BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Gemengd Nieuws. Donetz-bekken, welke door hun eige naars verlaten zijn, tot staatseigen dom. De patriarch van Moskou pu bliceert in de plaatselijke bladen een herderlijk schrijven, waarin hij de geloovigen op roept op te staan tegen de bolsjewikt, die het orthodoxe geloof bestrijden; en ten slotte de bolsjewiki vervloekt. In Petersburg hebbende volks commissarissen een processie van het Alexander Newsky-klooster verboden, omdat bet in de bedoeling zou gele gen hebben, het volk tegen de raden van arbeiders en soldaten op te hit sen. Naar het heet zijn doorFiank- rijk munitiebestellinaen bij een aan tal fabrieken in de Zwitserscbe Jura tegen 1 Maart opgezegd, wat ver klaard wordt door de verwachting op een spoedige vrede. Daarentegen sluiten de in Frankrijk komende Amerikanen contracten voor vestiging enz. af voor 5 jaar. Is er voedsel voor Mei en Juni De heer M. v. Zanten, wethouder te Dordrecht, leider van hstclrstribu- liebediijf aldaar, afgetreden lid van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging, heefi een Open Brief gericht aan de ledeu der Stateii- Generaal, waarin hij er op aandringt, dat de volksvertegenwoordigers den Minister van Landbouw categorisch de volgeude vragen zullen stellen en kort en bondig antwoord verlangen a. Zijn er voor de maand n Mei en Juni a.s. voldoende (eetbare) aard appelen óf brood, vleeseh, óf vet, rijst óf peulvruchten beschikbaar? b. Zijn of worden alle praclische maatregelen genomen door do voort brengselen van eigen bodem Neder land te doen ontkomen aan den wereldhongersnood Het antwoord, schrijft bij, hierop is niet te vinden in de Memorie van Antwoord van den Minister. Maximumprijzen voor rundvleescli. Inzake de opdrijving dei vleesch- prijzen heeft do Minister van Land- bouw op oen schriftelijke vraag van hoi Kamerlid De Jong medegedeeld, dat daartegen maatregelen zuilen Hui den genomen. De bekendmaking dezer maalregi - len is zeer aanstaande, doch kan nog niet volledig geschieden, omdat de voorbereiding nog niet geheel is af geloopen. In bet kort komen zij hierop neer, dat de Minister voornemens is, maxi mum-verkoopprijzen voor rund'.leesch te bepaleD. Als gevolg hiervan zullen de verkoopprijzen van slachtvee be neden zekere grenzen moeten blijven. Mocht dientengevolge te weinig vee voor de slachtbank worden aan ge boden. dan zal tot inbezitoeming van slachtvee overgegaan moeten worden. Om het geheel der maatreselen goed te doen loopen, is het noodza kelijk, dat bet slachten van vee en kel met toestemming van den Minister kaD plaats vinden. Een voorstel van wet om het slachten zonder zijn toestemming on mogelijk te makeo, is door den Mi nister ontworpen en zal naar bij ver trouwt, de Kamer zeer spoedig be reiken. hare moeder, terwijl zij een niet minder gunstig uiterlijk bezat dan deze voorheen had, ook ten opzichte van scherpzinnigheid was zij een waar dig kind van de weduwe Saffier, voor wie zij in menig geval niet onder deed. De lu6t om naar het studentenbal te gaan, opgewekt door de verhalen van een paar harer vriendinnen, die er een voi'ig jaar geweest waren en er dol veel plezier hadden gehad, wa9 hoe meer zij er in de eenzaamheid over nadacht toegenomen. En wel zoo zeer, dat zij, in weerwil van haar moeder's verbod, het entreekaartje aantenemen, dat Roosje Stuk haar bezorgen kon, tot het besluit kwam, in stilte Roosje te vergezellen. Moeder was den geheelen avond tot laat in den winkel. Zij zou haar