NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 9, Zaterdag i Maart 1919. 48e jaargang. TERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEHENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per po.t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dinsdagmiddag te half drie kwam de Raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Bur gemeester mr. Graaf van Randwijck. Afwezig met kennisgeving de hee- ren: Eysink en Oosterveen. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden omdat de heer Leinweber dezelve niet heeft kunnen inzien. Ingekomen zijn de volgende stuk ken Missive dd. 14 Febr. j.l. houdende mededeeling, dat in de tijdelijke be noeming van H. Mooyen tot leeraar aan de burgeravondschool in deze gemeente gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 31 Maart door Z.Ex. zal worden berust. Voor kennis geving aangenomen. Afschrift van 't besluit van Ged. Staten van Utrecht dd. 10 Febr. waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 20 Dec. 1918, strekkende o.m. ter bestrijding van de kosten van uitvoering betr. den bouw van 304 arbeiderswoningen en 8 winkelhuizen en een administratie gebouwtje enz. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een grond- voorschot van ten hoogste f 206.350. en een bouwvoorschot van ten hoog ste f 1.741.000.-alsmede buitengew. bijdrage in de betaling van de annul teiten dezer voorschoten. Als voren. Idem idem dd. 17 Febr. waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. om aan G. J. J. Nieuborg alhier voor 1919 onderhands te ver huren een woning aan den Bolleweg met daarom liggende gronden, voor f360.'sjaars. Als voren. Idem, idem dd. 17 Febr., waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan strekkende om aan J. C. van der Starre alhier voor drie jaren ondershands te verhuren een perceel weiland aan den Hoogeweg voor ƒ100 'sjaars. Als voren. Idem, idem dd. 17 Febr., waarbij vyordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. om van B. van 't Eind alhier aan te koopen de stoep in de Korte Bergstraat, deel uitmakende van perceel Snouckaertlaan No. 28 voor ƒ200. Als voren. Idem, idem dd. 17 Febr., waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. strekkende om voor zoo veel noodig in rechten op te komen tegen de op verzoek van J. A. van Barneveld alhier bij deurwaarders- exploit aan den Burgemeester uit gereikte dagvaarding om op 11 Dec. 19 8 voor de Arrondissementsrecht bank te Utrecht bij procureur te ver schijnen ter zake van door den Burge meester bevolen inbeslagneming. Als voren. Schrijven dd. 19 Febr. van Dr. A. Smit, leeraar aan het Gymnasium alhier, houdende verzoek hem als zoo danig met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te willen verleenen. In handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Schrijven dd. 21 Dec. 1918 van C. van den Berg e. a., allen gemeente secretaris of registratuurambtenaren in verschillende gemeenten, houdende verzoek de Vereeniging »het Neder- landsche Registratuurbureau» finan cieel krachtiger te steunen, dan tot dusver het geval was. Te behandelen bij punt 28 der agenda. Schrijven dd. 21 Febr. van Mej. P. G. H. Beijer, tijdelijk onder wijzeres in de nutt. handw. aan school H. waarbij zij te kennen geeft, dat zij gaarne hare tijdelijke aan stelling veranderd wenschte door eene vaste benoeming van den Raad. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van advies. Schrijven dd. 6 Febr. van den Chef- Boekhouder der Centr. Boekhouding, waarbij worden overgelegd de proef balans en de balans en verlies- en winstrekening van het Distributie- bureau naar den toestand op 1 December 1918 en verdere financieele bescheiden. Wordt voor de leden ter lezing gelegd. Missive dd. 31 Jan. van B. en W. waarbij eenige mededeelingen wor den gedaan omtrent het verzoek der Afd. »Amersfoort van den Bond van Politie-personeel in Nederland", om aan hen, die van 27 op 28 November 1918 in nachtdienst zijn geweest en die op 28 November 1918 hun olfici- eelen vrijen dag hadden, alsnog één dag extra loon uit te betalen. Voor kennisgeving aangenomen. Missive dd, 24 Febr. van B. en W. houdende voorstel het jaartal 1917 in het Raadsbesluit van 22 Nov. 1917 No. 634 tot vaststelling van de tarieven voor gas en electri- citeit te veranderen in 1918 Als voren. Schrijven dd. 21 Februari 1919 van het Burgerlijk Armbestuur, houdende een aanbeveling van twee personen, ter vervulling van de vacature, ontstaan wegens bedanken van den heer C. Tuithof als lid van