NIEUWE NIT Nieuws- en Advertentieblad "JÉT voor do Provincie Utrecht. Hf Plaatselijk Nieuws. EEAIE MÉSAILUANCE. No. 34 Zaterdag 27 April 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nnmmers 6 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Amerikanen in Frankrijk. Een correspondent van de «Daily News« schrijft o a. het volgende over het Amerikaanscbe leger in Frankrijk en het werk dat het daar verricht: «Hoe gaat het met de opleiding van het Amerikaansche leger vroeg ik een Fransch officier die bij een der Amerikaansche divisies gedeta cheerd is. «Wij zijn verbaasd om hunne vor deringen en volkomen tevreden,ant woordde hij. Terwijl hier een groot leger wordt opgeleid, geschieden er in de vlieg kampen merkwaardige dingen. Ik heb een dag doorgebracht bij een der opleidingscentra voor meer gevorder den, een geheele stad van houten ge bouwen, een geheel opzichzelfstaande gemeente. Op acht velden, die een oppervlak van 10 vierkante Engelsche mijl heb ben, zijn ofïiciereD, grootendeels stu denten aan de Amerikaansche univer siteiten, flinke mannen die overvloeien van energie, en manschappen, niet minder flink dan hunne meerderen, dagelijks aan bet vliegen. Velen dragen den zilveren vogel met uitgestrekte vlerken op hunne tuDieken, ten teeken dat zij hunne eerste proeven hebben afgelegd in Amerika. Maar bier worden zij eerst tot volleerde vliegers afgericht en wachten zij tot de opperbevelhebber hunne diensten elders noodig heeft voor doodelijk ernstig werk. Er heerscbt een bewonderenswaai- dige geest in het kamp. Officieren en manschappen verzekerden mij dat de bevelvoerende officier «er achter zit». Dagelijks houdt hij besprekingen met de sectie-leiders dikwijls duren deze gesprekken uren lang. Het doel van deze besprekingen is, het werk te bespoedigente doen wat het eerst geschieden moet, en dat goed te doen. Hij beschouwt zyn werk zooals hij een industriëele of handelsonderneming zou beschouwen. Duizenden manschappen zijn aan het werk bij den aanleg van spoor wegen en den bouw van fabrieken, uitsluitend bestemd om de doeltref fendheid van den luchtdienst te ver beteren. Duitsche gevangenen, gekleed in geschikte uniformen, zijn hier heel genoegzaam aan het werk. Zij hebben ook reeds dien glimlach overgenomen, die het geheele kamp kenmerkt. Zij hebben hun gewone gevangenen-rant soen, plus een derde van liet Ameri kaansche rantsoen, benevens een loon van drie francs per dag. Hier beeft »Fritz« zeker een goed leven. Men vindt in de kampen ook Cbi- neescbe en Italiaansche arbeiders. Overal waar ik kwam waren de officieren en soldaten van het Ameri kaansche leger br happig op om «aan den slag te gaanc. «Wij zijn ver vaD huis af,a zei een officier mij, die vat) Detroit afkomstig is, «en natuurlijk willen wij zoo gauw mogelijk weer naar huis terug. Maar we willen ons werk hier naar behooren doen. Wij zien heel goed in dat het tijd zal kosten, en daarom maken wij zooveel werk van onze toebereidselen.» Vischvoorziening. Binnen enkele dagen zaldebinnen- landsche vischvoorziening belangrijk vei belei d kunnen worden. De pogingen om de IJmuider stoomtrawlers voor dat doel aan de Noordzeevisschery te doen deelnemen en de medewer king daarbij van verschillende zijden ondervonden, hebben een groot succes gehad. Zeer spoedig, als nog enkele interne aangelegenheden zullen zijn geregeld, zullen reeds 20 stoomtreilers zee moeten kiezen. Het Rijkskolen- bureau heeft toezegging gedaan voor alle in de vaart te brengen stoom treilers voldoende steenkolen te zullen beschikbaar stellen, terwijl het Bureau uitvai en van stoomschepen voor die treilers de gewone uitvaarbewijzen zal afgeven. Van de 160 opgelegde stoomtreilers zal dus regelmatig het 8e deel aan de visscherij kunnen deelnemen. Aan de Reedersvereeniging te IJmuiden is de regeling van de deelneming opge dragen, waardoor de waarborg is ver kregen, dat van iedere reederij, die het verlangen te kennen geeft, aan zoodanige visscherij te willen deel nemen, zooveel schepen in de vaart gebracht kunnen worden, als een billijke verhouding van hun aantal schepen medebrengt. Omtrent de voorwaarden, waarop gevischt zal kunnen worden, kunnen wij bet volgende mededeelen De schepen zullen niet mogen vis- scben buiten de vrije vaargeul en in ieder geval niet boven de 53 graden, 40 minuten noorderbreedte. Een reis zal niet langer mogen duren dan 6 etmalen, terwijl het uitvaarbewijs per schip 30 dagen geldig zal