BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. deze kooi zijn de plaatsen voor den bestuurder en den waarnemer, naast elkander. En daarachter bevinden zich de motoren en de fuselage. De bommen zijn onzichtbaar weg geborgen. Overal zijn op de machine Lewis-geweren geplaatst. Men moet al een heel goed gymnast zijn om zonder ladder in de machine te klim men en als ge voor de eerste keer op de bestuurdersplaats zit en naar achter kijkt door de fuselage, komt het U voor dat ge een eindelooze gang voor U hebt. Met volledige munitielading weegt de Handley-Page ongeveer vier ton. De merkwaardigste prestatie dezer machines was dat een daarvan een tocht maakte van Engeland over Frankrijk en Italië, bommen wierp op Constantinopel en met de vijf inzittenden behouden terugkeerde." Een duikboot zet in Ierland een inan aan wal. In West-Ierland heeft een Duitscbe duikboot een man aan land gezet, die gevangen genomen is en nu in de gevangenis te Londen zit. Het geval is bekend geworden door een gisteren in het Lageihuis gestelde vraag. Na mens de regeering werd medegedeeld, dat de man voor een krijgsraad ver schijnen zal. Iemand van Reuter's agentschap heeft de boot gezien, waarin de man van de duikboot af naar den wal is gekomen. Het is een opvouwbare boot van kanvas, 8 a 9 voet lang en on geveer 3 voet breed. De bodem bestaat uit een aantal houten plankjes, de kanten van kanvas zijn voorzien van rubberzakken, waarin lucht kan worden geblazen. De man heeft getracht de boot te doen zinken, zooals blijkt uit eeo groot gat in een der kanten. Niettemin is de boot blijven drijven. De verdediging van one land. De militaire maatregelen, welke in de laatste weken genomen werden in verband met verschillende internatio nale moeilijkheden, hebben weer eens aller aandacht gevestigd op onze weermacht. Ongetwijfeld is bij velen de vraag gerezen boe wij in geval van een ge wapend conflict in militair opzichter voor zouden staan. Juist nu alles weer pais en vree is in onze verhouding tot het buitenland, is het wellicht een geschikt oogenblik daarover iets mee te deelen. Wij doen dat met te meer genoegen omdat wij tegenover de pessimistische beschou wingen die nu en dan gehoord wor den, uit zeer goede bron veel gerust stellender mededeelingen doen kunnen. Uit den aard der zaak is het on mogelijk ook voor wie volkomen in gelicht is, een gedetailleerd beeld te geven van de werkelijke kracht van het Nederlandsche leger. Maar toch is ,wat wij kunnen mededeelen van genoeg beteekenis. Onze gebeele strijdmacht dan is behoorlijk gewapend, ook de land weer en de landstorm. Ons veldleger alleen telt 4 divisiën, die elk aan infanterie ongeveer dubbel zoo sterk zijn als een divisie van de meeste der tegenwoordige oorlogvoerende mo gendheden. Bovendien beschikken wij over een macht aan georganiseerde bezettingstroepen in de liniën en stellingen en over de territoriale ver dediging der buitenprovinciën, terwijl vooraauvulliog van verliezen voldoende uit de getuigenis van derden te con- stateeren zou wezen. De beer van Hermelo kon niet onbekend zijn met de strafbaarheid eener dergelijke han delwijze, en er viel niet aan te denken, dat zijn zoon, die in 't rijk terug was, zich door de vlucht aan de straf zou kunnen onttrekken, dewijl de noodige voorzorgsmaatregelen genomen waren, zulks te beletten. De weduwe hield Saartje van die bedreiging onkundig. Overigens bad deze er Filip toch geen mededeeling van kunnen doen, daar in afwachting van den uitslag barer bemoeiingen, alle gemeenschap tusscben de gelieven feitelijk belet zou worden. Voor Saarije, door bare moeder vol komen gerustgesteld, was bet alleen eene zaak van tijd. Zij was dus niet voor bet einde bezorgd, maar zij was ongeduldig, naar dat oogeoblik ver langend. Met Filip was