NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |jg} No. 39 Woensdag 15 Mei 1918. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: VERTROUWEN. BINNENLAND. DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele JEtijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 37. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het vertrouwen zou men ooit kunnen veronderstellen, dat te zien verheden tot 't leidend beginsel, het welk aan al onze betrekkingen, met allen, die tot hetzelfde geslacht als wij behooren, ten grondslag ligt Het vertrouwen is niet het uit gangspunt, het is de kroon, bet sluit stuk. We kunnen er niet mee be ginnen, we moeten hopen er mee te kunnen eindigen. Het begin is liefde, een liefde, die alle menschen omvat en in tegenstel ling met de bijzondere soort, welke wij hier niet nader behoeven aan te duiden, niet blind mag zijn. Daarmede is niet gezegd, dat wij elke veidorvene, die wij op onzen weg ontmoeten, aanstonds zouden moeten maken tot een voorwerp van onze bijzondere zorgen. In een enkel geval zou dat misschien kunnen en er zijn voorbeelden genoeg, waaruit blijkt, dat dergelijke tusscbenkomst, zulk persoonlijk ingrijpen, menigmaal tot voortreffelijke uitkomsten leidt. Menig gevallene, voorwerp van verachting in eigen oog en in dat van anderen, wordt behouden doordien nog intijds een reddende hand zich naar hem uitstrekte; in menig gemoed schijnbaar gesloten voor elke edele aandoening, kon de vonk der liefde den levensgloed weer doen opvlammen, den mensch doen te voorschijn treden. Wie ooit bet voor recht beeft gehad dergelijke reddings- taak te volbrengen, wien het gelukt is, een armen schipbreukeling op den oceaan des levens, op het oogenblik van bet zinken in zijn armen op te vangen, hem in de haven terug te brengen, hij genoot het hoogste, wat op de aarde te bereiken is. En die ongelukkige, teruggebracht tot een menschwaardig bestaan, kwam door de plichtsbetrachting van een met echten broederzin bezielden mede- mensch tot het punt, dat hij nooit had durven hopen te bereiken, dat waarop hij het bewustzijn had ver trouwen te verdienen. Maar het is niet iedereen gegeven, zoo individueel op te treden en aan een bepaald persoon zijn krachten te wijden; om dit te kunnen doen, moe ten bijzondere omstandigheden aan wezig zijn. Van de meesten onzer is arbeid meer algemeen. Doch daarom niet minder nuttig en uoodig. Ziet, we klagen over de hedendaagsche toestanden, en daar is alle reden voor, maar baat zulks als wij ons daartoe bepalen? In ons zelf genoegzaam egoïsme sluiten wij ons op met de grendels op alle denren, ten einde de roovers af te weren, doch dat is maar een klein deel van wat wij te doen hebben. Niet slechts de fensief, ook offensief behooren wjj op te treden. Offensief, om strijd te voeren tegen den booze er moet kracht van ons uitgaan. Laat de grendels niet achterwege, zij zijn onmisbaar. Door de verdedi ging te verwaarloozen, zouden wij eenvoudig den misdadiger aanmoedi gen, hem nog driester maken, en dat ware in strijd met zijn belang. Ook door gelegenheid te laten tot het kwade, worden wij daaraan mede plichtig. Hel wantrouwen is niet slechts een geoorloofd, het is boven dien een noodzakelijk, een verplicht verdedigingsmiddel. Doch daarnevens hebben wij tot taak, alles te doen wat in ons ver mogen ligt, om het kwaad, onder welken vorm het zich ook openbaart tot geringe verhoudingen terug te brengen. Dat kan gedaan worden op velerlei wijzen, en niemand heeft daar toe bijzondere instructie» noodig. Als wij slechts dat eenige bezitten, op rechte naastenliefde, dan vinden wij tot taak, alles te doen wat in ons vermogen ligt, om het kwaad, onder welken vorm het zich ook openbaart, tot geringe verhoudingen terug te brengen. Dat kan gedaan worden op velerlei wijzen, en niemand beeft daartoe bijzondere instructiën noodig. Als wij slechts dat eenige bezitten, oprechte naastenliefde, dan vinden wij vanzelf den weg voor elk geval onder iedere omstandigheid. De wereld is vervuld van wan trouwen, zij moet vol worden van vertrouwen. Dat is bet groote onder scheid tusschen de weikelijkheid en het ideale. In de eerste bewegen wij ons, naar de laatste hebben wij oris te richten. Elke schrede, die den af stand tusschen beide geringer maakt, is eeD vooruitgang en de nederigste onzer kan zulk een schrede doen. Laten we niet wachten tot wij een positie hebben bereikt, waarin velen lol ons opzien, en derhalve onze woorden en daden een buitengewone beteekenis