NIEUWE yÊ? Nieuws- en Advertentieblad voor ito Provincie Utrecht, jjp No. 31 Woensdag 17 April 1918. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele ftijk 1.15. Afsond er lij k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 77. Telephoonn. 00. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Episoden uit den grooten strijd. De bijzondere correspondent van de Daily Telegraph« seint de vol gende bijzondei heden omtrent de ge vechten welke de terugtrekkende Engelsche legers geleverd hebben tegen de eindelooze golven der Duit sche divisies uEngelscbe, Iersche en Schotsche divisies die den ontzettenden stoot der Duitsche aanvallen op den eersten dag van dit offensief hebben opge vangen, verdienen wel alle rust die zij kunnen krijgen, als Ulysses' man nen na hunDe lange reis. Over dit zestig mijlen breede en twintig mijlen diepe slagveld waren overal Engelsche troepenmassa's, die al strijdende tegen de ben van alle zijden overvallende vijanden, teruggetrokken, een spoor van gesneuveldeu achter zich latende. Er waren ook Ulster-mannen bij van Inniskillings, de Royal Irish Riflis en anderen en bunne ge schiedenis is karakteristiek voor bet geheele gebeuren. De vijand brak bij St. Quentin door hunnen, rechtervleu gel in een mist zoo dik dat onzo machinegeweer-afdeelingen geen vijftig meter ver voor zich uit konden zien. De Duitsche massa's stroomden steeds aan. De Innisk illing-F usiliers bielden hunne voorste reduits bezet tot zij bijna geheel omsingeld waren en trok ken toen met andere Ulster-kameraden terug, het kanaal over, vernielden de bruggen achter zich en bleven de bruggehoofden, hardnekkig strijdend, verdedigen. De vijand geraakte tusschen deze Ulster-mannen en de bataillons der Manchesters, Bedfords en Scottish Fusiliers, zoodat zij op (lam moesten terugtrekken. Inderhaast werden 200 man van den Staf van het Hoofd kwartier, Klerken, bedienden, signaal mannen enz. verzameld, die dapper het terrein behielden. Bataillons van de genie, onder wien een aantal jonge mannen van Belfast, werden met geweren gewapend en dus in gevechtsafdeelingen veranderd,welke hevige aanvallen afsloegen. De vijand trachtte steeds de Ulster-mannen te omsingelen en op zeker oogenblik waren een 200 Duitschers tot achter een divisie-hoofdkwarter gekomen, doch zij werden teruggeworpen door stafofficieren en soldaten. Een officier zond een bericht waarin bij zeide »Ik schrijf dit met de eene hand, terwijl ik met de andere mijn geweer afvuur.« Bijzonder edel en tragisch was de wijze waarop de Manchesters in een reduit bij St. Quentin stand hielden. Zy hielden het bezet ofschoon het geheel door de vijanden omsingeld was. Door middel van een onder- grondschen kabel konden zij nog eenigen tijd lang berichten zenden. Omstreeks 3 uur 20 's namiddags zond de bevelvoerende officier, die licht gewond was, zijn laatste bericht. Hij sprak kalm en zelfs opgewekt, maar zeide dat zij niet lang meer alle mannen gewond waren en de Duitschers om hen heen zwermden. »De Manchesters zullen dit reduit tot het laatst toe houden" zeide hij. Dit waren zijn laatste woorden en kort daaiop werd het reduit genomen. De Scottish Fusiliers, Bedfords, Yorkshires, Kiog's Liverpool en South Lancashire Pioniers voerden een ge weldig aantal achterhoede-gevechten en doodden een groot aantal van de vijanden, die als wolven om hen heen dwarrelden. Een officier die het be vel om terug te trekken niet had ontvangen, bleef in zijne stelling tot hij ontdekte dat de Duitschers reeds twee mijlen ver daar voorbij getrok ken waren, 's Nachts trok hij met zijne afdeeling terug, terwijl de Duit schers overat om hen ,heen waren. Tweemalen werden zij in de duister nis aangeroepen, maar zij werden niet aangevallen en kwamen na dit merkwaardige avontuur in de hoofd linie teiug. Telkens en telkens weder moesten deze afdeelingen, wanneer zij hoopten wat rust te kunnen nemen, te wapen geroepeu worden. Eenmaal zelfs moesten zij hunne kwartieren ver laten om den optrekkenden Duitschers den weg te versperren. Dicht bij bet dorp Bouchoir, bij de Roye, zagen zij een Duitsche tran- sport-kolonne den weg oversteken en in do richting komen waar zij in hinderlaag opgesteld waren. De Schot sche Fusiliers wilden dit groote tran sport eerst laten voorbij trekken, om het daarna te overvallen en in bezit te nemen, maar