DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. Gemengd Nieuws. lijke belangen der inlandsche bevolking beeft mijn voortdurende aandacht; met stipte eerbiediging van de gods dienstige overtuiging der ingezetenen, wordt dankbaar de steun aanvaard, dien bet westersch particulier initiatief biedt, en met name de booge beteeke- niseikend van den arbeid der christe lijke zending. Tegen drank- en opium- misbruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming van de ingezetenen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur zullen zoo wel de eigen geaardheid der bevolking tot baar recht doen komen als de vrijwillige saamboorigbeid met bet moederland sterken. Deze strekke tot rechten grondslag voor de krachtige economische en militaire weermacht, waarvan de vorming zooveel mogelijk zal worden voortgezet. In de West- ludiscbe koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld Daar de sterking van haar draagvermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der binnen- en buitenlandsche moeilijkheden vertrouw ik des te vaster op uwe onverdeelde medewerking, met de bede, dat God ons volk in eendracht moge sterken en door de zware tijden tot betere dagen moge voeren, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. De chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, die in den stoet, waarmede H.M. Dinsdag de nieuwe zitting der Staten Generaal opende, volgens gebruik te paard naast de staatsiekoets, waarin het Koninklijk Echtpaar zat, reed, was dit jaar voor de eerste maal de vice-admiraal Bauduin, opvolger van wijlen luitenant- generaal graaf Dumonceau. Ter linkerzijde reed de gouverneur der Koninklijke Residentie, generaal- majoor Kempen. Achter de staatsiekoets volgden te paard, als leden van Hr. Ms. Militaire Huis, de luitenant-generaal Rost van Tonningen, de generaal-majoorTonnet eri de generaal-majoor Weber, allen adjudanten in buitengewonen dienst; de adjudanten in gewonen dienst luitenant-kolonel ridder Van Rappard, majoor De Josselin de Jong, ritmeester jhr. Van Reigersbeig Versluys, kapi tein Ruijs; de ordonnance-offïcieren le luitenants Von Heyden, Jhr. De Savornin Lohman en de reserve-le luitenant Scbilf. Onder het lluweelen baldakijn, boven den ingang van de Grafelijke Zalen, werden H.M. en de Prins op gewacht door de navolgende digni tarissen van Haar Hof: de gep. kapi tein ter zee Zegers Ryser, adjudant i. b. d.; kapitein ter zee jhr. Hooft Graafland, adjudant in gewooen dienst Schout-bij Nacbt Rambonnet, (de oud-Minister van Marine), adjudant in buitengewonen dienst en kapitein luitenant-ter-zee jbr. Von Miihlen, adjudant van H. M. en tijdelijk van Z. K. H. den Puns. De acht Kamerheeren, die met de Grootmeesteres der Koningin en de Groot-Officieren der Kroon in de Ridderzaal aanwezig waien ten einde Hare Majesteit bij het binnentreden der zaal vooraf te gaan of, bij het verlateo der zaal, te volgen, waren Baron Van Geen, particulier-secre taris van de Koningin; baron Van Hardenbroek van Lockhorst; baron Taets v. Amerongen van Wouden berg: baron Van Weideren ReDgers; baron Van Hardenbroek van Berg- vonden, dat de liefde die ik voor Clara gevoel, op andere grondslagen berust dan die voor mijne eerste vrouw. Ik heb de zinsbekooriDg die de schoone asschepoetster van het studentenbal bij mij te weeg had gebracht, voor werkelijke liefde aangezien en waar een vernis van beschaving, aan schoon heid gepaard ging, naar het hart, noch naar de grondbeginselen van haar, aan wie ik mij verbinden wilde, gevraagd. Toch beklaag ik de arme Saartje, om dat ik haar evenmin gelukkig heb kunnen maken als zij mij. Ons huwelijk was voor baar niet minder dan voor mij eeDe mésailliance. want de mésail- liance bestaat niet alleen voor den geen die zijne mindere aan zich ver bindt, maar even zoo goed aan de