NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 23. Zaterdag 24 Mei 1913. 48e jaargang. HOOGMOED. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsch uran ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. VERSCHUW WORNXHAG P ZATERDAG. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90 j iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Van alle ondeugden is de hoog moed een der ergste en helaas I tevens het meest algemeen. Zich grooter maken dan men werkelijk is kan onder zekere omstandig heden een hoofdpunt zijn, een tee- ken van hoogmoed en laatdunkend heid. Niets is hinderlijker dan men- schen te zien, die zichzelf volmaakt, onfeilbaar achten en op anderen met hoogmoedige minachting neer zien. Het is een gebrek, dat den mensch onvatbaar maakt voor de opvoedende werking zijner omge ving en zijner lotgevallen een ge brek, dat niet zelden in. volslagen verblinding uitloopt en waardoor geheele steden men denke aan Athene, en Carthajo zijn ten gronde gegaan. Maar zijn er sommige menschen die bekennen dat zij zich altijd een weinig grooter gemaakt hebben dan zij waren, anderen integendeel belijden dat, wanneer zij bun leven overzien, zij tot de overtuiging komen, dat het hun veel beter is gegaan dan zij verdiend hadden. Mogen wij ontkennen dat in het leven velen onzer tijdgenooten eigenhaat en een wel overlegd ge bruik maken van gunstige om- standighe' len een groote rol spelen Dat deze in veler welvaart op het leeuwendeel mogen aanspraak maken? Wel kunnen de volkeren bij de scherpe concurrentie er niet buiten, zich de omstandigheden ten nutte te maken, hun belangen krachtig te doen gelden. Maar het is dikwijls moeilijk, bij het woelen en werken een onergerlijk ge weten te bewaren. En hoeveel reden heeft niet ieder, die door deze eigenschappen tot aanzien en vermogen is gekomen, te zeggen: Ik ben de weldadigheid en de trouw, die mij bewezen werden, niet waard. Laten wij een voorbeeld nemen: gij zijt een ge lukkig huisvader. Ge hebt vrouw en kinderen, die u liefhebben en goed oppassen. Waarmee hebt gij dat verdiend? Zie rondom u; hoe- velen zijn er even goed als gij, maar hun huwelijk is kinderloos, hun vrouw is vroeg gestorven, hun kinderen doen hun verdiet. Welke aanspraken wilt gij doen gelden voor uw geluk? Beken het maar openhartig: ook gij zijt het dikwijls niet waard geweest. En anderen, tot wie het niet is ge komen, zouden dat geluk wellicht meer verdienen dan gij. Of, gij bezit talenten,'gaven van geest en gemoed, die^ onder de menschen gezien maken. Waar gij binnentreedt mag men u gaarne lijden. Gij bezit het vertrouwen uwer meerderen, de liefde en achting uwer ondergeschikten. Wilt gij u dat alles als een ver-| dienste toeschrijven? Werp een blik rondom u; hoevelen, die even begaafd of nog begaafder waren dan gij, zijn achtergebleven of ondergegaan Is alleen uw ver dienste de oorzaak, dat gij hen zoover zijt vooruitgekomen? En wanneer een onzichtbare hand in uw laven heeft ingegrepen en zonder uw toedoen daaraan een geheel andere richting, een richting ten goede heeft gegevenzijt gij dat waard geweest? Zoo moet iemand, die zwak van lichaam is, ai zijn krachten samen rapen om het voorkomen te hebben van een gezondmensch. Het be taamt natuurlijk niet het voorbeeld te volgen van de kikvorsch uit de fabel, die, om op den os te gelijken, zich te bersten opblies. Maar, wie klein is moet bijwijlen' op zijn teenen gaan staan, ten einde over de schutting te kunnen zien, die hem belet in de wereld rond te zien. Wie door machtige buren is omringd moet zich op maken en rusteloos bezig zijn, om niet, als een bedelaar, te moeten leven van de kruimels, welke van de tafel der grooten vallen. Zij zullen er zich goed bij bevinden zich grooter te maken dan zij waren. Zonder dien trots zou de ootmoed niet langer een deugd zijn, maar een ondeugd worden. De sterkte des zwakken bestaat nietin kruipen en bedelen om de gunst der aan zienlijken, maar in de inspanning oin hun de beteekenis van het kleine duidelijk voor oogen te stellen. De uitslag van de Dinsdag ge houden stemming voor de algemeene vernieuwing van den Raad dezer ge meente (19 vacatures) was dat ver moedelijk zijn gekozen bij een kies- deeler van 1274: 3 Vrijz. DemRuitenberg, Leinweber en van Nynatten. 