BUITENLAND. BINNENLAND. In Januari 1902 werd aan de alhier gevestigde vereeniging tot t verbouwen en verbeteren van woning een terrein in erfpacht gegeven met 't doel daarop woningen te bouwen, terwijl 't recht voor den tijd van 75 jaar werd ver leend tegen 'n jaarlijkscben canon van f 195,30 later teruggebracht tot f106.57'/.. De Tereeniging, thans in liquidatie, is bereid de op den erfpachtsgrond gestichte 26 woningen aan de ge meente over te doen tevens afstand te doen van haar erfpachtsrecht tegen de som van f21 000. De goed ge bouwde woningen zijn verhuurd voor f1530 's jaars, terwijl de huren wel kunnen opgevoerd worden tot f2030 's jaars, zoodat de koopsom dus alles zins billijk is. B. en W. achten 't in 't belang der volkshuisvesting gewenscht tot den koop der genoemde woningen enz. over te gaan. Bewesten 't terrein, waar de nieuwe R. H. B. S. zal worden ge bouwd, is men thans bezig wegen aan te leggen, wat in de toekomst zeker de omgeving mooier zal maken. De daar werkzame personen echter be vuilen op ergerlijke wijze de bosch kanten, wat nu juist niet tot ver fraaiing leidt. Bovendien is 't zeer onaangenaam voor de omwonenden en de wandelaars mijden dan ook de wandelpaadjes. Op dergelijke hande lingen dient o.i. scherper toezicht ge houden. De heer N. Smit, ambtenaar bij de H. IJ. S. M., meer bekend om zijn verdienstelijk werk alhier ten opzichte der geheelonthouding, zal binnenkort onze gemeente verlaten, wegens over plaatsing naar Oldenzaal. De geheeloniboudersactie alhier ver liest in den heer Smit een stoer werker. De groslijst voor de Vrijz. Dem. lijst bij de a s. Statenverkiezing in de Prov. Utrecht bevat de volgende namen (alphabetiscb): E. v. Anrooy te Willige Langerak C. P. Beyen, Benschop; Dr. J. Boer, Hoenkoop; J. v. d. Brink, Baam; P. v. Bruggen, Willige LangerakM. Duys, BaarnDr. J. M. van 't HofT, Zeist; H. v. d. Knoop, Amersfoort; J. A. Kors, de Bilt; A.C. R. O. Lein- weber, Amersfoort; Mevr. Leliman Bosch, Baarn; W. K. D. Lustig (aftr.) Utrecht; Dr. H. W. Melcbior, de Bilt; Mevr. MullerLulofs, Utrecht; A. v. Nijnatten, Amersfoort; Corn Ruitenberg, AmersfoortDr. C.Schoute de Bilt; A. M. Tromp van Holst, Amersfoort; M. Versteeg, Lopik Mr W. H. M Werker (aftr.) Utrecht. De R.-Katb. lijst voor den kies kring II (Amersfoort) luidt: 1. Mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn,Utrecht 2. G van Hazendonk, Tuil en 't Waal 3. W. van Klooster, Eemnes; 4. jhr. W. Bosch van Oud-Amelisweerd, Utrecht; 5. H. Kroes, Amersfoort; 6. J. G. Suring, Maarssen7. A.J. de Goey, Willeskop 8. J. H. Grundmeyer, Zeist; 9. W. N de Vrankrijker, Har- melen10. C. Knigge, Wilnis;ll.C. H. J. Lutz, Vinkeveen12. W. v. d. Hengel Jr Stoutenburg13 S. Kraan, Amersfoort14 J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede. jGedemobiliseerden. Men zendt ods het volgende ver slag: Zondagmiddag werd in sAmicitia" een vergadering belegd door het Centraal Neutraal Comité van Actie, ten doel hebbende alsnog de ver goedingen voor de gedemobiliseerdeD landweer en militie te verkrijgeD, die vóór één Augustus 1918 naar huis werden gezonden. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de opkomst en gaf daarna het woord aan den heer Kool, die op zakeijjke wijze uiteen zette de groote onbillijkheid die begaan is, omdat de landweer en militie, die in Augustus 1914 waren opgekomen, niet mochten deelen in da gunstige bepaling van den Minister van Oorlog en geheel buiten de steunregeling werden ge sloten, terwijl zij toch ook en meer nog als zij die wel in de steunrege ling vielen den druk der mobilisatie aan den lijve hadden gevoeld. Er gaven zich twee aanwezigen op tot debat, die door den spreker op zake lijke wijze werden beantwoord. Spreker wees er in het slot der vergadering op, dat hut bem speet de verslaggevers niet te hebben aan gezocht, wat totaal vergeten was, maar hij hoopte op de pers te mogen rekenen, daar die steun onmisbaar was. Daarna werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen die telegrafisch aan den Minister van Oorlog zal worden gezonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te 's-Gravenbage. Het Comité van Actie bijeen in openbare vergadering op Zon dag 19 Januari 1919 te Amers foort, geboord hebbende de bespre kingen inzake de door den Minister getroffen gunstige steun regeling voor militairen die op of na 1 