NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 'HÉT voor de Provincie Utrecht. jjM No. 30 Zaterdag 13 April 1318. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. EENE MÉSAILLIANCE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephooun. 69. I AD VER1 ENTIEN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De elag bij Armentières. De slag neemt een gunstig verloop, bericht het Duitsche hoofdkwartier en gaat men de verschillende staf berichten na, ook de Engelsche, dan moet men dit, als men zich op Duitscb standpunt stelt, wel beamen. Ten zuiden van Yperen hebben de Duitschers zich in het bezit gesteld van Hollebeke en, naar de Duitsche staf meldt, ook van den heuvelrug van Wytschaete naar Meessen, wat de Engelschen echter ontkennen. Daaren tegen erkennen zij, dat de vijand bij bet iets zuidelijker gelegen Ploegsteert- bosch eeoigszins vooruitkwam. Wytschaete, Meessen en Ploegsteert liggen aan den weg, die in vlak zuide lijke richting van Yperen naar Arcnen- tières loopt. Zuidelijk van die stad waren de Duitschers riog verder naar het westen gedrongen. Het was dus te voorzien, dat de Engelschen Armen tières niet zouden kunnen behouden. Naar het Engelsche stafbericht dan ook meldt, hebben zij de stad ontruimd, die vol gas stond en het Duitsche stafbericht deelt mede, dat de Duit schers in de voorsteden van Armen tières zijn binnengedrongen. De toestand zuidelijk van Armen tières heeft zich bedenkelijk ver slechterd voor de Eugelschen. Armen tières ligt aan de Leye, die uit zuid westelijke l ichting komt aangestroomd. Nu was reeds gemeld, dat de Duit schers bij Estaires de rivier waren overgestoken. De Engelschen erken nen nu, dat zij tot ten noorden van Estaires en van Steenwerck,een plaats, die al een eind van de Leye af ligt, den kant van Bailleul op, zijn terug gedrongen. Ook de zijrivier van de Leye, die boven Estaires in de Leye valt de Lawe, zijn de Duitschers over. De Engelschen 6rkennen dat door te spreken van zware gevechten, waarin zij enkele plaatselijke voordeelen be haalden, tusscben Lestrem en Locon. Lestrem ligt bjj den mond der Lawe. Locon ten Z.W. daarvan, halverwege Lestrem en Béthune. Alle berichten spreken van gewei dige Duitsche aanvallen, die met versche divisies zijn uitgevoerd, waar door dit resultaat is verkregen. Het begint er voor de Engelschen niet onbedenkelijk uit te zien. Zooals gezegd, staat de vijand al dicht bij Béthune. Maar de spoorweg BéthuneHazebrouck is voorde Engel schen van groot belang. Bovendien ligt Hazebrouck zelf (men zoeke het op de kaart vlak ten westen van Armen tières), een belangrijk spoorwegkruis punt en voor de Engelsche legei voor ziening van groote beteekenis, al onder het bereik van het vèrdrageud Duitsch geschut. Dringen de Duitschers nog verder in deze streek op, dan gaat niet alleen Calais gevaar loopen, doch ook het geheele Vlaamsche front, waar een deel van het Engelsche en het geheele Belgische leger staan. Het aantal door de Duitschers sedert 21 Maart gevangengenomen vijanden is de 100.000 reeds overschreden. Op bet slagfront aan de Somme wel levendig geschutvuur, doch geen groote infanterie-ondernemingen. Ook op de rest van bet westelijk front slechts plaatselijke acties. „De beschermer der kleine naties". In afwachting van de onderteekening der scheepvaartovereeukomst met Zwe den zullen de Vereenigde Staten aan dat land alvast 25 000 ton phosphaat sturen. Verder worden tal vau artikelen genoemd, die Zweden krijgt, als het zoet zijn schepen afstaat. Zweden verkeert in een eenigszins ander geval als Nederland. Indertijd is tusscben de Vereenigde Staten en Zweden een vriendschaps- en onzijdig heidsverdrag gesloten (Franklin heeft het nog onderteekend), dat uitdruk kelijk elke mogelijkheid van een em bargo of van een gewelddadig vast houden of inbeslagnemen der schepen door elk der twee partijen uitsluit. Het tractaat, dat in 1827 werd her nieuwd, bestaat nog beden in volle kracht. vStockholms DagbladeU merkt op, dat Amerika het met Noorwegen gesloten gelijkluidend verdrag van 1827 onlaogs heeft opgezegd. De termijo van opzegging is een jaar: gedurende dit tijdperk houden de plechtig onder- teekende bepalingen haar geldigheid. In »Nya Dagligt Allehanda* be spreekt de bekende Noorsche schrijver. Herman Harrisaal, Noorwegens positie inzake de scheepsruimtekwestie. De schrijver acht de door de Entente aangeboden waarborg voor de ver schaffing van levensmiddelen aan de onzijdigen volkomen waardeloos. Hij verwijst o.a. naar Griekenland en zegt, dat tot dank voor de overdracht van zijn geheele handelsvloot