NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. No. 2 Zaterdag 11 Januari 1919. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Trouw moet blijken. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. AU. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar piaatsrnimte. Dit meermalen voorkomend de vies verkrijgt zijn ware beteeken is, als wij in aanmerking nemen, dat van de meesten het bestaan wordt gevprmd dooreen aaneenschakeling van kleine plichten. En deze zijn dikwijls de lastigste, ook omdat zij zoo vaak wederkeeren, zich herhalen met geringe verscheiden heid. niettemin een voortdurende waakzaamheid eischende. Ook kan men er zoo weinig eer mee behalen. De wisselwachter, die alle dagen precies op de voorgeschreven ma nier en op het vastgestelde oogen- blik dezelfde hefboomen in bewe ging heeft te brengen, vertoont ongeveer het beeld van der meesten lotsbestemming, alleen met dit onderscheid dat hij hem een mi nuut van ontrouw de ernstigste gevolgen kan hebben, wat hij an dere menschcn niet het geval is. Genoemde beambte weet dat ook wel; niemand behoeft hem te zeg gen, welke de gevolgen konden zijn, indien hij maar even zijn post verliet of het werk, hem opgedragen niet verrichtte Hier is trouw in het kleine zeer zeker gebiedend voorgeschreven. Zou het nu niet goed zijn, als wij allen hetzelfde denkbeeld ons trachten eigen te maken van onze taak en van de eischen eener trou we vervulling? Dat wij de kleine dingen leerden beschouwen als iets zeer groots, als zaken van het hoogste, gewicht? Niet om daardocn de belangrijkheid van onzen per soon op een voetstuk te plaatsen: ook de wisselwachter en de ma chinist rekenen zich als onderge schikte ambtenaren, wier goede diensten met een bdlijk loon vol doende zijn betaald; maar wel, omdat elk onderdeel van den ge- meenschappelijken arbeid geheel tot zijn recht kome en wij allen met elkander een geheel voort brengen, dat goed in elkander zit. Wie begrippen van trouw in zich opgenomen heeft, heeft een alkeer van slordigheid en ver- waarloozing; de taak, die hij aan vaardde, acht hij van zooveel beteekenis, dat haar nauwgezette vervulling hem tot een levensbe hoefte is geworden, Welnu onbezweken trouw aan die hoogste, schoor, onbeschreven plichten, is een waarborg voor veiligheid. Wie haar ais richtsnoer kiest, zal onder alle omstandig heden steeds weten, wat hij wil en steeds doen, wat hij moet. En gelijk vele andere dingen, behooren wij die tronw aan te kweeken door oefening. Elke dag, ieder uur biedt daartoe gelegen heid. Dit is vooral dp beteekenis der kleine plichten, dat zij ons kunnen doen gewennen aan trouw; door ze te vervullen, worden wij als het ware getraind voor de waar neming der groote, indien het er toe mocht komen. Niemand onzer w-et waar toe hij in een volgend oogenblik zal geroepen worden; als de trouwe soldaat moet hij voortdurend klaar staan om als zijn naam wordt afgelezen, zijn «present!» te doen hooren. Werkelijk, er zijn grondbegin selen die ons geheele zijn beheer- schen. Het kostbaarst geschenk, dat wij aan onze opvoeders te danken hebben, en dat verder door eigen nadenken en door er varing is aangevuld en vermeer derd, is wel het wetboek van zedelijkheid, welks omvang niet groot behoeft te zijn om alles te omvatten, wat als reiswijzer op de route tusschen wieg en graf kan dienen. Voor een volk, bestaande uit mannen en vrouwen, die in de behartiging van kleine dingen hun krachten toonen, kan geen sprake zijn van verslapping. Het behoudt, door voortgezette oefening zijn veerkracht. Het gemeenschappe lijke arbeidsvermogen, met taaie volharding aan den dag gelegd, brengt meer tot stand en levert vruchten van meer blijvende aard dan sporadische opwellingen van een ras vervliègende geestdrift. Daarbij, als trouw het leidend beginsel is, dan toont zij zich ook in alles: in de handhaving van het eens gegeven woord, in de nakoming van elke verbintenis. De groothertogin van Luxemburg. Volgens de «Matin» is er over hei lot van de groothertogin van Luxem burg een beslissing genomen. Zij zal niet lang meer aan de regeering blijven. Men verwijt baar het uitbren gen van een toast op bet Duitsche leger, al te