Augustus 1918 naar huis zijn gezonden, spreekt haar te leurstelling uit dat alle militairen, die voor genoemden datum huis waarts zijn gekeerd biervan zijn uitgesloten overwegende dat dit een groote onbillijkheid is tegen over hen, die de zwaarste lasten der mobilisatie gedragen hebben, verzoeken Uwe Excellentie ben alsnog in deze steunregeling te willen opnemen en gaat na be kendmaking in de peis, over tot de orde van den dag. Daarna werd een Comité gevormd waarin zitting nam de volgende beeren: G. J. van de Biezen bos, voorzitter; A. Visser, secretaris. Breedestraat 17D. Brouwer, penning meester, Rembrandstraat 26, G. H. Robben, A. Femer, en W. F. Eek, die in huishoudelijke vergadering bij een bleven om bun actie voor de buitengemeenten te bespreken, die door het gevormd Comité krachtig zullen worden bewerkt. Gedemobiliseerden. Het Centraal Neutraal Comité van Actie in Bestuursvergadering bijeen op Vrijdagavond, besloot een openbare vergadering te houden op Dinsdag 4 Februari in de «Keizerskroon», waarbij eenige bestuursleden als spreker zullen optreden, tot verdere doorzetting van hun actie. De officier van gezondheid le klas J. M. Knipscheer wordt met 1 Mei a.s naar Amsterdam verplaatst. De res. luit. J. W. Verloop van 't 5e reg. inf. is in 't genot van on bepaald verlof gesteld. De bij 't 5e reg. inf. tot 2e luit. bevorderde vaandrig-titulair J. Baar- schers, van den hoofdcursus te Kampen komt alhier in garnizoen. Aan den korporaal-kok H. H. Gerth van 't 16e reg. inf. gedet. bij den staf IV divisie, is de bronzen medaille voor 12-jarige trouwen diensi uitgereikt. De officier van gezondheid 2e klasse L. den Houter komt in functie bij 't militair hospitaal alhier. De adj.-onderofficier J. Kroese, ass. apotheker aan 't militair hospitaal alhier wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Zaandam. De militaire hoofdwacht aan de Korte Gracht alhier is Zaterdag j.l. opgeheven. In de kazerne wordt weer er barmelijk gestolen. Zaterdag werd door de militaire politie streng toezicht geoefend op de bagage der verlof gangers. Zelfs werden op den Utrecnt- schenweg eenige onderofficieren aan gehouden, die allerlei militaire goe deren in hun koffertjes hadden verstopt. De Amersfoortscbe Particuliere Bewakingsdienst heeft Zaterdagavond omstreeks half tien aan de Barchman Wuytierslaan verhinderd, dat de telefoondraaddieven hun slag sloegen. Omstreeks half tien ontdekte een be waker, dat er een draad over den weg hing. Bij nader onderzoek bleek er pl.m. 300 meter draad afgeknipt, wat voor een deel reeds in een nabijzijnd boschje was verstopt. Zekerlijk verrast door de voorbijgangers hebben dedie ven den buit in den steek gelateo. De politie, alsmede een ambtenaar van den telefoondienst, inmiddels per draad gewaarschuwd, waren spoedig op bet terrein van den voorgenomen diefstal, en brachten bet afgeknipte draad in veiligheid. Door de politie alhier is een jongen aangehouden, verdacht van diefstal van beschuit. Uit bet pakhuis van den Eenhoorn aan de Papenhofsteeg zijn door middel van braak 200 stukken zeep ontvreemd Door een rechercheur is een fieis in beslag genomen, in Soest ontvreemd, ook wist de ijverige politieman den dader te snappen. Nog werd aangehouden een zekere B., verdacht van oplichting ten nadeele van drie winkeliers alhier. Hij zal ter beschikking der Justitie worden gesteld. Door de politie alhier zijn 4 jongens aangehouden van 13—15 jaar, die uit een spoorwagen, geladen met voedings artikelen voor de Engelscbe krijgs gevangenen, pakketten met levens middelen ontvreemd hadden. Tegen een broodslijter is proces verbaal opgemaakt wegens het loopen op verboden terrein, en tegen een landbouwer wegens het verontreinigen van den openbaren weg. Agenda van de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 28 Januari 1919, des namiddags 2'/, uur. 1. Ingezonden stukken en mededeelingen. 2. 'Benoeming van een leeraar, tevens Con rector aan het Gymnasium. 3. Benoeming ran een tijdelijk leeraar in de Aardrijkskunde en Geschiedenis aan de Handels dagschool. S. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot benoeming van den heer H. Mooyen Jr., tot tijdelijk leeraar in het lijnteekenen aan de Bur geravondschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot benoeming van tijdelijk personeel aan de Handelsdag- en avondschool. 6. Advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van het versoek van Mej. E. C. Carpreau om eervol ontslag als onderwijzeres aan school C. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het vërleenen van eervol outslag aan den heer J. van Rossem Jzn., als leeraar aan de Handelsdagschool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het onderhands verhuren van eenige per- ceelen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot onderhandsche verhuring aan J. C. van der Starre, van weiland gelegen aan den Hoogewcg, voor den tijd van drie jaren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot onderhandsohe verhuring aan G. J. J. Nieu- borg, van een woning aan den Bolleweg met omliggende gronden voor den tijd van een jaar. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot onderhandsche verhuring van een perceel bouwland, gelegen aan het Monnikenpad, aan A. van Beek. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het verhuren voor den tijd van drie jaren van eenige perceelen aan J. de Gooijer, Cornelis Versteeg en H. van Diermen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van een stoep van B. van 't Eind en tot aanwijzing van diens verzoek om ont heffing van rioolbelasting. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van de Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen van de perceelen, staande en gelegen aan dc Eemstraat op erf pachtsgrond in het belang der Volkshuisvesting. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van A. C. van Buuren, van per ceelen, staande en gelegen aan de Coninckstraat en Hellestraat, in het belang der Volkshuisves ting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van eenige perceelen van E. de Greef, ra het belang der Volkshuisvesting. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van eenige perceelen, gelegen aan de Teut en Walikprsteeg, in het belang der Volkshuisvesting. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van eenige perceelen aan het Monni kenpad, in het belang der Volkshuisvesting. 20. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders, op het verzoek van I. de Groot, om hem eenige aan de Walikersteeg gelegen perceelen te willen verkoopen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot teruggaaf van huurpenningen van het aan de Ned. Herv. Gemeente toebehoorende kadastrale perceel Amersfoort, sectie E No. 595. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het verleenen van vergunning aan J. Bosman, om gebruik te maken van gemeenteterrein, ten einde uit en van zijne woning te gaan. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot slooping der gebouwen van het buitengoed „Berg en Dal". 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning aan de ven- nootschap onder de firma Huijgen Wessel tot het plaatsen en hebben in gemeentegrond van een vijftal putjes tot afvoer van hemelwater. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om tegen G. van Westerlaak een reèhtsgeding tot huisontruiming te gaan voeren. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om verweer in rechten te voeren tegen de door J. A. van Barneveld ingestelde vordering tot het betalen van f 6000 als schadevergoeding, wegens onrechtmatige inbeslagneming van 87 vaatjes reinigingssurrogaat. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te besluiten, mede te werken tot de oprichting van een N. V. „Handels- en Voor lichtingscentrale voor GemeentelijkeGasbedrijven." 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van een tijdelijke verhooging der jaarwedden en loonen aan de ambtenaren en werklieden der gemeente. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toetreding der gemeente als lid eener op te richten vereeniging, uitsluitend werkzaam tar be vordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, door deelname in het kapi taal der Vereeniging tot een bedrag van /50. 30. Advies van Burgemeester en Wethouders, op het verzoek der afaeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies om een toeslag op de verpleeg- kosten ten behoeve van de uitzending van kinderen in winterverpleging. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot den bouw van een politieposl.huis op het plantsoen aan den Hoogeweg tegeno ver de Kamp- poortbrug. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof, wege os ongesteld heid, aan de onderwijzeressen Mej unro-uw R. Simons en Mejuffrouw J. C. R. Klaaasen. 33. Voorstel van Burgemeester e n Wethouders tot bet verleenen van verlof, voorloopig tot 1 April 1919, aan Dr. A. Smit, leoraar ian het Gym nasium, wegens gezondheidsredene n. 34. Voorstel van Burgemeester e n Wethouders tot vaststelling van verordeningei a tot regeling van den cursus tot opleiding voor de hoofdakte en op de beffing en invordering vai 1 eene bijdrage voor het deelnemen aan dien cute ras. 35. Voorstel van Burgemeester e n Wethouders tat invoering van hat onderwijs in gymnastiek en teeksnen aan het gymnasium en benoeming van leeraren in verband hiermede. 36. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 26 Fe bruari 1918 No. 107 en tot het opnieuw vast stellen van een verordening tot heffing van een recht voor het meten van schepen in verband met den meetbrief. 37. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit, van 28 Mei 1918 No. 2S8 en tot vaststelling eener verordening tot aanvulling der Bouwverordening. 38. Vaststelling van het 4e gedeelte van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1918. 39. Vaststelling van het 3e suppletoir kohior der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1918. 40 Vaststelling van suppletoire schoolgeld-- kohieren Lager Onderwijs, dienst^918/'19. 41. Vaststelling eerste suppletoir kohier der schoolgelden voor het Gymnasium, dienst 1918/'19. 42. Behandeling reclames schoolgelden Lager Onderwijs, dienst 1918/T9. 43. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijvingen, wegens ver trek of overlijden, van aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1918. New York, 17 Januari. De belangstelling womIi ihi op hel vredescongies geconcentreerd. Men stelt het grootste belang in de juiste vorm die de volkerenbond zal aan nemen. Oogenscbijnlijk is de pers nu eenstemmig in het van ganscber harte steunen van den volkerenbond. Overal zijn er sporen op te merken van de grootste vrees over de verspreiding van bet bolsjevismn, in bet bijzonder zooals dit zicb beeft voorgedaan bij de Argentijnsche onlusten. Bij de pers wordt het grootste belang gesteld in de kwestie of de zittingen van de vredesconferentie in bet openbaar ge houden zullen worden. Over het alge meen is de pers daarvoor, doch zij is zich geheel en al bewust van de moeilijkheden die zouden gepaard gaan met zoo'n revolutionaire hervorming In den laatsten tijd heeft de United Press een uitgebreide reeks van Zuid- Amerikaanscbe verbalen aan bet licht gebracht, bestemd om aan le toonen dat de Amerikaansche zakenbelangen daar in gevaar worden gebracht door de herhaalde belofte, de Noord-Zuid Amerikaansche handel te hervatten, maar dat alsnog geen schepen be schikbaar zijn. De handelingen van de Senaat on langs, toen de handhaving van Ame rikaansche troepen in Rusland werd beraadslaagt heeft maar verbazend weinig indruk gemaakt Het belang rijkste punt in de besprekingen in bet Congres is de discussie over de 100,006,000 dollar credit voor het voeden van Europa. De meening van de pers is dal het Congres dit crediet zal verleenenhet geeft echter toe, dat in de Senaat de hardnekkigste strijd gevoerd zal worden. Men zegt dat Senator Borah zich verklaard beeft voor de sterkste weerstand tegen hel verleenen van het credit in de Senaat en dat hij en anderen met hem de volledigste verklaring zullen eiscben over de doeleinden van het wetsont werp. Andere Senatoren winden zich op over de aanhoudende berichten, dat Duitschland en Oostenrijk moeten gevoed worden. Oordeelende naar de artikelen van eenige weken geleden, was men van meening dat het land zich sterk zou verzetten tegen het afstaan van levensmiddelen aan Üuitsch land of Oostenrijk. De staking in de haven van New York heeft een spoedige stijging in prijzen ten gevolge gehad. De pers vestigt in booge mate de aandacht op de algemeene booge prijs van levensmiddelen en hoofdproducten en de hernieuwing van de besprekingen van de vraagstukken tot wederopbouw en van de mogelijkheid van een ver mindering van loonen wegens de terug keer der soldaten De Associated Press geeft een com munique uit van Montevideo. De politie aldaar heeft een samenzwering ver ijdeld, door Russen op touw gezet om een uitbreking van bolsjewisme te be ginnen. Betreffende de Luxemburgsche republiek stelt men het grootste