NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utree it. EENE MÉSAILLIANCE. No. 52. Zaterdag 20 Juli 1818. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. EERBIED VOOR DE OUDEREN. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrpdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 49. AUVERÏENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er zijn in de wijze, waarop de jeugd zich nu en dan doet gelden, iets aanmatigends. Nu er zooveel meer gelegenheid is dan vroeger om kennis op te doen, wordt maar al te licht gedacht, dat zij, die niet kers versch van de studie komen, eigenlijk geen recht van meespre ken hebben. Nieuwe wegen zijn ontdekt, nieuwe terreinen ontgon nen, nieuwe waarheden vastgesteld, en die oudjes, die niet met hun tijd mee zijn gegaan, zijn natuur lijk uit den tijd; zij tellen niet meer mee. Eigenaardig is het, dat zoo'n tijdperk van geringschatting niet lang duurt. Een jonkman van twin tigjaar, lazen wij ergens verkondigt luide, dat zijn vader niets weet; op dertigjarigen leeftijd komt hij tot de erkenning, dat de „oude heer" toch meer in zijn mars heeft dan vermoed werd; is hij veertig jaar geworden, dan luistert hij met eerbied naar zijns vaders wijze woorden. Is dat, omdat hijzelf den ouderdom voelt naderen en vreest door een jonger geslacht zelf over vleugeld te worden, zoodat hij zich instincmatig aansluit bij een lot genoot, die alles reeds heeft door gemaakt? Wij gelooven het niet, er is een meer voor de hand lig gende verklaring. De kennis, op school en collegebanken verkregen, draagt maar al te zeer de kenmer ken van iets uitwendigs, als een ornament, en dat verleidt tot pronk zucht en pedanterie. Eerst bij verder voortschrijden op de levensbaan komt men tot de ervaring, dat we ten alleen niet voldoende is en op zichzelf weinig beteekent, als men het niet omzet in doen; met andere woorden, dat er ook is een praktijk des levens, die wel geleid wordt door de lessen der theorie, doch er niet door is te vervangen. Het eigenlijk leeren, het tot een deel van eigen innerlijk bestaan maken van hetgeen aanvankelijk aan anderen is ontleend, begint eerst met de eigen verantwoorde lijkheid van den man en in dit opzicht is de meest wetenschappe lijke jongeling nog slechts een novice, al bemerkt hij dit eerst, wanneer hijzelf op de laagste school banken des levens heeft plaats ge nomen. En ach, eer wij in die praktijk eenige vorderingen hebben gemaakt, zooveel, dat wij gaan be seffen, wat ons ontbreekt en we dus de vroegere laatdunkendheid laten varen, dan begint onze hoold- tooi reeds besprenkeld te worden met kerkhofbloempjes en als hij niet, wat -ook weieens plaats heeft, ons heelemaal begeeft. Indien ouderen soms aanleiding mochten vinden om te toornen over de manier, waarop het jon gere geslacht op den voorgrond dringt, dat zij dan de wijsheid be trachten en zeggen: Dat zal wel overgaan. Eer wij vijf jaar verder zijn, zullen ze wel ingebonden heb ben Het bier, dat in verschen toe stand het meest schuimt is het slechtste niet. Er is iets, dat nog meer veront rust, en dat is het gebrek aan eer bied voor de ouderen dat een enkel maal den vorm aanneemt van brutaliteit. Het doet denken aan de elleboogstooten van ruwe gasten, die vooraan willen staan en, om hun doel te bereiken, niets ontzien. Uit den weg gaan is niet altijd het verstandigste, immers daar mee moedigt men die onhebbe lijkheid aan; doch wat is er anders tegente doen. als materieel verzet ongewenschte botsingen zou doen ontstaan? Ja, eerbied afdwingen kan nie mand; in geen wet kan bepaald worden, dat men den ouderdom behoort te ontzien, dat is meer een kwestie van zedelijkheid. Maar wie op eerbied aanspraak maakt, moet beginnen met eerbiedwaar dig te zijn. In de tweede plaats moet men trachten de jongeren tot zich te trekken, niet door hen door hooghartigheid van zich te ver vreemden. Ten derde, als deze louter moreele middelen op de ruw- sten geen vat hebben, late men hen links liggen, totdat zij in hun onbesuisde vaart tegen iets aan- loopen, dat hen tot staan brengt, Want vroeger of later moet dit wel gebeuren. Het zal menigeen in Duitschland, die steeds gelezen heeft van het uit geputte Franscbe leger en van den Amerikaanschen bluf, rauw op het dak gevallen zijn, toen het hoofdkwaï tier gisteravond meedeelde, dat de vijand met sterke strijdkrachten en pantser wagens tusschen Aisne en Marne een tegenoffensief bad ingezet, waarbij de