NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. PROCLAMATIE DER REGEERING. No. 69. Zaterdag 16 November 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. REGEERINGSPROCLAMATIE. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. A9. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door de Regeering is uitgevaardigd een door alle ministers onderteekende Proclamatie van den volgenden inhoud: In deze, meer dan ooit moeite volle tijden, ziet de Regeering zich genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking en den steun van alle medeburgers. De oorlog behoort tot het verledene, maar hersteld is nog allerminst de ontwrichting van het economische leven. Alleen met inspanning van alle krachten kan het tijdperk, waarvoor wij -thans staan, voorbijgaan zonder de meest ernstige rampen met zich te brengen. Mochten onlusten oï erger den richtigen gang van zaken belemmeren, dan moet het ergste worden gevreesd. Het voorbeeld van Rusland is een onmis kenbaar baken. Last tot demobilisatie voor zooveel zulks slechts eenigszins mogelijk is, werd reeds gegeven. Zorg is gedragen, dat de gewezen soldaten niet broodeloos zullen zijn. De militaire voorraden worden ter beschikking van de burgers gesteld. Daardoor zullen tal van lichtlooze gezinnen in bet bezit van petroleum worden gesteld. Vijfhonderdduizend paar militaire schoenen komen ter be schikking. Goedkooper onder- en bovenkleederen worden dezer dagen op groote schaal verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram verhoogd. Qualiteit en voedingswaarde zullen ver beteren. Vet en koloniale waren worden uit Indië spoedig verwacht. In ruime mate zal afslachten van paarden en schapen ten behoeve van devleeschvoorziening plaats vinden. De handelsvloot is op het punt van uit te varen. Een voorloopige schikking met de geallieerden waarborgt ons de spoedige levering o.a. van 50.000 ton tarwe, 2000 ton cacao, 6000 ton petroleum, 1000 ton benzine, 1700 ton soda en zeep, 3000 ton looistoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. Uit Amerika kunnen bovendien 40.000 ton graan, uit Engeland wollen katoenen garens en goederen worden aangevoerd. Alle schikkingen met het buitenland worden op losse schroeven gezet als het wettig gezag wordt aangetast. Moge het gezond verstand van de overgroote meerderheid onze bevolking en vooral de minder bedeelden bewaren voor de naamlooze ellende welke haar deel zal zijn als de geregelde gang van zaken wordt verstoord. Volk van Nederland! Gij hebt uwe positie zelf in handen! Tegenover de aankondiging, dat een minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de Regeering besloten in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk het gezag en de orde te handhaven. TROUW. Uit de Batavieren kozen de Ro- meinsche keizers zich hun lijfwacht, wetende, dat zij dan wel bewaakt zouden zijn. En er moesten heel wat vexatiën voorafgaan, eer ge tracht werd den band te verbreken, eer de slechts van een kant gehandhaafde trouw werd opge zegd. Er is reden om de vraag te stellen, of deze karaktertrek in den loop der eeuwen is bewaard ge bleven. Vreemde volken hebben zich met het onze vermengd, vee! eigens en oorspronkelijks is daar door verloren gegaan. Denkbeelden en opvattingen van elders werden door ons overgenomen en hebben hun invloed doen gelden op de zedelijke ontwikkeling der Neder landers. Het zou dus niet te ver wonderen zijn, indien wij ook in dit opzicht een verandering hadden ondergaan, die waarschijnlijk niet als een verbetering zou zijn aan te merken. Over het algemeen moet men thans, als er sprake is van nationale deugden, een weinig voorzichtig zijn. Wat waar is ge weest in den tijd, toen ieder volk zijn eigen weg ging, afgescheiden van andere, is het nu niet meer, daar vermeerderde