zijde van haar, die de vrouw wordt van een man, die zooveel hooger in de maatschappij staat, dat bij bij machte is baar lot zich op te heffeD. Door mij werd Saartje aan vernede ringen blootgesteld, die baar gespaard waren geworden, indien zij zich aao een David Jameson of welken anderen tot baar kriDg behoorenden «aan ook verbonden bad. De argu- ambacht; baron Van Iltersum; mr. G. Graaf Schimmelpenninckbaron Sweerts de Landas Wyborgh. One brood. Naar de »Tel verneemt, zal tijde lijk althans, de tarwebloem waarvan ons zoogenaamde wittebrood gebakken wordt, bestaan uit een mengsel van zuivere tarwebloem en roggebloem. Het lijmmeel hetwelk (in klein per centage trouwens) er in voorkwam, is reeds eenige weken uit de mélange verdwenen, maar ook het aardappel meel, dat voor niet minder dan 40 pCt. bijgemengd werd, zal tijdelijk achterwege blijven, tot van den nieuwen oogst weer voldoende ver kregen is, om in het geheele gemaal als bijmengsel gebezigd te kunnen worden. Nog steeds Duitsche kinderen I Aan het heen- en weertrekken van groepen Duitsche kinderen schijnt geen einde le komen. Bijna dag aan dag passeeren er troepjes; naar ons land komen zij thans met beperkt aantal en verwekken te Zevenaar dus minder opzien dan de groote transporten. Niettemiu houdt de kinder trek gestadig aan, al wordt de toe stand ook in ons land steeds nijpender. Gaan de Duitschers Vlaanderen ontruimen? Men meldt van de grens aan de Tel.: Er wordeD op het oogenblik voor zorgsmaatregelen getroffen, die er op schijnen te duiden, dat de Duitschers de kust van België, speciaal Ostende en Zeebrugge, zullen ontruimen. Alle materialen werden volgens hier ont vangen berichten, vandaar weggehaald. Schepen die een vracht naar België gedaan hebben worden, naar men ons vertelde, na ontlading geprest een reis te doen naar Brugge of Zee- brugge tot weghaliDg van materiaal. Dit alles wijst er naar alle waar schijnlijkheid op, dat de Duitschers zich voorbereiden op een ontruiming van een groot deel van Vlaanderen. De stemming in Duitsohland. De rijkskanselier graaf Hertling heeft de leiders der meerderheidspartijen in den Rijksdag ontvangen en met hen een bespreking van 21/2 uur ge houden, waaraan ook de staatssecre tarissen Von Hintze en Wallraf deel namen. Door de Rijksdagsfractie der onaf hankelijke sociaaldemocraten is be sloten het partijbestuur op te dragen, de onmiddelijke bijeenroeping van den Rijksdag te verzoeken. Een vergadering der Onafhankelijke Sociaal-Democratische Partij te Ber lijn nam een motie aan, gericht tot den gemeenteraad waarin deze ver zocht wordt, met het oog op den toenemenden nood der bevolking, die een stijgende criminaliteit ten gevolge heeft en waardoor ook het sterftecijfer onrustbarend klimt, er bij de regeering op aan te dringen dat terstond vredesonderhandelingen aangeknoopt zullen worden en dat zij met alle ten dienste staande middelen meer democratische instel lingen in het leven zal roepen voor Pruisen en de andere bondstaten. De Belgen aan het werk. In den nacht van 8 op 9 Septem ber hebben Belgische aanvalstroepeo, bestaande uit grenadiers, karabiniers en linietroepen, na een korte, doch krachtige artillerievoorbereiding een aanval gedaan op de vijandelijke stel lingen aan den weg van Sleenstraete naar Dixmuiden en meer zuidelijk ten W. van St. Jullien. Op een front van 4600 M. drongen zij tot een diepte vah 500 k 800 M. de vijandelijke stelling binnen, bereikten in een uur tijds al bun doelpunten en sloegen een vijandelijken tegenaanval af. De Belgen maakten 150 ongewonde ge vangenen en veroverden een enormen buit aan machinegeweren en loop- graafmaterieel. menten van mijne ouders, stonden op valsche gronden. Hunne ijdelheid en trots werd gekrenkt, als ik mij aan mgne mindere verbond, toch bad mijn vader gelijk, dat de wereld bet met