Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Duitsche producten, Amerika op zijn recht stond om de Duitsche produc ten. die bel gekocht en betaald bad, vóór de blokkade was aangekondigd, te mogen halen. En deze producten waren niet eens voor de voeding be stemd niet noodzakelijk voor het leven der Amerikanen. Toch werd al dit »made in Germany* rustig, maanden lang, via Rotterdam en door Engel- sche havens naar Amerika verscheept. Men zie mi eens hoe Amerika in dezelfde omstandigheden tegenover het kleine Nederlaud doet. Ook onze voedingsmiddelen waren ons eigendom vóór Amerika zijn beschikkingen nam De schrijver betoogt vervolgens dat er geen sprake van kan zijn, dat nog voedingsmiddelen over onze gren zen naar üuitschland gaan zonder consenten van de Nederlandsche Re- geeriog. Vóór Amerika in den oorlog ging en vrij ruime exporten toeliet, zijn stellig heel wat Araerikaansche waren in Duitschlar.d gekomen via Nederland. Ook de vrees dat Nederland eigen waren zal uitvoeren naar Duitschland en zich voeden met Amerikaansche waren, acht schrijver dwaas. We leven zelf in gebrek en de vruchten en groenten die wij nog te veel hebben, kunnen immers geen brood vervan gen. Veevoeder wordt ook niet voor uitvoer toegelaten, met het gevolg, dat ons vee in nood wordt afgeslacht en dat de kans heel groot is, dat ons bloeiend land van veeteelt en landbouw (Chilisalpeter is ook al ver boden en onze akkers raken uitgeput) na den oorlog in even ellendige positie zal wezen als België Nederland verdiende niet gestraft te worden. Er mogen door enkelen oorlogswinsten gemaakt zijn, bet volk behield zijn strikte neutraliteit. Amerika heeft het recht Duitsch land op alle wijzen aan te vallen, maar bet moet de levens der omring ende neutrale staten respecteeren, al zijn die klein en zwak. Waarom vraagt de schrijver is Nederland gedaald van de booge plaats die het vroeger in de achting der Amerikanen bekleedde? Men zegt dat het pro-Duitsch is, maar vergeet dat het, vóór Amerika zoo veront waardigd was over bet vernielen zij ner schepen, zijn eigen schepen aan de Duitschers verloot en men kan toch niet gelooven, dat het sympathie zal hebben voor de bedrijvers van zoovele wandaden ter zee. Krachtig ontkent de schrijver ten slotte het recht van Amerika om be slag op ouze schepen te leggen. Men zegt dat Amerika tot een nadere overeenkomst bereid is, maar dit zal nooit een eerlijke overeenkomst tus- schen twee vrije partijen kunnen zijn. Wat wil men van Holland Voelt men niet dat Duitschland geen dag zijn neutraliteit zal ontzien als het diezelf niet angstvallig bewaart. Ons arme land heeft veel van het geweld van Duitschland geleden, maar zeker even veel door het onrecht der geallieerden. Verzetten kunnen wij ons niet, maar wij hebben een goed geheugen en zullen zeker nooit de daden vergeten van groote machten die alles, wat zij willen, goedpraten met de leer dat imacht recht maakt*. Meel uit Amerika en kolen uit DuiUchland. De Rotterdamsche correspondent van het »Hbl.* verneemt met zeker heid dat de onderhandelingen met Amerika omtrent den afstand van tonnenmaat, en onze eigen levens middelenvoorziening, thans definitief tot een goed einde zijn gebracht. Ons land zal als gevolg daarvan geen graan, doch meel ontvangen in voldoende hoeveelheden. Tegelijkertijd is een aanvullende overeenkomst met Duitschland geslo ten, waarbij aan ons over deze maand een extra hoeveelheid van 25.000 ton steenkolenzullen wordengeleverd tegen beschikbaarstelling van een even groote hoeveelheid Rijnscheepsruimte voorde vaart van Rubrort naar den Boven- Rijn. De betrokken reeders ontvangen daarvoor een zeer bevredigende vracht. dragen werd hij zou dan gemakkelijk van anderen aan 't station wachtende heeren te onderscheiden zijn. Saartje had maar naar dien jas uittekijken, en hij zou wachten, dat zij hem aan sprak. Wordt vervolgd.) Agenda voor de Openbare Ver- gadeiing van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 Februari 1918, des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van stepnbureaux voor de verkiezing van leden voor de 2e Kamer der Staten Generaal. