Msfeirf AMSTEL-BIEREN Ml NjËRALE WATEREN LIMONADES J./v. HAMERSVELD Jr. Ufrechtsltrnestraat 49 BINNENLAND. B. KUITËIËEHG Hzn. de Pg4§JBHE STOFFEN BOEKENTAFEL. Advertentiën. De BraMsloiinnin lenen mi zijn 'V^qerpit verkrijgbaar „DE BUENKORF" Er kan nog meer worden gepresteerd. Er moet nog meer worden gedaan, wil het ideaal van den N. Z. R. worden bereikt: olederNederlandei Zwemmera Dus propaganda gemaakt, door woord en door daad, voor de zwemsport zeker, maar voor de zwemkunst nog méér! Allen gereed Alles gereed! In slechts enkele maanden moet véél worden bereikt. Dat ieder daartoe naar krachten en bekwaamheid rnede- werke! Een zwemmend volk is een gezond volk: een gezond volk is een krachtig volk»Laboremus« aan den arbeid! iViet-zwemmers, die toetreden als lid of aspirant-lid van »Neptunus«, ontvangen gratis zwem-onderwijs. De beer J. J. van Linden werd door het Bestuur hiertoe aangesteld. Zoo noodig echter zal bij in dit werk door anderen worden bijgestaan. Bij de stemming voor 15 leden van 't kiescollege der Herv. Gemeente alhier waren 527 kiezers opgekomen, dat is zoowat de helft. Hel aantal geldige stemmen bedroeg 525, vol strekte meerderheid dus 263 Gekozen werden met 278 tot 383 stemmen de heeren H. Beenhakker, G. van Dorssen, F. S. van Eijbergen, H. G. Palm en G. A. L. Spelberg (cand. der ethischen en evangelischen) en H. Vtsscber (conf.) terwijl een herstemming moet plaats hebben tusscben de beeren G Adam, A. Bakkeues, L. v. d. Berg, G. C. Blanken. R. Cirkel, H. v. Galen Last, G. v. Hoogevest. M. v. Hoogevest, S. Knoppers, J. Laponder, J. Lokhorst. Jhr. H. v. d. Poll, W. Ruitenberg Gz., M. Smallegange, A. Strop. H. van Surksum, A.'Versteeg en H. Voortman. De strijd is dus nog niet volstreden. Aan welke partij zal nu de macht in banden worden gespeeld Zien wij goed, dan zijn het vooral de handel- drijvenden, die de ambtsdragers zullen worden. De in de raadsvergadering van 29 October 1918 vastgestelde veror dening tot heffing van leges-gelden, goedgekeurd bij Kon. besluit van 11 April j.l. is door B. en W. afgekondigd. Bij Kon. besluit van 28 April j.l. is bepaald dat ten name dezer gemeente, ter uitvoering van de wet van 5 April 1919, voor 't verharden en vetbreeden vari den Woestijgerweg alhier, alsmede ter bestrijding van vver iiloosbeid, eenige perceelen kunnen worden onteigend, welke perceelen nader zijn aangeduid in de Staatscourant No. 104. Het bestuur der Mij. van Nijver heid, dep. Amersfoort beeft zijn leden uitgenoodigd deel te nemen aan een uitstapje naar bet Vliegkamp teSoester- berg op Donderdag i5 Mei as. De excursie zal te 1 uur per tram naar Zeist vertrekken. Naar wordt bericht, is er alle kans, dat de heer Van Nijnatten, boek houder bij het kadaster alhier, de Gemeente zal gaan verlaten, wegens overplaatsing naar Breda. Het wil ons voorkomen, dat de Vi ijz. Democratische Raadsfractie door dit vertrek een ern stig verlies zou lijden. De heer Van Nijnatten brengt nog al eens zaken naar voren, welke door anderen worden over het hoofd gezien of als minder belangrijk worden onbesproken gelaten Voor het examen voor commies bij de Post en Telegrapbie N. O. I slaagde de heer O. H. Liane. De heer J. C. Ginkers alhier is bij het te Utrecht gehouden examen vau de R.