Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. toegestane bedrag voor de restauratie van den O. L. Vrouwe Toren van 125000 tot f 95000 en tot machti ging van hun college, om aan Gedepu teerde Staten te verzoeken, te willen bevorderen, dat door de provincie een bijdrage wordt verleend in de kosten die voor rekening der ge meente blijven. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot opbooging van het trekpad bij de Eembrug en daarvoor een crediet van f200 te verleenen. 20. Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van deD Ned. Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven en anderen inzake het georganiseerd overleg. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hernieuwde vast stelling der verordening betreffende het verlof, te verleenen aan onder wijzers en onderwijzeressen. 22. AdJies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Vereeniging R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek om de jaarlijksche subsidie ten behoeve dier instelling te verhoogen met f500 en alzoo nader te bepalen op f 1250. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden als lid van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting met een contributie van f50 per jaar. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ten behoeve van de samenstelling van bet Amersfoortsch Adres- en Jaarboek voor 1919 een subsidie van f '100 te verleenen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der re kening over 1917 van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening betreffende het verleenen van bijslag op pensioenen en toelagen. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet van f100 te verleenen voor aanschaffing van leermiddelen, benoodigd bij het geven van theorie aan de agenten van politie. 28. Voorloopige vaststelling der Ge meenterekening over 1917. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van eenige straatnamen. 30. Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoek van Mevr de wed. Chr. Lensing, geb. Boersen om ontheffing van de verplichting tot be taling van Rioolbelasting voor de per- ceelen Hooglandscheweg 14 t/m 24, of om haar restitutie te verleenen van bet door haar op 8 Juli 1913 be taalde bedrag van f300. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het le en 2e forensen-kohier, het le kohier krachtens artikel 28 der verordening en het 2e suppl.-kohier der inkom stenbelasting, dienst 1918. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het le suppl -kohier rioolbelasting en het le suppl.-kohier straatbelastiog, dienst 1918. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het 3e en 4e kohier Straatbelastiog en het 3e en 4e kohier Rioolbelasting 1918. 34. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het primitief-kohier schoolgeld der O. L. Scholen A. en D., dienst 1918/19. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het primitief kohier der schoolgelden voor het Gymnasium, dienst 1918/1919. 36. Behandeling van reclames In komstenbelasting, dienst 1917. 37. Behandeling van reclame school gelden, dienst 1917/18. 38. Behandeling van reclames Rioolbelasting, dienst 1917. 39. Afschrijvingen wegens vertrek of overlijden van de Inkomstenbe lasting, dienst 1917 en 1918. Nieuwe straatnamen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de Alphabetische strateolijst der gemeente Amersfoort, bedoeld in art. 1 der verordening, regelende de verdeeling der gemeente, de nummering der-gebouwen en de verplichtingen als inwoner, te wijzigen en aan te vullen als volgt: van Bemmelstraat, loopende van Appelweg naar Leusderweg; uitko mende tegenover de Molenbuurt; van Campenstraat, loopende van Appelweg langs de terreineo van de Iufanteriekazerne naar Leusdetweg; Frans Halsstraat, loopende van Arnhemscheweg over den spoorweg richting testeren laar Woesiijgerweg; Gerard Doustraat, loopende vanaf Frans Halsstraat langs den spoorweg richting Kesteren; Jacob Catslaan, loopende van Vondel laan, tegenover de van Maerlantlaan, langs de St. Anfriduskerk in zuidelijke richting Jan Steenstraat, loopende vanaf bet van Ostadeplein in oostelijke richting: Koningin Sophialaan, loopende van Utrechtscheweg tegenover Bilderdijk- laan naar Prins Frederiklaan van Lenneplaan, loopende van de van Mearlantlaan naar Jacob Catslaan van Mamixlaan, loopende van Von dellaan, tegenover de Pieter Bothlaan in zuidelijke richting; Miereveldstraat. loopende van Woestij- gerweg naar Rembrandtstraat; Nijverheidsstraat, loopende vanaf Soesterweg bij den overweg der spoor baan richting Zwolle, naar Eemstraat; van Ostadeplein