Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BOEKENTAFEL. woedt. Bijna iedere minuut worden ook wij in Nederland door het doffe gebrom van het zware kanongebulder aan den schrikkelijken oorlog herinnerd. Wij, vrouwen in Nederland, smeeken Uwe Majesteit.... Z. M. Keizer.... Koning van enz. te willen bewegen in de diepte van zijn hart overleg te plegen of eene verdere voortzetting van dezen gruwelijksten aller oorlogen, die ooit gewoed heeft, werkelijk toe laatbaar is bij volkeren, welke zich Christenen noemen en volgelingen zijn van Hem, die ons allen liefheeft, die bijna '20 eeuwen geleden ons de Blijde Boodschap bracht: Vrede op aarde, in de metischen een welbehagenin wiens oogen bloedvergieten wreedheid, haat en wraak gruwelen zijn en wiens roepstem wij altijd door alles heen hooren«Vergeeft en U zal vergeven worden, Hoog boven het hoogste materieel belang, zooals de begrenzing der Staten, geldt het levensbehoud van menschen, geschapen naar Gods beeld. Uwe Majesteit, die de Landsmoeder zijt van het machtige Rijk, weet hoeveel nameloos leed er reeds geleden is en nog steeds dagelijks wordt in het leven geroepen, door zoovele jonge en oudere mannen te doen opolïéreri op het slagveld, op zee en in de lucht. Vroeger heerschten er welvaart, ge luk en voorspoed alom over het aard rijk, thans droefenis, wanhoop en ellende. Honderdduizenden moeders,vrouwen en dochters zijn thans beroofd van hare dierbaarste, zonen, mannen en vaders, of krijgen deze geheel of gedeelttlijk gruwelijk verminkt, verlamd, waan zinnig, stom, blind thuis en worden deze zeer beklagenswaardige schepsels, in plaats van vroeger de kostwinners, thans de hulpbehoevende bedeelden van hunne families en van den Staat. Wij smeeken den Almachtige, dat Hij Uwe Majesteit de kracht geve om het hart van Z. M. te bewegen tot het nemen van een voor Uwe en Zijne onderdanen zoo gewichtig besluit, om zoo spoedig mogelijk de vijandelijk heden te doen staken, en de zoo vurig gewenschte vi edesonderhandelingen te doen beginnen. Als deze eenvoudige, oprechte bede, een weerklank van diepgevoeld vrou wenleed, door millioenen vrouwen in de oorlogvoerende landen en daar buiten geleden, Uwe Majesteit bereikt, mogo dan Uw hart geleid worden zijnen geheelen invloed te wijden aan het vestigen van een spoedigen, duur- zamen vrede. God geve Uwe Majesteit de kracht dit te bereiken en de tegenwoordige en de komende geslachten zullen Uwe Majesteit zogenen als eene weldoenster der menschheid. Een gelijkluidend afschrift is ook gericht tot de Gemalinnen van alle Staatshoofden der oorlogvoerende landen. In naam van duizenden moeders, vrouwen en dochters moederland, noem ik mij met verscbuldigden eerbied, U. M. dw. dienaresse (w.g. A. E. DE JONG—JOHNS, Leidster van den Moederkring voor den Vrede". Rotterdam, Mei 1918. Vredehofweg 42. Z. K. H. Prins Hendrik is tweeden Pinksterdag als padvinder geïnstal leerd in een kamp te Soesterberg, waar ruim 400 padvinders uit Amster dam en een 100-tal uit Beilen, Utrecht en Zaandam, de feestdagen door brachten. ziD van haar man te handelen, maar zij had geen rust voordat zij Filip eens weder bad gezien. Niettegenstaande' hij er zich tegen verzette en in weerwil van Saartje's bezit, gevoelde Filip een groot leed wezen van zijn vader en voornamelijk van zijne moeder gescheiden te moeten voortleven. Hij was reeds met Gerard daarover in briefwisseling getreden, om dieDS raad in te roepen op boe- danige wijze het tot eene verzoening te brengen zou zijn. Zijn moeder's briefje was hem bijgevolg ten hoogste welkom en hij liet niet na ten spoe digste aan haar veizoek te voldoen. Den volgenden dag ging hij niet Daar de beurs en koos dat uur, wetende dat zijn vader alsdan uit