in het belang der Volkshuisvesting hij 't niet ongepast te verwijzen naar van de perceelen Hellestraat Sectie E 2939 en 2940 van de Wed. W. Heere. Als voren. Voorstel van B. en W. totaaDkoop in het belang der Volkshuisvesting van een perceel hoek Breestraat en Paternostersteeg en van 3 perceelen aan de Eemslraat. Als voren. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een nieuw crediet voor het aanstellen van boschwachters in de gemeentelijke bosschen. Als voren. Voorstel van B. en W. tot in ge bruik geving van een terrein by Birk hoven voor het kampeeren van een honderdtal jongelieden. De heer Nieuwendijk vraagt naar de plannen der jongens in verband met den staat van beleg. Elke ver gadering van 100 personen eischt toch toestemming van 't militair gezag? De Voorzitter licht toe, dat een vergadering is een bijeenkomst met het doel om te beraadslagen. Dit ligt niet in de bedoeling van't kampeeren, wat slechts 't belang der gezondheid geldt. Toestemming van 't militair gezag is dus niet noodig. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake in gebruik geving van lokaliteiten aan dearbeiders-tooneelvereeniging» Kunst na Arbeid». Wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Voorstel van B. en W. tot over neming van plm. 20 M2 grond in de Muurhuizen van A. B. en G. J. Die- kerhof. Goedgekeurd z. d. of h. s. Voorstel van B. en W. tol over neming van een strook grond langs den Utrechtscheweg van L. B. J Serré. Als voren. Voorstel van B. en W. om aan G. J. van de Wetering een bedrag van f500 uit te keeren voor het niet over plaatsen van gemeentewege van een tweetal schuren. Als voren. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 27 Nov. 1917 inzake de uitgifte in erfpacht van een perceel aan den Doodenweg aan het Bestuur der stichting «Internationale school voor Wijsbegeerten Als voren Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het herstellen van een lichtbak en 2 ducdalven aan den Eeramond. Als voren. Voorstel van B. en W. tot instelling van een commissie tot onderzoek der jaarwedden en loonen der gemeente werklieden en ambtenaren. De heer Overeem heeft verzocht, alzoo de voorzitter, dit voorstel aan te houden. De heer Nynatten wenscht de argu menten hiervoor gaarne te weten De heer Overeem erkent deze ern stige zaak niet voldoende te hebben kunnen bestudeeren, ziet gaarne enkele wijzigingen aangebracht en meent de betrokken organisaties in dezen niet te mogen voorbijgaan vooral wat be treft de samenstelling der commissies. De heer Nynatten vindt deze argu menten niet steekhoudend en de zaak te eenvoudig om niet tot directe be handeling te kunnen overgaan. Trou wens 't ontwerpbesluit van B. en W. wijst de verschillende groepen aan. De beer Overeem herhaalt zijne meeningen, wetende dat er bij enkele organisaties bezwaren zijn. Het voorstel Overeem tot aanhouding wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. voor de loonen van de losse werklieden der gemeente. Aangehouden. Advies van B. en W. op de adressen in zake het medetellen van dienstjaren voor de berekening van jaarwedden Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot invoeren van den vrjjen Zaterdagmiddag voor alle takken van dienst. De heer Kempenaer veel gevoelende voor 't voorstel, acht zich niet ge rechtigd thans voor 't voorstel te stemmen om den hoogen aanslag alhier en wil hierover na den oorlog doen beslissen. De heer Van Kalken wil in deze materie 't voorbeeld der burgerij vol gen, welke 't initiatief nam voor den vrijen Zaterdagmiddag en meent dat de Reiniging een kleine vergoeding toekomt voor het extrawerk op Zater dagavond na afloop der markt. De heer Overeem deelt den heer Kempenaer ter geruststelling mede, dat de resultaten met den 8-urigen werkdag in groote ondernemingen ver kregen prachtig waren wat de dienst- prestatie betreft. Spr. gelooft niet, dat het met groote kosten gepaard gaat De heer Nieuwendjjk gaat met den heer Kempenaer accoord. Waar hier een groep korter wei ktijd krijgt, meeni 't adres der werklooze textielarbeiders om steun. De heer Stadig vindt 't voorstel in zijn wezen sympathiek, maar