Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Leinweber vraagt welke redenen er bestonden om enkele ambtenaren, zelfs een afdeelingschef, te ontslaan, doch later weer in functie te stellen. Zulk een handelwijze kan nooit 't prestige verhoogen. De Voorzitter antwoordt, dat dit ontslag berustte op een misverstand. De heer Hofland meent dat nauw keuriger specificatie van enkele posten 't overzicht gemakkelijker zou hebben gemaakt. Gasfabriek. De heer Leinweber acht beter verlichting voor de Breede straat zeer noodig, omdat er nog al wagens staan, welke 't verkeer bemoeilijken. De heer Veis Heijn antwoordt, dat van de 900 lantaarns slechts de meest noodige branden; 100 lantaarns zijn geëlectrificeerd, terwijl nog voor 25 materiaal aanwezig is. Op donkere hoeken zal gelet worden. Waterleiding, Electrisch bedrijf en Burgerlijk Armbestuur ontlokken geen bespreking. Omtrent 't Woningbedrijf doet de heer Hofland enkele vragen, waarop de Voorzitter schriftelijk antwoord toezegt, daar Wethouder Jorissen thans afwezig is en hg (de Voorzitter) niet terstond zoo maar op alles 't ant woord geven kan. Bij post 140 der begrooting vraagt de heer Hofland, boe 't staat met de Dummering der huizen, welke nogal te wenschen overlaat. De Voorzitter antwoordt, dat in 1914 besloten is geregeld de stad rond te gaan, stuksgewijs, telken jare wat. De heer Van Nijnattm vindt het een onrechtvaardigheid tegenover den vorigen titularis, dat de nieuwbe noemde controleur op maximum-salaris is aangesteld, hieruit moet nood zakelijk verhooging het gevolg zijn. De Voorzitter zegt, dat in de op roeping het minimum en 't maximum is genoemd, doch dat alleen solicitaties voor 't maximum inkwamen, zoodat B. en W. wel over 't financieele be zwaar moesten heenstappen om een goed ambtenaar te krijgen. Bovendien bedenke men, dat 't werk steeds ver meerdert en dus geen onrechtvaardig heid gepleegd wordt. In 1912 is zoo iets ook geschied bij de benoeming van een hoofdcommies. Openbare Werken. De heer D e Kempenaer wenscht de torentjes aan de Kamperbinnenpoort wat opge knapt. Wethouder Eysink is bevreesd, dat de monumenten-commissie zal pro testeeren. De beer Hofland meent, dat als 't Rijk dit monument wil bewaren, het op den weg der gemeente ligt in stijl te laten opknappen. Volgoummer 212. De heer Hofland wenscht een nummer 212a toe te voegen en pro memorie een post uit te trekken als subsidie aan de am bachtsschool ten behoeve van ouders, voor loonderving, om meer zekerheid te hebben, dat in den loop van 't volgend jaar de voorstellen in dien geest ter tafel komen. De Voorzitter dankt den heer Hofland voor zijn beleefde onder stelling. De Wethouder Verhoef merkt op, dat dit punt ter sprake zal komen bij de uitwerking der reorganisatie plannen voor 't onderwijs. De heer Kroes meent, dat de heer Hofland verder moet gaan om con sequent te blijven en ook voor be hoeftige ouders vragen, die hun kinderen naar Gymnasium, H. B. S. of Handelsschool willen zenden. Men blijve niet steeds bij één categorie. De heer Hofland verlangt geen satirieken dank, maar meent tocb niet zoo maar altijd de voorstellen van B. en W. te moeten accepteeren. De Voorzitter herhaalt zyjn woorden de heer Hofland is begonnen. De heer Verhoef wijst er op, dat waar 't denkbeeld-Hofland aan B. en W. zeer sympathiek is, zij spoedig met plannen zullen komen. Of deze nog voor April tot uitvoering komen, be twijfelt spr. daar de Commissie voor de Ambachtschool, Minister en Pro vincie alle gehoord moeten worden. De beer Kroes acht 't optreden des heeren Hofland onverstandig. Men moet zijn tijd afwachten. De Voorzitter sluit de discussies over dit punt. II Inkomsten. De heer Hofland maakt de op merking, dat waar de gasfabriek