hem eens zou zijn en vrienden en bloedverwanten mij den rug zouden toekeeren; want ik heb ondervonden, dat, welke ook onze persoonlijke mee ningen zijn, bet in de maatschappij tot de onmogelijkheden behoort, tegen den stroom der publieke opinie op te roeien." De »Figaro« deelt mede dat de prachtige antieke graftomben in de Kathedraal te Brugge, door de Duit schers zijn beroofd van de koperen ornamenten, waarmede ze waren ge tooid. De Duitsche overheid heeft zich niet gestoord aan de smeekbeden van de geestelijkheid, om dit vandalen- werk niet te voltooien, en bet koper is naar Duitschland verzonden om daar te worden versmolten. Er is daar een »Oude God«, spot de »Figaro«, wien een dergelijke manier van oor logvoeren niet mishaagt. De openlucbtsamenkomst der Vrijzinnig Godsdienstigen, welke we gens ongunstig weer den 8e September niet kon doorgaan, is thans bepaald op Zondag 29 September op heizelfde uur en met dezelfde sprekers. Het Tehuis voor Militairen, tijde lijk gevestigd in het gymnastieklokaal der school Beekstraat, mag zich in steeds stijgende belangstelling ver heugen. Het bezoek neemt geweldig toe en naarmate de avonden lengen, blijkt het gebrek aan ruimte nijpender te worden. Of het ook noodig is dat het Tehuis een eigen gebouw krijgt! Voorloopig is daar echter nog geen kijk op, de finaneieele steun van de burgerij is nog niet van dien aard dat men zulke groote plannen zou durveü opzetten. Te noodzakelijker zou echter een eigen gebouw zijn, daar de tijdelijke huisvesting zoo onzeker is. Er is thans verlenging van het gebrHik der gym nastiekzaal verkregen tot November en men is thans in bespreking om na dien datum de beschikking over de benedenlokalen van Ons Huis aan de Kortegracht te krijgen. Intusschen gaat men, voor zoover de bescheiden middelen het toelateD, onvermoeid voort om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken Zoo worden er thans weer danswed strijden georganiseerd, terwijl Woens dag een voordrachtavond werd gegeven opgeluisterd door een strijkorchest De heer P. J. van Schaik, kapelaaD der parochie van O.L Vrouwe Hemel vaart alhier is door den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot pastoor te Klazinaveen. Tot bestuurslid der sociëteit nAmicitia" is in de vacature Helder man gekozen de beer P. J. Broekboff. Bij Kon. Besl. zijn J. van de Pol te Bunschoten en Th. van den Hengel te Hoogland benoemd tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap De Bunschoter Veen- en Veldendijk#. In de afgeloopen week werden onder groote belangstelling de stoffe lijke resten onzer stadgenooten de heer en mevrouw Van der Wal, de heer C. V. Gerritsen, mej. Dekker en luit. Rosbach, slachtoffers van het spoorwegongeluk te Weesp, alhier ter aarde besteld. Sedert j.l. Donderdag is de gewone dienst op het baanvak WeespAm sterdam, zij het dan ook alleen over enkel spoor, hervat. De treinen van hier in de richting Amsterdam vertrekken omstreeks een kwartier vroeger dan in de dienst regeling is aangegeven. Den 16en October a.s. zal alhier een cursus aanvangen voor opleiding tot sergeant-majoor-instructeur en reserve-serg.-maj.-instructeur. In het geheel zullen 40 vrijwillig dienende en 60 verlofsonderofficieren worden toegelaten. Met de leiding van den cursus is belast de kapitein De Gelder van Depot VIII. Voor den a.s. wintercursus voor de vakteekenschool zijn ingeschreven: 40 timmerlieden, 3 metselaars, 6 meubelmakers, 9 schilders, 15 smeden, 18 machine-bankwerkers en 14 elec tricians; totaal 105 deelnemers ter leeftijd van 15 tot 30 jaar. Voor de theorielessen voor zetters en drukkers zijn 36 typografen inge schreven, terwijl de afdeeling schoen makers, waaraan practijk- en theorie lessen verbonden zijn, zal aanvangen met 12 leerlingen. Voor de Burgeravondschool zijn ingeschreven 48 leerlingen, waarvan 