vriendelijke telegrammen aan den Duirschen keizer, haar me terschap over een kind van den kroonprins, enz. Be Bolsjewiki. Te Helsingfors en te Wiborg be vinden zich talrijke Russische hoofd officieren, die vrijwilligersafdeelingen vormen, bestaande uit vroegere officie ren van leger en vloot. Deze zullen samenwerken met de Finsche afdee- lingen, welke nu reeds ruim 10 000 man sterk zijn. Enkele van de Finsche bataljons zijn aL naar Reval overge stoken, waarbeen de bolsjewiki, die ook over artillerie beschikken, opruk ken. Lie regeering van Estland beelt alle mannen van onder de vijftig jaar opgeroepen. Men gelooft, dat de bolsjewiki er op rekenen, nog voor de aankomst der Britsche hulptroepen Riga en Reval te veroveren. Hun legimenten tellen ieder 750 man en staan onder bevel van jonge officieren, «aibeiders-instructeurs" der nieuwe formatie", geheeten. De troepen zijn over het algemeen goed uitgerust, doch er heerschtgeen gioote geestdrift onder ben. Aan de bestrijding der bolsjewiki zal ook een Zweedsch vrij- willigeiskorps deelnemen, dat door de Duitscbers gewapend wordt. Men zal trachten de bolsjewiki te noodzaken, Petersburg te ontruimen. In Riga hebben de sowjets bevolen alle «bourgeois" in hechtenis te nemen. Duizenden zijn reeds gedeporteerd. Tevens hebben zij alle particulier be zit afgeschaft. Volgens nadere mede- deelingen hebben de bolsjewiki bij de groote nederlaag nabij Perm, waarbij zij 31.000 man verloren aan gevan genen, alsmede 120 kanonnen, 1000 machinegeweren, 180 treinen,duizen den gezadelde paarden, 30 automo bielen, 9 gepanserde treinen en twee gepanserde automobielen aan het Siberische leger moeten overlaten. Tal van bolsjewitische leiders weiden gevangen genomen. De Nederlandsche anti-oorlog raad. Op Dinsdag 7 Januari beeft een druk bezochte vergadering plaats ge had van de leden van den «Neder landsche Anti Ooi log Raad". De Voorz. bracht in zijn openings woord in herinnering, dat in 19i4 de N. A. O. R. werd opgericht uit sluitend voor den lijd van den oorlog en dat derhalve thans bet oogenblik was gekomen om te overwegen, in boeverre tot de opheffing van den N. A. O. R zou worden oveigegaan. Op voorstel van het Bestuur werd besloten, dat de N. A. O. R. thans zijn taak ten aanzien van den binnen- landscben vredesarbeid zal neerleggen. Het Bestuur van den N. A. O. R. in liquidatie zal met het Hoofdbestuur van «Vrede door Recht" overleggen, op welke wijze deze laak zal worden overgedragen aan «Viededooi Recht" of aan een nieuw te vormen vredes organisatie. De buitenlandsche arbeid op vredes- gebied, die tot dusverre in handen was van de internationale «Centrale Organisatie voor een duurzame Vrede" en waarvan het Bestuur van den N. A. O. R. de leiding had, wordt uit- teraard door deze organisatie voort gezet. Het Secretariaat blijft gevestigd Princessegracht 19, 's Gravenbage. Gepantserde auto's in Amerongen. De correspondent van het Hbl. te Amerongen meldt Zondagavond verschenen aan de poort van het kasteel Huys te Ame rongen twee gepantserde auto's waarin een 12 tal personen waren gezeten, die naar ik beb vernomen, den ex- keizer te spreken vroegen. Vanwege bet late uur, balftien ongeveer, en de wijze waarop de in zittenden zich voordeden, vond de waeht de zaak verdacht. Op dat oogenblik was geen dorpe ling aanwezig zoodat ik onmogelijk kon te weten komen, wat toen ge schied is. Maar zeker is het, uit wat later bleek, dat de komst van de auto's bet noodig maakte, dal de geheele politiemacht met geladen karabijnen en revolvers de auto's omringde. De inzittenden waren druk in de weer en, naar men verzekerde, bleken in een der auto's geweren te zijn. De heeren werden een oogenblik in verhoor genomen op bet kantoor van den rentmeester van Amerongen. Daarbij waren de burgemeester, de grafelijke familie en een rechercheur, hier aanwezig, tegenwoordig. Omtrent het onderhoud, noch het doel van de komst der heeren was iels te weten te komen. De auto's kwamen uit de richting van Rhenen en vertrokken om half 11 ook weder in die richting. Ik vernam nog, dat de inzittenden voorgaven gezonden te zijn van den Amerikaanschen gezant om den ex- keizer te spreken. Te Amerongen