bet anders gesteld. De geringe hoop die hij had, dat zijn vader zijno toestemming geven zou, werd in geenermate door zijn neef Geraid Oudsteen gedeeld. Deze hield geoefende krachten aanwezig zijn. Wel is het waar, dat de materieele uitrusting van ons leger vooral aan artillerie in 1914 in verschil lend opzicht te kort schoot en dat de moderne oorlogvoeringsindsdien voort durend nieuwe en hoogere eischen stelt. Aanvulling van materiaal en moderne strijdmiddelen blijft dus voortdurend noodig, om ten volle aan de hedendaagsche eischen te voldoen. Io die richting wordt gedaan, wat mogelijk is. De reeds sedert zeer langen tijd belemmerde en tenslotte vrijwel stopgezette aanvoer uit het buitenland heeft aan de Regeering bij de voorziening in dringende be hoeften der krijgsmacht groote teleur stelling bereid. Maar onze goed ge oefende en goedgezinde soldaat zal zijn man staan. En wie ons wil over weldigen, zal met een flinke ovei- macht moeten komen. In het bijzonder geldt dit ten opzichte van de verdedi ging onzer inundatie-stellingen. De waarde van onderwaterzettingen als verdedigingsmiddel is aan deo Yser - ondanks vliegtuigen eri zeppelins en verdragend geschut proef houdend gebleken. Er is niets nood- lottiger voor het succes onzer lands verdediging dan het toegeven aan de meening, dat de tegenpartij alles kan en wij niets. Eén voorwaarde zal echter beslist vervuld moeten worden, voegde onze zegsman erbij, als wij eenige kans willen hebben den oorlog met goed gevolg te voerendat wij bij het in treden van een oorlogstoestand ge reed zijn. '.Dit mogen zij bedenken, die in de pers en in de volksver tegenwoordiging gedurig op demobili satie aandringen. Er is van onze ge- heele strijdmacht slechts 38°/« actief onder de wapeuen. En de eischen van den halven of driekwart vredes toestand waarin wjj na de mobilisatie in 1914 meer en meer zijn komen te verkeereu, hebben in vele opzichten inbreuk gemaakt op den toestand van voortdurende gereedheid en volle strijdvaardigheid der korpsen onder de wapenen. Dit is een groot gevaar, een gevaar, dat toeneemt, hoe meer wij het effectief onder de wapenen door verloven of de mobilisatie af brokkelen. Tijdige voorzorgen iri ge val van een dreigend conflict met eenige buitenlandsche mogendheid, en doortastend handelen bij ver scherping der verhouding zullen ons moeten behoeden voor een over rompeling. Handelsbl. Telegram aan Roosevelt. De Bond van Neutrale Landen, af- deeling Nederland, heeft het volgend telegram gezonden aan oud-president Roosevelt, oud-eere-voorzitter van den Bond »Verzoeken u nadrukkelijk aan uwe regeering te verklaren, dat uitingen van verscheidene couranten en van Minister van Staat Kuyper in flagran- ten strijd zijn met meening meerder heid Nederlandsch volk, dat volkomen het Amerikaansche eerewoord ver trouwt. Minder boter! Hoewel het nu de beste tijd moest zijn voor de melkopbrengst, blijft deze in den Geld. Achterhoek nog 1/3 minder dan in 1916. De landbouwers, bevreesd dat ze door de rantsoeneering geen boter genoeg krijgen, houden melk terug en de boter, welke daar van wordt gemaakt, wordt zorgvuldig opgeborgen, omdat aan de fabrieken de afgifte van boter reeds is beperkt. Geld. het er voor, dat zijn Oom te veel karakter bezat, om zich door de pressie die Filip in de ontvoering van Saartje had gezocht, te doen bewegen op een verstandig besluit terug te komen. Filip had ontegenzeggelijk eene dwaas heid begaan, vooral tegenover zijn ouders, die bij niet alleen tegen zich ingenomen had, door bun gezag te trotseeren, maar die nu een argument meer voor hun verzet hadden, namelijk, dat bet meisje zich, door hem te vol gen, op eene te ongepaste wjjze had aangesteld, om door een fatsoenlijk man ten huwelijk geleid te worden. Want, en daarin was Gerard