liggende tusschen Rujjsdaalstraat, Paulus Potter- en Jan Steenstraat; Paulus Potterstraat, loopende van bet van Ostadeplein naar de Dorre- steinschesteeg; Prins Frederiklaan, loopende vanaf Utrechtscheweg bij pension «Rust oord* naar Daam Fockemalaan; Rembrandstraat, loopende van Ge rard Doustraat naar Woestijgerweg; Ruijsdaalstraat, loopende van Arn hemscheweg tot het van Ostadeplein. Tollenslaan, loopende van de van Maerlantlaan naar Jacob Catslaan; Tuinstraat, loopende van Punten- burgerlaan naar Nijverheidsstraat; Verhoevenstraat, loopende van Appel weg naar Leusderweg Wijersstraat, loopende van Utrecht scheweg naar Smallepad. Door de gezamentlijke boekhan delaren te dezer stede werd het na volgend adres verzonden: Aan den Raad der Gemeente Amersfoort Geven met verschuldigden eerbied te kennen, Ondergeteekenden allen boekhan delaar te dezer stede, dat tot hun leedwezen de levering van bet grootste gedeelte der voor den nieuwen cursus benoodigde scbool- behoeften is opgedragen aan firma's buiten de Gemeente, dat bij de door Burgemeester en Wethouders daartoe gehouden onder- handsche aanbesteding door hen werd aangeboden te leveren met een bruto winst van nog geen 10 pCt. op de netto prijzen op de cahiers, de voornaamste post der aanbesteding tot een bedrag van ongeveer 3.000 gulden zelfs met slechts 5 pCt. zooals U uit de nevensgaande bijlage zal blijken, wat bij de verhoogde vrachtprijzen en stijging van andere onkosten tocb zeker een billijke en alleszins geoorloofde belooning voor hunne moeite mag worden geacht, dat indien door andere firma's voor lageren prijs werd ingeschreven, dezen alleen kon worden verkregen door het leveren van inferieure kwaliteit, dat zij vermeenen dat, waar bij gelijke kwaliteit slechts sprake kan zijn van een luttel prijsverschil het toch niet enkel in bet belang van den Amersfoortschen Middenstand, maar tevens in het belang der Gemeente zelve mag worden geacht, dat eene dergelijke leverantie binnen de Ge meente blijft. redenen waarom zij Uwen Raad beleefd verzoeken te willen besluiten dat voortaan de levering dierschool- benoodigdheden, tegen vooraf in over leg met Burgemeester en Wethouders vast te stellen prijzen, aan de plaat selijke boekbandelaren zal worden opgedragen. Hetwelk doende, enz. Door het bestuur der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging «Amersfoortsch Ge meentebelang is tot de overige Kies- vereenigingen bet verzoek gericht bij de a.s. raadsverkiezing het accoord van 1917 te handhaven en den zetel van wijlen den heer J. v. d. Wal te laten aan de Vrijz. Dem. partij. Aan dit verzoek wordt geen gevolg gegeven. De R. K. Kiesvereeniging «Recht voor Allen" besloot een eigen candidaat te stellen. Tot de R. C. Kiesvereeniging «Recht voor Allen" kunnen tbans ook vrouwen als lid toetreden. Jammer dat men ben niet tevens het stem recht geven kan. Door de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. is voor de a.s. raads verkiezing (vacature v. d. Wal) can didaat gesteld de heer P. Voskuilen. Het examen voor apothekers assistent werd met gunstig gevolg afgelegd door mej. C. A. de Kan ter. Tot scheikundige aan de melk inrichting «Amersfortia" is benoemd de heer J. van Lonkbuysen, scheikun dig Ingenieur alhier. Bij het te 's Gravenhage gehou den diplomatieke examen is het radicaal voor gezantschaps-attaché behaald door den beer E. Baron van Heerdt tot Eversberg, alhier. Onder talrijke blijken van be langstelling zoo van collega's als leerlingen en oud-leerlingen mocht mejuffrouw M. M. van Mill j.l. Dinsdag den dag herdenken waarop zij 35 jaar geleden bjj het onderwijs alhier in dienst trad. In den loop dezer maand zullen de leerlingen der lagere scholen ge durende schooltijd, onder leiding hun ner onderwijzers beukennoten gaan zoeken. In de j.l. Woensdag te Amster dam door den Nederlandschen Bond van boekdrukkerijen, R. K. vereeniging van Nederl. drukkerspatroons en den Bond van Ghr. drukkerspatroons in Nederland gehouden algemeene ver gadering werden de volgende besluiten genomen, geldende voor de typografen over bet geheele land. Tijdelijke crisis toeslag Oct. 1918: Behalve den toeslag van April 1918, ontvangen, met ingang van Maandag den 7e October 1918, de werknemers een tijdelijken Crisistoeslag op hun weekloon, en wel als volgt: a. de gezellen der eerste loonklasse een bedrag van f3.50. b. de gezellen der tweede loonklasse een bedrag van twee gulden. c. de leerlingen een bedrag van één gulden. De inleggers, hulpvakarbeiders en helpers ontvaDgen een tijd. Crisis toeslag op hun weekloon, van f3 50, indien hun loon gelijk staat met dat der