Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. vergadering ale haar overtuiging uit sprak dat de zg. internationaliseering der Jaarbeurs nooit kan zijn in het belang der Nederlandsche deelnemers. Eieren. Het Bestuur der Centrale V. P. N. Eierveilingen te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: »Het Bestuur der Centrale V. P. N. Eierveilingen te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag kennis genomen hebbende van den vastgestelden maxi mumprijs van eieren neemt de vrijheid onder Uwe aandacht te brengen, dat door dezen maatregel de aanvoer van eieren naar de groote steden grooten- deels zal worden stopgezet doordat eieren tegen maximumdetailprijs en het platteland zullen worden verbruikt niet alleen voor menschelijk maar ook voor dierlijk voedsel. Het bestuur verzoekt dringend deze aangelegenheid nader aan Uwe Excel lentie te mogen toelichten <r Het Algemeen Steuncomité te Amsterdam ontving o.a. een gift van een onbekende, groot f 100.000. In het geheel werd tot heden ruim 2 millioen gulden ontvangen De Directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 46ste tijdvak geldig is van 13 tot en met 26 April. In eerr gedeelte der oplaag van de Distributiebode, is de geldigheidsduur der broodkaart onjuist opgenomen. Amersfoort, 12 April 1918. Waar men tegenwoordig geen courant in handen kan nemen waarin niet een of meer drefstallen van rij wielen worden vermeld, moet een middel orn daaraan paal en perk te stellen eiken eigenaar van een fiets hoogst aangenaam zijn. Dit middel nu is, als het ei van Columbus, het door den heer H. Nef- kens alhier geannonceerde horloge- rij wielslot. Zonder sleutel gesloten, is het behalve door den eigenaar van het rijwiel, absoluut onmogelijk het te openen of af te nemen. Aan groote degelijkheid paart bet eenvoud en nette afwerking. Op den achtervork aan gebracht ontsiert het het rijwiel in geenen deele. De heer van Beek, rijwielhande laar hier, gaf Woensdagmiddag een demonstratie met zijn nieuw gebouwd waterrijwiel op de beken. Veilig zat hij op zijn waterros en trapte maar rustig voort als op een gewoon karretje. Van omslaan of een ongeluk krijgen was geen sprake. Twee holle metalen drijvers, die van voren in een punt uitloopen, houden het heele toestel in evenwicht. Achter aan- is het waterrad, dat door de trappers in beweging wordt gebracht De snelheid was voor een fiets nog niet groot. Zij bedroeg ongeveer 5 K.M. per uur. Bekijks was er genoeg. Toonkunst. Jammer genoeg was er bij de uit voering van Donderdagavond met veel publiek aanwezig. Jammer, want de uitvoering, zoowel als het programma, liet niet veel te wenschen over. Leden van Amersfoort's Mannenkoor zongen mede. De koren waren »Die erste Walpurgisnachli van Mendelssohn en doende aangaande Filip en zijne ouders ingelicht, orn te weten, dat een der gelijk huwelijk, haar op een oneindig hoogeren trap in de maatschappij bracht, dan het geval zou zijn, als zij de hand van den Londenschen diamant slijper aanDam, daargelaten of naar 't geld, David's vader, al of niet, de meerdere van Van Hermelo was. Noch Saartje en hare moeder, noch de Zomers hielden de wet. Geen vaste godsdienstige overtuiging hebbende, was Saartje bereid, zich voor den vorm te laten doopen. Dit punt was al reeds sinds lang, tusschen de geliefden vastgesteld. Niet dat Filip er persoonlijk aan hechtte, maar omdat hij had ingezien, dat in den godsdienst waartoe Saartje behoorde, het groot ste struikelblok gelegen zou zijn. Om zijne ouders tot het geven van hun consent te overreden, was het zaak die zwarigheid uit den weg te ruimen. Toen hij om die toestemming verzocht, had hij dan ook niet nagelaten, van Saartje's voorgenomen overgang tot het Christendom te gewagen. Maar aan eene vrouw