B. RUITENBERG Hzn. HEEREN:, DANES- en KINiERSCHOEISEL J. v. HAMERSVELD Jr. AMSTEL-BIEREN MINERALE WATEREN LIMONADES Utrechtschestraat 49 de ENGELSCHE STOFFEN Aanbevekntfb,r(^E g R KROES BINNENLAND. Gemengd Nieuws. hangars, de vliegtuigen, de werk» plaatsen e.a bezienswaardigheden. Ook lichtte hij hen in omtrent 't systeem, waarnaar alle vliegtuigen gemaakt worden, terwijl hij 't zooveel mogelijk verduidelijkte door demonstraties. In de Nederlandsch Hervormde Kerk alhier werden in 1918 31 huwe lijken kerkelijk ingezegend, terwijl 232 kinderen en 11 volwassenen werden gedoopt. De collecten in de St. Joriskerk brachten op 1999.40, sedert 1917 het hoogste bedrag. Ook de winter collecten langs de huizen brachten ƒ500 meer op dan gewoonlijk, t. w. 1937.55'/j. De gewone inkomsten der Diaconie bedroegen ƒ9022.20'/« en de uitgaven 10520.99'/.. De herstemming voor 9 leden van 't kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier heeft tot uitslag, dat gekozen werden de heeren G Adam, H. van Galen Last, S. Knoppers, G C. Blan ken, W. Ruitenberg Gz., A. Strop G. van Hoogevest, Jhr. H. v. d. Poli en H van Surksum, resp. met 393, 391. 389 386, 376, 368, 269, 263 er, 262 st De 3 laatstgenoemden waren candidaat der confessioneelen, de eerst genoemde van de ethiscbeo en evan- geliscben, die bij deze verkiezingen de overwinning behaalden. A.mezs£o ort VRAAGT PRIJSCOURANT In onze Gemeente circuleert een adres aan de Spoorwegmaatschappij, waarin verzocht wordt, om in verband met de nieuwe dienstregeling, teD ge rieve van een groot deel onzer in gezetenen enkele ochtend- en avond- treinen te doen stoppen aan de halte aan den Koppel, wegens den grooten afstand van dit stadsgedeelte van het Station. Het adres, dat reeds door velen is geteekend, zal tevens aan de Kamer van Koophandel worden voorgelegd ter ondersteuning. De Burgemeester, mr. Graaf van Randwijck, die eenige dagen ernstige koortsen had, is thans gelukkig van zijne ongesteldheid hersteld, doch zal nog eenige dagen rust moeten houden. Naar wordt bericht isdeTurn- fabriek alhier ondersbands verkocht aan de firma Buksman Loeber (Aipamy), papierhandel te Amsterdam Door den Nederlandschen Vak bond van Verplegenden, gevestigd te Amsterdam, is alhier ppri correspon deotschap opgericht om in staat te zijn propaganda voor den bond te maken en 't doel en 't streven daar van meer bekend te maken. Tevens zal 't correspondentschap bemiddelend optreden bij de aanvraag en uitzen ding van de particuliere verpleegsters en verplegers. De beer R. van Netten, Krommestraat 14 is tot correspondent aangesteld. De beer G. A. Brouwer, theol cand. alhier, ontving een beroep naar de Geref. ketk te Oostwolde. De beer Dubosq, leeraar aan de Handelsschool alhier, komt voor op de voordracht van leeraar in 't Fransch aan de boogere textielschool te En schede. Dr. Kruisinga, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier is benoemd tot lid der commissie, belast met bet afnemeo van het examen voor de akte Engelscb. Te Utrecht zijn geslaagd voor de acte I. o. de dames J. van Berg- hem en P. G. de Kroes alhier. De nieuwbenoemde reserve 2e luit. C. A Jacobs, is ingedeeld bij het 5e regimeDt inf. albier. De nieuwbenoemde reserve 2e luit. A. de Vries is ingedeeld bij bet 5e regt. infanterie alhier. Bij ondershandscbe aanbesteding heeft de heer W van der Leek, architect alhier, aan den aannemer F F Seegers te Nijmegen, opgedragen den bouw van een dubbel hoerenhuis aan het Da Costa-plein albier. Als nieuw aangeslotene by het telefoonnet albier wordt onder no. 188 genoemd dr. Viscber te Hamersveld, gem. Leusden. In