NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 70. Zaterdag 23 November 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Een instelling van algemeen nat. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regsl meer 15 Cent. öroote letters en vignetten naar plaatsruimte. i. Er zijn in ons land tal van vereenigingen, die een alleszins nuttig doel nastreven, heizij op geestelijk of materieel gebied. Eenige dezer strekken de sfeer van hare bemoei ingen uil over geheel ons land, andere be palen zich er loezich plaatselijk nuttig le maken Tolde eerstgenoemde behoort de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, die korl geleden door de Regeering erkend is als te zijn een instelling van algemeen nul. Deze erkenning berustte o.m. op de over weging, dal „weliswaar aan de leden be paalde ondergeschikte voordeelen zijn toe gekend, maar daarin meer moet worden gezien een middel om een vaste kern van personen te verkrijgen en te behouden, die de noodige gelden voor de uilvoering van de algemeene taak van den Bond kunnen verschaffen, dan een streven om de voor deelen van den Bond tot een kring der leden beperkt le houden." Wie aan den weg iimmert en dil tot tevredenheid van talloos velen doet, heeft recht op veel bekijks enwaardeering. De A. N. W. B. nu zit, zooals wel bekend is, in een glazen huisje. Hij werkt in 'lopen- baar, zoodat velen de vruchten van zijn arbeid kunnen waarnemen, al weet niet iedereen, van welken boom deze vruchten afkomstig zijn. Wij zullen daarom den boom en zijne vruchten bespreken, in het vertrouwen, dat velen daardoor opgewekt zullen worden tot het instandhouden van dien boom en het afwerpen van steeds meerdere vruchten. Het meest algemeen bekend is de A. N. W. B. door zijn wegwijzers, die hun 25-jarig jubileum reeds achter den rug hebben. En daar cijfers in den regel meer spreken dan een lang beloog, zullen wij er eenige mede- deelen om de belangrijkheid van dil insti tuut duidelijk te maken. in vroeger jaren, toen er nog geen weg wijzers waren, waren de wandelaars en later de wielrijders op hun uitstapjes groolendeels aangewezen op een toevalligen voorbijganger om dezen den juisten weg en den afstand naar een bepaalde plaats te vragen. En hoe waren die inlichtingen dan nog vaak; onvolledig en onnauwkeurig. Als een boer u zegt da 'j der zóó bint, duurt hel gewoonlijk nog een half uurtje. Als hij zegt: A j éven deurfietst, mo 'j links af, dan hebi gij zeker keus tusschen 3 of 4 wegen, die links afgaan. Het toerisme verkeerde een kwarteeuw geleden in het eerste stadium van ontwikke ling en de afwezigheid van wegwijzers werd slechts door enkelen gevoeld. Door het rijwiel en door de opwekking, uitgaande van den A. N. W. B., om te gaan genieten van de vrije natuur en vooral nadal deze Bond zijn eerste bruikbare gegevens voor het „verkennen" van ons land voor belangstellenden had ter beschikking gesteld, groeide hel toerisme met ongelooflijke snel heid en werd de groote behoefte aan in lichtingen onderweg, m.a. w. aan wegwijzers, zéér dringend gevoeld. In 1893 stonden er in ons land 20 weg wijzers mei een gezamenlijk gewicht van 1000 K.O. en een waarde voor aanmaak en onderhoud van 435.96s; in 1S98 bedroegen deze cijfers resp. 219, 21.900 en ƒ6.571.68, in 1903, 1086, 108.600 K.G. en 34.047.90, in 1916 2.933,322.630 K.G. en 173.640.30'. En thans slaat er voor een waarde aan den weg van veel meer dan twee ton naar de oude prijzen, volgens de nieuwe wel drie maal zooveel. Behalve deze wegwijzers werden er waar schuwingsborden geplaatst, in de laatste jaren hier en daar ook in samenwerking met de K. N. A. C., bij gevaarlijke weg- kruisingen, bochten, hellingen enz., ter voor koming van ongelukken. Een andere hulp onderweg werd den loerist verschaft in den vorm van de hulp- kisten, de