DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Voorziening woningnood t De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp ter voorziening inden woning nood aangenomen. De rollen verwisseld! Men schrijft ons van de Gelderscbe grens Terwij! tot dusverre de smokkelarij steeds geschiedde van ons land naar Duitschland, ziet men thans het om gekeerde gebeuren. De aan dezen kant wonende burgers krijgen dagelijks van Duitschland aanbiedingen in meel, boter, eieren enz. Blijkbaar is men aan de overzijde beter van al die middelen voorzien dan in ons land, dank zij den aanvoer uit de Russische provincies. Ook het broodrantsoen is in Duitscbland met 100 gram ver hoogd. Hbl. Boycot van gemeenten door onderwijzers. Men meldt aan de »'s Hert. Ct.«: Het ligt in de bedoeling van de twee grootste onderwijzersorganisaties in ons land, den Bond van Ned. Onder wijzers en het Nederl. Onderwijzers- Genootschap om gezamenlijk en in vereeniging met andere zustervereni gingen een flink plan samên te stellen, waarbij alle gemeenten zullen geboycot worden, die naar hun oordeel geen voldoende salarisregeling willen vast stellen. Er zal dan een landelijk fonds komen, waaruit eventueel benadeelde sollicitanten worden bezoldigd. Zoo doende wil men de karige gemeenten, wat men noemt «droogleggen*. Kinderen naar buiten. Er bestaan plannen om 25.000 Nederl. kinderen uit de groote steden naar het platteland te zenden om daar van lucht, licht en wellicht betere voeding te genieten. Die plannen vorderen zeer goed. Aan een groot aantal vermogende personen en corporaties, alsmede aan de besturen van provinciën en tal van groote gemeenten worden aanzoeken om steun varzonden. Ook wordt getracht steun van het Rijk te krijgen. De maatregelen voor bet uitzoeken der kinderen en het aanwijzen der gezinnen zijn in volle voorbereiding. Geen dikke wollen stoffen voer den winter. Het verbod voor het maken van alle zware wollen stoffen voor den a.s. winter zal wel spoedig in werking treden, zoo dit al niet het geval is. Vandaar dat de meeste fabrikanten al reeds hun geheelen. wollen stofïen- vooriaad voor den herfst hebben uit verkocht, zoodat er alle mogelijke kans bestaat, dat het er in de wollen stoffen situatie voor den herfst 1918 treurig zal uitzien. Geen enkele fabrikant in Engeland neemt orders voor toekomstige levering aan, beweerde een groote afnemer. Als ze een kleine boeveelheid wol ont vangen voor doeleinden buiten mili taire behoeften, verwerken zij dit voor standkwaliteiten. Uit Engeland is niets meer ver krijgbaar dan wat nu nog in voorraad is en dit is niet veel. Manufact. Een vloot-offeusief der Entente aanstaande? In neutrale diplomatieke kringen, zoo heet het in de «Nowaja Petrograds- kaja Gaseta*, wordt veel over een aanstaand offensief der geallieerde vloten gesproken. De geallieerden heb dat hem alstoen het afbreken van allen omgang met Saartje tot voor waarde voor het schenken van hunne vergiffenis, door zijne ouders gesteld werd. Het antwoord dat hij nu op zijn brief kreeg, was hem dan ook des te meer onverwacht. De beer van Hermelo schreef hem namelijk, alleen zijne toestemming te hebben gegeven, omdat daarin het eenige middel bestond, om een aan klacht wegensontvoering eener minder jarige te voorkomeneen aanklacht die, aangezien bij in de termen van strafbaarheid viel, een veroordeelend vonnis ten gevolge zou hebben gehad. Tusschen twee kwaden moetende kie zen, had hij gemeend, tot dat te moeten besluiten, waaraan geen openbare smet verbonden was. Het huwelijk zou hij nochtans slechts als een onvermijde lijke formaliteit beschouwen. Voor zijue ouders moest bij niet alleen blijven wat bij nog was, maar hij moest zich bij zijne bekenden ook steedsals ongetrouwde voordoen. Opdat