de week van 4 tol 11 Mei deden zich in onze gemeente voor: één geval van typhus, één van rood vonk en één van diphteritus. Naar wij uit betrouwbaren bron vernemen, worden door de firma Hamersveld alhier pogingen in het werk gesteld een taxiedienst op te richten. Wij kunnen niet anders als het plan topjuichen, daar de verbinding met de omliggende gemeenten nog zeer veel te wenschen overlaat. De twee Hagenaars, door de politie alhier aangehouden wegens ge pleegde rijwieldiefstal zijn voor den officier van Justitie te Utrecht voor geleid. Op den Utrechtschen weg hield de majoor Van der Horst een minder- jrig jon^mensch aan, dat heimelijk le ouderlijke woning te Rotterdam was ontvlucht omdat bij op school met een leeraar onaangenaamheden had gebad. Door de zorg der politie is hij weer riaai huis gebracht. Proces verbaal werd opgemaakt te gen enkele personen, wegens over treding der rijwielwet rijden zonder bel, tegen 4 bakkers, patroons, wegens overtreding wet op den nachtarbeid; tegeri 2 schoenmakers, wegens over treding van de Arbeidswet, 't te lang laten werken van jeugdige personen; tegen een landbouwer, wegens over treding van de Trekbondenwet. Zekeren P scbildersknecbt te Kampen, werd nachtverblijf ten politie- bureele verleend. Tijdens dit verblijf werd hij krankzinnig, weshalve bij op> advies van een geneesheer naar 't krankzinnigengesticht te Utrecht werd vervoerd. Aan 6 zwervers werd even eens nachtverblijf verstrekt. Procesverbaal is opgemaakt tegen een landbouwer uit Hoogland wegens berijden van de Bloemeudalsche brug; tegen een ingezetene wegens't stand plaats nemen op de Varkensmarkt met een ijswagen; tegen een bewoner van de Verboevenstraat, wegens over treding van de wet op den nacht arbeid. Aan den Randenbroekerweg zijn door kwaadwilligen of baldadige jon gens boompjes uitgerukt. In perceel Stationsstraat 29 hield de recherche een minderjarig meisje aan, dat door de zorg der politie weer naar de ouderlijke woning te Arnhem werd teruggebracht. Een Amsterdammer deed aangifte, dat hij zijn portemonnaie, met een inhoud van p. m. f70 bad verloren. De (.oederen, 9 Mei op de markt ten nadeele van zekeren Weeber uit Amsterdam ontvreemd, zijn te Arnhem opgespoord, in beslag genomen en naar hier overgebracht. De drie ver dachten, hier woonachtig, hebben repris hekpnd. DAMES-en HEERENKLEERMAKERIJ ONTV UTR ECHTèCH ESTRAAT 26 TELEPHOÖN 243 Door het Kantongerecht alhier werden de volgende ingezetenen ver oordeeld C. F. tot ƒ2 of 2 d., wegens op verboden tijd brood vervoeren. J. Tb. v. N., wegens op verboden tijd electrisch licht branden tot 4 of 4 d. T. de K. en G. B., elk tot 2 of 2 d., wegens op verboden tijd arbeid in bakkerij verrichten. J. M. v. G. tot 2 of 2 d., wegens brood vervoeren langs den openbaren weg op verboden tijd. J. S. en J. v. D. wegens alhier rijden op verboden terrein elk tot ƒ3 of 3 d J. H. v. d. M. tot ƒ8 of 8 d. wegens hond ongemuilkortd op straat laten loopen. H. B. tot ƒ3 of 3 d. wegens over treding der Rookverordening. De arr.-recbtbank te Utrecht deed de volgende uitspraken L. T. v. d. W., 46 j., aardappel handelaar alhier, oplichting van distri butie-aardappelen ten nadeele van de gemeente Amersfoort, 4 maanden ge vangenisstraf. M. H. v. d. W,, 18 j., typograaf albier, verduistering in dienstbetrek king van zetmateriaal en diefstal van inkt en papier ten nadeele van J. O., 2 maanden gevangenisstraf. M. W., 40 j., huisvrouw van C. B.' alhier, distributiewetovertreding, f 20 boete sub. 10 d. hecht. Veemarkt Amersfoort. 