gemeenschap de verschillen gedeeltelijk heeft uit- gewischt. Als er nog sprake kan zijn van min of meer scherp ge- teekende kenmerken van zedelijken aard, dan zal hun bestaan wel af hangen van hetgeen bij de meerder heid van een volk is waar te nemen en komt ten slotte het aankweeken dier deugden neder op den moree- len toestand der individuen. Een natie kan dan alleen trouw ge noemd worden, als van elk millioen harer burgers en burgeressen 'vele honderd duizenden als zoodanig bekend staan Laten wij eens zien, waarin bestaat die trouw en hoe openbaart zij zich? In het algemeen genomen, is zij een band. Die haar aanvaardt en handhaaft, is niet geheel vrij meer in zijn bewegingen en vandaar dat zeer dikwijls een plechtige ver klaring, een eed gevraagd wordt als waarborg. Eigenlijk moest dat niet alzoo behoeven te zijn. Wan neer iemand in den rang van officier in het leger optreedt, weet hij, dat Koningin en vaderland onder alle omstandigheden op zijn diensten rekenen; weet hij, dat, zoolang hij de uniform draagt, het vaandel van zijn regiment het symbool is van de hoogste toewijding, die zelfs, zoo noodig, voor het verlies van het leven niet terugdeinst, en ook zonder nadere verklaring, in welken vorm ook, zal dit bewust zijn wel altijd bij hem leven. Maar, vele van onze instellingen zijn in het aanzijn geroepen als een steun voor zwakken, en zoolang die nog worden aangetroffen, schijnt haar behoud gewenscht. Die band kan vrijwillig aanvaard, maar kan ook door dwang aan gelegd worden. Er zijn voorbeelden geweest van trouwe slaven, die in het uur des gevaars hun meester, ofschoon deze weieens hard voor hen was, niet verlieten, en weiger den van de gelegenheid, om zich in vrijheid te stellen, gebruik te maken. Onze hedendaagsche zeden beletten ons deze soort van trouw op haar juiste waarde te schatten; er is iets in, dat aan de gehecht heid van een huisdier doet denken, waarbij ook de macht der ge woonte een woord mede spreekt. Geheel iets anders is het, waar we nog in dezen tijd men zegt zeldzamer wordende gevaren ontmoet van langdurige en door niets te verbreken trouw van dienstbodendaar zijn beweeg redenen in het spel, die eerbied afdwingen, omdat zij gegrond is op de vervulling van wederzijd- sche verplichtingen. Zoo is het inderdaad overal, waar het woord ttrouw" de be trekking tusschen twee menschen aangeeft. Er is dan van beide kan ten een gehechtheid, die afscheiding en uiteengaan belet. Een eigenaar digheid in onze taal is, dat het aangaan eener huwelijksverbinte nis ïtrouwen" heet. Op de een voudigste manier wordt daarmede te kennen gegeven, wat de echte lieden voor elkander behooren te zijnhoe niets en niemand den band der vereeniging kan ver breken hoe zij zich aan elkander behooren te wijden geheel en al, zoodat beider leven, beider denken en gevoelen ineensmelt. Trouw is geen eigenschap van vluchtige naturen; zij draagt in tegendeel het karakter van den ernst vooral in de opvatting van de levenstaak. De plaats, die wij in de maat schappij innemen, legt plichten op, groote en kleine, zoowel deze als gene moeten behartigd worden, en wie er sh cbts een van verwaar loost, blijft beneden zijn roeping. Amersfoort, 14 November 1918. De wapenstilstand is er, en zij be- teekent schier vrede, want er is geen zweem van waarschijnlijkheid dat de oorlog hervat zou worden. De vreugde, die uitbundig zou ge weest zijn, wordt thans zeer getemperd wjjl een klein deel der bevolking de orde wil verstoreD. Zij zoeken daartoe vat te krijgen op de massa. Daar nu, een nationale stemming, de revolutie onmogelijk maakt, is de bedoeling dezes: een ieder op te wekken om te vlaggen en oranje te dragen. Wanneer ieder die tegen revolutie is, deze lijdelijk aanziet, zou een klein groepje de toe stand op z'n kop kunDen zetten. Door