Plaatselijk Nieuws. bezit kwam. Het ware wenschelijk de stukken vroeger te ontvangen. Hij vraagt verder of bij de reorga nisatie van 't herhalings-onderwijs met de vakorganisaties overleg is gepleegd en of bij de verlenging van den cursus van 8 tot 10 maanden daarmee is rekening gehouden bij de bepaling der salarissen van de leer krachten. Weth. Verhoef antwoordt: geen overleg is gepleegd, omdat slechts enkele wijzigingen zijn aangebracht. Bij meer lesuren wordt 't salaris daarmede in evenredigheid verhoogd. Zonder d. of h. st. goedgekeurd. Het afwijzend advies van B. en W. op het adres van de werklieden aan den Woningbouw aan den Woestijger- weg, nopens het uitbetalen van loon gedurendede Kerstdagen en denNieuw jaarsdag, en hun voorstel tot intrek king der Raadsbesluiten van 1 Juni 1915, No. 211' en 28 Mei 1918 No. 295* en tot het leenen van een crediet van f10550 voor het bouwen van drie arbeiderswoningen Achter de Kamp, passeeren z. d. of h. st. des Voor zitters hamer. De heer Overeem verdedigt 't ver zoek van de bewoners der gemeente woningen Woestijgerweg enz. en bil lijkt hunne grieven. Hij wijst er o.a. op, dat voor dergelijke huurders altijd 't water bij de huur is inbegrepen. Geen wonder dus, dat zij tegen 't besluit omtrent 't water protesteeren. Wat 't verzoek betreft om een 3e lichtpunt op de slaapkamer, merkt spr. op, dat 1 pitje voor 3 slaapkamers en corridor geen weelde is te noemen, vooral waar thans op andere wijze geen verlichting dan van gas of elec- triciteit te verkrijgen is. De heer Ruitenberg acht, dat 't onderzoek naar de bergruimte wel wat al te lang duurt. Hij wil de huur prijzen laten herzien. Practischer ware geweest dat de huurprijs direct ware geregeld en rekening ware gehouden met de quaestie thans ter sprake ge bracht. De heer Nieuuiendijk wijst er op, dat men te ver gaat. De inspectrice heeft toch niet aan te wijzen, waar de menschen mogen slapen. Wethouder Veis Heijn licht toe, dat de water-quaestie thans in zoo verre geregeld is, dat men per week en niet per 3 rnnd. betaalt. Wat 't licht aangaat hoopt spr. op spoedige voorziening daarvan door middel van kaarsen of petroleum. Afsluiting van de waterleiding is geheel volgens de verordening ge schied. De heer Jorissen antwoordt den heer Ruitenberg, dat hij zoo juist 't schrijven van den Directeur van O. W. heeft ontvangen over de berg ruimte. De heer Overeem merkt op, dat de woningbouw moet geschieden om in den woningnood te voorzien. Een lichtje meer of minder zal toch niet hinderen, bovendien is 't hygiënisch beter dan ander licht, terwijl de huur prijs toch hoog genoeg is. Wethouder Fels Heijn merkt op, dat het meerdere licht betaald moet worden. De woningbouw kost toch al reeds f25000. 't Advies van B. en W. wordt daarop aangenomen met 143 st. (Overeem, Nieuweudijk en Ruiten berg). De voorstellen tot overnemen van een stoep aan de Bloemendalsche- straat van Joh. van Keulen, van stoe pen aan den Utrechtscheweg van de fa. Jordi en de familie Volmer, tot verhuring van een perceel grond aan de Eemstraat aan G Kuyt, tot het verhuren van het pand Kamperbinnen poort No. 2, aan G. J. van Lent, tot verhuring van het pand Kleine Koppel 2 aan G. Dekker, tot het verhuren van een perceel grond op Berg-Zuid aan A. J. D. de Winter, tot het verleenen van vergunning tot het leggen van een smalspoor door het Smallepad aan de Naaml. Venn. F. M. Houbaer en Cos sigaren- en cigarillosfabrieken, (de heer Houbaer onthoudt zich van stemming), tot het verleenen van een subsidie voor het jaar 1919 aan de Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van kinderwerktuinen als tegemoetkoming in de kosten van exploitatie der tuinen, worden z. d. of h. st. aangenomen. Waar B. en W. afwijzend willen beschikken op 't advies der geiten- fokvereeniging, acht de heer Van Kalleen zich geroepen een pleidooi te houden voor 't melkbeest der kleine luyden. Een subsidie van f100.