Plaatselijk Nieuws. BOEKENTAFEL. De dienst in de Remonstrantscbe kerk zal morgenochtend worden geleid door Ds. Boenders te Haarlem. Naar 't Haarlemsch Dagblad ver nomen beeft, komt de Burgemeester mr. J. C Graaf van Randwijk, ernstig in aanmerking voor de benoeming tot burgemeester van Haarlem. Naar 't Amersfoortsch Dagblad vermeldtisbier ter stede voor f870.100 ingeteekend op de nieuwe Staatslee- ning. De beer K. ter Laan, lid der Tweede Kamer beeft den minister van Oorlog inlichtingen gevraagd omtrent den onvoldoenden toestand in 't pro voosthuis der cavalerie hier ter stede. Het Kamerlid Wijk beeft schrif telijk den Minister van Justitie gevraagd of bet juist is als zou een der jongste commissarissen des lands benoemd zijn tot Comm. van politie te Haarlem met voorbijgaan van de veel oudere Comm. te Harderwijk, Harlingen, Velsen, Vlissingen enz., die ook solli citeerden. Verder is zijn vraag of bij deze benoeming gelet is op godsdien stige overtuiging van den sollicitant, of de minister bet oiet rechtvaardig acht, dat bekwame ervaren politie chefs op kleinere plaatsen, jaren met een klein inkomen worstelen, gelei delijk bevorderd worden en met 't keuzestelsel wordt gebroken en ten slotte vraagt hij, of de minister bereid is een rechtvaardige bevordering bij de politie in 't leven te roepen, door de bevordering te doen geschieden bij rangnummer. Aan den Heer A. L. Maas, onder kapelmeester 5e Regiment Infanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur der Amersfoortsche Muziekvereeniging. In de vacature-Knoppers is voor de benoeming van dijkgraaf de vol gende voordracht opgemaakt: A. J. Looxma van Weideren baron Ran gers, H. Brouwer te Hoogland en A. Huygen Lz. te Spakenburg. Mej. G. van den Burg, cand. in de letteren, alhier, is benoemd tot leeraresindeNed Taaien Letterkunde aan de Christ. H. B. S. te Bussum. Wegens vertrek van den tegen- woordigen penningmeester van de Afd. Amersfoort van den Politiebond is als zoodanig benoemd de heer A. P. C. Holster. In de plaats van den heer H. Gordeau, benoemd tot alg. secretaris van 't Christ. Jongelingsverbond, is mei ingang van 1 Februari a.s. be noemd tol directeur van Kinderzorg, de heer H. Langendonk, hoofd der school van 't Doorgangsbuis Hoen- derloo. De nieuwe vaandrigs-cursus alhier is aangevangen met 100 onder officieren. De heer J. Pesman, dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. is be noemd tot chef van bet militair hos pitaal te Assen. De dir. Off. van Gezondheid Dr. P. B. van Loo, Chef van de Verband- plaatsafdeeling alhier is aangewezen tot Chef van den geneeskundigen dienst te Harderwijk. De paardenarts 2e klasse Hoog land van de staf der 4e divisie is overgeplaatst bij 't Korpsrijdende Ar tillerie te Arnhem. Kapitein J. Heetjans is van hier overgeplaatst naar Assen (vredes- indeeling). Gedeputeerde Staten der prov. Utrecht hebben benoemd tot leden van bet Hoofdstembureau ter verkie zing van de leden der Prov. Staten n kieskring II dezer piovincie de heeren Tb. H. J. Biancbi, mr. L. Stadig, mr. D. J. van Schaardenburg en J. Overeem; tot plaatsvervangende leden de heeren H. Kroes, mr. A. van Traa en J. Hofland. In de laatste helft van Decem ber deden zich in deze gemeente 8 gevallen van diphtheritis (keelziekte) voor. Vanwege het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden 4 lezingen met licht beelden gehouden door Just Havelaar over Augusle Rodin in de groote zaal van «Amicitiat, op Donderdag 16, 23 en 30 Januari en 6 Februari 1919, des avonds te 8 uur precies. Nutsleden bebbeo met buone huis- genooten vrijen toegang. Niet-leden kunnen inteekenen voor 2.voor de 4 lezingen tezamen. Het lidmaatschap van het Departe ment bedraagt 5.Voor hen die met 1 Januari a.s lid worden bedraagt de contributie voor bet nog loopende vereenigingsjaar de helft of 2.50. Men geeft zich op voor den cursus of bet lidmaatschap