BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. BOEKENTAFEL. hoedde schade is ontstaan. Do heer Kroes zette uiteen, dat zandverschuiving tengevolge van zwa- ren regenval schade en vertraging teweeg heeft gebracht, terwijl de heer Hofland erbij voegde dat men indertijd ten onrechte inbreuk maakte op de rechten van den huurder van een stuk land daar ter plaatse, zoodat men elders eerst moest beginnen met 't werk. Na goed keuring hiervan met alg. stem men kwam aan de orde: een voorstel tot instelling van een commissie tot onderzoek der jaarwedden en loonen der gemeentewerklieden en ambte naren. Dit voorstel werd vooral besproken door de heeren Overeem, Nijnatten en Hofland. De eerste meende, dat B. en W. wat laat den landelijken bonden van ant woord hebben gediend, terwijl de heer Nijnatten geen enkele bond of organi satie wilde uitsluiten en met allen wil overleg plegen, zeggende veel waarde te hechten aan de instelling dor be doelde commissie. De heer Hofland achtte't verkeerd een patroon en werk man uit 't vrije bedrijf op te nemen in bedoelde commissie. Wethouder Jorissen wees er op, dat de conferentie met de organisaties en de Pinksterdagen oorzaak zijn der ver traging. Ook vertegenwoordigers uit 't vrije bedrijf zijn noodig. terwijl elke organisatie uit hare groepen een af gevaardigde dient aan te wijzen, wien zij wil. 't Voorstel wordt in zijn geheel aangenomen met 18 tegen 1 stem. (Overeem). Het voorstel inzake de loonen van de losse werklieden der gemeente, wordt na ampele discussie aangenomen met algemeene stemmen. Hierdoor wordt besloten in te trekken 't raads besluit van 28 Met 1907, gewijzigd 28 Maart 1913, in te trekken alle be staande loonsregelingen en B. en W. op te dragen zich namens de gemeente aan te sluiten bij de bestaande of nader vast te stellen, door werkgevers en werknemers in het vrije bedrijf op- gemaaktecollectievearbeidscontracten, zoodat de daarbij vastgestelde arbeids voorwaarden ook zullen gelden voor allen, die, hetzij direct, hetzij indirect, voor de gemeente werkzaam zijn en niet vallen onder de bepalingen van het Wei klieden regiem ent, een en ander onder deze 2 voorwaarden: 1. dat B. en W. zich geen partij mogen stellen bij- en niet mogen deel nemen aan de onderhandelingen over het sluiten of wijzigen van contracten; 2. dat van elk besluit, waarbij B. en W. zich verbinden tot nakoming van een contract, daarvan kennis wordt gegeven aan den Raad, die de bevoegd- beid behoudt de overeenkomst voor de gemeente in zeer bijzondere omstandig heden onverbindend te verklaren. Het advies van B. en W. op de adressen inzake het mede tellen van dienstjaren voor de berekening van jaarwedden, wordt op voorstel des Voorzitters aangehouden. De voorstellen betredende de vast stelling van 't salaris van den heer Kaan als directeur van 't levensmid- delenbedrijf en de uitbreiding van 't politie corps met 1 inspecteur werden goedgekeurd, nadat de heer Hofland in een commissie vati advies steun aan den heer K. had willen toevoegen, en de heer Stadig op 't dure van 't be drijf had gewezen. De heer Nijnatten wenscbte een inspecteur van 't po litiecorps te nemen, vindende 4 inspec teurs wat veel voor ons stedeke. lie Voorzitter deelde die bezwaren niet en wees op 't moeilijke van de uitvoering der Rijkswetten. De beer Boer bleef adviseur, behield zijn salaris van f 3500.en de heer Kaan kwam later in zijn functie terug, nu tijdelijk vervangen door een commies ter secretarie. De voorstellen om het toegestane crediet voor het bouwen van arbei derswoningen aan de Flierbeekstraat en Achter de Kamp te verhoogen; tot aankoop van woningen aan de Eemstraat; tot wijziging van het Reglement voor de Commisssie van Toe zicht op de Gemeente-Arbeidsbeurs; tot opneming van tijdelijk kasgeld; inzake de toekenning van subsidie aan de Ver. «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool;» tot vaststel ling van