kennisgevingënT Piaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. BOEKENTAFEL. Broodkaart voor 7 dagen. Naar het Vad. verneemt, zal met ingang van 27 dezer de broodkaart voor een termijn van 7 dagen geldig zijn thans 14 dagen doch ze zal dan ook van dien datum af, de halve waarde aan bons hebben. Men verwacht hiervan, dat zij, die in den aanvang van een broodkaart periode te veel brood koopen, voortaan minder dagen achtereen zonder bons zullen zijn. Een verdwaald oudje. Men schrijft ons uit Barneveld Hedenmorgen vonden de bewoners der hofstede Esveld een fatsoenlijk gekleede oude vrouw geheel verkleumd voor de deur liggen. Toen de landbouwer de ongelukkige flink verwarmd en haar een stevige boterham bad gegeven, vertelde bet vrouwtje te Apeldoorn woonachtig te zijn, waar zij den vorigen avond haar woning had verlaten, om bij een bakker even een broodje te gaan halen. Wegens haar slecht gezicht, had zij den winkelier echter niet kun nen vinden en weldra was zij nu geheel verdwaald. Zoo lang haar krachten dit toelieten, was zij maar steeds doorgewandeld, totdat zij eindelijk bij genoemde boerderij op ruim 6 uur afstands van haar huisl van uit putting in elkaar was gezakt. Nog deelde zij mede mej. Pannekoek te heeten en reeds 75 jaar te tellen. Vervolgens werd het oudje naar het station gebracht, waar men haar in den trein hielp, die haar weer huis waarts voeren zou. Ter voorziening in de vacature de Beaufort is, door de afdeeling Amers foort van den Bond van Vrije Libetalen tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd de heer mr. A. J. J. ridder van Rappard, rechter in de arrondissements-rechtbank te Tiel en voorzitter van de Geldersche Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw. Het menu van de Centrale Keuken voor de volgende week luidt als volgt Maandag Erwtensoep DinsdagStamppot van Snijboonen Woensdag Stamppot van zuurkool Doüderdagwordt nader bekend gemaakt; Vrijdag: Hutspot; Zaterdag wordt nader bekend ge maakt. De uitbreiding der Centrale Keuken, zal met het oog op de groote afname, niet lang meer op zich laten wachten. De eerste werkzaamheden daartoe hebben reeds 'n aanvang genomen. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag ochtend te lü'/i uur worden geleid door Prof. Dr. F. Cannegieter uit Utrecht. Militaire Iluisvljjttentoonstelling in „Arnicitia". J 1. Donderdag werd deze tentoon stelling geopend door Luit.-Kolonel Sandt van Nooten, die de groote be- teekenis van huisvlijt deed uitkomen. Nu wie de vervaardigde voorwerpen en teekeningen aandachtig gadeslaat, zal dit ten volle erkennen en niet minder het groote nut van huisvlijt voor militairen. Grooten dank komt dan ook toe aan de mannen, die het initiatief biertoe genomen hebben en geen moeite en tijd ontzien hebben om de tentoonstelling te doen slagen. Het bezoek wordt steeds drukker. Gisteravond was de zaal vol, voor namelijk militairen, die tevens genoten van de kunststukken van een beroemd goochelaar. Heden en morgen zijn de voorwerpen ook nog te bezichtigen. Eieren in beslag genomen. Gislerenochtend zijn door den direc teur van het distiibutie-bureau op last van den burgemeester alle eieren bij de grossiers in beslag genomen. Van den minister kwam een telegram om alle eieren op markten en veilin gen in beslag te nemen. De beslaglegging geschiedde wegens overschrijding der maximumpi ijzen de grossiers besteedden 14 en 15 ct. in plaats van den maximum-groot- handelprijs van 42. De eieren zullen onder de winkeliers in de stad gedistribueerd worden. Sinds een week waren bij de win keliers geen eieren verkrijgbaar wijl de kippenhouders ze niet voor den max-piijs wilden verkoopen. volhouden, nu de goede naam van het meisje, door hem in gevaar gebracht, alleen door eene wettige vereeniging te redden was. Wordt