niet missen, en mits zij maar. zoo als Asschepoetster, om twaalf uur terug was, zou er, zoo als zij zich uitdrukte, geen haan naar kraaien, dat zij een gedeelte van den avond, buiten's huis door gebracht had. De sleutel van het bovenhuis mede nemende, kon zij even ongemerkt binnen komen als nitgaan. De noodige afspraak werd met Roosje Waar moet dat heen 't Gebeurde op de markt te Nijkerk. Een schaap, dik in de wol en niet minder dik in z'n vet, werd verkocht voor f 75. Een tijdje terug een reu- zenprijs. Thans een koopje. De slager I. H. koopt het vreedzame beestje voor f 105 en ziet cenige oogenblik- ken latei* kans het voor f 120 aan den man te brengen. De laatste koo per raaki z'n wolbaaltje weer kwijt voor f 122.50. Een andere liofhsbbet neemt bet van hand tot hand over gaande beesije weer over voor f 132.50 Daarna werd ons uitgewolde vet- rugje op stokjespootjes, ter bloedige slachtbank geleid. De heer H. C. de Jong te Arnhem, is benoemd tot godsdienst onderwijzer bij de Ned. llerv. Ge meente alhier (vac. Telling). De heer J. F. Lankamp heeft de hern door de Algemedne Staats partij aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaard. Luitenant A. Plesmau van het 5e reg. infanterie is overgeplaatst bij de luchtvaai tafdeeling te Soesterberg. De plaatselijke afdeeling der Vereeriigmg lot Opvoeding van Half verweesde, Verwaal loosde of verlaten Kinderen in het Huisgezin zal Vrij dag 15 Februari a s. des avonds ten 8 ure in ,,Ons Huis", Kortegracht veigaderen ter behandeling van: Jaarverslag, voorziening in vacatu res in bet Afdeelingsbestuur, even- tueele voorstellen aan het hoofdbe stuur, rekening en verantwoording vaststellen der begrooting, benoeming van afgevaardigden en hunne plaats- vci vangers voor de Algomeene ver gadering der Vereenigmg, benoeming van eene commissie van twee perso nen en hunne plaatsvervangers tot het nazien van de rekening en ver antwoording over het loopende ver- eenigingsjaar, rondvraag en daarna sluiting. Dij de aanbesteding voor het onderhoud van en hel doen van her stellingen aan bet post- en telegraaf- gebouw tot ultimo December 1920 werd ingeschreven door J. W Bos huizen voor f 3255.en door J. TV il'iciiiuii iv\ji f 0740. Ie Jaarverslng van de Huurcom missie tc Amersfoort. Over het jaar 1917 vanaf 25 Juni 1917. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort van 9 October 1917 werd een Huurcommissie alhier ingesteld, die 25 Juni d.a.v. hare werkzaamheid noest aan vangen. Tot leden werden benoemd dc heeren P. J. M. G. Wolters, lid en voorzitter. Mr. L. Stadig, lid en plaatsvervangend voor zitter. J. Overeem, lid vertegenwoordiger der huur ders. T. van Daal, lid vertegenwoordiger der ver huurders, en Th. J. H Bianchi, lid. Tot plaatsvervangende leden de heeren: J. J. van Beek, pl.v. lid, vertegenwoordiger der huurdsrs. C. Ruitenberg, pl.v. lid, vertegenwoordiger der verhuurders. L. \an Wijngaarden, plv. lid J. H. G. van der Lip, pl.v. lid. Tot secretaris: F. .T. C. baron van Hardcn- brock van Ammerstol en tot pl.v. secretaris: de heer J. G. Prins. De eerste constitueerende vergadering werd gehouden op Maandag 25 Juni 1917 oni 8 uur, 's avonds ten stadhuize; hierbij waren alle leden en plaatsvervangende leden tegenwoordig, be nevens de secretaris. gemaakt-, die het zeer veel genoegen deed, Saartje dat plezier te kunnen doen genieten. Zy kwam met het voor gewende doel, zich in haar Pierrot- pak aan Saartje te vertoouen, in een vigilant voor het bovenhuis. Haar hoofddoel