NIEUWE NÉS'f Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 3 No. 25 Woensdag 27 Maart 1818. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. SMART. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rgk 1.15. Afionderlij k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. taVEKT ENTIRE: Van 16 regels 0.90 j iedere reg9l meer 16 Cent. Groot# letters en vignetten naar plaatsruimte. Smart, ziedaar een woord klein van omvang, maar groot van be- teekenis, een woord, dat een toe stand weergeeft, waarin de mensch zoo vaak geplaatst wordt, dat menigeen zich in vertwijfeling afvraagtWaartoe dit leven, waar in het leed zoo vaak wint van het lief? Waartoe die reis van de wieg tot het graf, langs het hob belige levenspad, waarlangs tien distels groeien tegenover één roosWaartoe Welk menschenhoofd vermag het raadsel te ontknoopen, wat het korte leven zij. Immers geen. Smart, het is de sombere naklank van alle mensc.helijke vreugde, van alle genietingen. Een sombere waarheid, nietwaar En toch, wat zou het zijn, als het anders ware Wat zou het zijn, indien het leven een aaneenschakeling was van liefde en vreugde, van genot en welbehagen Vreugde en genot mag het hart blijmoedig stemmen en opwekken om het leven met al zijn goede gaven dankbaar te genieten smart loutert de harten en wekt daar in de beste aandoeningen op, die een menschen- hartkan bevatten. Ozoo menigeen, die daar blijmoedig het leven doordartelde als een zieltje zonder zorgen, zich weinig bekommerende om al wat om hem heen werd geleden en gestreden, gebeden en geweend, werd geheel een ander wezen, toen hijzelf moest onder vinden, wat leed en droefheid, wat smart is. In datzelfde hart, dat vroeger zoo weinig gevoelde voor anderer leed, omdat het dit slechts bij name kende, ontwaakte een innig medegevoel voor anderer smart, toen het had ondervonden, wat het zeggen wil te lijden en hoe heerlijk het dan is, harten te vin den, die inderdaad met ons me delijden. Datzelfde gemoed, dat niet anders wist dan van eten en drinken en vroolijk zijn en dat zoo luchtig heenstapte over ande rer ontbering en gemis, omdat het die zelf nimmer had onder vonden, ontving zoo menigmaal een wijding van levens-ernst door de slagen van het noodlot, door kommer en ellende, ging meer vooruit in zedelijke waarde en be- teekenis in één dag van tegenspoed dan in vele jaren van voorspoed. Neen, het lijden en de smart., zij zijn niet uit den booze, om den mensch te plagen of te tuch tigen voor bedreven kwaad, zij zijn veeleer leermeesters in de school, waarin den mensch wordt onderwezen het leven niet te be schouwen als een grillig spel van het toeval, maar als een zaak van den grootsten ernst en van het meeste gewicht. Juist de lijdensschool was het vaak, die de beste en edelste men- schen vo mde, die zelfverlooche ning stelde in plaats van zelf zucht, die aardsche grootheid bracht tot deemoed, die harten opende, die de zelfgenoegzaamheid tot hiertoe zorgvuldig gesloten hield. Smart, wat is het anders dan de balsem gelegd op de wonde van het lijden? Wat toch is heiliger en troost rijker dan de smart, wanneer ge staat aan de stervens sponde of hij het doodsbed van een uwer geliefden O, ge zoudt het voor wat ter wereld nie' willen missen, dat verheven gevoel van smart en droefenis, dat het scheiden u ver oorzaakt en waarmede ge het beeld van uw geliefde doode omringt als met een heilige reine liefde, die reikt tot over het graf. Neen, waarlijk, de smart is geen straf voor het menschenhart. Ze is veeleer het rouwkleed der lij dende ziel. Op den bodem tan het leven. In de diepte van het hart, Rust de weemoed en de smart Maar de Hope rijst er neven, In 't geslingerd menschen hart. De Regeeringsverklaring. De Minister van Binnenl. Zaken, de beer Cort v. d. Linden, zeidn in de Tweede Kamer, dat hij met volle instemming van zijn ambtgenooten van Landbouw en Financiën namens de Regeering de volgende verklaring kan afleggen Onder den indruk van de laatste dagen ernstiger geworden vooruitzich ten is de Regeering van oordeel, dat het dringend noodzakelijk is de uiter ste zorg te betrachten opdat' de pro ductie tol bet boogst mogelijke peil worde opgevoerd. Voor zoover de thans