J. A. v. Barneveld Zit- en ^aaptamer DIENSTBODE LOOPION6EN Tel. 193. KAMPSTR. 6. Dienstbode P. G. Dagmeisje P. G. B. SCHOOLEMAN Firma i d. WERF 4 RIJMERS Prima Borstelwerk. PIANO'S ORGELS VLEUGELS KÜÏISTSPEfrflANO'S BORSTELFABRIKANT Levèrtallesoorten UDgemenbileErde kamers „DE BIJENKORF" DE GEB' T KROES LAVENDELSTRAAT 11 (hoek Havik) VERBUREN RUILEN STEMMEN SPECIALE RE Pi R. v. G. en J. P. wegens visschen zonder acte of vergunning lot ƒ25 of 14 d. Advertentiën. <3- e no. e \x Trifle er d. in Slotbonwer's Boekhandel SMALLE PAD 12 TELEFOON 423. ut4eciè;t. bevestigen en meer algemeen te maken, daarom werd besloten tot de oprichting van een «Royaardsfonds" waarvan het doel is, het bijeenbrengeu van een kapitaal, 't welk bet bestuur van bet fonds in slaat zal stellen jaarlijks aan de N. V. »Het Tooneel" steun te verleenen en welk kapitaal blijft onder beheer van het bestuur van het «Royaardsfonds," dat uit 5 personen zal bestaan en gekozen wordt door en uit de stichters en leden. Stichters zijn zij die bijdragen met f 1000 in eens of f 100 jaarlijks. Ledendie bijdragen f 250 in eens of f25 jaarlijks en Donateurs zijn zij die bijdragen f 100 in eens of 10 jaarlijks. Bovengenoemd voorloopig bestuur heeft een circulaire met daaraan ge hecht inschrijvingsbiljet de wereld ingezonden en doet daarin nu een beroep op de financieele medewerking van allen, die voor schoonheid en geestelijk goed voelen. In verschillnde plaatsen hebben zich reeds sub-commissies gevormd. Voor onze gemeente bestaat zulk een subcommissie uit: onze stadgenooteo, Mevrouw G. J. vau Lelyveld-van der Wijck, Mejuf frouw W. H. C. Smit en de lieer Chr. Groeneveldt. Wil men de Nederlandsche tooneel- kunst steunen en vooral 't allerbeste dat hier te lande te vinden is, dan brenge men een olïer en vuile het inschi ij vingsbiljet voor Roovaards- fonds in op flinke wijze. voor me\ LAN6ESTRAA' e schoenen' en reparatiewens Zeer solled en Vertrouw TELEPH. 351. Gisteravond had de plechtige huldiging plaats van Joh. van Olden- barneveldt, den grooten Staatsman, die vóór 300 jaren op smadelijke wijze stierf, ten gevolge der Staats- en Godsdiensttwisten, welke toen ter tijde ons land en volk verdeelden. Nadat de genoodigden en publiek zich in grooten kring om het borst beeld hadden geschaard werd het Wilhelmus (oude toonzetting) aan geheven door Amersfoort's Mannen koor, onder leiding van den heer N. Hazendonk, gesteund door het koper van de Kapel van het 5e Regiment Infanterie, waarna door hetzelfde koor »Het Vlaggelied# (O, schitterende kleuien van Nederlandsch vlag) weid ten gehoore gebracht. Vervolgens nam Dr. R. Miedema, predikant der Remon- strantsch Gerefoi meerde Gemeente alhier, het woord. In de eerste plaats riep bij namens het Comité bestaande uit de heeien: Bolk, Herschel, Dr. Reynders, Van Esveld, Generaal Van Heggen Zijnen, Ooslerveen, Mr. Tyde- man. De Kempenaer, Tromp van Hulst, Prof. Kenninck, Van Beek en L van Sant Verhagen een woord van wel kom toe aan den beerGraaf van Lijnden van Sandenburg, Commissaris der Koningin voor deze Provincie, als af gevaardigde van Hare Majesteit, het Hoofd van den Staat, en dus vertegen woordigende ons volk, aan den Burge meester, als represeniant der stad Amersfoort, aan de militaire en burger lijke autoriteiten en'aan allen, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordig heid eerden. In breede trekken schetste spreker daarna den grooten Staatsman, die in de bewogen tijden, welke ons volk doormaakte in den strijd met Spanje, streed voor de vrijheid van zijn volk. Want groot is bij geweest, die nadat Willem de Zwijger verraderlijk was gevallen, diens taak heeft overgenomen en ten einde gebracht. En dat in een tijd, dat de eene partij hem als een heilige eerde, en de andere partij hem als een verrader en onruststoker be schouwde. Nu in dezen tijd kennen we dien grooten man beter, en eer en allen hem als den grooten Staatsman, wien niets menscbelijks vreemd was. Nu kennen we hem uit de historie en de corres pondentie en begrijpen we beter den geest, welke hem