BOEKENTAFEL. De E. B. staat op demoeratischen grondslag. De E. B. komt met waar borgen. De belangen van den arbeider zijn niet vergeten, doch hebben niet getracht tegen andere partijen op te bieden. Wie voert nu eerlijker politiek De Sociaal Democratie, die de heele regeering weg wil werken of de houding van Treub met zijn belasting ontwerp? Ook wij willen eerlijke politiek, evenals Treub. Een betere waarborg nog is ons verkiezingsreglement, waardoor onze candidaten van onderaf- naar boven worden gebracht, wij willen dat 's lands zaken worden geleid voor allen en door allen en hebbe overal veel succes met het oprichten van afdeelingen. Hoe staat de E. B. tegenover tiet militairisme? De vraag doet zich voor: Wat is wenschelijk en wat noodzake lijk? Het vraagstuk van de bewapening is een internationale kwestie. Indien de algemeene bewapening niet ver minderd dan zal bet in ons land ook niet kunnen gebeuren. Wij zijn anti- militairist, wat kan samengaan met de erkenning van een gezonde leger- organisatie. De E. B. is een kiesvereeniging, maar is dit noode. Wij ijveren voor de algemeene welvaart. Men noemt dit eeo holle fraze. De E. B wil de leidsman zijn, want er is veel wat de menscben samenbindt. De taak van de E. B. zal zijn de verbooging van de algemeene welvaart. De weg is donker en moeilijk, doch hij wil de gids zijn, sluit u daarom aan bij de E. B. De Voorzitter acht debat ongeschikt, doch gaf gelegenheid vragen te stellen, want het doel van dezen avond is kennis te verspreiden omtrent het doel van den E. Bond. De heer Oosterman vraagt: Hoe staat de E. B. tegenover de geestelijke vrijheid en tegenover de economische vrijheid van ons volk De Spreker: Wij willen de gods dienst zooveel mogelijk buiten de partijen houden. Wij zeggen verschil in godsdienstige overtuiging mag geen reden zijn tot niet samenwerking. Daar de tijd te kort was konden vele vragen niet voldoende worden beantwoord. Als gevolg der in beslag neming in de vorige week zijn gisteren totaal geen eieren op de markt aangevoerd. Zij werden of direct bij particulieren gebracht of wel reeds buiten de ge meente opgekocht. Volgens de Eemb.. wordt, ten einde de watervoorziening onzer ge meente te verzekeren, het pomp station van electriscbe drijfkracht voorzien. De nu aanwezige motoren zullen buiten dienst worden gesteld De benoodigde olie voor bet drijven dezer machines is niet meer in vol doende boeveelheid te verkrijgen. Bjj het op 24 dezer to Utrecht ge houden examen voor onderwijzeres L. O. slaagden o.m. onze sladge- nooten de dames J. van Galen, H. M. N. te Kloese en J. B. M. Knippers. Ten bate van de Vereen, tot bestrijding der Tubeiculose zal 11 Mei een kinderoperette «Jantje in Modderstad" gegeven worden. Tegen een verlof houder is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Drankwet. Bij de politie werd aangifte ge daan van de vermissing van een drie tal rijwielen, waarvan er inmiddels 2 op de buitenwegen zijn terugge vonden, geheel ontdaan van banden, enz. Een der rijwielen, die destijds in het Bergkwartier alhier vermist wer den is thans door de politie iD be slag genomen. Uit den goud- en zilverwinkel van den beer Vingerhoets aan de Langestraat is Woensdagnacht voor een groote waarde aan kostbare voor werpen ontvreemd. De dieven schijnen zich door een tuimelraam boven de deur toegang te hebben verschaft. Tegen een sigarenwinkelier is wegens overtreding der rookverorde- ning procesverbaal opgemaakt. De Centrale Keuken kondigt voor de volgende week slechts aan. Maan dag erwtensoep, Donderdag stamppot met zuurkool. Voor de overige dagen kon de directie nog niets vaststellen. De arbeid aan bet Kleeding- magazijn voor onderofficieren «Voor waarts» is na 12 weken stakiogeindelijk hervat. Een gedeelte van het personeel werd niet weer aangenomen. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 April 1918 des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en roede- deelingen. 2. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare School C (vacature C. E. Mousing). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver- leenen tot het maken van een ge wijzigde indeeling van het personeel aan de Centrale Boekhouding. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van plm. lf>84 M'. bouwterrein aan den Ouden Uirechtscheweg aan den Heer G. Bos. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verkoop van 3060 M'. bouwterrein aan de Koninginnelaan aan den Heer L. B. Huygen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van de prijsbepaling van grond van het grondbedrijf. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 2294 M». bouwterrein aan de Joban van Olden- barneveltlaan aan den Heer W. van der Leek. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het belang der Volkshuisvesting van de perceelen Hellestraat Sectie- E 2939 en 2940 van de Wed. W. Heere. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het belang der Volkshuisvesting van een perceel hoek Breestraat en Paternostersteeg en van 3 perceelen aan de Eemstraat. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleeneu van een nieuw crediet voor het aanstellen van boschwachters in de gemeentelijke bosschen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruik geving van een terrein bij Birkhoven voor het kampeeren van een honderdtal jonge lieden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake in gebruik geving van lokaliteiten aan de arbeiders- tooneelvereeniging «Kunstna Arbeid». 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van plm. 20 M>. grond in de Muurhuizen van A. B. en G. J. Diekerhof. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond langs den Uirechtscheweg van L. B J. Serré. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om san G. J. van de Wetering een bedrag van f 500 uit te keeren voor het niet overplaatsen van gemeentewege van een 2-tal schuren. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 27 November 1917 inzake de uitgifte in erfpacht van een perceel aan den Doodenweg aan het Bestuur der stichting «Internationale school voor Wijsbegeerte» te Amers foort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver- leenen voor het herstellen van een lichtbak en 2 ducdalven aan den Eemmond. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot instelling van een commissie tot onderzoek der jaar wedden en loonen der gemeente werklieden en ambtenaren. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders voor de loonen van de losse werklieden der gemeente. 20. Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen inzake het medetellen van dienstjaren voor de berekening van jaarwedden. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag voor alle takken van dienst. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van de verordening, regelende de voorwaarden waarop water uit de gemeeote-water- leiding wordt verstrekt. 23. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging der Veror dening op het gas- en electriciteils- verbruik in winkels e.d. 24. Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van Be sturen van Handel en Nijverheid en «de Hanze» inzake de gas- en electri- citeitstarieven. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordeningen op de verstrekking van gas, water en electriciteit ten aanzien van de betaling van Dog verschul digde bedragen in een vroegere woon plaats. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het plaatsen vao een schutting rondom het opslag terrein bij de gasfabriek. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het -eestract met het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis inzake de ziekenver pleging. 28. Voorstel van het raadslid de heer H. J. de Kempenaer e a. inzake het vaststellen van belasting op publieke vermakelijkheden. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Ver ordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de H. B. S. en de Burgeravondschool in veiband met den overgang van de H. B. S. aan het Rijk. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan het personeel der voormalige gemeentelijke Hoogere Burgerschool. 31. Voorstel van Burgemeester bd Wethouders tot het verleenen vaneen extra-bijdrage aan de Vereeniging «Ambachtsschool van Amersfoort e o." tot dekking van de tekorten op de exploitatie. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de Commissie van openbare speelplaatsen een sub sidie van f500 toe te kennen en haar in bruikleen af te staan een terrein aan de Kruiskamp. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van het Reglement van de schoolvergaderingen aan de Openbare Lagere scholen. 34. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel (toe voeging overgangsbepaling). 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van den gemeentelijken duurtetoeslag aan on derwijzers. 36. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres der Plaatse lijke Arb. Levensmiddelen commissie en de moderne arbeiders-organisaties inzake de inventarisatie van levens middelen. 37. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ter. aanzien van gemeen telijken verkoop van levensmiddelen en de in gebruikneming van de voor malige schoenfabriek «de EeDboorn« voor dien verkoop. 38. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge- meente-begrooting; dienst 1917 en 1918. 39. Vaststelling 5e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting dienst 1917. 