was, om naar zijn ouders' huis te gaan. De wijze waarop hij lot haar geroepen was geworden stelde hem gerust wegens de ontvangst die hem bij zijne moeder te wachten stond. Werkelijk was die hartelijk. Zij betuigde haar diep leed wezen, wegens zijn gedrag, maar maakte hem geene verwijtingen. Zelfs beloofde zij haar best te zullen doen, Gekleed in de uniform der troep leiders, kwam Z. K. H. om 11 uur per auto uit Utrecht aan eo vond de jongens in een dichten kriDg om den vlaggeraast geschaard. Na bet algemeen saluut, deelde Z. K. H. mede, besloten te hebben, voortaan de uniform der vereeoiging te dragen, ten einde nog meer dan vroeger te doen uitkomen, dat Hij met hart en ziel padvinder wenscht te zijn en met de jongens wenscht te strijden voor hun mooie idealen. Hij wenschte dan ook als padvinder ge ïnstalleerd te worden en verzocht den voorzitter der afdeeling Amsterdam, dit te doen. Deze. de heer G. Tegelberg, ver klaarde het vooral een groot voorrecht te achten, biertoe te mogen overgaan, omdat Z. K. H. io de twee jaren, die Hij thans voor de padvindersbeweging werkt, zoo in alle opzichten getoond heeft de karaktereigenschappen te be zitten, waar de Padvinderswei van spreekt, zooals trouw, oprechtheid, ridderlijkheid en hulpvaardigheid. Hierna legde de Prins de padvin dersbelofte af, voor deze gelegenheid gewijzigd in »Ik beloof mijn uiterste best te zullen doen een goed Be schermheer 6D een trouwe Vriend te zijn voor alle padvinders.® Terwijl de tamboers en hoornblazers het algemeen saluut inzetten, werd Z. K. H. het insigne der vereeniging op de uniform gebecht, waarop een daverend gejuich van de 500 aan wezige jongens volgde. Na een rondgang door bet kamp werd het noenmaal gebruikt in de officierscantine bd 's middags een be zoek gebracht aan een vlaggeDspel der padvinders in de omgeving van de Stompert, waarna Z. K. H. om 5 uur weer naar Den Haag terugkeerde. Prins Hendrik is de tweede persoon van vorstelijken huize, die de pad vinders-uniform draagt, de koning van Spanje ging hem hierin reeds voor. Hbl. Agenda van de openbare ver- gadeiing van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Mei 1918, des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingeD. 2. BenoemiDg van een onderwijzeres aan school G en aan school F. 3. Benoeming van een regent aaD het Burgerweeshuis (vacature mr. B. J. F. van Vooist Vader). 4. Benoeming van een herscbattcr voor de dranklokaliteiten. 5. Voorstel om den heer Tj. Kiel- stra definitief aan te stellen tot leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymna sium. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de aan stelling van den heer L. Leopold als tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan het Gymnasium en de voor malige gemeentelijke H. B. S. 7. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging der Bouw verordening. 8. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de ver ordening betreffende het toelaten van kinderen tot lichtbeeldenvertooningen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitkeeriog van een schadevergoeding aan de aannemers van den nieuw aangelegden verbin dingsweg achter de Cavaleriekazerne. eene verzoening met zijn vader te bewerkstelligen. Zij zou al haar invloed op baar man gebruiken, om hem over te halen hem weder als kind aan te nemen. Nochthans liet zij hem niet de geringste hoop dat zijne vrouw in zijne familiebetrekking zou mogen deelen. Werkelijk bracht de moederlijke teederheid het zoo ver, den heer Van Hermelo te bewegen, Filip toe te staan ook tot bem te komen. Op baar aandrang vergunde hij haar, hun zoon te kennen te geven, dat bij de ouderlijke woning weder betreden mocht. De ontvangst die Filip by zijn vader te beurt