— w.z.i. niet te hooge eisch. De heer Nieuiuendijk, hoewel 't eenigszins eens zijnde met den heer Van Kalken, meent dat de vereeni ging zelf weinig doet, waarop de heer Van Kalken antwoordt, dat de leden niet kapitaal krachtig genoeg zijn. De heer Kroes kan zich niet voor stellen, dat de leden der Vereen, nog geen flOO.— zouden kunnen bijeen brengen. Hij wil weten wat de Vereen, zelf doet en hoe groot haar ledental is, alvorens in deze zaak een beslissing te nemen. Het voorstel wordt aangehouden. Het advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Vereeniging «Het Nederlandsch Re gistratuurbureauhoudende verzoek om een jaarlijksch subsidie te ver leenen tot een bedrag van f150, wordt z. d. of h. st. goedgekeurd. Aangehouden wordt 't voorstel tot het verleenen van een bijdrage groot f500 in de restauratie van den onder gevel van het perceel Lieve Vrouwe straat, hoek Lieve Vrouwe Kerkhof. Hierna worden B. en W. gemachtigd met de N.V. F. v. Lanschotsbank een overeenkomst aan te gaan tot het openen van een rekening-courant tot een maximum-bedrag van f500.000, alsmede om met den Heerl. M. J. Hoog, gewezen leeraar aan de voormalige gemeentelijke Hoogere Burgerschool een overeenkomst aan te gaan inzake de betaling van pensioens-bijdragen. Het voorstel om dit college te mach tigen met de boekdrukkers in deze gemeente voor zoover deze zijn ge organiseerd in den N. B. van Boek drukkerijen, de R. K. Vereeniging van Ned. Drukkerspatroons en den bond van Christelijke Drukkerspatroons een contract voor de levering van drukwerk af te sluiten, wordt aangehouden. De voorstellen van B. en W. tot goedkeuring der door het Burger- Weeshuis ingezonden begrooting voor het jaar 1919; tot goedkeuring der door het Burger-Weeshuis ingezonden rekening over het dienstjaar 1917; tot goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1918 en tot wijziging der begroo ting dienst 1919, werden z. d. of h. st. goedgekeurd. Evenzoo passeeren zonder d. of h. st. des Voorzitters hamer de vast stelling van het derde forensenkohier Inkomstenbelasting 1918, de afschrij vingen, wegens vertrek en overlijden, van aanslagen in de Inkomstenbe lasting, dienst 1918, de behandeling van reclamesstraatbelasting, dienst 1918, en die op de rioolbelasting, dienst 1918. Wethouder Veis Heyn, hierna 't woord verkrijgend, zet uiteen, dat de gemeente-reiniging dringend be hoefte heeft aan een motor-sproei wagen. De groote afstanden en 't heuvelachtig terrein zijn vooral drang redenen tot het aanschaffen van dit werktuig, vooral daar thans de paarden zoo duur zijn. B. en W. vragen daarom een crediet van f18.500. Voor f17.800 is thans een auto verkrijgbaar, terstond lever baar, van 30 P.K. welke ook op den berg bij brand hulp zou kunnen ver leenen. Wordt toegestaan. Wethouder Jorissen deelt hierna mede, dat Ged. Staten bezwaar maken tegen 't oprichten van een admini stratie-gebouwtje bij den woning bouw van 300 woningen aan den Soesterweg. B. en W. zullen de plannen wijzigen in verband met deze opmerking. De heer Ruitenberg merkt op, met verlangen te hebben uitgezien naar 't resultaat van 't onderzoek ingesteld door de Com. van Bijstand. De Voorzitter zegt toe, de zaken te zullen bespoedigen. De heer Stadig vraagt naar den stand van zaken betr. den Arnhem- schen weg. De Voorzitter deelt mede, dat de quaestie in handen gesteld is van een advocaat, voor 't aangaan eener pro cedure. Hierna wordt, niemand meer 't woord verlangend, de openbare ver gadering te 5.20 uur gesloten om over te gaan in eene met gesloten deuren. De Vereeniging tot Opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, Afdeehng Amersfoort, hield in «Ons Huis", onderleidiog van den heer F. M. van Veen, voorzitter, bare jaarl. alg. vergadering. Aan 't jaarverslag van den