NIEUWE TÊt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Wien te stemmen? Mr. A. VAN TRAA, V I No. 15 Woensdag 9 April 1919. 48e jaargang. ■^ra VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. No. 2 yan Lijst 8. BINNENLAND. EEN LEVENSTAAK. Amersfoortsche Courant ■r-rrf-'iA ufriffTi -V ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per poet door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonn. 09. AUVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een laatste woord van opwekking tot de Vrijzinnige Kiezers. De stemplicht dwingt U op 10 dezer Uw stem uit te brengen voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten. Beschouwt dit niet als formaliteit! Zie toe wien Gij kiest! Zorg dat Uw stem tot haar volle waarde komt en zorg dat Gij daarmede uitdrukt welke richting Gij wenscht dat in de publieke colleges zal worden gevolgd. Wat ons advies is? Dit. GEEN STEUN aan die partijen die openlijk op revolutie aansturen, of aan hen die zich niet vierkant plaatsen tegenover revolutie. Ook GEEN STEUN aan hen die door toegeven meenen de revolutie te kunnen voorkomen. GEEN STEUN aan hen die meenen dat de belangen van slechts ééne klasse moeten worden behartigd. Maar KRACHTIGE STEUN aan de partij die ELK wil geven waarop hij recht heeft. KRACHTIGE STEUN aan. de partij die onze gemeenschap weder vrij zal maken van alle maatregelen die handel en nijverheid belemmeren en verdrukken. KRACHTIGE STEUN aan de partij die meent dat vóór alles moet worden aangestuurd op alles wat onze oeconomische opbloei zal bevorderen, de noodzakelijke voorwaarde voor loonende arbeid voor ons GEHEELE volk. Op met hAAr tegen Staatssocialisme! Dat de middenstander bij het uitbrengen van zijn stem bedenke dat bij Staatssocialisme de middenstand ten doode is opgeschreven! Laat de vrijzinnige kiezer door zijn stem toonen dat hij wenscht: Vooruitgang op sociaal en oeconomisch gebied, Vrijheid van handel en nijverheid, Behartiging van de belangen van ALLEN. Dit alles kunt Gij zonder voorbehoud verwachten van de Vrije Liberale Partij. Stemt daarom met ons Slechts het hokje voor zijn naam zwart maken, daarmede behartigt Gij het algemeen belang, wat ook Uw belang is! Huldeblijk aan de Koningin. In een Zaterdagmiddag ten gemeente- huize te 's Gravenhage gehouden bij eenkomst van het Haagsche comité tot aanbieding van een huldeblijk aari H. M. de Koningin werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om het huldeblijk te doen bestaan in een schilderij, te vervaardigendoor den kunstenaar Hoynk v. Papendrecht. voorstellende een episode uit de bulde- betooging op 18 November in de Maliebaan aan de'Koningin gebracht. lie aanbieding zal plaats hebben op 31 Augustus a.s. terwijl do eventueel ovei blijvende gelden zullen worden overgedragen aan bet Nationaal comité tot stichting van een rredesfonds, waarvan de renten bestemd zijn vooi sociale en maatscbappelijkedoeleinden. Bij de Tweede Kamer is een voorstel ingediend om voor don bouw van een vast Jaarbeursgebouw te Utrecht een hypothecaire geldleening toe te staan van één millioen gulden. Rentetrekkers volgens Ongevallen wet 1901. Het Kon. Nat' Steuncomité he-ft in overleg met den Minister van Arbeid besloten aan de weduwpn- en weezen- trekkers en de definitieve rentetrek kers tot wederopzegging, een bijslag van 25 pCt. op hun rente toe te ken nen met ingang van 1 Januari j.l. De neutrale vakbeweging. In een Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van bet bestuur N. V. v. N. V. en bet comité van Neutrale Vakvereenigingen is besloten om te zamen een groote besturenconferentie uit te schrijven op 21 April, om te komen tot de definitieve samenwerking van alle neutrale organisaties. Over eenstemming werd bereikt ten op zichte van de te volgen werkwijze zoodat als vaststaand kan worden aan genomen dat bet neutraal vakverbond een zeer groote uitbreiding zal onder gaan en voorloopig 60 a 70 000 ge- organiseerden omvatten zal. Deinobilisatievoorzieningen I In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de R' geering o a. het volgende mede Woidt bet voornemen vei wezenltjkl om over te gaan tot trapsgewijze verlaging van bet tijdens viijwillig verblijf onder de