bezielde. Voorzeker een betere plaats had het Comité niet kunnen bedenken voor den 13en Mei, den sterfdag te herdenken, dan hier bij het borstbeeld, in de geboorteplaats van dezen energieken Staatsman. Met enkele trekken schetste Dr. Mie- derna daarna de leidende beginselen, welke Johan van Oldenbarneveldt heb ben beheerscht vervat in deze woorden Vrijheid door eenheid, eenheid door verdraagzaamheid. Hij, Van Olden barneveldt, was de man der vrijheid, die in 1572 zich niet aansloot bij eenige partij, maar Oranje getrouw bleef Die iu 1573 mee optrok naar Haarlem en 't volgend jaar eveneens tot ontzet van Leiden. Van 1576—1586 was hij als pensionaris werkzaam. Toen bij in 1586 geroepen werd tot den boogen post van llaadspensionans van Holland nam hij dezen aan op voorwaarde, dat zijn ambt zou eindigen op den dag, dat men toenadeiing tot Spanje zocht. Voor Eenheid heeft hij rusteloos gewerkt. En dat die epnbeid niet is bereikt is niet aan hem te wijten, maar meer aan de heterogene bestand- deelen, waaruit tuen ons volk bestond. Om die eenheid te bewaren werd ook door zijn toedoen Prins Maurits op volger zijns vaders, werd de Oost- Indische Compagnie opgericht, om daarin op te lossen al de toen be staande handelsbuizen Maar door zoo te handelen kwam hij in botsing met den geest van zijn tijd, welke opging in particularisme. Hij alleen voelde, dat er een andere geest in 't volk moest komen, een geest van verdraag zaamheid en dat de splijtzwam moest gekeerd worden. O' juist is hij daarom door zijn tegenstanders beoordeeld. Wij zijn thans niet meer zoo eenzijdig wij zien hem zooals hij is en zijn groote verdiensten erkennende, zien wij ook zijn groote fouten, welke juist daarom zooveel te meer in 't oog vallen. Het blijft maar altijd waar: In magnis voluisse sat est. ('t Is genoeg in giooto dingen te willen. De tijdgenooten begrepen zijn idee van eenheid en vrijheid niet. Moge die eenheid thans weldra tot stand komen bij de oprichting van den Volkerenbond! Moge ons volk door drongen worden van die idee! Moge zijn geest liggen begraven in de ziel der menschheid en wij handelen in zijnen geest, door ons één te voelen als burgers van één land Daarom willen we hem thans lauweren als een hulde voor hetgeen hij, Johan van Oldenbarneveldt deed. Hierna trad naar voren Mr. Dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, die namens H. M. een krans legde aan den voet van 't borstbeeld. Het was Z. Ex. aange naam uiting te geven aan de ge voelens, welke hem vervulden op den sterfdag van den grooten staatsman, aan wiens verdiensten niemand thans meer twijfelde, al werden deze ver diensten vóór 300 jaren zeer in twijfel getrokken. Maar dit lag aan't groote verschil in meening. dat toen heerschte omtrent Staat en Kerk, welk veiscbil de hartstochten opwekte. Wij slaan thans minder bevooroordeeld tegen over de feiten en laten 't juiste licht schijnen op T geen Van Oldenbarne veldt deed en lot stand trachtte te brengen. H.M. heeft dan ook den grooten man willen huldigen, wat geschiedde door de neerlegging van den krans voornoemd.' Vervolgens werd een krans of bloem stuk neergelegd namens de Remon- stranlsche Broederschap, namens de gemeente Rotterdam (vei tegenwoor- digd door Dr. Van Willsum, archi varis, namens de vereeniging »Die Haghe", namens de vereeniging lOldenbarneveldt" alhier. Pi of. F. Kenninck, namens laatst- gen. vereeniging 't woord voerende herinnerde er aan, hoe dank veler medewei king, 't kleine Amersfoort getoond heeft groote mannen te eeren. Zouden vvij gaarne op dezen dag herstellen, wat tegen Van Olden barneveldt is misdreven, toch hul digen wij gaarne thans Amersfoort's grooten zoon. De Burgemeester mr J. C Graaf van Randwijck, huldigde den grooten Staatsman binnen de poorten onzer stad geboren. Moge ons vaderland dien man gedenken en zijn voorbeeld ons opwekken tot groote dingen. Nadat nog namens den Heer en Mevrouw Pleijle Tydeman uit Apel doorn een bloemhul Ie was geplaatst aan den voet van 't borstbeeld werd door Amersfoort's Mannenkoor op de hen eigen verdienstelijke