zij vuurden te vroeg. Op twintig pas afstands werden veleD van de Duitschers uit het zadel g schoten. Een deel van het transport werd genomen, maar de rest keerde om en vluchtte." Keizer Wilhelm aan zijn aanstaande onderdanen. Een allerliefst telegram van ant woord heeft de Duitsche keizer ge zonden op het bericht van den ge- combineerden landraad van Lijfland, Estland, Riga en Oese), waarin deze hem het besluit meedeelde om hun gebieden bijeen te voegen en te ver zoeken dezen staat te vereenigen met Pruisen en op te nemen in den Ouit- schen Bond. Als naar gewoonte dankt de keizer »God van harte, dat Hij mij en mijn legers werktuigen voor deze bevrijding heeft doen zijn en mij de mogelijkheid geschonken heeft, de toekomst van de oude, door Duitschen arbeid geschapen landen, op vasten grondslag te vestigen.® Het verzoek om aansluiting bij het Duitsche rijk wordt daarom met welwillendheid be groet »als teeken van vertrouwen in mijn persoon en mijn Huis en in Duitschland's toekomst.® keD. Vermoedelijk moeten reeds in geladen, voor het buitenland bestemde levensmiddelen, weer gelost worden. Dit geldt ook voor alle visch. Kalkeieren goedkooper? Aan de besturen van eenige groote gemeenten is medegedeeld, dat er in beginsel bij den Minister van Land bouw, geen bezwaar tegen bestaat, kalkeieren tegen verlaagden piijs be schikbaar te stellen. Er is tevens op gewezen, dat, volgens mededeeling van de inkalkers de kwaliteit der eieren te wenscben overlaat en er bij beschikbaarstelling zeer waarschijnlijk ernstige klachten van de bevolking zullen worden vernomen. Wanneer de gemeentebesturen bereid zijn de eieren voetstoots te aanvaarden, is de Minister bereid, zoo deelt het Centraal Coöperatief Comité mede, deze te harer beschikking te stellen tot een maximum van 10 millioen stuks, zoo danig, dat de eieren tegen 5 cent per stuk aan de bevolking geleverd kunnen worden. Alle uitvoer van levensmiddelen verboden. Naar men ons mededeelt is, met ingang van Maandag 15 April jl., alle uitvoer van levensmiddelen verboden, konden standhouden omdat ongeveer I De verleende consenten zijn ingetrok- De Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfoort, maakt ingevolge verzoek van den Centralen Gezond heidsraad, de navolgende waar schuwing openbaar. Aan de bevolking van Nederland, De Centrale Gezondheidsraad ge voelt zich gedrongen, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd de navolgende waarschuwing openbaar te maken. Onder de gevaren, die in deze hache^ lijke tijden het Nederlandsche volk bedreigen, treedt de verspreiding van geslachtsziekten op den voorgrond en geeft aanleiding tot ernstige be zorgdheid. Het gevaar is te grooter, omdat deze ziekten van veel meer beteekenis zijn voor het geheele volk en dieper ingrijpen in het leven dan meestal wordt gemeend. Geslachtsziekten moeten steeds als hoog ernstig worden beschouwd,niet alleen wegens de gevolgen die zij voor den gezondheidstoestand van de lijders na zich kunnen sleepen maar ook omdat zij van groote beteekenis voor de gemeenschap zijn. Iedere zieke toch levert een niet te onderschatten bron van gevaar op, voor zijn om geving omdat besmetting van anderen in alle opzichten ónschuldigen b.v. huisgenooten geenszins uitgesloten is; voor zijn nageslacht: en dit geldt met name voor de lijders aan Syphi lis omdat zijne kindereD, zelfs als zij jaren na de besmetting ge boren worden, do kiem der ziekte bij zich kunnen dragen. Nu kan als regel worden aange nomen, dal alleen zij, die uit eigen wil zich aan besmetting blootstellen in der daad besmet kunnen worden. In het algemeen bestaat het gevaar daartoe, gelijk van zelf spreekt, niet voor hen. die zich van buiten echte lijke geslachtsgemeenschap onthouden en deze waarschuwing geldt dan ook niet voor degenen, die het zij op grond van hunne ethische gevoelens, hetzij om welke reden ook de verplichting aanvaarden om ver van de verleiding te blijven. Wie zich evenwel niet onthoudt loopt nu meer dan ooit gevaar met eene geslachtsziekte te worden be smet, waar ook in ons land de wereld oorlog tot nog toe onbekende toe standen beeft geschapen en vreemde elementen, waaronder vele onge- wenschte, ons land zijn binnen ge komen heeft eenmaal besmetting plaats gehad, dan is het dringend noodig in het belang van de zieken en in dat van ben met wie zij