NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 45. Woensdag 5 Juni 1818. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG: Aan onze Lezers. De nog immer stijgende papier- prijzen noodzaken ons tot het nemen van ingrijpende maatregelen. In stede van den abonnementsprijs of de prijzen der adrertentiën te ver- hoogen, hebben wij gemeend mede ia verband met het steeds kleiner worden van het aantal handelsannon ces de uitgave van ons W0ENSDA6- NUMMER voorloopig te moeten staken. Aocht echter bijzonder gewichtig nieaws te vermelden zijn, zoo zullen wij znlks per bulletin of extra nummer onzen lezers ter kennis brengen. DE UITGEVER. BEZIT. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afionderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zeilden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. AD VERTENTIRN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Mod kan met geld ontzaggelijk veel doen en voor menschen zooals wij, die er niet al te dik inzitten, is het wel eens aardig er over te praten. Eigenlijk gezegd, is zonder geld de poëzie des levens veel minder gemak kelijk te bereiken dan wanneer men over een zekere hoeveelheid kan be schikken. Want, wat is die poëzie wel beschouwd, anders dan zekere stem ming, die den mensch gelukkig of rampzalig zich doet gevoelen! Nu, als gij onophoudelijk u moet inspan nen om tenminste zoo veel geld £ij elkander te scharrelen, dat ge het leven kunt houden, dan blijft er niet veel gelegenheid over om uw ziel bezig te houden met dingen van boo- gere orde, die verheffen en veredelen In onze jeugd werden wij, ais we zekere naïve betuigingen van verwon dering over ongelijke lotsbedeeling niet konden weerhouden, nog al eens gepaaid met de tegenstelling van den rijken, zieken man, die geen vrede heeft met zijn naaste betrekkingen en het leven ellendig vindt, en den ge- gezonden, armen werkman, die door vrouw en kinderen wordt bemind en in die. liefde het hoogste loon vindt voor zijn trouwe zorgen. Opperbest, en het kostte ons geen moeite tus- schen die twee de keus te bepalen. Maar, er zijn ook rijke, gezonde men schen, die ook liefde en achting in ruime mate verdienen en genieten en wier geld hen in staat stelt, hun leven zoo te veraangenamen, dat het baast jammer is er mede le moeten uit scheiden. En, laten wij, om niet misverstaan te worden, er terstond dit bijvoegen Wat wjj onder veraangenaming des levens begrijpen, is niet in de eerste plaats de verboogiDg van het weelde- genot, de voldoening aan de klimmende eischen eener steeds meer verfijnde en in die eischen niet zelden zeer grillige beschaving. Wij wenschen op den voorgrond gesteld te zien, dat ons persoonlek geluk, onder alle omstan digheden, afhangt van de mate waarin wij dat van anderen helpen bevorde ren en dat zij, die door hun onthouding toonen, dat nog niet te begrijpen, omdat zij er nooit ervaring van heb ben opgedaan, op den verkeer den weg zijn. Cat ontneemt aan den anderen kant Diets aan de liefelijkheid van geoorloofd zingenot; de eeredienst van het schoone veredelt het gemoedsleven evenzeer ais die van het goede Nu zou het we! treurig zijn als hij, die weinig of niets bezit, ook uitge sloten zou zijn van die aankweeking van het hoogste in den menscb. Ook dé arme kan genieten, ook hij kan het geluk van anderen vermeerderen, en beeft hij dat gedaan, in de male zijner krachten, dan is op hem de uitwerking volmaakt dezelfde, als die ondervonden wordt door den million- nair, die een gave, van welke geheel de wereld gewaagt, ten beste geeft voor een nuttige instelling. Het pen- uingske der weduwe, wij berinneren het ons, had in het oog des Meesters iiooger waarde dan de met veel ver toon in de offerbus gestorte giften der aanzienlijken. Dat lag grootendels ook aan de min-edele bedoelingen der laatstgenoemde gevers. Maar is het nu niet heerlijk, als iemand een hart beeft, dat warm klopt voor het geluk zijner medemenscben, en zijn middelen hem veroorloven, aan dien drang tot weldoen gehoor te geven? Elk talent, elke begaafdheid, waarmede de mensch bedeeld is, tracht zich te ontwikkelen, dat is een be hoefte en men is gelukkiger naarmate deze meer kan worden bevredigd. Welnu de hoogst begaafden onder onze natuurgenooten, zijn zij, die liefde bewijzen en er is geen neiging, welke voldoening onzer nader brengt aan het ideaal. Maar welk een zegen is het dan ook, in het bezit te zijn van hetgeen noodig is om veel goed te doen; niet, om met volle handen geld te strooien over