Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. voorkeur bij eeo der openbare licha men, welke geacht kunnen worden bij bet algemeen belang der instel ling in de eerste plaats betrokken te zijn. De exploitatierekening stelt in bet vooruitzicht een dividend van 6% 's jaars op het gewoon aandee lenkapitaal. Teneinde te bevorderen dat het aandeelenkapitaal zooveel mo gelijk onder de huurders der monster kamers en tsfelvlakten zeiven wordt geplaatst is aan de deelneming in het kapitaal verbonden een recht van voorkeur en wel tegen een lageren huurprijs in dien zin, dat voor elke f 1.000.deelname in het kapitaal het recht van voorkenr op de huur van één Meter tafelvlakte en voor elke f3.000deelname het recht van voorkeur op de buur van één monsterkamer in het oieuwe gebouw wordt toegekend een en ander voor een tijdvak van ten hoogste tien ach tereen volgende jaren. Dit recht van voorkeur betreft slechts bet aantal monsterkamers of meters tafelvlakte op een bepaalde monsterkamer kan geen recht van voorkeur worden toe gekend. II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn voornemens tot Donderdag op Het Loo te verblijven. Zondagmiddag 2 uur reed het Koninklijk Echtpaar uit in opeD victoria met 2 schimmels bespannen, om een rijtoer te maken door bet Koninklijk Park en de Hoogsoerensche bosscben, ten einde de verwoestingen in oogenschouw te nemen, door den sneeuwval in Januari, aangericht. Nederl. arbeiders in Duitschland Van de Zaterdag te Zevenaar uit Duitschland teruggekeerde Nederland- sche arbeiders brachten velen hun gereedschap mede. Zij verklaarden niet meer naar Duitschland te gaan werken, zoo lang de uitvoer van levens middelen verboden blijft. De nood over de grens is van dien aard, dat het leven daar voor onze landgenooten niet is vol te houden als zij geen vleesch mogen medenemen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Maart, in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 16 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Maart 1918 139 faillissementen tegenover 135 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gnsrantsoeneering in de zomermaanden. Evenals voor de wintermaanden zal door het Rijk een rantsoeneering van gas worden voorgesteld voor de zomer maanden. Die rantsoeneering zal be ginnen met 1 April en eindigen met 1 October. Het Rijk zal ook nu weder de minima vaststellen, waaraan elke gemeente zich heeft te houden. Daaronder gaan mag de gemeente niet, maar wel kan zij doen zooals in de wintermaanden is geschied en naar gelang van de omstandigheden bet gebruik van meer gas toestaan. voornaam niet even welgesteld als David zou wezen? Ook hare gedachten waren met Filip vervuld en met niet minder verlangen dan hij, zag zij den maandag avond te gemoet. De tu9schentijd viel haar echter minder lang, daar zij den avond van haar komst, met neef en nicht Zomer en een paar hunner kinderen, het concert in 't Paleis voor Volksvlijt ging bijwonen. Zij was in verrukking, zoowel over het schoone gebouw als over het fraaie concert. Zij vond het er zeer gezellig, daar van tijd tot tijd bekenden van de Zomers hen kwamen aanspreken, en men de zaal in de pause ging rondwandelen. De maandagvoormiddag werd gekort, doordien zij nicht Zomer, op hare winkelbezoeken vergezelde. Filip daarentegen zat zich op kan toor, waar het juist niet druk was, te vervelen. Hij twijfelde er soms aan, of zijn horloge wel goed liep, daar telkens als hij het te voorschijn haalde, de wijzers zoo weinig verder waren gekomen. Aan alles wat bij den tijd afgemeten wordt, komt evenwel een einde. Zoo kwam ook na 't gebruik van het middagmaal bij zijne ouders, De tweede uitvoering van de plaat selijke afdeeling van Toonkunst zal plaats hebben op 11 April. Ten ge- boore zullen worden gebrachtDas Singenthal, van Brandts Buys, en Die erste Walpurgisnacht, van Mendels sohn, benevens liederen door solisten te zingen. Maandagavond ging in »Amicitia« de klucht »De familie Hanneman». De zaal was tamelijk goed bezet. Er werd vlot gespeeld, en dat 't in de smaak viel van 't publiek, bewees 't hartelijk applaus. 