was echter Saartje aftehalen, voor wie zij een domino en een masker in het rijtuig gereed had'liggen. Saartje was vol ongeduld, hoewel eenigszins angstig, dat moeder iets merken zou. Roosje stelde haar echter gerust, en na op luidruchtigen toon, zoo dat de weduwe het beneden in den winkel hooren kon, afscheid van elkander genomen te hebben, en na dat zij zich vergewist hadden, dat er binnen klanten waren, hetgeen haar achter de toonbank zou houden, volgde Saartje Roosje den trap af, en wipten beiden de vigilant in, die daarop in een draf naar het feestlokaal weg reed. Aldaar aangekomen moesten zij in de file van rijtuigen haar toegaugs- beurt afwachten. Weldra kwamen zij voor den ingang, zij stapten uit, ver toonden de kaarten, en mochten de helder verlichte zaal binnen gaan. Het was nog betrekkelijk vroeg, Vanaf 25 Juni 1917 tot ultimo December worden 4:4: zittingen gehoudenbij 8 dier zit tingen werd de secretaris vervangen door don plaatsvervangend secretaris. In den loop van het verslagjaar kwamen 172 aanvragen in, betreffende 1143 woningen. Er werden 162 uitspraken gedaan betreffende 744: woningen; daarvan betreffen 9 uitspraken huurschatlingen, terwijl in 2 gevallen dc Huur commissie het verzoek niet ontvankelijk moest verklaren, ingevolge art. 41 van hel Koninklijk Besluit van 20 Mei 1917 444 en in één geval de commissie zich onbevoegd moest verklaren, omdat het verzoek een bergplaats en geen woning betrof; zoodat per resto an 732 wonin gen dc huurprijs werd vastgesteld. Slechts 6 personen, waarvan 4 verhuurders en 2 huurders gingen bij bet kantongerecht in beroep tegen de uitspraak der Huurcommissie (art. 6 der wet). In al deze gevallen werd de uitspraak der Huurcommissie door den heer Kantonrechter bevestigd. De Commissie is van meening, dal dit gun stige resultaat grootendeels daaraan te daükcn is, dat nagenoeg alle gevallen door dc 2 deskun dige leden ter plaatse onderzocht werden. Als cenig nadeel staat hier tegenover dat de afdoening van zaken meer tijd vordert. Het spreekuur van den secretaris werd bezocht door 75 personen, die diverse inlichtingen vroegen. Ten einde den directon inrloed te kunnen conalatccren van de werkzaamheid der Huur commissie op de huurwaarde der woningen waarover uitspraak werd gedaan, werden al deze 732 woningen als één geheel beschouwd, en werd onderstaande tabel samengesteld, welke aan het kaartregister ontleend werd. Vervolgens werden aan de hand van deze tabel 3 beelden samengesteld n.l.: lo. Toestand op 1 Januari 1916, zijnde de basis van de Huurcommissie. 2o. Toestand, die ontstaan zoude zijn, indien alle verzoeken om huurverbooging ten volle toegewezen waren. 3o. Toestand, die ontstaan is, door de vast stelling der huurprijzen door de Huurcommissie. Het principe, dat aan deze beelden ten grond slag ligt is dat der zoogenaamde waarschijnliik- heidscurve, of lijn van Gauss of Quetelet, welke lijn bij het oncierzoek van massa-rcrschijnsclen een ruime toepassing vindt. Het oppervlak dat door dc 3 lijnen omvat- wordt, stelt alle woningen „en bloc" voor; deze 3 oppervlakten zijn aan elkaar gelijk. De verschuiving naar een hooger prijsniveau is uit de beelden duidelijk waar tc nemen: ten einde echter allen twijfel te vermijden, werd hel oppervlak links en rechts van de lijn van f 2 50 door rechthoeken in beeld gebracht. Hieruit blijkt, dat terwijl op 1 Januari 1916 nog veel meer dan dc helft der 732 woningen, n.l. 324 minder dan f 2.50 per week deed; volgens de aanvraag het tcgcngestcldo het geval zou ziin geworden n 1. 