krijgen. Ofschoon een eer zucht, die zich dat doel voor oogen stelt dus niet de begeerte om te schitteren, doch om zoo nuttig mogelijk te zijn alleszins gerechtvaardigd is voor de meesten onzer, zal zij niet bevredigd worden. Doch dat behoeft ook niet, om locb aan de verbetering van het menscbengeslacht een werk zaam aandeel te nemen. Er moet ernst zijn in ons leven, waarheid in ons zeggen, toewijding in ons bandelen. Een bestaan, van hetwelk geen invloed ten goede uitgaat, is doelloos. Om te komen tot een toestand, waarin wij vertrouwen kunnen stellen in de menschen afzonderlijk, moeten wij vertrouwen hebben in de mensch- heid. Ondanks alles, wat twijfel wekt, gelooven in haar toekomst. Al onder vinden wij ook tal van teleurstellingen, al werd niets dan deze ons deel, toch gelooven, en hopen en liefhebben. Ieder onzer, die eenig bewustzijn heeft van zedelijke verplichtingen, moet een veroveraar zijnmet den banier van zedelijken vooruitgang boog geheven, moet hij den voet zetten op het be geerde grondgebied, en het in bezit nemen in naam der volmaking. daarover in het Duitscbe hoofdkwar tier gesproken. Tot nog toe werken alleen Oostenrijksche kanonnen in het westen mee. Het krijgsbedrijf heeft, voor het oogenblik nog weinig te beteekenen. Geschutvuur in Vlaanderen en Artois en aan beide oevers van de Avre. In Lotharingen haalden de Franschen ten N. van Nomeriy bij een overval een dertigtal gevangenen uit de Duitscbe stellingen. In Italië houdt de levendigheid aan vooral in het gebergte. De Italianen ontkennen dat de Oostenrijkers den Monte Corno heroverd hebben; de aanval werd afgeslagen, zeggen zij. Ook in Macedonië duurt de actie van verkenners op den grond en in de lucht en de geschutactie voort. In Mesopotamië hebben bereden Engelsche troepen de Turken aan de Tigris tot voorbij Kirkoek achtervolgd. Zaterdag werd de vijand bij Altoen Keupri over de Zab gejaagd: de Engelschen namen een dertigtal ge vangenen en maakten twee kanonnen buit. Engelsche vliegtuigen bombar deerden Turksche kampementen tusschen Altoen Keupri en Erbil. Het nieuws van de fronten. Verondersteld wordt, dat Mackensen bet bevel zal overnemen van kroon prins Rupprecht van Beieren in het westen. Het wachten der Duitschers zou op de Oostenrijksch-Hongaarsche divisies zijn, waarom de Duitsche keizer heeft gevraagd. Mogelijk wordt De overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland. De Parijsche »Terops« trekt uit het bericht, dat 80.000 Duitschers gereed stonden om zich van de monding der Schelde meester te maken voor het geval de overeenkomst met Nederland niet tot stand kwam de conclusie, dat de Duitschers groote waarde hechtten aan het vervoer door Limburg en langs de Hollandsche kanalen, hetgeen twij felachtig maakt of deze transporten zich zullen bepalen tot zaken van burgerlijken aard. Nu Duitschland zich eenmaal ge wend heeft aan het denkbeeld, Holland binnen te vallen, zal het er niet ge makkelijk van afzien, te minder daar de Duitschers, zich eenmaal definitief gevestigd hebbend in België, nood zakelijkerwijs de behoefte gevoelen in rechtstreeksche gemeenschap te zijn langs de Schelde met de groote nijver heidscentra van Westfalen en Pruisen en van de havens aan de Noordzee. Op grond van de pangermaanscbe leerstellingen is het voldoende dat Duitschland ergens behoefte aan beeft om er recht op te hebben. De geallieerden zullen dus goed doen, waakzaam te zijn, want de Hollandsche vaderlandsliefde geeft den Duitschers geen recht te hopen, van Holland een vazalstaat te maken, die in alles zou toestemmen zonder zich te verdedigen. »Hbl.« Bedreiging aan de grens. Men schrijlt aan de sMiddelb. Ct.t uit Zeeuwsch-Vlaanderen »Dat de Duitsche wachtposten tij dens den gespannen toestand tusschen Duitschland en Nederland algemeen versterkt waren, is reeds gemeld. Nu de moeilijkhedeo weer zijn opgelost zijn de Duitsche militairen aan de grens wat mededeelzamer, omtrent hetgeen te gebeuren stond, indieD het tusschen Nederland en Duitschland tot een conflict zou zijn gekomen. Zij waren daarop al ten volle voor bereid en rekenden er al op, bij ons op bezoek te komen. Omtrent vele zaken was door hen al eens geïnformeerd. Zij deelen tbans mede, dat het in de bedoeling lag, op het eerste teeken Zeeuwsch-Vlaanderen binnen te ruk ken om den Schelde-oever te bezetten. Op verschillende plaatsen langs de grens stonden daartoe duizenden mili tairen gereed. Alleen te Gent waren er volgens hun beweringenbO.OOOgeconcentreerd, waaronder