bij den 2den Secretaris, den Heer P. v. d. Hoofï Azn., Groote Koppel No. 3. De geneeskundige Zondagdienst zal Zondag 12 Januari worden waar genomen door de doctoren A. F. Ba tenburg, Utrechtscbeweg 18, B. J. van Enst, 't Laantje 8 en dr. F. A. F. Groneman, Utrechtscbeweg 10. Bij eventueele behoefte aan medische hulp beeft men zicb dus uitsluitend aan een der bovengenoemde adressen te vervoegen. In de vergadering van de Bouw- vnreeniging «Bonifacius* werden de plannen besproken van den bouw van een complex woningen op 't terrein langs de Alg. Begraafplaats. Deze be sprekingen geschiedden aan de hand der teekeningen. Het bestuur werd ten slotte gemachtigd de noodige stappen te doen om tot 't bouwen te kunnen overgaan. Tegengesproken werd 't gerucht, alsof de gemeente plannen had de woningen aan de Bonifaciusstraat te annexeeren. Het bestuur wist dien aangaande niets officieels. De prijs der te bouwen woningen zal loopen van f 3.15 tot f 3.25. Bij den bouw der arbeiders woningen aan den Woestijgerweg bleek 't noodig over te gaan tot ver harding en verbreeding van dien wég. De meeste eigenaars van de daarvoor noodige strooken gronds verklaarden zich tot kosteloozen afstand aan de gemeente bereid. Een 3-tal was even wel niet tot overeenstemming te be wegen. Dieotengevolge kon niet tot uitvoering van bedoelde werken wor den overgegaan. Hierom beeft het gemeentebestuur ook in verband met de werkloosheid toepassing verzocht van de onteigeningswet. Een wets ontwerp hiertoe strekkende is reeds bij de Tweede Kamer ingekomen. Het Belgisch monument op den Berg, dat vorig jaar Februari reeds werd opengesteld is nog steeds niet aan den zorg onzer Gemeente over gedragen. Dit zou eerst dezen zomer hebben plaats gehad, als de plant- en bloemversiering zou zijn aangebracht. De overdracht is ook om droeve redenen uitgesteld, er wordt n I. ge wacht op de voltooiing van 't hoofd tableau Zijn eenige dagen geleden daar nog 4 tableaux geplaatst van den schilder Gos, bet groote stuk «België herboren« van den schilder De Swets te Laren laat nog op zich wachten, 't Is dezen kunstenaar tbans niet mogelijk te werken: zijn zoon was een der slachtoffers van het Weesper- spoorwegongeluk, geen wonder dal alle lust tot arbeid hem is ontzonken. Het monument, een ontwerp van Belgische kunstenaars en arbeid van de werkscholen in bet interneeriogs- kamp te Zeist, is een uiting van dank baarheid voor wat Nederland deed voor dit door den Duitscher vertrapte volk. Het monument, uit 2 deelen be staande, liggende op bet hoogste punt van den Berg, is dan ook uren ver zichtbaar en geeft een mooi uitzicht over den omtrek. Het benedenste, een voor-bastion, heeft over zijn volle breedte een uit beelding in relief van de in België geleden ellende. Rechts wordt de vreeselijke ver bijstering afgebeeld om links over te gaan in bet zoeken en eindelijk vinden van hulpHolland is bereikt, waar bereidwillige banden den vluchtelingen voedsel enz. toereiken. Dit alles wordt geflankeerd door den vreeselijken dood des oorlogs. Rechts is de burgerbevol king ineengezakt onder den kogelregen der geweren, waarvan men op het tafereel de bajonetten en een deel der loopen ziet. Links is het een gevallen Belgisch soldaat. De voorstelling der doodsuiting op syllant is reeds een kunststuk op zichzelf. Zijn metgezel is de dood met zijn knokelig uiterlijk. Is men over trapjes en terrassen geklommen, dan bereikt men het hoofd werk, twee uitkijktorens verbonden dooreen muuifront weergevende een stuk stadsmuur, waarop de Vlaamsche leeuw door verdieping in relief is in gebouwd. Hier is bet beeldwerk van blijder loon: 't is vrede Het beeldwerk heeft hier als milieu een dansende kindergroep, rechts een soldaat aan den ploeg, links een vrouw aan het koren maaien. Op den recbter toren ziet men een vrouw aan het spinnewiel en op den linker een smid aan bet aambeeld. Dit hoofdwerk