Gemeenteraad. INGEZONDEN. BOEKENTAFEL. De Spaansche griep is bij 't garnizoen alhier op 't oogenblik vrij wel geweken't hospitaal herbergt nog wel enkele ernstige zieken, doch gelukkig doen zich geen nieuwe ge vallen meer voor. De Minister van Binnenl. Zaken deelt in de Staats-Ct. het volgende mede: De Regeering gevoelt met 't oog op de tijdsomstandigheden, behoefte om, in overleg met de kerkgenoot schappen, een algemeenen biddag of bidstond te houden. De nood der tijden, die zich ook in ons land zoozeer doet gevoelen dringt in het bijzonder tot verootmoediging en tot het inroepen van Gods bulp. Zjj gaf, nadat haar was gebleken dat baar voornemen bij de kerkge nootschappen groote instemming had gevonden en zij op den steun van deze kan rekenen, aan de verschillende kerkgenootschappen in overweging om, zoo mogelijk, op Donderdag 28 No vember e.k. in den voormiddag zoo- danigen biddag of bidstond te doen houden. Woensdagavond zou Ds. Land- wehr van Rotterdam een gedachtenis rede houden in de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel alhier. Des middags echter kwam een tele grafisch bericht van hem in, dat hij verhinderd was des avonds op te treden. In zijn plaats trad nu op Ds. Donner, die sprak naar aanleiding van Hab. II1—4. In den gebede droeg spr. Vorstin en Land den God aller genade op. Naar wij vernemen hebben B. en W in hunne laatste vergadering de zaak van de melkvoorziening, waarover ingezonden stukken waren verschenen, uitvoerig behandeld met de H.H. Dr. De Boer, Directeur van den Keurings dienst, Sieperda, Directeur van Amers fortiav, en Van den Berg. vertegen woordiger van de melkslijters. De uilslag der besprekingen was, dat aller minst verwijten waren te doen aan Dr. De Boer, maar dat de houding van den heer Sieperda sterk werd afgekeurd. Donderdagavond hield de heer A. Over, adj.-commies ter secretarie, in de foyer van Amicitia een Multa- tuli-avond, welke alleszins geslaagd mag heeten. De vrij goede opkomst bewees dit. De heer Douwes Dekker heeft door zijn werken een populairen naam ver kregen en hoe bekend ook zijn ideeën mogen zijn of veronderstelt te zijn, ze zijn steeds weer nieuw en de be langstelling, lezing en herlezing ten volle waard. In deze woelige tijden gevoelt men, dat een kracht van Multatuli uitgaat en zooals de spr. terecht zeide, deze strijder in zekeren zin eeri profeet genoemd worden mag. Werd Multatuli in zijn tijd niet begrepen, ook thans is dat eenigszins 't geval bij velen. Al gaf de heer Over slechts een causerie over den schrijver, denker, moralist Multatuli hij vond gelegen heid daarbij juweeltjes van stijl aan te halen met groote liefde en bij dit alles kwam, evenals bij Vosmaer zijn groote vereering uit voor dezen groo- ten hervormer Douwes Dekker. Die den beer Over heeft gehoord, en aandachtig heeft geluisterd, heeft eenigszins moeten voelen, wat Multa tuli heeft gevoeld als stryder voor menschelijkheid en recht. Den spreker mocht dan ook een warm applaus ten deel vallen voor zijn doordachte rede. De arrondissementsrechtbank te Utrecht veroordeelde o.a. J. M., 58 j. los arbeider, te Amersfoort, wegens verduistering van gietlood ten nadeele van W. tot 3 m. gevangenisstraf. J. te W., arbeider, te Amersfoort, wegens diefstal van kousen, ten nadeele van G W. S. tot vier weken gevan genisstraf. B. D., 38 j. pakhuisknecht, te Amersfoort, wegens mishandeling van T. V. tot f 20 boete sub. 15 d. hechtenis. De 22-jarige A. P. B., varens gezel en teekeDaar, alhier, werd vrij gesproken van 't feit G. W. mishan deld te hebben. 