jaarwedden en pensioens grondslagen voor leeraren aan het Gymnasium en de H. B. S de over legging wetenschappelijke balans van het reservefonds pensioenen op 1 Januari 1917 en bepaling van het ingevolge art. 5 der veroidening in hei fonds te storten bedragen 't voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1917 en dienst 1918 passeeren zonder discussie of h. st. den hamer des Voorzitters. Goedgekeurd werden de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1917; het 4e Pri mitief kohier straatbelasting, dienst 1917; het le en 2e gedeelte van het primitief kohier inkomstenbelasting dienst 1918; het le suppletoir kohier inkomstenbelasting dienst 1918; het 5e suppletoir kohier inkomstenbelas ting dienst 1917; het 2e Primitief kohier rioolbelasting dienst 1917, en de staat van afschrijvingen wegens vertrek en overlijden, dienst 1917. Nadat aan B. en W. machtiging was verleend om de buur te verlengen van 't land aan de V. P. N. werd enkele oogenblikken de openbare zit ting geschorst om over te gaan in een met gesloten deuren. Na heropening kreeg de heer Nij natten 't woord om't adres der Vrijz - Democraten toe te lichten, bedoelende 't raadsbesluit van 2 Mei betreileode den gemeente-winkel te herroepen. De argumenten der tegenstanders zooveel mogelijk weerleggende, wees bij op het noodzakelijke van te kunnen ingrijpen in de wantoestanden, welke 't gevolg zijn van 't enorme prijsop- drijven van artikelen op de vrije markt De heer Ooster veen wees er op, dat de heer Nijnatten de zaken verwarde en verkeerd zag, als deze meende die prijsopdrijving den winkelstand te moeten wijten. De schuld lag bij den kettinghandel. Het voorstel-Nijnatten voldoende gesteund komt in directe behandeling, hoewel de heer Hofland schorsing ver zocht. Deze gaf verder in overweging de distributie der bedoelde artikelen niet aan den Gemeente-winkel toe te vertrouwen maar aan den winkelstand, wat voordeehger en voor de burgerij meer gewenscht was. De Wethouder Veis Heyn zette uit een, dat in 't voorstel van B. en W. geen sprake is van uitsluiting of fnui king der winkeliers, alleen dat er gelegenheid zal zijn zoo noodig in te grijpen zooals nu met visch enz gebeurt. De heer Stadig achtte het absoluut verkeerd, een eens genomen besluit ongedaan te maken en d toelichting des heeren Nijnatten onjuist. Wethouder Veis Heyn sloot zich bij dit laatste aan, zich houdende aan de toelichting door B. en W. gegeven, geloovende dat de zaak op zich zelf sterk genoeg stond. De Voorzitter bad met genoegen gehoord, dat de heer Stadig 't ver keerde van deze wijze van werken had aangetoond. Het zal uitloopen op de vraag: is er een volgende vergadering op een meerderheid te rekenen, er verder op wijzende dat slechts machti ging gevraagd is voor sommige arti kelen. Het voorstel wordt ten slotte aan genomen met 9 tegen 8 stemmen. De heer Kroes zegt in een volgende vergadering op deze zaak terug te zullen komen. De vergadering werd hierna le half 12 gesloten. Distributieleiding Men schrijft uit Roermond aan den «Gelderlander» De klachten, welke tegenwoordig gehoord worden over de maatregelen, welke worden getroffen door de distri- butieambtenaren zijn legio. In Limburg geteelde aardappelen b.v. worden verzonden naar Groningen en Drente, terwijl de Limburgers aard appelen krijgen uit andere provincies. Als motief geldt dan, dat eerst de zand- en veenaardappelen moeten ver bruikt wordeo, waarna eerst kan worden begonnen met de distributie van kleiaardappelen. Zooals algemeen beweerd wordt is echter zulk op- en neerzenden absoluut niet noodig, doch de handelaar ver dient aan een weggezonden wagon aardappelen 120 gulden en slechts 30 gulden als de aardappelen ter plaatse gebruikt worden. In gevallen waar geen motieven kunnen aangevoerd worden, is het soms nog erger. Zoo waren door de gemeente Heel bij Roermond 20.000 K.G. koolraap aangevraagd, welke aan vrage werd