NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 33 Woensdag 24 April 1918. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afionderlij ke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 37. Telephoono. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nederland en Duitschland. De laatste dagen zegt het Vader hui verschijnen in Duitsche bladen arlikelen over ons land, die ons vreemd aandoen. Men heeft het daarin over de vraag of ons land al dan niet onzijdig zal blijven en schijnt opeens beducht, dat onze Regeering den Entente-kant op zal sluien. Maar de schrijvers zijn het er over eens, dat ons volk wel zoo verstandig zal zijn, aan de beproefde onzijdigheidspolitiek vast te houden. Wat steekt er achter, dat in ver schillende Duitsche bladen de vrees zich nu openbaart, dat onze Regeering er over denkt haar trouw gevolgde politiek van ouzijdigheid prijs te geven, of althans toe te geven aan onrecht matige eischen van Ententezijde, waar door ons land naar dien kant zou afglijden Is er eenige aanleiding voor, dat men in Duitschland aan de veilig heid van de Duitsche schepen in onze Nederlandsche kolonies gaat twijfelen? Wij weten het niet, maar wij voor ods kunnen geen oogenblik gelooven na de nadrukkelijke verklaring, onlangs door Minister Loudon in de Tweede Kamer afgelegd, n.l. dat de Nederlandsche Regeering, de laatste concessie aan de geassocieerden ge daan hebbende, geen stap verder zou gaan dat onze Regeering zich zou laten vinden om Duitsche schepen in onze Indische havens aan de geasso cieerden af te staan. Maar wat is er dan? Die artikelen in de Duitsche pers moeten iets be duiden. Het schijnt alsof men in zekere Duitsche kringen vau meening is, dat onze Regeering niet meer midden tusschen de oorlogvoerende partijen in wil blijven staan, maar zich van Duitschland af en naar Engeland toe keert. Ten onrechte, daar zijn wij van overtuigd, en ons volk verwacht van de Regeering niet anders dan dat zij in den oorlog strikt neutraal zal blijven. Hoe komt men er dan echter in die Duitsche kringen toe, aan de stand vastigheid van onze Regeering ten deze te twijfelen? Wat er van zij, er schijnt een zekere wrjjving of een stroefheid in het diplomatiek raderwerk te zijn geko men, die te betreuren zou zijn. Be rusten deze berichten en beschouwin gen in de bladen, deze geruchten op eenigen grond, dan hopen en ver wachten wij, dat men van weerskanten zijn best zal doen, de machine weer goed te laten loopen. In den aanvang zijn dergelijke haperingen gewoonlijk vrij gemakkelijk te herstellen, maar laat men de zaak op haar beloop, dan zouden er plotseling ernstige dingeD kunnen gebeuren. Duitsche vliegers vallen onze loggers aan. Maandagmorgen is te Vlaardingen binnengekomen bet loggerschip VI. 92 «Balder!, van de visscberij-maat- schappij «Mercuriust,directeuren Joost Pot Fz. en Frank Pot Fz. Het schip was Vrijdagnamiddag 4'/, van IJmoiden uitgevaren naar de visscherij, doch gekomen op 6 mijlen ten noord-oosten ten oosten van 't Terschelliogervuurscbip, werd de VI. 92 plotseling aangevallen door een Duitsch vliegtuig, duidelijk herkenbaar aan de zwarte kruisen. De aanval geschiedde binnen een hoogte van 100 meter. Zonder eenige waarschuwing werden er twee bom men geworpen, waarvan een heel dicht bij het schip terecht kwam. De opvarenden, die in grooten angst verkeerden, begonnen direct met de boot uit te zetten en terwijl ze daar mede bezig waren werd met een mitrailleur op de weerlooze beman ning geschoten. Een der kogels ging midden door de scheepsboot heen, gelukkig zonder iemand te raken. Het piojectiel is door Schipper G. Pen ning medegebracht. Na het mitrail- leurvuur werden nog tweo bommen geworpen, waarvan een rakelings langs het schip ging. De vlieger meende zeker, dat die bom het schip geraakt had, daar hij na zijn laatsten beldbaftigen aanval vertrok. De bemanning, die intusschen met de boot het schip had verlaten, wachtte tot het vliegtuig uit het ge zicht was verdwenen en keerde toen naar boord terug. Deze aanval op een neutraal vis- scbersschip geschiedde in de z.g. vrije vaargeul. De Nederl. driemastschoener Berthas rapporteerde Maandagnacht te Hoek van Holland, dat men in de »vrijet vaargeul door een vliegtuig van Duitsche Dationaliteitmetmachine- geweervuur was beschoten en men letterlijk de zeilen doorzeefd had. Op de kornst van de Nederl. Regeerings- sleepboot «Simsoni, verdween de vliegmachine. De kofflevoorziening in gevaar. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het «Nederlandsche Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren!, dat de in ons land aanwezige kofftevoor- raden binnen 3 maanden geheel zullen zijn uitgeput, indien met de rantsoe neering op den bestaanden voet wordt doorgegaan. Deze termijn is zelfs zeer optimis tisch te noemen. Waarschijnlijk zal men er niet langer dan 8 weken mede kunnen rondkomen. Luchtpostdienst met Engeland? De Londensche berichtgever van het «Handelsblad! seint d.d. 16 April: Ik verueem dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel alhier tot den Nederlandschen directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie het volgende telegram heeft gericht: »U zoudt ons ten zeerste verplichten, indien u stappen wildet doen tot het instellen van een luchtpostdienst tus schen Nederland en Engeland. Wij zullen de Londensche Kamer van Koophandel verzoeken bij de Brit- sche regeering op medewerking aan te dringen.® Het is drie weken geleden, sedert wij voor de laatste maal de mail uit Nederland ontviDgen, voegt onze cor respondent hieraan toe, hetgeen voor da geheele Nederlandsche kolonie te Londen, in het bijzonder voor de men- scben van zaken, hoogst onaangenaam is. Iedere Nederlander alhier zal dan ook zeker hopen, dat de pogingen van de Kamer met succes zullen worden bekroond. Het vee! Men schrijft uit de Geldersche Val lei aan het «Hbl.s Het schrale voedsel gedurende den staltijd is oorzaak, dat het thans in de weiden gebrachte rundvee niet steeds bestand blijkt tegen dezen overgang. Verscheiden dieren kunnen zich niet op de been houden en moe ten afgemaakt worden. Uit vrees dat ook de paarden teveel van hun krachten inboeten, zijn nu verschillende boeren er toe overge gaan hun trekdieren als aanvullend voedsel koemelk te geveo. Ook wor den veel eieren op deze wijze rauw gevoederd. Verlenging dienstplicht landstorm. Ingekomen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. Op 31 Juli 1918 zou de dienstplicht bij den landstorm moeten eindigen, zoowel voor de landstorm- plichtigen, die in 1916 of in 1917 hun 40 levensjaar hebben volbracht en te wier aanzien de duur van den dienst plicht bij den landstorm tot dien datum is verlengd, als voor de dienstplich tigen, die in het loopende jaar 't 40e levensjaar volbrengen of hebben vol bracht. Duren de heerschende buiten gewone omstandigheden na 31 Juli 1918 nog voort, dan is het noodig, dat bedoelde peisonen voorloopig tot den landstorm blijven bebooren. Men wachte zich er vooral voor zegt de Ned. aan eischen van algemeene inventarisatie en inbeslag neming vast te houden uit oorzake van de in velen te dezer tijde levende afgunst tegen allen, die niet in precies dezelfde omstaudigheden leven als de klagers zeiven. Nijd maakt meer nog dan honger begeerig. En zulke begeerigheid strekt veel- maals de handen uil Daar de parti culiere voorraden, ook van artikelen, die over het heele volk verdeeld, niet de minste beteekenis zouden hebben, doch die aan weinigen vergunnen tijdelijk voor zichzelf te zorgen. Een arme kerel, die voor eeD oester- restaurant had staan kijken, sprak er schande van, dat de rijken maar oesters konden eten, terwijl bij niet genoeg brood kreeg. Wat wou jij dan? vroeg iemand. Dat al die dingen gedistribueerd werden, zei de arme drommel. Hm, zeilde ander. De jaarlijk- sche opbrengst van de oesterteelt is ongeveer twaalf raillioen stuks. Als die gedistribueerd werden kreeg iedere Nederlander er tweeper jaar. Jij ook. Ikke? zei de man. Ik zou die smerige beesten niet lusten. Merci. Zeeklei als meststof. De beereu J. J. van Capelle en Floris Vos hebben aan deD Minister van Landbouw een adres gezonden waarin wordt gezegd dat er mogelijkheid be slaat om aan de thans zoo hoog noodige meststoffen te komen door grooter hoeveelheden zeeklei te doen verzamelen in het Zuiderzeegebied tusscben Schokland en Kamperland, 't Hoornsche hop en een belangrijk gebied in de Wadden. Door bet verzamelen van die klei zou aan velen werk verschaft worden, terwjjl ook de kleine schipperij er door gebaat zou zijn. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 April, in Nederland uitgesproken 17 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 April 1918 255 faillissementen tegenover 256 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In de Zaterdag in het Loge- gebouw alhier gehouden vergadering van de vertrouwensmannen der Vrij- Liberale Partij en het hoofdbestuur is besloten, overeenkomstig hel advies van bet hoofdbestuur, een algemeene lijst van tien candidaten in het ge heele land in te dieueD en bijzondere lijsten in die kieskringen, welke dit mocht wenscben. Op de algemeene lijst werden ge plaatst in volgorde van voorkeur als candidaten de heeren: 1. Mr. H. C. Dresselbuis, 2. prof mr. A. C. Visser van IJzendoorn, 3. B. Nierstrasz, 4. F. J. W. Drion, 5. J. W. Niemeijer, 6. mr. J. H. W. Q. Ter Spill. 7. F. M. Knobel, 8. mr. A. G. A. ridder van Rappard, 9. Walrave Boissevain, 10. jbr. mr. P. van Foreest. Tot reserve-candidaten, voor het geval enkele van deze candidaten zich niet met de plaatsiDg op de lijst ver- eenigen kunnen, werden beDoemd. douairière gravin Van Heerdt tot EversbergQuarles van Uflord ea dr. F. G. Waller. De bijzondere kieskringlijsten zullen nader worden vastgesteld en gepubli ceerd. Amersf. Dagbl. Jhr. Mr. Dr. van Berensteijn, lid der Tweede Kamer, zal op 2 Mei a.s. spreken in een door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging «Amersfoortsch Ge meentebelang! uitgeschreven openbare vergadering. Ds. v. d. Scheer uit Tiel trad Zondag als voorganger op in de eerste bijeenkomst der vereeoiging vau Vrij zinnig Hervormden. Het gebouw der Doopsgezinde kerk was schier te klein om alle be langstellenden te bevatten. Tot regent van het gesticht «De Armen de Potht in de vacature oDtstaaD door bet overlijden van Mr. P. J. F. van Voorst Vader is benoemd de heer W. Kleber. Ten bate der blinde Belgische soldaten zal Zondagavond in »Amicitia« eeD voorstelling door het Holl. Too- neelgezelscbap, onder leiding van mevr. PaassenBraakeosiek, gegeven worden van «Gekocht en Betaalde naar het bekende Engelsche stuk van George Broad hurst. De verkoop van bet Emma- bloempje ten bate der tuberculose bestrijding heeft jl. Maandag hier ter stede f 392.68 opgebracht. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente is in de vacature Mr. van Voor6t Vader gekozen de heer B. van 't Eind. Te Utrecht slaagden voor het examen voor onderwijzeres de dames J. M. van Doorn, E..A. de Groot en M. Th. v. Houten. Interlocale telefoongesprekken. De directeur generaal der posterijen eD telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 29 April 1918, tot nadere aankondiging, met tijdelijke afwijking van de daaromtrent thans geldende bepalingen: lo. de duur van de interlocale: a. gewone telefoongesprekken, be doeld in art. 14 van het reglement voor den dienst der Rijkstelefoon: b. tijdelijke Regeeringsgesprekken, bedoeld in art. 12 sub p, van dal reglement, met uitzondering van de gesprekken vaD militairen handelende over dienstaangelegenheden. wordt beperkt tot drie minuten, met dien verstande, dat voortzetting na drie minuten alleen kan worden toe gestaan, wanneer geen andere gesprek- aanvragen voor de in gnbruk zijnde geleiding voorhanden zijn of, wanneer andere aanvragen wel voorhanden zijn, deze langs andere geleidingen zonder wachten kunnen worden afgewikkeld: 2o. de tarieven voor intei locale ge sprekken tijdelijk zijn vastgesteld als volgt voor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder is verschul digd f 0.40 voor een dringend interlocaal ge sprek van drie minuten of minder verschuldigd fl.25. Indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed gemeten af- staud van ten hoogste 15 K M. of zooveel meer als de Minister van Water staat in bijzondere gevallen noodig acht, is verschuldigd: voor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder f0.30; voor een dringend interlocaal ge sprek van drie minuten of minder f 0.90. Vorhooging van port. Wij vernemen, dat een verhoogiog der port voor brieven, drukwerken enz. met de helft in overweging is. Dit percentage is echter nog niet vast gesteld. Dat het tot een belangrijke ver hooging zal komen, staat nu vast. «Vad.c

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1