-K. Organisten- en iJirecteurs- vereeniging geslaagd voor de eischen voor organist gesteld. De heer Jac. v. d. Graaf, adj - commies ter Secretarie (afd. militaire zaken enz.), is in gelijke betrekking te Dordrecht benoemd. De collecte, dezer dagen alhier en Soest gehouden, voor het Tehuis voor alleenstaande' Blinden van alle gezindten uit Nederland, gevestigd te Wolfhezen, heeft na aftrek der on vermijdelijke onkosten ƒ109 93 op gebracht. Door de recherche is een arbeider, alhier verblijvend in een volkslogement, aangehouden wegens diefstal van eeh fiets, Zaterdag I I. als vermist opge geven. De fiets is in beslag genomen en de verdachte naar Utrecht gebracht. Een man op de Kamp vervoerde houten palen gisternacht half 2. Twee agenten hielden den man aan, die ver klaarde het hout gestolen te hebben. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd een man aangehouden, die een vaatje boter bij zich droeg. De boter was gestolen en de dief bleek een machinist van het Spoor te zijn. Procesverbaal is opgemaakt tegen een winkelier wegens overtreding der IJkwet. Een bewoner van de Barchman Wuytierslaan zag Dinsdag 2 man 't tuinhek binnenkomen. Toen 't bellen wat lang uitbleef, keek hij eens, wat er aan de hand was en zag nog juist bijtijds, hoe de kerels elk een fiets te pakken hadden, uit 't schuurtje naast 't huis staande, waarmee ze zich natuur lijk vliegensvlug uit de voeten maakten. Een ander bewoner der laan juist passeerend, was zoo welwillend zijn karretje af te staan, waarop de ver volging begon. De eene dief bad wel dra pech: defietsketting knapte, zoodat hij 't gestolen karretje achterlatend, zich in de boschjes verborg. De ander werd tot in Bilthoven achtervolgd, waar men zijn spoor bijster naakte. Toen echter een bezweet en vermoeid man uit 't struikgewas te voorschijn kwam, trok dat de aandacht. Naar de fiets gevraagd, wist hij natuurlijk niets. Een juist aangekomen politieagent nam hem echter maar mee naar 't bureau. De bestolen eigenaar loofde aan eenige jongens een belooning uit, als ze 't karretje konden opsnoiren. En waarlijk het lukte! Spoedig was het 2e rijwiel gevonden, zoodat de moei lijke achtervolging wel beloond werd, daar de eigenaar weer in 't bezit kwam van zijn beide fietsen. Een bewoner van de Koningin VVilhelminalaari deed aangifte van vermissing van zijn i ij wiel. Een bewoner van de Arnhemsche Poortual deed aangifte van mishan deling. Zondagmorgen heeft zich een bewoner van de Groote Haag toegang weten te verschaften tot de bakkerij van den heer Koning aan de Arn hemsche straat, alwaar hij op heeter- daad werd betrapt in 't bezit te zijn van 66eieren, welke hij daar ontvreemd had. Een bewoner van den Soester- weg is bekeurd wegens het plukken van bloemen. Aan een zwerver werd door de politie nachtverblijf verleend. Door een bewoner van den Ulrechtschen weg is kennis gegeven van diefstal Maandagnacht gepleegd uit een gesloten schuurtje naast zijn woning. De arrondissements rechtbank te Utrecht deed de volgende uitspra ken C. de G., 36 j. en L. W. v. d M. 31 jbeiden alhier, werden, wegens diefstal van 6 denneboomen ten ria- deele der gemeente Ameisfoort, beiden veroordeeld tot f 10 boetp, subs. 10 dagen hechtenis. G. V., 68 jaar, stal houder altiier, werd, wegens heling in zake diefstal van een lederen leidsel, veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf. Programma huldiging Oldcnbariieveldt. Het programma vour de huldiging ter nagedachtenis van Üldenbarneveldt luidtWilhelmus (oude zetting). Vlag- gelied. Rede door