Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Het slechte brood t Wij lezeD in de Tel. o.a.: De meelfabrieken leveren dag in dag uit bet zelfde minderwaardige beestenvoer af dat bovendien aan rijk en gemeenten (op ongebuild meel is het nadeelig prijsverschil grooter dan op eenig artikel) schatten geld kost. Het is zelfs zoo sterk, dat bet meel, afgeleverd door de fabriek, die op last van den Amsterdamschen Ge zondheidsdienst voor 24 uur stopgezet werd, na die stopzetting precies even slecht was als daarvoor. Van een andere meelfabriek was het product op een der dagen in de af- geloopen week inderdaad beter. Toen een der verbruikers hierover zijn vol doening te kennen gaf, werd hem geantwoord, dat zulks dan op een «vergissing* aan de fabriek moest berusten, want »de mélange bleef voorloopig onveranderd". Tot op dit oogenblik zijn alle klach ten van broodfabrikanten en bakkers, van burgemeesters en van directeuren van levensmiddelenbedrijven, totaal vruchteloos gebleven. Van verschillende zijden wordt ons verzekerd, dat op order van hooger hand in casu Rijksgraanbureau eerst de partijen bedorven erwten verwerkt moeten zijn, alvorens een betere qualiteit meel gefabriceerd kan worden. Een dergelijke manipulatie kan niet streng genoeg afgekeurd worden. Voor ƒ25.OOO vee in beslag genomen. De burgemeester van Wamel heeft wegens het niet aangeven van vee bij de gebr. Reynders aldaar, beslag gelegd op den gebeelen veestapel, een waarde van f25.000 vertegenwoordigende. Daar H. M. de Koningin Zich zoozeer in beslag genomen ziet door baar Regeeringsplichten en Zich ten volle wenscht te wijden aan het op bouwen der toekomst van ons land. heeft Hare Majesteit het voornemen de eenvoudige levenswijze, gedurende de oorlogsjaren gevolgd, voort te zetten. Dinsdagavond vergaderde de Afd. Amersfoort van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius" in de foyer van sAmicitia". Nadat de voorzitter der afdeéfling, de heer T. C. R. Smit, allen had welkom geheeteo en in 't kort de bedoeling der vergadering had uiteen gezet, werd 't woord verleend aan den heer Jac. F. Vogel, van Rotter dam, bondssecretaris. De heer Vogel begon met uiteen te zetten, hoe de stand der salarissen van kantoorbedienden is en op welke wijze daarin verbetering is te brengen. Daartoe is noodig een vakorganisatie, liefst over 't geheele land, welke zonder te spreken van der leden godsdienstige of politieke overtuiging optreedt voor hunne financieele be langen. In den breede memoreerde spr. het verschil tusschen hen, die handenarbeid verrichten en de in- tellectueele werknemer en toonde met verschillende staaltjes aan, boe treurig de toestand van 't kantoor personeel in 't algemeen is. Bij een onderzoek in 1914 ingesteld bleek de in doorsnee kantoorbediende op 28 jarigen leeftijd 900.per jaar te verdienen, in 1917 ƒ1043, als ge volg van duurte-toeslagen gedurende den oorlog, d.i. 15 pCt. verhooging. De handwerksman heeft in dien tijd zijn weekloon tot 25 a ƒ30 op gevoerd zooals bv. de lompensorteer der in Amsterdam en de bootwerker. De Raadscommissie in Rotterdam, welke de stijging der levensmiddelen naging, kwam in haar rapport tot de conclusie, dat van 1913 tot helft 1918 de voedingsmiddelen 87 pCt. in prijs gestegen zijn. Een stijging van de salarissen met 15 pCt. hoog stens 25 pCt. is dus daaraan niet evenredig. De typografen hebben hun loon, dank zij de sterke organisatie in doorsnee met 67 a 68 pCt. zien stijgen en in de veenkoloniën is het loon van een volwassen werkman (19 jaar) 28.per week of ƒ1450 per jaar, (kantoorpersoneel ƒ1043.