40. Vaststelling van het 3e kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1917, krachtens art. 15a. 41. Reclames Inkomstenbelasting, dienst 1917. 42. Afschrijving wegens vertrek of overlijden Inkomstenbelasting, dienst •1917. 43. Vaststelling 2e suppletoir kohier der Slraatbelasting, dienst 1917. 44. Reclames Straatbelasting, dienst 1917. 45. Vaststelling le suppletoir kohier der Rioolbelasting, dienst 1917. 46. Reclames Rioolbolasling, dienst •1917. 47. Reclames Schoolgelden Gym nasium, dienst 1917. 48. Vaststelling kohier Hondenbe lasting, dienst 1918. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 19 t. e. m. 25 April 1918. Geboren: Alice Mathilde Jullienne, d. van Jean Louis Julien Germain en Marie Catherine Joseph Hantekees. Arthur Emile, z. vaD Remi De Neys en Octavie Schelfhout. Herman, z. van Gerrit Eggink en Gijsbertje Walet, Hendrik Philippinus, z. van Arie Elbert Bakkenes en Geertruida de Goede. Marie Louise, d. van Joseph Deridder en Franfoise Cappaert. Cornelia, d. van Jan Topper en Cor nell Gerritdina Huizing. Maas, z. van Maas van de Glind en Hendrika v. het Schut. Evert, z. van Wil helmus van Eeden en Jannetje Meer beek. Johannes, z. van Brand de Gans en Jannetje Geertruida van Andel. Gerrit, z. van Teunis Willem Verwey en Cornelia Bossenbroek. Albert, z. van Baitbolomeus Brui mans en Maria Catharina Panjaer. Evert Hendrik, z. van Hendrikus van Surksum en Eva Aalbeis Jules Elie, z. van Henri Baussens en Chris tine Georgia* f(Jein. Jacob, z. van Jacob van der Sluis en Johanna Aleida van Dijk. Adrianus, z. van Arnol- dus van Nus en Stevelina Alida Bos. Jacoba, d. van Hendrikus Fiede- rikus Balk en Geertruida Hendrika van den Bogert. Hermina, d. van Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. Ondertrouwd: Louwinus Everardus v. den Hoek en Grietje Wegen. Machiel Ruwe en Anna v. den Brink. Gerardus Johannes Immink en Aartje Wijnen. - Petrus Hendrikus Smink en Catrina Johanna Wilhelmina Meijer. Adrianus Metske en Hen drika v. Slooten. Hein Blom en Lina Johanna Steenbeek. Jan Groenewoud en Marie Jansen. Jo hannes Wilhelmus Scheerder en Petertje v. de Vlag. Hendrik Reems en Maria Cornelia Brandsen. GehuwdJacob Hendriksen en Janna Mulder. Dominicus Glavimans en Geertruida Cornelia Hardeman. Hendricus v. den Hengel en Berdina v. Zijl. Gerrit Albertus v. der Veer en Anna Maria Cornelia Meeusen. Hendrik Jansen en Trijntje v. Zanten. Jan Gualtherus v. Breda Kolfl en Catharina Jacoba Schroder. OverledenMelle Smit, 50 jr., ongehuwd. Geertrui van Donkelaar. 5 jr., Maria Sophia Klop, 26 jr., echtgen. van Martinus Steijven. Johanna v. de Logt, 24 jr., onge huwd. Willem v. Kommer, 18 jr., ongehuwd. Anton Veer, 214 jr. Betsy Johanna Maria van Luytelaar, 14 jr. Leusdeu. Van 19—26 April 1918 Geboren: Richardus Hermanus, z. van Rik Kleinveld en Wilhelmina Vos. Gemeentelijke Arbeidsbeurs terens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/jI2Va el van 23 uur; Zaterdags van 8'/i12'/j uur. Aanvragen van Werkgevers op 25 April 1918. 1 boekbinder. 3 schilder (huis). 1 dagraeid. 1 naaister. 1 dienstbode. 1 plantsoenarbeider. 1 houtdraaier. 1 straatmaker. 3 beeldhouwer. 1 verstelnaaister. 1 apprêteur. 1 werkvrouw. 1 kapper. 2 letterdrukkers. 1 kuiper. 1 uniformwerker. 2 meubelmaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 25 ApriL 2 banketbakker. 7 broodbakkers. 1 dienstboden. 2 electriciens. 23 grondwerkers. 1 huisknecht. 4 hulp in de huish. 3 kantoorbedienden (mann.) 2 kelners. 2 kleermaker. 1 kok. 1 loodgieters. 1 loopknecht. 64 losse arbeiders. 2 mach.-houtbew. 1 mach.-bankw. 7 opperlieden. 2 rijwielhersteller. 2 schoenmakers. 3 sigarenmakers. 1 smeden. 14 slagers. 2 naaister. 1 schippersknecht. 1 steenhouwers. 2 straatmakers. 4 stukadoors. 2 timmerlieden. 2 voeger. 3 voerlieden. 1 werkvrouw. 1 winkelbediende. 5 timmerlieden (leerlingen). 4 veldarbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden, uitgegeven door Mr K. Meyer Wiersma. Verschenen bij P. Noordhoff Groningen. Voor de staatsburgers «die geacht worden de wet te kennen» blijft het toch steeds maar een pijnlijke moeielijk- heid, om zonder eeuige vooropleiding ook maar even iets wijs te worden, uit die overstelpende boeveelheid wet ten, bepalingen, koninklijke besluiten, Verordeningen, enz. En toch hoe vaak hebben we die wettelijke bepalingen en voorschriften noodig, in ons particulier, en in ons politiek leven. Dat alles gemeengoed te maken is gelijk van zelf spreekt eenvoudig onmogelijk. Wel komen wij een groote stap nader indien een bekwaam rechtsgeleerde voor ons aan het schiften gaat, en het belangrijkste, telkens weer te pas komende bij elkaar voegt, en er als het ware een vade mecum voor