thans geen winst maakt en men toch voor nemens is f55.000 uit te keeren uit dit bediijf aan de gemeentekas, men hieraan een anderen naam moet geven. De Vt»nitttr aagt, dat B. en W. tegen die redactie-wijziging geen be zwaar maken. Post Onvoorzien wordt hierna vast gesteld op f7430.64, waarna de be grooting in zijn geheel wordt vast gesteld z. d. of h. st. De Voorzitter deelt vervolgens mee, dat dezer dagen bericht is ingekomen, dat de begrooting voor 't loopende jaar is goedgekeurd. Aan de orde is 't voorstel tot 't doen van een geldelijke uitkeering aan 't personeel der gemeente en tot't doen instellen van een' onderzoek naar de vraag of de salarisregeling voor burger lijke rijksambtenaren en beambten, overeenkomstig 't rapport der staats commissie, voor de bezoldiging van 't personeel in dienst der gemeente toepassing kan vinden en zoo ja, welke financieele gevolgen die toepassing zal veroorzaken. Een breede discussie ontspint zicb over dit punt, dat men wil splitsen of aanhouden met punt 7 der agenda. Punt 7 wordt aangehouden op voor stel van B. en W., waarna de heer Hofland vraagt aan wie 't onderzoek waarvan sprake is zal worden opge dragen. De Voorzitter zegt, dat stuk 185 hierop 't antwoord geeft in deze woorden Maar daarnaar zouden wij nu een onderzoek wenschen te zien ingesteld door de Commissie van Bijstand in samenwerking met de vertegenwoor digers van de belanghebbenden. En wij stellen ons voor, dat, indien alle partijen bier bun medewerking toe willen verleenen binnen niet te langen tijd rapport kan worden uitgebracht, waarop ons college zijn voorstellen kan opbouwen. Samengevat is dus dit onze bedoeling ten aanzien van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente besloten wordt tot het doen van een uitkeering in eens, als is voorgesteld is ons schrijven van 4 September 1918, afd. I, no. 2370. De beer Van Nijnatten dringt aan op direct helpen en voornamelijk hen, die 't noodig hebben en wil wachten met salaris-herziening. Verder wijst bij op de onjuistheden in 't rapport-Stork. Verschillende voorstellen worden naar voren gebracht, om in den toe stand verbetering te brengen, waarbij de Voorzitter er herhaaldelijk op wijst, dat men tocb moet weten uit welke middelen die uitgaven dienen bestre den te worden, welke wisselen van f25 000 tot 1Y, ton. Ten slotte stelt de heer Nieuwen- dijk voor het voorstel van B. en W. gewijzigd aan te nemen zoodat dit dan luidt a. aan vastaangestelde ambtenaren wordt zoo zij gehuwd zijn '/4 van hun vaste maandelijksche bezoldiging uit gekeerd, aan ongehuwden b. aan vastaangestelde werklieden, gehuwd of kostwinner, 41/3 maal 't weekloon aan ongehuwden 3 maal 't vaste weekloon, met dien verstande, dat die uit keering in geen geval minder dan f 75 bedraagt c. aan tijdelijk personeel, zoo zij op 1 Oct. langer dan 1/t jaar in dienst der gemeente zijn geweest dezelfde uitkeeringen als onder a en b. be paald d. aan 't overige tijdelijke personeel een bedrag in verhouding lot hun diensttijd nader door B. en W. te bepalen bedrag. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 steramen. De beer Van Nijnatten had voor gesteld deze uitkeering niet te doen aan ambtenaren met een bruto in komen van meer dan f3000.terwijl de heer Hofland deze wijziging on rechtvaardig oordeelde, en wil lezen: iraet een jaarlijksche bezoldiging in dienst der gemeente van minder dan f 3000.—." De beer Van Nijnatten trekt hierop zijn voorstel in, waarna dat van den beer Hofland wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Het voorstel Nieuwendijk zal on geveer f 35000.eischen, terwijl 't oorspronkelijk voorstel van B. en W. op f 25000.werd geraamd. 't Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting dienst 1918 wordt aangehouden, alsmede 't advies van B. en W. op de adressen van den Ned. Bond van Werklieden in open bare diensten en bedrijven en anderen in zake 't georganiseerd overleg. Thans komen B. en W. met't voor stel om landerijen te verkoopen. De heer Hofland acht zich niet verantwoord zoo maar zoo'n voorstel te behandelen. De heer Kroes is een voorstander van den verkoop, omdat de tijd zeer gunstig is en we van toezicht ont slagen zijn. want de weilanden liggen nogal veraf. Het is dus in zooverre al een voordeel voor de gemeente, daar verarming van den grond moeilijk is na te gaan op zulk een afstand. Het voorstel wordt z. h. st. aan genomen. De heer Hofland wil geacht worden te hebben tegengestemd. Rondvraag. De heer Hofland geeft in overwe ging, om op den dag, dat de vrede wordt afgekondigd, de vlag te doen wapperen van alle openbare gebouwen, het gemeente-personeel vrijaf te geven, de scholen te sluiten, en hetklokke- spel te doen spelen, de burgerij tot gepast feestvieren uit te noodigen en do kerkgenootschappen te verzoeken dankstonden te houden. De Voorzitter zegt den heer Hofland toe, zoo veel mogelijk, met dien wensch rekening te zullen houden, terwijl de heer Kroes nog den wensch uil de kroegen te sluiten. Hierna word de vergadering gesloten. Toen de hamer viel was 't over half 6. Bij de gisteren 18 October ge houden stemming ter verkiezing van één lid van den gemeenteraad zijn van de 1376 kiezers in het Ie kies district opgekomen 505 kiezers. Van onwaarde waren 18 stembil jetten. Van de 487 geldige stemmen wer den uitgebracht op: C. Ruitenberg 324 stemmen en P. Voskuilen 163 stemmen. Zoodat C. Ruitenberg is gekozen. Inkomstenbelasting. Volgens de thans vigeerende ver ordening op de heffing eener plaatse lijke directe-belasting naar het inko men, mag de opbrengst dier belasting het bedrag van f350.000 niet over schrijden. In verband met de geraamde op brengst voor den dienst 1919 eischt dit bedrag verhooging. Volgens de thans heerschende op vatting aan het Departement van Binnenlandsche Zaken is het niet meer vereischt, dat het maximum te heffen bedrag in de verordening wordt ge noemd. Volstaan kan worden met te bepalen, dat het te heffen bedrag, jaarlijks bij het vaststellen der begrooting door den Raad wordt geraamd. In art. II eerste lid, is bepaald, dat de waarde van een in eigen gebruik zijnd pand, gesteld wordt op de huur waarde volgens den aanslag in de Personeele belasting, of, b(j gebreke hiervan, op de vermoedelijke huur waarde. Aangezien nu de huurwaarde, be rekend naar den aanslag in de per soneele belasting steeds meer of minder belangrijk beneden de werke lijke huurwaarde blijft genieten door de thans geldende redactie diebelasting- schuldigen, die wonen in een eigen huis of gedeelte daarvan, een voordeel dat tegenover de overige belasting schuldigen niet te rechtvaardigen is. Daarom meenen B. en W. te moeten voorstellen, eenvoudig te bepalen,dat de waarde van eigen gebruik van gebouwde of onbebouwde eigendom men wordt gesteld op de huurwaarde. In overeenstemming met de toelichting, gegeven op art. 5 van de wet op de Rijksinkomstenbelasting, moest het woord «huurwaarde" hier dan niet in belasting-tecbnischen, docb in econo- mischen zin worden opgevat. B. en W. ontveinzen zich geenszins, dat ook met deze redactie niet steeds de juiste maatstaf voor de bepaling van de huurwaarde zal kunnen worden gevonden, maar meenen wel, dat de aanslag naar een meer billijken grond slag zal kunnen plaats vinden. B. en W. hebben besloten geen gelegenheid te geven tol het opslaan van aardappelen. Dinsdag 19 Nov. zal de ver kiezing plaats hebben van 3 leden van de Kamer van Koophandel wegens de periodieke aftreding van