HIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. EENE NIÉSAILLIANCE. No. 46 Zaterdag 8 Juni IM8. VERSCHIJNT WORNSDAG EN ZATERDAG. Aan onze Lezers. De nog immer stijgende papier- prijzen noodzaken ons tot het nemen van ingrijpende maatregelen. In stede vnn den abonnementsprijs of de prijzen der advertentiën te ver- hoogen, hebben wij gemeend mede in verband met het steeds kleiner worden van bet aantal handelsannon ces de nitgave van ons WOENSDAO- NUMMER voorloopig te moeten staken. Mocht echter bijzonder gewichtig nienws te vermelden zijn, zoo zeilen wij zulks per bulletin of extra nummer onzen lezers ter kennis brengen. DE UITGEVER. DE OORLOG. BINNENLAND. ^1E-CrirJXJE,T02ST. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afionderlq ke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een internationale socialistische conferentie. Reuter verneemt, dat Hjalmar Gran ting, president van de Zweedsche Soc.- Dem. Partij en Troelstra, voorzitter van de S.D.A.P. in Nederland, uit- genoodigd zijn de jaarlijksche corife- rentie van de Biitscbe Arbeiderspartij, die 26 Juni en de twee daarop volgende dagen gehouden zal wordeD, bij te wonen. Een bijzondere bespreking zal gewijd zijn aan de internationale vraag stukken. Na de conferentie zullen Albert Thomas en Vandervelde, die eveneens genoodigd zijn, naar Paiijs vertrekken, waarschijnlijk vergezeld door Bi anting, Troelstra, Arthur Henderson en Ca' mille Huysmans, teneinde beschikkin gen te bespreken met het oog op een mogelijke internationale socialistische conferentie te overwegen. Japanscbe vredesvoorspelling. Een Japanscbe Sjinto-pi iester tieedt als profeet op. Hij heet Seihasji Ko- mosjita en zijn tempel staat te Ottake, niet ver van Tokio. Zijn profetie luidt: De Europcesche oorlog zal tot Sep tember 1918 duren. De algemeeue vredesonderhandelingen zullen in No vember beginnen en in Maart '1919 eindigen. Het is mogeljjk, dat zij riiet lot een resultaat leiden en dan duurt de oorlog nog een jaar langer en zal dus de vrede in Maart 1920 worden gesloten. Het zal echter slechts een vrede vooi 2 jaron zijn, want in Februari 1921 zal een nieuwe, groote oorlog ontbranden, waarin Japan tegen 3 wereldmogendheden zal te strijden hebben. Deze oorlog zal 3 jaren duren. De profeet Komosjita beroept zich er op, dat zijn vroegere voorspellingen betrelfende den Russisch-Japanscben oorlog van 1904'05 en den tegen- woordigen oorlog steeds uitgekomen zijn. Wij zullen zien Aan beide zijden hetzelfde. Naar* aanleiding varr de besprekin gen der beide Keizers in het Hoofd kwartier op 13 Mei 1.1. en de ver nieuwing van het Duitsch-Oostenrijk- Hongaarsch bondgenootschap, waartoe aldaar de grondslagen zijn gelegd schrijft de Oostenrijksche «Arbeiter Zeitung" van 14 Mei onder den titel «Bondgenootschap of Volkerenbond?'1 o.a.«Wanneer Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije zich aaneensluiten tot een duurzaam politiek, militair en economisch bondgenootschap, dan za de Entente hetzelfde doen. Bondge nootschap zal tegenover bondgenoot schap staan en dat beteekent de blijvende verdeeling van de wereld in twee vijandelijke kampen, den be- wapeningswedstrijd na den oorlog den economischen oorlog, een blijvend oorlogsgevaar. De Volkerenbond daar entegen, dat is de vereeniging van alle volkeren tot een nieuwe gemeen schap, het verdwijnen van vijandschap tusschen de volkeien, de nieuwe economische samenhang tusschen alle landen, de internationale ontwapening, de beslechting van alle geschillen tusschen de Staten niet. door het recht van het geweld, maar door de macht vau hel recht." Onder geheel denzelfden titel schrijft Pierre Renaudel een artikel in het Fransche blad «l'Humanrté" van 24 Mei. Na er aan herinnerd te hebben, dat van oflicieele Duilsrhe zijde be toogd is, dat de vrede duurzaam zal zijn tengevolge van de vernieuwing van het bondgenootschap van Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije, schrijft Pierre Renaudel«Zullen de Gealli eerden deze gelegenheid niet aan grijpen om te verklaren, dat duur zame vrede slechts mogelijk zal zijn, wanneer de volkeren in plaats van de bondgenootschappen van geweld en van evenwicht stellen uen Volkeren bond, die zoowel voor de groote als voor de kleine nationale groepen zal brengen het recht op het bestaan en op de vrijheid? Is het niet deze vrede, die uit den oorlog moet voortkomen De „Ncderlanilsche Anti-Oorlog Raad" op 1 Augustus a.s. De groepen van den N. A. O. R. en de afdeelingeu