32 voor de eerste en 16 voor de tweede klasse. Hedenmiddag na 12 uur, zal bij de verschillende slagers kalfs- en rundvleesch op bon 37 verkrijgbaar zijn. In de legerplaats op de Vlas akkers kwamen in de afgeloopen week geen nieuwe gevallen van Spaanscbe griep voor. A.s. Maandag zal de heer F. L. Ossendorp voor de afdeeling Ameis- foort van den Bond van Ned. Onder wijzers eene lezing houden over het ambulantisme. Het St. Elisabeths-gasthuis is door onderhandsche aankoop eigenaar ge worden van een aan de inrichting grenzend perceel aan den Zuidsingel. De agent van politie H. Meesters behaalde te Utrecht het politie- diploma. Jl. Woensdag mocht de Zeer- eerw. heer J. 11. Berends, Oud-Kath. pastoor te 's Gravenhage den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot hoogleeraar in de Kerkgeschiedenis aan het Seminarie alhier werd be noemd. Tal van oud-leerlingen, vrien den en belangstellenden kwamen den jubelaris in den loop van den dag gelukwenschen. Aangifte werd gedaan van een zestal rijwieldiefstallen, van diefstal van 4 konijnen uit een schuur en van een ijzeren ketting van de sluis aan de Koppel. Van de in aanbouw zijnde woningen aan den Woestijgerweg werden 18 sloten met toebehooren ontvreemd. Maximumprijs Petroleum. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 30947 afdee ling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 16 September 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen Dat sub 2 in die beschikking in plaats van f 0.25 per Liter moet worden gelezen f 0.44 per Liter. Amersfoort, 18 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 49649 afdee ling Crisiszaken Bureau Volksvoeding dd. 16 September 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel Gelet op de beschikking van 22 Augustus 1918, No. 29072, afdee ling Crisiszaken, bureau Volksvoeding, houdende verbod tot vervoer en af levering van tamme konijnen. Heeft goedgevonden voornoemde beschikking in te trekken. Amersfoort, 18 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Ter besparing van voedsel en ter voorkoming of vermindering van maagbezwaren bevelen de genees- heeren in Amerika en in Duitschland thans zeer veel aan te nfletscberen», dat is: het zóó lang kauwen op spijzen en dranken, dat zij zonder willekeurige slikbeweging omlaag vloeien. Zonderlinge ambtenarij 1 Men schrijft aan de »Nederl.« »Het bericht, dat de heer Beaufort, van de Pluimvee-vereeniging, thans opgetreden als secretaris van de Com missie voor Advies van het Rijks bureau voor eieren, tevens tot lid dier commissie is benoemd, doch als zoodanig geen vocatiegelden zal ont vangen, zal misschien sommigen be vreemden. Waarom niet? zal men vragen. Het antwoord is: omdat de secre taris reeds met f'2400 bezoldigd wordt. Dat is voor een goed secretaris niet zoo heel veel, maar veel zonderlinger is het geval van het Rijksbureau voor eieren. Aan het hoofd daarvan is door Minister Posthuma kort voor zijn heen gaan, geplaatst diens secretaris, een man die van eieren precies evenveel weet als ieder ander die wel eens een ei bij zijn ontbijt gebruikt. Salaris als directeur 5000 gulden. Maar opdat er dan toch ook iemand zou zijn die wèl verstand van eieren heeft, kreeg de directeur twee onder directeuren, die elk ook weer, naar ik meen, f3000 salaris ontvangen. En ter advies voor al deze »leiding« dientdan de commissie bovengenoemd, wier secretaris f2400 ontvangt, ter wijl de leden alleen vocatiegelden krijgen. De eieren worden duur betaald en nog eten we ze niet!