op de hier aangegeven wijze vreedzaam te demonstreeren kan men zich uitspreken ten gunste der goede verstandhouding tusschen Neêrland en Oranje, ter bestendiging van welvaart en bespoediging van terugkeer der normale toestand. Toen onze Burgemeester het telegrafisch bericht van den Minister van Oorlog, dat de Regeering besloten had tot geleidelijke demobilisatie van lichting en jaarklasse 1916 en oudere op nadere aan te geven dagen, Maandag op tal van plaatsen in de stad liet be kend maken door middel van groote aanplakbiljetten, ging er een zucht van verlichting op bij 't publiek. Ondanks den regen was 't den gabeelen dag druk op de hoofdpunten der stad. De Vlaamsch sprekende Belgen vertaalden de bulletins, hier eu daar opgehangen, voor hunne Fransch sprekende lands lieden. Luidruchtig vertelden zij 't nieuws verder en bespraken zij de ge beurtenissen van 't oogenblik. Dat de soldaten bij groepjes al zin gende uiting gaven aan bun vreugde over 't aanstaand vertrek uit den dienst behoeft wel niet betoogd. Donderdagmorgen is te dezer stede in een der barakken van de Infanteriekazerne een vergadering ge houden van de manschappen van de le en 2e compagnie le Regiment, detachement Amersfoort. Na ampele bespreking is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: x>Wij, mannen van de le en 2e tcompagnie 3e Bataljon le Regiment, ïdetachement Amersfoort, de zoo- tgenaamde muiters, wij verklaren, dat t wij zullen optreden tegen ieder, die tin dezen erristigen tijd de wettelijke torde verstoort en dat wij in dat geval tonvoorwaardelijkde bevelen van onzen ikapitein zullen opvolgen. Deze ver- tklaring wordt afgelegd door alle man- tscbappen zonder onderscheid van «politieke richting. Namens onze kameraden, Milicien K. MULDER. R. KLAP. H. LUTJEBOER. H. HUISMAN. Majoor J. H. G. Vermeer van de Militaire Administratie is bestemd tot controleur over de Inwendige Admini stratie der Korpsen, ressorteerende onder het 4e Bureau. Procesverbaal is opgemaakt tegen 2 personen, wegens 't houden van een mestverzameling en tegen een koop man om 't houden van een lompen pakhuis. Aangehouden werd een meisje, dat te Arnhem de ouderlijke woning had verlaten met medename van f 160. Als slachtoffer der gevreesde Spaansche ziekte is te Arnhem over leden op 31-jarigen leeftijd onze vroe gere stadgenoot de heer Dr. W. (1. A. van Os, geneesheer-directeur van 't ziekenhuis aldaar. De overledene is een zoon van den heer A. G. van Os, leeraar aan de R. fl. B. S. alhier. Het Handelsblad ontving uit Arnhem 't volgende bericht. tDoor het overlijden van dr. W. H. A. van Os, geneesheer-directeur van het gemeente-ziekenhuis alhier, is groote ontroering gewekt en diepe verslagen heid beerscht in het gemeen te- ziekenhuis. Dr. Van Os is gevallen als slacht offer van de Spaansche griep, terwijl zijn vrouw zwaar ziek ter neerlag en ook zijn beide kinderen door de ver raderlijke ziekte waren aangetast. De overleden geoeesbeer-directeur was een sympathiek man en consciëntieus ge neesheer. De autoriteiten waardeerden zijn jeugdigen ijver en opofferende toewijding; het verplegend personeel verliest in hem een chef, die alles deed om de positie van dat personeel zoo goed en aangenaam mogelijk te maken.a Hoewel de lessen aan de R. H. B. S. de openbare lagere scholen en de M. U. L. O. Maandag weer een aanvang hebben genomen, zullen de lessen aan de Handelsschool nog niet hervat worden met 't oog op 't gevaar voor besmetting. Voorloopig blijft deze onderwijs inrichting tot 18 Nov. gesloten. De bevolking der scholen laat echter nog al wat te wenscben over, bewijs dat de griep nog niet geheerggwe"keo is. De helft der leerlingeD is gemiddeld nog afwezig. Het absentisme wisselt van 40 pCt. tot 60 pCt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1