HIEUW 1 Nieuws- en Advertentieblad foor ie Provincie Utrecht. VERKIEZINGSNUMMER. STROOpOEDEN No. 21. Woensdag 14 Mei IJ)id. 48e jaargang. ÏERSMWNT WOENSDAG W ZATERDAG. Wij bevelen aau op 20 MEI a.s. te stemmen op een der candidaten der Vrijzinnige Lijst: Kempenaer, H. J. de Wijngaarden, L. Van Bardenbroek van Ammerstol, F. J. C. Baron van Veen, F. M. van Braining, W. J. C. Gerritsen, M. D. J. Traa, Mr. A. van Sanders-Hnidekoper, Mevr. O. Kleijn, E. Vollenhoven, E. van Boas, S. B. Deze is lijst No. 1 in Kieskring I en II en lijst No. 4 in Kieskring III. Gij moogt slecbts één hokje zwart maken. EENZIJDIGE POLITIEK. Plaatselijk Nieuws. B. KRAAL Langestraat 26-104. Telefoon 348. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS:. Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 CenV Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wanneer bij het bestuur eener Gemeente de partij-politiek te veel op den voorgrond wordt gesteld dan leidt dit noodwendig tot een zijdigheid en verwaarloozing van de belangen van een deel van de ingezetenen. Het is daarom dat wij ons zoo verzetten tegen die partij politiek. In onzen Raad hebben de laatste jaren slechts de Vrij zinnig-Democratische beginselen voor de vrijzinnige afgevaardigden medegesproken. Het belang van ééne klasse is daardoor haast alleen en uitsluitend op den voor grond getreden, met bijna alge- heele vcrwaarloozing der belangen van' de andere klassen van inge zetenen, speciaal die van den Mid denstand. Tusschen de Vrijzinnig- Democratische fracticin onzen Raad en de Sociaal-Democraten is een wedstrijd gevoerd wie wel het meest voor den minderen man kon doen en of men dit deed met inachtneming van de belangen der andere ingezetenen en met inacht neming van de finantieele draag kracht der Gemeente, is een vraag waarmede men zich weinig of niet heeft ingelaten. Een enkel frappant voorbeeld willen wij daarvan aanhalen. Men herinnert zich nog levendig de strijd die gevoerd is over den Gemeentewinkel. Een groot, ja het grootste deel der burgerij kon zich daarmede niet vereenigen. Toch moest en zou hij tot stand komen Een Gemeentewinkel was nu een maal het stokpaardje van Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten. Toen de oprichting daarvan door aen Raad was afgestemd, ging men in zijn verblindheid voor partij-politiek zóó ver, dat, met vcrwaarloozing van het beginsel dat op een een maal door den Raad genomen be sluit niet wordt teruggekomen, in een volgende zitting, toen eenige tegenstanders afwezig waren, het eerst genomen besluit werd ver nietigd en de oprichting van den Gemeentewinkel tocli werd door gedreven Is dit geen partij-politiek in zijn meest kortzichtige en af- stootelijke vorm? Een ander voorbeeld, ditmaal meer van de lichtzinnige wijze waarop tot diep-ingrijpende maat regelen wordt overgegaan Voor de armen patiënten moest de vrije artsenkeuze worden ingevoerd. Hals over kop, zonder eenig be grip wat de finantieele gevolgen daarvan zullen zijn, wordt daartoe besloten, Op hoevele duizenden en duizenden guldens dit onze Ge meente per jaar thans komt, het is nog niet te benaderen. Doch, naar ons van zéér be voegde zijde wordt medegedeeld, is dit op een MEERDERE JA.AR- LIJKSCTIE UITGAVE VOOR ONZE GEMEENTE VAN TEN MINSTE VIJF-EN-TWINTIG DUIZEND GULDEN TE SCHATTEN. Maar wie van onze Vrijzinnig-Democra tische Raadsleden bemoeit zich met de finantieele gevolgen van een te neinen maatregel? Dat is tocli ook niet noodig. niet waar? Amersfoort is zóó rijk, er wonen zoo talloos vele schatrijke inge zetenen dat naar geld niet be hoeft te worden gevraagd Een derde voorbeeld. Onze Gemeente heeft Je laatste jaren zéér veel aan werkverschaffing gedaan. Inderdaad een loffelijke daad, waardoor zij velen door den moeielijken tijd heeft heen- geholpen en waarvoor wij op zich zelf waarde eiing hebben. Maarof men werk kon- verschaffen wat tevens ten goede kwam aan alle ingezetenen daar heeft men zich niet mede afge tobd. Steeds even eenzijdig is men daarbij te werk gegaan en al het daarvoor uitgetrokken geld is be steed aan den aanleg van wegen op den Berg. Steeds maar meer nieuwe wegen, wegen die nog in geen jareri en jaren de rente zullen opbrengen van het daarin gestoken kapitaal. Maar de binnen stad is daarbij geheel over het hoofd gezien. Aan de verbetering van onze winkelstraten, waarom de Middenstand al sinds jaren als het ware schreeuwt, is weinig of niets gedaan. Zie de Langestraat, Utrechtschestraat, Arnhemsche- straat, zij verkeeren allen nog vrijwel in middel-eeuwsche toe stand Waarlijk een f50.000 min der aan, tot nu toe, overbodige wegen op den Berg besteed en die ten koste gelegd aan de binnen stad, zou Amersfoort ALS GEHEEL, al heel wat opgeknapt hebben. En hoe zou daarvan de winkel stand hebben geprofiteerd, hoe veel eerder zou men er toe komen zijn inkoopen bier te doen, wanneer men kan winkelen in een goed geplaveide, van trottoirs voorziene