thans dagelijks in Griekenland menscben van honger sterven. Graan uit Amerika. Reuter seint uit Washington aan het uRott. Nieuwsbl.i De Oorlogshandelaraad heeft ver gunning verleend tot ONMIDDEL LIJKE verscheping van 2 scheeps ladingen graan naar Nederland, ter wijl aan een 3e stoomschip ver gunning zal worden verleend om naar Argentinië te varen, teneinde daar een lading graan voor Neder land in te nemen. [Uit dit verblijdend bericht meenen wij met grond te mogen afleiden, dat de Amerikaansche regeering gehoor heeft gegeven aan den wensch der Regeering van Nederland om twee onzer in beslag genomen schepen te bestemmen voor de onmiddellijke ver zending van broodkoren naar Neder land. Red Onze gezant te Washington! Men schrijft aan het Vad. In kringen, die mr, Philips van nabij kennen, beeft het bericht, dat bij zijn ambt .tijdelijk" heeft moeten nederleggen, geen verwondering ge baard en is men overtuigd, dat bier werkelijke en geen diplomatieke ziekte in het spel is. De heer Philips zag reeds vóór zijn vertrek ten zeerste tegen de vervulling van de door hem opgenomen taak op en zijn zenuwen speelden hem onder dien indruk reeds parten. Dat dus de teleurstelling, reeds dadelijk in Amerika ondervonden, verderen nadeeligen invloed op zijn gezondheid kon uitoefenen, is begrijpe- iijk. Intusschen is het zeer te betreu ren, èn voor den heer Philips zelf èn voor ons land, dat de eerste proef met het outsiderschap zoo ongunstig is uitgevallen. Economische onderhandelingen met Duitschland. Uit alleszins betrouwbare bron ver neemt het Hbl., dat de laatste dagen herhaaldelijk wordt geconfereerd tus scben de beperkte commissie van Nederl. onderhandelaars en de ver tegenwoordigers van Duitsche zijde. Bij deze besprekingen worden weder zijds de klachten onder de oogen gezien, die tiet thans beëindigde Ab- in de praktijk te voorschijn Zoowel van Duitsche als van zijde zijn verschillende be zwaren naar voren gebracht, die eensdeels bleken niet van allen grond te zijn ontbloot, anderdeels het ge volg waren van misverstand bij de uitlegging der verschillende clausules. Onzerzijds staat men er op, thans alles uil den weg te ruimen, wat de goede uitvoering van een te sluiten nienwe overeenkomst kan bemoei lijken. In dit opzicht zijn de besprekingen reeds een vergevorderd stadium ge naderd en kan binnenkort de beraad slaging beginnen over een nieuw ver drag, die dan voor afgegaan door de verduidelijking der wederzijdsche bedoelingen, sneller tot een resultaat zal leiden. Toch kan deze maand nog geen komen riepen. Nederl. nieuwe kolenlevering door Duitsch land tegemoet worden gezien. V oedsel voorziening. Naar wij vernemen is de Regeering in alle opzichlen diligent om de bevolking van het noodige te voorzien. Jl. Maandag is de distributie van nuchtere kalveren tegelijk met het slachtverbod in gang gezet. Voorts is thans een aanvang gemaakt met de verstrekking van de extra-kaas, ter aanvulling van het verminderd brood rantsoen. Zoo is naar Amsterdam 80 000 KG. kaas afgezonden, waarvan 50 000 KG. bestemd zijn voor de stad zelf en 30.000 KG. voor de omlig gende gemeenten. Tegenover deze Regeeringszorg dient men zich te doordringen van het feit, dat Nederland zich thans met bet strikt noodige voor de volksvoeding tevreden moet stellen en dit door herrie en relletjes de beschikbare levensmiddelenvoorraad niet kan ver meerderen. Vleesehgebrek en visohvangst. Waarom zoo vraagt de heer Hub. Dirkzwager uit Den Haag in het »Vad.« heeft de Nederl. Regeering uog geen maatregelen genomen orn den vischaanvoer uit de Noordzee te verviervoudigen, door het opvorderen van alle daarvoor in aanmerking ko mende zeilloggers? Hij twijfelt er niet aan of bespre kingen met het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederl. Haringvisscherij zouden in deze spoe dig tol een oplossing voeren. Thans ligt ongeveer 7/8 gedeelte der zeilloggers afgetakeld in de ver schillende visschersbavens, terwijl de bemanningen grootendeels op het Kon. Nat Steuncomité zijn aangewezen. Internationaliseeringder Jaarbeurs? In de algeineene ledenvergadering van het Verbond van Nedei landsche Fabrikantenverenigingen, te 's-Gra- venhage, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de PET7ILLETOIT. 