belang in een telegram uit Metz door de Associated Press uitgegeven. De koleuvoorziening. De «Telegrdeelt bet volgende mede Amerika, Engeland en Duitschland >oorzien ons thans van kolen, al ge schiedt dit niet in die mate als men gaarne zou wenschen. Er zijn bepaalde teekenen, die er op wijzen, dat de dagelijksche aanvoer uit Duilscbland binuenkoit vergroot zal worden, terwijl de tbaos gevoerde onderbaudelingen mpt België over toezending van be paalde hoeveelheden kolen zeer waar schijnlijk tot een bevredigend resultaat zullen lelden. De voorraden in ons land zijn niet groet; maar toch niet van dien aard, om den toestand précair te noemen. Ten opzichte van de knlenvoorzie- ning voor de spoorwegen r- de toestand iets beter gewoiden De verwachting is niet ongegrond, dat die kolen voor ziening spoedig weer normaal zal zijn. Vermoedelijk zal ook na 1 April de rantsoeneering van steenkolen nog ge handhaafd moeten blijven", daar de toevoer uit het buitenland, in de naaste toekomst nog niet van dien aard zal zijn, dat er reden is om dit artikel geheel vrij te laten. Wittebrood! Naar de N Ct. van betrouwbare zijde verneemt, zal bpgm Februari wittebrood van zoodanige qualiteit worden geleverd, dat bet bijna gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De samenstelling zal beslaan uit 50 pCt. Amerikaansche tarwe, 371/, pCt. tn- landsche tarwe en 121/» pCt. rogge. Hel aardappelmeel, nat aan bet tegenwoordige brood zijn min aange- namen smaak gaf, zal dus niet meer voor de samenstelling worden gebruikt. Het Japansche gevaar. Een landgenoot van gezag, die dezer dagen >an Indië over Japan, Amerika en Engeland hier aankwam, was zoo goed ons van zijn indrukken te ver tellen. Hij had een mooie belang wekkende reis gemaakt, die intusschen, ondanks alle ambtshalve faciliteiten, bijna drie maanden beeft geduurd. Eén indruk vooral van dezen alles zins bevoegde zal ongetwijfeld onze landgenoolen interesseeren, deze: dat het JapaDsche gevaar zeer veel minder dreigend is dan vóór en gedurende de eerste jaren van den oorlog. Wie in Indië woonde en aan bet officieele leven deelnam weel aldus onze zegsman hoe daar het zicb indrin gen van de Japanners, de «penetration» en zeker niet de «pacifique» door Japan werd voorbereid, hoe er geïntrigeerd werd en boe overal het land van de reizende zon zijn agenten stuurde. Het wist zich zoo machtig en wist ook, dat het te eeniger tijd zijn slag wel zou kunnen slaan. Zijn eenige gioote tegen standers zouden de Amerikanen zijn, de buren van de Pbilippijnen. Maar die zag de Japanners als menschen van louter bumbug en reclame. Doch nu Amerika aan den oorlog deelgenomen beeft men spotte er eerst om in Tokiosche legerkringen denkt men anders. Ik heb, zei onze zegsman, sinds de geweldige forsch- heid, waarmee de Vereenigde Staten zicb in den strijd wierpen, met zoo ontzaglijke macht van middelen en met zulk puik vechtmateriaal een buitengemeen verrassende wijziging in de Japansche opvattingen waar genomen. Men beeft er leeren kennen en duchten wat tegenstander Amerika wezen zou en men is er stil van ge worden. 't Is finaal uit met de laat dunkende aanmatiging van onze kleine gele broedersmen bemerkt dit in Japan, maar verneemt het ook in de hoofdsteden waar zij hun legaties hebben. De Amerikaansche inmenging beeft voor de wereld een groot ge vaar bezworen. En óók, voegen we er bij, heeft het voorbeeld van Duitschland bet oorlogzuchtig Japan bewezen, boe ge vaarlijk het is als zelfs een machtige natie aan het militairisme zijn toekomst opdraagt. Wie met het zwaard omgaat zal door het zwaard vergaan! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. vau 17 t/m 23 Jan. 1919. GeborenHelena Christina, d. van Willem Berghuizen en Anthonia Maria Maikhorst. Cornelia Geertruida, d. van Pieter Johannes Verhaar en Hendrika Gerdioa van Zanten. Robert Emile, z. v. Joseph Henri Monhonvalle en Hottense Denyse Becq. Johanna Jacoba Elisabeth Catbarina, d. van Albert Jan Tijs Koopman en Geertruida Adriana Wagenvoorde. - Geertruida Maria, d. van Gerardus Willebrordus Heeren en Janna Wisgethof. Henricus, z. van Alhertus te Beek en Reinira van Laar. Johannes Matbys, z. van Joanne;- MathijsTeuwen en Hermina v. d. Hnofï. Johanna Christina, d. van Hendiik Vtenendaal en Elisa beth Wilbelmina Klee, Nicolaaa

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2