viel, was evenwel minder hartelijk dan bij zijne moeder het geval was geweest. Hij zeide, dat zij het verdriet dat bij zijne beide ouders aangedaan had, met den man tel der liefde bedekken zouden, maar dat het huwelijk, waartoe hij het consent bad gegeven, uitsluitend om de straf te voorkomen voor zijne strafwaardige handeling, als niet be staande door hen beschouwd zou worden. Naar de wet was hij getrouwd, 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot instelling van een commissie tot onderzoek der jaar wedden en loonen der gemeente werklieden en ambtenaren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de loonen van de losse werklieden der gemeeete. 12. Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen inzake het mede tellen van dienstjaren voor de berekening van jaarwedden. 13. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders inzake de vaststelling van het salaris van den heer K. Kaan als directeur van het levensmiddelen- bedrijf en inzake uitbreiding van het politie-corps met een Inspecteur. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het toegestane crediet voor het bouwen van arbeiderswonin gen aan de Flierbeekstraat en Achter de Kamp te verhoogen. 15. Voorstel van Burgemeester eD Wethouders tot aankoop van wonin gen aan de Eemstraat. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement voor de Commisssie van Toezicht op de GemeeDte-Arbcids- beurs. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot opneming van tijde lijk kasgeld. 18. Voorstel van Burgemeester od Wethouders inzake de toekenning van subsidie aan de Vereeniging «Amers- foortsche Industrie- en Huishoudscb 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen voor leeraren aan het Gymnasium en de H. B. S. 20. Overlegging wetenschappelijke balans van het reservefonds pensi oenen op 1 Januari 1917 en bepaling van het ingevolge art. 5 der verorde ning in hel fonds te storten bedrag. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigingdergemeente begrooting dienst 1917 en dienst 1918. 22. Goedkeuring van de rekening en verantwoording vaD het Burgerlijk Armbestuur over 1917. 23. 4e Primitief kohier straatbelas ting, dienst 1917. 24. Ie en 2e gedeelte van het primi tief kohier inkomstenbelasting dienst 1918. 25. Ie suppletoir kohier inkomsten belasting dienst 1918. 26. 5e suppletoir kohier inkomsten belasting dienst 1917. 27.2e Primitief kobier rioolbelasting dieost 1917. 28. Staat van afschrijvingen wegens vertrek en overlijden, dienst 1917. Het Bestuur der afdeeling «Amersfoort® van het Ned. Bijbelge nootschap, heeft met ingang van 2 Juni, tot hoofd der Zondagsschool, uit gaande van bovengenoemde afdeeling, benoemd den heer Dj. A. G. v. d. Heide, Godsdienstonderwijzer; zulks in de plaats van den heer K. Teeling. Door de Liberale Unie daartoe uitgenoodigd, zal het 2e Kamerlid Jhr. R. de Muralt 7 Juni eene poli tieke lezing houdeu in Amicitia. Mej. A. M. van der Knoop, leerlinge der Huishoudschool alhier, slaagde voor diploma A (koken en voedingsleer),afgenomen doordenbond van Leeraressen bij Huishoudonderwijs te Amsterdam. De nieuwbenoemde Inspect! ice bij 't vakonderwijs Mevr. Leliman-Bos, was voor't eerst in deze functie werkzaam. Aangemoedigd door 't uitbundig succes van verleden jaar plaatste de Bioscoop «De Arend® wederom op haar programma de sensationeele film «Mogen wij zwijgen?