acht de invoering met 't oog op de tijds omstandigheden niet terstond nood zakelijk, tenzij de burgetij door algemeens invoering van den vrijen Zaterdagmiddag blyk geeft van meer dere instemming. De heer Van Kalken vindt de in voering wenschelijk en billijk vooral met 't oog op de Zondagsviering. De heer Kempenaer verzoekt te worden aangemerkt als tegenstem mend, na den oorlog wil spr. gaarne medewerking toezeggen. De heer Overeem merkt op, dat bij de bouwvakken reeds 't gevraagde is ingevoerd en wijst op de geestelijke verheffing der atbeiders, op 't verhoogd zedelijk peil, dat hen thans van de kroeg terughoudt. Ook geacht, dat de werkpraestatie beter zal zijn, en men over de kosten moet heenstappen. Wethouder Veis Heyn zegt weinig meer te moeten zeggen. De debatten hebben de zaak van alle kanten be keken, daarom verwijst spr. alleen naar 't buitenland. De practische Engelscbman had terstond sympathie voor de zaak. Zooals reeds gezegd, het reinigen der Varkensmarkt op Zater dagavond eischt slechts 2 a 3 men- schen voor noodzakelijken atbeid. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 14 tegen 2 stemmen Voorstel van B. en W. tot herziening van de verordening, regelende de voorwaarden waarop water uit de gemeentewaterleiding wordt verstrekt De heer Nijnatten heeft bezwaar tegen de woordenkadastrale huur waarde en wil daarvoor lezen werke lijke huurwaarde. Terwijl bij den prijs van een watercloset te hoog vindt en gaarne zag bepaald op f3 50 Wethouder Veis Heyn licht toe dat de prijzen procentsgewjjze zijn verhoogd en 't oude beginsel daar door is gehandhaafd gebleven. De Voorzitter acht rekening te houden met de thans geldende huur prijzen ongepast. Wethouder Vels-Heyn zegt den Heer Nijnatten toe ter gelegenertijd met de gegeven wensch rekening te zullen houden om de prijsregeling in overeenstemming te brengen met de werkelijke huurwaarde. Voorstel van de Commissie van wetgeving tot wijziging der Veror dening op het gas- en electricileits- verbruik in winkels e.d. luidende: Naar aanleiding van hetgeen in Uwe vergadering van den 26 Februari j I loor den heer Nieuwendijk ter sprake werd gebracht, hebben wij de eer u te berichten, dat bet onze commissie wenschelijk is gebleken, dat in de Verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de Ge meentelijke gasfabriek en van electrici teit door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en be paalde tijdstippen eene bepaling wordt opgenomen, dat bev betrekkelijk ver bod niet van toepassing is gedurend den tijd, dat krachtens het bepaald in artikel 4 der Verordening op de Winkelsluiting publiek, dat op hei uur voor de winkelsluiting voorge schreven, nog in den winkel aan wezig is, nog bediend mag worden Zonder debat of hoofd, stemming wordt nu vastgesteld De Verordening tot wijziging der Verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de Ge meentelijke gasfabriek en van electrici- teit door middel van bet Gemeente lijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Art. 1. Aan artikel 2 wordt toege voegd een nieuwe alinea luidende: «De bepaling van artikel 1 is mede niet van toepassing gedurende den tijd, dat krachtens het bepaalde in artikel 4 der Verordening op de Winkelsluiting publiek, dat op het uur, voor de winkelsluiting voorge schreven, nog in den winkel aan wezig is, nog bediend mag worden. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop zij is afgekondigd. Advies van B. en W. op de adressen van Besturen van Handel en Ny ver heid en «de Hanze" inzake de gas en electriciteitstarieven. De beer Stadig wijst erop, dat de unanieme actie der belanghebbenden bewijst, dat er werkelijk schade ge leden wordt. Men heeft de onbillijk heid van de tarieven gevoeld. In sommige gevallen is men buitenge woon hoog belast, wat spr. met feiten aantoont. Eu gasverbruik mag geen belasting zijn, terwijl de uitzonderin gen onbillijk zijn. Hij concludeert, dat de bestaande toestand niet ge handhaafd mag worden. Een Uniform tarief met niet te hoogen kostprijs kan allen verbetering anbrengen. De heer Leinweber wil handhaving der tarieven en verhooging