2 Viij-Lib de Kempenaer en van Tiaa. 0 Unie-Lib. 3 Anti Rev.: Veis Heyn, Ooster veen en Stadig. 5. R. Kath: Kroes, Nieuwendijk, Kraan, Jorissen en Noordman. 6 S. D. A P.: Hofland, Overeem, Noordewier, Mebius, Rekke en Polder. De verhouding in den raad zal dus worden: 5 vrijz, 6 soc., 8 rechts (in den ouden raad 8 vr., 2 soc.. 9 rechts). Aantal kiezers 6068. Geldige biljetten 5207. Vrij-Lib. (en Unie Liblijsten 451 st. waarvan op De Kempenaer 147, van Wijn gaarden 33 baron van Hardenbvoek 55, van Veen 21, Bruining 9, Gerritsen 43, mr. van Traa 71, Sanders 14, Klein 16, van Vollenhoven 26, Boas 25. Anti-Rev. lijsten, totaal 970 st. waarvan op Veis Heyn 797, Oosterveen 20, mr. Stadig 51, Kerkhof 46, v. d. Burg 12, van HaseDn 10 de Lange 2, Pon 4, Ruys 20. Bast 6, v. d. Werf 0. R. Kath. lijsten, totaal 1372 st. waarvan op Kioes 1080. Nieuwendijk 91. Kraan 67, Joi issen 35 Noordman 12 Spieker man '15, Hebenkamp 24, Ditsbuizen 8, Hamersveld 7,Houbaerö, Bosman 19 Vrijz-Dem. Lijsten, totaal 862 st. waarvan op Van Nynatten 183. mr. Verboef 76, Tromp van Holst 112, Ruiten berg 208, Leinweber 190, Rant 9. v. d. Knoop 12, mej. Middelburg 29, mevr. Belonje 15, Heero 20, IJfs 8, S. D. A. P. lijsten, totaal 1552 st. waarvan op Hofland 1340 Overeem 107,Noorde wier 39, Mebios 22, Rekké 11, Polder 7, mevr. van Mourik 10, de Mots 2, Quint 0, Jansen 1, Kroon l,Fremouw 9, Meyer 0, Voskuilen 6, Larabcachls 0, de Pree 1. Zooals wij Zaterdag, 17 Mei, reeds kortelijks in ons blad hebben gemeld, heeft de Phoenix Brouwerij dien dag haar zilveren feest gevierd. Als bijzonderheid is tevens te ver melden, dat met den Directeur nog 7 personen van het personeel herdachten, dat zij eveneens 25 jaar aan de Brou werij vei bonden waren. De namen dezer jubileerenden zijn R. Struve, chef boekhouder; J. Daon- steek. machinistJ. Sonnema, timmer man D. Ves-kes, kuiper; M. Staal, brouwer; H. Wels, stoker; en weduwe Hulst, schoonmaakster. Een der bijgebouwen van de Brou werij was tot feestzaal ingericht, uit de aldaar met goeden smaak getuigende aangebrachte versiering sprak als het ware de goede verstandhouding, welke er aan de Brouwerij heerscht tusschen werkgevers en werknemers. Het hoofdgebouw was eveneens aardig versierd; de ingang van het kantoor vertoonde de wapens der plaatsen, waar depóts zijn gevestigd, terwijl bij den ingang der Brouweiij de wapens der 11 Provinciën waren aangebracht, waarboven de export- flescb voor alle werelddeelen prijkte. Van den toren wapperde de vlag, ter- .wijl tevens kleine vlaggetjes waren aangebracht, welke ook de ijswagens versierden, welke door de stad reden. Toen precies half elf de heer en mevrouw Meursing, van bun woning afgehaald, de feestzaal waren binnen getreden en op de voor hen gereser veerde zetels hadden plaats genomen, sprak de heer R. Struve den jubilee renden Directeuren diens echigenoote in welgekozen woorden toe. In zijn rede bracht hij de meest op den voor grond tredende gebeurtenissen even in herinnering, waarna hij den heer H Meursing, namens bet personeel een fraaie tegelschilderij aanbood, voor stellende de »Pboernx-Brouweiij« 1894—1919. Namens vijf ómersfoortsche vak- patroons, de beeren A. C. Beijer, A. E. Blok, A. J. Boode, W. van Eedon en E. J. Pogman overhandigde de heer Beijer den jubilaris een bureaustoel Vervolgens kwam aan het woord de heer J. Ph. Korthals Altes, die den jubileerenden collega als mede-diiec- teur met zijn zilveren feest van harte gelukwenschte. De heer Jan F Meursing, president- Sommissaris. bood den directeur na mens commissarissen en aandeel houders een zilveren ink'koker aan, om daarna zich tot de 7 jubilarissen onder het personeel te wonden, om hen in waardeerende woorden toe te spreken. Den heer Sliuve bood bij een mooie ets van D. Harling aan, terwijl hij ieder hunner een gouden horloge overhandigde. Aan alle werklieden in dienst der N. V werd, ter herinnering aan dezen dag, een extra toelage uitbetaald. De heer Sonnema bedankte met enkele woorden, wijzende op de goede verstandhouding tusschen directeuren personeel. De heer J. van der Meiden hierop het woord verkrijgend, huldigde den directeur en diens echtgenoote voor hun energiek werk in de 25 jaar achtei ben liggend en overhandigde hen namens de Maatschappij van Nijverheid een bloemstuk. Hierna bet jubileerende personeel toesprekend reikte hij aan elk