NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 63. Zaterdag 5 October 1318. 47e jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HERFSTSTEMMINGEN. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. SO. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ei' is geen ontkomen aan. Zij overvalt ons, bij elke schrede, de gedachte der vergankelijk heid. Van alle kanten ruischt het weemoedig lied van scheiden ons in de ooren, en het dringt door tot der ziele diepste diepte. Soms verschijnen herfstdagen, zoo onbeschrijfelijk mooi, dat niets er mee is te vergelijken; als de zon een hooggeel goud overal uit stort met een mildheid, die ver kwisting nabij komt; als de laatste overblijfselen van tooi der hoornen, nu zoo sterk geteekend met krach tige belijning, waarbinnen de groot ste verscheidenheid van kleuren, hard begrensd nog eenmaal zich baden in een zee van licht; als het fonkelt in de wateren, gelijk, een stroom van diamanten; als de fijne lucht onder zacht wegsmeltende bewolking zoo heerlijk is om in te ademen. Op van uw werkplaats, gij man nen van het penseel, tracht dan aan de natuur het geheim van de volstrekte schoonheid te ontlokken! Want dat is het goddelijkste, het welk Hollands beemden ooit te aanschouwen geven. En toch, die lach, zoo vrien delijk, zoo verkwikkend, het is de lach met betraande oogen, dien reeds Homerus zoo goed kende! Niet de gulle vroolijkheid van 't dartelend kind, maar de wee moedige verheldering van het ge laat bij een, die sterven gaat. Zie de jonge vrouw, die zich tooit met haar bruidsgewaad in het aange zicht van den dood: nog eenmaal wil zij alle harten in verrukking brengen, nog eenmaal alle oogen tot zich trekken. Ach, dat is we zenlijk geen ijdelheid: zij weet het immers, haar dagen zijn geteld! En die mildheid, aan de wegkwij nende natuur besteed, doet zij niet denken aan de vrijgevigheid, waarmede men eertijds een onver biddelijk terdoodveroordeelde de gewelddadige scheiding placht te doen vergeten? Maak u ook maar geen illusiën, het is slechts een voorbijgaande opflikkering, aanstonds wordt weer met forsche en wreede hand gerukt aan de laatste tooisels, want dat is de lastgeving: Niets mag gespaard blijven. De vale tinten krijgen de overhand, in harmonie met den loodgrijzen hemel, de angstig zwie pende takken gaan zich zelfs haas ten om af te schudden, wat zij toch niet mogen behouden, als had den zij besef, dat het om het laatste blaadje te doen is en zij niet met rust zullen gelaten worden, voor zij ook dat hebben afgegeven en nog dwarrelen de eenmaal zoo fraai gevormde, thans bijna kleur en vormelooze loovers langs den grond, niet wetende, waar zich te verbergen, totdat zij eindelijk moe gejaagd, berusten in het algemeene noodlot, en hun stof vermengen met het stof der eeuwen. Dat zich telkenjare herhalend herfstbeeld het roept ons voor den geest, wat ons allen te wachten staat. Den jongen, die nog vol moed den strijd om het bestaan blijven voe ren met een vaste hoop op de over winning; de heroën van het ver stand, die zoeken door te dringen tot aan, tot over de grenzen van het waarneembare, den over- moedigen kampioen op de banen, waar de physieke kracht wordt gehuldigd en gelauwerd, maar met nog meer nadruk den ouderen van dagen, die reeds hun grootste aandeel hebben geleverd in het geen aan de generatie, waartoe zij bchooren, als taak werd opgelegd en die reeds de waarschuwing hebben vernomen, dat hun tijd ten einde spoedt, dien allen wordt het opnieuw aangekondigddenkt er aan, uw hierzijn is een vraag van komen en van gaan, van worden en verworden 1 Wat gij ook doen moogt om uw bestaan eenig spoor achter te laten, dat bestaan zelf is als een zomer; het oogenblik komt, wellicht is het reeds zeer nabij, dat uw zon lager aan de kim zal rijzen en ten slotte geheel ondergaan. Die gedachte stemt droevig. Zij kan ons soms zoozeer overmeeste ren op een kalmen herfstdag, dat wij het zouden willen uitschreien. Ach, al is het leven voor een ieder onzer als een wandeling door een rozengaarde, al moeten wij ons