NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. g EENE MÉSAILLIANCE. No. 53 Zaterdag 27 Juli 1318. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. 1 Augustus 1914—1 Augustus 1918. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afxonderlgke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niterlgk Vrijdag. Tydelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn. 60. ABVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Toeo korten lijd na hetjuitbreken van den oorlog in 1914 eenheid in de Nederlandsche vredesbeweging een eerste en noodzakelijke eisch bleek, werd de Nederlandsche Anti-Oorlog- Raad opgericht. Het geschiedde op 8 October 1914, met medewerking vrij wel van alle politieke en godsdienstige richtingen, die in ons land aan de vredesbeweging en de daaruit voort komende vraagstukken aandacht wij den. Het doel van den N. A. O. R. werd niet scherp omlijnd het bestond naar het oordeel der oprichters in dezen tweeledigen vormeenerzijds trachten den uitgebroken oorlog tot een zoo spoedig mogelijk einde te brengenanderzijds tijdens dezen oor log de grondslagen van het pacifisme beschermen en een basis scheppen, waarop een zoo duurzaam mogelijke vrede in de toekomst denkbaar zal zijn. In de jaren, voorafgaande aan dezen oorlog, toen ook de vredesbeweging zich in veler belangstelling mocht verheugen, is menigmaal de klacht geboord, dat zij stond op zoo weinig werkelijken grondslag dat zij te vaag en te weinig omschreven wasdat haar idealen in het algemeen te hoog in de lucht grepen. Men gevoelde wel voor de denkbeelden der vredesbe weging, maar men achtte bet uiet mogelijk dat de resultaten die zjj wenschte spoedig bereikt zouden wor den. Dat lag wel voornamelijk daar aan, dat de vredesbeweging slechts resultaten van verren aard zich stelde en niet systematisch de mijlpalen uit zette, welke de ontwikkeling dezer resultaten aangeven. De Nederlandsche Anti Oorlog-Raad heeft onmiddellijk bij zijne oprichting met deze fout gebroken. Hij beeft begrepen, dal het noodig is voor elke beweging een vast omlijnd programma samen te stellen, waarin het onbe reikbare van de naaste toekomst zich duidelijk afspiegelt. Hij heeft dit ge daan in het dusgenaamde Minimum- Programma, slechts een vijftal punten bevattend, welk Minimum-Programma internationaal is overgenomen in bijna alle landen en in bijna geheel gelijken zin. Korten tijd na bet uitbreken van den oorlog zijn er een groot aantal Minimum-Programma's gepubliceerd in Europa zoowel als in Amerika; door verschillende stroomingen en ge leerden werd opgesteld een zoodanig programma, dat bevatte het minimum der eischen, noodig om een duur zame vrede te verkrijgen. Het grootste gedeelte van deze Minimum-Program ma's is verdwenen, wordt nauwelijks meer gepropageerdhet Minimum- Programma daarentegen van den N. A. O. R. en van de Centrale Or ganisatie bestaat en krijgt steeds grooter bekendheid geheel het land door. In den afgeloopen winter zijn in ongeveer dertig plaatsen van ons land populaire wetenschappelijke cur sussen gehouden gewijd aan de be ginselen van dit Minimum-Programma. De Volksuniversiteit te Amsterdam en te Groningen pleegden overleg met de leiders der vredesbeweging ten aanzien van den cursus, die de vre desbeweging en bare geschiedenis beter en meer bekend zou maken. Het zijn alle teekenen, dat men aan dacht aan de vredesbeweging gaat wgdendat men in haar meer gaat zien dan een beweging van particu lieren: dat men in haar den kiem eener beteekenis, die voor allen en tot allen spreekt, ontdekt. Het Minimuni-Programma.degrond slag van den arbeid van den N.A. O. R., zijne beginselverklaring en zijn werk programma, omvat een vijftal punteD, die bij de internationale organisatie in negen punten zijn omgezet. Deze vijf punten zijn in drie groepen in te deelen. De eerste dezer groepen beeft betrekking op de fouten in het ver leden en op herstel dezer foutende tweede heeft betrekking op maat regelen, die iedere Staat innerlijk heeft te nemen teneinde de wrijving van het verleden te voorkomen, doch tol welke alleen dan kan worden overgegaan, wanneer zij op een inter nationalen grondslag berustende derde groep tenslotte omvat die maat regelen, welke van zuiver internatio nalen aard zijn en in zich bet beginsel van eene internationale organisatie bevatten. Het Minimum-Programma heeft zich afgevraagd waaraaD te wijten is dat de oorlog, die zoolang werd verwacht, zooveel malen werd teruggehouden, toch zoo plotseling is uitgebroken. En het is tot de overtuiging gekomen, dat de geforceerde indeeling der natio naliteiten naar het recept van bet Weecer Congre6 van 1915 schuldig moet worden geacht aan het wantrou wen, dal de internationale politiek is gaan beheerschen