der abonne mentstarieven. Wat de adressanten betreft de enorme winsten laten wel betaling toe. De beer Oosterveen acht het be ginsel onjuist. Progressie is goed maar niet aangevuld met extra-be taling. Kostprijs en zekere winst is z.i het juiste standpunt. De heer Van Kalken acht progressie voor 't groot-verbruik onbillijk. Een betere regeling is in deze materie zeer gewenscht. De heer Hofland (inmiddels ter ver gadering gekomen) ziet in de regeling niets onbillijks De Hanze stelt zich door haar adres op een krenterig stand punt. Men dient bij de begrooting in zijne zaak met deze onkosten te reke nen en ze te laten drukken op bedrijf in zijn geheel, afgescheiden van t huishoudelijk verbruik. De midden stand beeft z. i. te weinig oog voor wat voor hem gedaan wordt, terwijl toch duizenden guldens voor dien stand zijn uitgegeven door de gemeenschap De beer Nieuwendijk zegt, dat in directe belastingen moeilijk zijn te regelen. Bij verbaal op anderen, worden de klanten dubbel belast. De beweringen des heeien Hofland zijn z. i. niet juist De heer Nijnatten brengt in't mid den, dat de eene spreker het beginsel en de andere de dubbeltjes-questie naar voren brengt. Gaat men echter de statistieken en de belastingkohieren na, dan blijkt echter genoeg, dat ien middenstanders niet slecht gaat t Voorstel van B. en W. heeft zijn volle sympathie. De heer Van Kalken acht percentage- regeling de eenig juiste De Voorzitter zegt het te bejam meren, dat de heer Van Kalken niet met een voorste! komt, daar deze toch beter schijnt te kunnen rekenen dan B. en W. Verder wijst spreker op de verbeteiingen door de gemeente aan gebracht in 't belang der midden standers als verbreeding Langestraat electriseering der stad enz. Vele ver beteringen waren van particuliere zijde nog aan te brengen als 't hotelwezen enz. zoodat Amersfoort als stad meer gezocht zou worden o.a. voor ver gaderingen e.d De heer Stadig zijn standpunt nader uiteenzettend, dient een motie in, waarin hij B. en W. uitnoodigt een gewijzigd tarief te ontwerpen. Deze motie wordt verworpen met 10 tegen stemmen, waarna het praeadvies van B. en W. z. b. st. wordt aange nomen. Hierop wordt de vergadering ver daagd tot Donderdag 2 Mei 's nam. 2 uur. Donderdagmiddag werd de zitting onzer vroedschap voortgezet, welke Dinsdagavond om het late uur was verdaagd, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig waren de heeren Jorissen, Koning, Stadig en Hofland. Aan de orde is daarop: Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordeningen op de verstrek king van gas, water en electriciteit ten aanzien van de betaling van nog erschuldigde bedragen in een vroegere woonplaats. Aaugenomen zonder debat of hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en VV. tot het verleenen van een crediet voor hei plaatsen van een schutting rondom het opslagterrein bij de gasfabriek Idem. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het contract met het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis inzake de ziekenverpleging. Idem. Voorstel van het raadslid H. J. de Kempenaer e.a. inzake het vaststellen van belasting op publieke vermakelijk heden. De heer De Kempenaer zegt be doeld te hebben een heffing van 10 pCt, zooals in meerdere steden is in gevoerd. De Voorzitter vraagt, dat zeker be doeld word dit in principe aan te nemen. De heer Oosterveen vreest, be zwaren voor vereenigingen te scheppen, welke bezwaren echter volgens de heeren Kroes en Nijnatten gemakke lijk zijn te ondervangen, waarbij men wijst op dergelijke regelingen elders. De voorzittter vindt 't moeilijk een juiste grens te trekkeu en vraag hoe te handelen met. .gramophoons in café's. De heer Kroes zet uiteen, dat een publieke vermakelijkheid is elke uit roeiing door betaling voor iedereen toegankelijk. De beer Van Kalken adviseert in dezen T proeadvies van B. en W. af. Ze wachten, terwijl de heer Lein weber B en W. in overweging geeft in andere steden inlichtingen in te winnen over de werking eener derge lijke belastingheffing. Conform be sloten. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de Verordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de H. B. S. en Burgeravondschool in verband met den overgang van de H. B. S. aan het Rijk. Aangenomen zonder debat of hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eervol ontslag aan het per soneel der voorm. gemeeutelijke H. B. S. Aangehouden. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een extra-bijdrage aan de Vereeniging «Ambachtsschool van Amersfoort e.o." tot dekking van de tekorten op de exploitatie. Aange nomen z. debat of h. st. Voorstel van B. en W. om aan de Commissie van openbare speelplaatsen een subsidie van f500 toe te kennen en haar in bruikleen af te staan een terrein aan de Kruiskamp. Idem. Voorstel van B. en W. tot herziening van het Reglement van de school vergaderingen aan de O. L. S. Idem Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend perso neel (toevoeging overgangsbepaling) Idem. Voorstel van B. en W. tot intrekking van den gemeentelijken duurteloeslag aan onderwijzers. Idem. Advies van B. en W. op het adres der Plaatselijke Arb. Levensmiddelen commissie en de moderne arbeiders organisaties in zake de inventarisatie an levensmiddelen. De heer De Kempenaer vindt er niets onbillijks in, maar ziet toch liever geen beslag gelegd op voorraden van ben. die op 't gedistribueerde wat h ibben bespaard, waar anderen alles hebben verbruikt, van dag tot dag levend De heer Nieuwendijk maant aan om in alles de eerlijkheid te betrachten. Hij leest een deel voor van een aitikel van prof. Volmer in 't tijdschrift der Mij. van Nijverheid en memoreert een telegram van een burgemeester aan deu Minister van Handel en Nijverheid luidende: »U maakt van de inwoners dieven en moordenaars.» De voorzitter verzoekt des heeren Nieuwendijks bezwaren op schrift te mogen ontvangen, dan kunnen ze den Minister worden overgebracht. Hoewel de heer Oosterveen 't voor stel aanbevelenswaardig acht, dient toch voorzichtigheid betracht. Spr. is meer te vinden rfbg voor opvoering dei productie, met behulp der regeering. De heer Overeem wenscht gaarne eenige wijzigingen aangebracht. De onregelmatigheden dienen beëindigd en exorbitante prijzen onmogelijk gemaakt ook de kettinghandel moet verdwijnen De beer Van Kalken betreurt hel, dat Regeering en Gemeente dikwijl machteloos staan en dat 't zedelijk peil der menschen thans zoo laag staat. Ook hij wil opstapeling voorkomen. De voorzitter zegt, dat de Minister reeds werkzaam is tot verhooging der productie. Billijke rantsoeneering moet in alles hoofddoel zijn. De heer Houbaer gelooft, dat de Regeering de productie tegenhoudt door geen snelle en langere verloven te verleenen aan landbouwers in milit. dienst. Hij acht inslaan van aard appelen door gemeenten en gezins hoofden noodzakelijk. De heer Nieuwendijk vindt inven tarisatie heel mooi, maar zag bij in beslag neming gaarne eerlijke taxatie toegepast om den eerlijken handelaai uiet te benadeelen. De voorzitter zegt dat op langere verloven reeds is aangedrongen door niemand minder dan oud-minister Colijn, die deze zaak ter sprake bracht op verschillende tijden in de Eerste Kamer. Er zijn indertijd aardappelen bedorven, maar dat was te wijten aan de uitvoering, niet aan de voorschriften. De proviandeering door den heer Hou baer bedoeld, heeft spr. sympathie. Het praeadvies van B. eu W. en 't voorstelHoubaer (onder conti óle der gemeente) worden z. d. en h. aangenomen. Voorstel van B. en W. ten aanzien van gemeentelijken verkoop van levens middelen en de in gebruikneming van de voormalige schoenfabriek »de Een hoorn» voor dien verkoop. De beer Oosterveen vindt 't voor stel noch gewenscht noch noodzakelijk. De weg is te duur en de winkelier weet de goederen beter te behartigen dan de gemeente en zou den winkel stand ontwrichten, terwijl 't beoogde doel toch ook op de gewone wijs is te bereiken door strenge keur en flinke contróle. De heer Nieuwendijk acht 't voorstel een brutaal stuk werk, waarop nogal wat op te merken valt. Het levens- middelenbedrijf handelt in vele op zichten onjuist. Bij flinke contróle zou veel bezuinigd zijn. Spreker heeft 't erder op gegapte (in