de beeren J. Ger. Kleber, H. van Haselen en P. J. Hamers. Volgens het Utrechtsch Dagblad is Jhr. A. H. Op ten Noort, die 1 Januari aftreedt als directeur van Openbare Werken te Utrecht, be noemd tot directeur der Biochemische fabriek «Prana" alhier. De heer H. Gordeau, directeur der stichting «Kinderzorg" is benoemd tot algemeen secretaris van het Ned. Jongel. Verbond, meer speciaal voor arbeid onder de knapen. In verband daarmede zal de heer Gordeau op 1 Februari a.s. als directeur van «Kinderzorg" aftreden. Op een Donderdagavond gehou den vergadering is opgericht «de Amersfoortsche Manufacturers orga nisatie". Het bestuur bestaat uit: H. van Raalte, voorzitter, mej. J. van Goor, penningmeesteresse, L. Stas, secre taris. Op de statuten zal de Kon. goedkeuring worden aangevraagd. In bet begin der week is een gedeelte van het kamp van Soesterborg ontruimd om aldaar eventueel vluchte lingen uit Noord-Frankrijk en België te kunnen onderbrengen. De beer P. Hakvoort komt voor op de voordracht voor gemeente-ont vanger te Meppel. Op Woensdag 13 November a.s. om half acht zal de Heer O. Over, in de foyer van «Amicitia" een Multatuli- avond geven. Kaarten zullen ad. f 0.40 verkrijgbaar worden gesteld bij den boekhandelaar B. Kramer en des avonds aan de zaal. Naar wij vernemen is besloten met ingang van 15 November de treinen te verwarmen. Bij het te Utrecht gehouden Stenografie examen van de Ned. Sten. Bond «I. Pitman" verwierven bet diploma B (practijk) de dames: N. van Eeden en L. Langejan. Vanwege de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond zal Dr. R. Miedema, Remonstrantsch predikant alhier, gedurende den a.s. winter in een 10-tal bijeenkomsten cursussen houden over den Bijbel en over Zielkunde, terwijl Dr. H. L. Oort in een 4-tal lezingen zal spreken over: Petrus, Judas, Paulus en den Christus. Een barbiersbediende, verdacht van meerdere lijwieldiefstallen is door de Politie naar Apeldoorn overge bracht. Uit een bloemisterij aan den Utrechtschenweg is een partij tabak ontvreemd. Een Duitsche vrouw verdacht van verschillende oplichterijen te dezer stede is door de Politie ingerekend. Tegen een melkslijter is wegens vervalsching van melk proces verbaal opgemaakt. Twee 18-jarige jongens die zich schuldig maakten aan diefstal van 80 gonjezakken ten nadeele der groen- lenveiling, zullen ter beschikking der justitie naar Utrecht worden getrans porteerd. Een te Hilversum ontvreemd rijwiel is door de politie in beslag genomen. Twee militairen verdacht van diefstal werden door de politie aan gehouden. Bij Koninklijk besluit is thans de hoer J. T. Cremer, oud-Minister van Koloniën, lid van de Eerste Ka mer, benoemd tot Hr. Ms. Buiten gewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister te Washington. Volgens een uit Bazel aan de Duitsche pers gemeld bericht zouden de Luxemburgsche kamer van afge vaardigden en de regeering tot pre sident Wilson het verzoek hebben gericht ten gunste van Luxemburg op te treden en de ontruiming van Luxemburg door de Duitsche troepen te eischen. Steenkool voor onze graanschepen. Het ministerie van buitenlandscbe zaken deelt ons mede, dat van het gezantschap te Washington bericht is ontvangen dat de schepen, die eerlang van hier zullen vertrekken om in Ar gentinië graan te halen, zicb in de Vereenigde Staten van de noodige bunkerkolen kunnen voorzien. N. v. d. D. Te Doorn verwacht men van den beukennooljes-oogst een opbrengst van f 60Ü0. Van druiven die zuur zijn! De pakhuizen in Friesland liggen vol kaas en in tal van plaatsen wordt het vastgestelde rantsoen van 2ons in de veertien dagen per inwoner... niet verstrekt I Mond- en klauwzeer. Bij den veehouder Th. v. Leeuwen, t« Langbroek is de geheele