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School G. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Heeren Beyer en Buitenbos om aan gesteld te worden als makelaar, als mode op het adres van de broeder schap van Candidaat-notarissen inza ke aanstelling van makelaars. 6. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van agen ten van politie inzake regeling der periodieke verhoogingen hunner sala rissen. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver- leenen voor het aanstellen van drie lijdelijke leerkrachten aan school H. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening regelende het verleenen van verlof aan het onderwijzend personeel. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het instellen van een commissie van bijstand van bet Lager Onderwijs. 40. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aan Mevr. EysinkDaamen, onderwijzeres aan school A. 11. Vaststelling verslag kindervoe ding over 1917. 12. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van A. J. de Wilde, Inspecteur in Algemeenen Dienst inzake nadere regeling van zijn salaris. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van een drietal verordeningen in verband met duurte van materieëlprijzen. 14. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders: 10. om den Havenmeester te be lasten met het opmeten van schepen en in verband daarmede diens salaris met f 100 te verhoogen: 2o. tot vaststelling van een tarief voor het opmeten van schepen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond langs den Utrechtsche- weg van G. J. Sasbach. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rooien en snoeien van boomen langs den Soesterweg, 17. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Amersfoortschen Bestuurdersbond en de Afdeeiing vAmersfoort* der Sociaal Democratische Arbeiders Partij inza ke het leveren van electriciteit over den muntmeter. 18. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging der veror dening, houdende het verbod van het gebruik van gas en electriciteit op bepaalde plaatsen en bepaalde tijd stippen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening voor de aanwijzing van stemlokalen. 20. Vaststelling begrooting woning bedrijf 1918 en het inbrengen van eigendommen in dat bedrijf. 21. Wijziging gemeentebegrooting met bedrijfsbegrootingen dienst 1918. Donderdag werd in vAmicitia* een groote protest vergadering gehouden belegd door de afdeeiing van de S. A. P. De groote zaal was stampvol. Het woord werd gevoerd door den heer Kupers, die sprak over: »Onze actie voor een betere levensmiddelenvoor ziening. In een gloedvolle rede zette bij den toestand uiteen, wat gedaan is en gedaan moet worden, en wat de plicht in deze van de arbeiders is Dag demonstraties moeten georganiseerd worden. CLeral moet samenwerking bestaan tussclien de vakcentralen in het land. J.l. Dinsdag zijn al die Cen- tralen uitgenoodigd om verbetering te brengen in de leiding en gevraagd is of ze met ons zullen samenwerken. Dit is een feit van groote beteekenis. Ge lukt het, dan spreken we namens 300 000 arbeiders. Dit zal een gewel digen indruk maken. In Amsterdam vergaderden reeds de Roomsch Katho lieken en de Cbristelijken. Het is dan ook hoog noodig dat er verbetering komt. Wij vertrouwen dan ook, dat ze met ons zullen samenwerken opdat er in de verschillende steden groote