Dr. R. Miedema. Het neerleggen der kransen. Koraal (éénstemmig). Hollands Glurie. mersfoort VRAAGT^ftrJSCOU RANT Wijziging Personccle Belasting Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wjjziging der persoueele belasting. De Minister van Financiën stelt alsnog voor; haardsteden en rijwielen uit de belasting te verwijderen, doch daartegenover de belasting der huur waarde te verhoogen van 8 tot 10 ten honderd. Voorts stelt de Minister o.a. voor, eenige meerdere ver lichting betreffende kinderaftrek en verder aanvaaidt hij als maatstaf van belasting voor motoi- rijtuigen de waarde in plaats van het aantal paardekrachlen. Vreemdelingen in ons land! Op het oogenblik zijn er 55.000 mannen en 53.000 vrouwen en kin deren van vreemde nationaliteit in ons land geregistreerd en op kaart ge bracht. Men weet dus iiun burger lijken stand, verblijfplaats, gaan en komen en men houdt hen voor een deel onder nauwgezet toezicht. Het aantal aan de waakzaamheid ontsnap ten schat men op een 10 000, zoodat we op het oogenblik ongeveer 120 000 vreemdelingen in het land bebben. Gemeentelijke Arbeidsbeurs twens Diitrictsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Dsvidshof No. 8. Teleplioon Int.No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/»12 */i en van 23 nnr; Zaterdags van 8'/i12'/s uur- Aanvragen van Werkgevers op S Mei 1912. DAMES-en HEEREN KLEERMAKERIJ O ZDKT T -jr A. iT <3- IE TST UTR^eHTSCH^sfRAAT 26 HOON 243 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 tot 8 Mei 1919. GeborenMargarotba Hendrina Elizabeth, d. van Jacob van der Werf en Josina Catrina Geertruida Reeders Antoon Wijnand, z. van Petrus Jacobus Tieland eü Jannetje Clastna Hendrika Kruimer Hendrika, d. van Johannes Maassen en Wilhelmina Eibers Eva Antouia, d. v. Cbristiaan Cornelis de Wit en Johanna Mat ia Verberne Siegen Gerard, z. v. Jean Duursmaen Niesje Schepers Hen drina Maria Helena Lucia Catharina, d. v. Johannes v. Otterdijk en Lucia Heririca Elisabeth Beeren Arie, z. v. Jan v. Barreveld en Helena Gerth Carel Cornelis, z. v. Ary Carel Koppejan en Anna Wilhelmina Prin- cen Maria, d. v. Jan v. Doornik eri Johanna de Groot Een buiten huwelijk geboren kind Adriana Wilhelmina, d. v. Willem Schimmel en Wilhelmina v. Zoeren. Ondertrouwd: Johan Gerrit Klaas- seo en Johanna Maria Herman. Jan van Diggele en Geertruida van den Brink. Hendiik Wolfswinkel en Jacoba Batavier. Hermanus van Mourik en Gerarda Johanna Sleeking. Cornelis Esveld en Gerritje van Zwol. Gerrit Schuiten en Norberta Petronella Adriaua Swmkels. Tbeo- dorus Knippenburg en Geertruida Gerarda v. Ramselaar Philippus Constantijn Brunting en Johanna Helderman. Gehuwd Hendrikus Johannes Cbris tiaan v. Keeken en Maria Elisabeth Dijkstra Nicolaas Parlevliet en Huiberdina Gijsbertha Donner An- tonie Veldhuizen en Jobanna Berdina Boonbouwer Petrus Josephus de Wit en Hendrika Margaretha Op- scherper Jozias David Goedhals en Maria te Kulve Hendrik Wildeman en Margien Lambrechts. Overleden: Antoinetta Johanna Pe tronella Maria Vaesen, 62 j., ongeh. Frederika Jacoba Stoets, 15 mnd. Hermanus Engelbertus Hegeman,85 j., echtg. v, Jannetje [Jannessen Catrina de Wilde, 70 j., echtgen. v. Johannes de Winter Maria Hendrika Sleeking, 3 j. Jobanna Sophia Elsmann,3j. Lambertus Hendrikus Sleeking, 21 j., ongeh. Hein Woudenberg, 3d. Een als levenloos aangegeven kind. Leusden. Van 1-8 Mei 1919. Ondertrouwd Cornelis van den Berg en Maria Tolboom. Stoutenburg. Van 1-8 Mei 1919. GeborenJohanna Maria, d. van Wilhelmus van den Hengel en Wil helmina Wantehaar Hendrika Maria, d. van Gerrit Verhoef en Johanna van den Hengel. Ondertrouwd Jacobus Hendricus van Soesbergen en Cornelia Marga retha Tolboom. Gehuwd: Jobao van Geerestein en Hendrika Cornelia van der Meijden. Overleden: Arnoldus Geylenbeek, 65 jong. 1 behangers 4 dagmeiden 1 dienstbode 1 bewaarschool- helpster 1 behanger-stolT. 