Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. BOEKENTAFEL. en geen electriscbe geleiding ligt, zoo dat ook kortsluiting als oorzaak is uitgesloteo. Aan bet Levensmiddelenbureau alhier is bericht ontvangen van 't Rijks bureau uit Den Haag, dat aan onze Gemeente een zoodanige hoeveelheid rijst zal worden afgezonden, dat voor 't tijdvak van 18 November tot 2 December a.s. 2'/> ons per hoofd kan worden beschikbaar gesteld, terwijl in 't tijdvak van 3 tot 31 December zelfs een half K.G. (1 pond) per hoofd zal kunnen worden gegeven. De Kring Amersfoort der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft aan den Minister van Landbouw een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Kring Amersfoort en Omstreken Mij. tot bevordering Geneeskunst ver zoekt dringend onmiddellijke opheffing melkrantsoeneering. v. d. BERGH, Secretaris. De Belgische officieren alhier hebben bericht ontvangen zich gereed te houden voor hun a.s. vertrek uit onze Gemeente. De datum van 't ver trek kon nog niet worden bepaald, hoewel door sommigen den 26. dezer maand wordt genoemd. De heer R. van 't Wel hoopt Zondag a.s. (morgen) den dag te her denken, waarop bij voor 50 jaar als kerkzanger in de parochie van den H. Franc. Xavetius (Zand) in 't koor werd opgenomen. Een voorrecht, dat zeker niet velen zal te beurt vallen. Het zal den grijzen zanger zeker niet aan belangstelling ontbreken. Reeds deze week is een begin gemaakt met 't vertrek der Belgen naar eigen land. De troepen uit Harder wijk waren de eerste in de rij der vertrekkenden. Begeleid door officieren van hier en Zwolle, trokken zij naar Antwerpen. Vervolgens kwamen aan de beurt de geïnterneerden, bier en elders te werk gesteld, waarna de gezinnen volgen. Van dat a.s. vertrek is door menig een geprofiteerd, want de Belgen mochten eerst geen levensmiddelen meenemen en ze hadden van alles nogal voorraad Deze wist nu een mooi partijtje antbraciet te bemachtigen, gene kocht wat prachtig vet of lekker gerookt spek. Heele zijden spek werden verhandeld, alsmede cacao, koffie, thee, rijst en suiker. Toen echter 't bericht inkwam, dat de Belgen wel een en ander mochten meenemen, verslapte de handel natuurlijk eenigszins. Naar verluidt zullen 2750 Fran- sche krijgsgevangenen naar hier komen, vermoedelijk op hun doorreis naar buis toe. Woensdagmorgen is door de alhier geïnterneerde Belgen aan Dr. Hagen, luit.-kolonel, dirig. offic. van gezondheid, een bewjjs van hulde ge bracht in 't militair hospitaal, uit dankbaarheid voor de genoten ver pleging. Met enkele toepasselijke woorden in 't Fransch en Vlaamsch werd den heer H. een prachtig inktstel aange boden, in den stijl van 't Belgisch monument op den berg, met 't in schrift: Belgische dankbaarheid 1914 1918! Dat er in deze dagen nog al liefhebberij is om oranje te dragen, als bewijs dat men contra-revolution- nair is, blijkt wel hieruit, dat in één winkel 1100 oranjestrikken zijn ver kocht, waarvan 300 aan militairen. Ook in onze stad is een burger wacht opgericht. In een zeer druk bezochte vergadering werd Zaterdag middag een comité voor de leiding benoemd. Met de oefeningen is reeds een aanvang gemaakt. 278 Onttroonden. Door de groote Duitsche revolutie zijn heel wat gekroonde hoofden ge wone burgers geworden. 