Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. BOEKENTAFEL. Toen Woensdag een jongeman en een meisje in een rijwielmagazijn te Utrecht twee fietsen kwamen koo- pen, kreeg de beheerder argwaan. Hij waarschuwde de politie, die den jonge man arresteerde. Deze een kantoor bediende bekende al spoedig, dat het geld, dat hij bij zich had, afkom stig was van misdrijf. Hij bad een cbèque, ter waarde van f5420.80, die in eigendom toebehoorde aan een assuradeur te IJmuiden, zich toege- eigend en bij de Haarlemsche Bank- vereeniging le IJmuiden verzilverd. Na het misdrijf is hij met zijn meisje uit Zaandam op reis gegaan. Ruim f 200 van bet geld is opgemaakt. Het meisje is door de politie gearre steerd in een magazijn aandeCatha- rijnebrug, waar zij een nieuw mantel pak kocht. Beide jongelieden zijn voorlooplg in bewaring gesteld. U. D. Nederlandsche Jaarbeurs Utrecht. De Raad van Beheer der Vereeni- ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland heeft benoemd tot Hoofd van deD Technischen Dienst den Civiel- Ingenieur J. Pb. Tollenaar te Sleeu- wijk en tot Administrateur den heer J. J. Adrian te Utrecht. Door »de Neutrale« vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zijn aan alle candidaten voor de Tweede Kamer de navolgende vragen gedaan Indien U tot Lid der Tweede Kamer wordt gekozen, zoudt U dan mede willen werken tot de invoering van actief Vrouwenkiesrecht in het eerste zittingsjaar, a door, indien de Regeering aan kondigt in het eerstvolgende zittings jaar te zullen komen met een voorstel tot wijziging der kieswet, zoodanig dat door die wijziging actief Vrouwen kiesrecht wordt ingevoerd, dit voorstel te steuoen b. door, indien de troonrede geen dergelijk voorstel aankondigt, mede te werken, dat in hel eerste zittingsjaar door de Tweede Kamer het initiatief wordt genomen tot een voorstel als bovenbedoeld. De gepensioneerden oDder dit kantoor wonende, kunoen van af Maan dag 10 Juni bun pensioen ten kantore van den Ontvanger Directe Belastingen Plautsoen 6, ontvangen. De Amersfoortsche Postduiven vereniging viert haar 5 jarig jubileum Ter eere hiervan wordt een wedvlucht georganiseerd van uit Nieuweschans. Verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld, welke uitgestald zijn in 't sigarenmagazijn DeliUtrechtschestraat. Daartoe door de A. R. kies vereniging uitgenoodigd, zal Prof. P. A. Diepenhorst uit Rotterdam op 17 Juni a.s. eene lezing houden. Tijdens het bezoek van Prins Hendrik aan 't vliegkamp Soesterberg, maakte Z. K. H. een tochtje per vlieg machine boven het kamp. Als be stuurder fungeerde de kapitein-vliege- nier van Heyst, teiwijl de adjudant des Prinsen en luitenant Veisteegb mede van de partij waren. Alle takken van dienst der Ge meente Bedrijven (en het zijn er thans vele) zullen voortaan aangeduid worden met den naam Openbare Wei ken. Naar aanleiding der vele po gingen tot inbraak op den Berg is door de bewoners per request aan aan te denken, haar openlijk als zijne vrouw aan zijne bekenden voor le stellen. Veelal vermeent men dat verliefd- beid het synoniem van liefde is. Bij Filip was dat althans bet geval. Geluk had hij als eene ongerijmdheid be schouwd, als hij Saartje niet kon bezitten. Nu hij haar bezit eenigen tijd genoten had, zag bij in, dat de bevrediging der zinnen niet voldoende is om op den duur het huwelijk lot een paradijs te maken. Bij Saartje was de begeerte naar eene vereeniging met Filip van Her- melo ook wel op den gunstigen indruk gegrond, die zijn persoon op haar gemaakt had, maar de ijdelheid in het vooruitzicht gelegen, daardoor zulk een oneindig hoogere plaats in de nemen dan waarop hare geboorte en de stand harer moeder baar aanspraak gaven, had er niet weinig toe bijge bracht. In dat opzicht had zij eene groote teleurstelling ondervonden. Zij liet ook niet na, er Filip een verwijt van te maken, zich alleen