HIEVWE Nieuws- en Advertentieblad M]voor de Provincie Utrecht. No. 4. Zaterdag 25 Januari 1919.- 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Als de Hemel valt Plaatselijk Nieuws. r; Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. CV. Al» VEBTENTIÈN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De beteekenis dezer humoris tisch getinte spreekwijze ligt niet heel diep. Zij is gericht tegen alle zwaartillenden en weifelenden; haar stemming is de pas af te snijden aan de eindelooze be denkingen die op het tapijt worden gebracht tegen kloeke besluiten. Als de hemel valt nu ja, dan zijn volgens den een alle menschen dood, terwijl de ander er van verwacht, dat wij dan getooid zullen zijn met de azuren hoofd- bekleeding onzer vaderen. Met besluitelooze menschen schiet men inderdaad niet hard op. De geestdrift door een goede gedachte opgewekt, vindt bij hen geen weerklank; over alle dingen moeten zij eerst bedaard, op hun gemak over nadenken. Dat dit den ken. veelal overgaat in een dof soe zen en suffen, zeggen zij er niet bij Het pro- en contra leggen zij voor zichtig tegenover elkaar in de weeg schaal, maar met hun bezwaren binden zij de tong der balans vast, zoodat het niet is na te gaan wat wezenlijk den doorslag geven moet. Weinig doordrongen van de waarheid, dat men de ge legenheid dient aan te grijpen, en vast te houden, zoo vaak zij zich voordoet, laten zij haar stil letjes voorbijgaan, terwijl zij ver diept blijven in hun angstvallige berekeningen, die altijd op het zelfde punt uit loopen. De bèsluitelooze beziet de moei lijkheden door een tooneelkijker. Hij haalt ze naar zich toe, en voor zijn blikken nemen zij ont- zeggelijke afmetingen aan weldra heeft hij niets anders voor zijn oogen. Maar kijk dan zelf ook maar eens, zegt hij tot zijn meer opgewekten, minder benauwden buurman en rijkt hem het instru ment over. Deze neemt hem met een lachend gezicht aan, plaatst het voor zijn oogen maar omge keerd de bezwaren blijven zicht baar, doch op zoo'n grooten af stand en zoo klein, dat het waarlijk niet noodig is zich er bezorgd over te maken. Maar is het dan niet goed, al vorens tot de volbrenging van een plan over te gaan, het eerst in alle onderdeelen met den meesten ernst en de grootste nauwkeurig heid te overwegen? Welk bouwmeester zal zijn werklieden aan hetsteenen stapelen en vastleggen zetten, zonder precies de plaats te hebben bepaald, waar elke steen komen moet? Kan de veldheer op de zegepraal hopen, als hij zijn troepen maar, zonder voorbereiding en leiding naar hun persoonlijk goed vinden tegen den vijand op laat marcheeren Dat is nu weer heelemaal iets anders. Dwaas is reeds vanouds de torenbouwer genoemd die niet, voor hij den arbeid onderneemt, zich neder et en de kosten be rekent. Hij moet zelfs er op voor bereid zijn, dat niet altijd alles voor den wind zal gaan, en wanneer zijn welslagen alleen dan is te verwachten, als niet de minste tegen spoed zich gedurende den loop van het werk voordoet, ja dan zou hij niet van roekeloos heid zijn vrij te pleiten, als hij toch maar tot de onderneming overging. Al trekt hij evenwel een post uit voor onvoorziene onge vallen, 't is niet noodig, dat hij daarbij aan de mogelijkheid van een aardbeving denkt, en uit het feit, dat, in geval deze zich voor deed. alles verloren zou zijn, het besluit trekt om er toch maar niet mee te beginnen. Een veldheer weet, dat hij tot den aanval over gaande, manschappen zal kwijt raken; het is hem onbekend, of hij er zelf het leven misschien niet bij in zal schieten. Doch al kon hij het laatste met eenige zekerheid bepalen, dan nog zou het voor hem geen reden mogen zijn om zich rustig te houden, want er treden veel hoogere be langen in het spel dan de voort during van zijn eigen bestaan. De beduchtheid voor een hemel val of iets dergelijks komt niet alleen te voorschijn als remmende macht bij handelingen, die wat moed en zelfvertrouwen vereischen zij openbaart zich ook bij de dood gewone beschouwing van de dingen, die in de naaste toekomst ons waarschijnlijk wachten zullen. Er zijn menschen, die altijd tegen een donkeren achtergrond zitten te kijken. Evenals bij den Zwitserschen bewoner der val leien, rijzen aan alle kanten bergen voor hem