BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. Gemengd Nieuws. Keuring van afgekeurde». De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de herkeuring van per sonen, die voor 1918 voor den krijgs dienst ongeschikt zijn veiklaard en geboren zijn in een der jaren 1896, 1897 en 1898, zal worden getouden in September, October en November laatste keuringsdag 9 November. Belanghebbenden moeten in betalge meen verschijnen voor den militie- keuringsraad voor de gemeente, waar zij in het keuringsregister zijn inge schreven. De uitspraak luidt: geschikt, voorloopig ongeschikt of voor goed ongeschikt. Zij die tegen de uitspraak van dien keuringsraad bezwaar hebben, kunnen een nader onderzoek aan vragen bij den herkeuringsraad. In elke provincie wordt éen herkeurings raad ingesteld, samengesteld op de zelfde wijze als de militiekeurings- raden, met dien verstande, dat meer dan twee geneesheeren tegelijkertijd zitting kunnen hebben. Belang hebbenden worden niettemin slechts door twee geneeskundigen onderzocht. Het onderzoek wordt voor den- zelfden persoou ten hoogste twee maal herhaald. Onbepaald (klein) verlof. De volgende dienstplichtigen zullen op.de hieronder genoemde data met onbepaald (klein) verlof worden ge zonden. Op 28 September de onderofficieren, korporaals en minderen van de bereden wapens der lichting 1913, die in October 1913 werden ingelijfd, als mede zij, die, als paarden- oppassers of paarden verzorgers voor de lichting 1914, bij de cavalerie werden ingelijfd in Maart 1914. Op 1 November de onderofficieren, korporaals en minderen van de militielichting 1915, welke omstreeks 16 Juli 1915 werden ingelijfd bij de genie, bestemd voor telegrafist en telefonist. In het tijdperk van 8 tot en met 12 October de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstortn-jaar- klasse 1915, welke omstreeks 24 Aug. 1915 werden ingelijfd bij de infanterie, de wielrijders en de genie. Wittebrood. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt': Volgens een mededeeling in de bladen, afkomstig van «vakkundige" zijde zou het wittebrood lijnmeel be vatten. Dit is niet juist. Het Regeeriogs- bloem, waarvan wittebrood wordt gebakken is een mengsel bestaande uit 30 K.G. buitenlandsche tarwe, 30 K.G. inlandsche tarwe en 40 K.G. inlandsche rogge, welk mengsel uit- gemalen wordt tot 85 K.G. bloem. Het gebruik van inlandsche tarwe en rogge, die onder normale om standigheden in dezen tijd van het jaar niet meer worden verwerkt, heeft tengevolge, dat het brood niet zoo tuchtigen doorbakken wordt als anders, maar doet overigens aan de waarde van het brood voor de voe ding niet af. Dat de samenstelling van bet brood spoedig belangrijke wijziging zal kunnen ondergaan, daar nu de eerste graanzendingen uit Amerika zijn aan gekomen en ook onze eigen oogst voor de deur staat, is voorloopig niet aan te nemen. De graanzendingen uit Amerika zijn daarvoor bij lange niet voldoende en ook met den nieuwen oogst zal de uiterste om zichtigheid geboden zijn bij bet ge bruik der verschillende voor brood- bereiding geschikte grondstoffen. The* en koflle te verwachten. Bij het opvorderen van een deel onzer handelsvloot door de geassoci eerden zijn indertijd, zooals men weet, de ladingen dier schepen gelost en in de verschillende havens opgeslagen. Na dien zijn er tusschen onze Regeering en die der geassocieerden besprekingen geen geheim was gebleven, had hij weinig kans om te slagen. Ofschoon zijne verdiensten ophielden, verviel de verplichte uitkeering aan Saartje niet. Er waren slechts twee wijzen om daar in te voorzien; de eene was zijn vader om geldelijke bijstand te verzoeken de andere, buitenslands eene werkkring te aanvaarden. Tegen het eerste mid del kwam zijn gevoel van eigenwaarde