Duitschers seenig terreint hadden moeten prijsgeven, ook al voegde het stafbericht er als troost bij, dat de gereedstaande Duitscbe reserves zich in den strijd hadden gemengd. Foch blijkt dus bij het pareeren van den Duitschen aanval ter weers zijden van Reims al zijn krachten niet verbruikt te hebben en op schitterende wijze heeft het onder hem staande Fransche leger, gesteund door Ameri- kaansche divisies, doen zien. dat het van zijn oflensieve kracht niets heeft ingeboet. L)e aanval begon Donderdagmorgen om half vijf zonder voorafgaande artillerie-voorbereiding, die de Duit schers had kunnen waarschuwen. Blijkbaar brandden de Fransche; ka nonnen op hetzelfde tjjdstip, los, dat de infanterie in bet geweer kwam. De Duitsche artillerie antwoordde maar zwakjes. Het aanvalsfront strekt zich uit vau de Aisne, tegenover Fontenoy, westelijk van Soissons tot aan Belleau, ten N.W. van Chateau Thierry, een front van bijna 56 K.M dat onge veer liep over de plaatsen Amblény, Longpont, Troesnes en Bouresches. In het noorden werd de grootste vooruitgang gemaakt. De Franschen bereikten de hoogvlakte ten Z.W. van Soissons en drongen door tol bij het riviertje de Crise, dat zuidelijk van Soissons in de Aisne valt, Soissons zijn zij weer tot op 11/2 K.M. ge naderd. Hun vooruitgang zal bier een kilometer of 12 bedragen. Reuters correspondent spreekt van 4000 ge vangenen en 30 vermeesterde kanon nen op dit frontgedeelte. Zuidelijk aan de Franschen aan sluitend vochten de Amerikanen, die Vierzy vermeesterden en nog 5 K.M. daar voorbij drongen. Zij hadden gistermiddag om 12 uur al 2500 ge vangenen en 50 kanonnen geteld, benevens veel materiaal. Zuidelijk van dezen sector was de tegenstand der Duitschers het sterkst. Het terrein bestaat hier uit een reeks van hoogten, die het Ourcq-dal be- heerscben. De Duitschers werden hier aanvankelijk wel teruggedrougen, doch zetten dadelijk tegenaanvallen in, die Donderdagavond bij het afzenden van het Fransche stafbericht nog aan den gang waren. Ten zuiden van de Ourcq drongen de Franschen over de linie Marizy- St. Geneviève-Hautevesnes-Belleau naar het oosten. Zij bereikten den rand van Chouy, Neuilly, St. Front en Belleau en vorderden dus een kilo meter of vijf. De buit der geallieerden is aanzienlijk zeggen alle berichten. Volgens de »Gau- lois« bedraagt het aantal gevangenen ver over de 10.000. Terwijl het front in lengte ^niet zoo heel veel achterstaat bij bet Duitsche^anvalsfront ter weers zijden van Reims, hebben de geal lieerden in zes uren tijds tweemaal zooveel terreinwinst behaald als de Duitschers in 3 dagen en meer dan 20 dorpen heroverd. Van belang is vooral, dat zij nu de spoorwegverbin dingen der Duitschers bedreigen in den uitspringenden frouthoek Soissons- Reims. Het is piet onwaarschijnlijk, dat het tegenoffeusief een einde gemaakt heeft aan het Duitscbe offensief. En misschien stuurt het ook nog andere plannen der Duitschers in de war; men verwachtte n.l. dat zij nog op een ander front gedeelte zouden gaan aanvallen. Nu zullen zij zich allereerst de Franschen en Amerikanen tusschen Aisne en Marne van het lijf moeten houden. Wat bet oude slagveld betreft, zuidelijk van de Marne schijnen de Franschen eenig terrein aan de Duit schers te hebben moeten afstaan, zoodat zij verder van de Marne zijn afgedrongen. Langs de Marne echter drukken zij de Duitschers iets terug uit de richting Epernay door Mont- voisin en Chené la Reine te heroveren, terwijl de Italianen ten Z.W. van Reims Clairizet hernamen. In Cham pagne hernamen, volgens Reuter, de dappere troepen van Gouraud Prunay. Havas beweert, dat Duitschland prins Oscar van Pruisen tot koning van Finland wil laten uitroepen. Volgens admiraal Sims worden er nu 250.000 man Amerikaansche troepen per maand over den Oceaan gebracht. FEtJILLETOlT. 