't Waren een paar gezellige uurtjes, waarbij men eenige oogenblikken kon vergeten de dagelijksche misère en beslommeringen. Maatschappij van Nijverheid Departement Amersfoort. Maandagavond sprak Jhr. R. de Muralt uit den Haag in hótel Reicb- mann over de Dijkdoorbraken en de middelen daartegen. De heer van der Meiden opende de vergadering, waar na Spr. aantoonde, dat beton en ijzer de voordeeligste constructies kun nen daarstellen. Met voorbeelden toonde hij aan, hoe alles werkt en behandelde uit voerig bel construeeren van beton- looiïngen. Dit bestaat uit een aantal losse platen, gevat als schilderijen in een lijst, opvriezen is hierdoor onmogelijk, zooals een 12- jarige on dervinding geleerd heeft. Het stelsel berust op verdeel en heerscb. Spreker behandelde dijk vallen met de gevolgen ervan. Oude theorieën heeft hij omvergeworpen en een nieuwe opgebouwd. De ondervinding leerde, dat hij gelijk had. Hoe zinkstukken in zee geplaatst worden toonde hij aarf met toestelle tjes, die zeer kunstig zijn uitgedacht. Jammer van de belangwekkende voor dracht, dat zoo weinigen aanwezig waren. Na de voordracht werden geen vragen of opmerkingen gemaakt. Gisteren werd in het gebouw Gemeentewerken door den architect De Wijs aanbesteed a. Glas- en schilderwerk. b. Lood, zink- en fitterswerk, aan de 50 gemeentewoningen Woestijgerweg. Voor glas- en schilderwerk werd ingeschreven door: J. W. Engelenburg, alhier, f21 000. J. Keiler, Almelo, f16 800 G. Liefrink, Almelo, f16.540. Van den Bosch, Heemstede, f15 990 J. H. Koopmans, Enschedé, f15 800. S. Koster, Alkmaar, f 15.500. J. G. Platvoet, Enschedé, f15.300. B. Huizinga, Almelo, f15.200. W. de Olden Zn., Enschedé, f 14 950. Reiso Scbeele, Enschedé, f14 837. Klein Bussink, Deventer, f 14.700. H. J. Nelissen, Haarlem, f 14.000. E. A. Jonker, Apeldoorn, f13.495. C. A. van Putten, Utrecht, f13 020. S. Goldsteen, Haarlem, f12.550. G. Hammink, Almelo, f12 490. G. Kletter, Utrecht, f 11.677. A. W. Timmermans, alhier, f9673. Voor lood-, zink- en fitterswerk door: A. A. Proost, Hilversum, f22 380. J. Bruinesse, Baarn, f22 060. G. Beursink, Enschedé, f18 400. J. G. D Rompelman, Enschedé, f17.840 Een uit Veenhuizen ontsnapte landlooper werd door de politie al hier aangehouden en teruggeleid. Er hebben zich eenige geval len van vergiftiging voorgedaan na het gebruik van mosselen. Men zij derhalve voorzichtig. ook eindelijk het oogenblik, dat hij met een kloppend hart, zich naar de woning van den heer Zomer begeven kon. IV. DE HANDSCHOEN. Saartje had het doelmatig geacht, hare nicht op het bezoek van Filip voor te bereiden. Met ongeduld, ging zij den gang, van de op den schoor steen geplaatste pendule na. Eindelijk werd er gescheld en weldra kwam Filip binnen. Met de aan hunne af komst eigene gastvrijheid, werd hij door de Zomer's ontvangen. Thee en gebak werden hem met zekeren aan drang aangeboden. Daar bij Zomer natuurlijk hollandsch gesproken werd, en het Filip bleek, dat Saartje zoo als te begrijpen is zich met niet minder gemak dan in het engelsch uitdrukte, kwam het tot een opheldering, hare nationaliteit betreffende. Zij zeide op Filips com pliment over het goede engelsch dat zij sprak, het te Londen geleerd te hebben, waar zij bij een bloedverwant Aan den Gemeenteraad is het vol gend adres gezonden Amersfoort, Febr. 1918. Aan Den Raad