wier ouders en bloed verwanten joden waren en bleven, kon geen plaats in zijn gezin worden iuge- »Das Singenthak van Brandts Buys. De dames Metzger en Van Looyen begeleidden en deden dit op uitstekende wijze. Er werd met gloed en warmte gezongen. Ook de solisten waren goed op dreef. Vooral de tenor, de heer Van Wensen, gaf veel te genieten. De baryton klonk in de hoogte soms minder zuiver, doch was overigens zeer goed. Bouquetten werden aangeboden. In 't kort de heer Petri heeft ons weer een genotvollen avond verschaft De Minister van Binnenlandsche Zaken, beeft tengevolge het overlijden van den heer Mr. W. H. de Beaufort, in dit district, bepaald, dat de ver kiezing voor de Tweede Kamer zal plaats hebben op Donderdag 18 April e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 30 April d. a. v. en de her stemming, indien noodig, op Dinsdag 7 Mei d. a. v. De Uni-Libe'ale Kiesvereeniging Amersfoort" besloot in de 2e Kamer- vacature de Beaufort/» en candidaat te stellen, doch de zetel aan de Vrij- Liberale partij over te laten, mits de te stellen candidaat niet op de can- didatenlijsten voor de a.s. periodieke verkiezingen in den Kieskring Utrecht voorkomt. De Schoolopziener in het arron dissement Amersfoort, de heer J. Stamperius, zal tot 20 Mei a.s. af wezig zijn. Het debiet van de Centrale Keuken blijft buitengewoon groot. Er is meer vraag dan geleverd kan worden. De capaciteit van elke distributieplaats is gesteld op 250 porties; er zijn distributieplaalsen waar honderd aan vragen afgewezen moesten worden. In die omstandigheden wekt het verwondering, dat de destijds opge heven distributieplaalsen niet weder opengesteld zijn. Het moest niet kunnen voorkomen dat in dezen tijd iemand meer dan één keer te ver geefs bij de C. K. aanklopte. Verleden week zijn er, zonder school- voeding, ongeveer 17000 porties ge leverd. Het menu voor de volgende week luidt Maandag groentesoep. Dinsdag stamppot van snijboonen. Woensdag stamppot van zuurkool. Donderdag erwtensoep. Vrjjdag stamppot van koolrapen. Zaterdag stamppot van andijvie. Het vet strekken van voedsel aan de kinderen der lagere scholen is voorloopig tot 4 dagen per week moeten worden beperkt. Donderdag j.l. werd een talrijke troep zigeuners door de marechaussee buiten de grenspalen der gemeente geleid. Door de politie werd een man aangehouden verdacht van een te Haaksbergen gepleegden diefstal van f3000.—. Voorts werd aangehouden een per soon die in het politieblad gesignaleerd stond alsnog 3 weken hechtenis te moeten ondergaan. Uit het pakhuis van den heer P. van Veen in de Arnhemscbe straat is Woensdagnacht een aantal verf waren gestolen. Maandag a.s. wordt in den foyer van nAmicitia" een besloten bijeen komst gehouden van belanghebbenden in den Economhchen Bond. ruimd, al ware er geen ander bezwaar, dan dat geloofsverschil geweest. Niettegenstaande Saartje's stilzwij gen op dat punt, was de weduwe Saffier toch te weten gekomen, dat hare dochter door den zoon van een voornaam Christen groothandelaar, het hof gemaakt werd. Het was op de volgende wijze, dat zij ingelicht was geworden. Wij weten reeds dat David Jameson Saartje tot vrouw wil^e hebben. Hij had er met zijn vader over gesproken en er dezen toe weten te brengen, zich als preliminaire maatregel, aan Saartje's moeder te wenden, om hoogte van het finaneieele te nemen. Met andere woorden, om van haar te ver nemen, wat Saartje in de huwelijks gemeenschap zou aanbrengen. Juist had hij zich op zekeren Zon dag, dat hij de handen ledig had, aan 't schrijven van een brief aan nicht Saffier nedergezet, toen hij in zijn voornemen gestoord werd, door het bezoek van een vriend uit Amsterdam. Deze, zoo als te begrijpen valt, moest hem wegens hunne gemeenschappelijke bekenden