« Ruilverkaveling. Na 6 jaar voorbereiding en onder handeling werd dezer dagen door de eigenaten van de Dalfser Hooislagen besloten aan de Nederlandsche Hei- demaatschappij de verkaveling van pl.m. 207 H. A. wilde madelanden op te dragen. Dit stuk land, van nature zeer vruchtbaar, bracht door de ver snipperde indeeling en het ontbreken van waterleidingen en wegen nagenoeg niets op. Het meerenderl der per- ceelen heeft een lengte van pl.m. 1500 on een breedte van 640 meter. Het terrein ligt ter weerszijden van den spoorweg ZwolleMeppel en vormt een onderdeel van het duizenden hec taren groote complex onder Dalfsen, Nieuw-Leusen en Staphorst dat de zelfde cultuur-gebreken heeft Door deze verkaveling zal een voorbeeld worden gegeven van het verstokkend nut voor de voedselproductie. De ei genaren van het overige gedeelte zul len daarin aanleiding tot nadenken vinden en leeren beseffen boe groot hun tekortkoming is tegenover het Nederlandsche volk en tegenover zich zelf. De Volksvertegenwoordiging zal er kracht aan ontleenen om niet langer te dulden, dat dit groote volksbelang door slechts één eigenaar kan worden tegen gewerkt. Alleen een goede wet op de ruilverkaveling kan daaraan een einde maken. Merkwaardig. De »Daily Chronicle# scbVijft: »De Amerikaansche soldaat vertelde zijn gastheer een en ander omtrent "de grootte der boerderijen in het Westen van Amerika. tU zult het misschien niet gelooven®, zei hij, «maar ik heb een vriend die een hoeve heeft zoo groot, dat als bij in de lente begint te ploegen, hij tot den herfst niet meer dan ééoe voor kan ploegen. Dan keert bij terug en baalt op weg naar huis den oogst binnen. »0, dat geloof ik wel«, antwoordde zijn gastheer. »Ik heb ook een schoon zoon die daar boer is. Twee weken na zijn huwelijk ging bij met mijn dochter er op uit om de koeien te melken en hunne twee kinderen brach ten eindelijk de melk lhuis.« BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 13 tot en met 19 Sept. 1918. GeborenIda Johanna, d. van Jan Phillip Korthals Altes en Albertine Margaretba Jantina de Wal. Jo hanna Rika, d. van Gerardus Martinus Joannes Hubertus v. den Boom en Elisabeth Willemina v. der Linden. Guillaum Jozeph, z. van Gerardus Dierckx en Catbarina Philomena Bacx. Hubertina Jacoba Maria Antonia, d. van Antonius Hubertus Godefridus v. Berkel en Maria Lavigeria Lucia Agnes Agatha Annastatia Driessen. Hermanna Antonia, d. van An tonius Gerhardus Keizer en Cornelia Maria Berg. Grietje en Peter, d. en z. van Peter Lambrechts en Pe- tronella Wegen. Hubert Jean Syl- vain, z. van Hubert Henri Joseph Heine en Marie Marguerite Josephine Sluse. Andté Ferdinand, z. van Henri Jean Vanderveken en Augusta Beitha Coucke. Antoon, z. van Cornelis Arends en Antonia Galjee. Ferdinand, z. van Cesar Cornelius Marivoet en Anna Catharina Cools. Adrianus Johannes, z. van Hendrikus v. Hamersveld en Antje Scboonder- beek. Berend, z. van Willem Ter- maat en Maria Willemina Jaarsveld. Christiane Marie Louise Marguerite Ghislaine, d. van Theodore Alexandre Joseph Hubert Ghislain Vicomte de Jonghe d'Ardoye en Marguerite Louise Marie Ferdinande Comtesse d'Arschot- Schoonhoven. Marie Machelina, d, van Arend Jan Zwiers en Maria Ma chelina Hengstmenge!. Pieter, z. van Peter Meijer en Willemyna Riksen. Wilhelmus Antonius, z. van Al- bertus Wijnhoud en Rijkje v. Giokel. Elbertus Cornelis Jacobus, z. van Arend v. Dorssen en Willemina Boks. Catharina Wemdelina, d. van Adria nus Antonius van den Berg en Naatje Antonia Jacoba Kampschreur. Ondertrouwd: Edzo de Jonge en Jacoba Vos Hendrikus Jan te Loo en Helena Maike v. Keulen Rut- gerus Oostinjen en Gerarda Maria Willemse Hermanus Arnoldus Dijs en Antonia Buys Johannes Hendrikus Elferink en Hendrika Elisa beth Maria Lensing. Gehuwd: Johannes Jacobus v. Doorn en Alyda Hillegonda BekkerAdria nus v. Randeraat en Helena v. den. Hooff Johan Marechal en Dieuwke Margaretha Gorter. Overleden: Hendrika Bekkers, 6 weken Aalbertus Stikvoort, 75 jr., echtgen. v. Gertrudis Dina v. den Boom Maria Rijnders, 11 dagen Gerrit Mulder, 15 maanden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2