HIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VERKIEZINGSNUMMER. We tee op 20 Mei? No. 20 Zaterdag 10 Mei 1910. 48e jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag. Wij bevelen aan op 26 MEI n.s. te stemmen op een der candidaten der Vrijzinnige Lijst: Kempenaer, H. J. de Wijngaarden, L. van flardenbroek van Ammerstol, F. J. C. Baron van Yeen, F. M. van Brnining, W. J. C. Gerritsen, M. D. J. Traa, Mr. A. van Sanders=floidekoper, Mevr. C. Kleijn, E. Vollenhoven, E. van Boas, S. B. Deze is lijst No. 1 in Kieskring I en II en lijst No. 4 in Kieskring III. dij moogt slechts één hokje zwnrt mnken. Gemeenteraadsverkiezingen. Kempenaer, B. 3- de Wijngaarden, C van Bardenbroek van Ammer stol, f3. C. baron van Ueen. f111. van Bruining, ttl. 3- Gerritsen, Itl. D. 3. Craa, IHr. fl. van Sanders-Buidekoper, mevr£. Kleijn, Uollenboven, van Boas, B. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlpke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonp. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In ons artikel van verleden week kwamen wij reeds tot de conclusie dat de Vrijzinnige Amersfoorters aan de gecombineerde Liberale lijst de voorkeur dienen te geven. De komende strijd heeft echter een historische zijde, die we nog eens nader willen belichten. Hoeveel aangenamer het ons ook geweest ware, indien onderlinge strijd der Vrijzinnigen achterwege had kunnen blijven, het heeft niet mogen zijn en de verantwoordelijk heid drukt in volle zwaarte op de Vrijz.-Democratische afdeeling ter plaatse. De onverdraagzame sectegeest dateert van najaar 1917, toen door de bekende ^staatsgreep® de te voren algemeen Vrijzinnige kies- vereeniging «Amersfoortsch Ge meentebelang® tot een specifiek Vrijz -Democratische gestempeld werd, in plaats van haar te ont binden, of wel te laten bestaan als een zeer wenschelijke band tusschen de diverse Vrijzinnigen en daarnaast naar believen af- deelingen van politieke partijen en partijtjes op te richten, die dan bij de meer apolitieke® 2e Kamer ver kiezingen konden optreden. Immers wij kunnen niet inzien dat 't noodig is voor den gemeente raad de politieke drijverijen voorop te zetten en de algemeen Vrij zinnige idéé te vervangen door politiek gekibbel. Toen de staatsgreep gelukt was, lieten bijna alle zittende Vrijzinnige raadsleden, die voor een fait-ac- compli stonden, zich kalm Vrijz - Democratisch 'verven. Alleen de heer de Kempenaer was zelfstandig genoeg om hieraan niet mede te doen. De heeren, geen van allen als Vrijz -Democr. gekozen, verzuim den 't ééne noodige: n.l. hun man daat ter beschikking te stellen. Zij toch hadden mandaat van een Algemeen Vrijzinnige kiesvereeni- ging en alvorens de belangen van éen specifieke Vrijzinnige fractie te gaan behartigen, hadden zij het oordeel van de kiezers moeten inroepen. Thans echter is toch het uur gekomen waarop de kiezers kun nen oordeelen over deze raads leden. Toch hadden wij gehoopt, dat de onderlinge vrede bewaard zou wordendoor de Unie Liberale afdeeling werd nl. een voorstel tot samenwerking gedaan, de Vrij- Liberalen gingen in principe ac- coord, de Vrijz.