armen en lijdenden, want dat helpt niets en kan slechts teleurstelling baren, doch om op ver standige wijze de bouwstoffen aan te brengen, die moeten dienen voor de voltooiing van de maatschappelijke stichting, aan welke de opvolgende geslachten hun vlijt en kennis, maar bovenal hun hart hebben te geven en waar elk volgend gedeelte beter en hechter moet zijn dan wat vroeger werd bijgewerkt. bedreigingen van de Duitschers tegen de Nederlandsche Regeering de order uitvaardigen, dat geen Nederlandsche schepen, behalve zeil en visscbers- schepen zee mochten kiezen. Men moet opmerken, dat, terwijl de geallieerden goede prijzen voor de overgenomen Nederlandsche schepen betalen, Üuitschland alle zeevaart weigert toe te laten en aldus niet alleen de Nederlandsche reeders ruï neert, maar zijn best doet de Nederl. bevolking uit. te hongeren. Verkoop van zilver boven den maximumprijs. De politie te Utrecht heeft een beambte der Spoorwegen aangehouden, die. guldens had verkocht boven den maximumprijs, t.w. voor f 1.05 per stuk. De verdachte had voor verschil lende personen guldens in dépdt, met de opdracht ze voor hen le veifcoopeu met winst. O.a. had ook een banket- bakkeiszaak guldens gegeven voor dit doel. Afspraak was, dat de geheele partij verhandeld zou worden in een lunchroom, waar zich opkoopers zouden bevinden, die het zilver over de Duit- sche grens zouden transporteeren. Met die bestemming voor het geld werden de guldens althans verhandeld. De recherche had er echter lucht van gekregen en bevond zich in de lunchroom, waar de overdracht zou plaats vinden. Het geld, een kleine f3000, werd daar in beslaggenomen en de verkoop aldus verijdeld. U. D. Duitschland en onze voedselvoor ziening. Reuter verneemt, dat de Duitschers alles doen, wat zij kunnen, om te beletten, dat Nederland de voorraden ontvangt, welke de geallieerden te zijner beschikking hebben gesteld als gevolg van bet overnemen der Nederl. schepen en verschillende vroegere on derhandelingen. Zoo werd aangeboden, dat de »Ken- nemerland« met levensmiddelen naar Nederland zou komen op voorwaarde, dat een ander schip Nederland zou verlaten. De Duitschers weigerden echter eenig verkeer vaD Nederl. koopvaardij schepen toe te laten en wegeDS de Namens de S. D. A. P. sprak gisteravond io Amicitia de heer F. W. N. Hugenholts, candidaat in de kieskring Utrecht, over De a.s. ver kiezingen. Te 8 uur opende de heer Mebius de vergadering en gaf bet woord aan Jen spreker. Deze zeide, bij de Burgerlijke Par tijen schijnt ontmoediging te komen. Hij geeft nu aan hoe de burgerlijke partijen er voor staan. Ze gaan in aanzien achteruit, en geen wonder. Wij zijn de eenige partij, die de uit spraak van de kiezers niet behoeven te vreezen. Stellen de arbeiders zich op 3 Juli de vraag, vanwaar de oorlog, dan zullen ze hun vonnis vellen. De meesten van u hebben het kapitalisti sche stelsel gekend met al zijn kwaad. De Tweede Kamer heeft steeds ge tracht den oorlog buiten het land te houden. Wij hebben Cort van der Linden gesteund, zelfs Posthuma, zoo lang hij gehoor gaf aan de eischen van de georganiseerde arbeiders. Pas toen hij aan den leiband van Treub liep, lieten wij hem los. Waarom wij voor de mobilisatie uitgaven hebben gestemd? Omdat deze voor ons land noodig waren. Wij moesten onze toe vlucht nemen tot leger en vloot om ons land buiten den oorlog te houden. Nederland is een begeerig plekje grond voor Duitschland en Engeland uit een strategisch oogpunt. Wij moe ten op wacht staan om alarm te kunnen blazen. Hierom hebben we. hoewel met grooten tegenzin gestemd voor de mobilisatie credieten. Wij hebben de toekomende jaren in de Kamer een zwaren strijd te voeren. Wij hebben een groot politiek belang bij het algemeen vrouwenkiesrecht, hierom ijveren we er voor. Spreker behandelt nu bet beleid van minister Posthuma. Veel kon niet anders, doch groote fouten heeft hij gemaakt, omdat hij geen Sociaal De mocraat is. Het kapitalistische stelsel beeft hij niet durven wegnemen. Het praktisch program van de S. D. A. P. wordt nu besproken; uit breiding van Staatspensioen, grooter successierecht, oorlogswinstbelasting, herziening grondbelasting, enz. Naar alles wat ik u heb geschetst, kiezers, weet ik, dat uwe keuze zal zijn rood. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Wel werden twee vragen gesteld, de broodkwestie en het militairisme betretiénde. Zangkoor „De kleine Stem". Alhier is opgelicht een kinderkoor: »De kleine Stemt. Het is een onder- afdeeling van »De Stem des Volks«. Directeur is de heer H. van Rbeenen. Het bestuur bestaat uit A. Paats, voorz. C. Seves, secr. en mej. Overeem pen ningen. De heer J. Stamperius, Scbooi- opzienerin het Arrondissement Amers foort, herdacht Zaterdag 1 Juni zijn 40-jarige werkzaamheid bij bet onder wijs, Dit feit lieten allen, die bij het onderwijs betrokken zijn niet onge merkt voorbijgaan. Een tijdje geleden had zich nl. een commissie gevormd bestaande uit hoofden van scholen en onderwijzers, die besloten den jubilaris te huldigen. Dit nu geschiedde 1 Juni in de groote zaal van Amicitia. Aan wezig waren veie onderwijzers en onderwijzeressen, Hoofden van scholen, de Wethouders Verhoef en Vels-Heijn, Leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. oud-collega's uit Amster dam en vele vrienden van den jubilares. Even twee uur nam de heer E. Lin- denhovius het woord en zeide, dat het doel van deze bijeenkomst is de heer Stamperius een bewijs te geven van waardeering voor zijn arbeid en van sympathie voor zijn persoon. Hierua sprak de heer Onvlee uit Baarn een woord van hulde. Hij roemde de rechtvaardigheid, den ijver, de takt en de belezenheid van den heer Stamperius. We gevoelden be hoefte, aldus spreker, dezeo dank om te zetten in een daad, een huldeblijk (een burean-ministre). We hopen, dat u het nog lang gebruiken moge. De heer Kielstra, Schoolopziener te Utrecht, sprak namens de Vereeniging van arrondissement Schoolopzieners. Verder spraken nog de heeren Prins, van Buitenen, Jansen, die zijn onpar tijdigheid roemde, Hazendonk, Lem uit Amsterdam, Veen, v. d. Enst, v. d. Ley, zijn oud-leermeester, thaDS Directeur van de Haarlemsche kweek school, alsmede de oudste broeder van den jubilaris. Deze dankte allen voor de waardeerende woorden, doch had een bedenking, nl. dat het wel wat al te mooi was gemaakt. Een groot aantal bloemen en een prachtige krans werden aangeboden, benevens nog een teekening van den Amersfoortschen toren door de leerlingen van de nor maalschool hier, vervaardigd door den teekenleeraar, den heer v. d. Klein. Eenige dames en heeren zongen ter afwisseling een drietal liederen, in gestudeerd onder leiding van den heer Hazendonk. Te 5 uur was de plechtig heid afgeloopen. Kerkconeert. Maandagavond 10 Juui a.s. zal in de Groote of St. Joriskerk, alhier, een Kerkconeert gegeven worden door de zangeres Mevrouw Johanna van Heus- denAldag, met medewerking van den Haarlemschen organist Louis Robert. Mevr. van HousdenAldag is de gelukkige bezitster van een prachtige getimbreerde altstem die zoowel in de hooge als de lage tonen vol en weelde rig klinkt eri in de groote ruimte van het Kerkgebouw heerlijk tot zijn recht komt. Waar zij zich de medewerking heeft verzekerd van den bekwamen Haarlemschen organist Louis Robert kan men bij voorbaat verzekerd zijn van een uitvoering die in alle opzichten zal voldoen aan de eischen die aan een Kerkconeert gesteld worden. Het programma vermeldt liederen van Hasse, Bach, Brahms, Wolf, Mortelmans, Nicolaï en Zagwyu; orgelwerken van Pachelbel, Bacil, César Franck en Sigrid Karg-Elert. De officier van gezondheid 2de kl. N. A. Arkema, van hel militair hospitaal alhier, is overgeplaatst bij het veldleger. Mejuffrouw M Ouwerkerk slaagde Zaterdag te Utrecht voor het examen voor onderwijzeres. Bij de gistereD in het ge.bouw Gemeentewerken gehouden aanbe steding der electrische installatie in de 167 woningen eri 3 winkeltiuizen der gemeente aan den Woestijgerweg werden ingeleverd 41 biljetten, waarvan twee van onwaarde. Hoogste was Loyitiga en Co., Den Haag, met f 22.220 en laagste J. W. Bikker. Rotterdam met f 10.450. De heer D. Langereis slaagde voor het examen in de gemeente administratie, afgenomen vanwege de Ned. Vereeniging voor Gemeentebe langen. Jhr. rar, dr. Van Beresteyn zal Donderdag 20 Juni een politieke lezing houden in de groote zaal van Amicitia. De directeur-generaal der poste- lijen en telegrafie acht liet noodig, de aandacht van het publiek er op le vestigen, dat de overkomst van de telegrammen binnen een normaal tijdsverloop niet kan worden gewaar borgd. Het zeer drukke telegraafver- keer is oorzaak, dat door ophooping meermalen per dag belangrijke ver tragingen niet kunnen worden onder vangen. De Directeor van het Levens middelen-Bureau bericht dat de hoe veelheid Sago welke deze week wordt verstrekt niet bedraagt 4 oos, doch 0.4 ons. Amersfoort, 4 Juni 1918. De Directeur K. KAAN Jz.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1