20 Mei 1919. Aanvoer 8 stuks. Guste koeien f 240f 300. Kalfkoeien (350—f500. Kalfvaarzen f230—f300. Pinken f 00.f 000. STEEDS RUIME SORTEERING IN: Solied adres otjk voor reparatiewerk LANGESTRAAT 78 TELEPH. 351 Nederland en België. Aan de Telegr. wordt uit Parijs gemeld De Raad van Vijf heeft Maandag middag de Nederl. en Belgische ge delegeerden gehoord over de herziening van het tractaat van 1839 Het eerst werd het woord gevoerd door Hijmans, die een exposé gaf van de historische omstandigheden, welke tot de sluiting van bet verdrag hebben geleid en de feiten, welke zich tijdens den oorlog hebben voorgedaan in herinnering bracht. Hijmans zeide, dat uit deze feiten bleek aan welke gevaren Belgie ten gevolge van het verdrag bloot stond. Hijmans eindigde zijn betoog met den eisch, dat aan dezen toestand een einde zou worden gemaakt. Minister jhr. Van Karnebeek nam daarop het woord en gaf uiting aan de gevoelens van goede verstandhou ding, welke Nederland jegens Belgie koestert. Hij verzekerde, dat Neder-, land verlangend is indirecte bespre kingen met zijn buren te treden, orn de hangende kwesties te regelen. De Minister wees echter op de reis van de Koningin in Limburg en op de manifestaties der bevolking. Jbr. Van Karnebeek weigerde over de territoriale kwesties te spreker, doch aanvaardde de besprekingen over de andere aangelegenheden. De onderhandelingen zullen Dinsdag om 3 uur worden hervat. Betreffende de herziening van het verdrag van 1830 melden de Engelsche bladen dat de geschillen tusscben de denkbeelden van Holland en België toenemen In plaats van toenaderend zou de houding van Holland niet van dien aard zijn, dat het tot een com promis geneigd is. In vei band hier mede moet er aan herinnerd worden, dat de geallieerden alle eiscbe» van België indien deze rechtvaardig blijken, zullen steunen. De ex-kroonprins. In het Engelscb Lagerhuis ant woordend op de vraag of de geallieer den voornemens waren strafrechtelijk op te treden tegen den Duitschen ex-kroonprins en de kampcomman danten, die zicb schuldig hebben ge maakt aan onmenschelijke behandeling, zeide Bonar Law, dat de ex-kioonprins en de andere genoemde personen volgens de voorwaarden van bet vredesverdrag onderworpen waren aan vervolging op dezelfde wijze als andere vijandelijke personen, bij den oorlog betrokken. Naar aanleiding van het bericht, dat voor circa 8 millioen mark Rijks- kleeding aan verschillende Duitsche steden is verkocht, vernemen wij van bevoegde zijde, dat van uitvoer van Rijkskleeding naar Duitscbland geen sprake kan zijn, zoolang daartoe van geassocieerde zijde geen vergunning is verleend. Verhooging van briefport enz. De Tweede Kamer beeft aangeno men bet wetsontwerp, dat o.a. be paalt, dat het port van een briefkaart za| bedragen 5 cent, van een brief van hoogstens 20 gram 7% cent, van 20 tot en met 100 gram lOcent, van 100 tot en met 200 gram 15 ceDt, vaD 200 tot en met 1000 gram cent en verder 5 cent voor iedere 1000 gram, of gedeelte daarvan. De eenige uitzondeiing op dit tarief is dat het port van een brief van hoogstens 20 gram, die in de stad zelf bezorgd moet worden, 5 cent zal bedragen. Alle andere lage stadsta- rieven, die thans bestaan, vervallen. Het port van gedrukte stukken zal bedragen tot en met 500 gram cent per 50 gram of gedeelte daarvan; boven 500 gram tot en met 1000 gram 20 cent en verder 5 cent voor iedere gram of gedeelte daarvan. De nieuwsbladen worden belast met cent per 50 gram of gedeelte daar van, de monsters met 2'/» per 50 gram of gedeelte daarvan. De Bolsjewilti. Tijgerinnen in menschengedaante. De berichten over de gewelddaden en gruwelen door de bolsjewiki