2 kappersbedienden 1 kok 2 kruideniersbed. 2 loopknecht 6 motselaars 1 nikkelaar 4 werkvrouwen 1 waker Aanbiedingen van Werkzoekenden op 8 Mei. 1 colporteur 1 reiziger 1 chauffeur 5 magazijnknecht 0 metselaars 1 meubolmakcr 1 monteur 22 opperlieden 2 rijwielhersteller 2 schilder 15 schoenmaker 20 sigarenmaker 6 sigarensorteerder 10 slagers 1 steendrukkers 1 steno-typiste 1 spiegelvergulder 1 olieslager 1 lompensorteerder 2 schippers 3 stokers 1 straatmakers 1 timmerlieden (leerling) 3 tuinlieden 11 veldarbeiders 1 voeger 9 voerlieden 1 winkelbediende 2 zadelmaker 2 wevers 1 administrateur 3 banketbakkers 3 bankwerkers 2 boekbinder 3 boekdrukker 1 boekhouders 13 broodbakkers 3 electricien 1 fabrieksarbeider 96 grondwerkers 1 boodsch.loopster 1 cigarillomaakster 1 cigarillosorteerster 1 glasmaker 1 cacaoinpakker 1 boomkweeker 6 kantoorbedienden mann. 3 vrouw 2 kellner 5 klcormakers 2 koetsier 1 kok 3 kruideniersbed. 1 kuiper 1 letterzetter 3 loodgieter 4 loopknecht 179 losse arbeiders 1 mach -bankwerker 3 hulpmonteur 1 groentenkweeker Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. Honger door Max Rubmari. Berlijn 1919 Voor den oppervlakkigen beschou wer scheen het vaak, dat niettegen staande den druk der Engelsche hon- gerblokkade, het aan Duitscbland, dank zij het krachtig ontwikkeld organisatievermogen gelukken zou, de moeilijkheden inzake de levensmidde- lenverdeeling goed te overwinnen. Het was ons toen ten tijde echter niet mogelijk, een voorstelling te vor men van den grooten nood, welke door die blokkade in bet leven was geroepen, niet mogelijk een beeld te krijgen van de verschrikkelijke werke lijkheid; het beeld van een volk, dat met opeengeklemde tanden, de lijfriem van maand tot maand, van dag tot dag nauwer toehaalde, doch zich niet wilde laten overwinnen. Deze trotscbe wil van het gesloten Duitsche volk is ongekend levendig geweest, gedurende den ganschen langen oorlog. Die wil heeft alleen bewerkt, dat het Duitsche Rijk niet veel eerder is ineengestort. Hel Duit sche volk wilde, kon en mocht gedu rende den oorlog niet toonen hoe zeer en hoe zwaar het leed. Zooals te begrijpen is hebben daarom ook zij, die met de levensmiddelen- voorziening belast waren zwijgend moeten toezien ofschoon vaak met een ovei kropt gemoed. Zij wilden hun waarschuwende stem niet hooren laten en ten deele vrees den zij ook dit te doen vanwege bet uitdrukkelijke militaire bevel. Ontgaan zijn ons echter voor alles de dieper liggende inwerkingen op de volksgezondheid en moraliteit. Ontgaan is het ons, dat in het Duitsche volksleven een lichamelijke en geestelijke ondermijning intrad, die hoé langer de oorlog duurde, des te sneller voortschreed, en die eerst in de laatste maanden in al haar ver schrikkelijkheid naar voren trad, en die nog nawerken zal, laDg nadat het geluld der vredesklokken zal zijn ver stomd. Niet het geheele Duitsche volk viel