Secre taris Mr P. L. Baudet, secretaris, ontleenen wij. De bijdrage van het rijk in de verpleegkosten werd verhoogd met 50 pet. Werd met een batig saldo van f 107.13 geopend, hel jaar sloot met een batig saldo van f236 Of echter betere tijden zullen aanbreken hangt van de leden zelf af. Op 31 Dec. had de afd. 1 mede stichter, 12 beschermers, 86 leden en 23 begunstigers, hetgeen een kleine achteruitgang beteekent, doch de contiibuties brachten f35 meer op. Het aantal verpleegden verminderde met 6, de afd. heeft nu de zorg voor 3 jongens en 3 meisjes. De opvoeding gaf soms veel zoig de kinderen passen over 't algemeen goed op, doch de neiging tot kwaad doen kiijgt soms de overhand, al zijn er gelukkig velen die flinke menschen in de maatschappij weiden. De heer Van Rossem (Baarn) die aan de beurt van aftreden is, neemt voorloopig de herbenoeming als be stuurslid aan. De commissie belast met het na zien der rekening en verantwoording stelt de algemeene vergadering voor deze goed te keuren. Aldus besloten. De begrooting wordt geraamd op: Ontvangsten 909 66'/r, uitgaven f909.667> waarvan f283.66 als on voorziene uitgaven en f36.66'/j als batig saldo. Als afgevaardigden voor de alge meene vergadering worden aange wezen de voorzitter en de secretaris, als plaatsverv. mevr MorrenWagen- voort en mevr. Reijnders—Calkoen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening en ver antwoording over het loopende ver- eenigingsjaar worden benoemd Mevr. ReijndersCalkoen en mr. dr. H. Verhoef, als plaatsverv. de heeien F. M. van Veen en A. N. J. van Rossem, (Baarn.) De vergadering verleent hierna het bestuur toeslemming voor eventueele uitbreiding van dit college. Woensdagmiddag vergaderde de schoolcommissie in d6 Raadszaal op het Stadhuis. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tol op- of aanmerkingen Bij de verkiezing voor een penning meester verkreeg de heer Nijland 6 st terwijl op den heer Kerkhof 1 stem was uitgebracht. De heer Nijland nam zijne benoeming aan Bij de rondvraag spraken eenigo leden den wensch uit, om B. en W. te verzoeken de subsidie (thans f50) zoodanig te veihoogen, dat de com missie in den vervolge de schoolprij zen weer ter beschikking der leer lingen kan stellen. Een voorstel in dien geest zal aanhangig gemaakt worden. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat men over in huishoudelijke bijeenkomst. Zondagavond trad voor een flink bezette zaal in Amicitia op bet Amster- damscb Variété en Operette ensemble onder leiding van Louis Contran. De naam Contran is bekend genoeg om er verzekerd van te kunnen zijn iets goeds te zullen zien en hooren. Hij zelf blijft steeds de gaarne ge ziene en gehoorde karaktei komiek. De typeering b.v. van zijn armhuisman netje verdient allen lof. 't Was een fijn genrestukje. Ook Door bij'tsteun- cornité was een echt Amsterdamse!) volksstukje. De coupletzangeres en de muzikale clown hebben veel bijge dragen tot 't slagen van den gezelligen avond. Wat 't nastukje betreft, konden we geen verband vinden tusscben titel en inhoud. Zijne Hoogheid op Wieringen verscheen niet ten tooneele. Of was Z. E. misschien reeds met den trein vertrokken? Ook was 't jammer, dat we Bol moesten missen. We hopen echter 't gezelschap nog maals weer eens te ontmoeten. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen houdt zijn jaarlijksche algemeene leden vergadering op Maandag 3 Maart a.s. De agenda luidt als volgt: Voorstel tot overdracht der Fröbelschool aan de Gemeente. Benoeming eener com missie tot onderzoek van dit voorstel overeenkomstig art. 27 van het Huis houdelijk Reglement. Rekening en verantwoording over het boekjaar 1917-1918. Werden sedert enkele weken, zooals wy toen ter tijde meldden de lessen aan de R. H. B. S. wegens kolengebrek des Zaterdags tijdelijk op geheven, en deze lesuren over de overige dagen verdpeld, thans wordt bericht, dat te beginnen met Zaterdag 1 Maart a. s. bedoelde lessen aan de H. B. S. weer zullen worden hervat. Blijkens 't jaarverslag van de R. K. Openbare Leeszaal bedroeg 't aantal bezoekersover 't afgeloopen jaar 2354, dat der leden 325. De bibliotheek telt 9515 boekdeelen. Na een referendum in de afd. Amersfoort der S. D. A. P. werd de groslijst voor de gemeenteraadsver kiezing als volgt samengesteld: 1. J. Hofland (aftr.) 2. J. Overeem (aftr.) 3. J. Mebius 4. B. Noordewier, 5. D. J. Rekké. 