20 Dynastieën hebben opgehouden als zoodanig te bestaan. Het totaal aantal van ont troonde personen bedraagt 278, zoo als uit de volgende opgave blijkt: In PruisenHet koninklijk paar (dat tegelijkertijd het keizerlijk paar was) 20 prinsen, 11 prinsessen, 33 In Beieren: de koning en de ko ningin, 15 prinsen, 18 prinsessen, 5 hertogen bd 1 hertogin, 39. In Saksen 1 koning, 5 prinsen en 5 prinsessen, 11. In Wurtenberg: de koning, de ko ningin, 7 hertogen en 4 hertoginnen, 13. In Badenbet groothertogelijk paar, 2 prinsen, 1 prinses en de groother- togin-moeder, 6. In Mecklenburg: het groothertoge lijk paar, de grootbertogin-moeder en stiefgrootmoeder, benevens 4 groot hertoginnen, 8 hertogen en 3 her toginnen uit het verwante huis Stre- litz, 16. In Oldenburg: het groothertogelijk paar, 3 hertogen en 4 hertoginnen, 9. In Saksen-Weimar: het groother togelijk paar, 2 prinsen en 2 prin sessen, 6. In Saksen-Koburgbet hertogelijk paar, de hertogin-weduwe, 10 prinsen en 9 prinsessen (die in Engeland, Portugal, België en Bulgarije niet medegerekend, 22. In Saksen-Meiningenhet hertoge lijk paar, 3 prinsen en 2 prinsesseo, 7. In Saksen-Altenburghertog en hertogin, 2 prinsen en 3 prinsessen, 7. In Brunswijk het hertogelijk paar, 2 prinsen en 1 prinses, 5. In Reusz: 2 vorsten, 1 vorstin, 15 prinsen en 18 prinsessen, 36 In Schaumburg-Lippe: 1 vorst, 1 vorstin-moeder, 17 prinsen en 7 prinsessen, 26. In Lippe: het vorstelijk paar, 10 prinsen en 12 prinsessen, 24. In Waldeck: het vorstelijk paar, de vorstin-weduwe, 3 prinsen en 3 prinsessen, 9. In Schwarzenburg: de vorst, 2 vorstinnen, 2 prinsen en 4 prinses sen, 9. Totaal 278. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 November, in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Nov. 1918 844 faillissementen tegenover 821 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 69383/36 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel dd. 16 November 1918, maakt bekend dat de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel ten vervolge op mijn rondschrijven van 13 November jl. No. 6926*^/36 afd. Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel heb ik de eer u, onder toezending van een afschrift van mijne beschikking van heden, mede te deelen. dat, met ingaog van 5 December eerstkomende, op de broodkaart eene hoeveelheid brood zal mogen worden gekocht en verkocht, die het dubbele bedraagt van het gewicht op de bons aangegeven. De geldigheidsduur wordt van dien datum af teruggebracht op negen dagen zoodat het dagrantsoen dan zal be dragen 311 gram. Mijn verzoek om vóór de uitreiking van de dagbroodkaarten van de 77e, 78e, 79e en 80e tijdvak een bon van 50 gram af te scheuren blijft gehand haafd. Amersfoort 18 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 69383/36 afd. voor de Distributie van Graan en Meel dd. 16 November 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handol heeft goedge vonden, met ingang van 5 December 1918 zal het tijdvak, waarvoor eene witte, bruin, rogge en aanvullings broodkaart geldig is, bestaan uit negen dagen zoodat het broodrantsoen van dien datum af op 311 gram per dag per persoon wordt gebracht. Amersfoort, 18 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 57880 afd. Crisiszaken bureau volksvoeding dd. 16 November 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goedgevonden; Ik heb de eer u mede te deelen, dat met ingang van de volgende vier- wekelijksche periode d. i. derhalve 2 December e k. met de distributie van peulvruchten oogst 1918 een aanvang zal worden gemaakt Bij mijne bier onderstaande beschikking zijn in ver band hiermede voor de verschillende soorten peulvruchten maximum-prij zen vastgesteld. Voor het tijdvak van 2 tot 30 De cember e.k. wordt het rantsoen vast gesteld op 1 KG. peulvruchten per hoofd, waarvan de helft in erwten geleverd zal wordeD. De in de gemeente geldende bons zullen geldig moeten zijn zoowel voor groene erwten, bruine boonen als voor capucijners, witte boonen enz. Amersfoort, 18 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Kleereudietributie. In verband met de weldra te ver wachten kleerendistributie worden winkeliers die niet zijn aangesloten bij een van de plaatselijke vereeniging voor winkeliers in manufacturen e. d. verzocht, schriftelijk aan bet Levens middelenbureau op te geven of zij zich met de distributie wenschen te belasten. Amersfoort, 18 November 1918. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 15 t.m. 21 November 1918. GeborenGerritje, d. van David Thomson en Jeannette Vermeer. Willem, z. van Gerrit Jan Ham en Elisabeth Driesmann. Geertruida Wilbelmina, d. van Hendrik Helmer horst en Hendrika Geertruida Vial. Elisabeth Maria Johanna, d. van Cbris- tiaan Klee en Louisa Bakkenes. Jean Pierre, z. van Paul Micbiels en Maria Joanna Huyts. Jan, z. van Aalte Baatje en Grietje Timmer. Wympje, d. van Jan Groenewoud en Marie Jansen. Jacob Klaas, z. van Oenze Visser en Annegien Veendijk. Julia Theresia, d. van Pieter Lo- dewijk Hoebrechts en Leontina Philt- jens. Emerence, d. van Joseph Peelers en Josephine Destaerq. Helene Julienne Emilie Hubertine, d. van Fianciscus Maria Emilius Floren- tinus Mannus en Maria Leonia Hu- bertina Cordewener. Gijsbertus Antonius, z. van Diederik Hagelen en Johanna v. den Berg. Theodorus Wilhelmus, z. van Jacobus Hendrikus Cornelissen [en Dorothea Wilhelmina van Gils. Jacoba Pietreonella. d. van Jacobus de Mots en Pietje v. Kamp. Gustave Oscar, z. van Oscar Joseph De Rijck en Cesarina Scheerlinck. Ondertrouwd: Filippus v. Kommer en Johanna Gouw. Georges Jules Augustin Bary en Gijsberta v. Valken- hoef. Peter Collet en Hendrika Dijkhorst. Cornelis de Graaf en Aaltje v. den Hoek. Gehuwd: Marten Dijkslag en Theo dora Hazelaar. Evert Gerritsen en Jacoba Krieger. Wouter v. Schoon- hoist en Geerije v. de Kamp. Francois Lambert Dieu DennéNivard en Jacoba Barbara van 't Wel. Otto Elias Stai k en Wilhelmina Sophia Cornelia Hoorweg, Overleden: Hendrikus v. de Kielt, 15 d. Rudolphe Pillen, 27 j., ong. Gerritje v. der Meulen, 36 j echig. v. Petrus Johannes v. HeugteD. Geertruida v. Surksum, 26j ong. Johanna Rijnders, 6 j. Johanna Klok, 85 j., wed. van Aart v Beek. Evert Rijnders, 29 j., ecbtg. van Jannetje Vis. Harmina Veldhuisen, 20 j., echtg. van Wouter v. Midden dorp. Jacoba Evers, 63 j wed. van Johannes v. Wulfen. Jacques Aenspeck, 36 j., ecbtg. van Victorine Gilain. Emilia Van den Bossche, 36 j., echtg. van Henricus Camillus Walleijn. Maria Alida Cornelia Muilman, 22 jong. Jan Jekel, 86 j., wedr. van Jacoba v. der Steeg. Catharina Helena Trompert, 83 j., wed. v. Johannes Oosterwijk. Bar tus Altes, 43 jechtg. van Anna Koekoek. Ttuntje Schuurman, 74 jwed. van Evert Hoenderdaal. Johanna Gouw, 10 m. Jan v. de Vis, 17 m. Johanna Clasina Maria Hilborst, 3 w. Jacob Klaas Visser, 2d. Margaretba Adriana Toonen, 13 m. Hermanna Middelman, 20 j., ong. Hendrika Dwars, 30 j echtg. van Willem Ouwerkerk. Huberta de Geus, 73 j., ong. Leusden. Van 1522 November 1918. Geboren: Arend Jan, z. van Hen drikus Schut en Gijsje van Putten. Albertus Johannes, z. van Johannes Tymensen en Jacoba Kerkhof. Gehuwd Aart Beekman en Teunisje de Kruyff. Overleden: Gerardus van den Hen gel, 46 j. Gijsbertje Gijtenbbek, 85 j., weduwe van Gerrit Pothoven. Stoutenburg. Van 1522 November 1918. Gehuwd: Andries van deo Bergen Maria Janssen. Cornelis van Daat- selaar en Johanna Cornelia Josephina van der Pouw. OverledenMaria Zieltjes, 25 j ongeh. een als levenloos aange geven kind van het mannelijk gesl. Suzanna Johanna Greve, 71 j. Jaco bus Ruisendaal, 77 j., weduwnaar van Jantje Sukkel Woudenberg. Geboren: Hendrik, z. van Gerrit Veenvliet en Janna Wilhelmina Vroon. Piet, z. van Jan van Egdom en Jannetje van Ee. Gehuwd: Gerardus Dirk Jan Schol ten en Anna ter Burg. Overleden: Maria van den Brink, gehuwd met Hendrik van den Brink, 52 j. Margaretha Jannetje Smith, gehuwd met Hermanus Valkenburg, 35 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/*121/, en van 23 nor; Zaterdags van 8'/i12'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 21 Nov. 1918. 1 ambtenaar. 