dikwijls met moeite een weg banen door een dicht begroeide wildernis, of zwoegend ons pad zoeken door een woestenij, toch hechten wij er ons aan, want het is de openbaring van ons zijn, de bewuste afschei ding, die ons verheft boven de stof, wij hebben onze idealen, die ons opwaarts voerenonze genegen heden, die ons het hart verkwik ken en zelfs dien strijd, waarin wij niet zelden vermoeid en ver wond worden, wij hebben hem toch lief, omdat hij ons sterker maakt en aan onze persoonlijkheid grooter waarde schenkt. Dit alles bedreigd te zien met den onder gang, bij wisse zekerheid, dat be dreiging zal worden volvoerd, het stemt ons zoo droevig I Wanneer de herfststemming ons overvalt met haar ernstige aan sporingen, laten wij die dan ter harte nemen. Niet om ons te doen neerzitten in klachten over het verloren gaan van het verleden, maar om moedig voorwaarts te gaan in de richting van een hel-j derder toekomst. De vallende bla deren hebben niet het laatste woord gezegd: zij waren slechts een overgangsvorm. Ook wij,stofjes door den wind bewogen, drukken niet den laatsten stempel op de menschheid en haar werkook wij zijn de wegbereiders voor anderen, die op hun beurt zullen komen en verdwijnen na hun roeping te heb ben vervuld. Laten wij de onze met blijmoe digheid aanvatten als trouwe werk lieden. Oorlogsjammer. Id eene beschrijving van de jongste gevechten aan het Westelijk front zegt Philip Gibbs in de »Daily Chro nicle" „Door de donkere regenwolken heen scheen de zon op afgrijselijke dingen, boopen steenen en balken die de lijn van den horizont ruig maakten met hunne ribben en brokstukken, en op de opgebroken vernielde spoor lijnen, omgevallen locomotieven en oude ingegraven kanon-stellingen en aardwerken, uit welke wij bij onzen jongsten opmarsch de Duitscbers hadden geworpen. Zoo was de achtergrond van den weg, en langs dien weg ging een eindelooze stroom mannen, muilezels eu kanonnen of juister twee stroomen, in tegenovergestelde richting gaande. En dat alles was als een lange fries, een levend paneel in een oorlogsscbilderij. De eene stroom bestond uit een eindelooze reeks batterijen, affuiten en munitiewagens, die vooruit trok ken om den vijand te achtervolgen, en uit batailjons reserve-troepen die opmarcheerden op de maat der muziek van de corpsen die ben een eind weegs begeleidden. Dan waren er ook genie-troepen die den weg moesten vrijmaken voor de kanonnen en munitie en andere benoodigdheden, ook wagens voor het transport der gewonden, met roode kruisen er op geschilderd, welke door die heel zwarte ets van kanonnen en wagens been brandden. Van den anderen kant, terog- keerend van bet slagveld, kwamen de loopende gewonden en gevangenen en brancardiers. Aan de eeoe zijde de geest der overwinning, voorwaarts schrijdend, aan de andere de menscbelijke prijs der victorie en de tragedie van den nederlaag. Massa's Duitscbe gevangenen komen aansjokken in groepjes van twintig tot vijftig man. Dan bier en daar een kleiner troepje, en paren en alleen loopende mannen, moeizaam en pijnlijk voortstrompelend, ineen gebogen, zoodat de zware stalen helmen hun bijna op de borst hangen. Velen zijn gewond, bet hoofd vol bloed en met gezichten als van bloed- gemaakte maskers, of met gebroken armen of met beenwonden. Anderen waren er nog erger aan toe, zoodat zij niet konden loopen en reeds dood leken te zijn. Zij werden door hunne niet gewonde kameraden op bran cards die op de schouders worden gedragen, vervoerd. Vier mannen droegen hen zoo, langzaam voort schrijdend langs dien overvollen weg. H.M. de Koningin -Moeder is na een verblijf van twee maanden ten Paleize Soestdijk, Dinsdagmiddag naar Apeldoorn vertrokkeD. Heden keert Hare Majesteit naar Den Haag terug Nog meer Zilverbons Volgens de Tel. zou de Minister van Financiën voornemens zijn binnen kort een wetsontwerp in te dienen tot verhooging van het bedrag, waar voor zilverbons mogen worden aan gemaakt, van 60 op 80 millioen gulden. Het Centraal Genootschap voor Kinderberstellings- en Vacantiekolo- nies wil ook