NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 18. Zaterdag 26 April 1919. 48e jaargang. SOCIAAL WERK. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzondert ij ke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. VERSCHIJNT WORNSIIAG RIN ZATERDAG. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 69. AD V ERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Grroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Velen wijden zich aan sociaal werk. Daar zijn er, die uit de schatkamer hunner kennis „mcde- deelen aan wie daarvan weinig bezitten die zich het lot aan trekken van een verwaarloosd kind, voedsel en kleeding verschaffen aan het kind dat naar school gaat, steun verleenen aan gevallenen, om hen weer een eervolle plaats te doen innemen in het maat schappelijk veiband. De slaven van de alcohol worden opgewekt tot pogingen om hun boeien te verbreken, de gezonkenen in on reinheid aangespoord om zich een waardiger omgeving te scheppen, zwervers tot een rustig bestaan gebracht. Dat alles en nog veel meer voegt zich bij de economische ontwikkeling, die niet zonder strijd tot stand komt en die weer op een ander terrein moet dienen om het peil van het algemeen welzijn te verhoogen. Zonder twijfel kunnen verreweg de meesten onzer aan dat sociaal werk iets doen, al zij het ook maar door het verleenen van geldelijken steun, waarbij ook het bekende jpenninkske van de weduwe" niet zonder uitwerking blijft. Zelfs zij die van de zorgen der werkers het voorwerp zijn, kun nen het welslagen van hetgeen te hunnen behoeve wordt gedaan, in niet geringe mate bevorderen. Want wat hier den vooruitgang het meeste tegenhoudt, is de lijde lijke tegenstand, die eerst over wonnen moet worden Hoe is een feest denkbaar bij voortdurende afwijzing van de uitnoodigingen des gastheers? Dit ernstige beletsel uit den weg te ruimen, is een zaak van tact. Dezen verwerft men niet, zeker niet op natuurlijke wijze, als de bedoelingen niet heel zuiver zijn. De drang mag geen andere zijn, dan het welzijn te willen bewerken voor wien dat noodig is. Doet gij sociaal werk uit ijdelheid, om de aandacht te trekken, om geprezen te worden mogelijk wel om in aanmerking te komen voor het een of ander, dat gij gaarne zijn zoudt in onzen democratischen tijd zijn de wegen, die naar Rome leiden, veelvuldiger en meer plat getreden dan ooit zoo loopt gij gevaar in beide opzichten uw doel niet te bereiken. Mannen en vrou wen, die het goede om redenen van hoog idealisme betrachten, vinden wel de sleutels tot de stugste harten. Intusschen zou het niet kwaad zijn, als hun dat wat minder moeilijk werd gemaakt. Maar die vele anderen nu, wier tijd en wier krachten geheel in beslag worden genomen door hun gewone werk, door de zorg voor hun gezin, door het beheer van het weinige, dat zij het hunne mogen noemen, doch waarmee zij toch zonder hulp van anderen dooi de wereld willen komen, kan van hen toch gezegd worden, dat zij niets doen tot verbetering van het maatschappelijk leven. Wij zeiden reeds dat ook het geringste meetelt. Maar zelfs buiten dat is er ook nog medewerking mogelijk, al is het, dat zij zich weinig naar buiten openbaart. Wij hebben vele jaren geleden, in het noordwesten van Noord- Brabant, een man gekend, boeren arbeider, weduwnaar met jonge kinderen, die elk uurtje, dat hij vrij had, uit preken ging. Zondaars bekeeren was zijn lust. Maar zijn jongens verwaarloosde hij, daar zou de Voorzienigheid wel voor zorgen. Van de arme stumpers is niet veel terechtgekomen. Zoo zijn er ook sociale werkers, die liet naastbij liggende veron achtzamen. Het komt ons voor, dat voor ieder het meest interes sante terrein van verbetering is de eigen persoonlijkheid en de aller naaste omgeving. Heeft men daar gedaan, wat met billijkheid mag worden verlangd, dan is aan een minimum-eisch voldoening gege ven. Deed ieder slechts dat, dan waren we al een heel eind op den goeden weg. Zulks niet het geval zijnde, rust op allen de verplichting van nog iets meer te doen, blijft de noodzakelijkheid van sociaal werk onbetwistbaar. De Belgische grenxen. Woensdagmorgen is de Raad van Vier bij elkander gekomen om de kwestie van de grenzen lusschen België en Duitschiand te regelen. Hijmans, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, zette