op, die hun het uit zicht beletten. Maar hebben zjj ooit be proefd, de hoogte te beklimmen, zich te verheffen tot een punt, waar hun horizon breeder wordt op te gaan, al verder, totdat de oneindige ruimte open voor hen ligt en zij de zon tot haar neder- daling aan de westerkim kunnen gade slaan? Wie immer vertoeft in de laagte, kan lichtelijk zich voorstellen dat het een onbe gonnen werk zou zijn, zich los te maken van de belemmeringen, die hem in zijn voortgang stuiten bezwaren, die men niet poogt tot hun ware afmetingen terug te brengen, niet ook eens van een hooger standpunt dan het gewone trachtte bezien, ïschijnen" inder daad onoverkomelijk, maar zijn dat veelal niet. Het Amersf. Drankweer-comité, waarbij uitgezonderd de afd. van den A. N. G. O. B., alle plaatselijke af deelingen op dit gebied zijn aangesloten, hoopt binnenkort zijn 12'/i-jarig bestaan te berdenken. De definitieve datum is, naar wij vernemen, 7 Maart a.s. Het plan bestaat om begin Februari, waar schijnlijk den 8en,' een openbare feestvergaderiog uit te schrijven, als wanneer de beer K. Varrink, als feest redenaar zal optreden, terwijl de zang- vereeniging O. V. zal worden uit- genoodigd eenige afwisseling in 't programma te breugeD. Het Kamerlid de beer Wijk beeft tot den Minister van Oorlog eenige vragen gericht in verband met de lange diensttijden welke door gebrek aan verplegerspersoneel in de militaire hospitalen wordt gevorderd. Do heer Wijk vraagt of de Minister niet van oordeel is, dat ook in den militairen dienst en in 't bijzonder in den zieken- verplegingsdieost de diensttijden tot 8 uur per dag of 45 uur per week behooren te worden beperkt. Is ZExc. bereid zoodra doeDtijk tot deze be- perking over te gaan en wil hij maat regelen nemen dat aan bovengenoemde zware diensttijden dadelijk een einde wordt gemaakt? De afd. Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers besloot als lid toe te treden van den Amersf. bond voor Lichamelijke Opvoeding. De afd. Amersfoort van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel nam de volgende motie aan De afd. Amersfoort in vergadering bijeen, gehoord de besprekingen en resultaten van de gehouden conferentie van afgevaardigden der vakorganisaties met de directies over 't loonontwerp, spreekt bare sterke afkeuring uit over de door de directies aangenomen hou ding tegenover de hoogst bescheiden eischen van 't spoorwegpersoneel, dringt er met klem bij het Hoofd bestuur op aan onverwijld stappen te doen bij de Begeering om inwilliging te verkrijgen van de door onze or ganisaties gestelde eischen, daar niet geduld kan en mag worden, dat de loonen van 't spoorwegpersoneel acbter zullen staan bij die van 't personeel in Rijks resp. Gemeentedienst. De Vereeniging voor Facultieve Lijkverbranding hield in 't Loge-ge- bouw een vrij druk bezochte ver gadering, welke geleid werd door den heer Melcbior, die na een kort openings woord het woord verleende aan den spreker voor dien avond, den heer M. A. Poel, arcb. te Amersfoort. Spr. wijst erop, dat door de open stelling van 't crematorium te Wester- veld in de laatste jaren een groote verandering is teweeggebracht. Hij hoopt, dat een wijziging der Begra feniswet de lijkverbranding wettelijk zal sanctionneeren. 1 Werd in 1876 het eerste crema torium te Milaan gebouwd eD in 1878 dat te Gotha, op dit gebied komt dus Nederland net nog onder de eersten Wordt 't lijk verbranden wettelijk ge- sanctionneerd, dan zal 't aantal cre maties ook wel vermeerderen. Einde December hadden reeds 368 lijkver brandingen plaats gehad. Vervolgens zet spr. uiteen, hoe men tot crematie is gekomen om met verschillende lichtbeelden toe te lichten hoe de lijkbezorging plaats vond of nog vindt bij verschillende volkeren, ooi daarna de voordeelen op te noemen der lijkverbranding, welke zijn van bygiënischen, aesthetiscben en econo- mischen aard, omdat verbranding is de eenige juiste vorm om 't gevaar des dooden voor de levenden te voorkomen. De begraafplaatsen met deD mooien aanleg zijn in strijd met 't innerlijk gevoel, dat ons aangrijpt, wanneer we den doodenakker betreden. Het econo mische voordeel is dat begraven min stens 20 maal meer plaatsruimte eischt dan de urn, terwijl men deze ook boven