12) Hij kwam er dan ook voor uit, hem niet op die wijze voor 't hoofd te willen Btooten. Bovendien zeide hij, Saartje te oprecht te beminnen, om een maatregel te nemen, die haar goeden naam benadeelde. Saartje werd boos, dat hij bezwaren opperde en zeide dat het laatstge noemde argument maar een voor wendsel was. Zij had hem lief genoeg om haar reputatie ten offer te bren gen. Na hij zwarigheid maakte, zijne ouders ongenoegen aan te doen, en liever in een besluit berustte, dat niet alleen hem mafcr ook haar onge lukkig maakte, dan was het maar beter, dat zij elkaar niet weder zagen. Zij zou gereedelijk aanleiding vinden, om naar Utrecht terug te keeren, en hij kon verzekerd zijn, dat hij den volgenden Zondag, te vergeefs naar haar bij de familie Zomer in het Paleis voor Volksvlijt zoeken zou. Dat onderhoud had gedurende eene wandeling en tête-h-tête, in het Paleis voor Volksvlijt plaats, want Filip was reeds op zulk een gemeenzamen voet met den heer en mevrouw Zomer ge komen, dat zij niet het minste be zwaar maakten, hem met haar te laten rondwandelen. VI. HET VERTREK. Inmiddels waren zij het tafeltje, waaraan de Zomers zaten, genaderd. Saartje ging zitten en sprak geen woord meer met Filip. Ook wist zij het zoo in te richten, dat zij zijn arm niet nam, om naar de Sarphatistraat te gaan. Filip keerde zeer ontstemd huis waarts. Het denkbeeld Saartje voor altijd te moeten missen, was hem te ondragelijk, om in te berusten. Hij sliep den ganschen nacht niet,entoen hij den volgenden ochtend opstond was hij besloten, Saartje tot geduld te trachten te stemmen. Hij nam zich voor, dien avond een bezoek bij Zomer te gaan maken, als wanneer hij er op rekende, dat Saartje hem, volgens gewoonte, zou uitlaten, en hij haar eenige oogenblikken alleen zou kun nen spreken. Hij vond, zoo als gewoonlijk, de familie bijeen, maar even als den vo- rigen avond, was Saartje terugge trokken, en toen hij heenging, was het een der kinderen die hem uitliet. Het leed dus geen twijfel, of Saartje wilde hare ontevredenheid toonen. Filip zag nu geen ander middel dan Saartje te schrijven. Te huis gekomen, zette hij zich voor zijne portefeuille, en schreef een langen brief aan Saartje. Hij betuigde zijn leedwezen, dat zij verstoord hp hem was, daar hij haar zoo zeer beminde, en niets liever wenschte, dan een middel te vinden, om tot eene vereeniging met haar te geraken. Hij verzocht haar, haar be sluit om uit Amsterdam te vertrek ken, niet ten uitvoer te brengen, voordat hij haar gesproken had hij zon op een middel, om hunne wen- schen vervuld te zien en verzocht haar, dat ook van haar kant te doen. Zondag hoopte hij, dat zij hem de gelegenheid tot een onderhoud zou verschaffen, als wanneer zij maatrege len zouden kunnen beramen, want van haar afzien, dat was hem onmo gelijk. Hij had haar zoo innig lief, en daar zij bekend had, hem ook te be minnen, rekende hij er op, dat zij hem niet teleurstellen zou. Den vol genden dag kreeg Saartje den brief in handen, en zij twijfelde er nu niet aan, of zij zou haar doel wel berei ken. Zij had geen plan gehad Amster dam te verlaten, en had dat alleen gezegd, als een middel om Filip tot handelen aan te sporen. Den volgenden Zondag gaf Saartje hem gelegenheid haar alleen te spre ken, want toen hij haar in de panze van het concert, tot eene wandeling in 't Paleis voor Volksvlijt uitnoodig- de, sloeg zij zijn verzoek niet af. Filip herhaalde de bezwaren die hij had, zijne ouders zoodanig ongehoor zaam te zijn, met haar weg te loopen, maar Saartje bleef er op staan, dat hij daartoe besloot. Hunne afgezon derde wandeling duurde langer dan gewoonlijk, want beiden waren bewust, dat het onderhoud tot een beslissend einde moest leiden. Zij keerden dan ook niet tot Zomer en de zijnen terng, voor dat Filip toegestemd had. De liefde had de overwinning behaald, en ofschoon de bijzonderheden nog nader besproken moesten worden, was er in hoofdzaak vastgesteld, dat zij te samen Amsterdam zouden verlaten, en zoo lang buitenlands vertoeven, tot dat de vereisehte toestemming tot hunne verbintenis verkregen zou zijn. Onder dergelij ke omstandigheden, hield Filip het er voor, dat zijn vader er spoedig toe zou over gaan. De stemming waarin zij naar huis gingen, verschilde belangrijk bij de beide jonge lieden. De belofte die Filip gedaan had, bezwaarde hem, want toen hij alleen was, zag hij tegen dat openlijke verzet, tegen zijn vader op. Nu hij er kalm over nadacht, was hij niet zoo zeker, dat er spoedig een verzoening volgen zou. Zijn vader zou gramstorig genoeg zijn, zich geheel van hem af te trekken en hem aan zijn lot over te laten. Saartje daarente gen, was verheugd haar doel bereikt te hebben, want was het hart en de zinnen er bij in 't spel, de ijdelheid had geen minder deel, aan haar be geerte de vrouw van Filip van Her- melo te worden. Door neef Abraham was zij vol-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1