heeft de meenitig post gevat, dat men een poging tot ontvoering van den ex-keizer voorhad, te meer daar het bezoek op zulk een ongewoon laat uur plaats vond en de bezoekers (Amerikanen) zich niet wilden laten ophouden door de politie, zoodat deze versterking moesten vra gen. Niet toegelaten in Duitschland. Thans is de heer Wijnkoop in het bezit van de officieele mededeeling, dat hij door de Rijksregeering (Ebert- Scheidemaun) met in Duitschland wordt toegelaten. («Tribune'.) De Belgen uit Nunspeet. De Belgische vluchtelingen in het kamp Nunspeet hebben dezer dagen op eenvoudige doch ontroerende wijze dank betuigd aan Nederland. Iu de ruime concertzaal «Tivoli", die smaak vol was versierd weiden voor de tal rijke aanwezigen drie manifesten af gelezen, n.l. een aan Koningin Wilbelmina, een aan de Nederlandsche Regeering voor de groote gastvrij heid, voor al het goede, het nuttige door de Belgische vluchtelingen tijdens hun verblijf in Nederland genoten en een derde manifest aan den regeerings commissaris, den heer Simon, om hem persoonlijk te bedanken voor de uit stekende diensten welke hij aan de vluchtelingen had bewezen le Bergen- op-Zoom, te Veenhuizen, te Ede en vooral te Nunspeet. De heer Simon werd begroet als de vriend, de wel doener der vluchtelingen. De voorlezing der drie manifesten wekte de geestdrift op der vluchte lingen, die aan het slot uitbundig toejuichten. Van vele zijden werd de wensch uitgedrukt dat Belgen en Nederlanders als twee broedervolken zouden leven. Smokkelhandel in| tabakl Te Amerongen wordt enorm met tabak gesmokkeld. Honderden bossen worden per boot naar Rotterdam vervoerd, om daar te worden verwerkt en in den handel gebracht. Bij iemand werd zelfs een partij van 5000 pond in beslag genomen. Tel. Wijziging teeltregeling 1 Aan h^t Depai tement van Land bouw heeft een bespreking plaats gehad tusschen de Regeering en af gevaardigden van den Ned. Tuinbouw- raad over de geopperde bezwaren tegen de teeltregeling 1919. Daarbij bleek dat de door belang hebbenden geopperde bezwaren wel te ondervangen zullen zijn door 't aanbrengen van wijzigingen en aan vullingen. De kleine tuinbouwbedrij ven zullen thans meer kans op goede uitoefening van bun bedrijf krijgen dan onder de ongewijzigde teeltrege ling mogelijk was. De komkommer teelt zal geschrapt wordenmet be paalde culturen in erkende centrums zal rekening gehouden worden. Ook tuinbouwers zullen in de plaatselijke landbouwcommissie opgenomen wor den. Ook met den wensch, geuit op de laatste algemeene vergadering van de Groep Veilingsvereenigingen, om de blauwpulaardappelen in de teeltregr- ling op te nemen, zal rekeniug ge houden worden. Aardappeldrogerijen stopgezet. De volgende week zullen, naar het »Vad.« verneemt, de vier aardappel drogerijen der firma Vlessing en Co. te Zuidbroek. Stadskanaal, Oude Pe- kela en Coevorden worden stopgezet. Daardoor zullen 2U00 arbeiders werk loos worden. De oorzaak ligt ditmaal niet aan het gtbrek aan brandstollen de firma beschikt over voldoenden voorraad om bel bedrijf aan den gang te houden doch aan gebrek aan materieel. De Regeering blijkt niet bij machte te zijn voldoende aardappelen ter ver werking aan de fnma te verschaffen. Gelijk men weel, zijn de aardappelen, die ui de fabi leken lot aardappelpoeder worden verwerkt, niet geschikt voor de gewone consumptie. Omtrent de inschrijvingen op de 5°/o Staatsleed 11% van f 350 millioen kan worden gemeld, dat zij ruim vol teekend is. In totaal is voor ruim f385 millioen ingeschreven, waarvan uit Amsterdam f175, uit Rotterdam f62, uit NGia- venhage f41.9, uit Uirecbt meerdan f 6 millioen, uit Dordrecht hijna f 6 millioen, terwijl een aantal plaatsen in de provincie als Tilburg, Haarlem, Arnhem, Enschede bedragen van 2 lot 5 millioen hebben opgeleverd. Door den hoogen waterstand wordt het bovenste deel der Gelder- sche Vallei weder ernstig door bet water geteisterd. Van Geldersch-Vee- nendaal tot Bennekom is bet laDd in een watervlakte herschapen. Naar wij nader vernemen, zullen 4 dagen per week 2 kolenlreinen, dus in bet geheel 8 treinen per week, kolen uit Duitschland aanvoeren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1