-Democraten wei gerden echter pertinent. Over de voorwaarden behoefde zelfs niet gesproken te worden, ja toen bleek dat Unie- en Vrij-Liberah n dan tenminste tezamen in zee zouden gaan, weigerden de V. D.'s zelfs de lijsten te verbinden, tot welke minimale vorm van samenwerking zij aanvankelijk nog eenige ge neigdheid schenen te bezitten. De beide liberale kiesvereni gingen hebben bij 't opmaken hunner lijst vooropgezet dat in den Raad noodig zijn geen spo- litiekelingen® doch personen, die door hun levenswandel en hunne daden in 't maatschappelijk leven, getoond hebben waardig te zijn de bevolking te vertegenwoordigen. De candidaten zijn gezocht uit Vrij-Liberale en Unie Liberale kringen, doch beide kiesvereni gingen bevelen de lijst in haar geheel aan en de kiezers hebben dus niet angstvallig een fractie genoot te zoeken, doch kunnen vrijelijk uit de geheele lijst kiezen. No. 1 is de aftredende heer De Kempenaer, No. '2 de heer L. van Wijngaarden en zoo ver volgens: Baron Van Hardenbroek, Ingenieur Van Veen, Dr. Bruining, de heer M. Gerritsen, Mr. Van Traa, Mevr. O. SandersHuide koper, de Inspecteur der Registra tie Kleijn, de heer E. van Vollen hoven en de heer S. B. Boas. Wij kunnen de kiezers met ge rustheid aanbevelen uit deze na men een keuze te doen en, indien geen speciale voorkeur bestaat, op No. 1 te stemmen. Een karakiertrek van het Ne- derlandsche volk, doet gewoonlijk wat van eigen bodem of aard is, geringschatten. Gelukkig heeft deze eigenschap ook een goede zijde, nl. dat hij slot van rekening, een massa typisch Nederlandsche dingen nog al meevallen, als ze in concurrentie met buitenland- sche komen. Zoo ook de veelal aangefloten en toch ook weder befaamde, Nederlandsche bedacht zaamheid Over deze ondeugd (of deugd, het kan er naar zijn) is in de vier oorlogsjaren heel wat te doen geweest. Er waren er die »het zich tweemaal bedenken® alvorens mee in den strijd te gaan, een niet goed te praten zaak von den, maar nu, achteraf bekeken, toch dankbaar zijn, dat er koele hoofden tegenover hunne verhitte dito's stonden. November II. wilde een zeker deel van ons volk ons in een ander buitenlandse!) avontuur sleepen, t.w. het revolutionaire, doch ook deze nadoenerij werd, als niet op haar plaats, uit be dachtzaamheid afgewezen, want tot zelfs de kleinste burger wist, dat het revolutionaire Russische schip van Staat, reddeloos met den bodem boven dreef en dat het Duitsche eenzelfde neiging ver toonde. De groote iMen® in ons land, gelukkig dat de oorlogs waanzin zijn gevaarlijkste hoogte voorbij was, daarnevens met recht hopende dat nu ook de voedsel ellende beteren zou, bedankte er hartelijk voor om smet land in 't zicht« uog te kapsijsen. Maar, alhoewel uit bedachtzaam heid bedankende voor Oorlog en Revolutie leidt een groot deel van het Hollandsche publiek, toch ten opzichte van een ander, groot maatschappelijk vraagstuk, in den laatsten tijd een leventje van luchthart-treurniet. Tal van Gemeenteraden schijnen voornamelijk samen te komen om leeningen te sluiten, zonder zich ernstig af te vragen of het span- vermogen der betrokken Gemeenten niet op een al te zware proef wordt gesteld door deze speciale werk zaamheden. Zaandam en Velzen, straks andere, vermoedelijk wel van onze grootste Gemeenten, staan, volgens courantverslagen, er geldelijk zoo slecht voor, dat, als niet spoedig hulp komt- dagen, laatstgenoemde plaats al spoedig zelfs haar arbeids- loonrn niet meer zal kunnen be talen. (Intusschen heeft een nieuwe leening, men kent het gezegde van het eene gat met het andere stop pen, voor 't oogenblik weer uit komst gegeven). Hoe democratisch men nu ook aangelegd moge zijn, men zorge toch in allereerste plaats niet boven krachten te werken Met »springen« is ten slotte niemand gebaat, ook de arbeider niet. Bedachtzaamheid zij ook in deze, als een beproefde Nederlandsche deugd, elk kiezer ten zeerste aanbevolen, zoo hij Dinsdag 20 Mei e.k. ter stembus wordt geroepen tot liet kiezen van een vertegenwoordiger in den toe- komstigen Raad onzer Gemeente Met vertrouwen bevelen