hunner de zilveren medaille en het getuig schrift der Maatschappij over. Het behoeft zeker wel geen betoog, dat de jubileerende Directeur en zijn vrouw eti de andere jubilarissen voor de ondervonden belangstelling en waardeering hartelijk dankten. Verder werd ons meegedeeld, dat de Amersfoortscbe bierhandelaren den Directeur met bloemen eerden, waarna de heer Samson onder groote hilariteit een en ander vertelde van de Malto waarvoor hij werkt en dat zoodoende het merkwaardige geval zich voordoet, dat een geheelonthouder werkzaam is voor de Bi ouwei ij. Namens de Bioscoop-Maatschappij »De Arendv overhandigde de heer Van Kilsdonk den jubileerenden heer Meur sing eeh bloemstuk, waarna de heer Bouman namens de verbruiksvereeni ging "»an het personeel nog het wooid voerde. Ten slotte bedankte de heer H Meursing allen voorde betoonde belang stelling, in bet bijzonder daarbij den heer Struve, dien hjj zeide niet te kunnen missen, en de andere jubi larissen toesprekende. Hierna ging men over tot de meer intieme feestviering. In Amicitia werd de Alg. ver gadering van den Nederl. Vegetariërs- bond gehouden onder voorzitterschap van den beer H. Nolthenius Na goed keuring der notulen en 't jaarverslag werd 't rapport van de financieels commissie vastgesteld. De uitgaven bleken f7312.59. de inkomsten f7072.03 te zijn, zoodat »r een nadeelig slot was van f240.56. Het jaarverslag toonde aan, dai op 1 Jan. 1919 de bond 1728 leden, adspirant-leden en begunstigers telde, tegen 1407 op 1 Jan. 1918. De aftredende bestuurleden H. Nol thenius, D. Hos en J. Gerbardt werden herkozen. In de vacature-De Cleicq werd gekozen dr. B. J. C. te Hennepe. De slechte arbeidsvoorwaarden b(j Pomona in den Haag, zooals som mige bladen ten minste meedeelden lokte na veel discussie een motie uit, waardoor san 't hoofdbestuur de op dracht werd gegeven een onderzoek in te stellen en te trachten verbetering aan te brengen. De begiootmg voor 1920 werd vast gesteld op f8551. Besloien werd voor f5000 aandeelen te nemen in de N. V. diukkeiij voor heen J. Laverman te Drachten, be nevens f3000 in de N V Vegetarisch hotel-restaurant »Pomona« te Utrecht. Gouda drong aan op een strenger optreden van de conducteurs der spoor wegmaatschappijen bij overtreding van 't verbod niet-rooken. Het hoofdbestuur zal onder dejonge- lieden-organisaties propaganda voeren. Het 25-jarig beslaan van den bond zal in den Haag Sjpt. a.s. feestelijk herdacht worden, terwijl daaraan zal verbonden worden een congres voor Volksvoeding, waarvoor de Min. '.Land bouw bereids zijn steun beloofde. Na de georuikeltike rondvraag weid de vergadering gesloten. Bij besluit van den Minister van Financien is de beer J. M Mazel, alnier, tijdelijk belast met de waar neming van de betrekking van in specteur dei directe belastingen enz. weikzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen te Haiderwtjk. Ten einde een alzijdige lichaams ontwikkeling van de Ainersfoortsche bevolking te bevorderen en bet stie- ven van het N. O C. te steunen, sticht de Amersf. B. v. Licb Opv. een eere- leeken, als onderscheiding voor veel zijdige verrichtingen op het gebied van lichaamsoefeningen. Door het bestuur van den A. B. v L. O. is een uitvoerend comité >an 5 personen benoemd, dat belast is met alles wat de organisatie der proeven betreft. Zij die het vaardigheidsgeluigscbrifr wenschen te behaier' kunnen zich aan melden bij den heer T. Boer, Pieter Pijperstraat 33,secretary van genoemd comité, waar tevens de verschillende vaardigheidseischen tegen betaling van 15 cent verkrijgbaar zijn. De jaarlijksche excursie der leden van 't Dept. Amersfoort der Mij. van Nijverheid gold ditmaal 't militaire vliegterrein te Soesterberg. Dat de belangstelling nogal groot was, bleek uit de 60 personen waaruit 't gezel schap bestond, w o enkele dames. Hoewel 't weer gunstig was, trof men 't niet want de vlag, halfstok hangend bewees al, dat ten teeken van rouw deze was uitgehangen, na 't bericht, dat de luits* Perk en Duyn- ker op hun tocht naar Kop-nhagen waren omgekomen we ke lijding na tuurlijk groote verslagenheid had te- wepggehraciit. Er weid dan ook niet gevloden. Toch werden de. excursisien belpefd ontvangen en rondgeleid. Luit. Roeper Bosch toonde den bezoekers langs de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1