ingewilligd. Niettegenstaande Limburg vol kool raap zit en le Heel zelf wel 100 000 kilo aanwezig zijn, arriveerden twee wagons koolraap uit Minnertsga (Friesland). Gemeentelijke varkensfokkerij. De gemeente Leeuwarden zal een groote varkeosmesterij oprichten. De dieren zullen worden gemest met afval dat door de stadsreiniging wordt bijeengebracht. Ersatzsigaren. Op de tabaksmarkt loopt bet ge rucht, dat de Minister een bepaling zal uitvaardigen, dat er geen sigaren, geheel uil tabak samengesteld ver vaardigd mogen worden, zoodat er in de sigaren een gedeelte Ersatz ver werkt zal mogen worden. De bedoeling is de industrie zoo lang mogelijk gaande te houden. Rijke ansjovisvangst. Een Zuiderzeevisscher, die langer dan 60 jaar aan de Friesche kusten zijn bediijf uitoefent, beeft nog nooit zoo'n groote ansjovisvangst gekend als nu. De beugen zijn vaak zoo vol visch, dat ze in één keer niet gelicht kunnen worden. Nu de prijs zeer hoog is, maken de ansjovisvisschers enorme zaken en is het baringvisschen geheel gestaakt. Vandaar, dat er zelfs in de Friesche kustplaatsen geen versche bokking meer te krijgen is. »N.Ct.« Van Gend en Loos. Naar men verneemt, zullen alle kantoren en bijkantoren van de ver schillende spoorwegmaatschappijen in ons land, waar bestelgoederen etc. aangebracht konden worden, worden opgeheven. Voortaan zal de aanneming en de verdere expeditie der goederen alleen door Van Geud en Loos ge schieden. Vrijdagmiddag werd het Alge meen Militaire Tehuis in de school Beekstraat geopend. Het Gymnastiek lokaal is hiervoor door de Gemeente tijdelijk afgestaan. Aanwezig waren de Battaillons- cornmandant van Depót VIII met den Luitenant-Adjudant, Ritmeester Gold- smidt, de Garnizoenscommandant, MajoorSark, Dr. Miedema, Wethouder Verhoef, het hoofd der school en andere belangstellenden. Even vijf uur nam de Garnizoens commandant het woord en zeide on geveer: Eenige dagen geleden kwam Dr. Miedema, Remonstrautsch Predi kant alhier, op mijn Garnizoensbureau de aangename mededeeling doen, dat het Algemeen Militair Tehuis was tot stand gekomen. Dit voorziet in een groote behoefte. Hier zijn, ben ik wel ingelicht, drie militaire tehuizen. Doch het garnizoen is zeer talrijk en hoe meer lokaliteit hoe beter. Hier is een tehuis voor militairen van alle ge zindten. Ons is opgelegd de taak van de militairen te maken flinke, krachtige soldaten. Maar nog een andere plicht hebben we te vervullen, n.l. te waken tegen de verveling van den soldaat. Hiervoor is sport, athletiek, huisvlijt, de cantine. De soldaat wil evenwel wel eens wat anders hebben dan de kazerne. Dithieris verkregen door samen werking van Burgerlijkeen Militaire autoriteiten op initiatief van de vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen. Ik ben grooten dank verschuldigd aan deze vereeniging, aan Dr. Miedema, aan de Gemeenteen aan het Hoofd der School. Ik boop, dat het Tehuis aan de ver wachtingen zal voldoen. Het ziet er keurig uit. Het is nog maar een. tijdelijk lokaal. Moge het dienen tot aangename verpoozing van den soldaat. Ik verklaar het Tehuis voor geopend. Hierna sprak dr. Miedema een woord van hartelijken dank aan den garni zoenscommandant voor zijn welwillend heid om het Tehuis te willen openen en aan de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden voor de subsidie. Wat bij gedaan beeft was slechts een staaltje van zijn burgerlijken dienstplicht. De militairen hebben zeker wel recht op onze sympathie en medewerking. Dit Tehuis is een monument van dank baarheid en achting. We zijn het Nederlandsche leger grooten dank ver schuldigd. De militair moet niet langer in de sfeer van de kazerne, maar in een gezonde, reine, rustige omgeving gebracht worden. We voeren geen concurrentie met de andere Tehuizen. Het is geen vergaarbak hier, doch alleen voor hen, die verlangen naar een rustig tehuis. Hel bestuur komt allen lof toe, vooral sergeant