80.000 zak mals. 6es:henk van Zuid-Afrika aan Nederland. De reeds lang gekoesteide wenscb van een groot aantal Hollandsche Afrikaners, die, bewogen door den nood, waarin het Nederlandscbe volk reeds zoo lang verkeert, een blijk van hun sympathie willen geven door een scheepslading (80 000 mud) maïs en ander graan naar Nederland te zenden, kan nu vervuld worden. De Zuid-Afrikaansche Regeering heeft toestemmiug gegeven, dat dit graan kan worden afgezonden, op voorwaarde, dat het zal dienen om onder de armen van Nederland te worden uitgedeeld en dat het zal ver voerd worden in een Hollandscb schip. Over het uitzenden van een Neder- landsch schip, dat dit geschenk zal moeten vervoeren, wordt thans door de betrokken regeeringen onderhandeld. Woensdagmiddag te half 3 kwam de Raad ter spoedvergadering bijeen. Afwezig was de heer Tromp van Holst B. en W. stellen den Raad voor denkende aan werkverschaffing aan tal van terugkeerende gemobili- seerden. a. het verleenen van een nader te regelen voorloopig blanco crediet, teneinde verschillende openbare wer ken onmiddellijk in uitvoering te brengen om daardoor op passende wijze de te verwachten werkloosheid zooveel mogelijk te kunnen bestrijden. b. het toekennen van een crediet van f25000 met de bedoeling daar mede zoo noodig de thuiskomende militairen te steunen bij het weder- keeren in de Burgermaatschappij. Alvorens echter tot de behandeling daarvan over te gaan richt de voor zitter enkele woorden tot den Raad in verband met de groote verandering der laatste dagen terwijl hij zijn dank uitspreekt, dat de mannen weer naar hun gezinnen teru^keeren en de zoo lang verbelde vrede, naar wjj hopen, spoedig zal zijn ingetreden. Hij herinnert aan 3 Aug. 1914, den vluchtelingenstroom en niet min der dan de moeilijkheden met de voedselvoorziening. Ten slotte brengt de Voorzitter een woord van buide aan de beeren Wethouders en GemeeDte-secretaris en 't corps ambtenaren, welke allen hem zoo trouw terzijde hebben ge staan in zijn zoo moeilijke taak. Ten opzichte van punt 2 achtte de beer Kroes 't beter B. en W. een onbeperkt crediet toe te staan, welk voorstel door B. en W. overgenomen z. h. st. wordt goedgekeurd. De beer Hofland vond daarna ge legenheid uiting te geven aan de eischen, door de S. D. A. P. op 't congres in Rotterdam geuit en ver trouwde dat bij de aangevraagde gelden ook rekening zal gehouden worden metde volgende punten van voornoemd program van 't congres n.l. 1. toepassing van den 8-urendag; 2. belaugrijke verhooging der sala rissen van de werklieden en lagere ambtenaren in publieken dienst; 3. volledige werkloozenzorg onder beheer der arbeidersorganisaties. De wethouder Jorissen meende niet beter daarop te kunnen antwoorden, dan dat van de zijde van B. en W. getracht zal worden te bereiken wat te bereiken is. Bij punt 3, voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen tus' schen den Soestervvegen Ouden Soester- weg, vraagt mr. Stadig, wat er waar is van de geruchten onder het publiek, dat bedoelde gronden slechts kort in het bezit zijn van den verkooper en gekocht zijn alleen met de bedoeling om ze aan de gemeente over te doen met een grove winst. De Voorzitter antwoordt, dat deze praatjes