en dat tot eene uitbarsting in 1914 heeft geleid. Op den Balkan zijn de nationaliteiten op de allerzondelingste wijze dooreen gegooid; er zijn nationaliteiten onder gebracht bij eene regeering, die bare nationale gevoelens en verlangens niet kan begrijpen en die zelfs geene moeite doet om deze nationaliteiten gelijke rechten te geven als haar eigen bur gers. Maar bovendien, geheel deze 19de eeuw door is er geannexeerd en vei- deeld, zijn er gebieden bij landen ge trokken en van landen afgehaald zonder dat men den wil der volkeren heeft geraadpleegd. Elzas-Lotbaringen is het meest sprekende voorbeeld van annexatie buiten den wil der bevolking omevenwel de geschiedenis der 19de eeuw alleen geeft tal van gelijke voor beelden aan, al spreken deze ook niet zoo sterk. Vandaar, dat bet Minimum- Programma van den N. A.O. R. ver langt, dat geen annexatie meer zal plaats hebben zonder dat de bevolking op nader te bepalen wijze zal worden geraadpleegd; een eisch die strekt om in de toekomst conflicten te voorkomen als ons geslacht uit de annexatie van Elzas-Lotbaringen heeft zien geboren worden. Vandaarook,dat het Minimum- Programma eischt gelijke lechten op politiek en godsdienstig gebied voor alle nationaliteiten in eenzelfden Staat, opdat het kwaad, dat door de ver keerde indeeling is geschied sedert het Weener Congres, tot een minimum worde gereduceerd eu niet zal behoe ven te leiden tot ïbevrijdingsoorlogen» als er op den Balkan maar al te veel zijn gevoerd en ook zijn tegengehouden uit vrees voor verplaatsiog van machts evenwicht. Maar niet alleen de vraag der na tionaliteiten heeft onrust gewekt in Europa, in veel sterker mate heeft dit gedaan het imperialisme de zucht naar uitbreiding. Het imperialisme is niet uit zichzelf ontslaan, bet beeft zijn oorsprong te danken aan het industrialisme, hetwelk ten doel heeft om zoo groot mogelijke voordeelen van de machinale ontwikkeling der industrie te trekken. De voortdurend grootere productie heeft nieuwe afzet gebieden uoodig gemaakt; vandaar dat elk land streefde naar grooter koloniaal bezit, naar een grooter aan tal beschermende gebieden. Het im perialisme heeft hetlwantrouwen ver sterkt, het wantrouwen heeft de be wapeningen opgedreven, en dat alles, omdat de volkeren wisten in eigen koloniën of in beschermde gebieden grooter economische voordeelen te hebben dan de onderdanen van andere volkeren. Vandaar, dat bet Minimum- Programma van den N. A. O. R. vraagt om in alle koloniën en daarmede gelijk te stellen gebieden het stelsel van de open deur in te voeren, te breken dus met bescherming van eigen onder danen en van die mogendheden, waarmede men in vriendschappelijke betrekking verkeert. Zoodra koloniën en beschermde gebieden geen recht- streeksche economische voordeelen meer opleveren, zoodra ook zal de zucht naar vermeerdering van dit koloniaalgrondgebied hebben afgedaan. Uit het imperialisme is de drang naar grooteie bewapening ont staan uit den drang naar inperialisme is geboren de diplomatie van geheime tractaten, die een onzeker evenwicht beteekende. In de laatste halve eeuw heeft men het schouwspel kunnen zien, dat de volkeren, die eischten democratisch geregeerd te worden en die naar algemeen kiesrecht uitzagen als een eerste wenscb, zich ten aan zien van de buitenlandscbe verhoudin gen gewillig en zonder morrejt lieten leiden door slechts enkelen. Dieenkelen konden tractaten sluiten, die leven of dood voor millioenen beteekenden. Als niet de geheime diplomatie had gewerkt, ware deze oorlog misschien niet ontstaan, maar zeker niet van dien omvang geworden. Als de vol keren tijdig geweten hadden wat de diplomatie voor hen ordineerde, ver moedelijk hadden zij bezwaar ge maakt tegen vele verplichtingen, die hun werden opgelegd I Vandaar dat het Minimum-Programma eischt, dat deze geheime diplomatie tot het ver leden zal behooren, dat het Parle ment meer dan te voren zal worden gekend in den gang der buitenland scbe betrekkingen en dat zoodoende het Parlement ook meer rechtstreek- schen invloed op de behandeling dezer vraagstukken zal verkrijgen. Vandaar, dat het Minimum-Program ma vraagt niettigheid van alle geheime tractaten. En tevens, dat het Minimum- Programma den eisch laat booren, dat bewapeningen moeten worden beperkt en dat de vrijheid der zee moet worden geproclameerd teneinde het wantrouwen te doen ophouden, dat door het imperialisme tusschen de mogendheden is gekweekt. Er is wel eens gezegd dat de beperking der bewapeningen eene verzekeringspremie voor de vrede beteekent: ei is ge sproken van den sterken man, die door zich te wapenen bewees den vrede lief te hebben het is alles niet alleen een kostbaar middel, maar een gevaarlijk en een verkeerd middel Jr '33 