der Gemeente Amersfoort. Op de protestvergadering van Don derdag 31 Januari 1918 is de vol gende Motie met algemeene stemmen aangenomen, zijnde 195 aanwezigen. MOTIE. De gecombineerde vergadering van de Vereenigingen Handel en Nijver heid en De Hanze, bijeen in de zaal »De Arend» op Donderdag 31 Januari 1918, ten einde te protesteeren tegen de enorme niet te motiveeren en on billijke verhooging der gas en elec- triciteitsprijzen, gehoord de bespre kingen, draagt aan de Besturen op de noodige maatregelen te nemen, om bij den Gemeenteraad aan te dringen op andere tarieven, die niet uitsluitend op den Middenstand en de Industrie drukken, en indien binnen korten tijd geen verbetering is ver kregen, over te gaan tot andere maat regelen, die het beoogde doel kunnen bereikeD. Naar aanleiding van bovenstaande Motie hebben de Besturen hierboven genoemd, de eer, u te verzoeken de progressieve regeling der gas- en electriciteitstarieven te herzien. Deze regeling, op een deel van de bewo ners dezer gemeente op onrechtvaar dige wijze deze lasten op te leggen, en anderzijds een gedeelte der inwo ners door uitzonderingstarieven te ontheffen, heeft enorme protesteD doen opgaan. Deze verhoogde tarieven, in Dec. j.l. voor het eerst in werking getre den in progressieven vorm, zijn een verkapte directe belasting. De meesten moeten ongeveer het dubbele betalen van vroeger. Deze ODgehoorde ondragelijke belasting op den Middenstand en klein bedrijf ge bracht, kan en mag niet gehandhaafd blijven. Blijkens het stenografische verslag van de raadszitting op 22 November jl. is deze zware drukkende belasting op den Middenstand aangenomen met 9 stemmen voor en 8 stemmen tegen. Dit bewijst voldoende boe bijna de helft der raadsleden overtuigd was van de onbillijkheid dezer belasting, die in hoofdzaak gebracht is gewor den op den reeds zwaar beproefden Middenstand en Industrie. Wel wordt door een deel van den Raad de meening voorgestaan, dat door de zwaarder getroflen inwoners, zijnde de neringdoende en industrieele Middenstand, de opgelegde lasten zijn af te wentelen op clientèle en afne mers, wat wij echter ten sterkste moeten ontkennen. Deze eenzijdige opgelegde druk moet immers noodwendig schaden|aan de gunstige ontwikkeling der klein- industrie en winkeliers. Van andere zijde zijn wg echter van meening, dat de gemeente, als leverancier van gas en electr iciteit, door een zoo billijk mogelijke distributielevering van haar artikelen een voorbeeld diende te geven aan hare inwoners, en zich niet schuldig behoorde te maken aan prijs opdrijving. Door den heer Directeur der ge meentebedrijven werd betoogd, dat van de maandproductie van gas, zijnde 200000 M»80000 M». vallen op de laagste prijzen, waarop dus tekort geleden wordt, de tweede 80000 M'. voor huishoudelijk gebruik vallen gelogeerd had, die met eene engelsche vrouw getrouwd was, en waar alzoo hare moedertaal gebezigd werd. Zij wilde er niet voor uitkomen, de doch ter te zijn, van de Sigarenhandelaar ster, die bij de Utrechtache studenten als i/moeder Troost" bekend stond. Zij bepaalde zich te zeggen, dat haar vader overleden was, en zij het eenige kind was van hare moeder, met wie zij te Utrecht woonde. Ook Saartje liet zich niet onbetuigd, om het gemak te roemen, dat Filip ^in het gebruik van de engelsche taal aan den dag legde. Zij vroeg hem, of hij Londen kende. Tot zijn spijt moest hij bekennen de zee nooit overgesto ken te zijn en zeer verlangde Engeland eens te bezoeken. Zij wijdde uit, over al het grootsche, dat zij daar aan schouwd had en raadde hem zeer aan zich zelf van al het merkwaardige dat de engelsche hoofdstad aanbood, te gaan overtuigen. Zomer kende Filip's vader van de beurs, en wi9t dat deze