—) Prof. Volmer heeft vooral gewezen op den wantoestand teu opzichte van den intellectueelen werknemer, ter wijl ook Prof. Treub reeds in 1907 op 't congres wees op de noodzakelijk heid om zich bij een vakvereeniging aan te sluiten, wilden de kantoor bedienden niet achterblijven bij anderen, wier vakvereeniging sterker staat in den strijd om 't bestaan. De kantoorbedienden ajjo, zegt de heer Vogel, bardleersch en doordat ze 't bun patroons niet lastig maken, krijgen ze zoo weinig gedaan. By de salaris-meeting in Nov. te Amsterdam gehouden hebben de beeren Treub en Ketelaar erop ge wezen, dat de kantoorbedienden moeten staan achter hun organisaties. Nu of nooit, zei de heer Treub, dient men van de gelegenheid te profi- teeren, welke door geheel 't land wordt aangegrepen om verbetering van maatschappelijke positie. Een ge legenheid ontstaan door den drang der tijden. Het moet uit zijn met halfheid en laksheid, zegt spr., daarom steik aan een gesloten en niet 't bestuur der afdeeling of de organisatie teleur gesteld Spreker hoopf dat de af deeling weldra 100 leden zal tellen welke allen zullen medewerken om 't doel te bereiken, dat de Bond zich voorstelt. De Voorzitter Smit dankt den heer Vogel voor zijn rede en wijst op het geen alhier is en wordt gedaan voor 't collectief arbeidscontract. Bij acclamatie wordt hierna de volgende motie goedgeurd. De vergadering enz. gehoord de door den heer Jac. F. Vogel, gehouden bespreking over de economische toestanden, vooruit zichten daarvan en de salarieering der Handels- en Kantoorbedienden tot haar leedwezen moetende erkennen, dat, in verhouding tot den thans geldenden levensstandaard, het salarispeil van een groot deel der kantoorbedienden van dien aard is, dat vele vakgenooten niet op vol doende wijze, of slechts met de grootste zorgen, in bun levensonder houd, kunnen voorzien; gezien het feit, dat de loonen van vele, en groote groepen handarbeiders in de laatste tijden belangrijk meer dan van de kantoorbedienden ge- stegeu zijn, terwijl aan laatstgenoem den met betrekking tot intellectueele ontwikkeling zoowel als aan levens wijze hoogere eischen dan aan hand arbeiders worden gesteld doet een zeer dringend beroep op alle patroons om de salarissen hunner bedienden dusdanig te herzien, dat ze in overeenstemming met den zoo geweldig gestegen levensstandaard komen en wekt, teneinde dit en de noodige verbeteringen in de arbeidsvoorwaar den zoo spoedig mogelijk te bereiken, alle vakgenooten op, bun plaats in de vakorganisatie in te nemen, waardoor het mogelijk zal worden met meer kracht voor de belangen der bedienden op te treden. Na nog te hebben meegedeeld, dat de Afd. zich met den heer Wijk in contact beeft gesteldwekt bij de leden op tocb de op 19 dezer te houden vergadering, wanneer de ver kiezing van een secretaris der Afd. aan de orde is, te toonen belang te stellen in 't werk van 't bestuur en dit te steunen met alle macht. Het Dinsdagavond in «de Arend* gehouden liefdadigheidsconcert voor de kindervacantiekulonies «Naar Buiten* mag vrij geslaagd heeten. Enkele krachten werden door ziekte gemist, terwijl 't publiek ook elders kon genieten, welke beide zaken na tuurlijk afbreuk deden. De violiste mejuffrouw H. Werker gaf eeu verdienstelijk werk, terwijl freule Von Schmidt Auf Altenstadt als alt-solo ook zeer viel te prijzen. De pianobegeleiding was bij den beer P. J. Tiggers in goede handen, zijn prachtig spel heeft zeker veel gedaan om 't geheel te doen slagen. Heeft Dr. Jorissen bericht, niet meer in aanmerking te willen komen bij de a.s. Statenverkiezingen, thans heeft hij besloten zich bij de a.s. raads verkiezingen niet meer beschikbaar te stellen. Dit zit zoo: de R. K. Kiesvereeniging heeft onlangs een gemeonteprogram opgesteld, waarin de bepaling voor komt, dat de commissie toezicht houdt of de raadsleden der R. K. fractie zich wel aan dit program houden. Wethouder Jorissen acht een derge lijke bepaling in strijd met art. 45 der Gemeentewet en wenscht slechts een R. K. Gemeeoteprogram te onder teekenen, als dit vanwege de R. K. Staatspartij zelf wordt opgesteld. Tot ouderlingen der Geref. ker ken alhier zijn gekozen de