burgemeester ge presideerde openbare vergadering van slechts enkele minuten besloot de Gemeenteraad overeenkomstig de voor dracht van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van artikel 51 der nieuwe Kieswet de Gemeente te verdeelen in de navolgende kieskt mgen: Kieskring I omvattende bet gedeelte der gemeente, ingesloten door een lijn, loopende als volgt: van bet punt waar de Rijks straatweg van Hoevelaken riaar Amersfoort de grens van de gemeente Amersfoort snijdt over het midden van dien straatweg tot de Kamppoort- brug. vandaar over het midden van de Kamp door bet midden van de Kamperbinnenpoort, over het midden van de Langestraat naar de Varkens- markt. Vervolgens over de Varkens- markt naar het midden van de Arnhemsphestraat, over het midden van die straat tot de Arnbemsche- poortbrug, vervolgens-rechts om buigende over bet midden van de Beek tot waar deze in de rivier de Eem valt; vandaar het mid-len van de rivier de Eem volgende lot waar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1