1 broekmaker. 2 dagmeid. 1 dienstboden. 4 electricien. 3 kappersbedienden. 2 kleermaker. 1 klompenmaker. 1 loodgieter, (aank.) 4 mach.-houtbew. 1 metselaar. 20 meubelmaker. 1 opperlieden. 1 rijwielreparateur. 2 rijwielframebouw. 1 smidsknecht. 2 steenhouwer. 7. ijzerdraaiers. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 21 Nov. 1 administrateur. 1 banketbakkers. 1 bedrijfsleider. 1 behangers. 1 behanger-stoff. 1 boekdrukkers. 1 boomkweeker. 4 broodbakkers. 1 carosseriebekleeder 1 dienstboden. 1 drukker (le klas). 1 groentenkweeker. 8 grondwerkers. 1 hulp monteur. 3 kantoorbed.mann. 4 kelners. 3 kleermakers. 1 koetsiers. 1 kok. 1 koperslager. 1 kruideniersbed. 2 letterzetter. 2 loopknecht. 67 losse arbeiders. 3 mach. bankw. 3 mach. houtbew. 1 magazijnmeester. 1 metselaar. 1 meubelmaker. 1 molenaar. 1 naaister. 2 opperlieden. 1 reiziger. 14 schilder (huis). 17 schoenmaker. 5 sigarenmakers. 10 slagers. 1 steendrukkers. 1 steenhouwers. 3 stoker. 9 straatmaker. 2 stukadoors. 2 timmerlieden. (leerlingen). 7 timmerman. 1 tuinman. 3 veldarbeider. 2 voerlieden. 1 winkeljuffrouw. 1 zadelmakers. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. marktbericht. amersfoort, 22 Nov. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 18.a f25.Peren f20.— a f25. Klei-Aardapp. f 0 00 af 0.Zandaardapp. f 0.00 a t 0.00 Hoendereieren f34a 136.p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen fO.OO a fO.OO Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.50 a f3.50. Gan zen f0.a f00 00. Eenden fl.50 a f2.25 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen f3.00 a f5.50. Wilde konijnen f 1.20 a fl.SO. Tamme f3.00 a f6.00 Duiven f120 a f2.00 paar. Magere varkens f90.a f120.Zeugen f140.— f 250.Biggen f 20.a f 45.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000.Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fQ.00. Kalveren f 00 a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 50 heet. Appelen. 3 heet. Peren. heet. Zandaardappe- leu. heet. Klciaardappelen 600 stuks Hoen dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 7 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 50 biggen, 7 zeugen, kalveren. Als diplomaat naar het gesloten land door Dr. W. O. v. Hentig. Nu de vijandelijkbedeo op alle fronten zijn geëindigd, is ook opge houden de taak van den oorlogs- rapporter, van den veldbriefschrijver Het door hen verzamelde materiaal hoofdzakelijk tot dagbladartikelen ver werkt, of waar het pas gaf tot een oorlogsbrochure samengevat, kan nog slechts alleen waarde hebben voor den romanschrijver, die in rustige uren, zonder heftige emoties nu zijn verhaal kan ineen zetten, een verbaal met, het zal de geest van den tijd worden, met Europa's wereldbrand als achtergrond. Toch ware het te lichtvaardig geoor deeld, indien hiermede het werk der rapporters als afgedaan zou worden beschouwd Vooral die menschen, welke uit hoofde van een of andere bijzondere opdracht,grootere tochteo door andere werelddeelen mochten ondernemen, zijn daardoor in de gelegenheid geweest een schat van materiaal te verzamelen, die later nog aan verschillende takken van dienst in het economische leven kau ten goede komen. Daarenboven geven zulke aanteekeningen wanneer ze later tot een sluitend geheel zullen zijn verwerkt een nieuw licht op de ker.nis van landen en volken Van landen en volken ook, die voor den oorlog als «gesloten werden geken merkt. en waarvan hel derhalve van de grootste beteekenis uiag geacht meer te weten, en na te gaan welke invloeden de Europeesche oorlog daar heeft gehad. Onze literatuur van Azië, Voor-lndië, Achter-Indië en China is niet rijk. Slechts een enkel schrijver van naam, die ons Nederlandsch publiek wat meer inlichtingen kon geven. Henri Borel, de man die China kent, die Azië en Indië