ingetreden omstandigheden mogelijk maken moet worden gezocht naar middelen om de invoeren te doen toenemen. In de eerste plaats moet de gere gelde invoer van weelde-arlikelen kunnen worden belet. Gezorgd moet worden dat de ingevoerde artikelen in handen komen van hen, die ze noodig hebben, en middelen beraamd worden tot bestrijding van den ket- tinghandel. De contróle op de inza meling der productie en hetgeen ter plaatse is opgeslagen, moet worden verscherpt door uitbreiding van liet instituut der Regeeringscommissaris- sen. Met volle instemming van den Mi nister van Landbouw zal het denk beeld van de centralisatie van de levensmiddelenvoorziening in ruimer mate worden toegepast. Verschillende organisaties zullen noodig zijn om de bestaande decentralisatie inzake con tróle en distributie uit te breiden. Ook de Regeering is overtuigd dat de rantsoeneering der levensbehoeften behoort te worden uitgebreid, opdat de beperking daarna zoo algemeen mogelijk is. De verschillende commis sies eo vereenigingen, met inbegrip van de Commissie van Bijstand, zul len worden omgezet in of vervangen worden door ambtelijke colleges met scherp omlijnde verantwoordelijkheid. De bepaling der prijzen, die de producenten zullen ontvangen mogen niet zoolaag zijn dat daarin geen aansporing meer wordt gevonden tot het zoo hoog mogelijk opvoeren van de productie maar anderzijds moet zooveel mogelijk wordeo gewaakt dat het maken van oorlogswinst ten koste van den consument en van den Staat tot bet strikt onvermijdelijke worde beperkt. De Regeeriog zal in ernst onder zoeken, in hoever bet mogelijk is verschillende prijzen vast te stellen voor de producenten die onder onge lijke omstandigheden voortbrengen, zooals de zand-en kleiboeren. Daarbij zal voeling gehouden worden niet alleen met de land- en tuinbouwmaat- schappijen, maar ook met de plaat selijke corporaties, opdat ook de kleinere producent meer dan thans bet gevoel zal hebben dat bij niet van boven geregeerd wordt maar dat bem de grootst mogelijke vrijheid van beweging gelaten wordt. De ontwerpen van wet, daarvoor noodig zullen met den meesten spoed worden voorbereid zoodat zij weldra aan de Kamer aangeboden zullen worden, met name een aanvulling tot bestrijding van den kettinghandel en de uitwassen daarvan eo verschillende andere wetten. Behalve die door den Minister van Landbouw genoemd, zal de instelling van een Raad van beroep van crisis zaken worden voorbereid en uitge werkt. Hoewel een en aoder niet ten volle den Minister van Financiën bevredigt, heeft deze zich bereid verklaard hier mede genoegen te nemen op grond van de volgende overwegingen, die ook door twee der leden van de Kamer naar voren zijn gebracht: ten eerste omdat de door hem gedachte reor ganisatie van de voorziening in de levensbehoeften tocb zou kunnen werken, en ten tweede omdat de aan genomen maatregelen beter zullen vol doen dan tot dusverre aan den eiscb, die met de groote uitgaven voor het levensonderhoud het grootst mogelijk effect zal worden bereikt. Aangezien bet niet mogelijk is voor de Regeering om opnieuw overleg met de Kamer te plegen, zal een wijziging in het ontwerp worden gebracht om bet crediet te doen strekken tot 1 October a s. Daarbij zal de Minister van Landbouw in overleg met den Minister van Financiën de noodige wijzigingen aanbrengen, verband hou dende met veranderingen in de om standigheden Omtrent de wijze van dekking zal de Minister van Financiën de noodige aanwijzingen geven bij de behandeling van wetsontwerp No. 2459 (het Op- centenoniwerp). Wat de verschillende moties betreft, moet de Regeering bezwaar maken tegen de moties Otto L Sannes en v. d. Tempel, deels omdat zij afkeunog inhouden van bet beleid van een harer leden en ten deele omdat zij uitbreiding der distributie vragen zonder rekening te houden met de financieele gevolgen. De Regeering heeft geen bezwaar tegen de moties Marchant, Ter Spill en v. d. Voort v. Zijp De wensch naar uitbreiding van de distributie zal moeten worden vervuld, waarbij rekening zal moeten worden gehouden zoowel met de verergering van den toestand als mei de eischen. die gesteld kunnen worden aan 's lands financiën. Eenparig is de Regeering