wijze uit gevoerd: Dankt, Barikl nu allen God en «Hollands glorie." Ten slotte hernam Dr. Miedema het woord, om een woord van dank te brengen aan den Commissaris der Koningin voor zijne tegenwoordigheid, met verzoek dien dank over te brengen aan H.M., die door Haar bewijs van hulde bewijst mee te le.ven met ons volk, door zijn groote mannen te eeren. Aan alle vereenigingen, welke meewerkten om deze uren tot een grootscbe te maken. Eindigende met een woord van dank aan Amersfoort's mannenkoor en 't muziekcorps voor de uitnemende wijze waarop zij deze hulde steunden, verklaarde Dr. Miedema .de plechtigheid als geëin digd. Onder de aanwezigen werden door onb opgemerkt dr. Reynders, archi varis, het meerendeel der gemeente,- raadsleden, generaal Van HeggeZijnen, Kolonel Epkema, Ds. Meiners de heer W. Croockewit W A.z. conservator van Flehite en enkele dames. S. J. v. D. Het spijt ons, dat we moesten ver nemen, dat de rede des heeren Miedema in extenso aan één eriTtel blad hier ter plaatse was verstrekt, terwijl de andere plaatselijke bladen werden achter gesteld. De geleerde spreker heeft zekerlijk niet op zoo'n gioote belangstelling gerekend. v. I). Het Bestuur der Oranjevereeui- ging bericht, dat hol op de geluk- wenschen ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana schriftelijke en telegrafische dankbetui gingen mocht ontvangen. In deze dankbetuigingen wordt in het bijzonder ook de kiyideren van de leden der vereeniging genoemd. De vereenigde melkveehouders hebben als eisch gesteld14 cent per liter melk aan boerderij en 15 cent bij den slijter aan huis en blijven trots de besprekingen daarbij, terwijl de coöpeiatieve slijtersbond slechts 12 cent wil betalen. De boeren dieigen nu de melk zelf langs de huizen te zullen slijten, liever dan voor 12 cent aan den melkslijter te leveien. Door Ged. Staten van dit Ge west zijn met ingang van 1 Mei 1919 opnieuw benoemd tot lid der com missie van aanslag voor de inkomsten belasting voor de inspectie Ameisfoort, onder aid. I: de heeren A. J. Bicker Caarten te Baarn, W. van 't Klooster te Eemnes en N. Veis lleyn te Amers foort, en voor de inspectie Amersfoort, onderafd. II: de beeren G. P. J. Ver steeg te Amerongen en G. L°ccius de Ridder te Rherien De arrondissernents-schoolopzie- rier. de Heer Starnperius, zal vari Woensdag 14 Mei af weder van 1 30 tot 3 uur op bet Raadhuis alhier over onderwijsaangelegenheden te spreken zijn. A.s. Donderdag wordt de Lunch room van onzen stadgenoot J. van Hamersveld Jr., Utrechlsöheslraat 49 alhier, geopend. We waren in de ge legenheid een kijkje te nernen in de naar alle eischen des tijds ingerichte salon. We twijfelen niet of het zal menigeen een gezellig zitje verschalden, en we hopen dat de heer Van Hamers veld met een druk bezoek vereerd zal worden. Door het bestuur van het Neder landsche Roode Kruis werd aan de Congregatie der Eerwaarde Zusters van St. Jozef alzoo de Eembode in de persoon van Zuster Andrea (in de wereld mejuffrouw G. Mastenbroek) als eereblijk voor bewezen diensten, een zilveren medaille verleend. Zaterdagmorgen reed in de Langesiraat een met een paard be spannen sleeperskar, beladen met eenige kisten en tafels, welke be vrachting echter niet genoeg vast gesjord was, zoodat tijdens het rijden enkele voorwerpen van den wagen vielen en achterop 't paard terecht kwamen. Hel trekdier schrok hierdoor en ongetwijfeld zou het er van door zijn gegaan, zoo niet tegelijkertijd 2 militairen het paard bij de teugels hadden gegrepen, en tot stilstand hadden gebracht. Door dat flinke op treden werd gelukkig erger voorkomen. Als de markt is afgeloopen hebben de meeste kooplieden de ge woonte de overgebleven marktgoederen te pakken in kisten, manden, zakken enz waarna zij dan zoo spoedig moge lijk vertrekken. Een vrachtrijder haalt later de goederen op ter verdere ver zending. Zoo had een koopman 3 colli's laten staan, toen echter de vrachtrijder kwam, bleken langvingers een zak met wol en een mand met sokken gestolen te hebben, samen een waarde vertegenwoordigende van