gen. Armbestuur. Schrijven dd. 22 Febr. van den Min. van Onderwijs, enz., houdende mededeeling, dat de Raadsbesluiten van 28 Jan. tot benoeming van per soneel aan het Gymnasium worden goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 24 Febr. van den President van het Seminarie, waarbij wordt aangeboden het jaarverslag over 1918 aangaande den staat der bijzon dere Inrichting van H. O. alhier ge vestigd, ten behoeve van de Katho lieken der Oud-Bisschoppelijke Cle- resie. Als voren. Schrijven dd. 24 Febr. van het bestuur der Vereeniging »de Hulp bank» alhier, waarbij wordt aange boden het jaarverslag der Vereeniging over 1918. Als voren. Tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs worden benoemd de dames; H. van Doorn van Vonno, P. van 't Erve—Budel, J. de Zwart Kraan, M. G. van Mou- rikOvervier. Tot onderwijzer aan school C wordt benoemd de beer K.W. Berends alhier. De heer Van Nijnatten zegt, dat de namen der voordrachten wel ter visie hebben gelegen, maar acht zulks niet voldoende en niet de juiste manier, want de leden van den Raad zijn niet in de gelegenheid zelf een oordeel te vellenbovendien is 2 dagen wel wat kort en bedenkelijk en wil de be noemingen aanhouden. De Voorzitter herinnert er aan, dat steeds zoo gehandeld is. De heer De Kempenaer meent, dat men vroeger de voordrachten gedrukt thuis kreeg. De Voorzitter antwoordt, dat thans vanwege de duurte niet alle stukken meer gedrukt worden. Wethouder Verhoef meent, dat voor aanhouden geen reden is. Tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de Handelsdagschool wordt benoemd Mej. A. C. J. Bremmer uit Utrecht. De heer Van Nijnatten blijft bij zijn bezwaren en sternt dus blanco. Wethouder Verhoef verduidelijkt, dat voor een dergelijke kracht slechts een sollicitant te vinden was. Tot leeraar in de Nederlandsche Taal aan bovengenoemde school wordt benoemd de heer J. T. Schul- ting uit Gouda en tot tijdelijk leeraar in die taal aan de Handelsavondschool de heer J. H. Hulschen alhier. De voorgestelde oprichting van een gemeentelij ken ontsmettingsdienst wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. Bij 't voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot aanstelling van werklieden boven den bij het Werk liedenreglement vastgestelden leeftijd, maakt de heer Hofland de opmer- j king, dat enkelen zijn gepasseerd, weshalve hij den betrokken Wet houder om inlichtingen vraagt. Wethouder Veis Heyn antwoordt, dat de Comm. van Bijstand voldoende zegt te zijn ingelicht. De Directeur stelt verder aan, wie hem 't geschiktste schijnt te zijn Conform besloten. Goekgekeurd wordt 't afwijzend advies van B. en W. op het adres van den Bond van Technici, houdende verzoek om aan de weduwe van den op 28 December 1918 overleden op zichter (tijdelijk) H. C. J. M. Verhaaff, 6 maanden extra loon uit te keeren. Aan 't verzoek van de beambten der H. Y. S. M., om ook in aan merking te komen voor den toeslag op de prijzen voor de brandstoffen, door hen gezamenlijk ingekocht wordt z. d. of h. st. voldaan. Aan Mevr. J. W. E. Eysink-Daamen wordt op haar verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan school A. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlengen van verlof, wegens ongesteldheid, aan de onderwijzeres Mej. J. C. R. Klaassen, tot 15 Maart-a.s. merkt de heer Van Nijnatten op reeds bij vorige gelegenheid deze kwestie ter sprake te hebben gebracht. Hij betreurt het, dat 't onderwijs in de wiskunde daardoor een tijdlang is gestaakt, zeer ten nadeele van leer lingen, die voor gymnasium of H. B. S. worden klaar gemaakt. Wethouder Verhoef licht toe, dat inderdaad 't onderwijs in de wis kunde eenigen tijd heeft stilgestaan en doordat in 't rekenen is ver vangen. Thans wordt in de leemte voorzien door het hoofd der school en een onderwijzeres, die de wiskunde lessen geven. De ziekte van Mej. Klaassen heeft langer geduurd dan oorspronkelijk gedacht werd. Thans is in 't genoemde onderwijs voorzien. De schoolbouw voorgesteld in ver band met de reorganisatie van het 1. o. bracht beweging in 't hoender hok. De heer Kroes geeft in overweging den bouw der scholen aan de Wyer- straat en Joh. v. Oldenbarnevelt-ïaan wat uittestellen totdat de bouwmate rialen nog meer in prijs gedaald zijn. Hij acht zoo'n uitstel van eenige maanden in 't geldelijk belang der gemeente. Om echter de overbevolkte scholen iets te ontlasten zou hij voor- loopig slechts één schoolgebouw wil len stichten en 't bouwen der 2e uit te stellen, totdat de lang verbeide bevrediging