Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. uitvoering der Distributiewet onder dankbetuiging voor de den lande be wezen gewichtige diensten. Genoemde commissie is opgeheven en mr. Schim v. d. Loef is, onder toekenning van den persoonlijken titel van directeur-generaal, tijdelijk werk zaam gesteld aan het Departement van Landbouw. De oogst 1018. De Minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat het in de bedoeling ligt van den oogst 1918 niet alleen die gewassen in bezit te nemen, die bet vorig jaar reeds werden ge vorderd of waarvan de maximum prijzen of garantieprijzen zijn vast gesteld, doch ook alleandereproducten, die voor in bezit neming geschikt zijn; met name zal dit o.a. gelden voor alle soorten land- en tuinbouwzaden, tabak en hennep. Op Urk zullen weer Engelsche geïnterneerden worden gebracht. De barak is reeds van de noodige slaapplaatsen voorzien en de comman dant van het depot heeft van de kerk voogden der Hervormde Gemeente de toezegging ontvangen, dat in de kerk de Engelsche kerkdienst zal kunnen plaats hebben. Stand. Internationale Jaarbeurs, Amsterdam. Het doel, dat nagestreefd wordt door het houden van internationale Jaar beurzen, gelijk die in het Buitenland zooveel succes hadden en steeds meer hebben, ontmoet ook hier te lande algemeene sympathie bij allen, die ge voelen voor het omhoog brengen van Nederland's handel en industrie en het geven van meer bekendheid aan deze voortbrengselen. Het is een feit, dat niet weinigen zich hebben uitgesproken voor de wenschelijkheid om een Jaarbeurs te vestigen in de hoofdstad van Nederland, bet centrum van den handel, waar allereerst gelegeuheid bestaat om het noodige terrein, ongeacht den ge- weuschten omvang, in één grootsch geheel ter beschikking te krijgen. Ver volgeus behoeft bet nauwelijks betoog dat een wereldstad aan een groot getal tijdelijk daar verblijvenden onverge lijkelijk veel gerief biedt, door de aan wezigheid van talrijke voorname hotels en restaurants, musea, schouwburgen, concertzalen o.a., hetgeen voor ben die het nuttige met b»t aangename wen6chnn te vereenigen, een niet te onderschatten factor is. Daarbij komt een uitstekende treinenloop, welke de vlugste verbindingen met alle deelen des Lands waarborgt. Een groot getal mannen van aanzien uit het commercieele en industrieele leven, bezield door den wenscb om dit vraagstuk op te lossen op een wijze, welke naast den nationaleo kant ook de internationale handelsbetrekkingen recht doet wedervaren, hebben zich vereenigd tot een voorloopig comité en zonden aan vele vooraanstaande firma's een circulaire, waarin hun be doelingen uiteengezet worden. Tevens is een vergadering belegd tegen Maandag 8 April a s des middags half twee uur in «American Hotel* te Amsterdam, waarin door verscheidene sprekers, o.a. door den heer Joh Wil- lemse Jr., Dir. der N.V. Internationaal Handelspaleis te Amsterdam, over den opzet en de reeds bereikte resultaten nadere inlichtingen zullen worden ge geven en de zaak breeder zal worden besproken. Deze vergaderingzal vooralle belangstellenden toegankelijk wezen. Door de bevoegde autoriteiten zijn reeds verstrekkende toezeggingen ge daan en er bestaan dus ajle redenen om te verwachten, dat de ontwikkeling der bovenbedoelde plannen gunstig zal verloopen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Maart, in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Maart 1918 222 faillissementen tegenover 215 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ter hand zou nemen. Maar Filip zag tegen zulk een openbaar verzet op, wai.t hij koesterde nog steeds achting voor zijne ouderszelfs zou bij niet, dan in den uitersten nood, de hulp der rechtbank willen inroepen, om de vereischte toestemming te verkrijgen. Wordt