beslag genomen) eieren, over den toestand derslagers, en meent dat niet ten onjuiste wordt beweerd, dat de middenstand slaaf is van 't publiek. Staatssocialisme moet niet te ver gedreven, het moet gaan door den weg van evolutie. De heer Overeem kan niet aanne men, dat de middenstand de dupe is. De consumenten-commissie leett ons latSpr. wil B. en W. de vrije hand laten. De heer Kroes betreurt de debatten over deu winkelstand gevoerd. Dat er fraude gepleegd wordt is z. i. de schuld van 't optreden der ambtenaren. Het voorstel van B. en W. fnuikt den winkelstand. De Voorzitter merkt op, dat we dure tiiden beleven en dus alles dient in t werk gesteld. Woorden als gegapte eieren enz. zijn ongepast. Ook bij evolutie gaat't niet. Spr. dacht inder tijd over 't instellen van een Com missie van advies. Thans werkt de Minister in die richting. Bij 't hooren van beide partijen blijkt telkens, dat vreöselijk geknoeid wordt. De heer Kroes heeft ook overtreders gehoord, maar krijgt den indruk, dat de winkelier in een zwak oogenblik er in loopt. De Voorzitter deelt mede, dat van de 7 bestuursleden der Vakvereeniging met 't artikel schoenen hebben ge fraudeerd. Toch wel kras. Alles wijst erop dat er vreeselijk geknoeid wordt in elk opzicht. De heer Nieuwendijk merkt op, dat de winkelier (slaaf van 't publiek) dik wijls tot overtreding wordt gedwongen, 't gewone volk eischt nog al veel, ook grijpt de overheid te laat in, terwijl oiei-deskundige leiding veel bederft De beer Oosterveen piotesleert namens de Kruideniersvereeniging te gen 't voorstel van B. en W. Niet alleen de winkelier, iedereen overtreedt thans zegt spreker. De heer Van der Wal betreurt het, dat de winkelstand zoo op eigenbelang is bedacht, terwijl toch de kohieren H. O. genoegzaam bewijzori dat men geen gevaar loopt voor duikelen. De moeilijkheden moeten in dezen abnor- malen tijd tot eiken prijs worden overwonnen. De heer Oosterveen brengt in midden, dat de gemeentewinkel niet voor '10 a 15 pCt. winst kan ge dreven worden, waartoe thans de winkelstand gedwongen is. Eén winkel in 't centrum der stad acht hij ook niet gewenscht. De heer Houbaer vindt 't voorstel van B. en W. verderfelijk en vraagt of B. en W. in dezen homogeen waren wat men wil doen met 't personeel der winkels en wat na den oorlog met 't eigen winkelpersoneel. De Voorzitter gelooft niet dat al- gemeene winkelsluiting gevolg moet zijn. Hij heeft een anderen kijk op ie zaken gekregen, hierbij gesteund door 't vertrouwen van den heer Vels-Heyn, wiens rechtvaardigheids gevoel onaangetast is door zijn vroegere relaties. De heer Nieuwendijk wijst er op. dat deskundige leiding ontbreekt bij 't levensmiddelenbedrijf. Een groot quantum stijfsel, door hem in gekocht, is verkocht naar Haarlem en Arnhem als voedingsmiddel. Daarvan had men ook hier kunnen profiteeren Men mist 't advies der kooplieden. De heer Kroes verklaart te hebben gehoord, dat de heer Hofland tegen 't voorstel van B. en W. zou stemmen als bij in 't gedrang kwam. Na een pauze van circa 30 min deelt de Voorzitter mee, dat de olie door de gemeente gekocht op advies van den heer Hofland onder de winke liers zal woiden gedistribueerd om voor den prijs van f 1.75 verkocht te worden ter aanvulling van 't gebrek aan vet. Spr. waarschuwt den heer Nieuwendijk niet door te gaan met in 't algemeen ambtenaren te be schuldigen, maar feiten en namen te noemet wordt 8 tegei trokker Voor ziging 1917 ei Vasti Inkoms Vasti Inkoms tens at Reel 1917. 1 Afscl lijden li Idem. Vasti Straatb Recli 1917. 1 Vast Rioolbe Reels Idem. Recli dienst Vast dienst De 1 regelm butie v De t voer tt De bebbeD benede en vra Keuken hier g( stelling De i W. in toeloop nemen been, i slager omdat worden Deb nemen Centra rest pe volgnu De omslag scben gen da het vli profite De weginj deelinj brengt er zoo' aankoi De wel m is vrij leiding Wei den D treft, afgezo lagen soms i De niet v dat 't Of de toestai We alle b zelfde volgen schept Arneri reeds aan tl zal hii Niei wordt sloten geuer Amen houde de vo Def op gader Gel schillt van midde haar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2