hij niet het een of ander bedrijf ging uitoefenen, dat de naam diea bij droeg ben n.l. besloten, het initiatief over te nemen. In de Engelsche havens zijn de intensiefste toebereidselen voor een vlootoflensief in vollen gang. Geweldige zeestrijdkrachteD, duikbootflotieljes, dreadnoughts en mijnzoekers van bet nieuwste type, waarvoor de mijnen geen gevaar opleveren, zijn in zekere havens geconcentreerd. De wereld zal in de naaste toekomst over den groot scbeepschen opzet der operaties tegen de Duitsche vloot in verbazing geraken. Terwijl een deel der vereenigde vloten den bewakingsdienst op de oceanen zal overnemen, zullen andere deelen actief deelnemen aan het offensief. Dames-schoonheidswedstrijd. De redactie van «Het Nieuwe Mode- blade is op de inderdaad kostelijke gedachte gekomen om de dames zelf eens uitspraak te laten doen over eenigen harer sexe, die in verschillend opzicht op bet zoo aanlokkelijk prae- dicaat «Schoont aanspraak mogen maken. Aanvankelijk had zij het wel zoo pikante plan gevormd allen abonné's om haar portret te verzoeken, deze in het «Modeblad* te laten reprodu- ceeren en dan een stemming te laten houden, wie harer den palm der schoon heid zou wegdragen. Doch zij stuitte op de onoverkomelijke moeilijkheid, dat hare lezeressen natuurlijk allen even knap zijn, zoodat een stemming om trent den voorrang beslist op een fiasco zou moeten uitloopen. Zij deed daarommaar neen, het is voor onze dames lezeressen veel verrassender, indien zij zelf in «Het Nieuwe Modeblad* van 15 Mei '18 lezen, op welke wijze de redactie van dit blad haar goeden smaak, haar kijk op vrouwelijk schoon voornamelijk, aan den toets der critiek wenscht te onderwerpen. Voor die onzer dames-lezeressen, die nog niet op dit zoo bij uitstek doelmatig en goed modetijdschrift ge abonneerd mochten zijn, brengen wjj in herinnering, dat Het Nieuwe Mode blad bij de administratie van ons blad is verkrijgbaar gesteld tegen slechts 85 cents |per drie maanden (6 num mers), franco per post 95 cents. De uitgevers. Het Menu van de Centrale Keu ken voor de week van 21 tot en met 25 Mei is als volgt samengesteld Dinsdag: Rijstebrij. Woensdag: Erwtensoep. Donderdag: Stamppot van Spinazie. Viijdag: Wordt nader bekend ge maakt. Zaterdag: Gort in karnemelk. Voor Dinsdag in te leveren 1 ons rijst, voor Woensdag 2 ons groene erwten, voor Donderdag en Vrijdag elk 1 K.G. aardappelen, voor Zaterdag 1 ons gort. Vrijdag: bonverkoop voor Dinsdag. Zaterdag: bonverkoop voor Woensdag. Wegens de toenemende werk zaamheden, wordt de vereeniging van directeur van den Keuringsdienst en van het Levensraiddelenbureau in den persoon van dr. De Boer hoogst be zwaarlijk. B. en W. stellen dus voor met de leiding van het Levensmiddelenbedrijf te beiasten den beer Kaan, hoofd commies ter secretarie, die reeds ge- ruimen tijd assistentie verleende aan de administratie van het bedrijf. Hij zal worden ter zijde gestaan door een benadeelen kon, was van Hermelo bereid, zooals bij hem verklaarde, bem eene zekere, nader vast te stellen som jaarlijks toe te leggen, om in zijne levensbehoeften te voorziendaar die behoeften aanmerkelijk grooter dan tot dusverre zouden zijn, nu het ouder lijk huis ophield hem te herbergen en de wet hem het onderhoud van eene vrouw oplegde. Die brief was in een zakelijken en koelen toon gesteld. Hij behelsde wel geen enkel verwijt, maar ook geen woord van leedwezen over het gebeurde, evenmin als eenig blijk van vaderlijke genegenheid. Zeer groot was de ontevredenheid van deu heer van Hermelo, genood zaakt te zijn tegen zijn wil en tegen zijne inzichten te handelen; dwang die het gedrag van Filip tot grondslag bad. Deze had daarmede willekeurig den band verbroken die vader en zoon voorheen