van «Vrede door Recht» hebben in eene onlangs te 's-Gravenhage gehouden vergadering besloten, dat ter gelegenheid van 1 Augustus a.s. eene algemeene propa ganda over geheel het land zal worden gevoerd, eenigszins in den trant van de propaganda, die twee jaar geleden in 1916 opdenzelfden datum plaats bad. Deze propaganda strekte om te l) Herhaaldelijk blijkt bij het lezen van be schouwingen in ae pers der beide oorlogvoerende partijen, dat men aan de beide zijden over een zelfde vraagstuk geheel dezelfde opvatting ver kondigt, zoodat men sterk onder den indruk komt dat aan beide zijden stroomingen bestaan, die over bepaalde vraagstukken zonder eenigen twijfel tot volledige overeenstemming zouden kunnen komen. Het Bureau van den N.A.O.R. nu stelt zich voor onder bovenstaand hoofd van tijd tot tijd de aandacht op dergelijke overeen stemming te vestigen. herinneren aan het uitbreken van den oorlog op 1 Augustus 1914 en allen op den verjaardag van dezen dag te herinneren aan de lessen, die de oorlog heeft geleerd en van allen aandacht te vragen voor het werk der vredes beweging, die tracht den oorlog te voorkomen. Gemeend wordt, dat ook dan deze propaganda het best een algemeen resultaat zal afwerpen, indien op straat en elders wordt verkocht eene vredes- bloem Welke bloem dit zal zjjn, wordt nader bekend gemaakt. Zooveel mo gelijk zal getracht worden, dat in alle gemeenten van ons land op 1 Augustus 1918 deze bloem wordt vei kocht, ter wijl bij den vei koop zullen worden aangeboden eenig propagandistisch ge schrift, dat het karakter en het werk van den N. A. O. R. nader in het licht stelt en een ieder opwekt tol deelneming of ondersteuning van dien arbeid. Tevens zal op de gewone wijze ge tracht worden door groote aanplak biljetten overal aandacht voor den bloemenverkoop, direct en indirect voor het streven van den N. A. O. R. te vragen, terwijl met 1 Augustus a.s. de reclameplaat die voor den N. A. O. R. is geteekerid door den heer A. M. Luyt te 's-Gravenhage, algemeen zal worden verspreid. De N. A. O. R. hoopt, dat bij deze verspreiding eene gelijke bereidwilligheid zal mogen wor den ondervonden directie's van mid delen van verkeer, van hotels, van bioscopen en van groote fabrieken als in vorige jaren bij gelijke pogingen het geval was. Tevens zijn plannen in voorbereiding om io de eerste dagen van Augustus eene openluchtmeeting te houden in de onmiddelijke oabijbeid van 's-Gra venhage. Wat elk der groepen en afdeelingen io ons land zal doen teneinde deze 1 Augustus-propaganda te doen slagen is nog niet vastgesteld. In dat opzicht heeft elke groep en afdeeling vrijheid van handelen. Verwacht mag echter worden dat in alle plaatsen voldoende opgewektheid zal heerschen om den propaganda-arbeid ter band te nemen en dat daardoor zal worden bereikt, dat op 1 Augustus a.s. over geheel het land aandacht zal worden gevraagd voor den arbeid van den N. A. O R. en van «Vrede door Recht» en van de vredesbeweging in het algemeen. De guldensuood. De diiectie vau de gemeentelijke electricileitswerkeD, te Amsterdam, laat bij de Rijks munt 30.000 geel koperen penningen vervaardigen ter grootte van een gulden, voor den guldensme ter geschikt. Deze penningen zullen bij de G. E. W. verkiijgbaar worden gesteld tegen den prijs vau f 1.027). Het bedrag van 2'/» cent vertegen woordigt een aandeel in de aanschaf- fingskosten. «Hbl.n Algemeen hoort men, dat de rupsenplaag zich in den Haarlemmer meerpolder duchtig doet gelden in de vruchtboomen. Sommige boomen worden letterlijk kaal gegeten. Wel eigenaardig, dat het verschijnsel ziöh vooral bij de appelboomen ver toont, en zeer weinig bij de peie- boomen, waardoor het kwaad dubbel gevoeld wordt, daar de appelboomen wel en de pereboomen zoo goed als geen vrucht leveren dit jaar. De weinige kersen, die in de Betuwe na de nachtvorsten in den bloeitijd op het hout zijn gebleven, worden thans door de droogte geel en vallen meerendeels af Het gewas zal over het geheel, enkele jonge boomgaarden uitgezonderd, zeer schraal zijn. In Groningen en Gelderland heeft bet de laatste nachten sterk gevroren. De veldgewassen hebben er erg door geleden. 