zoowel een gegoed, als een voornaam zeehande laar was. Hij behandelde den zoon dienovereenkomstig, met zekere onder scheiding. tegen ongeveerdenkostenden prijs,zoo dat de overblijvende 4000D M'. den geheelen last moet dragen. Dit werpt een schril licht op da wijze waarop aan een klein gedeelte der burgerij lasten worden opgelegd, te meer, omdat aan de groot-industrie nog bovendien uitzonderingstarieven worden verleend. Op bet Middenstandscongres ge houden te Utrecht op 18 en 19 Sept. j.l. betoogde de heer M. v. Hout, burgemeester van Helmond, over ver kapte gemeentelijke verbruiksbelasting op gas en electriciteit, het volgende: »Ik meen te mogen opmerken, dat door de voor enkele jaren aange brachte wijziging in de gemeente wet het mogelijk is gemaakt, de gemeente lijke bedrijven op ruimer commer- cieelen grondslag te schoeien, en te administreeren. Hierdoor is een groote stap gedaan in de goede richtingMen moet bij exploitatie dezer bedrijven van het beginsel uitgaan, dat ze worden op gericht ten belange der inwoners lot nut van bet algemeen en niet om er een zaakje van te maken, en door de winst der bedrijven de belasting laag te houden. Men zorge wel voor een solied be heer, door zijne maatregelen zoo danig te nemen, dat er voldoende verdiend wordt voor rente en aflossing der in de bedrijven gestoken kapitalen dat er ruimte blijft voor de stichting van een vernieuwingsfonds en een reserve voor onvoorziene gebeurte nissen. doch daarboven is een zeer kleine winst voldoende. De |openbare verlichting behoort niet te drukken op bet bedrijf, doch op de gemeente alszoodanig; daarom behoort zij betaald te worden uit de belastingpenningen van alle burgers en niet door degenen, die door bun aansluiting het bedrijf in stand houden. De grootste klanten toch, d.z. de winkeliers en klein, nijveren met motoren, betalen anders bet gelag en dat is onbillijk." Met klem protesteeren wij dan ook tegen deze drukkende en onrecht vaardige lasten, gelegd op handel en industrie en dringen er bij den Raad ernstig op aau deze tarieven te willen herzien en billijk te regelen. Wij vertrouwen, dat uit voorgaand betoog, en de hiernevens gaande be scheiden, neergelegd in de memorie van toelichting, de Raad overtuigd zij, dat snelle en grondige tariefwijziging gebiedend noodzakelijk is. De besturen van Handel en Nijverheid en De Hanze, De Secretarissen: De Voorzitters L. HOUBAER, L. J. KROOK, H. H. KÖLHMANN J. HASS1NG. Memorie van toelichting. Firma H. de Jager: verbruik aan bedrijfsgas over Januari 1918 f574.—. in de maand Januari 1917 f299.29. eene vermeerdering dus van bijna 100 pCt. H. L. Esveld, Meubelmaker, Lange- straat: verbruik aan gas Januari 1918 bij 150 M' f50 25, verbruik aan gas Januari '1917 bij 190 M' f24.20, een vermeerdering dus van ruim 100 pCt. Mevrouw Ramselaar, Krommestraat: verbruik in December 1917 van,gas en electrisch licht f 103.55, verbruik in December 1916 van gas, toen echter dubbel gebruik en volop f 108.25. ver bruik in Januari 1918 f84.90, verbruik in Januari 1917 f55.10, dus ongeveer ééns zooveel als anders. Het was eene gelukkige avond die Filip doorbracht, zulk een, alseralechts weinigen in het leven vaD een verliefde voorkomen. Hij was nog in die periode dat het hijzijn der geliefde voldoende is, om het hart te bevredigen, terwijl nog geen zorgen voor op te rijzen bezwaren, het onzekere van de toe komst op den voorgrond stellen, en daardoor een schaduw op het genot van het heden werpen. Toen hij meende gevoeglijk niet langer te kunnen blijven, stond hij op en nam afscheid van het gezin. Saartje geleidde hem naar de deur; hij nam dat kortstondig alleen te zamen zijn waar, om haar met ronde woorden te zeggeD, hoe lief hij haar haden