op, terwijl bet laatste eene gebeele persoonlijke scheiding der echtelingen, ten gevolge zou bedben. Wordt vervolgd.) gevoerd over de bestemming dier ladingen. Naar de «Telegraaf* verneemt, zijn op bet oogenblik de onderhandelingen met Engelend zoover gevorderd, dat de daar aanwezige koffie- en theevoor- raden geheel zullen worden vrij ge geven, terwijl over de copra en de kinine nog besprekingen worden ge voerd. Als gevolg biervan komt de lading, welke zich in de booten van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij be vond, geheel en die uit de Maatschappij Nederland gedeeltelijk vrij. Niettegenstaande de voorraden ge- ruimen tijd zijn opgeslagen, schijnen zij nog in gunstige conditie te verkeeren. Met de Hollandscbe Stoomboot maatschappij en Gebr. Scbeuer (de «Noordzee») wordt onderhandeld over het charteren van schepen voor het afhalen der ladingen. Havermout. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het kan voorkomen dat havermout, wat den smaak betreft, niet aan de hoogste eischen voldoet. Dit is hier aan te wijten dat alle havermout, bij gebreke aan buitenlandschen aan voer, thans uit inlandschen haver wordt gefabriceerd. Deze inlandsche haver, van den oogst 1917, is echter in de warme zomermaanden sterk onderhevig aan broei, welke vaak plotseling op treedt, b v. tijdens bet vervoer zoodat de haver warm haar bestemmingsplaats bereikt. Natuur lijk worden onmiddelijk na lossing maatregelen genomen om de haver weder koud te krijgen, maar door den broei is zij toch doorgaans eenigs- zins muf geworden en dat verraadt zicb uit den aard der zaak ook in den smaak der havermout. In normale tijden zouden derge lijke partijen haver wellicht een andere bestemming vinden, maar het spreekt vanzelf, dat thans, nu er zoo groote schaarschte bestaal aan graan, zoo veel mogelijk getracht moet worden al wat voor menschelijke voeding geschikt is, daaraan ook dienstbaar te maken. Daarom wordt deze haver toch tot havermout verwerkt, te meer, omdat de voedingswaarde dezelfde is gebleven en het product uit ge- zondbeidsoogpunt geenerlei bezwaar oplevert. Het is alleen een quaestie van smaak. Aan te bevelen is derge lijke havermout in karnemelk te koken. Bruinkolen-ontginning. Men schrijft uit Limburg aan de N. Ct. Door den lagen waterstand op de Maas kunnen de uitstekende bruin kolen van de ontginning Graeterheide, bij Sittard, slechts in geringe hoeveel heden per as vervoerd worden. Het is jammer, dat er geen verbindiogs- lijntje met den spoorweg is gemaakt. Juist in deze tijden zou de uitmun tende bruinkool, die daar wordt ge dolven, zoo goed te pas komen. Aan de organisatie der bruinkool ontginningen is nog veel te doen. Er liggen toch nog groote terreinen te ontginnen. Soms is het groot aantal eigenaren een bezwaar voor particuliere ontgmners. Kan bet Staais- mijnbedrijf hier niet regelend optreden en als speculanten de ontginning ver hinderen, na aanmaning tot de ont ginning over te gaan door de daarvoor vatbare terreinen op eenvoudige wijze te onteigenen. Het is een heel groot Nederlandscb belang om zich vooral ten aanzien van de steenkolen zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van bet bui tenland, dat ook na den oorlog zal probeeren een gedeelte der oorlogs kosten af te wentelen op de neutralen. Bovendien verschaften de bruinkool- ontginningen aan vele nijvere banden, geen mijnwerkers, maar unskulled labourswerk. Hoe krijgt Nederland meer voedsel. We lezen in den Limburger Koerier: Wij hebben er reeds bij een vroegere gelegenheid op gewezen, dat Neder land een machtig middel in banden heeft om de geallieerden te noodzaken meer voedsel voor Nederland door te laten, door te eischen, dat voor elke ton graan, die we voor België in onze havens laten ontschepen (en een andere toevoer is voor Engeland niet mogelijk) een gelijke hoeveelheid voor Nederland zelf worden aangevoerd. De Buitenl. Post oppert thans het zelfde denkbeeldalleen stelt bet blad den eisch nog wat booger. Nederland moet de haute voix ver klaren geen ton graan en geen kilo vet te sullen doorlaten, dan nadat de dubbele hoeveelheid voedsel aan Ne derland toekomt, tot een minimum hoeveelheid als noodig is voor bet vormen van een winter-reserve op den grondslag van vol rantsoen. In verband met het voorkomen van gevallen van Spaanscbe griep onder het garnizoen alhier, zijn de lessen aan militairen, welke in de openbare lagere scholen B. en F. werden gegeven geschorst. In de Infauteriekazerne bepalen de gevallen zich tot nog toe tot een barak. Ook in de Cavaleriekazerne hebben zicb enkele gevallen voorgedaan. De lijders zijn zoo veel mogelijk geïsoleerd. Er zijn thans een 60-tal patiënten. De ziekte heeft een zeer goedaardig verloop. «Amersf. Dagbl.» Bij de eindexamens der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht zijn in de eerste groep van de 24 candidaten 20 geslaagd. Van de Rijks hoogere burgerschool alhier slaagden in deze groep: G. van Alpben, L. Coomans de Ruiter, P. G. Ebbink en G. A. Stolk. Tot secretaris van bet «Plaatse lijk Comité voor de uitzending van zwakke kinderen naar buiten» is benoemd dr. R. Miedema, Rem. pre dikant alhier. Door den beer P. Harting werd aan de Utrechtsche Universiteit het doctoraal-exaraen in de Nederlandscbe Letteren cum laude afgelegd. De heer G. van Achterbergh slaagde bij het toelatingsexamens der Middelbaar Tecbuische school te Utrecht. De heer F. C. Hoek, onderwijzer alhier, behaalde te Arnhem de hoofd- acte. Door den heer Lankamp is een telegram van den volgenden inhoud verzonden aan den Min. van Land bouw «Naar aanleiding van de anonieme lendentieuse berichten over het rap port Heemskerk in zake de pluimvee- knoeierijen, voorkomende in het Vaderland van 2 en 3 dezer en de N. R. Ct. van 16 dezer, welke be richten op Machiavellische wijze ge- sttld blijkbaar ten doel hebben de openbare meening te misleiden, stel ik er prijs op Uwe Excellentie te verklaren dat ik als adj.-secr. der Rijkscommissie van Toezicht op de Eier- en Pluimvee vereeniging reeds in Dec. 1916 heb geweigerd de ver antwoordingsstukken en statistieken te onderteekenen of parafeeren om dat ik niet kon dulden dat Uwe Excellentie werd misleid. Voorts ver oorloof ik mij de aandacht uwer Exc. te vestigen op de omstandigheid dat door de commissie van onderzoek niemand onder eede is geboord, dat in het rapport vele onjuistheden en omissies voorkomen, dat daarin o.m. niets staat vermeld van de tenge volge der gevoerde actie aan expor teurs gedane restituties van op wille keurige en onwettige wijze inge houden gelden of gedane extra-heffing op consent, dat daarin op licht vaardige wijze over de fouteo heen- gegleden wordt en het rapport boven dien ontijdig, aan den vooravond der Kamerverkiezingen, terwijl er civiel rechtelijke procedures aanbangig zijn, is uitgebracht." Waarschuwing. Door een 4-tal colporteurs en col- portrices worden aan de wouingen der ingezetenen zegeltjes ten verkoop aangeboden ten behoeve van de Ne- derlandsche Vereeniging «Volksbe lang» onder directie van den direc teur-uitgever Cornelis Jacob Frederik Vroom, 36 jaar, kantoor houdende le Scbinkelstraat No. 10 te Amsterdam. De Commissaris van Politie te Amersfoort noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit om, alvorens met de hierbedoelde personen in verbinding te treden, eerst inlichtingen in te winnen aan bet Hoofdbureau van Politie alhier. De lHalthez*r-orde. De Souvereine orde van Maltha, een katholieke instelling, beeft in tijd van oorloy dezelfde erkende rechten