onjuist zijn, doordat de heer Ruitenberg, kooper namens de ge meente, de grond en opstallen nage noeg voor denzelfden prijs, waarvoor hij inkocht aan de gemeente overdroeg Bij de Rondvraag bracht de heer Hofland ter sprake het ontslag en weder-aanstellen van 2 ambtenaren van 't Distributiekantoor. Met name wordt de heer Douma door den spreker genoemd, terwijl de heer De Looze aan de leden van de levensmiddelen-commissie heeft ge zegd, dat 't handhaven van Douma en Jans bet ambtenarencorps zeer doet. Verder zegt de heer Hofland, zouden er verschillende ambtenaren aan het Levensmiddelenbureau zijn, naar wordt beweerd, die in het bezit zijn van melkboekjes, ziekenboekjes en ver schillende bons. Dat is zeker met in den haak, M. de V. tenzij zij die verkregen hebben op dezelfde wijze als wij ze kunnen verkrijgen als wij ziek zijn. Is er door den heer de Looze mede gedeeld, dat de ambtenaar Douma 's avonds toegang heeft tot de localen van bet levensmiddelenbureau. Dat is ook niet in orde, tenzij alweer, in dien liij er ambtshalve wezen moest. Wordt er hier gezegd, dat de In specteur van de afd. Crisiszaken in den Haag een speciaal onderzoek beeft ingesteld naar dubieuse zaken, die den ambtenaar Douma betreffen; niettegenstaande die Inspecteur zou hebben verklaard, dat het niet in den haak was zou Douma toch weer op zijn oude plaats zijn teruggekomen. Waar deze zaken in 't openbaar worden besproken hoopt de heer Hofland, dat de Voorzitter in een volgende vergadering zulk een ant woord zal geven, dat 't boven be weerde voor goed den kop kan worden in gedrukt De voorzitter zegt eeD ernstig onderzoek toe. BURGEHLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 t.m. 14 November 1918. GeborenJean, z. v. Charles Hubert Marie De Dobbeleer en Petronille De Vleminckx. Armond August, z. v. Leo De Greif en Ida Govaert Jo hanna, d. v. Albert Petten en Hen- drika Geertruida Entrop. Carolina Mathilde, d. v. Jan Frans Van Dijck en Anna Maria Angustina Rommens Hermanna Johanna, d. v. Cornelis Jan v. der Weij en Martha Maria v. der Beek. Adrianus Cornelis, z. v. Marinus v. Holland en Maria So phia Martina v. Amersfoort. Louise Johanna Hendrika, d. v. Justus Jaco bus v. Dijk en Jacoba v. Eijkelenburg. Jan Bart, z. v. Willem v. der Leek en Henriette Gijsberta Willemina ter Zuile. Catharina Johanna, d. v. Hijlke Zoethout en Klaasje Heise. Jacobus, z. v. Petrus Johannes v. Heugten en Gerritje v. der Meulen. Antonie, z. v. Gerardus v. Kooten en Jannetje Ruitenbeek. Wilhel mus Cornelis Johannes, z. v. Johannes v. de Riet en Theodora Jacoba Bos. OndertrouwdHendrikus de Jager en Franposia Frederika Cornelia Johanna Kortleve. GehuwdGerardus Petrus Meinders en Gezina Lusia Siero. Albertus Rutgerus Schoonderbeek en Paulina Alijda v. Dijk. Overleden: Anna Hageman, 71 jr., ongeh. Martinus Hellegers, 64 jr., ongeh. Cornelis v. Wandelen, 67 jr., wed. v. Johanna Butselaar. Zeger de Graaf, 11 m. Meijer Bluhm, 10 m. Adrianus Henricus de Jongh, 28 jr., echtg. v. Anna Susanna Schoonhoven. Antonius Pegman, 23 jr., ongeh. Aaltje Meerveld, 28 jr., ongeh. Johannes Snijders, 3 jr., ongeh. Maria Gerarda Steenbeek, 16 jr., ongeh. Dirk Cornelis Hooftman, 19 jr., ongeh. Pieter Goedraad, 79 jr., ongeh. Jan Hendrik ter Braake, 26 jr. echtg. v. Jacoba Eek. Georgette Jeanne Idalie Vancraijbeek, 4 m. Hermina Henriette Ruitman, 68 jr., echtg. v. Dr. Anthonie