den grond in colombaria kaD bijzetten. Komen er meer crematoria, dau worden de kosten geleidelijk minder In Mainz kost de crematie f 60 of f24, in Leipzig slecht» f 18. In Stuttgart is ze zelfs kosteloos, terwijl de urn slechts 1 mark kost, en 't vervoer natuurlijk dient bekostigd te worden. Hierna bestrijdt de heer Poel, de argumenten van juridische en gods dienstige zijde tegen de lijkverbranding gebruikt. De eerste zijn weinig steekhoudend, zegt spr. want bij plaats gehad heb bende vergiftigingen is 't gif ook in de asch te herkennen. Justitieel zijn nimmer die bezwaren gemaakt; hoofdzaak is dat de dood- schouw scherper wordt waargenomen, wat op kleine plaatsen nogal te wen- scheo overlaat. Wat godsdienstige overtuiging aan gaat: dogmatische gronden kunnen legen verbranding niet worden aan gevoerd. Bij verbranding gaat 'l proces veel vlugger eri wij wenschen alleen facultatieve lijkverbranding en laten dus ieder volkomen vrij. Reeds valt er echter kentering waar te nemen, zoodat misschien te ver wachten is, dat ieder vrg zal gelaten worden in de wijze van lijkbezorging; mits die vrijheid maar niet in strijd is met de openbare zeden. Vervolgens werd de techniek der verbranding besproken, terwijl een keurige collectie lichtbeelden een en ander verduidelijkte. In de pauze geeft spr. eenige in lichtingen omtrent 't lidmaatschap der Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding en wekte bij op zicb aan te sluiten aan de bestaande afd. alhier, waaraan 12 hoorders gevolg gaven. Aan den Raad zijn de navolgende aanbevelingen aangeboden a. voor leeraar tevens conrector aaD het gymnasium: 1. Dr. B. Keulen, leeraar stedelijk gymnasium te Deventer. 2. Dr. J. H. Leopold Szn. conrector stedelijk gym nasium te Kampen, (niet alphabetisch gesteld.) b. voor de benoeming van een tijdelijk leeraar iri geschiedenis en aardrijks kunde aan de Handelsdagschooi 1. H. J. Jacobs, onderwijzer, 's Gra- venhage. 2. J. Blom, onderwijzer, Rotterdam. c. voor tijdelijk leeraar(ares) aan laatstgenoemde 'inrichting Mej. E. M. G. v. Berkel. natuur wetenschappen. Mevr. A. O. C. Meinesz—van Santen, machineschrijven. J. C. van der Lecq, wiskunde. Mej. H. de Beer, Duitscbe taal en Handelscorrespondentie, (tot 1 Febru ari a.s.) d. voor tijdelijk leeraar aan de Han delsavondschool J. van Rossum, Nederlaodscbe taal en Handelscorrespondentie (tot 1 Fe bruari a.s.) J. VV Kiel, Duitsche taal en Han delscorrespondentie. H. J. Veldhoen, Engelsche taal en Handelscorrespondentie. In de Amersfoortsche Kerkbode wordt 't plan geopperd om een in schrijving te openen tot 't bijeen brengen van f100,000 met de volgende bestemming Herstel der St. Joriskerk (vóór den oorlog op f20.000 geraamd), centrale verwarming der kerk, een kerkgebouw in 't Leusderkwartier, inrichting der garnizoenskerk voor huwelijksinzege ningen, week- en doopbeurten enz. een lokaal voor christelijke belangen, verbetering der catecbisatielokaleu en der predikantstraktementen. Voor de stichting sKinderzorgt zal in Irene te Utrecht op 25 en 20 Maart a.s. een bazar gehouden worden. Voor stad en lande Utrecht is een comité gevormd van 32 dames, die gaarne gelden en goederen voor dit doel bestemd zulltn ontvangen. Het geraamd tekort over 1919 be draagt voor de vereeniging vKinder- zorg« in 'i provincie-ressort Utrecht der Hervormde kerk pl.m. f14 000.—. Te Amer-foort zijn leden van 't comité de damesJonkvr. Van Holtbe, mevr. Lelyveldvan der Wijck, Gra- vinne Van Randwijckde Jonge en mej. Van Voorst Vader. Amersf. Kerkbode. Ter opleiding voor bet examen in de gemeente-administratie is dooi de onderafdeehng Amersfoort en om streken van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren opgericht een cursus, waarvan als leearen zullen optreden de heerenJ. Haars, R. Groenveld en J. G. van Dreumel. Aan den Soesterweg, tegenover 't terrein bestemd voor gemeente woningen, zullen door de H IJ S M. noodwoningen worden gebouwd voor 't personeel dier maatschappij. De heer A C. van Buuren alhier heeft eenige woniogeD aan de Coninck- straat en Hellestraat voor f9000 te koop aangeboden. B. en W. acbten de koopsom in verband met de huur opbrengst groot f 691.60 niet te boog.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1