vervolgd). Men verzoekt ons de aandacht onzer lezers ie vestigen op de aan staande Zelfverloocheningsweek van het Leger des Heils, die op Zaterdag 6 April begint. Het doel van deze jaarlijksche poging is gelden bijeen te brengen voor de uitbreiding van den Leger des Heils- arbeid, en om hulp te verleenen aan armen en behoeftigen Voor dit doel ontzeggen de Officieren en de Leden van het Leger des Heils zich het een of ander, wat zij anders zouden ge bruiken in vele gevallen zelfs artikelen van dagelijkscbe levensbehoefte. De opbrengst van dit bijzondere fonds heeft tweeërlei doel: de helft wordt besteed voor den arbe.id van het Leger des Heils in Nederland, en de andere helft voor den zendingsarbeid van het Leger, welke thans groote afmetingen heeft verkregen. De volgende cijfers, die betrekking hebben op den hier te lande verrichten arbeid in 't afgeloopen jaar, zullen door hen, die met 't Leger sympatbi- seeren, met belangstelling gelezen wor den Evangelisatie-arbeid. Aantal samenkomsten gehouden (open- luchimeetings niet meegerekend)31.336 Totaal aantal tegenwoordig 1.116.279 Aantal samenkomsten voor kinderen en jongelieden26.967 Totaal aantal tegenwoordig 935.108 Huisbezoek. Aantal gezinnen bezocht 62.672 Maatschappelijk werk. Totaal aantal slaapplaatsen verstrekt 361.022 Totaal aantal maaltijden verstrekt 2.173.756 Aantal mannen opgenomen in Ind. Tehuizen1.126 Aantal vrouwen opgenomen in de verschillende inrichtingen 161 Aantal kinderen opgenomen in de verschillende inrichtingen 359 Reclasseeringswerk. Aantal gevangenen bezocht 4.092 Hulp verleend hij ontslag aan 248 Aan vast werk geholpen 60 Op de landkolonie opgenomen 55 Het Leger des Heils verricht zeo- dingsarbeid in de volgende landen en koloniën: China, Java,Sumatra, Cele bes, Britsch-Indië, Ceylon, Japau, Korea, Zuid Afrika en West-Indië. Giften om het Leger in deze poging te steunen, kunnen worden gezonden aan den Hoofdleider van het L. d. H. in NederlandKoramandaut Hugh E. Whatmore, Prins Hendrikkade49- 51. Amsterdamof aan een der plaatselijke afdeelingen, met vermelding: «Voor het Zelfverloochenings-fonds.* Algemeene Staatsparty. Donderdagavond hield de Algemeene Staatspartij een openbare vergadering in »de Arend* onder voorzitterschap van den heer H. Egberink. Deze deelde mede, dat de heer Van Ginkel door ongesteldheid verhinderd was te komen en gaf nu het woord aan Dr. Z. Kamerling, die sprak over «Karl Marx*. De toestand van het Nederlandsche volk laat zeer veel te wenschen over. H. M. de Koningin is te Amsterdam nageroepen door het volk, dat riep honger! honger! brood! Is er nog geen hongersnood, toch is het op het kantje af. Ondervoeding wordt al door de medici waargenomen. De prijzen der levensmiddelen stijgen met den dag. Te Amsterdam wordt tarwe te koop geboden a f 1.het pond, altijd in 't geheim. En vele levensmiddelen zijn heeiemaal Diet te verkrijgen. Vleesch zal gerantsoeneerd worden. Die treurige toestand zou niet noodig zijn geweest, wanneer de Ile- geering en de Volksvertegenwoordiging krachtige maatregelen hadden geno men. Reeds twee jaar geleden is gewezen op de noodzakelijkheid van graanbouw. Nu hongersnood voor de deur staat, wordt grasland gescheurd. Door de Algemeene Staatspartij is een request gezonden aan de Koningin om Posthuma te vervangen door iemand, die het Nederlandsche volk vertrouwen kon. Vele bladen hebben de zaak genegeerd. Nu het te laat is, worden dezelfde argumenten naar voren gebracht. De candidaatstelling door de Alge meene Staatspartij bad een drieledig doel, drie protesten. Bij de verkiezingen in 1917 moest het gaan om de levens middelenvoorziening. Dit was in goede handen, beweerde men. Het ging alleen maar om de subsidieering van het bijzonder onderwijs, om het laat zitten wat zit, om