p. m. f600. Dat dit een harde slag vuor den koopman is, is te begrijpen, vooral als men weet, dat dit bedrag nage noeg zijn gebeele bedrijfskapitaal be draagt. Door de politie van Amsterdam zijn 2 minderjarigen aangebracht, die door de Rijkspolitie resp. naar Nieuwe Pekela en Winschoten zijn geleid. In den nacht van 8 op 9 Mei werd in de Lavendelstraat door de politie beschonken aangeirollen zeke ren V uit Hilversum. Hij werd ter ontnuchtering naar 't politiebureau overgebracht. Nog werd wegens openbare dron kenschap naar 't bureau gebracht zekere S., tbuisbehoorend in een volks logement in de Hellestraat alhier. Bekeurd werden2 personen we gens overtreding der trek honden wet; een bewoner van Utrecht wegens overtreding der motor- en rijwiel wet; een fietser, die tevens een paard aan de hand geleidde over de Bloemen dalsche brug. Ontvreemd werden: uit een boot zending 1500 stuks sigaretten terwijl bij aankomst van een goederentrein bleek, dat verschillende wagons waren opengebroken en zich daarin bevin dende colli's. In een der afgeloopen nachten werden uit een achterhuis aan den Hoogeweg 2 rijwielen ontvreemd. In verband daarmede zijn 2 vrouwen en 2 mannen aangehouden. Zij zijn in voorloopige bewaring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Tegen een tweetal bakkers patroons is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding verordening nacht arbeid en tegen een bewoner van het Monnikenpad wegens het werpen van vuil op den openbaren weg. Een man werd aangehouden, die een rijwiel te koop aanbood, dat ver dacht voorkwam. Na onderzoek bleek hij bet. rijwiel te Doorn ontvreemd te hebben. Hij is ter beschikking gesteld van den Burgemeester aldaar. Een rijwielhandelaar deed aan gifte dat ten zijnen nadeele een dames rijwiel verduisterd is. Een losse arbeider is in bewaring gesteld wegens diefstal op het Stations emplacement. Aangifte werd gedaan van ver duistering van een buks, van een roei boot en van diefstal van een partij hout. In al deze zaken wordt een nader ondeizoek ingesteld. Het Kantongerecht veroordeelde de volgende ingezetenen G. v. V. tot ƒ6 of 6 d., wegens in dronkenschap de openbare orde verstoten. L. de M„ J. R G. v. D„ R. d. B„ D v. N. allen wegens openbare dron kenschap, resp. tot ƒ6 of 6 d., ƒ4 of 4 d., ƒ4 of 4 d., f i0 of 10 d. en ƒ5 of 5 d. M. S., wegens idem tot f 10 of 10 d. F. J. K., tot f 8 of 8 d., wegens in gesloten lijd wild vervoeren het wild werd verbeurd verklaard. A. T. en E v. S. wegens overtreding der Drankwet, resp. tot ƒ30 of 15 d. en ƒ25 of 15 d. en verbeurdverklaring drank. J. S. wegens overtreding der Leer plichtwet tot ƒ3 of 3 d. P. A. de G. wegens zonder rechtover den spoorweg loopen tot ƒ1 of 1 d. J. D. W. wegens in rijtuigafdeeling van den spoortrein stappen van een hoogere klasse dan het plaatsbewijs aangeeft, tot 4 of 4 d. _l: gJMLjg-fc. Met 1 Juni.gevraagd door een hdr in het ouderftadsgedeelte. Zonder pension. Aanb/onder letter G. aan het bureajr dezer Courant. Door een oude dattie worden tegen 1 Juni of Juli gezocht twee voor ZIT- en SLAAPKAMER. met volledig pension. Aanbiedingen onder letter S. aan het bureau dezer Courant. Syy-jïSgS*» Wegens huwelijk der tegenwoordige wordt met 1 Juni in een klein gezin zon der kinderen gevraagd een nette Aanbiedingen onder lett. S.3. aan het bureau dezer Courant. GEVRAAGD een net fatsoenlijk in klein gezin. Schriftelijke aanbieding onder letter Z. aan Het bureau dezer Courant. R.jb., GEVRAAGD te UTRECHT tegen 15 JÜW.in..dienst te treden, van *oede getuigen voorzien, voor dag eitmicht. Brieven onder letter K Bure&n. dezer Courant. Terstond GEVRAAGD een fatsoenlijke vlugge ELECTRISCIl LICHT- EN KHACIPI'INSTALLATIES. TELEFOON%7''SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitge breide sorteering kronen, zijden kappen, staanlampen, MAGAZIJN CIIOORSTRAAT 15—17 BILTSTRAAT 50 Lampekapzijde gebloemd cd effen. amperandeq geheel klaar, ampekralen gjas en hout. ENORME KEUZE ÉN GOEDKOOP. Verzending boven f 10.franco.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2