'CTIX-.I-.E'T'OlSr. 25) Reeds meermalen was hem de ge legenheid voorgekomen, in Indië met goede vooruitzichten geplaatst te kun nen worden Hij maakte er dadelijk zijn werk van, naar eene geschikte positie om te zien. Er deed zich eene betrekkiDg in Zuid-Amerika voor, waar voor, men hem de vereisebte bekwaam heid toekende. Een aanzienlijk han delshuis, wenschte namelijk door een bekwaam en vertrouwd persoon, voor inkoop van huiden en voor 't plaatsen van Europeesche artikelen, te Buenos-Ayres vertegenwoordigd te worden. Het aanbod kwam Filip Diet on aannemelijk voor; nocbtaDS, alvorens een besluit te nemeD, wilde hij Saartje bezoeken. Hij begaf zich naar Utrecht, waar hij Saartje in eene stemming aan trof, die hem geen hoop gaf, dat zg hem de haar aangedane beleediging ooit zou vergeven. De weduwe had baar aan 't verstand weten te breogen, dat het gedrag van baar maD, ten duide lijkste bewees, dat bij haar iu alle opzichten minachtte. In zijn eigen kriDg verkeerde hij altijd alleen, waardoor hij iedereen in den waan breogen moest, dat bij slechts door eene onwettige relatie aan haar ver bonden was, een indruk, die door de wijze waarop hij zich tegenover freule van Terlinden gedragen had, bevestigd was. Dat ophitsen tegen haar man, dat de weduwe Saffier bare dochler deed, bad zijn oorsprong niet alleen daariD dat zij in hare ijdelbeid teleurgesteld geworden was, verwacht hebbende, dat Saartje openlijk tot den staat van van Hermelo zou verheven geworden zijn, maar ook in het financiëele. Saartje had nog wel geen kind, maar het was niet te denken, dat zij op den duur kinderloos bleef. Alsdan namen de geldelijke behoeften toe, en daar Filip niets van zijn vader wilde aannemen, vermeerderden dan ook de ontberingen. Eenmaal wel is waar, moest Filip geld krijgen, maar zijn ouders waren gezond en hadden nog geen hoogen leeftijd bereikt. Dat aeenmaalc lag bijgevolg in een ver verschiet. Onder die omstaodighedeo, achtte zij het taadzaam, van het door jaloesie opgewekte ODgenuegen van Saartje, partij te trekkeD. Haar aanvankelijk tot de aanvraag van scheiding van tafel en bed trachtende te bewegen, was haar doel, haar geleidelijk tot eene echtscheiding te brengen, die haar vrij maakte, en haar nog de vrouw van David Jameson kon doen worden want opnieuw was dat huwelijk het lievelingsplan van de Weduwe Saffier geworden. Zij had zich vergewist, dat David er voortdurend spijt van had, dat een ander hem voor was geweest, zoodat zij goede gronden had te ver wachten, het huwelijk dat zij voorheen als de gelukkigste toekomst voor Saartje gehouden had, toch tot stand te zien komen. Zij erkende eene fout te hebben begaan, door tot dat met Filip van Hermelo mede gewerkt te hebben, en wenschte niets liever, dan die fout te kunnen herstellen. De mededeeling die Filip mondeling deed, zijne betrekking te gaan verliezen, droeg het bare bij om Saartje aan te sporen, er hem niet van terug te houden, naar Zuid- Amerika te gaan. Ware Saartje met Filip alleen ge bleven, dan was het niet onwaar schijnlijk, dat er eene verzoening plaats had gehad, althans als Filip die ge zocht had. Dat was evenwel het geval niet. Eenerzijds was Saartje onder haar moeders invloed geraakt, terwijl aan den anderen kant, Filip door de scha duwzijde van zijn huwelijk beDeveld, er geen lichtzijde meer in waarnam nu de verliefdheid voor Saartje, die haar oorsprong in de zinnen bad gehad voor de liefde voor Clara van Terlinden door 't hart ingeboezemd, plaats had gemaakt. Filip nam de aangeboden betrekking aan, en verliet ziju oude kantoor om zijne toebereidselen tot zijne reis ta makeD. Zijn voorgenomen vertrek, berokkende groot leedwezen aan zijne moeder, die met droefheid het oogen- blik van de scbeidmg te gemoet zag, zonder veel hoop te hebben, haar zoon te zien terug keeren. Ziju vader daaren tegen was het aangenaam, hem uit eene valsche positie gered te zien. Want te Amsterdam bleef steeds het dilemma voor hem bestaan, beschul digd te worden, door eene ongeoor loofde relatie, tegen de wetten der zedelijkheid of door eene mésail- liance, tegen die van stand en geboorte te zondigen. Gerard, die de overtuiging verkregen had, dat Saartje geene vrouw was, met wie Filip ooit gelukkig zou kuunen zijn, weerhield hem niet van de feitelijke scheiding. Integendeel moedigde bij hem ten sterkste aari, de aangeboden betrekking te gaan aanvaarden. Nocb- thans had bij geenszins aan eene wettige scheiding gedacht, daar bij het er voor hield, dat zelfs als Filip dat wenschte waar deze trouweos geen woord van gerept had Saartje Diet te bewegen zou ziju, afstand te doen, van de maatschappelijke positie, waarin baar huwelijk met hem haar geplaatst had. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1