verzocht hij haar, hem niet in de onzekerheid te laten, aangaande hare gevoelens voor hem. Hij vatte hare hand, die hij drukte en die zij niet terugtrok. Toch liet hij haar geen rust, voor zij zijne vraag beant woord had, en eindigde zij met de bekentenis, dat hij haar niet onver schillig was. Vol blijdschap verliet hij nu het huis van den heer Zomer. Onderweg bouwde hij allerlei luchtkasteelen. De heer Donker, Kampstraat: ver bruik in December 1917 114 M' gas f26.15 verbruik in December 1916 568 M» gas f47.57. Deze klein-industrieel kan niet meer naar buiten concurreeren, en heeft zijn bestellingen aan het Rijk en anderen moeten annuleeren, omdat de verhoogde gasprijs hem belette, in te schrijven voor de prijzen waar zijn collega's in andere steden dat voor kunnen doen. Deze persoon beeft dus enorm verlies in zijn bedrijf. De heer Vierdag, Utrechtschestraat 7Verbruik December 191699 K.W.U. f 25.05, Januari 1917 95 K.W.U. f24.05, December 1917 46 KW.U, f21.60. Januari 1918 45 K.W.U. f22.15. Dus meer dan 100 pCt. bespaard en toch hetzelfde betaald. Magazijn De Dom,U tr ecbtschestraat Verbruik December 1916 40 M' a 8 ets. f3 20 en 146 M* a 14 ets. f20.44 is f23.64, gemiddeld 12,8 ets p. M'; December 1917 15 M'a 20 ets. f3. 20 M' a 30 ets. f6en 53 M' it 50 ets. f26.50 is f35.50, gemiddeld dus 0.40 ets. per M', dus een ver booging van 2/3 op den prijs. De heer L. Houbaer, Langestraat: Verbruik December 1917 179 K.W.U. f93 70 en 32 M'gas 16.50, December 1916 162 M' gas f20.73 en 105 K. W.U. f27.55, dus ook een verbooging van ruim 100 pCt. Millionnairs Volgens de statistiek (jaarcijfers 1916) beliep het vermogen in Neder land, volgens de aangiften in de ver mogensbelasting ;over het belasting jaar 19151916 f7.311.200.000 over bet belastj. 1916-1917 f7.841.360.000. Het vermogen nam alzoo over dit eene oorlogsjaar toe met ruim 530 millioen gulden I Het aantal millionnairs vermeerderde over dit eene jaar met 61. Be las t i n g a m bt Het distributie-melkkoetje Een vrouwtje te Zwolle ontving op een distributiebon voor schoenen bij een schoenmaker een paar pantoffels. 'Deze kosten haar geen cent maar op de kaart werd ingevuld, dat f l was bijbetaald. Even later beleende het ,arme" mensch de pantoffels in de Bank van Leening voor f 1.25 terwijl zij 't beleeningsbrielje voor f 0.67l/i verkocht. Resultaatf 1.871/» zuiver verdiend. Vad. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 3204 afdeeling Crisiszaken Bnreau Landbouw maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel voor belanghebbenden ter kenDis brengt, dat althans in de eerste maanden geen uitvoer van verscbe eieren zal plaats hebben. Amersfoort, 2 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Saartje zou hem toebehooren, dat waj buiten twijfel, al zou hij zich ook het misnoegen van zijn vader op den hals halen, want zonder haar viel aan geen geluk te denken. Hij wist nu, dat zijn liefde gedeeld werd, ook in haar belang was hunne vereeniging wenschelijk. Of zij het doel of juister het voorwendsel van zijn bezoek ver geten had, of wel hem het voortdurend bezit van haar handschoen gegund, zou Filip niet hebben kunnen gissen. Hij had er niet aan gedacht, hem haar terug te geven. Eerst toen hij op straat was en het bijgevolg te laat was, herinnerde hij zich zijn ver zuim. Wel had hij hem bij zich, maar het was te laat om terug te keeren. Zou het door den heer en mevrouw Zomer onbescheiden gevonden worden, vroeg hij zich af, indien hij een an deren avond terug kwam, om dat verzuim te herstellen Men was zoo vriendelijk en voorkomend tegen hem geweest, dat hij er geen zwarigheid in zag, een tweede bezoek te maken. (Wordt utrvolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2