vervolgd.) Valsche Ztlverbons. Weder zijn valsche zilverbons van f2 50 aangetroffen. Deze bons dragen als serieletters A G en als nummer 5008. Terwijl de echte bons van serie A G zijn gedagteekend 30 Maart 1915 en de handteekening dragen van Mi nister Treub, komen op deze valsche bons de datum 31 Maart 1916 eD de handteekening van Minister van Gijn voor. Verder zijn de ondergronden blijk baar nageteekend, doch zoo onzuiver, dat ze afwijken van die 'der echie bons, terwijl de druk der randen en de opdruk grof en gebrekkig zijn. Valsche zilverbons worden niet door het Rijk vergoed. Aan de Phoenix-Brouwerij zijn dezer dagen 540 balen rijst in beslag genomen, die door het Levensmidde- lenbureau alhier, aan het Rijk zullen worden afgestaan. De heer J. M. M. Hamers slaagde te Utrecht voor het doet examen rechtswetenschappen. De Gouden Medaille, voor 36 jarigen trouwen dienst zal op 17 Mei a.s. worden uitgereikt aan den Adj. onder officier Kwartiermeester R. Meijer van het 16e Reg. Iuf. Door de Politie werden aange houden een arbeider wegens het ontvreemden van ijzerdraad op het stationsemplacement alhier en een duitsch deserteur, wegens diefstal van een belangrijke partij koper. Beiden werden naar Utrecht overgebracht. Dezer dagen is in het kantoor van de Maatschappij Zandbergen in gebroken. De dief heeft zich 's nachts door een der ramen toegang verschaft. De Burgemeester en Wethouders van Ameisfoot t maken bekend, dat in de week van 21 tot en met 27 April 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 65 Groene Erwten 2 ons per persoon. Bak-en Braadvet .1b» Harde zeep op bon 64 A 1 ons of 1 stuk per persoon. Men boude er rekening mede dat bon 64a gedurende eene maand geldig is aangezien slechss eens per maand en per persoon 1 stuk harde zeep mag worden verstrekt. Aardappelen 4 K.G. per persoon. Degene welke in het bezit is van aardappelen wordt in zijn eigen belang aangeraden geen gebruik te maken van de Distributiebonnen doch deze in te leveren aan het Levensmidde lenkantoor. De hoeveelheid aardappelen welke daardoor vrij komt. kan anderen ten goede komen. Bokking. Indien voorradig op bon No. 65 B 2 stuks harde a 3 cent of 2 stuks zachte a 2'/i cent per persoon. Vleescb. Op de «arkensvleeschbon en wel 2 ons nuchteren kalfsvleesch of 4 ons gezouten vleesch. Goedkoope melk. Op bon No. 8 tot en met 14 en wel van 21 April tot en met 27 April 1918. Kaas op bon 65 B 1 ons kaas 20-J- per persoon. Kindermeel. Op bon 7 der kinder- meelkaait van 13 tot en met 26 April Vj KG. Koffie. Gedurende het tijdvak van 16 tot en met 31 April 1918 op bon No. 27 1 ons koffie. Amersfoort, 18 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 63347/36 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend dat met ingang van heden de maximumprijs wordt vastgesteld voor tarwewatei- brood (gebakken van Regeerings- bloem op: a. f0.36 per K G. of b. f0.44*/» per 400 gram; tarwewaterbrood (gebakken van Re- geeringsbloem onder rabbinaal toe zicht) op: a. f 0 37 per K.G. of b. f0.15 per 400 gram. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 26192 afd Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, dd. 15 April. Maakt bekend dat de Mi nister van Landbouw. Nijveiheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat van af heden verboden zal zijn het zouten van Zuiderzeebaring. De Burgemeester van Amersfoort voornoemd VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 12 tot en met 18 April 1918. Geboren: Wilhelmina, d. van Gijs- bertus Brandsen en Gerarda Hage- man. Petronella, d. van Cornells v. de Vlasakker en Johanna Spijker. Maria, d. van Aalbertus v. Es en Wijbigje Pieterson. Hendnka, d. van Rijk Arooldus Lobel en Johanna de Graaf. Johannes, z. van Gerardus Hagebeuk en Wilhelmina Johanna Veenendaal. Anna, d. van