vereenigden. Alles wat bij nu wilde doen, dat bleek ten duidelijk ste, was ter wille van den naam dien hij Fdip niet beletten kon te blijven dragen. De lectuur vm dies brief ontstemde politie-ambtenaar voor het justitieels gedeelte en een bezoldiging ontvangen van f3000. Om van de ervaringen van dr. De Boer te blijven profiteeren, stellen B. en W. voor hem te benoemen als adviseur van het levensmiddelenbe drijf. Verder zal hij zich geheel weer wijden aan den keuringsdiensten daar de melkvoorziening in studie nemen. Do heer L. A. baron van Itter- sum heeft op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verkregen als controleur der gemeente-belastin- gen alhier. De Schoolopziener in het arron dissement Amersfoort, de beer J.Stam- perius, zal in het vervolg weder des Woensdags van 2—3.30 op het Raad huis alhier over onderwijszaken te spreken zijn. De heer Schutte Nordholdt, directeur van het bureau voor maatscb. werk, staat no. 1 op de voordracht voor benoeming van directeur van het Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. De Afd. Amersfoort van Vrijzin nig Hervormden zal haar tweede gods dienstoefening houden op Maandag, 2e Pinksterdag a.s. in de Doopsgezinde kerk, waar als voorganger hoopt op te treden prof. Cannegieter uit Utrecht. Tot onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs te Oostwoud (N.-H.) is benoemd, onze stadgonoote Mejuffrouw R. Idzinga. Tegen een winkelier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der rookverordening en tegen zekeren B. wegens bet houden van een mest- verzameling. Zondag werden eenige jongens in de bosschen van de Treek bij bet nestjes-uithalen, verrast door den veld wachter. Den 13-jarigen J. H. kon de politieman te pakken krijgen. Proces verbaal werd opgemaakt en den vol genden dag zou de veldwachter komen vernemen, aldus het Utr. Nwsbl.'' naar de namen der andere jongens, 's Avonds vertelde de jongen dan het geval onder bet spelen met andere knapen, 's Nachts kreeg hem echter de schrik te pakken.'s Morgens stond hij op met schrikkoorts, hij zakte ineen en is spoedig daarop overleden. ïAmersf. Ct Donderdagavond werd ten over staan van de notarissen Knoppers en Bolk in het café «Het Boompje" ge veild het landgoed «De Snoeckbeuvel" aan den Arnhemschen weg, Gasthuis laan en Dorresteinschesteeg, groot 15.53.87 H.A. Het werd opgehouden op f 09.810. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 20 tot en met 25 Mei 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 69 Groene Erwten. 2 ons per persoon. Rijst2 Bak- en Braadvet1 Gort1 Kaas 20 plus 1 (indien voorradig) Harde zeep op bon 68 A 1 ons of 1 stuk per persooD. BokkiDg, bij voldoende aanvoer zon der inneming van bon. Filip ten zeerste. Hij maakte zich bittere verwijtingen van |zijne handel wijze, en hoe groot de liefde die hij Saartje toedroeg ook was, ware de gedane stap op dat oogenblik nog ongedaan, dan had hij zich voor zijne ouders verootmoedigd, en hoewel met een gewond hart, van Saartje's bezit afgezien. Hij zag in, dat er op geen verzoening meer te hopen viel, en het ouderlijk huis voor hem gesloten zou blijven. De Ibrief haar niet willende mede- deelen, trachtte hij, toen hij kort daarna Saartje ging bezoeken, den indruk voor haar te verbergen, door een opgeruimd gelaat te toonen. Al had hij evenwel nog zoo verdrietig gekeken, Saartje zou het niet opgemerkt hebben, want zij was zelve in eene slechte stemming en te veel vervuld met hetgeen hare ontevredenheid gaande maakte, om zich om die van Filip te bekommeren. Hare moedor bad haar juist van de beloofde geheimhouding, die bij de huwelijksvoltrekking in acht genomen moest worden, gesproken. Daar zij er zich een feest van gemaakt had, door Vleesch. Op de Varkensvleeschbon