336; terwijl het toege stane bedrag daar tusscben in ligt (n.l. 454 woningen) beneden f 2.50. Uit dc curven zelve kan men nog ontwaren dat op 1 Januari 1916 de meeste woningen (waarover het onderzoek loopt) een huurprijs deden van f2.00f2.25 per week (niet to ver warren met den gemiddelden huurprijs); terwijl de Huarcommissio dezen avcrageprijs op f 225 f250 bracht; hetgeen ccn verhooging van 12'/j°/o beteekent. Indien alle aanvragen ten volle waren toe gewezen, zou deze prij? daarentegen op f250 gekomen zijd, of wel 20 °/0 hooger dan op 1 Januari 1913. "FV.n globale berekening van dc verschuiving der totale huurwaarde wees uic dat deze ocaroeg: op 1 Januari 1914: f1760 per week, volgens de aanvraag: f1990 per week, volgens de uitspraak- f1920 per week. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de Huur commissie aan de hand van de wot geen middel heeft kunnen inden om de schromelijke mis bruiken, die bij onderhuur van gedeelten van woningen voorkomen, te beteugelenterwijl even eens als ecu leemte in dc wet erkend wordt, dat huurders thans nog uitgezet kunnen worden, iniien de verhuurder daarvoor geen andere reden heeft, dan dat hij, om de een of andere oorzaak een anderen huurder weuscht. Alhoewel hierboven dc directe invloed der Huurcommissie werd gepeild, schijnt wellicht de preventieve werking daarvan van nog meer waarde te zijn. Zonder Huurcommissie immers zou dc kwaad willige huiseigenaar, de huurprijzen ongelimi teerd kunnen opdrijven, terwijl tevens dc aan vraag om huurverhooging wel matiger zal zijn, doordat de verhuurder vooraf weet, dat een overdreven vcrhoogiDg wel niet ingewilligd zal worden. Amersfoort, 4 Januari 1918. Namens de Huurcommissie, (w g.) P. J. M. G WOLTERS, Voorzitter, (w.g.) F. J. C. VAN IIARDENBROEK v. A. Secretaris. er waren dan ook nog niet veel stu denten, zoodat de dauies de meerder heid hadden. Saartje keek haar oogen uit naar al die verkleedde gemaskerden. Langzamerhand kwamen de studenten binnen en men begon te dansen. Roosje en Saartje werden uitgenoodigd er aaD deel te nemen. Saartje had dansen geleerd; en kon er goed mede voort komen. Zij deed dan ook braaf mede. Toen Filip en Gerard kwamen, was het bal al in vollen gang. Bij Filip's ouders was het huishouden op zeer geregelden voet ingericht. Daar hij oDgaarne inbreuk maakte, op de vast gestelde gebruiken, zorgde hij er voor, in den regel 's avonds tijdig thuis te zijn. Het had dan ook tot de zeld zaamheden behoord, dat bij een bal bijwoonde. Het aangeboden vermaak was hem dientengevolge zeer welkom, en daar hij den Zondag voor zich had om uitterusten, was hij niet gehaast, zich aan dat genoegen te onttrekken. Hij was een liefhebber van dansen en genoot volop. Het ontbrak niet aan danseressen, en ofschoon het masker het bezit van schoonheid raadselachtig maakte, leed het, naar lichaamsvormen en vlugheid te oordeelen, geen twijfel, De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 11 Februari tot en met 10 Februari 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 55: Groene Erwten 1 ons per persoon. Gort Bak- en Braadvet I r> Vai kensvleesch (zie gezouten vleeseh). Zeep Aardappelen 5 K G. per persoon. Gezouten Vleeseh 1ste kwali teit zonder been verkrijgbaar (zonder bon) tegen 75 cent per pond. De verkoop geschiedt - In bet ge bouw van de Keuringsdienst en in de kiosken Soesterweg en Julianaplein, door deskundigen. Wij raden een ieder aan eene proef met dit vleeseh te riemen oveituigd als wij zijn dat het een welkome rem- placant is voor bet ontbrekende var- kensvleesch, terwijl de prijs inderdaad zeer laag is tegenover de bestaande vleeschprijzen. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 28 tot en met No. 30 en op bon No. 1 tot en met 4 van 10 Februari tot en met 16 Februari 1918. Amersfoort, 7 Februari 1918. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK De Secretaris, A R. VEENSTRA. Door den stroom geïnterneerden, Lijkt ons land één Berlitz-school. Hollandsch hoort men niet meer praten, Doch wel ycs, oui, jawohl. 't Is in Groningen zoo ver reeds, Dat de baliekluivers daar In het Eueelsch kunnen vloeken, Als zij vechten met elkaar. Komt in Zeist men daarentegen Of in 't schoone Amersfoort, Dan is 't al „ewel" en „zulle" "Wat men op dc straat er hoort. En nu stroonien ons opnieuw weer Engelschen en Duitschers toe: „Goeden middag" Mordt dra „Mahlzcit" En „besjoer „How do you do''. Op 't gebied van spraakverwarring, Wordt straks, hebben wij het wel, Dip van RaKylnn Vnj d'onao "VVeinig racer dan kinderspel. Terugkeer van het tertiaire tijdperk Op gtond van het feil; dat bet klimaat van Europa laugzauieihand warmer wordt, spreekt men in we tenschappelijke kringen over de terug keer van het tertiaire tijdperk. Als bewijs voor de hoogere warmtegraad noemt men allerlei waarnemingen bij dieren, voornamelijk vogels. De ornitholoog Schuster zegt, dat tal van vogels, die vroeger naar het Zuiden trokken, tegen woordig's win ters bier hlijven. Dat zijn totaal 41 sooiten, waaronder de spraeuw, het roodborstje,de veldleeuwerik, de kievit, de kwartel, en verscheidene roofto- gelsoorten. Ook zijo er ontelbaar veel vogels, die bun broedgebied naar noordelijke streken verplaatst hebben, waaronder eenige vinksoorten, bet Sieppenhoen, de nachtegaal, kwartel, ooievaar en andere, totaal 26 soor ten. In Midden-Europa heeft men her haaldelijk opgemerkt, dat zwaluwen of zij bezaten althans allen de beauté du diable den jeugdigen leeftijd. Er was er een, die hem bij uitne mendheid beviel. Ternauwernood zou hij zich rekenschap kunnen geven, of de aantrekkelijkheid van het in een domino gekleed meisje, het meest ge legen was in de donkerkleurige oogen, die door de openingen in het masker, als sterren fonkelden, of dat het aan gename voor hem daarin bestond, dat hij zich in bet Engelseb taal die hij gaarne en met groot gemak sprak met haar onderhouden kon. Saartje had zich tijdens haar verblijf te Lon den, bij neef Jameson het Engelsch geheel eigen gemaakt. Hun onderhoud was levendig. Filip sprak over Enge land haar voor een Engelsche houdende waar hij wel niet geweest was, maar door lectuur zeer mede bekend was en daar zij er pas van daan kwam, kon zij hem in vele op zichten, inlichtingen geven. Zoo als wij weten, had zij vele publieke plaatsen bezocht en daar zij een helder oordeel had, wist zij goed hare indrukken die zij van de schouwburgen ontvangen had, mede te deelen. Maar ook andere onderwerpen wer- probeeren te overwinteren, doch dat een plotselinge vorstperiode ze doodt. Ook de insecten verhuizen naar noordelijke streken niet minder dan 12 sooiten zijn reeds geëmigreerd. Onder de zoogdieren steunen de hazen de bekering van het zachtere klimaat: de boscbhaas sterft uil, de heibaas komt veelvuldiger voor. Het eekhoorntje neemt maar zelden meer een winterslaap en bet konijn bezoekt minder zijn warm hol, om meer aan de oppervlakte der aarde Ie leven. Met die theorie der terugkeer