24) De weduwe Saffier was zeer ver wonderd, Saartje, en wel alleen te zien verschijnen. In weinige wooiden werd zij echter ingelicht. Zich niet sterk genoeg gevoelende, om een met de wet overeenstemmend advies te geven, ging zij met Saartje naar hare rechts geleerden raadgever. Zij hadden eene lange conferentie met den advocaat, waarbij bet besluit genomen werd, dat Saartje, mits haar man zich daartoe niet opponeerde, een tijdlang haar intrek bij haar moeder zou nemen, om later, als de door de wet bepaalde termijn van twee jaar verstreken was, getrouwd te zijn indien inmiddels de weoschdaartoe was blij ven bestaan tot scheiding van tafel en bed te kunnen overgaan. De heer van Hermelo had eigenlijk niets gedaan, wat zijne vrouw als trouwbreuk zou kunnen doen gel den; het was dus zaak, dat zij zich niet in haar onrecht stelde. Uit dien hoofde moest zij zorgen, vóór den nacht, in degemeenschappelijke woning terug te zijo. Ofschoon tegen haar zin, voldeed zij daaraan, en denzelfden avond kwam zij weder thuis. Haar humeur was echter geenszins van bet beste. Filip maakte geen aanmerkingen dat zij weggebleven was; het was alzoo aan Saartje zelve, om van bet bezoek aan baar moeder te spreken. Daar zij. niettegenstaande zulks volgens deo advocaat de Weduwe niet in de termen der wet viel, haar man van ontrouw beschuldigde,en hunne verhouding voor Filip ondragelijk dreigde te worden, kostte het haar geen moeite, zyne toestemming te verkrijgen, om voors hands haar intrek bij hare moeder te Utrecht te nemen. De weduwe Saffier, die niet minder voor de belangen van bare dochter in de bres sprong, dan wanneer het bare eigen eer gold, was met haar raadsman in ruggespraak getreden, om zekere bepalingen ten gunste van Saartje vast te stellen. Saartje was mevrouw van Hermelo; als zoodanig leed bet geen twijfel of baar man moest haar onder houden verplichting, die niet verviel, daar het met zijne toestemming was, dat zij haar intrek bij haar moeder nam. Wat er na de reis naar Londen en die naar den Rijn van zijne spaar penningen overgebleven was, bad Filip in den eersten tijd van bun huwelijk aan datgeen besteed, wat hij later in de noodzakelijkheid gekomen was, Saartje te weigeren. Hij had dus niets dan zijn salaris Daar de huur der woning door de afwezigheid van een van beiden niet verminderde, en hij zelf zich voeden en kleeden moest, was de eisch van de Weduwe, die gelijk stond met ongeveer de helft van zijne inkomsten uit te keeren, ook zeer be zwarend voor Filip. Toch legde hij zich liever de grootste ontberingen op, dan weder met Saartje samen te wonen, indien zij althans in de stemming bleef, waariD zij bem verlaten hadiets dat hij voor zeer waarschijnlijk meende te moeten houden. De hoogmoed van zijn vader had Filip een slechten dienst bewezen. Indien de beer van Hermelo de mésail- liance van zijn zoon niet had willen geheim houdeu, dan waren er wellicht velen van hun kring geweest,.die Filip den rug hadden toegekeerd, maar nu zijn samenwonen metSaartje boelaDger boe meer bekend geraakte, waren er zeker nog meer anderen die zijn schijnbaar onzedelijk gedrag laakten. Onder dezen behoorde bet hoofd van hel handelsbuis, waarbij hij werkzaam was. Deze, zijn kantoorbedienden uit sluitend in die hoedanigheid beschou wend, vermeende niet bevoegd te zijn zich openlijk met bun particulier leveo in te laten. Nochtans achtte hij het raadzaam zich op de hoogte van bun gedrag te houden, daar dit, onder zekere omstandigheden, voor zijne be langen nadeelig kon wezen. Immers iemand die buiten kantoor oneerlijk was kon bij voorkomende gelegenheid ook hem te kort doen. Een die zich aan den drank te buiten ging, was ten opzichte van nauwkeurigheid in zijn arbeid slecht te vertrouwen, terwijl zij, die groote verteringen maakten, op de eeoe of andere wijze het evenwicht van hun budget zoekeD moesten, dat allicht ten nadeele vau het huis kon zijn. Nu wist hij zeer goed, dat de heer, van Hermelo een bemiddeld man was, maar het' was niet denkbaar, dal een vader het geld verstrekte, waarmede de zoon eene minnares onderhield. Eene misplaat ste discretie, gegrond op de bekende stelling, dat lavieprivéedoitêtremurée, verbood heqa, Filip ter verantwoording te roepen. Hij zocht een voorwendsel om hem van zijn kautoor te verwijderen, en daar meu, zooals bet spreekwoord luidt, altijd een stok kan vinden, als men een hond wil slaan, werd die stok ook gevonden. Een zijner Engelsche vrienden, gaf hij voor wenschte zijnen zoon op kan toor te doen, en aangezien aan deze geen andere bezigheid dan de corres pondentie in zijne moedertaal te geven was, zou er voor vau Hermelo niets anders overblijven, dan die in andere talen, en daar de firma hoofdzakelijk met Engeland en Noord Amerika in relatie stond, waren er, behalve in 't Engelsch maar weinig brieven te schrijven. Het salaris in evenredigheid moetende verdoelen, raadde hij Filip aan, elders eerie voordeeliger betrek king te 20eken. Daai evenwel onder hetbeurspu- bliqk de ware reden vah Filip's ontslag

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1