NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, |2| No. 38. Zaterdag 11 Mei 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG; HUISVLIJT. DE OORLOG. EENE DIIÉSAILLIANCE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. I AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten, naar plaatsruimte. Er zijn menschen, die allerlei dingen kunnen. Geen ambacht is er, ot zij zouden, desgevorderd, in staat zijn het uit te oefenen, wel niet als een eerste meester, maar toch op niet geheel onbe vredigende wijze. Ook behoeven zij zelden hun toevlucht te nemen tot de hulp van een gewonen werk man; is er iets bij hen aan huis gebroken, fluks nemen zij het ge reedschap ter hand en de schade is hersteld. Men zal zich misschien herin neren, dat vroeger in het voordeel van de algemeene beoefening van slojd is gezegd toen werd het meestal «huisvlijt" genoemd, en wij verzoeken wel in aanmerking te nemen, dat wij geen plan hebben aan het groote nut van dit leer vak iets tekort te doen dat het de menschen in staat zou stellen in menig geval zichzelf te helpen, zonder dat er dadelijk een ambachtsman behoeft geroepen te worden, evenals bij de Noren, Zweden en Denen, die in hun vrijen tijd zelf hun huis opknap pen, gebreken aan hun huisraad herstellen of tal van voorwerpen maken, die zij anders zouden moeten koopen. En dat «practische nut" werd door velen hoog ge schat. Nu kan dat inderdaad van veel waarde zijn voor menschen, die min of meer geïsoleerd wonen, en slechts met veel moeite en niet geringe kosten een werkman van elders kunnen doen komen. In onze steden en dorpen, waar men van alles voor het grijpen heeft, zou dat een minstens twijfelachtig voordeel wezen. Stel eens, dat ieder zich met succes op allerlei soort van handwerk heeft toege legd, en voldoende den tijd heeft om wat te «knutselen", zooals dat gewoonlijk genoemd wordt, zou dan dat liefhebberen in ver schillende bedrijven geen schade toebrengen aan de lieden, die van het handwerk moeten leven en er dus slecht van gediend zijn, als de arbeid hun ontgaat? Het wordt juist als een van de belangrijkste vruchten der be schaving beschouwd, dat overal een verstandige arbeidsverdeeling haar toepassing vindt. Daardoor zijn wij in de gelegenheid gesteld, ons op één ding met volle kracht toe te leggen, aan een taak al onze aandacht, al onze vermogens te wijden, en er zoodanige vor deringen in te maken, dat de hoogste graad van volkomenheid wordt bereikt. De bekwaamheid, die het deel wordt van een per soon, komt dan de geheele ge meenschap ten goede. Als vijf menschen ieder vijf vakken hebben geleerd, zal er nooit zoo goed werk worden geleverd als het ge val zou zijn, wanneer iedei hunner er slechts een voor zijn rekening heeft genomen, en de som van het arbeidsproduct zal ook onder de laatst genoemde omstandigheid heel wat grooter zijn. Zoowel quantiteit winnen bij de ver deeling. Hetzelfde beginsel wordt bij de fabrieksnijverheid op ruime schaal en dikwijls tot de uiterste con sequentie toegepast, waardoor aan één werkman slechts eenvoudige, gemakkelijk aan te leeren werk zaamheden zijn opgedragen. Dit heeft tengevolge, dat hij een hooge mate van vlugheid en nauwkeurig- heid verkrijgt, en dat de verschil len de verrichtingen, waarmede ter verdere afwerking van 't pro duct andere personen na elkaar zijn belast, precies in elkaar te passen. Moest één man dat alles doen, het zou na verhouding veel langzamer gaan en de juistheid zou te wenschen overlaten. Maar het stelsel heeft daar ook schaduw zijden, van welke wij alleen deze noemen, dat de arbeid iets machi naals krijgt, wat nadeelig is voor de opgewektheid van den geest. Door jaar in jaar uit steeds het zelfde werk te doen, waarbij van het denkvermogen weinig wordt gevorderd, loopt dit gevaar zijn scherpheid te verliezen. Bij de onvermijdelijkheid van deze rege ling, die oorzaak is, dat de fabri katen tegen de laagst mogelijke prijzen in den handel worden ge bracht een eisch der concur rentie is het noodig een tegen wicht aan te brengen, dat de na- deelen der zoover gedreven een zijdigheid opheft. Zorg, dat de fabrieksarbeider verstandelijk goed ontwikkeld zij, op dat hij zijn vrijen tijd aanwende om voedsel te zoeken voor den geest. Ge