van het tertiaire tijdperk is de natuur kenner Franz het niet eens. Hij weer legt de beweringen van Scbuster en wijst op de waarnemingon van Zwit- sersche geologen, die 50 jaar lang de houding der gletchers observeer den. Wat de acclimatisatie der ge noemde vogels betreft, mag men met evenveel zekerheid als oorzaak noe men de cultuur der menschheid, waar door de overwinterende dieren meer bescherming vinden. Dal bet in Europa sedeit den ijs tijd voel wanner geworden is, acht Franz ook bewezen. Intusschen kan de trek der dieren naar noordelijker streken een late aanpassing bij bet zacbtero klimaat zijn. Nog geenszins is bewezen, dat de kwestie van bet zachtere klimaat van Europa eenige actualiteit heeft. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1 tot en met 7 Februari 1918 Geboren Maria Josepbina, d. van Malhieu Gonnissen en Maria Helena Roex. Wilbelraina, d. v. Gerrit Hagevoort en Catrina Maria Schip pers. Joban Hendrik, z van Hen drik Cornells Sloksoede en Johanna Margeretha Louman. Airtje, d. vau Peter Jansen en Aaltje Doorne kamp. Gerardus Antonius. z van Theodorus Smink en Cornelia Vos kuilen. Dirk, z. van Cornells Adri- anus Stoové en Niesie de Groot. Julia Louise d. van Alphons Karei Bracke en Hortensia Francisr.a Stand- aert.Albertus, z. van Albertus van Nitnwegen en Adriena v. der Geld. Caliina, d. van Lumbertus Herman- nus Riezebos en Catrina v. den Berg. Nicolaas z. van Rijk den Ouden en Gijsberta Scbooriderboek. Aaltje, d. van Arnoldus Leydekker eri Hir:ke Geertsma. Abraham Aalbertus, z. van Abraham Snabel en Willemijn- ije Barlba Krul. Everdina, d. van Willem Berculo en Jannelje v. den Berg Joban, z. van Marnix Wil lem Kesler en Helena Hubert ina Haitman. Petrus Lambertus, z. van Theodorus Jozefus Enthoven en Clara WilhelminaJelgersma Johan nes, z. van Willem v. de Hoef on Maria v. den Bor. Ondertrouwd Rijk Arnoldus Lobel en Johanna de Graaf. Maas v. Es en Hendrika Mulder. Gerrit Vos en Margrietha Buitenkamp. Gehuwd Hendrik Helmerborst en Hendrika Geertruida Vial. Anton v. Ouweikeik en Geertruida Bonsel. Arie v. Leeuwen en Klaasje Hek. Gerardus Hazelaar en Geriiijs Janssen. Cornells Jacobus Wouterus v. Eimeren on Nannie Petronella Straat man. Overleden: Lambrecbt Klap, 28 jr., ongeh. Harlhger Hendrik Gerlh, 27 jr. echtgen. van Alyda DinaStaal. Sophia Wilhelmina Cornelissen 27 jr., ongeh. Petrus v. Esveld, 20 mnd. Maria v. den Bijtel, 82 jr., den behandeld en het kostte Saartje geen moeite te bemerken dat zij hem goed beviel. Ook bij maakte een gun- stigen indruk op baar. Zijne manieven waren aangenaam en hij sprak met levendigheid. Dat hij een groote begeerte bad baar gelaat te zien, zullen wij wel niet behoeven te zeggenmaar hij durfde dien wensch niet te openbaren, in de overtuiging, dat bet toch niet baten zou. En toch werd die wensch, door eene toevallige omstandigheid bevre digd. Hij ging met baar naar bet buffet, om baar eenige ververschingen aan te bieden. Toen zij de kant die baai- mond bedekte optilde, ging de band die haar masker bevestigd hield los. Filip was bij dien aanblik, in zijne verwachting dat er een liefelijk gelaat achter verscholen was, geenszins teleur gesteld. Ilij smaakte het genot maar kort, want zij had bet masker weer voor 't gezicht met bare hand vast gehouden, maar 't was toch genoeg geweest, om een indruk bij hem na te laten, zoo diep, dat bet beeld, onuit- wisebbaar in zijn geheugen bleef ge prent. Wordt uervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2