zjjn, alzoo voor vijf zesdaagsche reizen. Aan de Engelsche regeering is ken nis gegeven, dat de IJmuider stoom treilers zullen uitvaren voor de binnen- landsche vischvoorziening, waarop van die zijde ongevraagd bericht is ont vangen, dat zoodanige schepen geen overlast vaD Engelsche zijde zullen ondervinden. Natuurlijk zal alle uitvoer van de door die stoomtreilers gevangen en aangevoerde visch verboden zijn en ook verboden worden. Behalve, dat op die wijze de voor ziening van visch als volksvoedsel be langrijk gebaat zal zijn, zullen de grootere aanvoeren zeker ook hun invloed doen gelden op de prijzen, die den laatsten tijd zoo ongekend hoog zijn, dat het artikel toch niet in het bereik kan worden gebracht van hen, die daaraan de grootste be hoefte hebbeD. Tegen rijwieldiefstallen 1 Aan het Departement van Justitie worden maatregelen voorbereid ter beteugeliug van rijwieldiefstallen. De Minister van Justitie heeft reeds een schrijven gericht aan de procureurs generaal en aan de officieren van justitie, waarin wordt aangedrongen op een gesireng optreden tegen rij- wieldieven. Men zou verder willen bepalen, dat alle rijwielen moeten worden geregi streerd ten name van de respectieve eigenaars. Voorts zou worden overge gaan tot het aanbreügen van een kenmerk aan de rijwielen van Rijks wege. Daaruit zou dan dadelijk kunnen blijken, of iemand, die in het bezit van een rijwiel wordt aangetroffen, daarvan al dan niet de wettige eige naar is. Rruinkoolbrikettcn t Tot en met 30 dezer zullen dagelijks 4500 ton bruinkoolbriketten per extra trein van Hoensbroek (Limburg) over Venlo naar Eist en verder gelegen stations worden vervoerd. Vad. Door een arbeider te Nieuwe- Tonge is een geit verkocht voor f100. Economische» Rond. Onder Voorzitterschap van den heer Kerkkamp vergaderde Donderdagavond de afdeeling Amersfoort van den Economischen Bond, in Amicitia. Dr. Rejjners trad als spreker op. Velen, die er eerst tegen waren, zijn nu vol anthousiasme voor den Bond. M. i. is de E. B. hoogst noodzakelijk. Wat wil hij Ons Staatkundig leven wordt verlamd door partijtwisten. Wilde links iets dan was rechts er tegen en omgekeerd. Partijstrijd is goed, maar moet geen partijschap worden. Dit is voor een geregelde gang van zaken noodlottig. Wat spre ker met voorbeelden uit de Staatkun dige geschiedenis aantoont. Zoo is b.v. na 25 jaren arbeid het resultaat nihil, wat pensionneering van den ouden arbeider betreft. Deze wantoestanden wil de E. B. niet be stendigen. Wij willen liever het ver- zekeiingsstelsel dan het pensioenstelsel. Onze politiek is in deze te bereiken wat praktisch te bereiken is. Thans is het moment gekomen aan het partijgetwist een einde te maken. De oude partijen kunnen dit niet. Ze zijn te verpoli tiekt. We zien, dat links on rechts zich weer gereed maken voor den strjjd. Daarom is een nieuwe partij noodig, n.l. de Economischen Boud. Wij willen geen onderwijsstrijd meer. Laten we zoeken naar 't geen ons samen houdt. Door den oorlog nemen de Staathuishoudkundige vraagstukken alles in beslag. Na dezen oorlog •zal de economische strijd uitbreken, geen strijd van groepen, maar van volk tegen volk, ook ons volk moet zich wapenen op economisch gebied Aan regeering en volk worden zware eischen gesteld na den oorlog om dezen strijd roet succes te kunnen voeren. De E. B. wil trachten hierin te voor zien. Wordt de productie verhoogd dan worden do prijzen lager. De ar beidende klasse moet nu zorgen door organisatie dat de loonen later niet omlaag gaan. Gaal het de industrie goed dan kunnen hoogere loonen worden betaald. De E. B. wil de economische strijd aanbinden zonder pariijscbap. Een idee van links kan goed zijn, evenals van rechts. De godsdienst wil len we builen de politiek laten. We ijveren voor verbetering van woning toestanden, onderwijs, enz. doch kenDen groote waarde toe aan de stoffelijke welvaart. Is die voldoende verzekerd dan pas komen de geeste lijke vruchten tot rijpheid. In ons Staatsbestuur willen we geen tweedracht door goddienstige ver- scbilsmeemngen. 