als het Roode Kruis. Om nu alle R K. verpleegkrachten in deR.K. organisatie te vereeuigen, beeft deze Malthezer Ridderorde bet plan gemaakt de R.K. verpleging in tijd van oorlog, in vredestijd te orgaoiseeren, teneinde klaar te staan wanneer ons land zou geteisterd worden door den oorlog. Alle religieuzen hebben zicb reeds bereid verklaard tot toetreden en na een toelichting van dr. Jorissen op een vergadering van R.K. Ziekenver pleegsters beeft hun bond ziqb ook eenparig uitgesproken voor dit groot- scbe plan. Zwemsport. De A. Z. P. C. heeft Zondag jl. deelgenomen aan de groote nationale zwemwedstrijden van «De Maas" te Rotterdam en twee 2de prijzen mee naar huls gebracht. B. van Achterbergh wist beslag te leggen op de 2de prijs 100 M. Borst- zwemmen 1 min. 19 sec. terwijl de Estafette-ploeg (afstand 5 X 50 M.) zicb de 2de prijs verwierf in 3 min. 42'/i sec. na een zeer vinnigen strijd met de C. N. B. Waar de meest bekende zwemmers uit ons land op bedoelde wedstrijden uitkwamen, kan de A. Z. P. C. met zeer veel voldoening op hare reis naar Rotterdam terugzien. Het onlangs in openbare veiling opgehouden beerenhuis Souckaertlaan 9, van de familie Gerritsen is onder bands verkocht aan den heer J. F. Tollenaar. De thans door hem bewoonde villa Barchman Wuytierslaan 50 is door de Mij. tot Exploit, van onr. goederen «Birkhoven» verkocht aan kapitein De Winter. Een uit den tuin van den burge meester ontvreemde fiets werd eenige dagen daarna in een boscbje op den berg zonder zadel en zonder banden teruggevonden. Vet Kalfsvleesch. De Directeur van het Levensmid delenbureau maakt bekend dat heden bij verschillende slagers vet kalfsvleesch verkrijgbaar is op bak- en braadvet bon No. 77, en wel een half pond per persoon tegen de volgende maxi mum-prijzen Fricandeau f4.00, Spierstuk f4.00, Carbonaden f3.80, Borst f3.60, Hals f3.50 per K.G. Beenderen f0.10 per K.G. Amersfoort, 18 Juli 1918. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 21 Juli tot en met 26 Juli 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 78 Gedroogd fruit op rijstbon No. 78, 1 ons per persoon. Kaas, duurdere soorten, op Gortbon No. 77, 1 ons per persoon. Kaas 20 plus, op kaasbon No. 5,1 ons per persoon, terwijl op kaasbon No. 4 deze week nog kan worden verstrekt 150 gram per persoon. Harde zeep op bon 76b 1 ons ofl stuk per persoon. Archis-olie voor zoover de voorraad strekt 1 ons per persoon op bon 77b. Eenheidsworst, op nader bekend te maken bon en legitimatienummer. Aardappelen 6 K.G. per persoon, op bon No. 78. Chocoladereepen, 2 reepen per persoon op bon 78a. Koffie en Thee. Van 15 Juni tot 15 Augustus 1918 wordt (eenmaal) l'/i ons thee afgeleverd op bon No. 21, uitsluitend aan die verbruikers van welke bet lichaam der oude koffie- en theekaart is afgestempeld bij de in levering van bon 19. Op bon No. 33 eener koffie- en theekaart van 16 tot en met 30 Juli l'/t ons koffie. Goedkoope melk. Op bon No. 9 tot en met 15 en wel van 21 Juli tot en met 27 Juli. Kindermeel. Bon 2 is geldig van 16 Juli tot en met 22 Juli. Buitengewoon rantsoen. Bon 2 is geldig van 16 Juli tot en met 22 Juli. Amersfoort, 18 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Spaanscbe griep overvalt den mensch als een sluipmoordenaar, maar is heel wat minder gevaarlijk. Zij begint met hevige koortsachtige rillingen, waarop zware hoofdpijn, koorts, loomheid en hevige hoest volgen. Ook erge nek-,'rug-en lende- pijn gaat er mee gepaardontstekingen in neus, keel en luchtpijp volgen niet zelden. De patiënten gevoelen zich allerellendigst. Ook een steken en branden in de oogen komt veel voor. De lichaamstemperatuur is van het begin der ziekte af aan heel hoog en blijft dit enkele dagen. Het is nog niet uit gemaakt of men bier met