19) Dat was wat zij op stoffelijk gebied tegen haar schoonzoon in te brengen had; terwijl zij teleurgesteld was ge worden in de verwachting die zij gehad had dat Saartje, na verloop van eenigen tijd, in den kring waartoe Filip behoorde opgenomen zou ge worden zijn. Dat was niet gebeurd. Zelfs bleek het dat er geen pogingen daartoe door hem gedaan waren. In plaats van te weigeren bij die lieden aan huis te komen, die zijne vrouw te gering achtten, om mede om te gaan, ging hij niet slechts bij zijo ouders maar ook in andere gezel schappen alleen uit. Persoonlijk gaf Saartje er niet zoo zeer om, daar zij volkomen tevreden was met de Zomers en consorten om te gaan, maar, de moeder het voor de dochter opne mende, beschouwde deze in bare eigen waarde als wettige vrouw beleedigd en liet dan ook niet na er Filip per soonlijk een verwijt van te maken. Bij eeoe dergelijke verhouding zou een voormiddag in Utrecht doorge bracht, een ware plaag voor Filip zijn, indien hij genoodzaakt was geworden, bij zijne schoonmoeder aan huis te vertoeven. Gelukkigerwijze had hij echter zijn neef Gerard, dien bij be zoeken kon en daar hij voor hem geen geheimen had kon hij bij hem zijn gemoed lucht geven. Gerard behoorde wel niet tot dezulken die une chose faite, tpar- faitenoemen, maar hij kwam niet met een nutteloos «indien" opgedane zaken terug. Toch kon hij niet nalaten er op te wijzen, dat het levenslot waarover hij zich beklaagde, het on vermijdelijk gevolg was van 't eigen zinnig doorzetten, van hetgeen hij bij anderen eene dwaasheid genoemd zou hebben. Gerard hield het er voor, dat, zooals de maatschappij is, eene mesail- liance niet eens voor de partij die er mede bevoordeeld wordt, geluk kan opleveren. «Het behoort," zeide hij, «tot de zeldzame uitzonderingen dat de vrouw die wegens stand of be schaving gebrek aan geld daar buiten gelalen de mindere van den man is, in zijn maatschappelijken kring opgenomen wordt. De man moet op zulk een hoog standpunt geplaatst zijn, dat men zich uit ontzag of baat zucht geweld aandoet, of wei de vrouw het talent bezitten door goeden toon haar afkomst te doen vergeten. Geen van beide omstandigheden zijn op je huwelijk toepasselijk Uit dien hoofde was het niet denkbaar dat men in je kring je vrouw als zoodanig zou op nemen. Ook heb je een fout begaan door je persoonlijke toenadering lot je ouders en hunne vrienden, want daar het hen natuurlijk alleen om het gezelschap van hun zoon te doen is, vervalt daardoor alle oorzaak om zijne vrouw als familielid aan te nemen. Dal je de geldelijke toelage geweigerd hebt aan te nemen, kan ik je niet ten kwade duiden. In gelijke omstan digheden zou ik evenmin willen dat de vrouw die mijn vader niet als dochter erkennen wilde, geldelijke verplichting aan zou nemen. Maar van den kant van je vrouw heb je daarmede haar ongenoegen je op den hals gehaald, daar, indien je je vaders geld hadt aangenomen, de middelen om haar genoegens te verschaffen minder beperkt geweest zouden zijn. Je hebt aan een gevoel van eigen waarde toegegeven dat je vrouw niet weet te waardeeren." Gerard bepaalde zich echter niet tot dergelijke bespiegelingen hij nam ook bet leed van Filip ter harte, en deed zijn best, zoowel door hem moed in te sprekon om het onvermijdelijke te drageD, als hem hoop op een gun stiger toekomst te geven. De verwij tingen van moeder Troost moest hij zich niet aantrekkenhij verdiende ze niet. Saartje had er genoegen mede genomen zijne vrouw te worden, zon der meer te eischen. Zelfs zouden welgelukte pogingen om haar aan de zijnen op te dringen, haar weinig bevallen hebben. Al had men de be leefdheid, den beschaafden stand eigen, niet uit het oog verloren, er zou toch steeds eeoe stijfheid in den omgang voor haar geheerscht hebben, die bij de ongedwongen toon, waaraan zij in eigen kring gewoon geweest was, zeer had afgestoken. En wat de geldkwestie aanging, was het im mers aan hem, als hoofd van 't gezin, verstandig genoeg te zijn, zijo be perkte middelen met overleg te ge bruiken. Dat Saartje door haar moeder op gestookt werd leed hij Gerard evenmin twijfel als bij Filip; maar hoe vele schoonzoons hebben niet over den invloed van hun vrouw's moeder te klagenAangenaam was hel zeker voor F111p niet, maar waarom zou hij eerder dan tal van anderen, tot de uitzondering op don regel behooren? Raad om eene gunstige verandering in hunne verhouding te krijgen wist Gerard evenwel niet te geven. De grieven die Saartje hem ten laste legde, waren niet weg te nemen. Zijne verdiensten namen niet toe en er zich eeumaal aan onderworpen hebbende voor ongetrouwd aangezien te worden waarin voor degenen die hem van tijd tot tijd met Saartje zagen, opge sloten lag,- dat hunne relatie eene onwettige was viel er niet meer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1