molorhulpkisten in grooten getale over ons geheele land verspreid in hotels, café's enz. En om deze hulpkisten ten goede te doen komen van iedereen, werd bekend gemaakt, dat ieder tegen de vastgestelde prijzen van de verbandmiddelen in de hulpkisten van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, gebruik kan maken. Ten gevolge van een overeenkomst met het Hoofdcomité van het „Nederl. Roode Kruis" en „Hei Oranje-Kruis" werd voorls nog bepaald, dat onbemiddeldcn, bij een ongeval, gratis over de verbandmiddelen kunnen beschikken tegen nauwkeurige in vulling van de daarvoor bestemde bon, bij den hulpkislhouder aanwezig, en dat bij rampen de verbandmiddelen gratis beschik baar zijn. En dan de Bondsvoetpompen. Reeds jaren geleden is de Bond begonnen mei hel plaatsen van deze nultige voorwerpen. De hand- fielspomp was en is in sommige gevallen ook- nu nog een instrument, dat in de eerste plaats de ergernis verhoogde van den wielrijder over een slappen of lekken band. Zij dwong u om in 't zweet uws aanschijns u af te sloven om den noodigen druk weer in den band le krijgen. Wat was dan de uit stekende voelpomp van den Bond 'n uitkomst. Nu het wielrijden zoo sterk zich heeft uitgebreid, is ook het aantal voetpompen aanzienlijk geslegen, maar spant loch de Bondsvoelpomp de kroon en wanneer ge in wal afgelegen oorden koml, daar is zij de redster uit den nood. Duizenden voetpompen heeft de Bond geplaatst, millioenen keeren mogen wij gerust zeggen hebben zij den wielrijder aan zich (den Bond) verplicht. Spraken we tot nu toe van hetgeen de A. N. W. B. langs den weg heeft verricht ten gerieve van den toerist, in een volgend nummer zullen wij bespreken heigeen door hem werd gedaan ten opzichie van den weg zelf ten behoeve van wielrijders, wandelaars, automobilislen, enz. Proclamatie van II. M. de Koningin. Door H. M. de Koningin is eergisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd, welke in een buitengewone Staats Ct. zal worden bekend gemaakt. Aan Mijn Volk! Ik gevoel Mij gedrongen, na hetgeen wij in de lange oorlogsjaren en in de laatste dagen met elkander hebben doorleefd een woord tot U, Mijn volk, te spreken. De oor log spoedt ten einde: onze onafhankelijk heid is bewaard. Ik breng Mijn hartelijken dank aan de mannen van leger en vloot die onvermoeid de wacht hebben betrokken en hun krach ten en tijd hebben ten offer gebracht en niet minder aan u allen, mannen en vrou wen, die met geduld en volharding de ontbering, door den krijg veroorzaakt, hebt gedragen. De loon van dank voor ons behoud ver stomde korten tijd en onder den indruk van de geweldige beroering onder de vol ken van Europa, is ook in ons vaderland de slaatsorde een oogenblik bedreigd. Het antwoord daarop, door u met overweldi gende meerderheid gegeven, heeft op Mij een diepen indruk gemaakt. Ik dank u daarvoor uit den grond van Mijn hart. Getrouw aan de Iradilie van Mijn Voorvaderen, heb ik nooil anders ge wild, dan Mijn volk te dienen door hand having van het recht en bevestiging zijner vrijheden door verbetering van ieders recht matige aanspraken op geestelijk en stoffelijk gebied. Gedragen door Uw liefde en Irouw, zie Ik Mij in die roeping bevestigd, het grond- wellig gewaarborgd recht van hel volk, om langs wettigen weg niet onder den druk van dreigement zijn verlangen voor zijn lot te doen kennen, is gehandhaafd en het parle mentair overleg kan worden voorlgezet. Het is Mijn verlangen, de voorgenomen hervormingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid, die past bij den polsslag van dezen lijd. Reactie zij uitge sloten. Wij moeten vooruit. Hei is Mijn begeerte, dal de nood van het volk in al zijn diepte worde gepeild, naar de male van de macht der overheid door deze worde bestreden. Het is Mijn wil, om steeds in nauwe