Berriar- dus Hendrikus Gerardus Bijen en Teunisje v. Zoeren. Jan Christiaan, z. ran Abraham van Woudenberg en Jannetje Christina v. der Muts. Gerarda Maria, d. van Hendrikus Johannes Willemse en Anna Alberta Hendrika Jansen. Hindertje Jan netje, d. van Thomas de Jonge en Adriana Jeanetta Johanna Lammers. Jacoba Hendrika, d. van Paul Jacobus Gaillard en Hendrika vaD Hattum. Karei Koenraad, z. van Joban Frederik Abelman en Alijda v. Dijkhuizen. Grietje, d. van Jan Staal en Grietje Jansen. Timotbeus Mijndert, z. van Wilhelmus Antonius, Pijpers en Gijsberla Leonarda Krijnen. Johan, z. van Jan Ingerman en Angenita Snethlage. Elisabeth Gerarda Johanna, d. van Bernardus Hendrikus Johannes Elverding en Alijda den Ouden. Jacoba, d. van Simon Vonk en Jansje Schippers. Ondertrouwd: Johannes Josepbus Pas en Johanna Wendelina Delfor- terie. Cornells t. de Craats en Cornelia v. Eeden. Jan Bijl en Antje Miedema. Baan Pieter Muller en Grietje Iperiburg. Jan Andries Kaljee en Catrina Gerarda Bottenburg. Evert Bouman en Berta Janszen. Gerrit Velthuisen en Barendina v. Barneveld. Gehuwd Jan Veldhuizen en Petro nella Jacoba v. Eijkelenburg. Wou ter Blooi en Hendrika v. Oostenbrugge. Edmond Stevens en Maria Francisca Bulens. Alphonse Henri Vande- moere en Maria Johanna Josepbina Gal. Joseph Tbeophiel Bosman en Ester Eugénie Louise Somers. Jan Pieter Grob en Jannetje Dekker. Overleden: Evertje Bakker, 84 jr., wed. van Gerrit v. Veen. Susanna v. Nimwegeu, 42 jr., echtg. vau Gerrit Veer. Hendrik v. Nimwegen, 2 jr. Hendrik v. Harten, 5 mnd. Johannes Andreas Hentenaar, 35 jr., echtg. van Hendiika Johanna Driehuis. Hinke Vellinga, 68 jr wed. van Jouke v. der Werf. Jan v. Ouwerkerk, 79 jr., ongeil Leusdeu. 12—19 April 1918. Geboren: Cecilia Hendrika, d. van Cornelis van Daatselaar en Johanna Horst. Henriette, d. van Adriauus Johannes Biinkman en Aleida Jacoba Oosterbeek. Ondertrouwd Cornelis Tolboom en Anthonia Hilhorst. GehuwdGijsbertus van Zijtveld en Wilhelmina Lagemaat. Stoutenburg. 12-19 April 1918. Gehuwd Gijsbertus Druijilen Maasje Lokhorst. Overleden: Jobannis Huurdeman, 86 jr., echtgen. van Grietje van Mid delaar. Johannes Theodorus van den Hengel, 79 jr., weduwn. van Antonia van Zijl. Een als levenloos aangegeven kind van bet vrouwelijk geslacht. Woudenberg. Ondertrouwd: Hendrik Arie Adriaan Meijerink, 26 jr., en Annetta Wilhel mina van Voorst, 25 jr. Gehuwd: Klaas van Soeren en Errisje Vlastuin. Overleden: Dirk van Maanen, 88jr. Trijntje van Egdom, weduwe van Jan van Girikel, 84 jr. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jan van Donselaar en Gijsbertba van de Hee. Christelijke Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", Amersfoort. Amersfoort, 17 Apnl 1918. Geachte Redactie. Vriendelijk verzoeken wij u onder staand berichtje als ingezonden in uw blad te plaatsen. Bij voorbaat onzen vrieodelijken dank. Het is ons gebleken dat op onze uitvoering van Dinsdag 9 April 1918 60 a 70 personen voor een gesloten deur kwamen, daar de zaal stampvol was en niet meer mocht worden toe gelaten volgens de regelen der brand weer. Onder hen bevonden zich ook enkelen die kaarten gekocht hadden. Deze verzoeken wij hun geld terug te halen bij den penningmeester P. Mochel, per adres den heer van Za- lingeo, Langestraat. Wij vonden het onaangenaam, en zullen trachten bij een volgende uitvoering dit le voor komen. Het Bestuur der Chr. Zangver., »Soli Deo Gloria". Eenvoudig Engelsch door W. Huynink Uitgave J. Muusses, Purmerend Deel I f 0.70. Deel II f0 75 Een van de weinige boekjes, die in al hun eenvoud toch van waaide zijn. Alhoewel ik niet kan beweren, den schrijver persoonlijk te kennen, zoo weet ik toch zeker, dat hij als methodisch leermeester een flink man is. Dat bewijzen althans de beide boekjes, die ik met veel genoegen