cavalerie en artillerie. Ook lagen te Gent met kanonnen bewapende vaartuigen gereed, om bel kanaal naar Neuzen op te stoomen.» Aardappelen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de «tbans geldende maximumprijzen voor aardappelen niet alleen betrekking hebben op de aardappelen van den oogst van 1917, docb dat daaronder ook vallen de aardappelen van den nieuwen oogst 1918, welke thans in den handel worden gebracht. Onder geen voorwaarde is het derhalve toegestaan, noch ten opzichte der oude, noch ten opzichte der nieuwe (vroege) aardappelen van deze maximumprijzen af te wijken. Het gebeurde te Haarlemmer meer, waar door tal van militairen een scherpe contróle wordt uitge oefend over bet vervoer van graan. Een voerman komt aanrijden met zijn karretje. Hij wordt aangehouden door militairen, die hem vragen »Wat heb je daar in dien zak?'' nDuivenboonen", antwoordt ons boertje. De zak wordt afgeladen en in be slag genomen. De boer krijgt echter een bon voor den in beslag genomen zak, inhoudende 85 kilo booneD. Boertje is niets verstoord op de militairen. nHoort eens jongens", zegt hij, »ik begrijp het wel; jutlie moeten ook je plicht doen." Hij is nog blij, dat hij zijn in be slag genomen waar zal uitbetaald krijgen. Dat is wel een tractatie waard. En de daad bij bet woord voegende, tracteert bij de soldaten op een borrel. Boertje rijdt daarna goedsmoeds weg. Nadat bij vertrokken is, blijkt den soldaten, dat ze er fijn zijn tus schen genomen. De in beslag ge nomen zak bevat niets anders dan 85 kilo grint! Vandaag of morgen wisselt de boer zijn bon wel in Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Mei, in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 12 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Mei 1918 333 faillissementen tegenover 315 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Onder voorzitting van den heer v. d. Meiden vergaderde Maandagavond in hotel Reichmann bet Departement Amersfoort van de Maatschappij van Nijverheid. Na opening las de heer E. v. Vollenboveu de notulen van de laatst gehouden vergadering welke onder dankbetuiging werden gearre steerd. Ingekomen een brief van bet Hoofd bestuur, dat de Algemeene Vergade ring te Zwolle zal gehouden worden. Een dankbetuiging van den heer Wolter voor het ontvaogen schrijven. Een circulaire van het departement Deventer om aan de Jaarbeurs geen internationaal karakter te geven. De beer v. d. MeidenDe Jaarbeurs is een instelling om de Nederlandscbe industrie te bevorderen. Gebleken is, dat de Nederlandscbe Nijverheid hier van gretig gebruik maakt. Komt bet buitenland nu meedoen, dan verliest ze bet Nederlandsch karakter. De heer Fontein: Aan het deel nemen van de buitenlandscbe industrie, is voor de Hollandsche veel te leeren. Ze kan hare tekortkomingen zien en profiteeren van wat anderen gedaan hebben. De voorzitter merkte op, dat de Nederlandsche nijveren exposeeren oin te verkoopen en niet om te leeren. De heer Fontein: We zijn over het paard gebeurd. Er is geen concurrentie en we zijn alleen aangewezen op het binnenland. De heer Kemper stelde voor de motie eeuigsziris te wijzigen met bet oog op het buitenland. Dit werd aan genomen. Aan de orde komt vervolgens de beschrijvingsbrief voor de Algemeene vergadering te Groningen te bouden. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering werden gekozen de beeren E. v. Vollenhoven en v. d. Meiden, en tot hun plaatsvervangers de heeren Kemper en Korthals Altes. De heer E. v. Vollenboven werd gekozen tol afgevaardigde tot bet nazien der rekening en verantwoording over 1917. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den heer Krook vergaderde Handel en Nijver heid Maandagavond in bet gebouw van de Middenstands Credrietbank. De voorzitter huldigt de raadsleden, die de licbtprijzen in de laatste raads zitting niet in het belang der burgerij vonden. Hierna werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan we ontleenen, dat de opkomst der leden slecht was, dat het ledental 148 bedroeg en dat er veel actie isgevoerd inzake de prijzen van gas en electriciteit. Vervolgens bracht de penning meester verslag uit. Er is een batig saldo van 114.25*/». Bestuursvei kiezing. Herkozen de heeren Krook en Levy en gekozen de heer Martens. De heeren Krook en van Schaik werden tot afgevaardigden gekozen naar het middenstands congres te Haarlem. De vergadering was siectit bezocht-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1