in den aan zienlijken kring te bewegen. Ofschoon den Raad verzocht aldaar een politie post te vestigen. De dief, welke in April een jas stal uit de gang van het bureau Amersf. Dagblad hoorde in Utrecht 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Aanleg van wegen. Tot dusver is aan den nieuw aangelegden weg. welke verbinding geeft tusschen den rijksweg Eemne-s- Hoevelaken en den Heiligenbergerweg geen naam gegeven. Aangezien deze weg in den Heiligen bergerweg uitkomt onmiddelijk bij het landgoed Randenbroek, stellen B. en W. den gemeenteraad voor daaraan den naam «Randenbroeker- weg" te geven. Verharding en riolcering van den Isseltscheweg. In verband met den plaats gehad hebbenden veikoop van grond aaD de N. V. Weverijen van D. van Leij- den en Zn. te Krommenie is het noodzakelijk geworden over te gaan tot verharding van den Isseltscheweg. Tevens komt het B. en W. ge- wenscht voor een rioleeiiog in ge noemden weg te leggen. Zij stellen daarom den Raad voor ben le machtigen tot het doen uit voeren van bedoelde werkzaamheden en daarvoor een crediet te verleenen van f 17.000. Woensdagavond werd een groote protestvergadering gehouden in de Keizerskroon belegd door Handel en Nijverheid en de Hanze. De voor zitter, de heei Krook, opende de ver gadering en heette de talrijk aan wezigen welkom. Het doel van do vergadering is trachten te voorkomen, dat een gemeentelijke winkel wordt opgericht. De heer Oosterveen betoogde, dat hier een concurrent komt, waartegen men niet opkan. Hij betoogde, dat zoo'n winkel voor de gemeente na- deelig zal zijn. Hel winkelen is niet gemakkelijk en kan door geen ambte naar worden gedaan. De voorbereiding heeft reeds veel geld gekost. Zoo is reeds zeep gekocht, waarop de ge meente f5000 toelegt. Zoo is betook met een partij gedroogd fruit, wat alwel f3000 schade geeft. De voorzitter hoopt, dat de kiezers deu heer v. Nijnatten niet meer zullen kiezen. Verschillende beeren voerden nog het woord en zijn allen tegen een ge meentelijke winkel, uitgezonderd de beer Mebius. Deze betoogt, dat de winkeliers groote winsten hebben gemaakt en dat de zaak nu op den goeden weg is. De opening is het begin van het Socialisme, zooals wij dat voorstaan. De voorzitter ontneemt spreker het woord. De heer Oosterveen zegt, dat ieder lid van den raad moet stemmen volgens plicht en geweten. Nadat de motie van het bestuur met groote meerderheid was aange nomen, sloot de voorzitter de ver gadering. Unie-Liberale Kiesvereenigiug „Amersfoort". In »Amicitia« sprak Vrijdagavond namens deze kiesvereeniging Jhr. R. de Muralt, hd van de Tweede Kamer, over de Staatspensionneering en de heer J. van Kleef over De Liberale Unie en de Politieke Toestand. De heer Van der Meiden opende de vergadering en deelde mede, dat de L. U. 30.000 leden telt en zeer in kracht toeneemt De heer Kleef verkreeg nu hel woord en toonde aan het verschil tusschen 1913 en thans. Thans politieklooze partijen, die ontevreden zijn, en ook een nieuw stelsel van verkiezing. Dan zullen de 3 fracties nu niet gezamen lijk optrekken. De splitsing in de vrij zinnige partijen is ook een gevolg van ontevredenheid. Hoe is bet mogelijk, dat er thans een politieke malaise is in tegenstel- zij zich zooals haar toekwam openlijk als mevrouw van Hermelo voordeed, hielden de meesten het er voor dat zij dien naam niet wettig dragen mocht. De liefde die zich zelve wegcijfert, waar het 't belang van den beminde geldt die toegevend voor zijne ge breken, vergevensgezind voor zijne lekoi tkomingen, vertrouwend in diens belofte is, ontbrak zoowel bij Filip als bij Saartje. (Wordt vervolgd). ling met 1913 toen het ging vóór of tegen de tariefwet. Nu ontbreekt de groote materieele kreetwe hebben alleen de Staats pensionneering. Let men op het ver leden van de L. U. dan ziet men dat ze tal van wetten heeft gegeven ten zege van den arbeider: ongevallenwet, ziektewet, wet op den leerplicht enz. allen uitgevaardigd tijdens het ministe rie Goeman Borgesius. De wet op de persoonlijke dienstplicht, waardoor het peil van het leger is vooruitgegaan, is mede van de Unie Liberalen. De tegenstanders erkennen de zegenrijke gevolgen van deze wetten. Het spijt ons, dat we tegenover ons hebben de mannen van de Vrijzinnig Dem. Bond en de Vrij Liberale. En waarom? Al de tegenstanders roepen op te wapen, want zegt Nolens, het zal moeten worden de bijzondere school regel, de openbare uitzondering, zijn we ge scheiden kunnen we dus stevig den strijd voeren De kwestie van het actieve vrou wenkiesrecht werd nu behandeld en de groote voordeelen er van opgesomd. Het Staatspensioen. Ook biervoor zullen wij drie vrijzinnige fracties sterk moeten staan om het kostelooze staats pensioen te verkrijgen. Wij willen voor de ouden een recht bij de wet en geen bedeeling. Met den raad stemt de Muralt besloot deze spreker zijn rede. Jhr. De Muralt sprak vervolgens over de Staatspensionneering. De verkiezingsstrijd van 1913 is gewonnen door vrijzinnigen. Het vrij zinnig ministerie heeft zich trouw gehouden aan de stembus. Wij willen eeQ wet om de ouden van dagen pensioen te geven zonder verplichte storting. Welke argumenten worden er tegen gebracht We hebben te strijden tegen onze echte vijanden de clericalen, die tegen staatspension neering zijn. Altijd wordt gezegd, de kosten zijn te hoog. Niets is minder waar. 200 000 menschen komen per jaar voor een uitkeering in aanmerking. De Staatspensionneering is nu het goedkoopste stelsel om ze te helpen. In het opbrengen van bet noodige geld is er groot verschil. Wordt de dwangverzekering van Talma inge voerd dan betaalt de middenstander het geld. Dit alles wordt door spreker met populaire voorbeelden verduidelijkt De Unie Liberalen zijn het eerst ge gaan in de richting van de Staats pensionneering. Stemt ook om deze reden een Unie Liberaal. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, wel vroeg een der aanwezigen hoe de spreker dacht over de tabaksbelasting. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 31 Mei t/m. 6 Juni 1918. Geboren: Theodor, z. van Edmond Stevens en Maria Francisca Bulens. Gerarda, d. van Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Antonius, z. van Johannes Elbertus Antonius Brand- sen en Arnoldina Theodora de Froe. Maria Johanna, d. van Antonie Cornelis v. Buuren en Johanna Maria Coinelia Broers. Jeantiette, d. van Petrus Joannes Spaapen en Maria Quarteer. Josepbina Berdine Clara, d. van Paulus Antonius Franciscus Laarmans en Maria Stephania Ga- brielle Cailloux. Hilgina Henriëtte. d. van Henri Johannes Goudswaard en Hilgina Maria Josina Abbinga. Wouterus Gerrit, z. van Wouterus v. den Brink en Geertruida Bartba Kuyt. Rudolf, z. van Adolf Netze en Maria Hendrika Knook. Everard, z. van Hendrik Jansen en Maria Ka merbeek. Harm Cornelis Petrus, z. van Cornelis Petrus Kuit en Wille en ina Bremer. Franciscus Wilhel mus, z. van Simon Gerardus Kortbeek en Adriana Johanna Maria Nefkens. Ondertrouwd: Frans Snel en Adriana Johanna v. der Muts. Karei Ouwer- kerk 6n Maria Wilhelmina v. Boyen. Jan Berlus Borrias en Wilhelmina Heilygers. Bei nardus Antonius Lelieveld en Maria Alyda Steenbeek. Hartbger Hendrik Gerth en Mar- ligje Jongenengel. Gehuwd: Willem Jacob v. Elden en Annetta Hillegonda Ruijs. Overleden: Lucas v. de Wakker, 57 jr., weduwn. van Maria Catrina v. Koot. Marinus de Broeder, 19 jr., ongeh. Elisabeth Adriana Bannier, 67 jr., wed. van Bernardin Augustin Koevoets. Tymen v. Dijk. 74 jr., weduwn van Geertruida v. Dijk. Cornelia Jacoba Maria v. den Heuvel, 59 jr., wed. van Willem Hendrik v. Liere. Albert v. Eist, 15 mud. Jurjen Bylinga, 29 jr., echtg. van Antje Sikkes. Leusden. Van 31 Mei6 Juni 1918. Gehuwd Jan Leijenhorst en Adriana Spelt. Woudenberg. Geboren: Cornelia, d. van Frans Koudijs en Jannetje van Bruggen. Gerrit, z. van Hendrik Moesbergen en Gerritje Veenvhet. Geurt Cornelis, z. van Dirk Moesbergen en Maatje van Ginkel. Neeltjs Margaretha, d. van Dirk van Ruller en Cornelia Moes bergen. Teunis, z. van Martinus van Wakeren en Antonia Petronella van Bouwhorst. Ondertrouwd: Marinus Druijff, 28 jaren en Cornelia Lokhorst, 28 jaren. OverledenJan de Bree, 1 jaar. Rika van Asselt, 10 maanden. Cor nelia van de Vliert, gehuwd met Hendrik van Ravenhorst, 33 jaren. Jonkvrouwe Susanna Jacoba Johanna Wijnanda Hooft van Woudenberg van Geerestein, 89 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/s12l/j en van 6'/j7!/j uur; Zaterdags van 8'/i12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 6 Juni 1918. 4 banketbakker. 1 dagmeid. 2 electriciens. 1 fotograaf. 10 fabriekstimmer- lieden). 1 beeldhouwer. 1 borstelmaker. 1 halfw. meubelm. 1 coiffeur-posticheur. 1 hulp in de huis houding. 3 kleermakers. 1 kruideniersbed. 3 letterzetters. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 6 Juni. 1 loodgieter. 1 klompenmaker. 5 jongens. 1 likeurstoker. 1 metselaar. 5 meubelmakers. 1 rijwielreparateur. 1 modeleur-boet- seerder. 4 stukadoors. 2 timmerlieden. 1 werkvrouw. 1 winkelbedienden. 2 Violisten. 2 behangers-stof feerders. 1 boekbinder. 4 broodbakkers. 1 costuumnaaister. 10 grondwerkers. 1 drukker. 1 huishoudster. 5 hulp in de huish. 5 kantoorbedienden (mann.) 1 id. (vrouw.) 1 kelners. 3 kindermeiden. 1 kleermaker. 2 kok. 1 letterzetter. 1 loodgieters. 1 loopknecht. 65 losse arbeiders. 1 mach.-houtbew. 2 machine-bankw. 10 opperlieden. 1 rijwielhersteller. 1 schoenmakers. 9 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 1 smeden. 36 slagers. 1 schippersknecht. 2 steenhouwer. 1 stoker. 5 straatmakers. 1 stukadoors. 2 tuinman. 3 voeger. 8 voerlieden. 1 winkelbedienden. 3 winkeljuffrouwen. 1 zadelmakersleerl. 3 timmerlieden (lcerliDgen). 1 ijzerdraaier. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de ArheicÉbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Juni 1918. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a f 00.Peren f 0.— a f 0. Klei Aardapp. f 0 00 af 0.—. zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f a f p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f00.00 a f00.00. Zoetem. kaasfO—a f0.— per 50 kilo. Hanen f 0.a f 0.Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens fO.OO af0.00 Gan zen f0. a f 0. Eenden fl.50 a f3.50 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen fl.a f2.Tamme fO.OO a fO.OO Duiven f120 a fl.50 paar. Magere varkens f000.a f 000.Zeugen f200.a f 300.Biggen f 30.a f 40.Drachtige zeugen f 000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f000.a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalf koeien f 000 a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a f0 00. Kalveren f 15.a f 22 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen 00000 stuks Hoen dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 12 biggen, 4 zeugen, 11 kalveren. Zwakke kinderen naar buiten. Door geheel ons land gaat eene be weging om zwakke maar gezonde kinderen uit de steden, tusschen 6 en 15 jaar, die lijden door den tegen- woordigen toestand of die door de tijdsomstandigheden na ziekte niet hunne krachten terugwinnen, naar het platteland te zenden. Daar kunnen zij gedurende eenige weken in betere omstandigheden van voeding, lucht en licht doorbrengen, opgenomen in gezinnen of tehuizen. Ouders uit Amersfoort, die meenen dat een of meer hunner kinderen het noodig hebben en hen gratis of tegen vergoeding willen uitzenden worden uitgenoodigd schriftelijk zich aan te melden. Vooral zij die buiten wonen in de gemeente Amersfoort en die een of meer kinderen gratis of tegen ver goeding in hunne woning willen op nemen worden verzocht naam en adres op te geven. Zij die door geldelijke bijdrage etc. de uitvoering van het plan willen steunen verzoeken wij hunne toezeg ging spoedig te doen. Aangiften en aanbiedingen, liefst schriftelijk, worden ingewacht bij den heer G. A. PRINS, arts, Vlasakker- weg 1. Inlichtingen worden gegeven aan hetzelfde adres, 's middags 23. De Amersfoortsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, C. H. v. RANDWIJCKde Jokoe, Presidente. Dr. M. VAN DER HOEVE, Secretaris. 