de Belgische eischen uit een. Tegelijkertijd heeft, zoo meldt een draadloos telegram uit Parijs, de Raad van Vier de herziening van het verdrag van 1839 in behandeling genomen. Ook is gesproken over eventueele vergoe ding aan Nederland in den vorm van Duitsch gebied in ruil voor enkele gedeelten Nederlandscb grondgebied, welke aan België zouden moeten komen. De verautwoordelgkheid voor den oorlog. Het rapport van de commissie voor de verantwoordelijkheid is Dinsdag aan de verschillende delegaties uit gereikt. Het rapport bevat 4 hoofd stukken en komt tot de conclusie dat de geheele verantwoordelijkheid voor den oorlog op Duitschiand, Oostenrijk en Hongarije valt. Er zijn 32 be schuldigingen ingebracht wegens schending van oorlogsrecht. De com missie eischt dan ook een openbaar onderzoek, waarbij alle misdaden zul len worden vastgesteld. De schuld moet worden gezocht bij de officieren, zelfs bij die van den staf van de vijan delijke mogendheden. De keizer wordt tweemaal genoemd als medeplichtig aan deze misdaden en derhalve zou ook tegen hem een vervolging kunnen worden ingesteld. Weliswaar is het moeilijk, zegt het rapport, om den keizer te vervolgen voor een politiek misdrijf, maar daarentegen kan hij wel worden vervolgd wegens het *chenden van het gewooe recht. De commissie dnngt aan op de instelling van een Hoog Internationaal Gerechts hof voor dit speciale geval. Japan, zoowel als Amerika hebben hiertegen echter bezwaren. Japan is van meening, dat staatshoofden in bet algemeen niet in rechten verantwoordelijk zijn en de Amerikanen zeggen, dat een demissionair staatshoold van alle ver antwoordelijkheid ontheven is. Toch komt de commissie tot de slotsom, dat het noodzakelijk en mogelijk is om allen, die misdrijven hebben be gaan, met inbegrip van den keizer, als medeplichtige te straffen. De electriciteitsvoorzieniiig. De Minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen om, uitgaande van het standpunt, dat de algemeene electriciteitsvoorzieriing van het land althans voor zooveel betreft de op wekking van stroom en de voortge- leiding daarvan onder hooge spanning, in een hand en wel bij het Rijk zal behooren te worden gebracht, a. een plan voor die electriciteitsvoorziening voor te stellen met globale begrooting van kosten, b. in verband daarmede aan te geven in welke gedeelten van het land de uitvoering van dat plan het eerst dient te worden aangevat welke bedragen voor de uitvoering van het plan m die landsgedeelten direct noodig zullen zijnop welke wijze de nieuwe tak van dienst dient te worden ingericht en beheeid en al wat verder gedaan zou kunnen worden om deze aangelegenheid tot een spoe dige oplossing te brengen. Benoemd is tot lid en voorzitter dr. C. Lely, oud-Minister van Water staat, lid der Tweede Kamer. Kolen uit België! Wij vernemen uit Brussel, dat het kwantum van 100.000 ton kolen voor uitvoer naar Nederland zonder tegen prestatie voorloopig is verhoogd tot 250 000 toD. De mogelijkheid is zeer groot, dat deze hoeveelheid ook nog maals belangrijk zal worden verhoogd De kolen moeten door de Neder landers zelf worden afgehaald. De verscheping is thans in vollen gang. De organisatie hiervan ver- eischte nogal eenigen arbeid, doch heeft bij de Belgische mijndirecties een zeer gunstigen indruk gemaakt. Op 't oogenblik liggen in de ver schillende bekkens 100 schepen te laden, terwijl reeds een 50-tal de Ned. grens passeerde. Het geheele kwantum moet vóór einde Juni zijn afgenomen, betgeen zeer zeker zal geschieden. Tel Neutrale Vakvereenigingen In een te Utrecht gehouden ver gadering van neutrale vakieieenigin- gen werd een motie aangenomen, waarin woidt aangedrongen met kracht te ijveren voor: a. onmiddellijke invoering van den achturigen werkdag voor alle werk nemers en garantie van een grondloon in overeenstemming met de behoelten des tijds b. herziening van Ongevallen- en Arbeiderswet, wettelijke regeling van werkloosheids-, invaliditeits-, ziekte en ouderdomsvoorziening met erken ning en hulp der vakorganisatie; c. onmiddellijke voorziening in den woningnood. Bij de rondvraag werd aangedron gen om te zorgen op 1 Mei niet be trokken te worden in de politieke werkstaking. Een belasting minder I Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging der Wet op de Oorlogswinstbelasting (be ëindiging dier belasting). Inleveren van wapenen. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de wapens van verlofgan gers, die door afwezigheid niet per soonlijk aan het bevel tot inlevering hebben kunnen voldoen, door 'n familielid bebooren te worden inge leverd. Ten aanzien van hen, die aan de oproeping geen gevolg geven, zal aan deri Minister van Oorlog een voorstel worden ingediend, waarna door die autoriteit zal worden bericht, hoe moet worden gehandeld. Ontginning woeste gronden I De Munster van Landbouw beeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgediagen de Regeering voor te lichten omtrent de vraag, welke maatregelen door haar zouden kunnen worden genomen, ten einde de ont ginning van vyoeste gronden te be vorderen. Benoemd is tot voorzitter dier commissie dr. H. J. Lovink, commissaris-generaal voor de Land bouwproductie. Op Dinsdag 6 Mei a s. zal in de Herv. Gemeente alhier de verkiezing plaats hebben van leden van 't kies college. Acht leden zijn aan de beurt van aftreding, er zijn 5 vacatures, terwijl door vestiging der 4e predi kantsplaats nog 2 leden aan 't college moeten worden toegevoegd. Alzoo zal er dus een stemming gehouden worden voor 15 leden. Voor de velerlei stroo- mingen in de gemeente een mooie kans om hun partij de overheerscbing in handen te spelen. Door bemiddeling van 't bestuur van den R. K. Vrouwenbond zal zicli hier ter siede, zeer waarschijnlijk eunie Juli of begin Augustus, een R K. vroedvrouw vestigen. Zij die hare huip verlangen, kunnen zich nu reeds op geven, zegt »de Eembodea, bij de volgende dames-bestuursleden, die ook verdere inlichtingen verschaffen Mevr. Fortmann Tolboom; Mevr. Kioes Reijnen: Mej G. A. Frans; Mevr. KuiperHa&selbach Mevr. Bianchi Ttiies. Het bestuur der alhier gevestigde Oranje-Vereeniging heeft besloten ter 'gelegenheid van den verjaardag van Piinses Juliana op Woensdag 30 April as. een kinderfeest te orgamseeren in de zaal van de Bioscoop in de Lange straat, welk feest als voor heen alleen toegankelijk zal zijn voor de kinderen van de leden dezer vereeniging. In den Zondagsdienst der genees kundige praktijk is een kleine wijziging gebracht, doordat de heer G. A. Pr ms niet meer in de tot dusverre geldende regeling slaat opgenomen. De 8 over blijvende geneesbeerenBatenburg, Van Enst, Groneman, Jorissen, Kamer ling, Morren, Scbreuder en Van der Sluys zullen in den vervolge, behou dens een enkele uitzondering, in alfa betische volgorde, bij 3 tegelijk den Zondagsdienst blijven waarnemer. In den ouderdom van 90 jaar en 2 maanden ts alhier overleden ds. J. J. de Visser, emeritus-predikant der Geref. kei ken. De overledene, een der eerste stu denten der KamperTheologisch'oschool, was van 1878—1897 dienaar des woords van de Geretormeec de kerk te Amers foort. Voor dien tijd was hij als zoo danig werkzaam bijdeGeref. gemeenten le 's Gravendeel, Bodegraven Amster dam, Haarlem en den Helder. Het alhier gevormde Comité ter herdenking van den 300-den sterfdag van Johan van Oldenbarneveldt, wiens graf onbekend is, stelt in de groote pers voor, dien dag te herdenken in Amersfoort zijn geboorteplaats. Het comné voornoemd heeft daarom alle vereentgingen en personen, die de beteekems van van Oldenbarneveldt in de geschiedenis van ons ei kennen, uit- genoodigd van hunne hulde aan dien staatsman blijk te ge'en door 'l zenden van een krans ot bloemstuk. In het eerste kwartaal dezes jaats werd de Openbare leeszaal bezocht door 6632 personen in de leeszaal en door 1808 in de studiezaal. Uitgeleend weiden 15371 boekdeelen. Sedert 1 Jan. 1919 gaven zich 238 nieuwe leden op. De Alg. Neder I. Vegetariërsbond zal op 18 Mei a.s. alhier in Amicina zijne jaarvergadering houden. In de week van 613 April deden zich in onze gemeente 2 ge vallen van roodvonk voor. De gemeente werkman G. van de Kraats, die voor eenige weken in 't plantsoen zoo deerlijk terechtkwam is thans in zooverie hersteld, dat bij zich op straat mag bewegen. Zijn gewone werk zal bij nog in weken niet mogen hervatten. De beer S. Krol alhier is ge kozen tot bestuurslid van den Nederl. j Christ. Ambtenaarsbond.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1