DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gebleken. Als niet de diplomaten in 1914 geweten hadden dat legers van millioenen gereed stonden, zij zouden niet op die wijze gesproken en ge schreven bebben. Als niet de diplo maten geweten hadden, dat eene mobilisatie millioenen verslindt en toch ook rente op moet brengen, zij zouden minder gespannen zijn ge weest dan dat zij nu waren! Maar boe wil men beperking van de bewapeningen wanneer men niet tegelijk zoekt naar de ontwikkeling van hare middelen om geschillen tus- schen de volkeren tot oplossing te brengen? Wij kennen de arbitrage en wij kennen de bemiddeling, wij kennen de commissiën van onderzoek. Zij hebben ten doel om in de ver houdingen der Staten te brengen diezelfde elementen, die wij in de laatste eeuwen kennen in de verhou dingen der individuen: recht en bil lijkheid zooveel dat voor menscben mogelijk is. Het Minimum-Programma vraagt om een werkelijk permament hof van arbitrage, dat rechtmatig bijeen is en waaraan de Staten zich verplichten de daarvoor geschikte geschillen te onderwerpen vraagt een Raad van Verzoening, die tot opdracht heeft om in die geschillen, die als belangengeschillen geene juridische uitspraak mogelijk maken, een be middelende weg te vinden. Evenwel, wanneer een Staat eens zou weigeren om aan de gesloten overeenkomst te gehoorzamen of het opgelegde voDnis uit te voeren De vraag is meermalen gesteld; Pi of. Van Vollenhoven beeft zijn politie- Ieger en zijne politievloot in overweging gegeven. Wanneer men wil scheppen eene samenleving der Staten, dan zal men deze moeten toerusten met alle mogelijke middelen, ook met een middel om dwang uit te oefenen tegenover den ongehoorzame. De Leaque to Enforce Peace in Amerika, die onder Taft's presidium is tot stand gekomen schrijft over een dwingende macht tusscben de aangesloten Staten onderling, die ongehoorzamen tot rede brengenzij wenscht dat iedere toe getreden Staat op zich de verplichting neemt in een uitgebroken geschil het bemiddelend rapport eener commissie ten hoogste een halfjaar af te wachten, en eerst daarna naar de wapenen te grijpen. Eene macht, politie te land en ter zee, moet gereed staan om aan deze verplichtingen kracht bij te zetten. Rechtspraak en middelen tot na koming van die recbtspaak, zij zijn de eerste grondslagen, waarop eene internationale maatschappij der Staten moet worden gebouwd. De beteekenis der beide Vredesconferenties van 1899 en '1907 is vooral deze, dat zij, hoe zwak ook, eene erkenning zijn van de gemeenschappelijke banden en be langen die alle Staten binden. De Vredesconferenties hebben half werk gedaan en daardoor deze gemeenschap zwak tot uiting gebracht; op haar werk moet worden voortgebouwd. Vandaar, dat het Minimum-Pio- gramma eischt nevens arbitrage en bemiddeling voortzetting der Vredes conferenties als de lichamon die het internationale recht kunnen uitbreiden en vaststellen, de lichamen ook die bet begin eener Statenorganisatie in zichzelf beteekenen. Dat zijn de grondslagen waarop de N. A. O. R.rust; daarin zijn vervat de middelen, die de N. A. O. R. meent dat aangewend moeten worden ten bate van den duurzamen vrede. Het is een minimum-programma, het eischt dus het minste wat naar zijn oordeel noodig is om tot dien duurzamen vrede te geraken. Deze middelen, zij zijn zoo al niet in een enkele dag bereik baar, toch voor verwezelijkiog vatbaar in de naaste toekomstzij vormen geen idealen, die hoog in de lucht onbe reikbaar voor ons zweven, maar nuchtere practisch doorgevoerde maat regelen bij welker vaststelling wij met onze voeten op den grond blijven staan. Het is merkwaardig, dat de programma's van bijna alle politieke partijen in ons land, die tevoren zwegen over de eischen van buiten- landsch beleid, de wenschen der vredes beweging niet schenen te kennen thans algemeen pacifistische