ons van maakt. Zulk werk beeft Mr. K. Meyer Wietsma voor ons verricht, toen h(j de bewer king van het hierboven aangegeven boekje voltooide. Allereerst hebben we bier «de Grondwet» en daarenboven, verwijzingen naar decorrespondeerende aitikelen der Grondwetten van 1815 en 1848 met vermelding onder de artikelen van verschillende wetten en algemeene maatregelen van bestuur, welke tei uitvoering dier artikelen zijn uitgevaardigd met opneming van eene genealogische tabel. Voorts een zes en twintig tal der voornaamste wetten, verschillende Koninklijke besluiten, het reglement van orde voor den raad der Ministers enz. enz. In dit boekje dat zeer gemakkelijk voor elkeen te gebruiken is wordt achtereenvolgens gehandeld over: Het Rijk en zijn inwoners, Van den Koning, Van de Staten Generaal, Van de Provinciale Staten en Gemeente besturen, Van de Justitie, Van de Godsdienst, Van de Financiën, Van de Defensie, Van de Waterstaat, Van het onderwijs en het armbestuur, en Van Veranderingen. Wij bevelen dit boekje gaarne in veler belangstelling aan. Geheime Diplomatie door Dr. A B. Hamsen Uitgave W. ten Have Amsterdam De eischen van de volken aan de staatslieden, groeien met de offers, ilie hun staatkunde eischt. Immers, wij aarzelen om het neer te schrijven, in dezen vreeselijken wereldkrijg zijn om ende bij tien millioen mannen reeds gesneuveld, en waar is het einde. Het aantal dooden is wel is waar over verschillende landen verdeeld, maar het verliest daardoor niets aan zijn verschrikking. Ontzaggelijke, sommen aan geldswaarde en groote beschavings objecten zijn tegelijkertijd vernietigd. En steeds veelvuldiger weerklinkt uit alle landen de roep van ernstige man nen: de ooilog heeft al veel te lang geduurd! Welk een waanzin! Waar om Op deze vraag eischen de volkeren antwoord van hunne regeeringen. Nadat de regeeringen van de centrale mogendheden zich herhaaldelijk tot algemeene vredesonderhandelingen be reid hebben verklaard, zijn de oogen van alle vragers vooral op de staats lieden van de Geallieerden gericht. Deze hebben van den eersten dag van den oorlog af het antwoord in den vorm van eenige verheven idealen gegeven en zich op de noodzakelijk heid, deze idealen te bereiken, ook dan beroepen, als zij onderhandelingen over den vrede van zich wezen. Nu de volksstem meer en meer wordt gehoord, beluisteren wij de stemmen van velen, die aan bet idieele van deze beweegredenen gaan twijfelen, en zijn het met name de verschillende geheime verdragen, die het volk hin deren, en beletten vrij rondom zich te zien, en het ware bedoelen van de regeeriügen te onderkennen. Het is dan ook begrijpelijk, dat bij de Entente steeds duidelijker uit het volk de wensch werd gehoord, dat men door open baarmaking van de geheime onder handelingen en verdragen tusschen de bondgenooten de eerlijkheid van hun bedoelingen voor de geheele wereld bewijzen moest. Vooral in Rusland uitte zich na de afzetting van den Tsaar deze wensch. Terestsjeulto, de Russische minister van buitenlandsche zaken wees dit verzoek echter van de hand. Na de inmenging van Fransche zijdein deze questie, kwam men nog niet tot het gewenschte resultaat, lot echter Bolsewiki zich einde November van de heerschappij in St. Petersburg meester maakte, wiens eerste daad de openbaarmaking van deze geheime bescheiden was. Thans is het mogelijk den samenbangenden inhoud van de bescheiden met de hooge eischen te vergelijken, die de leiders van de Entente in hun openbare redevoeringen hebben verkondigd. In het hierboven genoemde boekje treffen we de offi- cieele teksten van de openbaar ge maakte- bescheiden aan, systematisch gerangschikt, en met enkele kaarten toegelicht. Men kan zich thans van de krachttoeren op het politiek tooneel overtuigen, en nu niet van af de publieke tribune, doch van achter de schermen gezien. Vooral wat in de laatste jaren in Rusland plaatsgreep, zal straks bij de vredesonderhande lingen telkens weer naar voren worden gebracht, en voor wie hierin dan ook belang stelt, kunnen wij dit werkje ter lezing aanbevelen. Men krijgt er een aardigen kijk door, van wat er in diplomatieke kringen zoo al in elkaar gedraaid wordt. Van goed ingelichte zijde ver neemt de correspondent van het «Han- delsbl.» te Berlijn, dat de onderhan delingen van de laatste dagen tusscben de Duitsche en de Nederl. Regeering, teBerlijn deovertuiginggewekthebben, dat men tot overeenstemming zal komen en dat er voor ongerustheid in het geheel geen aanleiding is. Zonder de moeilijkheden te onder schatten,welkebijde vernieuwing van de economische overeenkomst zich voor doen, verwacht men toch, dat ze bin nen een paar weken zal zijn gesloten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2