aan raking te zijn met den volksgeest en om le regeeren in overleg met de vertegenwoordi ging van het geheele volk. Ik heb verslaan, dat gij Mij daarin steunt en met liefde en vertrouwen tegemoet treedt, met liefde en vertrouwen aanvaard Ik dien steun. God zegene en behoede ons dierbaar vaderland Relastingverhoogingen In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Staatsbe- grooting, becijfert de Regeering dat, ter bestrijding van de meest drin gende behoeften f 70.000.000 zal be- noodigd zijn. Met betrekking tot de wijze, waarop in het bedrag van 70 millioen gulden zou zijn te voorzien, zij het volgende aangeteekend In de inkomsten en vermogens belastingen zullen wijzigingen worden voorgesteld, die, naar raming, een hoogere bate zullen opleveren van pl.m. f35.000.000, waarvan echter voor 1919 slechts 2/3 beschikbaar zal zijn of pl.m. f24.000.000. Voorgesteld zal worden het sui kerfonds te liquideeren, wat beschik baar zal stellen pl.m. f 16.500.000. De voorgestelde eflectenbelasting zal naar raming f3.6 millioen kunnen opbrengen, waarvan voor 1919 2/3 of f 2.300.000. Uit herschattingen voor de per- soneele belasting en uit wijziging van die belasting f 2.5001000. De voorgestelde plaatskaartenbe- lasting f 2.000.000. Verdubbeling van het quitantie- zegel f 1.500.000. Verhooging van den accijns op het gedistilleerd f 1.750.000. Een herziening van de verdedigings belastingen, zoodat gedurende 4 jaar hieruit een bedrag kan worden ge raamd van f 35.000.000 per jaar, waarvan ten behoeve van het Lee- ningsfonds genomen kan worden f 8.000.000. Uit een en ander zal in totaal verkregen worden f 58.550.000. Voor het ontbrekende meent de Minister van Financiën op het voet spoor van hetgeen zijn ambtsvoor ganger aanvoerde in de Memorie van Antwoord betreffende het wetsont werp op de grondbelasting, voorts hands te mogen rekenen opde meerdere opbrengst, welke uit onderscheidene middelen mag verwacht worden, ter wijl er overigens in de bestaande omstandigheden voor éénmaalin berust moet worden, dat de begrooting niet geheel sluit. Het spreekt van zelf, dat verdere maatregelen tot versterking van 's;Rijks inkomsten onverwijld dienen voor bereid te worden. De Regeering is voornemens de verdedigingsbelasting te verlengen met 4 jaren, derhalve totl Mei 1923, waarbij tevens zal worden voorgesteld de tarieven te herzien, ten einde de last meer naar draagkracht te doen drukken. Uit de gewijzigde tarieven zal een bedrag van 35 millioen worden ver kregen tegen ongeveer 50 millioen volgens de thans geldende wetten. Door den Burgemeester werd de navolgende circulaire gericht: Aan Heeren Werkgevers te Amersfoort. De demobilisatie van ons leger voert duizenden jonge mannen naar bun woonplaatsen terug in een tijd, dat bet, ondanks alle zorgen, een zeer groot deel van ben aan werk zal ont breken. Op de beste wijze zal de nood gele- nigden bet ordelijk verloop van den gang van bet maatschappelijk leren bevorderd worden, indien de werkgevers bereid gevonden worden om hun vr oegere ar beiders, die uit bet leger terugkeeren, weder in dienst te nemen, ook al hebben zij nog niet terstond werk voor hen. De Gemeente is dan bereid om mid dels het Plaatselijk Steuncomité, waar noodig een deel van het loon te vergoeden. Nog dring ik er bij U op aan al Uw aanvragen om werkkrachten bij de arbeidsbeurs te willen indienen, opdat aan een zoo groot mogelijk aantal gedemobiliseerden arbeid kan worden verleend. In liet bizonder richt ik mij nog tot die werkgevers, welke geïnterneerden in bet werk hebben. Z(j met name zijn in staat hier rnee te werken tot bet bereiken van het beoogde doel. BinneD enkele weken toch misschien reeds deze maand zullen de geïnterneer den terugkeeren naar bun land en dus in vele bedrijven plaatsvervangende krachten noodig