demonstraties kunnen wordengehouden »De Tijd* en »De Maasbode* voelen zich niet frisch. Ons allen is het te doen om een betere levensmiddelen- voorziening. Hierom roepen we de arbeiders op om als één man achter ons te staan. In debat kwam de heer Van Uchelen. Deze zeide, de ellende is nog grooter dan spreker beeft geschetst, hongers nood staat voor de deur. Voor hen, die geld hebben, is nog wel wat te krijgen. Wat heeft de S. D. A. P. gedaan voor de arbeidersklasse. Ja, nu begint ze, nu de verkiezingen voor de deur staan. Er wordt geknoeid en de arbeider komt er niets van te weten Demobilisatie daar heeft de arbeider wat aan. De S. D. A. P. heeft niets gedaan. De tweede debater was de heer Lankamp. Deze betoogde, dat groote voorraden worden uitgevoerd, waar door wij gebrek lijden. Er wordt ont zettend geknoeid. De S. D. A. P. moet kunnen vertrouwen op do leiders. Waarom hebben de Sociaal Democraten in de Kamer niet gezegd: Er moet een eind aan komen. Het is nu te laat. De knoeierijen moeten weg. Er moet een gezonden toestand komen. De heer Colijn raadt de arbeiders aan niet naar de S. D. A. P. te luisteren. Alle burgerlijke partijen hebben reeds gedaan, wat nu de Soc. Dem. doen. De heer Eggink deelde o.a. nog mee, dat eiken dag 38.000 L. melk worden uitgevoerd a 16 cent per L. De spreker beantwoordt de debaters uitvoerig. Af en toe was het zeer ru moerig. Voeren we niets uit dan krijgen we ook niets, zoodat we gedwongen zijn. Ook kan de Regeering geen blaam treffen, wat de buitenlandsche politiek aangaat. Te 10 uur ging de menigte uiteen. In eene Donderdagavond in Maison De Kloet gehouden bijeenkomst is opgericht de «Amersfoortsche Bond van Lichamelijke opvoeding. Statuten en Huishoudelijk reglement door een in de vorige vergadering benoemde commissie ontworpen, werden onge wijzigd vastgesteld. Het doel van den Amersl. Bond van Lich. Opvoeding is door lichaams oefeningen in verschillenden vorm de lichamelijke opvoeding en vaardigheid te verbeteren, teneinde de gezond heid. de volkskracht en tucht van de bevolking van Amersfoort te be vorderen. De Bond tracht zijn doel te be reiken langs wettigen weg en wel a. door samenwerking met ver- eenigingen en instellingen, die de lichamelijke opvoeding bevorderen; b. door bemiddeling bij de over heden in 't bijzonder bij het Ge meentebestuur van Amersfoort tot het verkrijgen van steun en mede werking c. door het doen openstellen van voldoende gelegenheid tot beoefening der verschillende soorten van lichaams oefening zoowel binnen- als buitens huis; d. door de vorming van leiders(sters) en het verspreiden van leidingsvoor- schriften het uitschrijven en onder steunen van wedstrijden en demon straties e. door het zoo mogelijk doen uit geven van geschriften, die het doel kunnen bevorderen; f. door alle andere gepaste en geoorloofde tevens wettige middelen. De Bond bestaat uit gewone leden, buitengewone leden, begunstigers en eereleden. Gewone leden kunnen alleen zijn te Amersfoort gevestigde ver- eenigingen, die een doel beoogen aan dal van den Bond verwant. Tot bestuursleden werden gekozen mej M. C. E. Reynders en de beeren Dr. Van der Hoeve J. r. Drooge, G. L. Walpot, J. M. M. Hamers, J. P. van Buijtenen en C. G. Beltman. Na afloop der vergadering zijn de functies als volgt verdeeld: Dr. Van der Hoeve, voorzitter, J. van Drooge, vice-voorzitter, P. J. van Buijtenen, secretaris, J. M. M. Hamers, 2e secre taris, mej. M: C. E. Reijnders, pen- ningmeesteresse, G. L. Walpot en C. G. Beltman, Commissarissen. De heer K. Dilling, Inspecteur der Nederlandsche Heidemaatschappij sprak gisteravond in Amicitia over de beteekenis van ontginning en grond verbetering voor de volksvoeding. Spreker toont aan de voordeelen van de ontginning. Wij zien nog