van oordeel dat in de eerste plaats moet worden gewaakt, dat in de noodzakelijke voedselvoorziening kan worden voor zien en dat strengst mogelijke beper king van ondervoeding moet worden bevorderd. Daarmede zou vermindering van bet productiekapitaal leiden tot groote schade en boogst bedeukelijke gevolgen van den economischen toe stand van ons land, ook in de meest nabijzijnde toekomst. Bij de onzekere toekomst en de onzekerheid omtrent den duur van den oorlog en omdat de gevolgen van den oorlog vooral voor de minder draag- krachtigen niet terstond oa de crisis voorbij zullen zijn, is bet de dure plicht der Regeering dat niet slechts de voedselvoorziening tijdelijk, maar ook in de eerstkomende jaren na den oor log zoo goed mogelijk zal zijn ge waarborgd In de Remonstrantsche kerk zal Goede Vrijdag des avonds 7 uur een avonddienst woiden gehouden onder leiding van Dr. R Miedema. Zooals men weet heeft de ge meente zelve de steenen gekocht noodig voor het bouwen van bet complex arbeiderswoningen. Daar is natuurlijk niets tegen. Maar waa>om moeten die steenen worden aange voerd in 500 tons schepen, een maat voor het bevaren der Eem totaal ongeschikt. Ten overvloede varen deze schepen nog in konvooi, waardoor bet vaarwater geheel wordt gestremd. De stoomboot der firma Houtzaager Heineman moet dan ook meermalen dagen lang wachten alvorens te kunnen passeeren, wat heel wat ongerief voor de plaatselijke nijverheid en handel veroorzaakt. Ons gemeentebestuur schijnt hier tegen niets te kunnen of willen doen,daarofschoon herhaaldelijk klachten werden ingediend, geen ver betering in dezen toestand kwam. Firma's die hier fabrieksterreinen willen koopen mogen er wel eens op gewezen worden boe het gemeente bestuur de belangen der inwoners behartigt. Voor de nieuwe afdeeling van de Vereen, van Vrijz.-Hervormden zal den 2Ien April optreden ds. W. A. van der Scheer, Herv. Pred. te Tiel Het bestuur heeft voor deze predikbeurt het gebruik van de St. ïoriskerk aangevraagd De afdeeling telt thans reeds 130 leden. Het bestuur beeft zich als volgt geconstitueerd Mej. Jao. van Loon, voorz, mej. J. van Goor, secr., C. Ruitenberg, penningmeester, J. Mul der en A. Adema. In de Maandag gehouden ver gadering van commissarissen in de N. V. Middenstands-Credietbank voor Amersfoort en Omstreken is besloten aan de binnenkort te houden verga dering van aandeelhouders io ge noemde Bank voor te stellen, van da gemaakte winst over 1917 een bedrag van f250 te bestemmen voor de stichting van een federatie van Mid denstandsorganisaties te dezer stede, f250 toe te voegen aan het ten vo- rigen jare gestichte garantiefonds voor credietnemers zonder zekerheid on het dividend evenals vorig jaar op 5°/0 te bepalen. De aanstaande verkrijgbaarstelling van Thee. De voorradige hoeveelheid tbee zal binnenkort in distributie gebracht worden, voor de eerste maal zal thee verkrijgbaar zijn op bon No. 21 (de boeveelheid en het tijdstip wordt oader bekend gemaakt). Om evenwel op bon No. 21 Tbee te kunnen krijgen, moet eerst bon No. 19 bij den winkelier worden ingeleverd, deze inlevering kan ge schieden tot cn met 28 Maart 1918. Deze stempelt de acbteizij-Ie der kaart niet de bon alzoo. af, len be wijze dat door den eigenaar der kof fie- en iheekaarl bon l9 is afgege»pn. De winkelier ontvangt van het thee- en koflie-distributipkanioor zooveel tbee als waarop bij blijkens inlevei ing van het aantal bonnen No 19 recht heeft terwijl de consument later op bon No. 21 in bel bezit komt van tbee. Er bestaat kans, dat de train van Baarn naar Soest behouden zai blijven, daar er onderhandelingen gaande zijn tusschen hei besiuur van dan Soester Paarden Tramweg en bet gemeentebestuur van Soest, dat behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten, den tram in eigen exploitatie wil nemen. Op de te Utrecht gehouden jaarlijksche Palmpaardeumarkt waien 1600 paarden aangebracht. Er wer den booge prijzen besteed. Riet voor cartonnage Door een rietbandelaar te Nieuw koop zijn 80000 bossen halriet ver kocht bestemd voor de vervaardiging van papier. Genomen pioeven hebben blijkbaar gunstige resultaten opge leverd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1