wapenen genoten vergoedingsbedrag, dan komt bet voorshands bet meest doelmatig voor, alle wegens zoodanig verhlijf genoten bedragen met ingang van eenzelfden Wij spreken dikwijls van een ideaal, van een levenstaak; het eerste staat tot de laatste onge veer in de verhouding van theorie en praktijk. Aan een verheven voorstelling van hetgeen goed is en waar en schoon hebben wij niets zoo wij niet in onszelve den drang gevoelen om de werkelijk heid van ons bestaan, met haar in overeenstemming brengen, en vol doende kracht ontwaren ten einde in die richting vorderingen te ma ken. Omgekeerd is het een hopeloos arbeiden en tobben, wanneer wij niet geleid en getrokken worden door hetgeen daar hoog boven ons schijnt te zweven als de ster der Magiërs uit het Oosten, zoo schit terend, dat wij alles zouden willen verlaten, om den weg te bewan delen, waar dat licht ons tegen- straalt. Nu hebben de handelingen des dagelijkschen levens gewoonlijk niet dit idealistisch karakter. Wij moe ten werken voor het gewoon levens onderhoud, en ons daartoe bezig houden met vaak zeer prozaïsche dingen, de maatschappelijke ar- beidsverdeeling veroorlooft ons niet, slechts datgene te verrichten, wat op den eersten aanblik den stempel vertoont, onzer hoogere roeping Toch ligt er aan hetgeen den nederigste en minst ontwik kelde wordt opgedragen als een aandeel in het gemeenschapsleven een beginsel ten grondslag; het is het besef, dat ieder mensch ge roepen is zijn plicht te doen, die hem door den aard van zijn werk kring en door zijn geweten is voorgeschreven. Als iemand zou verklaren, dat hij zich het hoofd niet breekt met wijsgeerige stel lingen, zich niet kwelt met de begeerte om uit te vorschen, waar toe het leven hem eigenlijk ge I schonken is, maar dat hij een voudig zijn best. wil doen om tegenover de maatschappij, zijn huisgezin en zijn eigen persoon zijn plicht te volbrengen, dan ge- looven wij niet, dat er aanleiding zou wezen om van hem te zeggen, dat hij zich in een te engen kring beweegt om van een levensdoel te kunnen spreken. Want laten wij erkennen, de wereld zou spoedig van gedaante veranderen, indien het geslacht dat na ons komen moet, om verder te brengen wat wij hebben voortgezet, uitsluitend bestond uit mannen en vrouwen, die hun leven hadden opgebouwd op den eenvoudigen grondslag van den plicht. Want ziet men niet, dat alle arbeid, met moed opgevat, met trouw volgehouden en na ijverige inspanningvoltooid.een opvoedende kracht bezit, die op elk punt nauw keurig kan aanwijzen, maar die zich toch zeer duidelijk openbaart. Immers het is de hard-werkende mensch, die aanving zich een schuil plaats te houden in de rots en voedsel te ontlokkpn aan den bodem, de mensch, zijn brood etende in het zweet zijns aanschijns, aan ruwen arbeid zijn spieren leenende, uit wien de genieën zijn geboren, wier geest de wereld der zichtbare dingen omvat, en die der zichtbare pracht te doordringen vragen? Laat iemand eens trachten te ver klaren, hoe die ontwikkeling ge komen is, ten in welk verband die werkzaamheid van spieren en pezen aan de verfijning van hersenen en zenuwen is ten goede gekomen; zou hij dan ook niet moeten wijzen op de verheffende invloed die het overwinnen van moeilijkheden ge had moet hebben en voortgaat te hebben op het karakter, op het zelfbewustzijn van elk individu? Wij vragen slechts, zonder te willen beslissen; maar dit durven wij beweren, dat er geen ernstig mensch is te vinden, die niet de ervaring heeft opgedaan, dat de arbeid verheft, door het gevoel, dat men in staat is dien te vet- richten. En die verheffing van personen, van groepen van ge slachten al hooger, wij moeten haar erkennen als het doel van ons gemeenschappelijk leven, ter wijl dan de arbeid, de gezamenlijke plichtsbetrachting, het middel zou zijn. Is er in die erkenning eenigq juistheid, dan ligt er nog een gevolgtrekking in opgesloten, en wel dezeVerbetering van de middelen maakt het bereiken van. het doel gemakkelijker en zeker; wie dus van den arbeid de onaangename zijde weet te ver minderen het neerdrukken en eentonige van sommige werkzaam heden weet te temperen, de op gewektheid des arbeiders te ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1