inlichten. Zoodoende kwa men ook de Zomers en het mooie Een Duitsche deserteur ten name Buscb, die er zijn werk van maakte in onze gemeente geïnterneerde Bel gen te ronselen voor Duitscbland, is in den nacht, van 8 op 9 dezer door de marecbaussée gearresteerd en naar het interneeringskamp te Bergen (N.H.) overgebracht. Het vierde Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Agustin, te geven door het Amsterdamse!) Strijkkwartet in vAmicitia" te Amers foort, dat ten gevolge van eene onge steldheid van den eersten violist Louis Zimmerman moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdag 23 April. Uitgevoerd zullen worden stiijk kwartetten van Mozart, Beethoven en het groote D-moll-Kwartet »Der Tod und das Madchen» van Schubert. Bij de gisteren door de archi tecten Klijnstra, Pothoven en De Wijs gehouden aanbesteding van de bouw van 117 ééngezinswoningen en 3 win keihuizen aan den Woestijgerweg voor rekening der gemeente Amersfoort werden ingeleverd 26 biljetten. Hoogste inschrijver voor de massa was J. Verloop te Katwijk aan Zee, voor f 729.000; laagste D. Jansen Zn. te Aalten, voor f 593.650. Voor glas-, schilders- en behangers wei k werden ingeleverd 21 biljetten. Hoogste inschiijver voor de massa H. C. Knipmeijer te Zwolle, voor f47.000; laagste A. W.Timmermans alhier, voor f23.337. Loodgieters- en fitterswerk. Hoogste inschrijver A. Leetiuk te Enschede voor f 45.591laagste W. Beukers Zn., Amersfoort, voor f 37.900. Kettinghandel Het gebeurde op een plaatsje, leten we maar zeggen X. in de Meierij. Zeker sigarenfabrikantje verkocht aan A. 100.000 sigaren a, f45. A. zette de partij over aan B. voor f55 per mille, terwijl C. het zaakje weer van B. kocht voor f 70. C. komt bij eerstgenoemden fabrikant te recht en weet deze partij sigaren aan hem te verkoopen voor f75 per mille. Eenige weken verioopen en de sigarenfabrikant reclameert bij C. de partij sigaren: deze klopt bij B. aan, die zich met A. in verbinding stelt, welke laatste de sigarenfabrikant herinnert aan zijn bestelling. Gevolg is dat het sigarenfabrikantje spoed moet zetten achter de aflevering van een zending sigaren, die bij ver kocht voor f45 en terugkocht voor f75, zoodat hij op zijn eigen sigaren nog f 3000 moest toegeven I 's Bossche Ct. In Den Haag wordt nu voor een bam, die vroeger f6 kostte, f38 gevraagd De moord op Maria Kessels. Naar het »Dagbld. v.N.-Brab.« meldt, zal de thans nog in het huis van be waring te Breda verblijvende Br., die voorgaf de moordenaar van Maria Kessels te zijn, binnenkort wederom op vrije voeten worden gesteld. Er is door de psychiateis Swaep en Kaspari, een onderzoek naar zijn geest vermogens ingesteld, mot het resultaat, dat is gebleken, dat de man niet geheel normaal is en zich slechts inbeeldt de mooi denaar te zijn. Saartje Saffier, dat bij hen logeerde, aan de beurt. Haar omgang met Filip van Hermelo, in hun kring van alge- meene bekendheid en veel onderling besproken, werd niet vergeten, en daar Jameson er belang in stelde, vernam hij ook alle bijzonderheden, die zijn berichtgever er van wist, namelijk dat Yan Hermelo altyd met de Zomers in 't Paleis voor Volksvlijt was, er met Saartje rondwandelde, en bij Zomer aan huis kwam, zoodat men zoowel in 't Paleis voor Volksvlijt, in Artis, als bij Van Lier of waar elders zij zich ook in 't publiek vertoonden, den jongeling altijd in hun gezelschap aantrof en niemand er aan twijfelde, of zij waren te zamen verloofd. Jameson het fijne er van willende hebben, schreef nu een anderen brief aan de weduwe Saffier, dan hij aan vankelijk voorgenomen had. Na het geen zij vroeger te kennen had ge geven, zeide hij, redenen te hebben gehad te verwachten, dat nicht Saffier de hand van hare dochter, geen ande ren dan zijn zoon David toegezegd zou hebben. Hij verzocht haar alzoo hem mede te deelen, wat er van dat praatje eener verloving met den Chrie- De man beeft langen tijd omgang gehad met een zwager van v. L., den koster der kerk, waarin het meisje is vormoord. Met dezen heeft hij meer malen over den moord gesproken en is zoodoende op de hoogte gekomen van alle bijzonderheden. Er worden pogingen aangewend den man in een gesticht te plaatsen. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 15 tot en mot 20 April 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 64: Groene Erwten 2 ons per persoon. Bak en Braadvet 1 Zachte zeep Harde zeep 1 of 1 stuk per persoon op bon No. 64a. Aardappelen 4 K.G. Op bon No. 64 (varkensvleesch) 2 ons versch of 2 ons gezouten vleesch of nuchteren kalfsvleescb. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 1 tot en met 7 en wel van 14 April tot en met 20 April 1918. Amersfoort, 11 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot en met 11 April 1918. Geboren Henri Joseph, z. van Jan Willem de Meijere en Gerritje Johanna v. den Bovenkamp. Marie Christina Jeannette, d. van David v. Voorst Evekink en Jeannette Marie Willet. René Eugène, z. van Narcisse Nicolas Schafrand en Jeanne Marie Gerardine Lejeune. Gijsbertus, z. van Jan v. de Steeg en Hermina Barten. Jacoba Hermina, d. van Hermanus Donker en Jacoba de Ruyter Korver. Antonius Lambertus, z, van Cor nells Mol en Jacoba van Korlaar. Adrianus, z. vau Jan Willem Klaasseu en Amplonia Kastelein. Bernard, z. van Arnoldus Cornells Johannes Kok en HelenaCatharina Burgers.Hector Joseph, z. van Igtiace Leopold Raes en Elodie Syx. Henriette Elisabeth, d. van Gustaaf Adolf Leliaert en Jaco'oa van Schouwen. Pielernella Aleida, d. van Hendrik Hoefakker en Aleida Zwart. Pheodora Peternella, d. van Hendiikus Brits en Hubertina Josephina Bey. Johanna Angeriita Hendrika, d. van Guillaume Leopold Walpot en Johanna Alberta Hebing. Jarig, z. van Yke Otto de Jong en Luthera Engehna Berends. Gerarda, d. van Hendrikus Arnoldus v. Zijl en Maria Theodora Koot. Klasina, d. van Pieter Schreuder en Fokje Schukking. Frederika, d. van Jacobus Hendricus Abiam Heere en Jacomina Frederika v. Rijswijk. Jacobus Roelof, z. van Gerardus v. Wijland en Hi ndrika Gramser. Albertus Cornelis Johannes, z. van Christianus Wilhelmus Joseph Sroink en Alida Theodora Maria Kuntz. Frangois, z. van Joannes Mathias Schevernels en Anna Maria Giveron. Ondertrouwd: Jacob Hendriksenen Janna Mulder. Dominicus Glavimans en Geertruida Cornelia Hardeman. Hendrik Jansen en Trijntje v. Zanten. ten koopmans zoon was, en of zij van eene verbintenis met den zijne, die zij voorheen begeerd had afzag, als wanneer hij andere huwelijksplannen voor David maken zou, want zijn zoon, die een rijk bestaan had, zou geen moeite hebben eene vrouw die hem beviel te vinden. Hij was echter een man van zijn woord en achtte zich gebonden, zoo nicht niet over Saartje op andere wijze beschikt had, waartoe hij haar overigens volle vrijheid liet. Alleen wilde hij weten, hoe het er mede gesteld was. In alle opzichten was die brief de weduwe zeer onwelkom. Het huwelijk van Saartje met David Jameson, was steeds haar lievelingsplan, en zou zij ongaarne zien, dat deze zich terug trok. Wat het vermoedde engagement met den Christen Jongeling aanging, daar geloofde zij niets vaD. Niet dat zij in twijfel trok wat neef Jameson er over schreef, maar zij kende zich doorzicht genoeg toe, om te verwach ten, dat de bewuste minnaar gods dienst en maatschappelijke positie in aanmerking genomen zich nooit op wettige wijze, aan Saartje verbin den zou. Al was hij er toe te brengen, Gerrit Albertus v. der Veer en Anna Maria Cornelia Meeusen. GehuwdJoannes Mathys Teuwen en Hermina v. den Hoof!. Georges