niet iu, dat daar ligt de bron van onze onafhankelijkheid. In Overijssel vindt men 100000 H A. grond, geschikt voor' ontginning. Er is daar de laatste jaren zeer veel gedaan. De boeren zien ook hun belang daar in. In Drente werd in 1890 heideveld verkocht voor f2 a f3, thans is de prijs f90. De Heide ontginning stond eerst in een slecht blaadje. Nu is het anders. De Veluwsche heide leende zich door haar hooge ligging niet bijzonder voor ontginning. De grond is daar meer aangewezeo voor bosschen, uit gezonderd de grenzen. In Noord Brabant vindt men nog onafzienbare heide, welke zich uit stekend voor ontginning leenen. Hier heerscht een buitengewoon opgewekt leven voor ontginning. In Limburg is het evenzoo. Er zijn nog millioen H.A. woeste grond in Nederland, die op ontginning wachten. Tegenwoordig voelt men veel voor klein grondbezit, wat te prijzen is. De ontgonnen heide kan 1000900 menschen voeden. In Engeland werden voor den oorlog groote terreinen gebruikt vbor jacht veld. Dit is nu veranderd. Alles wordt daar ook bebouwd. Na 1890 ontstond een kentering en dat kwam door bet gebruik van kunst meststoffen en de leer der planten voeding. Spreker noemt nu de voor naamste kunstmeststoffen. Na 1880 kwam er vooral leven in de brouwerij. In 1888 werd opgericht de Nederlandsche Heidemaatschappij die eerst weinig beteekende, doch langzamerhand grooter werd. Ont ginning is slechts een onderdeel van de Maatschappij. Zij geeft ook adviezen, over inpolderingen, aanleggen van vischvijvers, bedrijfsgebouwen, van woningen, enz. enz. Houdt cursusseD, sticht spaar- en voorschotbanken, ze heefteen opleidingsschool voor des kundig personeel, dat ook in Indië, Rusland en Amerika een uitstekende positie hebben gevonden. De Heidemaatscbappij werkt ook voor schooltuinen, zoowel bij het Lager- als Middelbaar Ouderwijs. Ook de dames toooen tegenwoordig veel belangstelling voor deze zaak. In Nederland is nog gedurende 40 jaren plaats voor nieuwe bewoners op de ontgonnen velden. Onze Staat be hoort krachtig te steunen iri bet belang der volkswelvaart. Na de lezing, die met de grootste aandacht werd aangehoord, verduide lijkten een groot aantal lichtbeelden bet gesprokene. De algemeene vergadering van de Ambachtsschool is uitgesteld tot 27 Febr. Tot censor en adviseur der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek is door Z.D.H. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd den Weleerw. beer Broere, kapelaan der parochie St. Franciscus »Eembode.« De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der parochie Loenersloot, den zeereerw. beer B. J. Brouwer, sedert de oprichting pastoor der parochie van den H. Henricus te dezer stede. Tot pastoor van de parochie H. Henrikus heeft de aartsbisschop be noemd den Weleerw. Heer L. Tolboom. Proces-verbaal isopgemaakt tegen een winkelier wegens overtreding van het rookverbod en tegen een slager, die zijn wiokel na sluitingstijd nog open had. Voorts is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H., wegens diefstal van een partij oud ijzer, ter waarde van enkele honderden guldens, ten nadeele van de firma Haarman, alhier. Tengevolge van de vernieuwde actie van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vancantie- Kolonies zijn weer een 5-tal afdeelin- gen opgericht. Het Centraal Genootschap heeft nu 172 afdeelingen en 24 gelijkgestelde Groene Kruis-afdeelingen, 54 afdee lingen zijn in wording. Geen centen meer? Anonymus geeft in het Geïll. Volksblad volgend leekendichtje Gij klaagt tmen ziet geen centen meer Kom I Kom I dan moet gij eens een keer Bij zulken informeeren, Die eiken Zondag in de kerk, Voor allerhande liefdewerk, M«t 't zakje collecteeren 'k Weet zeker dat hunallergrief is »Wij zien meer centen dan ons lief