de pensionneeriog van de Kamerleden, om 't algemeen kiesrecht. Wij zijn uitgescholdeu door Kleere- kooper en Mathij--en. De oorzaken van den hongersnood zijn het regeeringsbe.leid, de dwang door Duitschland uitgeoefend. De hongersnood is de ciisis van een kwaal, die 30 a 40 jaar sleept. De voedmg vaü het Nederlandsche volk was al die jaren al slecht. De arbeider kreeg niet veel vleesch. Het ooft ging de grenzen over, n.l. de eerste kwaliteit. Dat hoeft niet, want de grond van Nederland is vruchtbaar genoeg om bet geheele volk te voeden en de bevolking is niet te dicht. Hier waren in gebruik 960.000 H A. bouwland en 1 200 000 H.A. gras land, d.i. ruim 2 000.000 H.A. Dit is voldoende om het volk te voeden, wat door spreker met cijfers aangetoond wordt. Waarom dreigt hier hongersnood? Omdat men de groote beteekenis van den landbouw voor de volksvoeding uit het oog verloren heeft. De landbouw is geworden een bedrijf om geld voort te brengen 'tls als in het oude Rome: de dorst naar goud. Die vervloekte dorst is de oorzaak. De tegenwoordige maatschappij zal moeten worden ver vormd. De Algemeene Staatspartij is een hervormingspartij. Het grootste deel van het volk zal het wel hiermee eens zijn, dat er ver andering moet komen. De leuze, die ongeveer een eeuw de staathuishoud kunde heeft beheerscht, die oude leuze, heeft afgedaan, is voorgoed verwezen naar de rommelkamer, dat is in deze vier oorlogsjaren bewezen. De Regee ring moet geven leiding. Hoe moet die hervorming gaan? In de richting van de revolutie? Was er geen ander middel dan was revolutie noodig. Maar sturen we aan op revo lutie dan spelen we een gevaarlijk spel. Dat zien we in Rusland, dat voor ons een zeer afschrikkend voorbeeld is. Dan in de richting van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij? Ik zeg weer 's neen! Al gaan haar wegen in sommige opzichten evenwijdig met de onze. Het streven naar politieke macht is bij de Sociaal Democratische Arbeiders partij hoofdzaak en verbetering van den economiscben toestand komt in de tweede plaats Bij ons is het net andersom. Spreker geeft de bezwaren van de Algemeene Staatspartij tegen de beginselen vaD Marx Het initiatief mag niet gedood worden. De groote fout van het kapitalistisch stelsel van de Maatschappij zit hierin, dat kapita listen en leiders niet dezelfde zijn, zoodra verloren gaat verband tusscben initiatief, kapitaal en intellect, gaat het verkeerd. Hoe meer ambtenaren, des te meer menschen er zijn, die leven ten koste van lien, die waarde voortbrengen. Hiertegen moet ook bij hervorming worden gewaakt. Marx ziet ook over het hoofd de groote fundamenteels beteekenis van den landbouw. De land bouw als voedsel opleverend bedrijf komt bij Marx niet tot zijn recht. De leer van Marx gaat uit van de stelling, dat de Maatschappij zich moet ontwikkelen in de richting van een Industriestaat. Tegenover de opvatting vaD Marx staat die van Ruskin. Deze is ook doordrongen van de noodzakelijkheid tot verbetering. Toch zoekt deze op een andere wijze. Hij wijst op de zeer groote beteekenis, die de landbouw heeft. We zijn niet geschapen om bijeen te hokken in groote steden, maar om zelfstandig te arbeiden. Tegenover het anarchistisch streven van Marx staat bet democratisch streven van Ruskin. Bij de Grondwetsherziening is ook even ter sprake gebracht de regeling van de Troonsopvolging. Stierf de Koningin bijv. door een ongeluk dan kwam eeo buitenlandsch prins en zou kunnen zeggen »ik ben opvolgers. En volgens de Grondwet was hij dat ook. Een eerste eisch van democratie is toch om vast te leggen in de Grondwet, dat ieder volk recht heeft te beslissen over zijn eigen toekomst. De volks vertegenwoordigers hebben er geen kik over gegeven, ook de democraten niet. Hoe hebben de democratische