hieraan weliswaar ten prooi, de boo- gere standen eenerzijds eri do munitie arbeiders anderzijds konden zich vanwege de ruime middelen waarover zij beschikten, de woekerprijzen voor levensmiddelen betalen. Deze ellende is echter het meest gezien in die kringen waar men stil en zwijgend zijn plicht jegens volk en vaderland vervulde tot den socialen dood; d. i. in de kringen der onvermogende ambtenaren, de handwerkslieden, de middenstand, kortom die groote massa, die noch tot de O.W.eis noch tot de munitiearbeiders behoorden. Het hoogst was echter de nood in de groote steden gestegen, daar aan schouwde bet oog de tooneelen van de jamrnerlijkste ellende nie geen pen ooit heeft mogen en durven beschrij ven. Thans nu men ook in het Westen van deze groote ellende is doordrongen geworden, en men gezien heeft, dat de honger het volk bracht tot een razernij waarin zij zich in de armen van schier helsche machten wierp, thans komt er eenige verademing. En is daarmede nu dit geschrift van Rub- man ovetbodig geworden? Is thans nu er levensmiddelen worden aange voerd zijn woord niet meer van nut. Wie zoo dacht ziet de bedoeling van dit geschrift over het hoofd. Zeker we worden er in gewezen op jamfnerlijke ellende en het resultaat kan niet twijfelachtig zijn, het eerste wat men na de lezing doet is het oog richten naar het Westen, waar men bet monopolie van uitmergelen van weer- looze slachtoffers heeft. En in die richting moeten we dan ook het be doelen van den schrijver zoeken. Zijn bedoeling is, de wereld de resultaten eener hongerhlokkade te doen zien, om kon het zijn een dergelijke ellende voor de toekomst onmogelijk te maken. Zijn boek, dat tot ondertitel heeft »De werking van moderne oorlogs methoden" bevat bijdragen van ver schillende specialiteiten, welke zijn belast geweest met het verzamelen van cijfers en feiten. Men vindt er in overzichten van de volksgezondheid in 1918, beschrijvin gen van den invloed der blokkade op de schooljeugd en jongen van jaren alsook de ellende geleden en de groote sterfte aangetroffen bij zuigelingen. Daarenboven geeft het verschillende overzichten van den invloed der blok kade op de voortwoekering der tuber culose. Van alle die gegevens op deze plaats meer naar voren te brengen ligt buiten mijn taak Ik stond bij de aankondiging van deze uitgave wat langer dan ge woonlijk stil opdat er die aandacht aan zou worden gewijd die ze ver dient. Mocht bet tot resultaat hebben dat het werk van Max Rubman gelezen wordt, want de wereld en ook wij kunnen niet genoeg doordrongen wor den van die eindelooze reeks van allerschandelijkste praktijken, welke in den naam van bet recht hebben plaats gehad. J. C. W. van AMERSFOORT bericht aan de inwoners van Amersfoort, Hoogland, Hoevelaken, Leusden en StoutenbtffgV dat met ingang van U,onri<>r'd»£]8 Mei bon Z I der j£onicfranjlsoeiikaar.t (wo ningen zdndüg gasaan sluiting) geldig is vérelaard voor een een heid brandstoffen tegen de vol gende prijzen: ANTHRACIET f3.50rw«£nheid. EIERKOLEN on Jè "Commissie voornoemd, N. VELS HEIJN, Voorzitter J. DE WILDE, 2e Secretaris. iélpijn NV GABA-BAZEL (.FILIAAL HILVERSUM) MAGAZIJN CHO0RSTRAAT >5—17 JriLirSTRAAT 50 'TEEgÉCT. ?&mpekap7»jt$e 'gebloemd eD Sj i- effen. I atfaperanden geheel klaar, ■■ampedalen glas en hout. ENORME KES5^* e*-«ött)KO0P. Verzending Loven f 10.franco.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2