in aanraking komen, de gevolgen daar van te beperken. De genezing is in vele gevallen zeer goed mogelijk en zooveel te meer waarschijnlijk naar mategeneeskundige hulp vroegtijdig wordt ingeroepen. Zij die weten, dat zij besmet zijn, zijn tegenover zichzelf en tegenover de Maatschappij, verplicht zich onder geneeskundige behandeling te stellen, zij die vreezen aangetast te zijn dienen eveneens hun geneesheer te raad plegen. Zoo zullen de zieken niet alleen voor zich zelf, maar ook voor bunne omgeving, alles doen wat iu hun macht is om de gevaren die het gevolg zijn van hun toestand, zooveel mogelijk af te weren. Dan zal ook dit onheil voor de volksgezondheid zoo niet gekeerd, dan toch beperkt worden. Moge ieder van de beteekenis dezer waarschuwing doordrongen zijn. De Centrale Gezondheidsraad, va. Yoor afschricht, De Secretaris, DES TOMBE. Maandagavond werd door do afdeeling Amersfoort van het Revo lutionair Soc. Vrouwen-Comité in »de Keizerskroon® een openbare vergade ring gehouden, waar door Mevrouw I Koomans het woord werd gevoerd 'over het onderwerp »De plicht der vrouw in dezen tijd.« Ze schetste de moeilijkheden van de huisvrouw in dezen tijd van nood, van de huisvrouw van den arbeider. Werd alles wat de rijken hebben verdeeld dan zou de hooger beter te stillen zijn. De vrouw gaat ten onder en overal komt ze in verzet. De heer WijDkoop sprak vervolgens over: «Hoe in Nederland kunstmatig de honger verwekt wordt.® Hierna werd de volgende motie aangenomen »De groote openbare vergadering van de Revolutionair-Socialistische Vrouwen vereeniging, gehouden te Amersfoort iu »de Keizerskroon® op 15 April; Gehoord hoe in Nederland de honger kunstmatig is verwekt en wat de plicht van vrouwen en mannen ten opzichte daarvan is, van oordeel, dat het de plicht van de Gemeente iu dezen is, om er bij de Regeering met de meeste kracht op aan te dringen niet alleen, dat de uitvoer van levensmiddelen onmiddel lijk wordt stopgezet, maar tevens dat de invoer wordt gewaarborgd door eeri levensmiddelenoveteankomst met Amerika, spreekt uit, dat zij in dezen strijd niet zal rusten vóór de heerschers op deze wijze volkomen met den nood van het volk zullen hebben rekening gehouden. Deze motie werd gistereD door mevrouw Koomans aan den Burge meester overhandigd. Vooraf hadden een 300 vrouwen zieh op den Hof verzameld, welke onder poliliegeleide naar 't Stadhuis trokken. Door het kalm optreden der politie bad alles een rustig verloop. Maandag 22 April houden de A. B. B. en de S. D. A. P. eene openbare vergadering in sde Keizers kroon® »Als protest tegen de reac tionaire strooming van de Midden standsbonden in zake de gasprijs- «regeling®. Sprekers de beeren J. Hof land en J. Mebius. De afname van bokking, versch a 2'/, cent en gerookt a 3 cent, is van dien aard, dat gedacht wordt, om ook dit artikel op bonnen te stel len, om te voorkomen dat de een een groote hoeveelheid en de ander niets kan bemachtigen. De zomerdienstregeling op de Spoorwegen zal 1 Juni in werkiDg treden. Het aantal treioen zal niet worden uitgebreid, terwijl de loop der treinen geen belangrijke wijzigingen zal onder gaan in vergelijking met den winter- dienst. Er is rekening gehouden met bet verkrijgen van betere aansluitin gen, waardoor het noodig was meer treinen van de beginstations vroeger te doen vertrekken. Reisgids Zwitserland. In de verwachting op een spoedige vrede, en den dan weer herlevenden reis- en treklust, heeft de vereeniging «Pro Sempione® te Lausanne, Zwit serland, een Hollandsche reisgids uit gegeven, getiteld: »De Simplon en zijn toegangswegen®. Dit keurig uit gevoerde boekje, dat reeds in zes andere talon verscheen, geeft in 27 hoofdstukken een beknopte beschrij ving van bijna geheel Zwitserland en heeft als doel de groote voordeelen aan te toonen, die de Simplon biedt in het internationaal verkeer tusschen Noord- en Zuid-Europa. Het met een tachtigtal foto's verluchte werkje, is tegen toezending »an 15 cents (inier- national aandword-scheyr.) vooi poito, gratis aan 't bovengenoemd adres verkrijgbaar. Kattenvleesch I Door de recherche te Apeldoorn is een van Deventer komende vracht wagen aangehouden, waarop gevon den werd een zak, inhoudende 35 gevilde en gezouten katten, ge adresseerd aan een handelaar te Apel doorn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1