wij een keuze uit de volgende lijst dér ver bonden Vrijzinnigen aan Zij is lijst No. 1 van den Kies kring I en II en lijst 4 van Kies kring III. De plechtigheid bij bet monu ment van Joh. van Oldenbarnevelt zal Dinsdag 13 Mei niet om 4 uur maar 5 uur 's nam plaats hebben. Door 't Amersfoortsch Mannenkoor, dir. de heer N. Hazendonk, versterkt met de stafmoziek, zullen eenige oud Hollandsche liedei en gezongen worden vervolgens zal de voorzitter van 't Comité een korte rede uitspreken en een krans aan den voet van 't mo nument neerleggen. Verschillende vereenigingen zullen zich bij die hulde aansluiten. De Com missarts der provincie zal H. M. ver tegrnwoordigen. De beer M. Jochems, uit den Haag, zal des avonds in de Remonstr. kerk een lezing houdeu over 't leven en streven van J. van Oldenbarnevelt, waarbij Mevr. Mooy Molenaar (zang) en de heer Mooy (orgel) welwillend hunne medewerking zullen verleenen. Naar ons wordt meegedeeld, worden alhier pogingen in 't werk gesteld, om te komen tot de oprich ting van eene vereeniging tot bestu deering van socialistische vraagstukken. Wegens de benoeming van mr. Weiker tot voorzitter van di n Raad van Arbeid te Amsterdam, zal in zijn plaats tot lid van de Prov. Staten verklaard worden gekozen te zijn de heer A. M Tromp van Holst alhier, die hoewel no. II van de lijst, van de overige candidaten de meeste stemaien behaalde. Bij Kon. besluit is. met ingang van en door den Minister van Arbeid nader te bepalen dag voor den tijd vao 6 jaren benoemd tot vooizitter van den alhier te vestigen Raad van Arbeid, de beer A. ter Coek, te Hil versum. De heer J. J. van der Sluy^. arts albier, is met ingang van 6 Met be noemd tot assistent contioleur-genees- kuudige bij de Rijks Verzekenugs- bank te Heerlen. De verlofsonderofficieren J. E. Froger. H. A. Wolfswinkel, van 't 16e reg. en A. D. van Es. van 't De rrg. infanterie zijn benoemd tot vaandrig. Naar wordt bericht heeft de Afd Amersfoort van Vrijzinnig-Her vormden zich schrifielijk gewend tot den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier met vei zoek op Pmkster- \l tandag gebruik te mogen maken van de St. Jonskerk, tot bet houden van een ViijzmnigeGodsdienstoefening. Zondag 4 Mei j.l. heeft de A'beiders zangvereeniging sde Siem ■les Volks® wederom een succes be ha lid. In de 2e afd. bekroonde koren (Nat. Zangwedstiijd sde Pos1* te Rotterdam) werd door haar den 5en pi ijs B benaald. Opmerkelijk is, dat in deze afdeeling 5 koren uit Rotterdam deelnamen en 4 koren ervan een prijs behaalden. Het pleit zeker voor onze Amers foortsche Vereeniging. dat zij zich met nog een knor uit Amsieidam tot de piijswmners mag rekenen, waar van de 14 koren zeven veieenigtngen buiten Rotieulam zonder prijs huiswaarts moesten keeren. Aan den beer van Rheenen en zijn corps onze gelukwensch Deze Vereeniging heeft thans voor de 3e maal de eer van Amersfoort hoog gehouden. De door de firma vari Hamers- veld aan de Gemeente te leveren auto- sp'oei wagen staat' in de auto-gai age ter bezichtiging. De heer H. Craandijk is aan de Utrechtsche Hoogeschool geslaagd voor 't candidaats in de rechten. Het tijdschrift »De Nederlandsche Zwemmer® schrijft onder 't opschrift «Alles Geretdl® 't volgende: 1 Mei is aangebroken. Re oflïcieele datum in de zwem-wereld. Llari ont sluiten weer uf geen weei de zwem-inr'chtingen in Holland haie gastviije deuren. Zijn de zwemclubs alle gereed? Het vorig jaar was aller - wega in ons land een opleving op bet gebied der zwemsport merkbaar Moge dit seizoen niet daarbij achter staan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1