gezellen der le loonklasse; van f2 indien hun loon overeenkomt met dat der gezellen van de 2e loonklasse en van f l indien het loon der leer lingen eveneens met het hunneovereen- stemt. Door den architect H. A. Pot hoven, is bij onderhandsche besteding aan E. de Bruin te Hoogland, opge dragen het bouwen van een constructie werkplaats met smederij op een terrein gelegen aan Puntenburg alhier. Door de politie is aangehouden een persoon, verdacht van de inbraak in de Chocoladefabriek Walden. Hij heeft reeds bekend. Nog werden aangehouden twee min derjarigen, die op verdachte wijze in het Bergkwartier zich ophielden. Ze zijn naar bun woonplaats Amsterdam overgebracht. Op de Chemische Wasscberij der firma Jaeger is een belangrijke hoeveel heid zeep outvreemd. De dader is bekend. Door de politie is een Hollandsch deserteur aangehouden, die was ge deserteerd van zijn korps te Delft. Aangifte is gedaan van diefstal van boter, koffie- en broodkaarten van een bewoner van den Utr. weg. Tegen een aardappelendief werd proces-verbaal opgemaakt, zoo ook tegen een militair die appelen stal uit een boomgaard. Door een waker van den particu lieren nachtveiligheidsdienst, werd eenige nachten geleden een inbreker, die in de Tumfabriek zijn slag wilde slaan, op heeterdaad betrapt. Bij de worsteling die ontstond werd het heerschap wel duchtig met de gummi stok bewerkt, doch wist hij ten slotte toch nog te ontkomen. Een Amsterdamsche winkelbe diende en een Haagsche koetsier, die zich beiden hadden schuldig gemaakt aan diefstallen van rijwielen alhier boorden Donderdag door het Openb. Ministerie een jaar en 6 maanden gevangenisstraf eiscben. Op de gisteren gehouden wild- veiling te Amsterdam werden de vol gende prijzen besteed Drieling hazen f 3.Halve hazen f 2.Konijnen f 1.30. Oude patrijzen f0 64. Fazanten f165 tot f2.10. Jonge hanen f 1.90 Eenden f 1.80 tot f 1.10. Lijsters f 0.05 tot f 0.10. Totaal aanvoer 1021 stuks. Goedkoope kleeding. Het Vad. verneemt, dat, ondanks alle moeilijkheden, binnenkort goed koope kleediDg is te verwachten, voor- loopig echter alleen ulsters voor mannen en jongens, en rokken voor vrouwen. De prijs van een ulster zal vermoedelijk even boven de f 20 zijn; en aanvankelijk zal er slechts een model komen. De voorbereiding voor de goedkoope costuums is nog niet zoover gevorderd, dat de verkrjjgbaarstelliug spoedig zal kunnen geschieden. Het aanvankelijk voornemen om deze kleeding slechts in één qualiteit te vervaardigen, moet zijn opgegeven. Wel komt er één model, maar van veischillendegrootte. Verhoogde tarieven. Naar wij vernemen worden de prij zen van de kilometerkaarten op de Spoorwegen met ingang van 1 October gebracht op f 18, f 13.50 en ^9 resp. voor de le, 2e en 3e klasse. De prijzen voor de lijwielkaarten thans f 0.30 per stuk en f2 per 10 stuks worden gebracht onderschei denlijk op f0.45 en f 3. Hbl. Voor groenten zullen geen maximumprijzen worden vastgesteld. De groote Nationale Zangwed strijden, uitgeschreven door bet Haagsch gemengd Koor «Onder Ons" zullen gehouden worden einde Mei en begin Juni 1919, met beide Pinkster dagen, in bet Kurhuis. Door de Directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen is toegezegd, dat de prijswinnende vereenigingen uit- genoodigd worden, gedurende het zomerseizoen in het Kurhaus concert te geven. Alle inlichtingen omtrent het voren staande verstrekt het Wedstrijdbureau, 's-Gravezandelaan 120 den Haag. Wild ia overvloed I Groote massa's wild bevolkt het zuiden van Noord-Brabant. Als bewijs moge dienen, dat een 3-tal jagers op één dag 47 fazanten, 32 hazen en 59 konijnen mee naar huis brachten. En dat in dezen tijd van vleesch- scbaarschte! Spoorwegongeluk in Zweden. Bij Norköping is op de spuorlijn Malmö-Stockholm een trein gederail leerd doordat de spoordijk tengevolge van den regen ondermijnd was. De wagons geraakten in brand tengevolge van het ontploffen van den stoomketel en den gashouder. Ook een wagon met schoolkinderen stond in vlammen, terwijl het niet mogelijk was, de reizigers in de brandende wagons te helpen. H(j had het thuis gezien. De juffrouw op school zal een aan- schouwingsles geven over den koren molen. De bekende plaat van Van Lummel hangt voor de klas. «Daar heb je nou den molen," zegt ze, «waarin tarwe en rogge gemalen wordt." Kleine jongen steekt zijn vin ger op en rijst op in de bank, heen en weer schuddend van ongeduld, om te zeggen wat bij weet. «Wat is 't, vent?" vraagt de juffrouw. «Juffrouw, bet kan ook in den koffiemolen!" «Zoo!?" De kleine opmerker was het zoontje van... den politieagent. St. Wegens gebrek aan grondstoffen is de sajetfabriek der N.V. wed. D. S. van Schuppen en Zoon, te Veeoen- daal, stopgezet. Ongeveer 500 werklieden zijn daar door werkloos geworden. In de Betuwe worden thans de stronken van de tabaksplanten, vroeger geheel waardeloos, opgekocht tegen 6 ets. per kilo. Eén commissionnair kocht reeds 150.000 K.G. op. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Sept., in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 21 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Sept. 1918 710 faillissementen tegenover 707 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Brandstof besparen. Het is in deze lijden een onge hoorde luxe om de warmte, die onze lampen ontwikkelen, niet te gebruiken. Tegenwoordig schrikt geen vrouw meer ergens voor terug, wanneer er te bezuinigen valt. En dus zal ze er ook wel niet tegen opzien om enkele malen per dag op een stoel te klimmen en een ketel (of pan), die boven de lamp hangt, af te nemen. Het idee om te koken boven een lamp dateert al van lang vóór den oorlog en was een uitvinding van een practische vrouw, die o.m. tot prin cipe had: geen arbeid en geen mate riaal verloren te laten gaan. In haar keuken was een ouderwetsche vleer muisbrander, die 's avonds gang en keuken verlichtte, waarboven thee water (en kruikwater) werd gekookt en die baar op die manier een gas- kooktoestel en gas uitspaarde. Een ketting hing van den zolder naar beneden. Het was 'n ijzeren bon denketting maar elke andere is natuur lijk ook goed, en daaraan was een vleeschhaak, waaraan de ketel ben gelde. En een groote ketel was het ook. Kookte het water, dan werd de gasarm eenvoudig wat opzij gebogen. Het ligt voor de hand, dat er alle reden is om onze keukenlampen van een dergelijke installatie te voorzien. In de huiskamer gaat het alleen dan, als we er de zoldering niet door be hoeven te beschadigen. Boven een gasgloeiiamp gaat bet natuurlijk evengoed, maar dan moet ketel of pan wat booger hangen, anders vermindert de lichtsterkte. De Oostenrijkscbe regeering denkt inderdaad aan de mogelijkheid om van het land een statenbond te maken. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 9321/6, Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel d.d. 1 October 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen a. dat met ingang van 9 October 1918 zullen gelden; de navolgende maximumprijzen Maximum tusschenhandelprgs Re- geeringsbloem f35.62'/i per 100 K.G maximum kleinhandelprijsf042perKG. b. dat met ingang van 16 October 1918 zullen gelden de navolgende maximumprijzen: Tarwewaterbrood f0.40 per K.G. (gebakken van Regeeringsbloem) f 0.16 per 400 gram f0 08 per 200 gram idem f 0.41 per K.G. (gebakken onder Rabbinaal toezicht) fO.lb'/i per 400 gram f 0.08'/i per 200 gram. Amersfoort, 2 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 51828, af deeling Crisiszaken, bureau Volks voeding d.d. '1 October 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; Gezien de ministerieele beschikkin gen van 13 Juli j.l. La. F. afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, van 20 Juli, No. 41402, afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, beeft goedgevondenin te trekken laatstgenoemde beschikking; te bepalen in afwijking van het in de beschikking van 13 Juli j.l. La. F. afd. Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, heeft goedgevondenin te trekken laatstgenoemde beschikking: te bepalen in afwijking van het in de beschikking van 13 Juli j.l. La. F. afd. Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, bepaalde ten aanzien van bet ver voer van vleesch, dat het verbod van het vervoer van verseh rund- en kalfs- vleesch tot nader te bepalen datum buiten werking wordt gesteld. Amersfoort, 2 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 19758 afdee ling Crisiszaken, Bureau Landbouw d.d. 1 October 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden Onder intrekking van zijne be schikking van 22 Juli 1918 afdeeling C. Z. No. 39500, Bureau Volks voeding, voor zooveel betreft appel stroop, vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor appelstroop: a. groothandelprijs, in verpakkingen van kistjes van 10 K.G. f0.75 per K.G. in verpakkingen van kistjes van 5 K.G. f 0.77 per K.G. b. kleinhandelprijs f0.90 per K.G. en f0.10 per Vio K.G. c. kleinhandelprijs voor appelstroop, welke in potten of glazen met een netto inhoud van 450 gram worden te koop aangeboden f0.55; in potten of glazen met een netto inboud van 700 gram f 0.85; in potten of glazen met een netto inhoud van 900 gram 1.10.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2