6. J de Mots, 7. J W. Polder, 8. Mej van Maurik Overzier, 9. H. Kroon, 10 H. J. Fre- mouw Jr. 11. H. W Quint, 12. J Lambrechts. De Christ. Sociale partij beeft voor de Prov. Staten, Kieskringen UtrechtAmersfoort als candidaten gesteld de beeren: Dr. C. D. Cramer, D. Dekker en J. B. Huising. Op 5 Maart zal de Remonstrant- sche Broederschap baar 300-jarig be staan berdenken. En den lOen Mei zal het 3 eeuwen geleden zijn, dat Joh. van Oldenbarneveldt op 71-jarige leeftijd voor de Remonstrantscbe be ginselen op 't schavot te 's Gravenhage onthoofd werd. Deze beide herinneringsdata gaven Dr. R Miedema, predt. bij de Rem. Gemeente alhier, aanleiding, een ge schrift in 't leven te sturen, waarin de groote Amersfoorter als Remon strant en inwoner onzer stad wordt geëerd eri gehuldigd, vooral voor wat hij voor ons land in 't algemeen en 't Remonstrantisme in 't bijzonder heeft verricht. Het jaarverslag der Remonstrant scbe Gemeente alhier over 1918 ge tuigt van opgewekt gemeenteleven Het collectanten-college, in den loop van 't jaar ingesteld, bestaat uit de beeren: Baartman, Dijk, Ham, Han selaar, Mus, Nooitgedacbt en De Novy. Tot organist werd benoemd de heer J. van den Berg. Het aantal lidmaten steeg sedert 1917 van 164 tol 186 (in 1900:62) t aantal catechisanten van 64 tot 96 In 1918 werden 6 kinderen gedoopt en 1 huwelijk kerkelijk ingezegend. Alleen op de Wereld. Vanaf 21 April a.s. zal door het ensemble Siuijters Braakensiek van den Plantage Schouwburg te Amster dam een tournée door Nederland ge maakt woideri, en wel met bet be kende meesterwerk «Alleen op de Wereld" van Hector Malot, bewerkt in 7 bedrijven door Mevr. De Vreker- Verschuur. Bovengenoemd stuk gaat heden in den Plantage Schouwburg te Amster dam voor uitverkochte zalen. Voor deze voorstelling zullen decors uit Amsterdam worden medegebracht,zoo dat men in de provincie dezelfde voor stelling te zien zal krijgen als in de Plantage Schouwburg Bij de te Utrecht gehouden examens in nattige handwerken slaaf den o.m. onze stadgenooten de dames J. C. de Booy. Th A. van Dam, G. P. Dubber en P. de Graaf. Naar aanleiding van ons artikeltje over tramverbindingen, aldus »de Eembode" mochten wij van onzen geachien Burgemeester een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat juist vóór de publicatie van be doelde bijdrage een schrijven was op gesteld om de bestaande commissie «Tramweg Ede—Soest" tot hernieuwd leven te roepen. Van bedoelde com missie is de Burgrmeester voorzitter en de beer Veenstra secretaris. Vertrouwen stellend in de energieke leiding dezer beeren, mogen wij ver wachten, dat binnen afzienbaren tijd definitieve plannen voor den dag komen en dat dan allerwege steun zal worden verleend om die plannen te verwezen lijken. En er zijn groote belangen mede gemoeid. Hier ter stede, zal in Maart een mode-vakschool worden opgericht, welke eene afdeehng is van de in 't beele land bekende, in 1911 Kon goedgekeurde, veieeniging van Mode vakscholen te den Haag; deze vereeni ging heeft in bijna alle hoofdsteden des lands haar vakscholen. Op deze inrichtingen wordt niet alleen les gegeven voor' eigen gebruik, maar woi dt ook opleiding gegeven voor haar, dit later als costuummaakster, cou peuse of leerares wenschen op te treden. Tevens wordt onderwijs ge geven in leekeiien en paedagogiek. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de intendance lot res.-eerste luit. voor speciale diensten de res.-eerste luitenant G. A H. E Ebell van't 16e reg inf.; tot res -tweede luitenant van spec, diensten de res-iweede luit. W. Britzel en G. M. Huyskamp, even eens van 'l 16e. Onze gemeente-secretaris, de heer A. R. Veenstra, heeft zich wel willend beschikbaar gesteld voor de Ver. voor Vrouwenkiesrecht een cursus te houden over gemeentepolitiek. Spreker stelt zich voor, de stof te verdeelen over 4 avonden, en wel len en 2den avorid de hoofdbeginselen van ons gemeenterecht: a. welke die zijn b. welke veranderingen de prac- tijk wenschelijk maakt; 3en avond: het finantieel beheer bij de gemeente 4en avond: a. bij uw intrede in de gemeentepolitiek; b. onderlinge be spreking van bet verhandelde. Destoombootdienst Amersfoort Amsterdam is Donderdag weer hervat. Zaterdagmorgen werd de politie gewaarschuwd, dat juffr. A. H. M., woneode' Kamperbinnenpoort, sinds eenige dagen niet gezien was. Bij onderzoek bleek, dat gen. juffrouw dood aan tafel zat. Het lijk werd naar 't politiebureau overgebracht. De oor zaak van 't overlijden is onbekend. Maandagavond omstreeks half 6 zag de vrouw van J. Kuyt, een 9-jarig meisje in de Westsingel drijven. Zij waarschuwde haar man, die boe- wel niet kunnende zwemmen, zich terstond te water begaf, met een stok waaraan een spijker bevestigd was, zoo ook deed de zoon van B. van den Berg, Muurhuizen. Beide mannen mochten er in slagen 't kind op 't droge te brengen, dat bij 't spelen aan de Kleine Haag reeds in den Zuidsingel was te water geraakt en weggedreven. De beer A. H. Vierdag mocht door toepassing van de kunstmatige adem haling er in slagen de levensgeesten der drenkelinge weer op te wekken, waarna 't kind voorloopig bij Kuyt werd binnengebracht. Dr. Groneman, die met een ambt genoot verdere medische bulp ver leende, achtte direct vervoer niet raad zaam. Den volgenden dag was de toestand van 't meisje zooveel beter, dat het naar de ouderlijke woning, Groote Haag 41, kon vervoerd worden, Den redders, den heer Vierdag en de familie Kuyt zij een woord van hulde gebracht voor hun kranig op treden Het dochtertje van den heer A. Vivié is thans vrijwel hersteld. Onophoudelijk wordt bij onze politie aangifte gedaan van ontvreem ding van wasebgoed, dat 's nachts achter de woning te drogen is blijven hangen Een radicaal middel om die schade te ontloopen is: «haal het waschgoed 's avonds binnen en laat niets des nachts ovei blijven, dan kan 't niet gestolen worden, lijdt men geen schade en verschaft men der politie geen last. Deze laatste beeft tegen woordig toch al genoeg te doen Door de militaire autoriteiten is een belooning van f300.uitge loofd voor hen, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot de ariestatie en de veroordeeling van de(n) dader(s) der brandstichting in de militaire barakken achter de infanterie-ka^erne. In deze barakken is, zooals wij meldden, tweemaal brand uitgebroken. Door een agent van politie werd dezer dagen op den Berkenweg weer een militeir aangehouden, die ver dacht dik gekleed was. Op 't bureau gebracht bleek bij een militaire deken en een broek om 't lichaam gewik keld te hebben. Op vermoeden van diefstal werd hij ter beschikking der mil, autoriteiten gesteld. Een der 2 deserteurs, verdacht van diefstal, waarvan wij reeds melding maakten, wist uit de kazerne te ont vluchten. Weer gevat bij was ge deeltelijk vermomd is hij ander maal ter beschikking van de mil. autoriteiten gesteld. Door een rechercheur werd een 17-jarige jongen aangehouden, die hier, in militaire kleeding, zwervende was. Naar 't bureau gebracht bleek bet J. H. Schot-te zijn uit Amsterdam, wiens opsporing namens den vader was verzocht. Hij werd naar zijn woonplaats overgebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2