van Voorn, die zooveel heeft gedaan. De burgerij moet voelen, dal ze aan de militairen ontzaglijk veel verschuldigd is. Spreker eindigde met den wenscb, dat het Tehuis aan het doel mag beantwoorden. Sergeant van Voorn zeide: het is me aangenaam, dat het Tehuis geopend is en dankte allen die tot de totstand koming hebben medegewerkt. Wethouder Verhoef betuigde zijn dank voor de hartelijke woorden en hoopte, dat de pogingen mochten slagen. Tot 1 September 1918 kan dit lokaal in gebruik worden genomen, doch het is niet waarschijnlijk dat langer toestemming kan worden ver leend. Hierom hoopte hij, dat er in dien tijd wat anders komt. Hedenmiddag wordtin »Amicitia« den heer J. Stamperius, Schoolopziener in bet Arrondissement Amersfoort, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum door de onderwijzers uit het Arron dissement een geschenk aangeboden als bewijs van hoogachting en dank baarheid voor alles, wat hij voor het onderwijs heeft gedaan. Kerkconcert. De Alt-zangeres Mevrouw Johanna van HeusdenAldag zal Maandag avond 10 Juni in de Groote- of St. Joriskerk, alhier, een Kei kconcert geven met medewerking van den Haarlemschen organist Louis Robert. Voetbal. H. V. C. I ontvangt hier morgen achter «Rustoord" een militair elftal uit Harskamp. De Directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 52ste tijdvak gel dig is van 1 tot en met 7 Juni. Het menu van de Centrale Keuken voor de volgende week luidt. Maandag: Havermout. Dinsdag: Erwtensoep. Woensdag: Stamppot van zuurkool. Donderdag: Bruine boonensoep. Vrijdag: Stamppot van appelen. Zaterdag: Juliennesoep.' Voor Maandag moet ingeleverd worden de havermoutbon. Dinsdag de bon voor groene erwten, Woensdag en Vrijdag de bon voor aardappelen en Donderdag de bon voor bruine boonen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot en met 30 Mei 1918. Geboren: Nicolaas, z. van Cornelis Barel en Alida Johanna Harteveld. Geertruida Hendrika, d. van Hendrik van Ginkel en Hendrika Teunisje Brink. Evert, z. van Jacobus Oldenhof en Cilia Vreekamp. Hendrik, z. van Hendrik Hagebeuk en Johanna Frede- rika Tuithof. Maria Antonia, d. van Antoon van Beek en Alberta Jannetje Krijnen. Areke Egberdina, d. van Ares van Mameren en Johanna Peiro- nella Postbuma. Johannes Hendrik, z. van Klaas de Groot en Eva Maria de Groot. Johanna, d. van Frans Willem Meyer en Johanna van Ee. Alelda Adriana Maria, d. van Hendrik Wilhelmus Theodorus van de Pavert en Johanna Jacoba Scheffers. Ever- arda, d. van Willem van der Heiden en Hendrika Poort. Alida Johanna Cor nelia, d. van Dirk Doorn en Maria Alida Hei mes. Albertus Johannes, z. van Gerrit Floor en Jenneke Jantje Brink man. Antoon, z. van Geerard Maria Vermue en Frederika Wilhelmina Jo hanna Kamermans. Wouter, z. van Theodorus Joseph Bakkenes en Adriana Everarda Boersen. Ondertrouwd: Johannes Willebror- dus Flos en Johanna Christina van Tilburg. Henrikus Sandbrink en Joanna Christina den Ouden. Gehuwd: Johannes Brandsen en Cornelia Elisabeth Verhoog. Johan nes Martinus Marsman en Leentje Paulina Theodora Franke. Antonie Buitenhuis en Angenita Elisabeth Snoeyerbosch. Bernard Henri Daniël Meenwissen en Katrijntje Meester. Nicolaas Heilygers en FrancinadeGraaf OverledenLouwinus van Daal, 80 j., ongeb. Frangois Melckebeek, 36 j., geh. Arie Verboef, 77 j., wedn. van Lucia Meyer. Leon Vanrode, 39 j., gèh. Jannetje van de Kooij, 59 j„ wed. van Hendrik Doornekamp Willem van Haselen, 21 j., ecbtg. van Antonia Frederika de Vries. Hiltje Deen, 41 j., echtg. van Elisa beth Kaaijk. De groote oorlog. Uitgave A. W. Sijthoff s Uitgevers MaatschappijLeiden. Van militaire zijde is herhaaldelijk geschreven geworden over de wijze van oorlogvoeren der verschillende naties. Tot op heden had zulks bij zonderlijk in speciaal daarvoor be schikbaar gestelde rubrieken van onze dagbladen plaats, doch tbans is bij de uitgeversfirma A. W. Sijthoff te Leiden ook