en wel 2 ons versch vleesch of 4 ons gezouten vleesch of 1 ons eenheidsworst (indien voorradig). Goedkoope melk. Op bon No. 6, tot en met 12 en wel van 19 tot en met 25 Mei 1918. Koffie. Van 16 tot en met 31 Mei 1918 op bon No. 29 eener koffie- en theekaart ons koffie. Aardappelen 2 K.G. per persoon. Olie. Ten einde ieder in de gelegen heid te stellen van deze bijzondere aanbieding te profiteeren wordt de gelegenheidsduur op bon No. 67a met eene week verleDgd. Men boude er rekening mede dat de bon geldig is voor 1 ons per persoon dus niet 1 d.L. (een ons is meer dan 1 d.L.) Kindermeel. Stagnatie in de ont vangst van dit artikel is oorzaak dat volgende week geen kindermeel kan worden verstrekt. Amersfoort, 15 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van '10 t/m. 16 Mei 1918. GeborenHubertus Joseph, z. van Hendrikus Sebastianus Flos en Grietje van 't Hoog. Johannes Andries, z. van Andries Gouw en Catrina Maria Geertruida Termaten. Reijer Marinus, z. van Reijer van de Zande eD Maria Krombeen. Odille Simonne, d. van Joseph Auguste Toetenel en Jeanne Odette Smet. Hendrika, d. van Antonius van Wage- ningen en Cornelia Johanna Verhaar. Huibert, z. van Levie Klein en Serlina Johanna Nathan Frank. Jannetje, d. van Willem Johannes van der Linden eu Antje Veenendaal. Piet, z. van Jan Speulstra en Catharina Hendrika Stol. Halbe, z. van Ale Roelof Veenstra en Rica Carolina Maria van Eek. JohanDa Maria, d. van Adriaan Hendrik van Nieuwkerk en Johanna Diters. Emile Leoard Charles, z. van Charles Nicolas Emile Gilliquet en Catherine Josephine George. Geertruida Gerritje, d. van Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Bernardin Prudent, z. van Henri Bastiaan Koevoets en Irena Coleta Coeckelbergh. Pieternella, d. van Marinus Catsmao en Pieternella Boo gaard. LambertaMargaretha Pieter nella, d. van Adriaan Bastiaan van der Klein en Klaasje van der Linde. Antonius Stepbanus, z. van Stepha- nus Rijk den Ouden en Agatba Theodora Swart. Bartholomeus, z. van Paulus Johannes van Wegen eu Barbara Maria van den Berg. Leendert, z. van Jacobus Hendrik Giljam en Adriana Berkeloo. Wul- fert Joban, z. van Gijsbertus Craanen en Johanna Antoinette van Apeldoorn. Hendrika Adriana, d. van Adriaan Huibert Vissers en Heodrika van Wageningen. Johannes Cornelis, z. van Cornelis Joseph van der Veer en Maria van Hartman. Elisabeth Maria, d. van Adrianus Meskes en Johanna Geertruida Pot. Ondertrouwd: Bernard Henri Daniël Meeuwissen en Katrijntje Meester. Johannes Brandsen en Cornelia Elisa beth Verboog. Antonie Buitenhuis en Angenita Elisabeth Snoeyerbosch. vrienden en vreemden in baar bruidstooi gezien en bewonderd te worden, was zij er ver af, genoegen met haar moeder's begeerte te nemen. «Je kunt je immers zoo mooi aan- kleeden, als je maar wilt*, had deze gezegd, maar alleen voor Filip en moeder, achtte zij dat de moeite niet waard. Nu zou het wel niet te beletten zijn, zich niet aan de belofte te houden, maar moeder Troost zag verder dan haar neus lang was. Het was geene zaak begreep zij, den beer van Hermelo geheel tegen zijn zoon in te nemen, door zijn verbod in den wind te slaan. Onterven kon hij hem wel niet, daar voor zorgde de wet, maar niemand verplichtte hem tot eene geldelijke toe lage, als Filip in staat was, door eigen arbeid den kost te verdienen. Er zat dus voor Saartje niets op, dan zich aan de belofte, die moeder gegeven had, te onderwerpen. Er werden nu dadelijk maatregelen tot de voltrekking van het huwelijk genomen. Weinige dagen later teekenden zij Nicolaas Heilygers en Francioade Graaf. Gehuwd: Petrus Hendrikus Smink en Catrina Johanna Wilhelmina Meijer. Arthur Franciscus Leopoldus Von den Busch en Hendrika Avina Ducha- teau. Cornelis Gaasenbeek en