het vol komen met hen eens, men kan de vrouw die op dusdanige wijze haar goeden naam prijs geeft, geen achting toedragen, en in het huwelijk onder schept het gebrek aan achting het vertrouwen. Het gevolg is, dat liefde en eendracht slechts een kort leven leiden. Gerard kwam er zelfs rond voor uit, dat het hem spijten zou, en wel uit genegenheid voor Filip, als de heer van Hermelo toegaf, daar Filip is ee» niet ver verwijderde toekomst Voor de leden der sociëteit iVereeniginga en hunne huisgenooten hield de heer M. J. A. Boute, 2e luit. van het Belgische leger jl. Donder dagavond geheel belangeloos eene voordracht over Yperen voorheen en thans. In eene keurig verzorgde rede schetste hij het vele schoons dat Yperen weleer op architectonisch gebied bood en dat thans door de Duitscbe horden onherstelbaar is ver woest. Fraaie lichtbeelden verduide lijkte bet gesproken woord. Nog onder den indruk van het ge hoorde offerden de hoorders gaarne hun penninkske bij.de door de echt- genoote van den voorzitter gehouden spontane collecte ten bate van bet Belgische Roode Kiuis. Maandag a.s. houdt het Departe ment Amersfoort van de Maatschappij van Nyverbeid een algemeene leden vergadering in hotel Reichmann. De agenda vermeldt o.a,: Behandeling beschrijvingsbrief; verkiezingafgevaar- digden naar de algemeene vergadering; verkiezing afgevaardigde, die de reke ning en verantwoording over 1917 van de Maatschappij mede zal nazien en de begrooting over 1919 vaststellen. Vleesch- en vetdistributie. Naar de »Tel.« verneemt, is het niet geheel onmogelijk, dat de be staande disti ibutieregeling van vleesch vervangen wordt door een andere. De Minister moet den voorzitter van den Nederl. Slagershond hebben aan gezocht, een nieuwe distributieregeling voor vleesch te ontwerpen. De lang verwachte vetdistributie zou tusscben 1 en 15 Juni in werking treden. Rugby. De revanche-partij tusschen deRugby- teams van Quick en de Belgische geïnterneerden zal morgenmiddag op Birkhoven gespeeld worden. Na wat wij van de vorige ontmoeting vernamen, belooft deze wedstrijd weder interes sant te worden en wij twijfelen niet of de opkomst van het publiek zal ook ditmaal nog grooter zijn dan j.l. Zondag. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 13 tot en met 18 Mei 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 68: Groene Erwten. 3 ons per persoon. Rijst2'/t t Bak-en Braadvet In» Harde zeep op bon 64 A 1 ons of 1 stuk per persoon. Men houde er rekening mede dat bon 64a gedurende eene maand geldig is aangezien slechts eens per maand en per persoon 1 stuk harde zeep mag worden verstrekt. Aardappelen. 2 KG. per persoon. Bokking. Indien voorradig op bon No. 68 2 stuks harde a 3 cent of 2 stuks zachte a 2'/i cent per persoon. Na aankomst wordt daarvan door omroeping spoedigst mededeeling gedaan. Vleesch. 2 ons versch 4 ons gezouten of 1 ons eenheidsworst op de Varkensvleeschbon. Kaas 20 -f- op bon No. 1 1 ons per persoon. Goedkoope melk. Op bon No. 29, berouw zou hebben, den echtgenoot van moeder Troost's dochter te hebben willen worden. Filip wist nu dat Saartje's moeder de jodin was, waar Gerard destijds de bewuste sigaren gekocht had, maar toen hij dat ver nam, ofschoon het hem niet aange naam was, dacht hij er niet aan, om zich wegens die reden van Saartje terug te trekken. Filip was verliefd. Hij ontkende alle solidariteit tusschen ouders en kinde ren. Ieder individu, betoogde bij, staal op zich zelf; die zich aan de dochter verbindt, trouwt de moeder niet, en al ware deze eene misdadige, wat deed het er toe, als de dochter deugdzaam was! Het sprak van zelf, dat hij Saartje alleen goede eigenschappen toekende. Het gedrag dat hij tegen over elk ander gehouden, laakbaar gevonden zou hebben, noemde hij nu het doorslaand bewijs eener liefde, die tot elk offer, ook dat van den goeden naam bereid is. De door den Utrechtschen advocaat opgestelden brief, die de heer van Hermelo van de weduwe Saffier ont- 30, 1, 2, 3, 4 en 5 en wel van 12 tot en met '18 Mei 1918. Koffie. Vanaf 1 Mei tot en met 15 Mei 1918 zal op bon No. 28 eener koffiekaarl verkrijgbaar zijn ons koffie, terwijl gedurende het tijdvak van 16 tot en met 31 Mei op bon 29 eveneens ons koffie wordt afge leverd. Amersfoort, 8 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Inkwartiering zonder voeding. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat in den nacht van 13 op 14, van 14 op 15 en 16 en 17 Mei 1918 vermoedelijk inkwartiering zonder voeding zal moeten worden ver strekt aan doortrekkende troepen. Amersfoort, 8 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dal de houders van Hotels en Restaurants welke buiten de distributieregeling vleesch betrekken, welk vleesch af komstig is van fraudeleus geslacht vee (runderen, varkens of paarden) door hem zullen worden uitgesloten van de distributie vau andere levens middelen terwijl tevens overwogen zal worden om de onder hunne be rusting zjjnde brandstoffen in bezit te nemen en ook bij nieuwe aanvoer, van brandstoffen in dit geval tot in- bezitname zal worden overgegaan. Amersfoort, 6 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 63870/36 af- deeling Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel d.d. 26 April 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat aan art. 27 der Distributie regeling voor brood, bloem, meel en rogge wordt toegevoegd eeo derde lid, luidende: (3). Het is den bakker verboden anders te bakken dan van grond stoffen welke hem ingevolge deze disiribulieregeling zijn verstrekt. Dit verbod is niet van toepassing op de bakkers wonende in eene ge meente waarvoor door den Regeerings- commissaris voor de Rijksstraanver- zameling, overeenkomstig het bepaalde bij art. 2 (3), alle bons der brood kaarten geldig zijn verklaard voor koop en verkoop van tarwebloem, en roggemeel. Amersfoort, 6 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 10677 afdeelitip Crisiszaken, Bureau Landbouw dd. 8 Mei 1918 maakt bekend dat de Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. Het vervoer van alle vroegere aardappelen oogst 1918 uit eenig deel eener gemeente naar alle andere deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is ver boden. Artikel 2. Het verbod in het voor gaande artikel gesteld is niet van toe passing op het vervoer van vroegere ving, miste zijne uitwerking niet. Alvorens zijne vrouw deelgenoot te willen maken van den indruk dien hij er door ontvangen bad, ging hij naar den rechtsgeleerde, die bij bij voorkomende gelegenheden gewoon was te raad plegen, om te vernemen, in hoe verre zijne ongerustheid wegens de gedane bedreigingen gegrond was. De advo caat verklaarde, dat de zaak van ernstigen aard was en toonde hem de artikelen in het wetboek aan, die op het geval betrekking hadden, ten op zichte der strafbaarheid en de daaraan verbondene straf zelve. Het stond aan den heer van Hermelo om te beslissen, in boeverre bij toe geven kon of wilde. Doch daar de weduwe Saffier als moeder en voogdes der minderjarige het recht aan hare zijde had, leed het geen twijfel, of zij zou het niet bij dreigen laten, indien hij bleef weigeren zijn consent tot bet huwelijk vau zijn zoon met hare dochter te geven. De heer van Hermelo had zeker in den maatscbappeljjken stand de familierelaliën de mate van be- aardappelen gedekt door een vervoer- bewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging. Amersfoort, 10 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 t. e. m. 8 Mei 1918. Geboren: Hendrik, z. van Dirk Bar nardus Streefkerk en Wilbelmina Johanna