veestapel afgemaakt, wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer. Zou het afmaaksysteem hier voor het laatst zijn toegepast? Onder de Lage Vuursche is een moordaanslag gepleegd op den Rijks veldwachter Veldhuizen en den onbe zoldigd Rijksveldwachter Polman. Toen zij twee stroopers wilden arresteeren werd de Rijksveldwachter bewusteloos geslagen terwijl Polman een schot in het been kreeg. De stroo pers wisten te ontkomen. Twee Fransche geneesheeren Charles Nicolle en Lebailly hebben de bacil van de Griep ontdekt. Zij is zoo klein dat ze zelfs met het microscoop niet is waar te nemen. Mogen wij nu ook maar spoedig vernemen dat het middel ter bestrijding eveneens ge vonden is. Robert E. Pcnry over de Lucht vaart der toekomst. Schout-bij-nacht Robeit E Peary, van de marine der Vereenigde Staten, de ontdekker van de Noordpool, schrijft een artikel in de «Philadelphia Public Ledger" over de mogelijkheid van een trans-Atlantischeo dienst per vliegmachine, waaraan wij het vol gende onlleenen: «Als de vrede komt zullen er voor den postdienst der toekomst, voor den politiedienst in de lucht, voor den iuchtkustpatrouilledienst, voor het maken van landkaarten door middel der luchtphotographie, voor exploratie-doeleinden en bet snelle transport van passagiers en goederen duizende mannen en tienduizende vliegmachines noodig zijn. Zoowel de Entente als de thans vijandelijke landen hebben reeds bij wijze van proef een Iucht-postdienst in Europa op touw gezet. In Frankrijk en Engeland zijn commissies aan het werk om plannen te maken voor het benutten hunner luchtvloten en het daarbij behoorend personeel na den oorlog. Beieren stelt zich voor een lucht- dienst dwars door midden-Europa in te stellen en men zegt dat Pruissen bezig is met de voltooiing van plannen voor een passagiers postdienst tusscben Hamburg en Constantinopel na den vrede. Men heeft reeds vliegmachines ge bouwd die 25 passagiers kunnen vervoeren. Ook zijn er typen die een snelheid van 240 Kilometer per uur kunnen bereiken, terwijl de record lange-afstandsvlucht zonder tusscben- landiog op ruim 1600 Kilometer staat, of slechts ruim 300 Kilometer minder dan de grootste breedte van den oceaan tusscben Amerika en Europa, over de Azoren naar New foundland. Engelsche autoriteiten hebben de meening geuit dat het spoedig moge lijk zal zijn in anderbalven dag van Londen naar Bagdad, naar New York in twee en naar Ceylon in twee drie kwart dagen te reizen. Luchtroutes naar Indië, met tusschenstations en misschien landings plaatsen worden reeds nu uitgewerkt. De vlieger heeft reeds alle binder- palen weten te overwinnenwoestijnen, zeeën en bergen. Het is nu iets bijna gewoons, een hoogte van zes en een halven Kilometer te bereiken en men is reeds herhaaldelijk de Alpen over gevlogen. Geen redelijk mensch twijfelt er aan, of binnen enkele maanden zal men zeker den Atlantischen Oceaan per vliegtuig oversteken." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 11 t.m. 17 October 1918. Geboren: Hendrik Willem Adriaan, z. v. August Johannes Valewink en Hendrika Willemina Adriaua van Rhijn. Jantina, d. v. Jacob Yben ed Johanna Rolwagen. Somone Fran- Coise Melanie, d. v. Josepbus Joannes Maria Andelhof en Maria Elisabeth Smets. Jan, z. v. Dirk de Graaf en Wilhelmina Tuithof. Evertje.d. v. Albertus Andries Vivié en Evertje Meerbeek. Johannes, z. v. Gijsbertus van Bekkum en Barbara Hendrika van Keeken. Frederik Hendrik, z. v. Hendrikus Antonius van Velthoven en Rosalia Maria Verschuren. Geertje, d. v. Jan Leijeohorst en Adriana Spelt. Evert, z. v. Willem Eijkelboom en Cato de Vries. Ondertrouwd: Broer Jan Velzenen Hendrika Schuurman. Petrus van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2