Charles Louis Roels en Maria Reinira Elisabeth Hogenboom. Bastiaan Niemantsverdriet en Uilkje Bosma. Pieter Laseur en Geertruida v. Hoeyen. Hannis Zalm en Maria Leenards. Johannes Brinkman en Teuntje Renes. Harmanus v. de Hee en Heintje v. de Pol. Jacob Daniël v. de Biezenbos en Jannetje v. Es. Jan Kuyper en Wilhelmina Philippina Werner. Leusden. Van 8—12 April 1918. Geboren: Albertha, d. van Hendrik Houtveen en Baibara Westerbeek. Willem Pieter, z. van Franciscus Kraaikamp en Willemina Cornelis de Jong. Overleden: Agnieta van de Munt, 84 j., weduwe van Abraham Overtest. Stoutenburg. Van 8—12 April 1918. Geboren: Jan Willem, z. van Her manus van Vaneveld en Antje van de Bunt. Nicolaas Franciscus, z, van Everhardus Antonius Lammers en Maria van Diemen. Overleden Hendrikus Johannes van Dijk, 1 maand. Woudenberg. Van 5—12 April 1918. GeborenBarend, z. van Nicolaas Donselaar en Hendrika de Graaf. Gerrit, z. van Teunis Hendrik Aarsen en Gijsje Hendiiks. Gerrit, z. van Brand Bloemendal en Dirkje de Greef. GehuwdTheodorus Heine, 28 j. en Maria Jacoba Wolfswinkel, 25 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 874. Geopend: alle werkdagen van 8l/j121/» en van 23 uur; Zaterdags van 8'/a12'/j uur. Aanvragen van Werkgevers op'll April 1018. 1 banketbakker. 1 dagmeid. 3 beeldhouwer. 1 hulp in de huish. 1 monteur-voorman. 1 sigarensorteerdors. 1 suikerwerker. 1 timmerlieden. 1 zeepzieder. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 11 ApriL 1 banketbakker. 7 broodbakkers. 1 dagmeid. 1 dienstboden. 3 electriciens. 19 grondwerkers. 1 huisknecht. 2 hulp in de huish. 4 kantoorbedienden (mann.) 2 kelners. 2 kleermaker. 2 loodgieters. 9 loopknecht. 74 losse arbeiders. 4 mach.-houtbew. 3 mach.-bankw. 1 machinist. 3 metselaars. 7 opperlieden. 2 rijwielhersteller. 1 schilder (huis). 3 schoenmakers. 7 sigarenmakers. 1 smeden. 8 slagers. 1 naaister. 1 steenhouwers. 1 straatraakers. 5 stukadoors. 4 timmerlieden. 3 voerlieden. 7 werkvrouwen. 1 winkelbedienden. 4 timmerlieden (leerlingen). Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 April 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f0.a f 00.Peren f0.ófO. Klei Aardapp. f 0 00 af 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 13.50 a f 14.50 p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 3.50 a fS.50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen f2.a f4.Kuikens f 0.00 a f 0.00 Piepkuikens f 0.00 a f 0.00 Gan zen f 0. a f 0. Eenden f 0.a f 0.p. st. Jongen fO.OO a f0.00. Hazen fO.OO a f 0.00. Wilde konijnen f 0.a f0.Tamme f2. a f5.Duiven fl.a fl.20 paar. Magere varkens f00.k f00.Drachtige Zeugen f170.— a f225.— Biggen f30 00 h f45.— Schrammen f0.a f0.Vette koeien f 000. k f 0000.Guste koeien f 000.a f 000. Kalfkoeien f 000 af 000.Kalfvaarzen f 00. af 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f0.a f0 00. Kalveren f14a f20 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- lcn, heet. Kleiaardappelen 15000 stuks floen- dereieren stuks Eendeneieren. 50 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 0 magere varkens Varkens voor eiportslagerij 14 biggen, 4 zeugen, 44 kalveren. dan zouden zijne ouders toch niet hunne toestemming, tot zulk een huwelijk geven. Zij dacht er over na, hoedanig te handelen. Saartje had haar niets van haar omgang met dien jongeling ge schreven, dat wel een bewijs was, dat hij het niet voor het wettige doel meende. Dan had zij er immers geen geheim van gemftakt. Zij kon er Saartje over schrijven, maar zij begreep te goed, dat zij niet gemakkelijk te bewegen zou zijn, van dien minne handel af te zien. Saartje, dat wist de weduwe, was eigenzinnig, en zon niet iets opgeven, wat haar aange naam was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2