Smit. Antoon Josef Muselle, 37 jr., ongeh. Arie Dul- mus, 46 jr., echtg. v. Cornelia Boon. Nicolaas Haring, 20 jr., ongeh. Hermanus Josephus Westerbos, 39 jr., ongeh. Johanna Petten, ld. Sophia Gijsberta Alijda Petten, 3 jr. Eduardus Stephanus Romoldus Van Gestel, 28 jr., echtg. v. Julienne Jacob. Christina Middegaal, 28 jr., echtg. v. Johannes Francesco Hendrik Delsasso. Catharina Quick, 78 jr., wed. v. Arien v. Eijkelenburg. Josepbina Hendrina Bemardina v. Barneveld, 2 jr. Johannes v. Geel, 19 jr., ongeh. Albert Verhagen, 19 jr., ongeh. Woutertje v. Put- ten, 81 jr., wed. v. Hermanus v. Wilgenburg. Gijsberta v. de Riet, 12 d. Maria Heuveling, 69 jr., echtg. v. Hendrik Koelewijn. Hen drika Geertruida Entrop, 30 jr., echtg. v. Albert Petten. Adriaan de Jong, 23 jr., echtg. v. Jans Mullens. Reijer Veenendaal, 51 jr., echtg. v. Cornelia Fontijn Xavier Gillissen, 4 m. Bottha Bliekendaal, 52 jr., echtg. v. Willem Priem. Leusden. Van 815 November 1918. Geboren: Louisa Albertha, d. van Johannes Berg en Jacoba Janssen. Ondertrouwd: Jan van de Lage- maat en Franciua Veldhuizen. GehuwdRijk Ederveen en Marga- retha Hey. Gerard Timmerman en Johanna Magdalena van Rooy. Overleden: Klazina Cornelissen, 76 j., echtgenoote van Hermanus van Beek. Hendrik van Malkenhorst, 18 m. Errisje de Kruijf, 8 j. Jan van den Berg, 40 j., echtgenoot van Wilhelmina Kerkhof. Stoutenburg. GehuwdPeter Kuyt en Geertruida Osnabrugge. Overleden: Hendrikje van de Pol, 78 j., weduwe van Jan Schothorst. Januarius Cornelis Visser, 38j., echt genoot van Alijda Tondeur. Cor nelis Jacobus van Burgsteden, 18 m. Hendrika Boersen, 40 j., echtge noote van Gijsbertus Tolboom. Steven Beyer, 74 j. wed. van Albertina Grift. Gemeentelijke Arbeidsbeurs l«vens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. TelepboonInt.No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/»12l/i en van 23 uur; Zaterdags van 8Va12'/j uur- Aanvragen van Werkgevers op 14 Nov. 1918. 4 bankwerker. 2 dagmeid. 2 electricien. 1 capsulemaker. 1 kantoorbed. raann 2 kappersbediende. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 4 mach.-houtbew. 4 metselaar. 24 meubelmaker. 1 smidsknecht. 2 steenhouwer. 1 tuinman. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 14 Nov. 1 breister. 4 sigarenmakers. 2 broodbakkers. 9 slagers. 1 dienstboden. 1 naaister. G grondwerkers. 1 molenaar. 1 carosseriebekleeder 2 portier. 1 bedrijfsleider. 2 steenhouwers. 6 kantoorbed. mann. 2 stoker. 6 kelners. 2 straatmaker. 3 kleermaker. 1 stukadoors. 3 koetsiers. 1 teek.-opzichter. 3 kok. 5 timmerman. 1 kruideniersbed. 1 timmerlieden. 3 loopknecht. (leerlingen). 46 losse arbeiders. 3 werkvrouwen. 2 mach. houtbew. 2 winkelbedienden. 2 opperlieden. 1 winkeljuffrouw. 7 schilder (huis). 2 veldarbcider. 16 schoenmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. Amerspoort, 14 November 1918. Geachte Redactie, Ondergeteekenden verzoeken U beleefd onder- staanden oproep aan de onderofficieren, waarvan het doel naar wij vertrouwen U sympathiek zal zijn, in het eerstvolgend nummer van Uw blad te willen opnemen. Met onzen welgemeenden dank en de meeste hoogachting, Voor den Nederl. Bond van R.