® 't Is een geheel nieuwe uitwerking van 't eens gegeven maar zijne vrouw zou nooit door hen als hunne dochter erkend worden. Filip had een barden strijd in zijn binnenste; toch was de aantrekkings kracht te groot, om du hij er toege laten werd, niet in 't ouderlijke buis te verschijnen. Hij kwam er dan ook van tijd tot tijd. Zijne zusters lieten Diet na, hem een verwijt van zijne mésailliaDce te maken, en bevestig den van hare zijde, de geheele ont kenning van zijne vrouw. Eerst sprak hij Saartje niet van die bezoeken, om haar de onaangename bewustheid te sparen, dat hij alleen bij zijn ouders toegelaten werd. Maar bij gelegenheid van eene woordenwisseling iets dat boe langer hoe minder zeldzaam werd liet bij zich ontvallen, dat slechts voor haar, de deur van zijn ouder's huis gesloten bleef. (Wordt vervolgd.) thema, ten doel hebbende te wijzen op gevaren in onberaden huwelyken, meestal voortspruitende uit onwetend heid. De Medische Vereen, voor sex. Wetensch. te Berlijn verleende ook thaDS hare medewerking. Een verdere aanbeveling is overbodig. Mogen velen eene wijze les putten uit deze leer rijke film. 't Doet ons genoegen te kunnen melden, dat de Vereen, tot bestrijding der tuberculose de somma van f 373.43 ter hand gesteld kon wordeD, als batig saldo der uitvoeringen van «Jantje in Modderstad«. Het dividend der Amst. Bank werd in de Alg. Verg. van Aandeel houders vastgesteld op 12°/v. Voor den beer Jurgens werd als lid van den Raad van toezicht gekozen de heer J. Kalff GJzn. Te Amersfoort deden zich in eene week (15—22 Mei) 3 gevallen voor van diphteritis en 1 van typhus. Maandag 27 Mei wordt door de Amersfoortsche Muziekvereeniging directeur den heer A. L. Maas (onder leiding van den heer A.v.d. Branden) een concert gegeven in bet plantsoen, aanvang 8 uur. Programma. 1. Marach. The Steelking T. J. M. Clair. Ouverture. Mona Lisa Frederic Sali. 3. Wals. Sur Ie Lac Leman L. Langlois. 4. Fantaitie. La Dame Blanche Boiedieu. 5. Marsch. Marsch Militair Fr. Schubert. 6. Ouverture. Dans la Bruyere A. Govaert. 7. Wals. Dolores. Arr: par G. Wittmann. 8. Marsch. Colonel Bogey J. Alfort. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 27 Mei tot en met 1 Juni 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 70: Bruine boonen 2 ons per persoon. Rijst3 Bak- en Braadvet1 Havermout op bon No. 70a. Kaas 20 plus 1 (indien voorradig) op kaasbon No.2. Harde zeep 1 stuk per persoon op bon No. 68 A. Bokking (indien voorradig) op Gort bon No. 70. Vleesch. 2 ons verscb, 4 ons ge zouten of 1 ons eenheidsworst. Goedkoope melk. Op bon No. 13 tot en met 19 en wel van 26 Mei tot en met 1 Juni 1918. Koffie. Vanaf 1 tot en met 15 Juni 1918 op bon No. 30 ons koflie. Aardappelen 2 K G. per persoon. Olie. Ten einde ieder in de gelegen heid te stellen van deze bijzondere aanbieding te profiteeren wordt de geldigheidsduur op bon No. 67 met eene week verleDgd. Men boude er rekening mede dat de bon geldig is voor 3 ons per persoon, dus niet 3 d.L. Gedroogde fruit op bon No. 70 (groene erwten) 1 ons per persoon. Amersfoort, 24 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Nu bet broodrantsoen zoo klein is voor velen, is de verleiding te sterk om broodkarren ongemoeid te laten. Te Rotterdam werdeo 7 geplunderd. De politie trad krachtdadig op. Plechtig werd Donderdag de slag bij Heiligerlee herdacht, welke juist 350 jaar is geleden. Nu alom de krijg wederom hevig woedt, was er veel belangstelling voor deze plechtigheid. Met de overwinning te Heiligerlee was de eerste schrede gedaan zich van de SpaaDsche overheerscbing te bevrijden. Varia. Een Engelschman, die afgekeurd werd omdat hij «onder de maat" was, werd nijdig en merkte op dat bij toch zeker zoo groot was als wijlen Lord Roberts. «Ja, maar die was ook veldmaar schalk" merkte de dokter op. «Dat is nou juist bet wapen waar ik ook bij wou komen" antwoordde de recruut." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 10 t/m. 16 Mei 1918. GeborenMattbys, z. van Nicolaas Spaink en Antje de Bree. Henriëtle Anna, d. van Pieter Kortland en Johanna Looman. Johaunes, z. van JobanDes Arnoldus van Doornik bd Johanna Jansen. Maria Jacoba Gerarda, d. van Gerardus Johannes Toonen en Elisabeth van Wijk. Johanna, d. van Jan van Binnendijk en Martha Septer. Cornelia Sophia, d. van Gerrit Gouw en Sopbia Ruizen- daal. Lammert, z. van Jannis Kok en Jacoba Doornekamp. Greta Tetje Peternella, d. van Willem van Kleef en Alberdina Postma. Jannetje, d. van Gerrit Snijders en Jansje Veenen- daal. Roméo Edmond Jules Emile, z. van Jules Clement Rosa en Hélène Gerardine Catherine Guillelmine Coli- net. Petrus Gijsbertus, z. van Wilhelmus van den Bedem en Wil- helmina Agatha Versteeg. André Emile Ghislain, z. van Noël Omer Arthur Ghislain Servais en Marie Louise Emilie Ghislaine Oger.Teu- nis, z. van Wichert Timmer en Wil- helmina v. de Kuilen. Maria, d. van Cornelis Johannes v. deD Berg en Maria Mieremet. Jan, z. van Hen- drikus Wilhelmus de Lang en Margje Schipper. Johanna Maria, d. van Hermanus Martens en Antje Hoefsloot. Hendrikus, z. van Aart Brons en Geertruida Vermeulen. OndertrouwdWillem Jacob v. Elden en Annetta Hilligonda Ruijs. Nicolaas Jan Jeróme Bouvy en Maria Helena Johanna Schroder. Gehuwd: Jacobus Marinus v. Gaste ren en Johanna Maria Smeeing. Jacobus Bernardus de Koning en Eliza beth JaDtje Maria Wijk. Jan van Barreveld en Helena Gerth. Hen drik v. de Berkt en Jacoba v. Loveren. Pieter v. de Kooij en Elisabeth Kohier. Gerrit v. Ginkel en Elisa beth Koops. Willebrordus Alphonsus v. der Meijde en Sophia Mauten. Gerardus Johannes v. Ooijen en Jo hanna v. Veen. Overleden: Adriana v. Tweel, 14jr. Theodora Wilhelmina de Bruin, 8 mnd. Everardus Nicolaas Ever- sen, 66 jr., echtg. van Anthonia v. der Valk. Een als levenloos aan gegeven kind. Maria v. Smeding, 62 jr., echtg. van Willem v. Doorn. Betje Boersma, 17 jr. Janna Elisa beth Fierie, 82 jr., ongeh. Een als levenloos aangegeven kind. Catba- rina Cornelia Houtgraaf, 55 jr., echtg. van Gerrit v. Eist. Leusden. Van 17-24 Mei. Geboren: Martha, d. van Willem Tijmensen en Evertje van den Eshof. Ondeitrouwd: Jan Leijenhorst en Adiiana Spelt. Stoutenburg. Geboren: Hendrika Odina, d. van Melis Moesbergen en Grietje van Eg- dom. Dirkje, d. van Albertus van Daatselaar en Maartje Morren. Cornelia, d. van Frans Koudijs en Jannetje van Bruggen. Ondertrouwd: Marinus Druijff, 28 j. en Cornelia Lokhorst, 28 j. Onze kerkgebouwen doof E. J. Rothuizen. Uitgave Tech nische Boekhandel Arnhem. Door den heer E. J. Rothuizen Arnbemscb Architect is onder boven staand opschrift een brochure ge schreven, met het doel om meer be langstelling te wekken voor de architec tuur van, en de symboliek in het Gereformeerde kerkgebouw. Hoofd bedoeling is dan ook te trachten om aan uitgebreider kring beter inzicht te verschaffen in doel en bestemming onzer kerkgebouwen. Een werk als dit mag om deszelfs wille al dadelijk onze sympathie ge nieten. Immers we herinneren oris hoe Dr. Kuyper het was, die ods in zijn lijvig boekwerk «Onze Eeredienst® een reeks van beschouwingen gaf, het uit wendige in verband met het heilige van den dienst van God in het kerk gebouw betreffende. Reeds toen dit werk verscheen is in breeder kring over dit onderwerp gesproken geworden. Hier en daar was er zelfs een enkele die door middel van een lezing voor een of ander idee of plan wat meerdere belangstelling zocht te wekken. Het boek van Dr. Kuyper was echter nog al prijzig en nieuwe vraagstukken kwamen de ge dachten weer bezig houden, zoodat deze questie niet voldoende werd over dachten in de practijk gebracht Daarom juist doet Dhr. Rothuizen een goed werk hier thans door middel van zijn brochure nogmaals op terug te komen. Hij handelt achtereenvolgens over: de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2