te Riga gepleegd, waar vooral vrouwen zich ware demons getoond hebben, werden meer en meer bevestigd en nog inet verscheidene bijzonderheden ge'illu streerd. Zoo geeft een jongedame te Riga woonachtig, en die er in geslaagd was nog tijdens het bolsjewistisch schrikbewind, als arbeidersvrouw ver kleed de stad te ontvluchten, een gesprek in de «Libauer Ztg.a weer, dat zij op baar reis gehoord bad. De spreeksters wareu vrouwelijke leden der Roode Garde die op de boot welke haar over de Duna naar de voorstad Hagensberg vervoerde, naast baar badden gezeten. Waar komt gij vandaan 7a Van een lerecbtstelling, ik heb in bet Keizersboscb 2 mannen, Bourgeois gefusilleerd. Ik schoot hen eerst in d>- beenen, waarop zij duikelden als hazen en toen in de buik, zoodat de inge wanden er uit puilden. Het was een kluebt om te zien.a De andere die oog eenig menschelijk gevoel scheen te hebben overgehouden, hernam Neen, daar zou ik geen genoegen in hebben. Ik schiet de veroordeelden in bet hart of in bet hoofd, zoodat zij dadelijk dood zijn Onzin, men moet de bourgeois bei sterven niet te gemakkelijk maken. Zij hebben ons onder de oude regeering ook genoeg gekweld en mishandeld. Wanneer ik moet fusilleeren dan doe ik dat zoo: Ik ga met mijn buks in de hand de cel van den veroordeelde binnen en wenk hem met de hand. Meestal staan zij dadelijk op en vragen zeer beleefd Wat belieft u, jufirouw?« Mijn vriendinnen mei baar buksen in de hand wachten buiten op u, om een wandeling naar het Keizerswourl te maken. Dan weet bij al boe laai het is eri wordt bleek van angst. Vraagt bij mij of bij nog iets mag meenemen dan antwoord ik: Zeker, ik wil gaarne een gedachtenis van u behben en mijn vriendinnen ook, maar pak het vlug in, anders worden zij ongeduldig Den weg naar de plaats der tei echt stelling neem ik de geheele stad door, om mij zoolang mogelijk in zijn doods angst te verlustigen en onderweg vraag ik of bij sigaretten bij zicb beeft. Hij denkt dan, dat ik bem nog voor bel laatst het geuoegen om te rooken wil gunnen, maar ik neem bem al zijn sigaretten af en verdeel die onder mijn gardisten. Dan rooken wij allen en bij mag toekijken. In bet boscb gekomen geef ik den veroordeelde een spade eri beveel hem zijn eigen graf te graven. Soms beven zijn banden zoo van angst, dat bij niet graven kan, maar dan ranselen wij bem met stokken zoolang, dat er weer wal bloed door zijn adeieri begint te loopen. Onlangs bad ik er 3, die zoo koppig waren, dat zij met •-lagen niet aan bet werk te krjjgen waren. Wij hebben ben zóó geslagen, dat zij er bij neervielen. Toen moesten wij zelf het graf delven. Maar dat hebben wij bun betaald gezet. Eerst schoten wij bun de voeten stuk eu toeo hebben wij ben levend onder de aarde gestopt.» Een middel tegen slapeloosheid. In de sDeutsche Medizniiscne Wo- chenschrifi* deelt dr. Bonne mede, hoe bij voor zijn patiënten in geval len van slapeloosheid, veel baat beeft gevonden bij suggestie. Hij zegt dan kalm tot den patiënt: »U bebt de natuurlijke kunst van inslapen ver geten. Ik zal het u leerenDe pa tiënt moet gedurende de 4 uur voor bet slapen gaan niets eten. Voorts bij bet afleggen der kleeren zichzelf inprenten, dat hij met ieder kleeding- stuk een zijner zorgen aflegt. Voorts het hebt uitdoen en rustig gaan liggen. Vooral moet men niet denken: ik wil inslapen. Immers de energie van het willen neemt alle slaap weg. Met deze methode heeft de dokter veel succes gebad. Het is te probeeren. Ex-keizer Karei van Oostenrijk beeft zich in de onlangs door bem gehuurde villa Pranguis bij Nyon (aan bet meer van Genève) gevestigd. De tragedie van den O.W.