liefheeft. Behalve wat van zijn band verscheen of door zijne lezingen tot ons Nederlandsche publiek uitging, zijn het slechts enkele artikelen ge weest die over deze onbekende land streken licht gaven Een opdracht welke aan Dr W. O. v. Hentig vanwege het Buitenlandsche gezantschap in Berlijn weid gegeven, is de aanleidende oor zaak, dat thans van zijn hand een waardevolle studie is verschenen, die ons meer licht geeft over de toestanden en bevolking in de genoemde landen. Over zijn persoon een ei kei woord. Volgens de aanteekeningen die ik ge vonden heb, is bij de oudste zoon van den voormaligen Staatsminister en lid van den Bondsraad van Coburg-Golha. Hij promoveerde in 1909 voor refe rendaris en doctor, ging in de rechts geleerde praktijk bij de rechtbank te Koningsbergen en bracht studie bezoeken aan de voornaamste steden van Europa. Ik teeken dit hierbij aan, om bij mijn lezers den indruk des ver- trouwens op te roepen, die zeer zeker bij een boekwerk als het zijne noodig is. Over het hoek zelf kan ik uit der aardkortzijn. Het is een reisbeschrijving van een diplomatieke excursie door Vóór- en Achter-Indië en China, en heeft als zoodanig alle aansprakelijk heid voor den liefhebber van reis beschrijvingen. Het romantische ele ment komt zelfs hier en daar naar boven, als bij zijn tochten beschrijft door die streken, waar nog nooit een Europeaan den voet zetten mocht. Wat mij echter vooral aantrok, en waar ik dan ook in overeenstemming met de inleiding van dit artikel de meeste nadruk op wil leggen, is de groote waaide die dit geschrift m. i. kan hebben ook voor ods Nederlanders, voorzoover wij bij den handel en bet verkeer in de genoemde streken ge ïnteresseerd zijn. De wijze waarop de schrijver zijn taak als verteller heeft opgevat is juist daarom zoo verdienste lijk dat bij vooral datgene mededeelde wat voor anderen van belang kau zijri, terwijl zijn persoon steeds op den achtergrond blijft, en het bier dan ook zoo weldadig aandoet, dat dit boek geen bewierooking van den schrijver voor zichzelven, doch een onderrich tende mededeeling voor zijn lezer be doeld. De reis ging door de navolgende plaatsen en stieken: Konstantinopel, Aleppo, Bagdad, Perzië Kirmanschach, Teheian, Isfahan, Najin, Tebbes, Buschruyeh, Jezdun, Afganistan, He rat Kaboel, Faisabad, China, Jarkent, Kaschgar, Woestijn Gobi, Ansi, Lant- scbou, Mienische, Hankau, Shanghai. Ik noemde deze namen om mijn lezer de meer afgebakende route te geven, welke de scbiijver heeft gevolgd, en valt hieruit reeds voldoende af te leideB voor een beoordeeling van de omgeving waarin het geschrift ons verplaatst. Wanneer het wereldveikeer wederom zal zjjn geopeod zal zeer zeker ook van Nederlandsche zijde opnieuw worden getracht om de hier beschreven streken te bewerken, en daarbij mag om zich wat nader te oriënteeren, dit boekje zeker als een betrouwbare gids dienen. Evenals deze beschrijving voor het wereldverkeer zijn nut zal hebben, zulftn we onze Oostelijke naburen in de toekomst her haaldelijk noodig hebben om in die gebieden waar wij vasten voet willen zetten, van hun introductie en voor lichting te profiteeren. Bij den uitgever M. M. Couvee te 'sGravenhage is verschenen «Zeept Verzameling van Ministeriëele bepa lingen, distributieregelingen, fabricage- voorschriften, maximumprijzen, adres lijsten, enz., alsmede inlichtingen io zake: Diverse Zeepsoorten, Wasch-, Schuur- en Reinigingsmiddelen, Zeep- surrogaten, Grondstoffen, enz., enz., samengesteld door D. G M. de Vries, Wnd. Directeur van het Rijkskantoor voor Zeep. Deze brochure is baast onmisbaar voor Justitie- en Gemeenteambtenaren, Distributiebedrijven, Keuringsdiensten, Zeepfabrikanten, Grossiers, Winkeliers, Industriëelen, Wasscherijen, enz.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2