Beekes. Antonia Alyda, d. van Antonie Hendrikus Gerth en Alyda van Apeldoorn.Johannes Augustinus Jacobus, z. van Nicolaas v. Denderen en Berendin Albartha Gossé. Jo hanna en Antonia, d. van Hendrik Jan Hassink en Maria Veeneudaal. Trijntje, d. van Jan Adam en Gerarda de Gans Frederika Aleida, d. van Chnstiaan Frederik Volmer en Alberta Johanna Schefler. Cornelis, z. van Dirk de Valk en Louisa Maria Veenen- daal. Remier, z. van Reinier v. Gulik en Johanna Martha Bleijeriburg. Ondertrouwd: Gerardus Johannes v. Ooyen en Johanna v. Veen. Hendrik v. de Berkt en Jacoba v. Loveren. Jan v. Barreveld en Helena Gerth. Gerrit v. Ginkel en Elisa beth Koops. Jacobus Marinus v. Gasteren en Johanna Maria Smeeing. Pieter v. de Kooy en Elisabeth Kohier. Willebiordus Alphonsus v. der Meyde en Sophia Manten. Gehuwd: Hendrik Reems en Maria Cornelia Brandsen. Jan Andries Kaljee en Catrina Gerarda Bottenburg. Johannes Wilhelmus Scheerder en Petertje van de Vlag. Louwinus Everardus van den Hoek en Grietje Wegen. Jan Groenewoud en Marie Jansen. Hein Blom en Lina Johanna Steenbeek. Machiel Ruwe en Anna van den Brink. Adrianus Metske en Hendrika van Slooten. Overleden: Cornelia van Munster, 8 jr. Een als levenloos aangegeven kind. Margrietha Cornelia Petro- nella Nisters, 79 jr., ongeb. Jan Joseph Hartogsveld, 79 j., wed. van Agatha de Bree. Johanna Helena Maria Reintjes, 61 jr., ongeh. Jo hanna Geertruida Kisner, 94 j., ongeh. Dirk Bender, 31 j., echtg. van Clara Bercher. Hector Victor Gbesquiere, 36 jr., ongeh. Wilhelmiua Bartha Boekholï, 3 jr. Eva Marie Gislaine Frennet, 36 jr., echtgen. van Alfred Joseph Couronné. Leusden. Van 2 tot en met 10 Mei 1918. Geboren: Johanna, d. van Willem Keikhof en Johanna Jansen. Stoutenburg. Van 2 tot en met 10 Mei 1918. Geboren: Lambertus Adrianus, z. van Hendrik van Hamersveld en Dirkje van den Esbof. Peter Jan, z. van Jan van Donselaar en Gerritje van Leijenhorsl. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Mei 1918. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0,a f 00.Peren f 0.a f 0. Klei Aardapp. f 0 00 a f 0.randaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f a f p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 at. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f 17.50 a f18.00. Zoetem. kaasfO.a f0. per -50 kilo. Hanen f 3.a f 5.Kuikens f 0.00 a f 0.00 Piepkuikens f 0.00 a f 0.00 Gan zen f0. a f0. Eenden f 1.50 a f2.p. st. Joogen f 0.00 a fO.OO. Hazen fO.OO a f 0.00. Wilde konijnen f 0.a f0.Tamme f3. a f8.Duiven f0.90 a fl.50 paar. Magere varkens f70.a f170.Drachtige Zeugen f 000.a f 000.Biggen f 30.a f 50. Schrammen f0.a f0.Vette koeien f 000. a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000. Kalf koeien f000.a f000.Kalfvaarzen f 00. schaving het gedrag als anderszins der minderjarige, gegronde redenen gehad, om zich tegen den wenscb van zijn zoon te verzetten. Dat was alles goed zoolang er geene ontvoering bad plaats gevonden, nu was de zaak echter van een anderen aard. Er was een strafbare daad gepleegd, hem werd de keus gegeven, zijn zoon zich aan de straf te laten onderwerpen, of die door zijne toestemming te voorkomen. De keus was onaangenaam voor den heer van Hermelo. Wellicht dat er een tusschenweg te vinden was. De rechtsgeleerde meende dat het te be proeven was; er kon eene minnelijke schikking op een geldelijk offer be rustend voorgesteld worden. Dat was ook een punt dat de heer van Hermelo zelf moest beslissen, want wilde men hoop op slagen hebben, dan mocht de aangeboden som niet te gering wezen. De heer van Hermelo was in ieder opzicht aan den slecbtsten kant. Hij kende de verblijfplaats van zijn zoon niet, terwijl de tegenpartij scheen te weten waar hij zich ophield. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2