in de school-quaestie zal zijn tot stand gebracht. Door de dan komende bijz. scholen zal de openb. school zeker een groot deel der leer lingen zien heengaan. De heer Stadig moet tot zijn spijt opmerken, dat de Commissie van Bijstand niet is gehoord, deze komt daardoor in 't gedrang. Ten deele met den heer Kroes meegaande, zou Spr. door nieuwbouw het m. u. 1. o. onderdak willen brengen. De regeling van 't voorgesteld voortgezet onder wijs acht de heer S. te weelderig, vooral daar het eigenlijk slechts een proef geldt. Wethouder Verhoef zet in den breede uiteen, dat de toestand op 't oogenblik reeds onhoudbaar is, daar op alle scholen overbevolking heerscht en toont aan, dat wil men de reor ganisatie-plannen uitvoeren er beslist 2 scholen noodig zijn om eenige ruimte van beweging te hebben Wat de bezoldiging der hoofden betreft, en dus ook van den heer Prins, be doeld als hoofd van den cursus voor voortgezet onderwijs, deze wordt naar 't aantal dienstjaren geregeld. De nieuwe scholen kunnen zoowel voor openbaar als bijzonder onderwijs gebezigd worden, want de min. van Onderwijs spreekt ervan in zijn ont werp dat de gemeenten voor de schoolgebouwen zullen hebben te zorgen. De heer Kroes gelooft niet, dat 't bijzonder onderwijs met deze regeling zou zijn gebaat,, daar de schoolbe sturen meestal goedkooper bouwen dan de gemeenten. Kalm en gelijdelijk dient in dezen gehandeld. De heer Stadig zegt zeer goed te kunnen begrijpen, dat tie Wethouder van Onderwijs zijn reorganisatie plannen met liefde verdedigt, doch meent dat deze anders zijn dan oor spronkelijk was besloten en herhaalt zijn reeds genoemde bezwaren. De heer Van Nijnatten vindt een bittere bijsmaak aan de woorden des heeren Kroes, die z. i. een pleidooi houdt voor de Bijzondere School, ter wijl we hier als raadsleden te spreken hebben over het Openbaar Lager Onderwijs. Spr. zet in den breede uiteen wat in Nederweert is voor gevallen. De heer Stadig de quaestie der gratificatie aan bijzondere onderwijzers even naar voren brengend, protesteert tegen de houding welke de heer Van Nijnatten in deze zaak aanneemt. Ook de heer Kroes protesteert en hoewel voorstander van het Bijzonder Onderwijs, meent hij op de financieele zijde te moeten wijzen in het belang der Gemeente. Wethouder Jorissen verklaart als voorstander van het Bijzonder Onder wijs het voorstel van B. en W. te moeten verdedigen. De heer Va,n Nijnatten verwijt den heer Kroes met niet zuivere argu menten te komen aandragen, wat de woorden des heeren Jorissen bewijzen. De heer Fels Heyn betreurt de prikkelende discussie, vooral waar de rechtscbe raadsleden nooit anders hebben gedaan dan meegewerkt aan de tot stand koming van goed Open baar Lager Onderwijs. De voorgestelde 2 scholen acht spr. beslist noodig in het belang van het onderwijs. De heer Ruitenberg geeft in over weging met de school aan de Wyer- straat te beginnen en met den bouw der 2e school nog enkele maanden te wachten. Wethouder Verhoef bepleit nog eens het nut van den bouw van 2 scholen in verband met de schoolruimte. Met treffende voorbeelden schetst hij den huidigen toestand, met huivering uit ziende naar l September, als wanneer de toeloop nog sterker zal zijn. Ten bewijze van zijn zooeven geuit beweren, leest spr. een deel voor uit de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp van den Minister van Onderwijs, waaruit blijkt, dat de schoolbouw wel degelijk aan de ge meenten zal worden opgedragen. 't Voorstel-Ruitenberg zal in de Comm. van fabricage ter sprake worden gebracht. De heer Hofland vraagt of de Comm. van Bijstand in deze zaak wel is gehoord. De Voorzitter zet uiteen, dat de toeleg van B. en W. is zooveel mogelijk ruimte te maken en dus zoo spoedig mogelijk tot den bouw der scholen over te gaan, zonder zich echter te binden aan een ter mijn. De heer Nijnatten vraagt of 't in de bedoeling van B. en W. ligt om zonder oproeping de hoofden der scholen te benoemen. Weth. Verhoef wijst er op, dat men in dezen 't voorbeeld van Am sterdam volgt bij de overplaatsing van hoofden, doch dat oproepingen geschieden moeten omdat er meer scholen komen dan hier.hoofden van scholen zijn. De heer Stadig wenscht genotuleerd te zien, dat hij is tegen 't voorstel van B. en W. De oprichting van een avondcursus in Nederlandsch en rekenen wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. De heer Fan Nijnatten merkt op. dat gedrukt stuk no. 16 gedateerd 6 Februari eerst den 20en in zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1