heeft trappen en een binnengalerij, waarin de schil derstukken zijn geplaatst, en daarin komt ook «België herborens, waarop nu bet wachten is. De houten woningen, welke den Belgen tot verblijf hebben verstrekt, zijn zoodanig ineengezet, dat zij uit elkaar genomen en vervoerd kunnen worden, om den Belgen in eigen land tot voorloopig verblijf te kunnen die nen, tot dat bun eigen buizen zullen zijn hersteld of herbouwd. Het Nieuwe Dorp aan den Soester- weg telde 27 groote en kleine ge bouwtjes, terwijl Elisabetbs-dorp telde 176 buisjes. De barakken van Alberts- dorp zijn geen Belgisch bezit en leveren waarschijnlijk bouwstof voor 't buitenhuis van den Protestanten bond, aan welken de heer Blooker den grond voor dit doel heeft gegeven. Het afbreken en vervoeren der Belgische buisjes wacht tot het ver voer uaar België weer in geregelde banen zal zijn geleid. De vleeschwarenfabriek aan den Soeslerweg is aan de bekende firma Noack te Groningen verkocht. Zeven ruiten zijn ingegooid van een perceel in de Paulus Buyslaan, terwijl de politie nog meer klachten kreeg over 't iusmijten van ruilen. Wel een groot bewijs van vandalisme. Nog verder gaat het, als men boort, dat zelfs uit 't Plantsoen een boom is afgezaagd en meegenomen. Procesverbaal werd opgemaakt te gen een persoon, wegens 't rijden met fiets zonder beltegen iemand, die den openbaren weg verontreinigde tegen een persoon, die paard en wagen on beheerd liet staan en tegen een viscb- venter, die met een hondenkar reed waarvoor een hond zonder muilband. Aangehouden werden: eenmilitaii, wegens 't ontvreemden van een grooie hoeveelheid ijzer uit de kazerne; een burger en 2 soldaten, die gezamenlijk een niet onbelangrijke boeveelheid militaire goederen ontvreemd hadden een drietal, dat te Nijkerk inbraak met diefstal had gepleegd en iemand, die van 't stations-emplacement steenkool had weggenomen. Aangifte werd gedaan van diefstal van een jas en een das, van 4 rijwielen, van een koperen straalpijp, van een muntmeter en van eenig paardetuig. Overtocht naar Harderwijk werd verleend aan enkele personen. Een brood venter werd bekeurd wegens 't vet voer van brood vóór 's morgens 10 uur. Een militair, die op den openbaren weg ruzie kreeg met een onbekende, en daarbij gelagen en gestoken was, zoodat hij 2 bloedende wonden op 't hoofd bad opgeloopen, werd aan 't politiebureau verbonden door een hospitaalsoldaat. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in booger beroep uitspraak In de zaak tegen W. J P. V. R., oud 27 jaren, geboren te Gorinchem, milicien-wachtmeester der veld-artille- rie, die in den eersten aanleg door den Krijgsraad te Arnhem was ver oordeeld tot driejaren gevangenisstraf, ter zake dat hij in de tweede helft van 1917 alhier opzettelijk de opstel ling van de lie divisie van het veld leger bij tweede mobilisatie, in ieder peval de opstelling zooals die omstreeks AugustusSeptember was en de be zetting van boven-Betuwe. heimelijk onderscheidenlijk ten bureele van den commandant van de pontonafdeeling der lie divisie van het veldleger en van den kapitein-commandant divisie- trein lie divisie te Amersfoort heeft overgeschreven en deze stukken, ver meerderd met zijn eigen aanteeke- ningen, wat betreft de opstelling der He divisie, wetende dat geheimhouding van een en ander door het belang van den Staat geboden was, aan Duitsch- land in handen gespeeld, althans die inlichtingen en aanteekeniugen beeft openbaar gemaakt, door genoemde stukken over te geven aan A. B., te Bergen op Zoom, van wien hij wist dat deze met een Duitsch ritmeester te Esschen in verbinding stond. Het Hof overwoog, dat niet is komen vast te staan dat beklaagde de in de telastlegging bedoelde in lichtingen aan A. B. beeft overgege ven en zelfs al ware dit anders, dan nog bet te last gelegde niet bewezen zou zijn, daar in bel geheel oiet ber wezen is dat beklaagde de bedoelde inlichtingen aan Duitscbland heeft in handen gespeeld, zoodat beklaagde derhalve werd vrijgesproken. Raadsman was m. E. van Zinnicq Bergman uit den Bosch. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 40 afdeeling Vleeschvoorziening d.d. 9 Januari 1919 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden I. krachtens artikel 3 der Distri- butiewet 1916 voor de gemeenten vast te stellen een maximum-inkoopprijs voor gezouten Amerikaanscb buikspek 1.80 per KG. II. aan de gemeentebesturen in overweging te geven Amerikaansch buikspek aan de daartoe aan te wijzen slagers of wederverkoopers voor de distributie te verstrekken tegen den prijs van ƒ1.80 per K.G. III. krachtens artikel 8 der Distri butie wet 1916 een maximum groot- en tusschenbaridelprijs van gezouten Amerikaanscb buikspek vast te stellen van ƒ1.80 per K.G. IV. krachtens artikelen 2 en 8 der Distributiewet 1916 vast te stellen een maximum-kleinbandelprijs voor ge zouten Amerikaansch buikspek van ƒ2.— per K.G. Amersfoort, 10 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. Een oplichtende vrijer. De Rotteidamscbe Politie öeeft den metaalbewerker J. H. V. aangehouden, die verdacht wordt er zijn werk van te maken, jongedames op te lichten doormiddel van huwelijks-advertenties, 't Ging vermoedelijk wel onder de zinspreuk «ernstig gemeende, docb wanneer de jongedames dacbten, dat dit sloeg op het huwelijk, dan waren ze glad abuis, want de metaalbewerker bedoelde daarmede klaarblijkelijk de oplichting. In een paar gevallen wist hij van zijn verloofden f 150 en f80 ter leen te vragen, om met het geld spoorloos te verdwijnen; ook trok hij er met verlovingsringen tusschenuit. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot en met 9 Jan. 1919. Geboren: Martha, d. van Jan Galet en Elizabeth Kisjes. Johanna Alijda, d. van Johannes Cornells Capello en Alijda den Enting. Jacob, z. van Jacob Deenhart en Her.drika Gerarda v. de Wijngaard. Aleida, d. van Johannes Petrus v. de Zuidwind eri Barta v. Hoeyen. Aaltje, d. van Johannes v den Heuvel en Jacoba Gijsbertse. Wilhelmus, z. van Ber- nardus de Wit en Elisabeth Oostveen. Johannes Hendrikus, z. van Lam- bertus v. Wijk en Johanna v. den Heuvel. Margaretba, d. van Jacob Riksen en Elisabeth v. Dijkhuizen. Pierre Hubert, z. van Pierre Hubert Grommen en Aldegondie Catharina Vandenberck. Johannes Gerardus, z. van Jacobus Tbeodorus Helmerborst en Maria Schievels. Gerrit, z. van Martinus Thomassen en Hillegonda Wilbelmina v. Bekkum. Gerritje Cornelia, d. van l.eonardus Stafleu en Hendrikje Worst. Cornelia Sophia, d. van Ricbardus Adrianus Verbaar en Adriana Sophia v. der Schaft. Hermanus Johann Carolus, z. van Hendrik Joban Porth en Boudina Hendrina Vogelzang. Gabrielle Rachel Anna, d. van Cesar Libert en Anna Helena Sluisman. Berend, z. van Jacob Hendriks en Aaltje 01- derihof. Theresia, d van Johannes Gradus Hendrikus Keijzer en Hendrika v. Oven. Ondertrouwd :Wilbelmus Hendrikus van Leijenhorst en Cornelia v. Eist. Albertus Willeyns en Cornelia Roethof Gehuwd: Cornelis Kamerbeek en Aaltje Snabel. Maarten Strijbos en Alijda Maria Riksen. Erailius Jo annes Baptista Boets en Elisabeth Hortense Ressat. Jan Zweedijk en Margaretha Snijders. Jan Gerrit Vink en Jacoba Johanna Polman. Guilielmus Josepbus Joannes Kanaar en Frederica Geertruida Meisenbacher. Overleden: Charles Clemens, 19 j., ong. Bernardus Arnoldus v. den Eynden. 2 m. Theodorus Berendse, 2 j Wilbelmina'Hagevoort, Hm. Dirk Veenendaal, 64 j„ echtg. van Ingetje van der Velden. jMarinus Jausen v. den Brink, 29 j., ong. Leusden. Van 3 10 Januari 1919. Geboren: Gerardus Tbeodorus, z. van Hendricus van den Hengel en Berdina van Zijl. Overleden: Gerritje Kamerbe k, 81 j., wed. van Wouter van den Brink. Woudenberg. Gehuwd: Leendert op 't Hof en Mana van Drie. Overleden Hendrikus Meerbeek, 2 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,121/, en van 2—3 uur; Zaterdags van 812uur. Aanvragen van Werkgevers op 9 Januari 1919. 