durende de uren, dat hij voor zijn levensonderhoud een bezigheid moest verrichten, die het geestes leven nagenoeg op nonactiviteit stelt, is er een tekort ontstaan in de vrije uren, over welke hij1 mag beschikken, moet dat tekort worden aangevuld, hetgeen voor namelijk kan geschieden door goede lectuur. Het is hienjnede eveneens gelegen als bij personen, die bij hun dagelijksch werk te weinig lichaamsbeweging hebben; ook daar is een deficit, dat men, door de spieren flink aan den gang te brengen, moet herstellen. Hoe noodzakelijk het daarom ook is, den werktijd niet over de gren zen van de redelijkheid uit te breiden, behoeft geen betoog. De eigenlijk gezegde ambachts man verkeert in dit opzicht in een gunstige positie. Hij kan zich uitsluitend tot zijn vak bepalen, en vindt er de noodige afwisse ling in; handen en hoofd worden beide beziggehouden. Om zich tegen de nadeelen der eenzijdig heid te wapenen, behoeft hij niets anders bij de hand te nemenen ofschoon ook voor hem de geestes ontwikkeling, waarvan zooeven is gesproken, onmisbaar is en hij dezelfde middelen heeft aan te wenden om haar te bevorderen, heeft hij bovendien het voordeel, dat het werk zelf daaraan het zijne toebrengt De Handley-Page Vliegmachine. Een medewerker aan de «Daily Mail" schrijft: «Juist in don tijd toen de Fokker machine de aandacht der pers begon te trekken, deden de eerste geruchten omtrent de nieuwe enorme Engel- sche vliegmachine de ronde. Bij een der eerste proefnemingen hadden 21 personen in een Handley- Page-macbine plaats genomen en de vlucht gelukte volkomen, want zij be reikte toen een hoogte van bijna 2500 meter. Ik geloof dat deze vlucht nog steeds een record is en in ieder geval was het een der schitterendste praestaties welke tot dien tijd in de luchtvaart waren vertoond. Het resultaat van maanden en maanden studie, proefnemingen en berekeningen van een uitvinder, Frederick Handley Page, was, dat Engeland de eerste mogendheid was die een werkelijk uitmuntende groote bommon-werpende machine tot hare beschikking had. De Admiraliteit nam den bouw van de Handley Page machine ol'H.P. zooals zii bij afkorting wordt ge noemd fön gebruike bij den marine- vliegdieust. Thans beginnen de Duitschers de beteekenis van deze uilvinding ten volle te gevoelen. De Handleys hebbeu het leeuwendeel in de bomaanvallen die als represaille op de door de Duitschers uitgevoerde tochten van dien aaid worden ondernomen. Twee jaren geleden begonnen de Handley-Page machines uitsluitend de Duitscha strijdkrachten aan te vallen. Nu echter, ua de herhaalde provocaties, zorgen zij er voor dat de Duitscho steden langs den Rijn weten wat het beleekent als 's nachts dood en verderf uit de lucht komen neer storten. Maanden geleden verdwaalde een bestuurder van een Handley-Page machine achter de Duitsche stellingen, zoodat deze onbeschadigd in handen der Duitschers viel. Blijkbaar is de Gotha-machine naar dit model ge bouwd. Maar de Handley-Page is veel beter afgewerkt dan de Gotha, en zij is ook grooter. De totale lengte van de machine is ruim zeventig voet. De draagvlakken kunnen aebterwaaits omgeslagen worden, zoodat de machine in de hangar minder plaats inDeeml. De vierbladige schroef wordt be wogen door Rolls Royce motoren en trekt het gevaarte door de lucht met een snelheid van meer dan zeventig knoop en indien een van de motoren weigert, kan de machine met den anderen voortvliegen. In de neus der machine is een kleine kooi, welke de waarnemer door een smal deurtje heen bereiken kan om bommen af te wei pen of de voorste machinegeweren af te vuren Achter nErcrcuii^ETOssr. 