14) Hetgeen hij van lieverlede overge spaard en niet renteloos ter zijde had gelegd, had Filip zich gehaast te gelde te maken. Ofschoon het bedrag niet voor een langen tijd zou kunnen strek ken, vertrouwde hij er toch genoeg aan te hebben, totdat zijn vader toe gegeven had, en zij huiswaarts keeren j konden. Saartje maakte ook een brief voor hare moeder klaar; maar deze was in een minder ontmoedigden geest ge schreven. Zij deelde haar eenvoudig mede, door een jongeling van goeden hnize (zij noemde Filip en kwam in vele bijzonderheden wegens zijne maat schappelijke positie en familie-relatiën) bemind te worden. Maar daar zijn ouders zich tegen zijn huwelijk met haar bleven verzetten, was er geen ander middel over, dan die toestem ming af te dwingen, door zich met haar te verwijderen. Moeder behoefde zich dus niet ongerust te maken, als zij haar niet op het aangekondigde tijdstip te Utrecht zag verschijnen, want zij vertrokken den dag te voren naar Rotterdam en scheepten zich daar naar Londen in. Saartje, die er bekend was, had Filip een logement opgegeven, waar zijn vader zijn antwoord op ziin achter te laten brief zenden kon. Ook zij gaf dat adres aan hare moeder op. Op den vastgestelden tijd, verliet Saartje hel huis van den effecten handelaar. Mevrouw Zomer en een paar barer kinderen, vergezelden haar naar het spoorwegstation. Aldaar na men zij afscheid, nadat Saartje haar kaartje voor Rotterdam was gaan nemen en voor haar bagage derwaarts gezorgd had. Zij spoorde naar Rotter dam, waar zij Filip vond, die haar stond op te wachten. Aldaar deed Filip de brieven in de bus, en toen lieten zij zich naar de stoomboot die op Londen voer, bren gen. Zonder eenige stoornis verlieten zij daarmede Rotterdam en bereikten het doel van hun reis ter bestemder tijds. VII DE GEVOLGEN. De beide brieven hadden hunne be stemming bereikt. De indruk die Filip's brief op den Heer van Hermelo teweeg bracht was groote ontevredenheid. Hij was zeer boos op zijn zoon, zich zoo oneer biedig tegenover hem te durven ge dragen, en verre zich door die handel wijze tot toegevendheid te laten bewegen, was hij vaster dan ooit besloten, de gevraagde toestemming te weigeren. Zijn vrouw was bij het ontvangen van 't noodlottig bericht in tranen uitgebarsten, en hare jammer klachten hielden een geruimen tijd aan. Van Hermelo was voornemen» Filip te schrijven, dat aangezien hij zich feitelijk geëmancipeerd had, hij maar zelf moest zien, zich door de wereld te redden. Op geldelijke bijstand be hoefde hij niet te rekenen. Als vader mocht hij er niet toe medewerken, dat zijn zoon eene minnares onderhield, terwijl er niet aan te denken viel, dat hij zijn toestemming geven zou, tot eené vereeniging met eene vrouw stand en godsdienst zelfs niet in reke ning gebracht, die een man gevolgd was, aan wien zij niet op wettige wijze verbondeD was. Op aandrang van Filip's moeder die er geen vrede mede had, haar kind voortaan als eene vreemde te moeten beschouwen, wijzigde hij nochtans zijn brief in dier voege, dat hij hem, zijne en zijn moeders vergif fenis toezeide, bij aldien hij onverwijld tot hen terugkeerde en plechtig be loofde, den omgang met die vrouw voor goed af te breken. De brief van Saartje aan de weduwe Saffier had eene andere uitwerking. De weduwe was eene praktische vrouw en beschouwde de zaak, in plaats van zich in nuttelooze bespiegelingen te verdiepen, van het standpunt waarop Saartje's handelwijze haar gebracht had, ten einde er de best mogelijke partij van te trekken. De bijzonder heden die Saartje van Filips maat schappelijke positie gaf, waren van een aard, om den jongen van Hermelo voor geen slechter partij dan neef David te houden. Daarbij kwam, dat als deze er achter kwam, hoedanig zij zich ge dragen had, het zeer twijfelachtig was, of hij haar nog wel tot vrouw zou willen hebben. Saartje moest dus me vrouw van Hermelo worden. Maar zij maakte zich geen illusie, wegens het verschil in stand en hield zich over tuigd, dat al meende de jongeling zelf het eerlijk met Saartje, hij niet ge makkelijk het vaderlijk concent zou verkrijgen. Het was dus zaak dat zij er zich in mengde, en wat gewicht in de schaal legde, om die aan de zijde der gelieven te doen doorslaan. De schranderheid der weduwe is den lezer reeds bekend; het zal hem dan ook niet verwonderen, dat zij ge noegzaam in het wetboek te huis was, om te weten, dat de ontvoering van eene minderjarige strafbaar is. Daar Saartje nog onmondig was, kon zij die omstandigheid tot steunpunt doen strekken, om pressie op het besluit van den heer en mevrouw van Hermelo uit te oefenen. De brief op het oogenblik van hun vertrek naar Engeland uit Rotterdam afgezonden zijnde, hadden de jonge lieden de grenzen van het rijk alreeds overschreden, toen de weduwe hem ontving. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1