straat, dan zooals nu, in een straat waar men steeds gevaar loopt be vuild en aangereden te worden dooi' allerlei soort voertuigen die maar raak rijden en geen meter vrij laten voor den voetganger Maar wie van onze Vrijzinnig- Democratische Raadsleden trekt zich iets daarvan aan? De Midden stand is een dankbaar object om te belasten, niet het minst door het opdrijven van de prijzen van de producten onzer Gemeente bedrijven, welke opdrijving vooral en voornamelijk op den Midden stand drukt De boven geschetste eenzijdige politiek van Dgeef maar uit, waar het geld vandaan komt zullen wij later wel zien" heeft de schulden last van onze Gemeente in korten tijd met eenige millioenen ver hoogd. En wij zijn er nog lang niet I Want als wij wél zijn ingelicht, dan is een leening van eenige millioenen al weer in voorberei ding! Gevolgen? Dat de belasting hiei' gerezen is tot een hoogte die gaat boven de belasting van menige groote stad, een hoogte, die ieder die nadenkt met groote zorg voor de toekomst van Amersfoort ver vult. En nu moge het Amersf Dagblad in zijn nummer van 12 dezer jubelen over de hier ge voerde ^vooruitstrevende" politiek, wij voor ons achten de hier ge voerde politiek meer onbekookt dan vooruitstrevend en wij kunnen Amersfoort niet beter toewenschen dan dat zoo spoedig mogelijk de bedachtzaamheid in onzen Raad moge wederkeeren en dat meer dan tot nu toe worde rekening gehouden met het goed HoJlandsch begrip, de tering naar de nering te zetten. En vooral breken met alle eenzijdigheid die het bestuur van Amersfoort nu kenmerkt! Zoo als het nu gaat, gaat Amersfoort zeer snel over zijn hoogtepunt heen. Aan U, Kiezers, te zorgen dat de toekomstige Raad door zijn samenstelling een waarborg zij voor vooruitstrevende, wel over wogen politiek, vrij van elke een zijdigheid op welk gebied ook! Stem dus een der bovenstaande candidaten der VRIJZINNIGE LIJST. In de ledenvergadering van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van het Algemeen werd Dr. Miedema tot bestuurslid gekozen. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening over 1918 werden benoemd de heereri Van der Hoof, De Weerd en De Zwart. Alsafgevaardigde voor de algemeene vergadering te Amsterdam werd aan gewezen de heer Kolfi, plaatsvervanger de heer Helderman. 29 verspreidt een vlugschriftje, ge titeld »Op voor lotsverbetering». Aan de band van een uitspraak van den Minister van Financiën op 12 Dec. 1918 in de Tweede Kamer der S. G. sHoe men ook praat, het leven »wordt duurder, de koopkracht »van het geld wordt minder, somt het eenige voorbeelden op van loonsverhoogingen, verkorting arbeids tijd, verzekering rechtspositie, scheids gerecht etc. geldende bij diverse vakken en instellingen, om vervolgens te wijzen op het feit, dat, daar waar de loonen door den werkgever niet beduidend worden verhoogd, er in dat beroep iets hapert bij de werknemers. Deze hapering toch, valt wel in het bijzonder waar te nemen bij den Handels- en Kantoorbediende, wiens levenslot bij de wet helaas nog geen bescherming vindt. Teneinde deze bescherming te be reiken eindigt het bedoelde Vlug- scbrifje met de opwekking aan de niet-georganiseerde kantoor- en V Blijkens het jaarverslag van de vereeniging sFIehiierr bedraagt het aantal leden thans 70. In het vorig jaar werd het museum door 1058 personen bezocht, waarvan 788 betalenden. De rekening over 1918 sluit met een batig saldo van ƒ818.25. Van mevrouw Visser te Amsterdam, weduwe van den oud-wetbouder Visser, werd een aantal boeken ontvangen, welke betrekking bebben op de ge schiedenis van Arnersfooit. Enkele andere oude werken werden aangekocht. Van de aanwinsten voor het museurn worde verDield o.m.: van den heer Tromp van Holst een ijzeren haardplaat uit de 16e eeuw, afkomstig uit Achterveld, benevens eenige mun ten van Baron Van Hardenbroek een dooi' hem uitgevonden dagenteller. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden sMercuriusrr waarvan 't secretariaat alhier voor de afdeeling is gevestigd Schellusstraat handelsbedienden zich aantesluiten bij hun neutralen vakbond «Mercurius", den bond, die werkzaam is tot ver hooging van het maatschappelijk en geestelijk peil van deze categorie van werknemeis en het devies D. E. V. (Door eendracht verbetering) in zijn wapen draagt. Verschillende omstandigheden als de schouwburgnood, steeds groeien van de Var iété's enz. maken den toe stand voor W. Royaards en zjjn ge zelschap steeds moeilijker. Vandaar dat men gemeend heeft met alle waardeering voor den steun door enkele particulieren aan de N.V. Het Tooneel (dir. W. Royaard) verleend meer te moeten doen. Een voorloopig bestuur te Amster dam, bestaande uit Herman Roel- vrnk, President, Mevrouw A. P. J. den Tex-Dikkers, secr.-penningm., Mevr. S. Wiardi Beekman Kuenen en Mr. C. D. Salomonson heelt gemeend, dat het thans tijd is dezen steun te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1