15) Zij zag dadelijk in, dat eene bedrei ging Filip te zullen vervolgen, geeD ander resultaat kon hebben, dan dat hij door te Londen of elders buiten lands te verblijven, zich buiten het bereik der Nederlandscbe wet stelde. Maar de weduwe was zoo spoedig Diet a bout de ressources. Het duurde niet lang of haar plan was gemaakt, en daar er haast bij de zaak was, gaf zij er onmiddellijk een begin van uitvoering aan. Ter nauwernood hadden Filip en Saartje in het logement, waar zij hunne ouders verzocht hadden hen te schrijven, hun intrek genomen, of er kwam een telegram van de weduwe Saffier, de verzekering behelzende dat zij voor eene schikking ten goede in stond, uidien beiden onverwijld naar het vaderland terugkeerden. Saartje moest weder bij baar moeder in huis komen, terwijl Filip elders, desver- kiezende te Utrecht, zijn vaders besluit afwachten kon. Filip was zeer blijde, want het denk beeld hel ODgenoegen van zijn vader verwekt te hebben, bezwaarde hem 't gemoed. Het telegram was Saartje minder welkom, want het vooruitzicht naar moeders huis terug te keereu, en daar zoo goed als gevangen te zitteD, tot dat Filip zijn vader's toe stemming had verkregen, lachtte haar in geenen deele toe. Moeder was slim, en zij, Saartje, scherpzinnig genoeg in te zien, dat de verzekering dat de zaak goed zou afloopen, allicht een list was orn haar thuis te krijgen. Hoe kon zij ook, die naar de bereke ning die Filip maakte, zoo goed als dadelijk na ontvangst van den brief getelegrafeerd moest hebben, met de inzichten van den heer Hermelo ge noegzaam bekend zijn, om de gerust stellende verzekering te geven, dat hij toestemmen zou? Saartje stelde dan ook voor, te Londen het antwoord van Filip's vader te blijven afwachten. Filip gaf daarentegen te kennen, dat het aan te nemen was, dat haar moe der die verzekering op goede gronden gaf. Misschien bad zij vooraf een tele gram met zijn vader gewisseld. In ieder geval meende hij, aan hare aan beveling gevolg te moeten geven. Saartje werd ontevreden, dat hij van eene andere meening was dan zij, en sloeg zijne liefkozingen met een prui lend gezicht af. Toch eindigde zij, zich te laten overredoD, de juistheid van Filip's bewering niet kunueude loo chenen, dat het geen zaak was, hare moeder tegen hen in te nemen. De onuitgepakte kofiers werden weder gesloten en op den omnibus geladen die hen naar den spoorweg bracht. Saartje had zich gedurende de overtocht van Rotterdam naar Londen zeer ziek gevoeld, daar het weder onstuimig was. Filip had daarom voor de terugtocht den weg over Dover en Ostende gekozen, daar die, wat de eigenlijke zeereis betreft, veel korter is. De reis van Ostende leverde niets merkwaardigs op; zonder incidenten, arriveerden zij aan 't station te Utrecht, waar Filip, na haar in een rijtuig plaats te hebben doen nemen, Saartje op haar verzoek verliet. Zij keerde huiswaarts en- hij ging zijn troost bij zijn neef Gerard zoeken, want alvorens zeker te zijn dat zijne ouders tot hun huwelijk toestemden althans dat hij hunne vergiffenis verkregen had durfde bij niet naar Amsterdam te gaan. Gerard vond dat hij een dom stuk gedaan had, met bet meisje weg te loopen, maar dat nu eenmaal zoo zijnde, raadde hij hem aan, nieuwe pogiogen bij zijn vader aan te weodeo, om de zaak tot eene schikking te brengen. Hij begreep zeer goed, dat nu hij het zoo ver had laten komen, hij in billijkheid het meisje niet aan haar lot kon overlaten, en dus niet naar zijn ouders huis terug kon keeren en zich aan zijn vader's genade over geven. Wellicht was er wel iets op te vinden, door haar eene schadeloos stelling toe te zeggen, maar Filip wilde dat middel niet. Na eenmaal zoo ver gekomeo te zijn, Saartje te schaken, dacht bij er niet aaD, zich van haar te scheiden. Tegen Saartje's verwachting liet de weduwe geen woord van verwijl hooreD; terwijl zij Saartje mondeling de ver zekering herbaalde dat zij de zaak tot een goed einde zou weteri te brengen. Saartje werd mevrouw van Hermelo, dat leed niet den minsten twijfel. De voorbei eidende maatregel was afgeloopen. Filip van Hermelo was weder in het land. Inmiddels had zij een rechtsgeleerde geraadpleegd, die een brief namens baar gereed had gemaakt. Deze werd nu aan Filip's vader afgezonden. Den heer van Hermelo werd een termijn van weinige dagen gesteld, om eene keus te doen tusscheo toestemmen of in zijne weigering te volharden. In 't eerste geval, kon dadelijk de voor waarden waarop het huwelijk gesloten zou worden, vastgesteld worden in 't laatste werd er onmiddellijk een aanklacht tegen Filip van Hermelo wegens ontvoering eener minderjarige ingediend feit, dat onbetwistbaar was en desnoods, zoowel uit de brieven van beiden, zijn zoon en de dochter van de weduwe Saffier zeiven, aan hunne respectieve ouders gericht, als

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1