zijn. Onder de ge- demobiliseerden zullen er daarvoor zeker velen te vinden zijn. Dringend moge ik daarom de hier bedoelde werkgevers uitnoodigen reeds nu hun aanvragen om personeel ter vervanging van de eerlang vertrek kende Belgen bij de arbeidsbeurs in te dienenvelen gedemobiliseerden zou dusdoende waarschijnlijk arbeid zijn aan te biedeD. Helpt en werkt mede zooveel in Uw vermogen is. Tot nadere inlichtingen vindt U de arbeidsbeurs steeds gaarne bereid. Vrijdagavond 15 November ver gaderden op verschillende plaatsen in ons stadje de revolutionnairen en contra-revolutionnairen. De eersten, de S. D. A. P, in de «Keizerskroon», waar de heer Mebius opwekte met de kreet: Op voor 't Socialisme. In het Christelijk Tehuis voor Militairen en 't gebouw van den R -K. Volksbond de heeren Moorman, Dr. Van der Laar en Kok, om op te wekken der Re geering allen mogelijken steun te verleenen. In de druk bezochte vergadering werd meegedeeld, dat bet navolgende telegram namens 't Comité van Actie aan 't Ministerie werd verzonden, ter wijl daarvan aan de plaatselijke over heid kennis zal worden gegeven «Minister van BinnenlandscbeZaken, tijdelijk voorzitter van den Minister raad. De volgende organisaties: Handel en Nijverheid, Christelijke Bestuurders- bond, omvattende alle Katholieke en Prot. Christel. Werkliedenorganisaties, de A.-R. en R.-K. Kiesvereenigingen, Plaatselijk Comité voor K. S. A., «de Hanze», Ver. Boaz, Slagerspatroons- vereeniging en verdere sympathisee- rende organisaties, vertegenwoordi gende 't grootste deel der Amersf. ingezetenen in openbare vergadering bijeen, overwegende de revolutionnaire woelingen, waarmee van socialistische zijde gedreigd wordt, die door een niets gereebtvaardigdeo aanslag vor men op onze nationale eenheid; overwegende dat 't thans ter voor koming van de grootste ellende meer dan noodig is, dat de gebeele natie zich achter hare regeering schaart, in wier handen de verzorging van onze politieke, economische en sociale be langen volkomen veilig kan worden geacht geven U eerbiedig de verzekering van bun trouw en onvoorwaardeljjken steun Het Comité. Het bestuur van Volksonderwijs wilde den kinderen der O. L. S. alhier een St.-Nicolaasfeestje bereiden en deed daartoe een beroep op de kinder vrienden, maar met tot nogtoe niet goed resultaat. Het bestuur, dat meent een bedrag van f600.noodig te hebben, mocht nog slechts een vijfde gedeelte van dit bedrag binnen krijgen. Dat gaat toch nietl De vier-vijfde gedeelten dienen er ook te komen Laat deze opwekking niet vetgeefscb zijn en 't bestuur van Volksonderwijs spoedig het bedrag bij elkaar zien gebracht. Naar men verneemt kan met zekerheid worden aangenomen, dat de oprichting van een arbeiders- en sol- datenraad in onze gemeente weidia zal geschieden. Zondagavond tegen half 8 pas seerden een paar werklieden de orgel- fabriek aan den Appelweg. Tot bun verwondering zagen zij een dikke rook wolk in de groote werkzaal, kasten makerij genaamd. Nieuwsgierig zijnde, wal er gaande was, klom men over 't bek en zag door de ruiten, dat groote vlammen langs den vloer lekten. Teiwijl zij den directeur lieten waar schuwen, trapten zij onderwijl een der deureu in en begonnen z(j 't blus- scbingswerk. Bijgestaan door ijlings toegeschoten militairen mochten zij er spoedig in slagen den brand in de geboorte te smoren, zoodal toen do politiespuiten dejbrandweer ter plaatse verscheneü, geen water behoefden le geven. Een stuk van den vloer en wal houtafval (krullen en spaanders) waren verbrand. Hoe de brand is onslaan is een vraagstuk, dat moeilijk op te lossen is. Des Zaterdags te 1 uur in den uamiddag verlaat 't werkvolk defabriek, terwijl bovendien in de nabijheid van de verbrande plek geen kachel staat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1