van den winter de nco- dige ondervoede Nederl. kinderen in baar kolouiehuizen opnemen. Veel geld is daarvoor natuurlijk ooodig. Wie voor dit sympathieke doel iets te missen heeft, zende het op aan den penningmeester, den heer T. M. Ketelaar, Joh. Verhulststraat 9, Am sterdam. Zijne Excellentie de Heer Mr. Th. Heemskerk is afgetreden als Voor zitter en Bestuurslid van de Neder- landsche Vereeniging sLandverhui- zing" als Voorzitter is en opgevolgd door den Heer Mr. H. C, Dresselhuys. Woensdagmiddag meldde zich bij de politie te Breda een ontvlucht Belgisch krijgsgevangene, die in den nacht van Maandag op Dinsdag bij Sittard over de grens was gekomen. Genoemde persoon was den 8en Augus tus 1914 door de Duitscbers bij Luik gevangengenomen en overgebracht naar bet Solte-Lager in Duilscbland. Ongeveer 20 dagen geleden heeft hij de kans gezien uit genoemd kamp te vluchten en beeft bij 18 dagen te voet (des daags zich in bosscben verborgen houdend en des nachts loopend) af gelegd voor hij Nederland bereikte. Genoemde persoon deelde mede in al die 4 jaren van gevangenschap geen vleesch te hebben gezien en dat het er zeer slecht was. Hij heeft zich bij den Belgischen consul te Breda ge meld om weer naar het front te ver trekken. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 October 1918, des Damiddags 2.S0 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming lid der Commissie van onderzoek inzake Gemeentelijken Wo- ningbouw(vacature J vanderWal Kzn.) 3. Benoeming leden van het stem bureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vacature J. van der Wal Kzn.) 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan Dr. J. H. W. Strijd, als leeraar, tevens conrector van het gymnasium alhier. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein, groot pl.m. 1185 M' aan A. G. Parser Mzn. te Amsterdam. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein, groot pl.m. 1127 M' aan M. Klijnstra te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huur van de boerderij iDe Glashuti aan J. van Dijk, landbouwer te Soest. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oprichting eener stichting voor exploitatie van ge meentewoningen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake reorganisatie van het Lager en meer uitgebreid lager onderwijs en eene nota ter geleide van dat voorstel met het verslag der afdeelingen en de memorie van ant woord inzake dit onderwerp. 10. Missive van Burgemeester en Wethouders waarbij zij machtiging verzoeken op de door hen aange geven wijze het vakonderwys te be vorderen. 11. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de afdeeling Amersfoort e.o. van den Bond van Ned. Onderwijzers, om het aan de onderwijzers ingevolge de wet van 23 Februari 1918 (Stbl. No. 147) toekomend bedrag bij| voorschot uit de Gemeentekas uit te keeren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den beer T. Beverloo, onderwijzer aan de Open bare school C, wegens ongesteldheid, van 16 September tot 1 November 1918 verlof te verleenen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van Ver ordeningen op de heffing en invorde ring eener belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare ver makelijkheden met het verslag der afdeelingen en de memorie van ant woord inzake dit ODderwerp. 14. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van F. de Bree e.a. allen bewoners van den Woestijgerweg, om ook het laatste gedeelte van dien weg voorbij den Everard Meysterweg van gas of elec- triteit te voorzien. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststel ling der pensioensgrondslagen van eenige leeraren aan het Gymnasium. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen met de Directie der H. IJ. S. M. een overeenkomst aan te gaan betredende levering van gas. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor bewaking van de bosscben in deze gemeente een nieuw crediet van f1000 ten laste van het Grondbedrijf toe te staan. 18. Voorstel vaD Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1