paragrafen in houden, welke nauw met het Minimum- Programma van den N. A. O.R.samon- bangen. Het is een eerst bewijs van de grootere kracht, die langzaam maar zeker de vredesbeweging verkrijgt, een bewijs tevens, hoe de politieke partijen beginnen te gevoelen dat ieder, ieder van ons het zijne, boe klein en schijn baar gering ook, kan bijdragen om Secretariaat PriuMDgravht 19 Den Haag. te geraken op den weg naar den duur zamen vrede. Moge 1 Augustus, de verjaardag van dien schrikkelijken dag in 1914, die de doodsklok luidde voor millioenen, U doen nadenken, wat gij reeds deedt en doen kunt. H. Ch. G. J. VAN DER MANDERE. De dood van den ex-tsaar. Het volksgeloof, dat wanneer van iemand een onjuist doodsbericht was gemeld, dit voor hem een lang leven zou beteekenen, heeft zich aan Nico- laas Romanof, den extsaar aller Russen, niet bewaarheid. Nadat toch reeds eenige malen, sinds zijn val, doods berichten de wereld ingezonden en weer tegengesproken waren, is het laatste daarvan nu toch door een draadloos bericht uit Moskou, officieel bevestigd. Het officieele bericht luidt: De ex-tsaar is 16 Juli op vonnis van den Raad van Arbeiders en Soldaten in den Ooeral, te Jekaterinenburg ge fusilleerd, toen deze stad ernstig be dreigd werd door de Tsjecho-Slowaken en er een tegen-revolutionnaire samen zwering was ontdekt, met het doel hem te bevrijden. De ex-tsarin en de kroonprins zijn naar een veilige plaats gezonden. Een decreet van 19 Juli verklaart, dat alle bezittingen van den gewezen tsaar en zijn familie in het bezit der Russische republiek zijn overgegaan en dat de kapitalen, welke de familie bij binnen- en buiten- landsche banken had belegd, in be slag genomen zullen worden. Nicolaas II was den 18 (6) Mei 1868 te Petersburg geboren als zoon van den toenmaligen tsaar Alexander III, die 3 November (20 Oct.) 1894 door de nihilisten werd vermoord, en wiens opvolger hij was. Nicolaas was in dezelfde maand gehuwd met prinses Alix Van Hessen en in Mei 1896 werd het paar met groote pracht te Moskou gekroond. Een bloedige schaduw op deze plechtigheid wierp de ramp van het Cbodioski-veld, waar bij het uitdeelen van kronings bekers een zoo groot gedrang ont stond, dat er eenige duizenden men scben bij omgekomen zijn. Onder z(jn regeering werd het verbond met Frankrijk gesloten, waar bij Engeland later toetrad, vormende aldus de Entente als tegenhanger van het Drievoudig Verbond. In 1898 ging vaa hem de oproeping lot beperking der bewapeningen uit, welke aan alle mogendheden der wereld verzonden werd en den grondslag vormde tot de twee vredesconferenties in Den Haag waarvan -de eerste op 18 Mei 1899 werd geopend. In 1904 en '5 voerde Rusland den oorlog tegen Japan waarin het tsarenrijk de neder laag leed en in October '05 stelde de tsaar een parlement in, de Rijks- Doema, die echter nooit meer dan schijn geweest is, want het absolu tisme bleef bestaan en telkens als de doema pogen wilde, inderdaad iets te doen, dat naar regeereu geleek, werd zij ontbonden. -Zulk een doema- ontbinding gaf in 1897 aanleiding lot een opstand, die echter bloedig werd onderdrukt. In den wereldoorlog, toen de Russische legers werden ver slagen en 't land door hongersnood werd geteisterd, brak opnieuw een revolutie uit die reeds na korten tijd den tsaar op 14(1) Maart van den troon stiet. Aanvankelijk werd bij met zijn gezin te Tsarskoje Selo ge vangen gehouden en daarop naar To bolsk in Siberië gevoerd. Bij de woelingen, daar door de Tsjecbo- Slowaken teweeg gebracht, achtte men hem er niet meer veilig en be volen werd hem over Jekaterinenbrug Perm en Wologda naar Moskou over te brengen. Op deze reis, die, door dat de Tsjecho-Slowaken telkens den spoorweg bedreigden, met veel hinder nissen gepaard ging, achterhaalde hem zijn noodlot. Uit bet huwelijk van den ex-tsaar zijn 5 kinderen geborende groot vorstinnen Olga in 1895, Tatiana in 1897, Maria in 1899 Anastasia in 1901 en kroonprins Alexander in 1904. Onze handbagage. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft het volgende onder de aandacht van bet personeel gebracht. Vele reizigers nemen handbagage roede, die door bare groote afmetingen voor mede reizigers zeer hinderlijk is. Hiertegen moet met kracht en zonder aanzien des persoons worden opgetreden. Voor werpen, die niet voldoen aan het be paalde van te zijn, kleine gemakkelijk draagbare voorwerpen, die in de netten of onder de banken in de rijtuigen kunnen geplaatst worden, zonder an dere reizigers hinderlijk te zijn, mogen niet in de rijtuigafdeeling worden ge plaatst: zoo zij daarin reeds aanwezig zijn, moeten ze worden verwijderd en overgebracht naar den bagagewagen. Bij aankomst op het bestemmings- slation kan dan de bagagevracht worden geheven. Het personeel moet daarop streng toezien. j>Handelsbl.« Het interneeringskamp te Harderwijk. Te Harderwijk loopen, volgens nDe Maasbode«, hardnekkige geruchten dat het interneeringskamp der Belgen zal worden opgeheven. De ongehuwde Bel gische militairen zouden naar verluidt allen van daar vertrekken naar het Kamp van Zeist. Nuttige wenken ter voorkoming van „Leng" in het brood. Leng wordt veroorzaakt door een bacterie (Bac mesentericus panis vis- cosi) welke tot de groep der zooge naamde Aardappelbacillen behoort, zich in den regel buiten aan de bast van graankorels bevindt, en daarom het meest in ongebuild brood tot ont wikkeling komt, maar kan, daar zich in het uitgehuilde brood (bloem) ook zeer fijne, boewei voor het bloote oog niet waarneembare, zemeldeeltjes be vinden, ook in wittebrood voorkomen. In temperaturen van ongeveer 68 of minder graden Fahrenheit ontwikkelt »Leng" zich niet of zóó langzaam, dat het brood eerder is geconsumeerd. Daarom is het raadzaam, om in geval, dat de temperatuur van het weder meer is dan ongeveer 68 graden Fahrenheit, het brood onbedekt in een koel vertrek, belgeen niet vochtig mag zijo, te bewaren, en zoo weinig mogelijk brood in voorraad te nemen. Men kan uLeng" herkennen aan den zoetig zuuracbligen smaak en reuk, gepaard aan kleverigheid en het zich vormen van draden, wanneer dit brood uit elkaar getrokken wordt. De voorwerpen, waarmede dit brood in aanraking is geweest, moeten met kokend water worden afgewasschen. orn te voorkomen, dal andere levens middelen door iLeng" worden aange tast. De Permanente Commissie voor crisismaatregelen en Bakkerijen te Amersfoort. Eenvoudige wenken ter wering van de Spaansche griep. In verband met de hier en daar gestelde vraag, welke voorzorgsmaat regelen te nemen waren om de Spaan- sche griep van kantoren, magazijnen en in het algemeen plaatsen waar vele personen samenwerken te weren, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat extra schoonmaakbeurten van zoo wel vertrekken als meubilair, benevens een ruim ventileeren, ook buiten de werktijden, ten deze van beteekenis zijn te achten. Het effect van dergelijke eenvou dige maatregelen kan nog beduidend vergroot worden, wanneer men er zich algemeen een gewoonte van maakt, bij aankomst en vertrek de handen te wasschen, benevens al gor gelend den mond te spoelen, ook zon der dat hierbij van bizondere desin- fectiemiddelen gebruik wordt gemaakt. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat terwijl de ziekte tot dusverre in het algemeen geen kwaadaardig karakter vertoont, er reden is om aan te nemen, dat bet ziekteverwekkend organisme buiten het lichaam vrijwel te gronde gaat, waarmede de genoemde een voudige maatregelen bij algemeene toepassing oog aan beteekenis winnen. Landstormkeuring jaarklasse 1896 en 1897. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebben den, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1896 gelegen heid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Maandag 2 Septem ber 1918 's-voormiddags 10 uur in het gebouw »Ons Huis", Kortegracbt do. 3 te Amersfoort, en wel de inge schrevenen, voorkomende op het Keuringsregister onder de volgnum mers 1 tot en met 20. De ingeschrevenen onder de volg nummers 21 tot en met 65 op Dinsdag 3 September 1918, en de overigen op Woensdag 4 September 1918 allen op hetzelfde uur en dezelfde plaats. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebben den, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaai klasse 1897 gelegen heid hebben, zich aan eene keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Vrijdag 30 Augus tus 1918 's voormiddags 10 uur iD het gebouw »Ons Huis", Kortegracbt no. 3 te Amersfoort, en wel de in geschrevenen, voorkomende op het keuringsregister onder de volgnum mers 1 tot en met 45. De ingeschrevenen onder de volg nummers 46 tot en met 90 op Zater dag 31 Augustus 1918, en de overigen op Maandag 2 September 1918 allen op hetzelfde uur en dezelfde plaats. B. en W. van Amersfoort bren gen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 23 Juli 1918 aan J. Vonke- man en P. Vredeling en hunne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het oprichten van eene fabriek voor machinale hout bewerking, door het plaatsen van- vier electro-motoren n.l. twee van 3 P. K. een van 2 P. K. en een van 1.5 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat nos. 25 en 27. Alhier is opgericht een stichting genaamd»St. Anfridus" met het doel een complex woningen te bouwen op de terreinen van Tuindorp. De konink lijke bewilling op de statuten is bereids dezer dagen verkregen. Het bestuur der stichting is samen gesteld uit de heeren G. J. Noorman, voorzitter; G. J. Jansen, Secretaris; J. de Boer, Penningmeester; P. J. M. Sandkuijl, H. J. C. Venings, F. L. La- porte en A. C. F. Conijn. Als voor- loopig administrateur is aangewezen de heer Venings. De plannen voor den bouw van 118 woon- en 2 winkelhuizen zijn zoover gevorderd, dat de aanvrage om het benoodigde voorschot dezer dageu bij het Gemeentebestuur zal worden in gezonden. Door de bakkerspatroons alhier is uit hun midden een permanente Commissie benoemd voor Crisismaat regelen in bakkerijen, wier taak het zal zijn de belangen der bakkers te behartigen tegenover de autoriteiten. De commissie is als volgt samengesteld J. van Zalingen, Voorzitter; H. S. Valkenburg, (firma W. A. Meursing) Secretaris en C. van Ommeren, pen ningmeester. Naar wij vernemen is de ge- meente-leening van 2 millioen gulden, reeds geheel geplaatst en zal zij dus niet aan de markt komen. Bij het te Utrecht gehouden eindexamen M. U. L. O. slaagden uit onze gemeente: E. v. Fijn, H. v. Dommelen, N. O. van Woudenberg, G. J. v. d. Bos, A. A. Wagenaar, B. J. W. Siedenburg, G. W. J. Jans, A. G. Ouwerkerk, J. C. Bendeler en A. P. D. M. Hehen- kamp. B(j het eindexamen Rijks Hoogere Burg. School, slaagden van groep II o.m. onze stadgenooten Mej. Ja. Etb. van 't Eind, Mej. Aa. Aa. Ja. van der Meiden, Jbr. V. H. v. d. Bergh en H. van der Laan. In deze groep werden van de 24 candi- daten er 5 afgewezen. Van de derde groep van het eindexamen der Rijks Hoogere Bur gerschool werd het diploma o.m. be haald door onze stadgenooten de dames P. G. Schokker, G. K. Panjer en M. E. Stas. Bij het op 18, 19 en 20 dezer alhier gehouden examen ter verkrijging van het diploma als leerares in de huishoudkunde slaagde van de 24 candidaten (één trok zich wegens ziekte terug) o.a. onze stadgenoote mej. C. F. van Lessen. De heer Jac. de Jong alhier staat op de voordracht voor hoofd der gemeentelijke gymDastiekscbool te Assen. Uit het politierapport. Tegen zekeren P. is proces verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van brandgevaar. Aangifte werd gedaan van een dief stal van 20 pond paardenhaar en van vier rijwielen. Een