-K. Onderoff. St. Martinus, J. J. BROUWER, Kapelaan, 't Zand 31, Amersfoort. Voor de Nationale Christen Onderoff. Vereeniging, J. VAN MOURIK, Sergeant-Majoor Schrijver le R. H. Aan alle Onderofficieren van het Nederlandsche Leger moge in deze ernstige dagen een korte oproep worden gericht. Gij hebt U altijd genoemd de ruggegraat van ons Nederlandsche Leger; dat die ruggegraat zich thansstrekkeopdat het Legerlichaam zich krachtig toone. Waar de Nederlandsche officier heeft trouw gezworen aan de Koningin, hebben wij allen in woord en geschrift en in de overleggingen onzer harten Haar zoo menigmaal trouw beloofd en zoo waren we ook wat we wenschten to zijn, steun pilaren van het Gezag. Nu een aanval op dat gezag is aangekondigd, staat het aan U, aan ons allen te toonen dat die vroegere levensuiting ons ernst geweest is; de ure der beproeving is klaarblijkelijk aangebroken, aan ons allen thans die proef te doorstaan. Koningin en Vaderland mochten op ons rekenen gedurende meer dan vier jaren om pal te staan voor onze onafhankelijkheid. Welke Godsdienstige of politieke richting Gij ook zijt toegedaan, Ge hadt mede te handhaven het recht; dat recht worde ook thans gehand haafd, opdat niet door een minderheid van anders willenden, de zegen van den Vrede voor Vaderland en Volk verloren ga. Wij roepen U op tot rustige getrouwheid en plichtsbetrachting. DE NATIONALE CHRISTEN ONDEROFFICIEREN VEREENIGING. DE NEDERL. BOND VAN R -K. ONDER OFFICIEREN „ST. MARTINUS". MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Nov. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 18.a f25.Peren f18.— a f25. Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 a 10.00 Hoendereieren f34a 137.p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaasfOa f0. per 50 kilo. Kippen fO.OO a fO.OO Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.50 a f3.50. Gan zen f0.a f 00.00. Eenden f 1.50 a f2.00 p. st. Jongen f 0.00 a f 0.00. Hazen f 3.00 a f 5.00. Wilde konijnen f 1.20 a fl.SO. Tamme f3.00 a f7.50 Duiven fl.20 a fl.80 paar. Magere varkens fa f000.Zeugen f140.a f250.Biggen f20.a f35.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalfkoeien f 000. a f 000.Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f00a f00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 800 stuks Hoen dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 0 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 90 biggen, 8 zeugen, kalveren. Zondagsschool-Uitgaven van G. F. Callenbach te Nijkerk Door de zeer vele moeilijkbeden waarmede de boekindustrie in de oor- logi-jareu heeft le kampen gehad, bebbeu vele vrienden van het boek zich menig verfijnd genot moeten ont zeggen. Want al blijft de inhoud hoofdzaak, we waren reeds te ver gevorderd in de kunst om onze boeken in een aantrekkelijk gewaad te doen verschijnen, dan dat we hiervan zoo maar weer afstand zouden doen. en ons tevreden stellen, met wal vaak niet veel beteren indiuk maakte, dan saamgebonden krantenuitknipsels. De spreuk van onze 18e eeuwscbe voor vaderen: »Wat 's menschen geest in woorden zegt, dient in een goeden band gelegd", kon moeilijk in praktijk gebracht en we zagen onze sierlijke bandjes verdwijnen en er imitatie linnen of papieren omslagen voor in de plaats komen. Een dragelijk ge- bondeu boek is schier niet te betalen. Het mooi geglaceerde papier, waarop de fijne letter of ijle penteekening zoo zuiver uitkwam, moest door hout- en stroopapier vervangen, waar niet zelden de stroovezels uit waren los te maken. En menig kindervriend heeft de jeugd zien druilen omdat het vroeger zoo'n mooi