influenza als in 1890 te doen heeft. De ziekte heeft tot nog toe geen kwaadaardig karakter. Bij zwakkere gestellen doen zich nog al eens compli caties voor. De bekende prof. dr. Tjaden zegt, dat de ziekte wel eenige overeenkomst heeft met de influenza van 1890, maar zij verloopt lichter en in korter tijd. De booge koortsen nemen ge woonlijk na enkele dagen af. Af zondering der patiënten is nutteloos. Bij bet waarnemen der koorts moet men zich onmiddellijk te bed be geven dat helpt zeer tot een spoedig en gunstig verloop. In gewone ge vallen is de ziekte in vier tot vijf dagen geweken. De Spaansche pip. In de «Vossische Zeitung» vertelt dr. P. Schwartz het een en ander over een dergelijke ziekte als thans in Europa heerscht, uit het jaar 1580 en die merkwaardiger wijze ook den naam van «Spaansch» droeg. Hij haalt het verbaal aan van den cbronist Van der Mark Angelus, die na een geheimzinnige inleiding over een vurig teeken aan den hemel, dat de ziekte zou hebben aangekondigd, vertelt: «Daarop volgde een verschrikkelijke, algemeene ziekte, die de doctoren «febrim malignam cum catarrho» of «catarrbosam» noemden. Deze ziekte vloog als een vliegende pijl in enkele dagen door geheel Europa, tastte koningen, vorsten, graven, edellieden, burgers en boeren aan. De ziekte trad op roet een verschrikkelijke verhitting. De menschen werden schor, zoodat ze bijna niet konden praten, en kregen een beklemd gevoel op borst en hart. Tevens klaagden zij over hoofdpijn en hoesten. Gelukkig stierven aan deze ziekte niet veel menscben, het grootste gedeelte genas den vierden dag, op zijn langst duurde zij 18 dagen.» Een tijdgenoot van Angelus, de Pommersche cbronist Joachim Von Wedel, schrijft in zijn dagboek, dat deze ziekte «de Spaansche pip» werd genoemd. In zijn geschiedenis der genees kunde heeft, krachtens talrijke be richten uit dien tijd, Puschmann vastgesteld, dat de influenza-pandemie van 1580 niet uit Spanje naar Duitsch- land gekomen is, maar uit den baard van alle besmettelijke ziekten, het Oosten. Men vindt in die berichten niet alleen «Spaanscbe pip", maar ook «Hollandscbe pip". Misschien is de ziekte uit Holland ingevoerd, dat in dien tijd levendige betrekkingen onderhield met Spanje. De verwekker van de Spaanscbe griep ontdekt. Aan den assistent van de Boeda- perster Kliniek voor ooglijders, dr. Hestlingen. is bet gelukt den bacil van de Spaansche griep te ontdekken. Dit is de zoogenaamde pfeiberbacil, die de epidemische oogontsteking, bekend onder den naam conjuncti vitis, veroorzaakt, welke een gelijk soortig verloop beeft als de Spaansche griep. Een bacteriologisch onderzoek bevestigde de juistheid van deze hypothese. Bij het onweder vau Dinsdag nacht zjjn de omstreken van Drieber gen erg geteisterd door hagelslag. Stukken ijs tot een grootte van 10 cM. kwamen met grooie kracht neer. Voor duizenden guldens glas van broei kassen en bakken werd io enkele minuten vernield. Tabak van aardappelloof I In Friesland droogt men het loof der gerooide aardappelen, ontdoet het van de stelen, snijdt een en ander fijn en men heeft tabak die zich rooken laat. Menigeen rookt dit pijpje dat zeer goedkoop is. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 Juli tot en met 18 Juli 1918. Geboren: Fanny, d. van Hendrik Leonard Herman Baron v. Isselmuden en Louisa Jeannette Alexandrine v. Panthaleon Baronesse v. Eek. Wilhelmina, d. van Joseph Verhoef en Hendrika Pampus. Maria, d. van Johan Fredrik Andreas Hofman en Gijsberta Eibers. Johanna Maria Louisa, d. van Wilhelmus van Dijck en Coleta Francisca Van Leemput. Gerrit Jan, z. van Hendrikus Viets en Hendrika Berendina Remmelink. Maria Gerarda, d. van Wiibelmus Cornelis Groenbuyzen en Suzaona

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2