is I* Bouw van noodwoningen 1 Door het Kon. Nationaal Steunco mité i3 aan alle gemeentebesturen een circuleair verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat het comité bereid is voor den bouw van noodwoningen door gemeente besturen onder goed keuring der bouwplannen, een sub sidie in den woningbouw te verlee nen, die gaat tot 40 der bouw kosten, doch een bedrag van f1000 per woning niet overschrijdt. Kosten voor den aankoop van grond worden bierbij niet in aanmerking genomen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 15 tot en met 21 Februari 1918 Geboren Margaretba Gerdina, d. v. Jan Ruys en Teunlje Dina Geertruida v. Tellingen. Wilhelmina, d. v. Johannes Henri Willem Strgd en Mina Kiaaikamp. Josephs Celine Hen driks, d. v. Petrus Johannes Theresia Maes en Carolina Maiia Francises Aloysia Boes. Barendina, d. v. Teunis Wijnands en Jannetje Bosch. Maria Hendrika, d. v. Hendrikus Antonius Josephus Nefkens en Maria Hendrika Kuiper. Gerritje Anna, d. v. Beroardus Lenderink en Ger ritje Kamphorst. Teunis Marinus, z. v. Johannes Groenewoud en Beatrix v. der Meiden. Albert Alpbonse. z. v. Hector Joseph De Lange en Al berta Apolionia Van Glabeke. Hendrika, d. v. Willem Buis en Maria Mgnten. Hendrika Adriana, d. v. Antonius Bogers en Alberta Meyer. Johanna Margaretha, d. v. Johan nes Hendrikus Vial en Barta v. Koe len. Johannes, z. v. Johannes Hen ricus Paschedag en Gijsberta Bolke- steyo. Jean Antonie Frangois Ma ria, d. v. Jean Pierre Frarigois Tille- mans en Antonia Geertruida de Vries. Coenradus Johannes, z. v. Antbo- nius Johannes v. der List en Anlbo- nia Johanna Maria Plieger. Engel- bert Wilhelm, z. v. Johannes Corne- lis Scheltman en Anna Augusta Kox. Edzo Hendrik, z. v. Hendrik Jan nes Toxopeus en Nelly Stoppendaal. Ondertrouwd Albertus Wijnhoud en Rijkje v. Girikel. Johannes Pot en Christina Rekers. Gehuwd Gerrit Vos en Margrietba Buitenkamp. Maas v. Es en Hen drika Mulder. Rijk Arnoldus Lobel en Johanna de Graaf. Jacobus Van Hooydonck en Johanna v. Wijk. Willem Steenkamer en Alijda Hooyer. Overleden Aaltje ten Elze, 88 jr., weduwe v. Adrianus Martinus Anto nius v. Zadelhof!. Johanna v. Voorthuysen, 61 jr., weduwe van Da vid Gerritsen. Gerarda v. de Wijn gaard, 3 weken. Leonardus Luykx, 38 jr., eebtgen. v. Maria Caltharina Hellemans. Geurt Vonk, 74 jr., weduwnaar v. Hendje v. de Kooy. Petrus Aloysius Jacobus Casander, 3 jr. Hendrik Ruitenbeek, 27 jr., ongehuwd. Prudent Somerlinck, 37 jr., ongehuwd. Stoutenburg. Van 15—22 Februari 1918. OverledenEen als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk ge slacht. Woudenberg. Geboren: Gijsbertus, z. van Gijs- bertus Lansing en Gerarda Hendrika Vonk. Jan, z. van Jan van Root- selaar en Cornelia van Schoonhoven. Gehuwd Johannes van Schaik en Jannetje Vlastuin. OverledenGerard Jetten, 7 jaren. Aan H. JET. Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Namens bet Hoofdbestuur van de Vereeuiging van Varkensfokkers- en mesters in Nederland hebben onderge- teekenden de eer het volgende onder Uwe welwillende aaadacht te bren gen. Het zal u bekend zijn, dat bet var kens vleescb tot een der voornaamste voedingsmiddelen van het volk mag worden gerekend. Intusscben zijn de fokkers en mesters van varkens, hoe gaarne zij ook bereid zijn de produc tie zoo hoog mogelijk op te voeren, niet in staat dit te doen, aangezien de gestelde maximumprijzen ver beneden den productieprijs liggen, zoodat zij gedwongen worden dit bedrijf stop te zetten. Van onzen kant is daarop verschei dene malen gewezen op confereoties, die wij met dt n Voorzitter der Vleesch- vereeniging, den heer Lugard, hebben gehad, waarbij wjj hem met over legging van verschillende bedrijfsre-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2