uit Utrecht af komstig jongmensch werd op heeter- daad bij het stelen van een rijwiel betrapt. Een vrouwspersoon zich uitgevende voor de dienstbode van Ds. Panne bakker wist verschillende winkeliers op te lichten. Twee spoorwegarbeiders zijn aan gehouden wegens diefstal uit een zending aan de maatschappij toe vertrouwd. Ook werd 400 M. ijzerdraad ten nadeele der Maatschappij ontvreemd. In de onderofficierscan tine van de kazerne aan den Leusderweg is dief stal met inbraak gepleegd. Tegen eenige jongens werd proces verbaal opgemaakt wegens het kaart spelen om geld aan den openbaren weg. Een vijftal jongens, ontvlucht uit verschillende regeeringsgestichten wer den aangehouden. Tegen een meesterknecht van eeD bakker is procesverbaal opgemaakt wegens verduistering van meel ten nadeele van zijn patroon. Ook de beiers zullen zich voor den rechter hebben te verantwoorden. One dagelijksch brood. Van 20 Juli af bestaat ons brood uit de volgende samenstelling: Het bloem voor wittebrood uit 30 pCt. inlandsche rogge, 25 pCt. binnen- landsche tarwe, 25 pCt. buitenland- sche tarwe, 10 pCt. Amerikaansch patent en 10 pCt. aardappelmeel. Het meel voor kropbrood uit 30 pCt. inlandsche rogge, 20 pCt. inlandsche tarwe, 20 pCt. buitenlandsche tarwe, 10 pCt. maïs, 10 pCt. peulvruchten, 5 pCt. lijnkoek en 5 pCt. grind, gries en zemelen. Vad. Bedriegen en ontduiken door alle partijen. In de xNaderlaiidera leest men volgend scherp maar raak artikeltje: Aan bet geachte publiek wordt bekend gemaakt, dat de woorden bedriegen en ontduiken zijn afgeschaft, omdat hun beteekenis niet meer be kend is, en dat smokkelen voortaan behoort tot de Christelijke en maat schappelijke deugden, waartoe in de scholen wordt opgevoed. Zij, die met sluik-en kettinghandel bun fortuin bebben gemaakt, zullen in alle kerken met open armen worden ontvangen, terwijl in deze ernstige lijden Godsdienst en leer alleen binnen de kerkmuren, in 't bijzonder op de preekstoelen, zullen worden gehand haafd, doch in 't dagelijksch leven buiten dienst worden gesteld. Verder wordt ter keonis gebracht, dat dagelijks vele Christelijke varkens, schapen kalveren en koeien worden gewurgd, of beenen gebroken of de hersens ingeslagen, om ze met een vroom gemoed uit Dood te kunnen slachten. Verkrijgbaar is: Ned. Herv. rundvleescb, geslacht in duistere plaatsen. Gereformeerd A varkensvleesch, ge- ruischloos schoon gemaakt. Gereformeerd B kaas, bij maanlicht vervoerd. Roomscb-Katholiekeboter,zeerdevoot onttrokken aan de distributie. Anti-Revolutionnaire aardappelen door stoere Calvanistische schippers aangevoerd. Cbr.-Hist. tarwemeel, achtergehou den van het Regeeriügsgraan. Gereformeerde Bondskoffie. CoDfessioneele thee. Ethische gort en rijst. Schoenen om aan te passen voor ieder wien ze passen. De prijzen van bovengenoemde arti kelen zijn gesteld overeenkomstig het maximum beginsel der bandelaars. Menschen met een geweten kunnen er geen gebruik vau maken. Alle aDderen kunnen met geloovig ver trouwen deze artikelen aanschaffen op vertoon van een bon, waarop vermeld: »Men beboeft de overheid niet ge hoorzaam te zijn, al is zij Gods dienares En aan de keerzijde»Gij zult God niet dienen, maar den mammon.* Het Voorzienigheidscomité. Wasschen zonder zeep. Ruim een halve eeuw geleden werd er door de toenmalige huismoeders, althans te platten lande, al heel weinig zeep gebruikt voor de groote wasch. De tijdsomstandigheden kwamen baar daarbij te hulp. Id dien tijd waren de steenkolen verbazend hoog en boven dien moest voor deze brandstof nog invoerrecht worden betaald. Vooral op de afgelegen dorpen was in dien tijd de brandstof bij uitnemendheid 't hout. Dit had te dien tijde bij lange na niet de waarde van den lateren tijd. Dezelfde oorzaken, die ons thans nopen bout voor onze kachels te nemen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2