beeren: Joh. T. de Lange, Joh. Mulder en J. K. Wendt en tot diakenen de heeren: F. Boerwinkel, J. D. v.d.Hoorn en W. Salomons. Doordat de heer Mulder bezwaar maakte tegen zijn roeping, is een nieuwe verkiezing noodig. Volgens «de Kerkbode* heeft het classicaal bestuur van Amersfoort in zijne vergadering van 4 December jl. de nieuwe grensregeling tusschen de kerkelijke gemeenten Amersfoort en Leusden goedgekeurd, benevens de voorstellen door de betrokken ker keraden bereids geregeld. Een en ander is ter nadere goed keuring aan de Commissie van Toezicht en 't Provinciaal Kerkbestuur door gezonden. De Geref. Bond, welke over 29 van de 49 stemmen in 't kiescollege der Herv. kerk alhier beschikt, beeft van de overmacht gebruik gemaakt en 't volgende zestal doen opmaken voor de vierde predikantsplaats: B. Batelaan, de Bildt; G. Benes, Delft; W. Biesbaar, UtrechtJ. G. Dekking, Putten; I. Kievit, Benschop; G. A. Pott, Oud-Beierland. Uit dit zestal is als drietal gevormd: B. Batelaan, G. Benes en I. Kievit. Van 27 November tot 4 De cember deden zich in onze gemeente voor 3 gevallen van diphtheritis en 3 van roodvonk. De bezoekers van 't Algemeen Militair Tehuis in «Ons Huis* werden op St. Nicolaas onthaald op speculaas, terwijl allen een boekwerk ten ge schenke ontvingen. De cursus tot opleiding voor de hoofdakte tot oprichting waarvan de gemeenteraad in de vergadering van 3 Dec. jl. besloot, is 9 December aangevangen in 't schoolgebouw aan de Hellestraat. Leeraren van genoemden cursus zijn F. P. de Jongh (directeur) leeraar R. H. B. S., Nederlandsch en ge schiedenis, W. A. W. Moll, paedago- giek; H. J. Veldhoen, rekenen A. B. van der Klein, teekenen; J. Jansma, aardrijkskunde; P. van der Lijn, hoofdonderw. R O. G., kennis der natuur. De heer Moll is onderwijzer te Amsterdam, de overigen zijn allen van hier. Het 3e bataljon van 't derde Regiment Infanterie is weer naar Amersfoort terug gekomen. De beer T. F. M. Schaepman, kapitein der infanterie wordt naar Assen verplaatst. Bevorderd worden roet 4 Jan. a.s. de heerenJ. G. van Dreumel tot commies afd.-cbef Onderwijs en Volks huisvesting, A. Boogerman tot com mies en P. Bergsma tot adj.-commies 2e klasse. De heer M. J. van Dugteren, leeraar aan de Middelbare Handelsdag- school alhier, staat No. 2 op de voor dracht voor leeraar in schrijven en teekenen aan de H. B. S. met3-jarigen cursus te 's Gravenbage. Het programma van 't concert van gewijde muziek gaf naast ver scbeidenheid toch veel eenheid. De uitvoering was zeer goed. Mevr. Lodowska bezit een mooi geschoolde stem, zeer geschikt voor de nieuwere muziek, vandaar dat, die «Bibliscbe Lieder* van Doorik, zoo uitstekend door haar werden ten ge- boore gebracht. De tenorstem van den beerP. Mie- dema was goed, hoewel weden indruk kregen, dat niet alles nog af was. Muzikale warmte tintelt evenwel in zijn zang, wat vooral uitkwam in de ïGerstlicbe Liedera van Reimann. De violist, de heer Carol van Berot was vrij goed in zijn spel, hoewel hier en daar wat onzeker, onrustig. De harmoniumbegeleiding der ver schillende solisten was bij den heer F. Hartman in zeer goede handen. Bij het op 18, 19 en 20 Novem ber jl. o.a. te Amersfoort gehouden examen der «Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen* zijn voor het practijkdiploma Boekhouden enz. o m. geslaagd A. Benning, J. J. Hasse laar, J. Hehenkamp, J. van Leyenhorst, Z. van Nimwegen, H. J. Visser en G. van Wessel, allen oud-leerlingen der Middelbare Handelsdagschool alhier. «Het Hollandsch Comité Huldi ging Belgisch Koningspaar*, bedoe lende: bet aanbieden aan Koningin Elisabeth van verzamelde bijdragen voor «Steun aan de Weduwen en Weezen van gesneuvelde Belgen*, verzoekt ons er aan te willen her inneren, dat: aan allen, die voor ons doel be stemde inteekenlijsten ontvingen, drin gend wordt verzocht om deze lijsten met de bijdragen, zoomede (voor de goede contróle), ook alle onverhoopt blanco lijsten, na aftrek van porto's enz., vóór 15 December a.s. te willen terugzenden aan den beer W. de Geus, Ligusterstraat 84, den Haag. Het vertrek van de gezinnen der Belgische geïnterneerden van hier is thans officieel vastgesteld op Maan dag 16 December a.s. Dat dat vertrek heel wat drukte teweegbrengt, kan men dagelijks zien bij 't bureau van Van Gend Loos aan de Langestraat, waar den gebeelen dag de kisten, koflers en meubelen der Belgen met handwagens worden aangevoerd. Nu geen wonder; meer dan 1260 ge zinnen wonen in de Belgische dorpen en daarbij komen dan nog die ge zinnen, welke in de stad zijn gehuis vest. Door 't vertrek der Belgen uit onze stad komen 107 woningen vrij. Hoewel velen van hen slechts een gedeelte van een buis in onderbuur hadden, toch nog een aardig getal. De Engelscben zijn uit de In- fanterie-kazerne vertrokken en in hun plaats zijn de Franschen er in getrok ken. Met hun roode broeken en petten en hun eigenaardige kleeding trekken zij zeer de aandacht. Sommigen zien er erbarmelijk uit met hun verfon- faaide kleeding. In 't kamp «De Vlasakkers* alhier, vertoeven op 't oogenblik een groot aantal Franscbe krijgsgevange nen, wier vertrek niet zoo heel spoe dig zal geschieden. Zij die wat lectuur te missen hebben, hetzij kranten of boeken, zullen voorzeker dien men- schen een dienst bewijzen. Luitenant Antink, in de Vlasakkers, zal gaarne een en ander in ontvangst nemen. Ook de vereeniging ter verbreiding van kennis over Nederland in den Vreemde (seer. Dr. M. de Hartogh, PI. Kerklaan 23, Amsterdam) trekt zich 't lot dezer krijgsgevangenen aan. Verleden week was 't vervoer van paarden voor de slacht in vollen gang. De beesten werden aan de Brouwerij gewogen en genummerd, wat geschiedde door het knippen van een romeinseb cijfer in 't rughaar. Het geheel liep over de 250. De beesten kwamen van buiten en uit de militaire stallen alhier. Het le depot huzaren leverde er '103 en het 2e 195 paarden, welke naar Haarlem en Leiden verzonden werden. Voor eigen distributie krijgt Amers foort er 46. Door onze gemeentelijke politie werd aangehoudeneen Amsterdam- scbe jongen, die zonder geldig plaats bewijs naar hier was gereisd en werd teruggebracht; een persoon gesigna leerd in het Algem. Politieblad en 3 personen, die wisselstukken van de H. IJ. S. M. hadden gestolen. Bekeuringen werden opgemaakt tegen een persoon wegens 't rijden met rijwiel op een voetpad, en tegen een ander wegens overtreding der Trek- hondenwet. Aangifte werd gedaan, van diefstal door: een Amsterdammer van kousen uit z'n kraam op de markt alhier, waarvoor 3 boefjes werden aangehou den, terwijl de kousen in beslag werden genomen van diefstal van 3 rijwielen en van f 32 uil de portemonnaie van een sergeant; verder nog van oplich ting van een party sigaren, waarvoor 3 personen als daders werden aan gehouden. Tegen een ingezetene werd proces verbaal opgemaakt wegens boutdiefstal uit Birkhoven. Bij een inbraak alhier gepleegd werden 2 damesrijwielen ontvreemd en 4 autobanden. Aangehouden werd: een spoorweg beambte, die aardappelen had ont vreemd, welke per spoor moesten ver voerd wordenbenevens een militair, die van zijn korps was weggeloopen. Nog werd aangifte gedaan van dief stal van eenige rijwielen en van zakken zout. In de Scbimmelpenninckstraat werden 21 ruiten ingegooid van een school. Procesverbaal werd opgemaakt wegens bet onbeheerd laten staan van een trekdier, en tegen eenige bokking- venters,omdat de vischnietgekeurdwas. Ontvreemd werden: uit een barak van Depót V aan den Leusderweg 30 paar nieuwe militaire schoenen, 6 konijnen, een gevlochten staaldraad- mat, een aantal planken, 2 rijwielen en 1 konijn, terwijl in beslag genomen werden eenige rijwielen en onderdeelen. Gistermiddag was de Raad in spoed- eischende vergadering bijeen. Tengevolge van 