1 Juni 1918. Das deutsche Lied im Elsasz door Albert Haas Uitgave Georg MullerMünchen Herhaaldelijk is reeds van Duitsche zijde geschreven en gesproken ge worden over het volkskarakter der bewoners van Elsas-Lotharingen, en aangetoond, dat dit in alle opzichten meer overeenstemming vertoont met het Duitsche, dan met het Fransche Volkskarakter. Vooral in de kunst kwam dit herhaaldelijk tot uiting. Immers Fransche schilder- en bouw kunst verschillen zeer veel in wezen van die der Duitsche kunstenaars. Herhaaldelijk is dit in keurig geïl lustreerde Tydschriften bijzonderlijk aan de bespreking van Elzas-Lotba- ringen gewijd, aangetoond, en ook wij hebben er bij de bespreking van die tijdschriften voorzoover we ze ouder Damen de aandacht op gevestigd. Zoo is het ook in de literatuur in proza en in poëzie Dit in een kort bestek even aan te toonen is natuurlijk niet mogelijk, doch het beste wordt men dit gewaar, indien men de voort brengselen van proza en poëzie van wederzijdscha volken met elkander en dan weer met die der Elzasbewoners vergelijkt. Niet bet minst komt dit uit in de poëzie, die in Duitschland op zoo hooge trap staat, en het was ons daaiom dan ook aangenaam bo venstaand boek van Albert Haas te ontvangen. De voornaamste dichters uit den Elzas vinden wij in dit boek bijeen, en hun werk zooals het hier voor ons ligt is van groote nationale beteekenis. Wij noemen bijvoorbeeld Böse, Kleinmann, Bernhard, Parmen- tier, Müntzer, Jager, Lebstein e. a. Vergelijkt men nu deze voortbreng selen met die der Duitsche dichters, dan spreekt daaruit een zelfde gevoel een zelfde karakter, men zou haast zoggen een zelfde persoon. Maar niet het minst spreekt deze bundel van hooge geestelijke ontwikkeling, die ons welaandoet, en waardoor dit boek als proeve van Elzassche poëzie voor ons van groote waarde is. Handelsaardrijkskunde door A J de Bruin. Uitgave I'. Noord- hoff, Groningen. Voor eenige jaren verscheen in een onzer groote dagbladen een artikel van de band des heeren Dr. C. te Lin- tum, getiteld xHollandsche energies. Hierin getuigt de schrijver zijn leed wezen er over dat in de hoofden van zoovele Nederlanders nog steeds de bijgeloovige caricatuur rondspookt, dat onze historie slechts op één.schit- terend lichtpunt kan wijzen, de 17e eeuw, terwijl overigens de dichtste duisternis heerscht. Tbans echter be hoeven we niet meer hierop te blijven staren als op iets schoons dat eens was, en nu niet meer is, en misschien ook wel nooit meer komen zal, immers we zeggen het den heer De Bruin van harte na: De energie is herleefd. Dat toont het bovengenoemde boek ontwijfelbaar aan. De Nederlandsche energie en de Nederlandsche arbeids kracht groeit en we hebben weer reden fier het hoofd omhoog te hellen (ik spreek natuurlijk alleen over nor male tijden). Dit boek gewijd aan handelsaardrijkskunde, bespreekt en verduidelijkt met kaarten de oflicieele gegevens bij de Ministerie's verkregen op bet gebied van handel en industrie in ons vaderland. De voortbrengselen van den bodem, de prestatie's van onze industrie, de levendigen handel in vee en visch, en het fabriekswezen in den meest uitgebreiden zin. Het is derhalve een nuttig handboek voor hen, die bij den Nederlandschen ban- del en verkeer belang hebben, maar ook een uitnemend studieboek voor de jeugd, om ons land te kennen, het lief te hebben en te waardeeren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2