Maria Gijsbertavan Westerlaak. Gerardus Johannes Immink en Aartje Wijnen. Baan Pieter Muller en Grietje Ipenburg. Overleden: MariaLeonia Vanschoon beek, 37 jr., echtgen. van Hubert Joseph Helaers. Mina van der Wolk, 40 jrongehuwd. Jacoba Johanna Theodora van Putten, 14 jr. Maria Vet, 76 jr. echtgen. van Lara- bartus van der Veer. Gerardus Laseur, 6 weken. Geertruy van Noordenburg, 90 jr., weduwe van Nicolaas van Velsen. Johannes Cornelis Hendriks, 13 jr. Willem Levinus van der Linde, 20 jr., onge huwd. Leusden. Van 1017 Mei. GehuwdEsse Evertsen en Teuntje Knoppers. Geboren: Cornelis, zoon van Jan Hooijer en van Gerritje van Meer- veld. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeuxa voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,12l/t èa van 6'/i7'/> nnr; Zaterdags van 8'/j12uur. Aanvragen van Werkgevers op 16 Mei 1218. 1 kantoor- en maga- zijnbed. 7 meubelmaker. 1 banketbakker. 2 dienstbode. 1 fotograaf. 10 fabnekstimmer- lieden. 2 beeldhouwer. 4 borstelmaker. 1 huisknecht. 2 kapper. 1 klompenmaker. 4 balfw. meubelm. 1 musicus (violist) 1 plantsoenarbeider. 1 straatmaker- handlanger. 1 werkmeid. 1 wijnsteker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 16 Mei. 5 opperlieden. 1 rijwielhersteller. 2 schilder (huis). 3 schoenmakers. 4 sigarenmakers. 1 sigarensorteerders. 1 smeden. 21 slagers. 2 banketbakker. 1 boekbinder. 4 broodbakkers. 2 costuumnaaister. 2 dienstboden. 2 electriciens. 18 grondwerkers. 1 drukker. 2 hulp in de huish. 6 kantoorbedienden (mann.) 1 1 kelners. 2 kindermeiden. 3 kleermaker. 1 kok. 1 loodgieters. 2 loopknecht. 86 losse arbeiders. 2 mach.-bankw. 1 lompensorteerder. 1 magazijnknecht. pianopolitoerder. schippersknecht. straatmakers. stukadoors. timmerlieden tuinman. verstelnaaister. voeger. voerlieden. werkvrouw. winkelbedienden. winkeljuffrouwen. 2 timmerlieden (leerlingen). Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof Ne. 1. Tel. Int. 374. M ARKT.BERICHT. AMERSFOORT, 17 Mei 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f0.a f 00.Peren f0.—afO. Klei Aardapp. f 0.00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren fa fp. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f 00.50 a f 00.00. Zoetem. kaasfO.a f0. per 50 kilo. Hanen fS.a f5.Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f2.00 a f3.50 Gan zen f0. a f0.—Eenden fl.50 a f2.p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilae konijnen f0.a f0.Tamme fO.OO a fO.OO Duiven fl.00 a fl.50 paar. Magere varkens f90.a f150.Zeugen f150.a f250.Biggen f30.a f55.Drachtige zeugen f250.a f350.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f000.a fOOOO.Guste koeien f 000.a f 000.—. .Kalfkoeien f 000.-— a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f14.a f16. aan, en ter besterader tijd werd het gesloten. Onder de bestaande omstan digheden, werd bet als eene burgerlijke formaliteit beschouwd, en alleen in tegenwoordigheid van een paar be kenden der weduwe, Gerard Oudsteen en een vierde meerderjarige als ge tuigen van weêrszijden, voltrokken. Door haar bijzijn en raedeteekening, ratificeerde de weduwe baar toestem ming, terwijl die van Filip's ouders, uit de overlegde acte bleek. De plechtig heid was spoedig afgeloopen. Al het leed dat het ongenoegen van zijn ouders hem berokkende, werd vergeten, toen hij, na een korten tijd in de woning van zjjne schoonmoeder vertoeft te hebben, met Saartje weg reed, om een uitstapje naar het buiten land te maken. Reeds eenmaal had bij haar tot reisgenoot gehad, maar onder geheel andere omstandigheden, want toen was hij met vrees voor de scheiding vervuld, terwijl thans Die- mand bet recht had, zijne vrouw van zijne zijde te rukken. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2