volksvertegenwoordigers zich gehouden in het recht van vrije meeDingsuiting? Lang niet democratisch. We staan op politiek gebied aan den vooravond van een nieuwen tijd. De oude politiek weinig geven en veel nemen beeft afgedaan. We moeten geven om de Maatschappij beter te maken. Van de gelegenheid vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter: De contributie is naar verkiezing en ik hoop dat hier te Amersfoort spoedig een afdeeling zal worden opgericht. Binnen korten tijd zal weer een vergadering belegd worden. Woensdag werd wederom een betooging gehouden voor het ge meentehuis. Een deputatie uit 4 vrouwen be staande werd bij den burgemeester toegelaten. Geklaagd werd over bet aardappelenrantsoen, waarbij bleek dat 2 K.G. per persoon en niet zooals gemeend werd per gezin, was toe gezegd. Ook over de wijze waarop de distributie van vleesch plaats heeft werd geklaagd. Het vleesch eener voor noodslachling aangegeven koe was n.l. al totaal uitverkocht toen bet groote publiek pas ter oore kwam, dat dit zou worden uitgepond. Op de klacht dat 1300 K.G. in beslag genomen thee werden achter gehouden, werd medegedeeld, dat slechts op 230 K.G. de hand was gelegd, doch dat deze ter beschikking moeten blijven van bet Rijks-distributie bureau. De deputatie werd door den burge meester gewezen op het feit, dat, waar van regeeringswege het rantsoen aardappelen 4 K.G. bedraagt, door het gemeentebestuur steeds 5 K.G. werd gedistribueerd, terwijl hetzelfde geldt van vet en peulvruchten. Hier mede kon de deputatie aftrekken. Af en toe werden de betoogers buiten onrustig, zoodat de inspecteur vau politie tot kalmte moest aanmanen. Vrijdag a.s. zullen van gemeente wege wederom 117 ééngezinswoningen en 3 winkelhuizen worden aanbe steed, te bouwen op het terrein aan den Woestijgerweg. De algemeene vergadering der N.V. Volkshuisvesting zal op Donderdag 11 April in »Üns Huis* gehouden worden. Donderdagnacht is ingebroken in het gebouw der centrale keuken. De dieven hebben blijkbaar niets van hunne gading kunnen vinden. Er wordt althans niets vermist. De bij de Ned. Herv. Gemeente benoemde godsdienstonderwijzer, de heer D. J. A. G. van der Heide (Twijzelerheide) heeft deze benoeming aangenomen. Ds. L. H. Beekamp, predikant der Cbr Geref. Kerk alhier, heeft be dankt voor het beroep naar Steenwfjk. V. P. N. In bet Boompje hield de onder- afdeeling Amersfoort van de V. P. N. een cursusvergadering, waarin behan deld werd het voordeel der konijnen fokkerij. De spreker toonde duidelijk aan, dat het fokken van een paar konijnen voor _iedereen, ook bij de tegenwoordige voedselscbaarschte, zeer goed mogelijk is. Het konijn stelt geen hooge eischen aan bet voedsel en is gauw tevreden. Behalve het malsche, heerlijke en bovendien voedzame vleesch levert het konijn nog prachtig en kostbaar bontwerk. Op de j.l. Donderdag gehouden Paaschmarkt werden aangevoerd on geveer 300 paarden, 60 hitten, 20 veulens. Luxe paarden golden ƒ900.tot ƒ1200.Weikpaarden ƒ600.tot 1000.Slachtpaarden 200. tot 400.Veulen* ƒ200.tot ƒ500. Hitten 150.tot ƒ600 De handel was lusteloos. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 8 tot en met 13 April 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 63 Groene Erwten 2 ons per persoon. Gort1 Bak en Braadvet 1 Aardappelen 4 K G. Op bon No. 63, 2 ons vleesch hetzij rund-, kalfs-,schapen-, lamsvleesch enz., alsook eenheidsworst. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 24 tot en met 30 van 7 April tot en met 13 April 1918. Amersfoort, 3 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen de circulaire No. 8527 afdee ling Crisiszaken Bureau Landbouw d d. 4 April 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel meent, nog eens, iedereen, die in de gelegenheid is om zelf voedings gewassen te telen, te moeten wijzen op z(jn plicht om deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Het blijkt, dat sommige groote en meerdere kleine landgebruikeis, die zeer goed aardappelen, bruine boonen, groenten en dergelijke gewassen voor eigen gebruik konden verbouwen, zich daarvan onthouden in de verwachting, dat zij deze artikelen goedkooper en gemakkelper uit de distributie zullen kunnen betrekken. Het is duidelijk, dat zij, die aldus handelen, in hun plicht te kort schieten. Daarom zal aan de Burgemeesters worden verzocht dergelijke personen voor de artikelen, die zij zelf kunnen verbouwen, buiten te sluiten van de distributie. Dit geldt niet alleen voor de per sonen, die gewoon waren zelf voe dingsgewassen te telen, doch ook voor hen, die daartoe in de gelegenheid zijn. De landgebruikers, die geen bouwland doch wel grasland hebben, zullen van deze verplichting niet worden vrij gesteld, waar zij een gedeelte van bun grasland kunnen scheuren of omspitten. Zij, die lot dusverre in verzuim ge bleven zijn, kunnen dit nog herstellen. In de eerstvolgende weken kunnen aardappelen nog gezet worden, voor het planten van bruine boonen is het nog ruimschoots de tijd, terwijl ook allerlei groenten nog geteeld kunnen worden. Amersfoort, 5 April 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amsrsfoort. van 30 Maart t./m. 4 April 1918. GeborenLudovicus Franciscus Jose- phus, z. v. Johannes Verbaegen en Maria Louisa Deijnkens. Agatha Aleida, d. v. Hendrik Mossing en Woutera Geertruida Kammeijer. Berdina, d. v. Willem Evers en Ber- dioadeWit.Aart, z. v. Hermanus van Meeteren en Elisabeth Veenen- daal. Johanna Geertruida, d. v. Johan Frederich Broekhuisen en Jo hanna Geertruida Scheerder Ge- rardus, z. v. Adrianus Laseur en Maria Bosboom. Aaltje, d. v. Jacob Jan Pureveen en Johanna Veenen- daal. Theophile Adolpbe, z. v. Frans De Backer en Maria Christina Ponriette Gerardus Antonius z. v. Gerardus Hendrikus Stoekenbroek en Geertruida Veeneudaal. Evert Jan, z. v. Evert v.. de Beek en Jan netje v. de Visch. Maria, d. van Antonius v. Vulpen en Theodora Boorohouwer. Johanna Maria, d. v. Jacobus Antonius Nierkes en Ger- ritdina Jacoba Cathariria Korenbof. Barbe, d. v. Leonard Donnaij en Caroline Henriette Boijkens. Hen- drika, d. v. HendrikaPriem en Catrina Meijer. Adriaan Hendrikus, z. v. Cornelis Theodorus v. Kalleveen en Hendrika Maria Sleeking. Ondertrouwd: Jan Veldhuizen en Jacoba v. Eijkelenburg. Jan Pieter Grob en Jannetje Dekker Wouter Blooi en Hendrika v.Oostenbrugge. Hendricus v. den Hengel en Berdina v. Zijl. René Alphonse Stragier en Julia Follong. Gualtberus van Breda Kolfl en Catbarioa Jacoba Scbiöder. Gehuwd: Willem Broer en Wille- mina Betlem Jacob Deenhart en Hendrika Gerarda v. de Wijngaard Petrus Johannes v. Heugten en Ger- ritje v. der Meulen. OverledenElisabet van Barreveld, 24 jr., ongehuwd. Anna Maria Theodora v. den Heuvel, 67 jr., weduwe v. Franciscus Wilhelmus Antonius Tillemans. Cornelis Al- bertus v. der Voorer, 50 jr., ongeb. Johannes v. der Schroef!, 78 jr., echtgen. v. Gijsberta Clasina v. der Linden. Gysbertus Schimmel. 3jr. Sijtske Obbelina Stoffel, 27 jr., ongeb. Pieter Hos, 20 jr., ongeb. Leusden. Van 22 Maart—5 April 1918. Geboren: Martha, d. van Antonius Berg en Gijsberta Tolboom. Wil- belraina Catharina, d. van Johannes van de Pol eu Hendrika Cornelia Tolboom. Ondertrouwd: Gijsbertus van Zijt- veld en Wilhelmina Lagemaat. OverledenCornelis Schoonderbeek, 60 j., ong. Stoutenburg. Van 22 Maart5 April 1918. GeborenArend, z. van Gijsbert Ruiter en Aaltje Lagemaat Gijs- bertba Johanna, d. van Hermanus van Zaodbrink en Anna Schothorst. OndertrouwdGijsbertus Druijff en Maasje Lokhorst.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2