hoekje kreeg en nu maar zoo'n sgewoontje". Vooral met het oog op de jeugd kan het dan ook niet genoeg gewaaideerd, dat de uitgever Callen bach zich niettegenstaande deiiioeit— iijke tijdsomstandigheden blijft in spannen om zijn sierlijke zoodags- schoolboekjes, waarvan hem het monopolie mag worden toegekend, te doen blijven wat zij vroeger waren d. i. keurig van afwerking en aan trekkelijk maar ook tevens opbouwend van inhoud. Zooals ze daar weer voor mij liggen uitgespreid, brengen ze een glinstering in het kinderoog en de grage bandjes grijpen er naar en er is vreugde in de kleine hartjes. Ook om den inhoud zijn de boekjes van Callenbach telken jare weer zeer begeerde vriendjes. De vriendelijke dames en heeren, oude bekenden en nieuwe blij begroete, weten steeds weer zoo aardig voor onze kleinen te schrijven. Telkens weer nieuw, telkens weer zoo bijzonder aantrekkelijk. Ik behoef hen alle niet één voor één aan ons publiek voor te stellen. Wie kent Hoogenbirk niet, of Veltman, Aletta Hoog of Ida Keller, Johanna Breevoort of die andere schrijfster die telken jare als Johanna voor ons jonge volkje komt vertellen. Ook van Ari Dane, san Asch, de Liefde, Luiting, Sparen burg, Quirine, v. d. Hulst, v. Wijck, Marie en Hesba Stretton zijn vertel lingen verschenen. Alle boekjes zijn met keurige plaatjes op den omslag en in den tekst geïllustreerd. Voor die illustratie's werden al naar het pas gaf teekeningen of gereprodu ceerde foto's genomen. En mooi zijn die laatsteo zonder twijfel. Ze geven zooveel meer dan sommige aantrek kelijke teekeningen, die nochtans voor de jeugd uit eigen ei varing onbekend blijven. Anders is het met de foto's in de boekjes: Om Moeder en Anneke, Dora en Lize, van Kerstfeest tot Kerstfeest, Vergeeft elkander, enz. Hoe echt dat meisje aan een ziekbed, dat afscheid op bet perron, die vijf meisjes op een bank, die jongens in de werkplaats, die politieagent in het park. Zóó leven voor de jeugd de verhaaltjes, want dat kennen ze, dat hebben ze zelf gezien dag aan dag. We kunnen niet anders doen dan herhalende uitgever is weer keurig voor den dag gekomen. Van de serie die verleden jaar beschikbaar was zijn niet minder dan 65 nummers uit verkocht. De aanvulling daarvoor be staat uit 45 boekjes en boeken in de series van Tl, cent tot één gulden, voorts 2 Gerdes-boeken, prentenboek jes, diploma's en de Eben Haëzer scheurkalender. In totaal is er nu de keuze uit een 250 tal nummers, mij dunkt, eer is de keuze te groot dan ie klein. Als alle jaren worden voor Zondagsscholen zeer billijke speciale conditie's gesteld, de boekjes worden dan voor de helft van den gecatalogi- seerden prijs geleverd, slechts verhoogd met een geringe crisistoeslag van 2'/i cent. De keurig geïllustreerde Cata logus wordt op aanvraag gratis toe gezonden, terwijl de bundels »Winter- bloemen» alle nieuwe uitgaven in overdruk bevatten. Voor zondagsschool- besturen eene unieke gelegenheid om met de Nijkorkscbe uitgaven kennis te maken. Een enkel praebtbandje dat we ontvingen, waarin de meeste boekjes leverbaar zijn, overtrof inder daad onze schoonste verwachtingen. Als we denken aan de jongens en meisjes die we straks deze boekjes in handen zullen geven, verdient den uitgever zonder eenige reserve onzen schoonsten) lof. Vindezijn werk evenals voiige jaren ook nu een ruim debiet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2