door keek, en waarvan ik dan ook gaarne nog wat meer wil zeggen. De schrijver beeft, vooral dit vastgehouden In mijn eenvoudig leerboekje voor de Engel- sehe taal, moet ik eenvoudig, practisch en onderhoudend zijn. En als ik U nu verklaar deze drie factoren in 'schrijvers werk op bladzijde na blad zijde telkens weer naar voren treden, dan spreekt dit reeds genoeg voor het geheel. Na het eerste deeltje, dat met spel en taalt egels als eene introductie te beschouwen is, volgen een twintig tal lessen in deel II. Elke van die lessen bestaat weer uit vier afdeelingen, en wel een hoofdstuk spraakkunst, Engelsche zinnen ter bespreking, een Hollandsche vertaaloefening en een Engelsche leesles. Nog even zij op gemerkt, bet boekje is niet op zelf onderricht aangelegd, de schrijver is vermoedelijk van meening, dat daar nooit veel van terecht komt, en ik ben het met hem eens, zonder leer meester Engelsch te leereu is eene onmogelijkheid. Mede in verband daar mede, heeft de schrijver het phonetiscb schtifl dan ook weggelaten, vooruit spraak verwijst hij naar den onder wijzer. Maar voor 't overige, verwijzen wij gaarne de onderwijzers naar dn boekje, om door hun leerlingen te doen gebruiken. Hans Hellers lotgevallen als Fransch Krijgsgevangene door Otto iion Gottberg, Uit gave M. van der Beek's Hof- boekhandel den Haag Het zal zeker wel niet noodig zijn, om den romanschrijver Otto von Gott berg bij ons volk in te leiden. Immers de reputaiie, die hij na het verschijnen van zijn verschillende romans in de laatste 12 jaren verwierf is ook tot ons doorgedrongen, en wij achten hem dan ook een man van buitengewoon groote gaven. Toevalligerwijze ver scheen nog voor enkele maanden een werk van zijn hand als feuilleton in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, en waren de liefhebbers der fraaie letteren, die hem vanwege de vele oorlogslectuur uit het oog verloron weer in de ge legenheid als vroeger van zijn fijn kunstweik te genieten. Gottberg is een van die weinige romanschrijvers die er kans voor ziet in het beschrijven van de realiteit, en ook van de waar heid, toch het schoonheidselement in zijn geschriften te behouden, en die in alles wat uit zijn pen vloeit steeds zich zelf blijft, de taalkunstenaar. Dit mocht ook thans weer bij vernieuwing duidelijk worden, nu we de vertaling van zijn »Hans Hellers Höllerifabru te lezen kregen. Alhoewel voor zoover mij bekend Gottberg nooit aan het front is geweest, en veel minder in krijgsgevangenschap heeft doorge bracht is bij psycholoog genoeg, om het opgevangen verhaal zoo meesterlijk weer te geven, als hoorden we hem, die bet meemaakte zelf spreken, ook al was het dan in meer welgekozen woorden, dan die waarover Frans Heller misschien heeft beschikt. Frans Heller dan was een Duitsch soldaat, die aan het Westfront heeft gestreden, de legerafdeeling waarbij hij diende en waarmee hij vocht, beeft uit elkaar geslagen gezien, en wien het lot van zoovele duizenden trof: n.l. in de banden van den vijand te vallen, en als krijgsgevangene te worden weg gevoerd. Hem was als gevangenkamp Rabat (Marokko) aangewezen. Zijn werkzaamheden die hoofdzakelijk be stonden uit steenkloppen en het banen van een weg in de woestijn, worden ons in dit boek zeer breedvoerig be schreven. Hier werkten blanken onder de zweepslagen van zwarten. De groote ellende die de krijgsgevangenen in dit onherbergzaam oord moesten onder vinden grenst aan het ongeloofeiijke en we zouden de schouders ophalen over zulk een schier onmogelijk leven, indien de waarheidlievendheid van den schrijver ons geen waarborg was voor de echtheid van zijn verhaal. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de schrijver in zijn oorspronkelijk boek van eeu »Höllenfahrt« spreekt. Niet tegenstaande bet diep droevige van het onderwerp raden wij toch onzen lezers aan met Goltberg's boek kennis te maken. Het blijft in de beschrijving van wat dan ook, steeds een boek, dat nog met genoegen kan gelezen worden, en hel staat dan ook verre boven het laffe effect-jagen van vele oorlogs tendenz-romans die het papier waarop ze zijn gedrukt nog niet eens waard zijn, laat slaan de belangstelling van een verstandig mensch. Engeland, Rusland en Per- zië voor den oorlog Uitgave G. JA. Ruys Utrecht. Deze brochure is een oveidruk uit het Maandschrift voor Christendom en Cultuur «Stemmen des Tijds* van denzelfden uitgever. Het verscheen van de hand van Mr. Torley Duwel, en voor dezen herdruk in brochure vorm, beeft oud-Minister Colijn het van een voorwoord voorzien. Deze brochure vestigt de aandacht op de steeds naar voren tredende Perzische strijdvraag als zoodanig, en geeft daarbij een betrouwbare schets van de Perzische aangelegenheden der laatste jaren. Dhr. Colijn zegt er van: »De kennis daarvan (Perzische aangelegenheden) kan men niet missen, wil men deu rechten kijk bekomenophetgeenstiaks, gedeeltelijk ook na het sluiten van den vrede vermoedelijk plaats gaat grijpen. De geïnteresseerden in Perzië waren hoofdzakelijk Rusland, Engeland en Turkije. Valt Rusland ook al af, Duisch- land komt er zeker bij.a Deze tee- kening van de toekomst is op zichzelf reeds voldoende motief om het artikel van den heer T. Duwel te gaan lezen. Maar ook afgezien daarvan geeft het een belangrijk stukje histoire contem poraine. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int.No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,1'2'/, en van 23 uur; Zaterdags van 81/,—12'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 18 April 1918. 1 banketbakker. 1 monteur-voorman. 1 dagmeid. 1 sigarensorteerders. 3 beeldhouwer. 1 zeepzieder. 1 appreteur. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 18 ApriL 2 banketbakker. 1 mach.-bankir. 1 behanger-stoff. 1 machinist. 9 broodbakkers. 1 metselaars. 1 dienstboden. 10 opperlieden. 3 electricien8. 2 rijwielhersteller. 19 grondwerkers. 2 schoenmakera. 1 Huisknecht. 9 sigarenmakers. 2 hulp in de buish. 1 smeden. 4 kantoorbedienden 12 slagers. (mann.) 1 naaister. 2 kelners. 1 stoenhouwers. 2 kleermaker. 1 slraatmakers. 1 kok. 3 stukadoors. 1 kruideniersbed. 2 timmerlieden. 2 loodgieters. 4 voerlieden. 2 loopknecht. B werkvrouwen. 63 losse arbeiders. 4 timmerlieden 3 mach.-houtbew. (leerlingen). Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplego men de opgave op de I tads-aanplak plaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen to richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 April 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 0.a f 00.Peren f 0.a f 0.—. Klei Aardapp. f 0 00 af 0.zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendercieren f14.a f14.p. 100 at. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 at. Boter f 3.50 a f 3.50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaasfO.a f0. per 50 kilo. Kippen f0.— a f0.Kuikens f 0.00 a f 0.00 Piepkuikens f 0.00 a f 0.00 Gan zen f0. a f0. Eenden f 1.5.0 a f2.p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen f 0.a f0.Tamme f0. a f0.Duiven f0.a f0.paar. Magere varkens f70.a f90.--. Drachtige Zeugen f160.a f300.Biggen f25.a f40. Schrammen f0.a f0.Vette koeien f 000. a f0000.Gnste koeien 1000.a f000. Kalfkoeien f000a f 000.Kalfvaarzen f00. af 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f0.a f0 00. Kalveren f14.a f22 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kieiaardappelen 10000 stuks floen- dereieren stuks Eendeneieren. 40 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 5 magere varkens Varkens voor exportslagerij 50 biggen, 12 zeugen, 4 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2