een periodiek verschenen, dat speciaal aan deze onderwerpen zal worden gewijd. Het stelt zich ten doel de belangrijkste episoden uit den wereldoorlog te beschrijven. De ver talingen zullen plaats hebben en de uitgave zal bezorgd worden ónder leiding van den oud-Luitenant-gene- raal W. A. T. de Meester. Van dit periodiek is thans de eerste aflevering verschenen en wel eene bewerking door F. J. B. Sanders, Kapitein bij den Generalen staf. Deze handelt over: »de winterveldtocht in Masuren«, ver dere afleveringen zullen bevatten be schrijvingen betreflende: de inneming van Luik, de slag aan de Marne, de val van Antwerpen en Maubeuge, de slag aan de lJzer enz. enz Het perio diek zal uitgegeven worden in eene serie van 12 deelen, elk deel ter grootte van ongeveer 5 vel. Prij3 per deel is f 0.75 tot f 1.25. Vooral in militaire kringen zal dit tijdschrift dat een soliden indruk maakt wel aftrek vinden. Toestanden en gebeurtenis sen door B Laarman. Uit gave P. NoordhoffGroningen. Reeds een twaalftal di ukken bleken van deze uitgave noodig. Dat pleit voor Laarman's werk. Voor hen die het niet kennendit boekje bevat eenvoudige lessen over de vaderland- sche geschiedenis voor bet vierde of vijfde leerjaar. Vooral vestig ik nog maals de aandacht op het »eenvoudig«. Dat juist maakt het boekje zoo uiterst geschikt voor onze scholen. De illustraties zijn keurig en vooral nu in de laatste tijden groote gekleurde platen zijn ingevoegd heeft het uiterlijk van dit boekje weer meer gewonnen. Ook deze oplaag zal evenals de vorige wel weer spoedig vei kocht zijn. Voorts behoeft goede wijn geen krans. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/*121/, en van 61/,7l/» mir; Zaterdags van 8'/i12'/s uur. Aanvragen van Werkgevers op 30 Mei 1918. 4 banketbakker. 1 dagmeid. 3 dienstbode. 2 electriciens. 10 fabriekstimmer- lieden. 1 beeldhouwer. 1 borstelmaker. 2 hulp in de huis houding. 1 kruideniers bedienden. 1 letterzetter. 5 jongens. 4 meubelmaker. 1 halfw. meubelra. 1 rijwielhersteller. 2 schilders (huis) 1 timmerman. 1 werkvrouw. 1 winkelbedienden. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 30 Mei. 1 banketbakker. 1 boekbinder. 4 broodbakkers. 1 costuumnaaister. 16 grondwerkers. 1 drukker. 1 huishoudster. 3 hulp in de huish. 6 kantoorbedienden (mann.) 1 kelners. 3 kindermeiden. 2 kleermaker. 2 kok. 1 letterzetter. 1 loodgieters. 1 loopknecht. 84 losse arbeiders. 1 mach.-houtbew. 1 machine-bankw. 1 machinist. 2 metselaar. 12 opperlieden. 1 schilder (huis). 2 schoenmakers. 3 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 1 smeden. 36 slagers. 1 schippersknecht. 3 steenhouwer. 1 stoker. 5 straatmakers. 4 stukadoors. 2 tuinman. 3 voeger. 3 voerlieden. 6 werkvrouw. 1 winkelbedienden. 3 winkeljuffrouwen. 1 zadelmaker. 1 veldarbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. M ARKTBERICHT. AMERSFOORT, 31 Mei 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen fö.a f00.Peren f0.—afO. Klei Aardapp. f 0 00 af 0.zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren fa fp. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f18.00 a f 18.00. Zoetem. kaas f 0a f0. per 50 kilo. Hanen f0.a f0.Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens fO.OO a fO.OO Gan zen f0. a f0. Eenden f 1.50 a f3.50 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen fl.a f2.Tamme fO.OO a fO.OO Duiven f120 a fl.50 paar. Magere varkens f 000.a f 000.Zeugen f 000.a f 000.Biggen f 00.a f 00.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f000.a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalf koeien f 000. a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 0.a f 0.00. Kalveren f 12.a f20 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen 00000 stuks Hoen dereieren 100 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportelagerij 000 biggen, 0 zeugen, 10 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2