1 boekhoudster. 1 dienstbode. 1 houtdraaier. 1 baarmeuger. 1 bakkersjongen. 2 kleermaker. 1 klompenmaker. 2 loopjongen. 1 metselaar 20 meubelmaker. 1 slager. 1 noodhulp. 1 smoutzetter le kl. 1 SDijder. 1 rijwielhersteller. 1 reiziger. 1 stukadoor. 6 werkvrouwen. 1 uitsnijder. 1 schippersknecht. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 9 Januari. 1 administrateur. 1 banketbakkers. 4 bankwerkers. 1 behangers. 1 boekbinders. 4 boekdrukkers. 6 broodbakkers. 44 grondwerkers. 1 boefsmid. 2 glasmaker. 3 behanger- stoffeerder. 2 beeldhouwers. 1 fraiser. 1 bedrijfsleider. 1 boomkweekcr. 5 kautoorbed. manu. 2 vrouw. 2 kelners. 4 kleermakers. 2 koetsier. 1 kok. 1 kruidenier6bed. 1 letterzetter. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 132 losse arbeiders. 3 mach. houtbew. 2 macb.-bankwerker 1 koperslager. 1 groentenkweekcr. 1 lompensorteerder. 2 magazijnknecht. 6 meubelmaker. 1 monteur. 1 naaister. 14 opperlieden. 18 schilder (buis). 1G schoenmaker. 3 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 4 slagers. 1 steendrukker. 1 steenhouwer. 1 hulp-monteur. 2 schipper. 5 stoker. 8 straatmaker. 1 strijkster. 10 timmerman. 4 tuinlieden. 2 veldarbeider. 1 voerlieden. 1 zadelmaker.. 4 timmerman (leerlingen). Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidsbof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Januari 1919. Tarwe 10Rogge f0.Boekweit f0. appelen f20.a f28.Peren faf Llei-Aardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00 0.00 Hoendereieren f22.a 125.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0a f0. per 50 kilo. Kippen f 0.00 a fO.OO Kuikens fO.OO a 10.00 Piepkuikens f2 00 a f4.00. Gan zen f 4.a f6 00. Eenden fl.50 a f2.50 p. st. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen f3.00 a f 5.00. Wilde konijnen fl.50 a fl.70. Tamme f3.00 a f5.00 Duiven f150 a f 1.70 paar. Magere varkens f 00.a f 000.fok Zeugen f 140.a f200.Biggen f35.a f38.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f000.a f0000.Guste koeien f000.a f000.Kalf koeien f000 a f 000.Kalfraarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f00.a f00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 beet. Peren. heet. Zand&ard&ppe- len. heet. Kleiaardappelen 5000 stuks floen- dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 0 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 7 biggen, 6 zeugen, 1 kalveren. Handelsstudie16e Jaar gang No. 1 Uitgave van der Laan en Co. den Haag. Een van de eerste tijdschriften die in dit nieuw begonnen jaar op mijn schrijftafel werden gelegd, is bet al oude, bekende en steeds met ge noegen ontvangen orgaan voor de bestudeering der handelswetenschap pen, onder de frissche redactie van den Haagschen accountant Hagers. Het voorziet in ons vaderland, waar telkenjare de examinanten zicb bij duizenden aanmelden, in eene groote beboefle, is steeds velen tot een vriendelijken gids. Het geeft elke veertien dagen een keur van artikelen over boekhouden, handelswetenschap pen en correspondentie, en in elk nummer kan de student, op dit ge bied iets van z(jn gading vinden. Voor handelscorrespondentie werden telkens nieuwe opgaven gegeven, en over tal van belangwekkende onder werpen wordt door der zake kundige menschen gehandeld. Zoo vinden wij in dit nummer keurige opstellen over: Gepromoveerden in den handel; «Uit de memores van een accountant"; Koers van oiet volgestorte aandeelen Fabrieksbeheer; Rechten van den vruohtgebiuiker enz. enz. Dit blad wil tevens een vraagbaak wezen voor ieder, die zicb voor handelsstudie in teresseert. Alle vragen door de lezers gesteld, worden of per brief, of in dien de aangelegenheid van algemeen belang wordt geacht in bet orgaan beantwoord. J. C. V.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2