-er. •Een Zwitsersche autofabrikant bad in den loop van den oorlog zijn fabriek voor meer actueeler dingen dan auto's ingericht: voor het maken van munitie n.l. Dat ging beel goed en dat was zéér winstgevend blijkbaar, want de fabrikant lietzichaanéen derschoonste meren een paleis van een villa bouwen. Hoeveel O W. bij vergaard bad, wist hij zelf niet, maar de fiscus, die in Zwitserland al even onbescheiden is als' in ons land, wilde dat toch wel weten. Hjj kwam eens op bezoek en rekende uit, dat onze fabrikant eige naar was van 32 millioen francs! Neen, dat wist de bezochte niet en hij schrok er zoo van, dat hij den ambtenaar dringend verzocht over dit groote bedrag met niemand tespreken. Het was hem een flinke som waard, als 't onder-ons bleef. Hij bield niet van opsnijden. Het resultaat van dit voorstel was, dat de rijke auto-mumtie-fabrikant acht maanden de doos in moet en dat zijn achterstallige belasting- en stor ting schulden zoo precies werden uit gerekend, dat hij, na zijn villa te hebben verkocht, maar net drie millioen over heeft. Wat voor een man als deze gelijkstaat met den bedelstaf. De Kamer van Koophandel der Vereenigde Stalen be-estigt de voor spelling van het landbouwbureau, dat de oorst van 1919 den recordoogst van 1914 nog zal overtreffen. De be bouwde oppervlakte is grooter dan ooit te voren en men verwacht den opbrengst van 900 millioen bushels. De stand van de wintertarwe is vroeger nooit geëvenaard. Het zaad is den winter goed doorgekomen en de schade is bijna nergens te constateeren Tenzij een climatologische catastrophe zich voordoet of een of andere Egyptische insectenplaag zou voorkomen, zou de oogst vermoedelijk 900 millioen bus hels bedragen. In de Amerikaansche treinen en tramwagens leest men bet volgende opschrift: «Heeren. wilt u lid worden van de nieuwste beleefdbeidsclub van New-York. De eenige voorwaarde is, dat u eens per dag uw plaats afslaat aan een vermoeide vrouw of aan een kind. Denk er aan, dat uw moeder, vrouw, of zusier wellicht van uw voorbeeld nut zal hebben la Voor dames is de volgende inscrip tie bestemd: »Dames, wilt u lid wor den van de beleefdbeidsclub, zegt dan vriendelijk dank u, als iemand u zijn plaats afstaat BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 lol 22 Mei 1919. Geboren: Janna Geertruida Catrina, d. van Marten Dijkslag en Theodora Catrina Hazelaar. Hei man Mijndert, z. van Gijsbeit Morren en Maria Fran- cisca Corbée. Ane, z. van Arte van Veenschoten en Anna Doornekamp Petronella Jobanna, d. van Tbeodorus Smink en Theodora Berg. Johanna, d. van Jan Zweedijk en Margaretba Snijders. Anna, d. van Arie Stuur man en Lijntje Mudde. Johannes Cornells z. van Dirk van der Linden en Johanna Maria van Burgsteden. Jan Coroelis, z. van Jan Roozeboom en Gfishertha Helena van de Vlasakker. Alij-ia, d. van Johannes Rnyer en Ger- dina Johanna van der Winkel. Abraham Jobanoes, z. vao Peter Collet en Hendrika Djjkhorst. Bertns Jo hannes, z. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Heesik. Hendrikus, z. van Hendrikus Marinus Schrijver en Jantje Pieket. Christina Adriana, d. van Christianus Jacobus Arnout en Geertruida van Dijknuizen. Neeltje, d. van Gijsbert van Gelder en Stijntje van de Kamp. Johannes Tbeodorus, z. van Hendrikus van Eijdeo en Alijda Geertruida Leo van Ramselaar. Ondertrouwd Tbeodorus Zieltjes en Cornelia Bartels.Hendricus van Rijn en Margaretba Vennis. Wouter Uittenbogaard en Bartje Floor. Albertus Alpbousus van Daele en Ja cobs Wilhelmina OostiDjen. Her-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2