't groot aantal krijgsgevangenen in onze stad, die misschien nog lang blijven, vonden B. en W. het noodig om de vele gevallen van dronkenschap, den ver koop van sterke dranken zooveel mogelijk te beperken. Hiervoor is noodig wijziging der verordening op tapperijen enz., houdende bepaling ter vooikoming van drankmisbruik, in gevolge art. 7 lid 1 sub 4 der Drankwet. B. en W. stellen derhalve voor de volgende wijziging aan te brengen: In art. 7 tweede lid art. 1 le lid na de woorden«op de dagen, waarop demobilisatie plaats beeft,* in te voe gen de woorden«en op de dagen, waarop groote toeneming van 't aantal personen binnen deze gemeente plaats grijpt, zulks ter beoordeeling van den Burgemeester.* Deze verordening, volgens art. 171 der Gemeentewet nog heden, na vast stelling, af te kondigen. De Voorzitter, hoofd der politie, deelt mede, dat hij niet de inrichtingen voor noemd wil sluiten, maar den café houders enz. een verklaring voor te leggen, waarbij zij zich verbinden aan krijgsgevangenen geenalcohol houdende dranken te verkoopen. De beer Van Nijnatten vindt deze maatregel draconisch. De heer Kroes acht het voorstel van B. en W. uitstekend en wijst er op dat sommige Krijgsgevangenen cognac hebben. Verder vestigt hij de aandacht op perceel Kampstraat 72, waar aan militairen getapt wordt en tevens de ontucht hoogtij viert. Een burgemeester eener naburige plaats schreef hem, dat zulks een smet zou werpen op 't Amersfoortsch politie corps. Spr. dringt op onderzoek aan en zoo mogelijk sluiting van 't perceel. De Voorzitter zegt zulks toe en zal aan een en ander aandacht schenken. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 16 tegen 1 stem. (Van Nijnatten). Bij de rondvraag deelt de heer Stadig mee, dat er klachten gaan over de standplaats der z.g. woon wagens. De omwonenden klagen over diefstal en vernieling. Hij verzocht derhalve andere standplaatsen aan te wijzen en zoo mogelijk versterkt politie-toezicht. De Voorzitter antwoordt, dat de politie zoo*eel mogelijk toezicht houdt, maar die zwervers gaan nu eenmaal op roof en diefstal uit. De heer Stadig is niet tevreden gesteld en acht dat evenals de be woners van 't Bergkwartier ook de omwonenden van genoemde stand plaatsen dienen beschermd te worden. Hij dient daarop een motie in, waarbij hij B. en W. uitnoodigt maatregelen te treffen als door hem gevraagd. Deze motie komt in 'n volgende vergadering in behandeling. De heer Oosterveen merkt op, dat de winkelstand aan de Langestraat nog al last heeft van de verhuizing der Belgen. Door 't steeds aanbren gen en vervoeren van kisten, koffers en meubels is de straat geheel bezet, wat 't verkeer belemmert en den winkeliers schade in bun bedrijf ver oorzaakt. Hij dringt aan op 't nemen van maatregelen ter verbetering van dezen toestand. De vergadering wordt te half 5 gesloten. Esperanto op (landelsterrein. Op initiatief van vooraanstaande industrieelen en handelslieden drong men in Engeland ernstig aan op bet gebruik van Esperanto als gemeen schappelijke taal voor internationale handelstransacties. Een te Londen ge vestigde vereeniging, bestaande uit de eerste handelskoningen en zich noemende de «Common Commercial Language Committee*, organiseerde in het bekende Mansion House, onder presidum van den Lord Mayor (burge meester) een voordracht over het nut en de noodzakelijke invoering der internationale hulptaal. Deze voor dracht, gehouden door een der direc teuren van het bekende reisbureau van Cook, had een zoo groot succes, dat Lord Southwark dringend verzocht de uiteenzetting te herhalen voor de afdeeling Onderwijs van de Londensche Kamer van Koophandel. Ook te Liver pool en in andere steden zal eerst genoemd «Committee* de voordracht voor handelscentra doen houden. Het laat geen twijfel of, in aanmerking genomen het goed recht van het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2